loading...

دانلود پاورپوینت طرح توجیهی و کاراموزی

پایان نامه

خوش امدگویی

من مهدی بنی حسن کارشناس دام وطیور افتخار دارم جدیدترین طرح ها و مقالات را از طریق این وبسایت در اختیار شما بگذارم.

جهت سفارش طرح و پشتیبانی سایت با شماره :

09191968068پیامک ارسال کنید.

ادرس دفتر ما جهت مراجعه حضوری : (با هماهنگی قبلی)

قم . بخش قنوات . دفتر فنی مهندسی (نوطرح )بنی حسن 

همچنین تمامی عزیزانی که رمز دوم برای خرید اینترنتی ندارند می تواندد با پشتیبانی هماهنگ و از سایر روش ها استفاده کنند.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

ایدی تلگرام پشتیبانی :  poshtibaniU@

ادرس کانال : topfarmer@

مراحل خرید فایل مورد نظر  :

1.کلیک بر گزینه خرید.

2.وارد کردن اطلاعات نام و نام خانوادگی ، ایمیل و شماره تلفن همراه.

توجه پست الکترونیکی همان ایمیل می باشد.در صورتی که ایمیل شخصی ندارید ادرس mahdipnut@yahoo.com وارد کنید.

2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب ( با کلیه کارت هایی که عضو شتاب هستند قادر به خرید هستید)

3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )

4.دانلود فایل مورد نظر ( دانلود فایل آنی  و پس از پرداخت لینک دانلود باز می شود.)

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.


دانلود پروژه مصرف همزمان دی اکسید کربن و سلولز ، تولید سوخت زیستی و کاهش گازهای گلخانه ای

 دانلود پروژه مصرف همزمان دی اکسید کربن و سلولز  تولید سوخت زیستی و کاهش گازهای گلخانه ای اثبات متابولیسیم یک کربن  پروژه روش های کاهش گاز های گلخانه ای  تولید سوخت زیستی

 
چکیده :
زیست توده یا بیومس  یک منبع تجدید پذیر انرژی است که از مواد زیستی به دست می آید.این سوخت ها شامل اتانول مایع،متانول،بیودیزل و سوخت های دیزل گازی مثل هیدروژن و متان است.از منابع اولیه تولید این سوخت ها می توان به ضایعات چوبی،تفاله های محصولات کشاورزی،نیشکر،غلات،روغن گیاهان و سبزیجات اشاره کرد.امروزه بیشتر کشورها در بخش انرژی،نیاز و تقاضای خود را به سوی استفاده از این گونه سوخت ها سوق می دهند.زیرا معضل هایی مثل آلودگی زیاد محیط زیست سوخت های فسیلی که به نوبه ی خود سبب بر هم خوردن شرایط اکولوژی می شوند و خطرهای زیست محیطی را به دنبال دارند،همچنین محدود بودن ذخائر سوخت فسیلی سبب شده تا به این نوع انرژی ها پیش از پیش توجه شود.به طور کلی فناپذیری سوخت های فسیلی،تنوع بخشی به منابع انرژی،توسعه پایدار ایجاد امنیت انرژی،مشکلات زیست محیطی ناشی از مصارف انرژی فسیلی از یک طرف و تجدیدپذیر بودن منابع انرژی های نو نظیر خورشید،باد،زیست توده و ... از طرف دیگر باعث توجه جدی جهانیان به توسعه و گسترش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و افزایش سهم این منابع در سبد انرژی جهانی شده است. محققان موفق به کشف مسیر متابولیکی در ریزجاندارانی که با مصرف دی اکسیدکربن،زیست توده های سلولزی را تجزیه می کنند،شدند.حاصل این فرآیند،تولید سوخت های زیستی  شامل هیدروژن و ترکیبات هیدروکربنی است. باکتری کلوستریدیوم ترموسلوم   در زمره ی ریزجانداران کارآمد در زمینه ی تبدیل مواد سلولزی به هیدروژن و اتانول زیستی، یا به صورت کلی،زیست سوخت هاست.عمده ی باکتری ها بعد از مصرف ترکیبات آلی کربنی مانند گلوکز،دی اکسید کربن را به عنوان محصول جانبی تولید می کنند.
 
 
 
فصل اول:
مقدمه

عنوان سمینار: مصرف همزمان دی اکسید کربن و سلولز،تولید سوخت زیستی و کاهش گازهای گلخانه ای

 

1-1 -مقدمه  
باکتری کلوستریدیوم ترموسلوم در زمره ی ریزجانداران کارآمد در زمینه ی تبدیل مواد سلولزی به هیدروژن و اتانول زیستی، یا به صورت کلی،زیست سوخت هاست.روش رایج تولید اتانول مستلزم فرایند چند مرحله ای بین آنزیم مخمر بوده که هزینه ی آن برای هر گالن بیش از2/20   دلار است اما به گفته ی دانشمندان با کمک فرآیند بیان ژن در این میکروب عملکرد آنزیمی را تعیین کرده و لذا راهکارهای بعدی کاهش هزینه ی تولید اتانول را آشکار می سازد.عمده ی باکتری ها بعد از مصرف ترکیبات آلی کربنی مانند گلوکز،دی اکسید کربن را به عنوان محصول جانبی تولید می کنند.جزئیات مکانیزم عملیاتی باکتری ترموسلیوم،به عنوان یک راز در میان دانشمندان بوده است.رشد زیاد این باکتری بر توانایی مصرف دی اکسیدکربن آن دلالت دارد.نکته ای که باعث حیرت محققان شده است،بازجذب دی اکسیدکربن تولید شده در حین فرآیند رشد بوده است.دی اکسیدکربن همزمان با مصرف قندهای حاصله از زیست توده های سلولزی تولید می شود.محققان با بررسی و آزمایش های متعدد و تشخیص آنزیم های موثر در فرآیند مصرف دی اکسید کربن و چگونگی شرکت  دی اکسیدکربن در این فرآیندها،موفق به یافتن مسیر متابولیکی جدیدی شدند که تاکنون ناشناخته بود.این مسیر متابولیکی ،باکتری را قادر به استفاده از دی اکسیدکربن و منابع کربنی آلی مانند سلولز در حین فرآیند رشد می کند.این دستاورد،منجر به ایجاد تغییری اساسی در فهم متابولیسم کربن در باکتری های تجزیه کننده ی سلولز گردیده است.این اکتشاف می تواند راهی جدید در جریان مهندسی باکتری ها جهت مصرف بیشتر دی اکسیدکربن و همچنین پتانسیل بالایی برای تولید سوخت های زیستی هیدروژنی و الکلی دارد.
 
 
مقاله روش های کاهش گاز های گلخانه ای و تولید سوخت پاک زیستی
 
 پروژه مصرف همزمان دی اکسید کربن و سلولز ، تولید سوخت زیستی و کاهش گازهای گلخانه ای
 
قالب فایل : word  --- تعداد 25 صفحه
 
 
 
 
فصل دوم :
مروری بر منابع
 
 
عنوان سمینار: مصرف همزمان دی اکسید کربن و سلولز،تولید سوخت زیستی و کاهش گازهای گلخانه ای 
 
 
1-2-باکتری کلستریدیوم ترموسلوم
کلوستریدیوم از باکتری‌های میله‌ای شکل گرم مثبت و بی‌ هوازی اجباری است که در وضعیت کم اکسیژن (بی هوازی) بهتر رشد می‌کند. این باکتری دارای هاگ و خاکزی می‌باشد. هاگ در جنس کلستریدیوم معمولاً انتهایی یا نزدیک به انتها است. اغلب متحرک و دارای تاژک ازنوع پری تریش هستند. به گزارش ساینس دیلی،این محققان در حال مطالعه ی این باکتری هستند که توانایی تجزیه ی سلولز به قند و سپس تخمیر آن به الکل یا اتانول را دارد. آزمایش های کاتالاز واکسیداز در کلستریدیوم منفی می‌باشد. بیماری هایی که در ارتباط با این باکتری ها ایجاد میشود با واسطه اگزوتوکسین آنهاست. این باکتری می تواند باعث ایجاد زیست توده سلولزی به سایر محصولات پایانی از جمله تخمیر دی اکسید کربن باشد.همچنین این ارگانیسم فاقد فرمت  دهیدروژناز FDH  است که باعث کاهش کاتالیز دی اکسید کربن به فرمت می باشد با این حال تغذیه ی باکتری〖13〗_Cبیکربنات و سلوبیوز همراه با تحلیل و تجزیه NMR نشان داده است که تولید فرمت  〖13〗_Cدر ترموسیلیوم نشان دهنده ی حضور یک مسیر ناشناخته قادر به تبدیل دی اکسیدکربن برای جفت گیری می باشد. از ترکیب داده های ژنومی و تجربی، می توانیم اثبات کنیم  که تبدیل دی اکسیدکربن به فرمت به عنوان یک نقطه آغاز برای کاهش یک کربن متابولیسم، و اینترنالیز آن از طریق دو واکنش های بیوشیمیایی عمل می کند: پیروات معکوس فری دوکسین اکسیدوردوکتاز  (rPFOR)که شامل CO2با acetyl-CoA به عنوان یک بستر و تولید پیروات و پیروات فرمت لیاز (PFL) تبدیل پیروات به فرمت و acetyl-CoA  براساس الگوهای آمینو اسید  در حذف پنج جهش  PFOR و حذف یک جهش PFL، ما در اینجا به شناسایی دو آنزیم با عنوان  rPFOR،  فعالیت دوگانه برای جذب CO2حیاتی ، و شواهد فیزیکی از تمایز در داخل بدن با ارائه "rPFOR-PFL shun" برای کاهش دی اکسید کربن به فرمت  در حالت عدم شرایط تخلیه قرار می دهیم. FDH چنین مسیری از طریق تثبیت دی اکسیدکربن مسیر سوخت و ساز C_1 در جهت کاهش ترموسیلیوم پیش می آید. این یافته ها با تطبیق متابولیسم بدن از این باکتری به عنوان یک هتروتروف سلولزی که در اینجا اشاره شده است، توانایی دی اکسید کربن را به خوبی نشان داده است.
 
 
 
1-4-پیشنهاد ها  
بحث کامل تر در در روش SI ارائه شده است. مگر آن که ،DSM1313 کلستریدیوم ترموسلوم ذکر شده  از مشتق گونه ی Δhpt
(HPTرمزگذاری شده)، و جهش های دیگر که به طور معمول در شرایط غیرهوازی در C55° وg/L5 سلوبیوز  رشد داده می شوند.
حذف ژن HPT برای مطالعات در اینجا استفاده می شود. به منظور آزمایش استفاده از کربن غیر آلی با 20 میلی لیتر بی کربنات سدیم به کشت های سلولی و نیز با سلوبیوز تغذیه اضافه شده است.جزئیات کامل تر در مورد متابولیسم فشار، شرایط تخمیر، و ردیاب آزمایشات〖 13〗_(C  )در روش SI ارائه شده است.
 
 
 
    فهرست عناوین صفحه
 
 فصل1: مقدمه                                                                                       1
1-1 -مقدمه  ......................................................................................... 2 
   
 
 فصل2: مروري بر منابع                                                                                                                      3 
1-2 باکتری کلستریدیوم ترموسلوم ...............................................................4          
-2-2 اثبات متابولیسیم یک کربن  ..............................................................6
-2-3نگاهی به آینده ................................................................................7
  
فصل3: نتایج و تفاسیر آن ها   .................................................................      9
3-1-مقدمه  .................................................................................................. 10
2-3-محتوا  .............................................................................................. 10
-3-2تولید داده ها  ....................................................................................... 14
 
فصل4: جمع آوری و پیشنهادات   ..................................................................   23
1-4-پیشنهاد ها  .......................................................................................  24 
 
منابع  ......................................................................................................  25   
 
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پایان نامه بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت :15 هزار تومان
قیمت : 5  هزار تومان

 

دانلود پایان نامه تشخیص تومور تصویر سی تی اسکن کبد با استفاده از  MATLAB

 

چکیده                   

تقسیم بندی خودکار تومور کبدی یک گام بسیار مهم برای تشخیص و برنامه ریزی عمل جراحی است. این مقاله یک روش کاملا خودکار جدید برای بخش تومور در ساختار کبد با تعامل از کاربر است،که افزایش کنتراست به برش از کبد قطعه قطعه اعمال می شود، سپس با اضافه کردن هر عکس به خود به یک تصویر سفید با برخی از نویز فلفل و تومورهای نقاط خاکستری تیره می رسد. پس از اعمال فیلتر صاف گاوسی، آستانه ایزودیتا مورداستفاده قرار می گیرد. تومور در برش به منظور از بین بردن تقسیم بندی نادرست قانون افتراقی تشخیصی در شکل سرطان کبد همراه با بررسی سازگاری که بر اساس اطلاعات سه بعدی است یک توده ضایعه در یک قطعه واحد نمی تواند به نظر رسدکه به طور مستقل اعمال شود. تست بر روی 9 مجموعه داده شکمی انجام و نتیجه امیدوار کننده نشان می دهد که حساسیت و ویژگی برای تقسیم بندی تومور کبد به صورت خودکار 87٪ الی 99٪ است.                                              

 
مقدمه
برای شناسایی تومور از تصاویر سی تی اسکن، نیازمند تقسیم بندی ضایعات متورم هستیم که به طور معمول توسط پزشکان آموزش دیده انجام می شود. این کار زمان بر است و نیاز به تلاش بسیار می باشد و می تواند ذهنی بسته به تجربه پزشک افزوده کند. بسیاری از گروه های تحقیقاتی، روش های مختلف برای کبد و تقسیم بندی ضایعه توسعه داده اند. پارک  و همکارانش پیشنهاد یک روش ازطریق تقسیم بندی کبد با استفاده از تحول هیستوگرام شدت و حداکثر یک طبقه بندی پسینی و در نتیجه یک ماسک باینری پس از پردازش مورفولوژیکی از ماسک پرداختند.. بهینه سازی یک روش چند مرحله ای به طور خودکار از کبد برای تقسیم بندی تومور است که این بخش ابتدا به کبد، و پس از آن تومور کبدی با استفاده از مقدار آستانه بهینه با حداقل خطای احتمال کل تقسیم، نتایج امیدوار کننده ای برای روش تولید مثبت کاذب گوناگون، به ویژه برای تومورهای کوچک نشان می دهد.روش های چکلوسکی  و همکاران یک مدل کانتور است که برای به دست آوردن تقسیم بندی کبد، و سپس با تحول هیستوگرام افزایش تصویر برای پیدا کردن ضایعات نئوپلاستیک در مکان حفره در حجم کبد سالم می باشد. 
 
 
 
فصل اول 

آناتومی کبد 

 
کبد یک عضوی مثلثی شکلی است که در جلوی معده و در پشت دنده ها در قسمت فوقانی و راست شکم قرار دارد . بزرگ ترین غده و پیچیده ترین عضو بدن می باشد که حدودا  1500 گرم وزن دارد و به چهار  لوب تقسیم می شود که لایه نازکی از بافت پیوندی هر لوب را در برگرفته که به داخل لوب ها، نفوذ می کند و لوب ها را به بخش کوچکتر به نام لوبول تقسیم بندی می کند و هر 2 دقیقه یک بار همه ی خون بدن از این لوبول ها عبور می کند .کبد عضوی است که به دلیل مقدار زیاد خون رنگ آن قرمز مایل به سیاه است . خون کبد معمولاً از دو منبع است :
1- حدود 75% خون از طریق ورید پورت وارد کبد می شود که از دستگاه گوارش تخلیه می شود و غنی از مواد مغذی است .                                                                          2- بقیه ی آن به وسیله ی شریان کبدی وارد کبد می شود که غنی از اکسیژن است.
 
 
 

روش تشخیص بیماری کبد چرب و درمان آن

کبد چرب غیر الکلی یک التهاب کبدی می باشد که در اثر تجمع بیش از اندازه چربی در بافت کبد ایجاد می شود. در این نوع بیماری تجمع بیش از حد چربی در کبد، گاه باعث اختلال در فعالیت طبیعی بافت کبد می گردد که می تواند سیر پیشرونده پیدا کند و باعث نارسایی کبد و یا سیروز کبدی گردد.
 
 

 علائم و شيوع بيماري کبد چرب 

 از آنجا كه بيماری کبد چرب سير پيشرونده دارد مي تواند در مراحل اوليه بدون علامت باشد تا زماني كه تاثيرات منفي بر عملكرد كبد ايجاد نمايد. در آن زمان علائمي از قبيل احساس ضعف، خستگي و كاهش وزن بروز مي كنند.
 
 

سرطان کبد

 سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر درسراسر جهان و منطقه است پنجمین سرطان  شایع در مردان و هفتمین در زنان تشخیص داده شده است، و به طورکلی از مناطق شرقی وجنوب شرقی آسیا، خاورمیانه و غرب آفریقا  بروز کرده است . عفونت با ویروس هپاتیتC  یک مشکل عمده بهداشت عمومی در مصر است. بیشتر مواقع از نوع تومور بدخیم می باشد که در سطح و یا در داخل کبد رشد می کند . بیشتر سرطان‌‌‌های کبد اولیه از سلول‌هاي كبدي هپاتوسيت آغاز می‌‌‌شوند . سلول‌های سرطانی کبد با جداشدن از تومور اصلی (اولیه) در بدن منتشر مي‌شوند. بیشتر این سلول‌‌‌ها از طریق وارد شدن به رگ‌های خونی منتشر می‌‌‌شوند ولی سلول‌‌‌های سرطانی کبد را می‌توان در غدد لنفاوی هم مشاهده کرد. گاه سلول‌های سرطانی به بافت‌‌‌های دیگر متصل مي‌شوند، رشد مي‌كنند و تومورهایی را ایجاد مي‌کنند که می‌توانند به این بافت‌‌‌ها آسیب برسانند . علت اصلی سرطان های کبد ، عفونت های ویروسی به هپاتیت B(HBV) و یا به ویروسC(HCV)  است . بیش از %80 از این موارد سرطان(HCC)از سلول های کبدی نشات میگیرد.
 
 
           تومور و سرطان کبد انسان و درمان ان
 
دانلود پایان نامه تشخیص تومور تصویر سی تی اسکن کبد با استفاده از  MATLAB
 
پایان نامه با فرمت word  --- تعداد 85 صفحه
به همراه تصاویر و نمودار های مربوطه در پنج فصل
 
                                                                             
 
فصل سوم   

تقسیم بندی خودکار تومور کبد از سی تی اسکن

تقسیم بندی تومور و کبد در سی تی اسکن یک کار چالش برانگیز است ، به دلیل تشابه با شدت بالا بین بافت های کبد به شکل های مختلف از آن و وجود بیماری های شدید است .

تکنیک های تصویربرداری مختلف به آسیب کبدی مانند توموگرافی کامپیوتری (CT)، رزونانس مغناطیسی تصویربرداری(MRI) ، و یا توموگرافی PET  مانند سیروز ، سرطان کبد و نارسایی کبدی برق آسا به تصویب رسیده است. با کمک این تکنیک تصویربرداری بالا ، اطلاعات دقیق آناتومیک در مورد ساختار تجسمی توسط هر راه دیگری نمی توان به دست آورد . از میان تکنیک های تصویربرداری بالا ،توموگرافی کامپیوتری معمولا به عنوان ابزار استاندارد برای  تشخیص تصویربرداری ارگان های شکمی و برنامه ریزی قبل از عمل به تصویب رسیده است. این نوع تکنیک تصویربرداری برای اندازه گیری جراحی های اندام و تجسم کمک بسیاری میکند. روش های خودکار تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری که به راحتی در دسترس است می تواند بطور کامل بدون وقفه، عملیات درحضور انسان انجام شود. تقسیم بندی ،گامی مهم در تجزیه و تحلیل برداری پزشکی است تقسیم بندی تومور کبد مسئله دقیق در تجزیه و تحلیل آسیب کبد است . اساسی ترین و اولین گام برای تقسیم بندی خودکار کبد مانند تصویرحاوی سر و صدا، بعلت هم پوشانی در شکاف ها ،تغییرات زیادی درخواص هندسی انسان مانند اندازه و شکل کبد، مانند شدت نزدیکی ارگان مثل کلیه راست ،معده، طحال و دیواره شکم که شدت ارزش مشابه به عنوان کبد می باشد.
 
 
فصل پنجم
نتایج و پیشنهادات
 
روش های پیشنهادی در شروع فرایند تقسیم بندی تومور کبد در تصاویرCT به صورت تصاویر DICOM و در فایل های عکس JPEG ،برای تبدیل تصاویرمورد استفاده است.پس از آن گام بعدی استفاده از تصاویر JPEG برای تقسیم بندی تومور می باشد.این فرایند تقسیم بندی برای تبدیل مقیاس خاکستری به تصویر باینری انجام می گیرد .گام دوم، آستانه تطبیقی است که در ماسک باینری تولید شده از CT تصویر انجام می شود.این فرایند به طور خودکار با استفاده از سطح خاکستری منطقه تقسیم خواهد شد. پس از آستانه، تومور از تصویر CT و سپس، مرز در منطقه تقسیم می شود.روش حد آستانه برای تصاویر CT شکم مورد استفاده است. رادیولوژیست ها و پزشکان در هر تصاویر اسلایس شده ،به اندازه هر اسلایس512× 512 پیکسل با یک بیت درنظرگرفته اند. آزمایش های ما بر روی انواع تصاویر CT به عنوان JPEG تصویر 630×630 پیکسل 32 بیتی توسط PC رومیزی (1.80 گیگاهرتز Core2 2GB از RAM) ذخیره شده انجام می شود.
 
 
 
 
فهرست        
 
مقدمه……....………………………………………………………….………………………………….8
فصل اول: آناتومی کبد………..…….…..…………………………….……………..……………….10
1-1  کبد………….……………………………….……………………………………………….11
1-2  هپاتیت….…….……………………………………………………………………..………16
1-3  روش تشخیص بیماری کبد چرب و درمان آن..………………… ……………………24
1-4  سرطان کبد…………….……….…………………………………………………………..30
فصل دوم: سی تی اسکن کبد…………….………………………………………………….33
2-1 کیفیت تصویر……….…………….………………….………………………………..38
2-2 هپاتیک…...……….…………………………………………………………………40
2-3  نئوپلاسم ها…………………………………….…….…………………………………….42
2-4  همانژیوم ها.…...………..……………………………………………………………..43
2-5  تزریق ماده کنتراست و تشدید کنتراست کبد………….………….………….……..44
2 -6  سی تی اسکن روتین از کبد…..…….……..………………………………………………46
2-7  تکنیک سی تی اسکن دینامیک از کبد….……………………………………………….47
فصل سوم: تقسیم بندی خودکار تومور کبد از سی تی اسکن………..……………..48
3-1 روش های ارائه شده.….…………... ……………………….………………………… 51
3-2 تشخیص اتوماتیک تومور کبدی………………………………..…………………….61
3-3 تقسیم بندی ………………….…………………………………………………………….. 71
فصل چهارم: پردازش تصویر ………………….……………………..…….…………………75
4-1 تصویر سی تی اسکن کبد با فیلتر گوسین……………..…………………………………78
4-2 الگوریتم ایزودیتا………………………………………………………………………………….80
4-3رسم دایره بر روی تصویر…………………….….………………………………………..83
فصل پنجم: نتایج و پیشنهادات…………………………………………………………………. 86
منابع….…………………………………………………………………………………………90
 
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پایان نامه بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت :20هزار تومان
قیمت : 10 هزار تومان

پایان نامه رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی گرایش فیزیولوژی ورزشی

با موضوع تأثیر مکمل امگا3 و یک دوره تمرین هوازی بر سطوح گرلین، لپتین، میزان اشتها و  ترکیب بدن در زنان دارای اضافه وزن و چاق

 
 
 
چكيده :
مقدمه: گرلين و لپتین هورمون هایی هستند كه در تنظيم تعادل انرژي و کنترل وزن نقش مهمی دارند. هدف از پژوهش حاضر، بررسی تاثیر مصرف مکمل امگا3 و تمرین هوازی بر سطوح گرلین، لپتین، ترکیب بدن و میزان اشتها در زنان دارای اضافه وزن  و چاق  بود. 
 
مواد و روش ها: در این مطالعه نیمه تجربی تعداد 75 نفر از زنان 35 تا 45 ساله سالم و چاق  به صورت تصادفی در پنج گروه (تمرین، مکمل+ تمرین، مکمل، دارونما و شاهد) قرار گرفتند. آزمودنی های گروه های مکمل + تمرین و تمرین، 12 هفته برنامه تمرینی هوازی را اجرا نمودند. همچنین گروه های مکمل+  تمرین و مکمل، روزانه 2 عدد کپسول یک گرمی امگا3 استفاده نمودند. ویژگی های آنتوپومتریکی و نمونه های خونی بعد از 8 تا12 ساعت ناشتایی قبل و بعد از برنامه تمرینی برای سنجش سطوح گرلین و لپتین (روش الایزا) اندازه گیری شد. میزان اشتها با استفاده از پرسشنامه فلینت اندازه گیری شد. از آزمون های گلموگروف اسمیرنوف، تی همبسته و آزمون آنالیز واریانس یک طرفه برای تجزیه و تحلیل داده ها در SPSS نسخه 20 استفاده شد.
 
 
یافته ها: یافته های آزمون آتالیز واریانس نشان داد که متعاقب 12 هفته تمرین هوازی و مصرف مکمل امگا3  میزان گرلین، اشتها و لپتین در گروه های تمرین و مکمل+ تمرین افزایش و کاهش معنی داری یافت (00/0 P=) که در گروه مکمل، دارونما و شاهد اختلاف معنی داری مشاهده نشد.
 
 
نتیجه گیری: مکمل یاری امگا3 بر میزان تغییرات هورمون های گرلین، اشتها و لپتین تاثیری ندارد.
 
واژه های کلیدی: تمرین هوازی، امگا3، گرلین، لپتین و میزان اشتها، زنان دارای اضافه وزن وچاق
 
 
دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی گرایش فیزیولوژی ورزشی
 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی گرایش فیزیولوژی ورزشی

با موضوع تأثیر مکمل امگا 3 و یک دوره تمرین هوازی بر سطوح گرلین، لپتین، میزان اشتها و  ترکیب بدن در زنان دارای اضافه وزن و چاق

قالب فایل : word --- تعداد 146 صفحه

به همراه تصاویر و نمودار های مربوطه ، پرسشنامه و تجزیه و تحلیل داده ها توسط نرم افزار spss

 
 
 
فصل اول
طرح تحقیق
1-1. مقدمه
دسترسی راحت به غذا و همچنین سهولت در انجام کارهای روزمره یکی از دلایل مهم شیوع چاقی در دهه های اخیر به حساب می آید. مطالعات وسیع بیولوژیکی و درون سلولی، نقش عمده ژنتیک را در بروز چاقی  به اثبات رسانده است. اما تحقیقات گسترده در این زمینه بر اهمیت عوامل محیطی تاکید دارند (21). چاقی از دیرباز به عنوان یکی از عوامل خطرزای بیماری کرونر قلب ذکر شده، اما چگونگی تعامل و ارتباط این دو مقوله در دهه اخیر تا حدودی آشکار گشته است. با پیشرفت تکنولوژي در قرن بیست و یکم و گسترش فقر حرکتی، چاقی فراگیر شده است. در کشورهاي درحال توسعه شیوع چاقی به طور روز افزون در حال افزایش و سن چاقی کاهش یافته است. چاقی، ارمغان پیشرفت‏ تکنولوژی و تغییر شیوه زندگی‏ نسبت به‏ گذشته است. عوامل ژنتیکی، نارسایی‏های هورمونی، فقر حرکتی‏ و رفتاره ای نادرست تغذیه‏ای مهمترین علل چاقی در کودکان و بزرگسالان است (3). 
 
 
1-2. بیان مسئله
در دنیایی که تکنولوژی همراه با دقایق پیشرفت می کند، مشکلات مربوط به سلامتی کاملا تغییر کرده است. امروزه در قرن بیست و یکم بیشتر درگیری های ذهنی که بشر با آن دست به گریبان است، به نوعی با توسعه یافتگی و پیشرفت های مهم علمی و صنعتی مرتبط می باشد، تغییر در شیوه زندگی به دلیل پیشرفت های تکنولوژی و همچنین دگرگونی نوع و مقدار غذا که خود به عوامل متعددی مربوط می شود، موجب بروز شرایطی است که شاید در قرون گذشته کمتر اتفاق می افتاد (37).
 
 
 
1-3. اهمیت و ضرورت تحقيق
چاقی یکی از مشکلات سلامتی در کشورهای در حال توسعه و در کشورهای توسعه یافته است به طوری که حدود یک سوم افراد بزرگسال را تحت تاثیر قرار می دهد (19). زنان هر خانواده، بخش مهمی از افراد جامعه را تشکیل داده و ماهیت و موجودیت آنها ایجاب می کند که از وضعیت تندرستی و آمادگی بدنی مطلوبی برخوردار باشند (4). و همچنین بر اساس نتایج پژوهش های مختلف نشان داده شده است که شیوع بیماری قلبی عروقی در افراد تمرین کرده یا ورزیده کمتر از افراد کم تحرک و چاق است. 
بنابراین ضرورت یافتن راه هایی برای کاهش ناتوانی و مرگ و میر ناشی از این بیماریها، کاملاً محسوس است چرا که به دنبال افت عملکردهای جسمانی، روانی و اجتماعی ناشی از بیماریهای قلبی، دیابت و پر فشار خونی، احتمال بروز دوباره سندرم های حاد کرونری افزایش می یابد که باعث بستری شدن های پیاپی و ایجاد نارسایی های قلبی و ناتوانی می شود (17).
 
 
 
-4.  اهداف تحقيق
1-4-1. هدف کلی
 از تحقیق حاضر تاثیر مصرف مکمل امگا3 و تمرین هوازی بر سطوح گرلین، لپتین، میزان اشتها و ترکیب بدن در زنان دارای اضافه وزن و چاق می باشد.
 
 
1-4-2. اهداف ويژه
1-4-2-1. بررسی تاثیریک دوره مکمل یاری امگا3 همراه با یک دوره تمرین هوازی بر سطوح سرمی گرلین زنان دارای اضافه وزن و چاق.
1-4-2-2. بررسی تاثیر یک دوره مکمل یاری امگا3 همراه با یک دوره تمرین هوازی بر سطوح سرمی لپتین زنان دارای اضافه وزن و چاق.
1-4-2-3. بررسی تاثیریک دوره مکمل یاری امگا3 همراه با یک دوره تمرین هوازی نسبت دور کمر به لگن زنان دارای اضافه وزن و چاق.
1-4-2-4. بررسی تاثیریک دوره مکمل یاری امگا3 همراه با یک دوره تمرین هوازی بر درصد چربی بدن زنان دارای اضافه وزن و چاق.
1-4-2-5. بررسی تاثیریک دوره مکمل یاری امگا3 همراه با یک دوره تمرین هوازی برشاخص توده بدن زنان دارای اضافه وزن و چاق.
1-4-2-6. بررسی تاثیریک دوره مکمل یاری امگا3 همراه با یک دوره تمرین هوازی بر میزان اشتهای زنان دارای اضافه وزن و چاق.
 
 
 
 
فصل دوم
مبانی نظری و پیشینه تحقیق
2-1. مقدمه 
پدیده فعالیت اجتماعی و به ویژه نقش ورزش در تندرستی از ابتدای زندگی اجتماعی بشر مورد توجه بوده و هر یک از دانشمندان به نوعی درباره این مسأله سخن گفته اند. فعالیت بدنی می تواند کیفیت زندگی را در تمام سنین برای همگان و به خصوص در زنان بهبود بخشد. شیوه زندگی فعال باعث می شود تا افراد دوستان جدیدی پیدا کنند، در فعالیت های اجتماعی باقی بمانند و با سایرین در تمام سنین مراوده داشته باشند (12). در یك مطالعه جدید مشخص شده است که زنان بیش از مردان مستعد ابتلا به دیابت نوع دوم هستند. این تحقیق نشان داد زنانی كه زیاد می‌نشینند بیشتر مستعد ابتلا به دیابت هستند در حالی كه این ارتباط در مردان تا این حد مشاهده نشده است (13). به عقیده متخصصان بی ‌تحركی در زنان موجب بروز اختلالات متابولیكی زودرس شده و زمینه را برای ابتلا به دیابت نوع دو فراهم می سازد. مشخص شده است که شیوع بیماری های مغزی در افرادی که از نظر بدنی فعال هستند کمتر است. همچنین فعالیت بدنی می تواند کمک شایانی به درمان برخی اختلالات فکری مثل افسردگی بنماید که در بانوان بیشتر مشاهده می شود (14). جلسات ورزشی برنامه ریزی شده مطابق با سطح تناسب بدنی هر فرد یا پیاده روی ساده می تواند فرصت یافتن دوستان جدید و اتصال با جامعه و کاهش احساس تنهایی و محرومیت اجتماعی را به فرد بدهد. فعالیت بدنی می تواند خود اتکایی و اطمینان به خود را که معیارهایی مبنایی در سلامت روح است افزایش دهد (15). امروزه با پیشرفت علم و فن آوری و دسترسی به ماشین هایی که در وقت و زمان صرفه جویی می کنند و فعالیت های دستی را به ماشینی تبدیل می کنند، رو به افزایش است. صنعت، چهره صنعتی و بهره مندی از ماشین موجب تغییر سبک زندگی فعال دستی به زندگی کم تحرک و ماشینی شده است. استفاده مناسب از عضلات اسکلتی که بخش قابل ملاحظه ای از انرژی روزانه را استفاده می کند، می تواند در تنظیم سلامتی و جلوگیری از افزایش وزن و ضعف عضلانی موثر باشد (50). بنابراین حفظ آمادگی جسمانی برای انجام فعالیت های روزمره با توجه به فشارهای روانی و اقتصادی و بدنی ضروری است. بنابراین به جهت داشتن یک زندگی با کیفیت، داشتن عضلات اسکلتی مناسب می تواند حافظ سلامتی باشد. ضمن اینکه بهره مندی از عضلات متوازن و قوی پایه و اساس فعالیت های موفق ورزشی است (66).
 
 
 
فهرست مطالب
عنوان         صفحه
فصل اول
1-1. مقدمه..........................................................2
1-2. بیان مسئله..................................................3
1-3. اهمیت و ضرورت تحقیق....................................7
1-4.اهداف تحقیق........................................................8
1-4-1. هدف کلی..................................................8
1-4-2. اهداف ویژه...............................................8
1-5. فرضیه های تحقیق.................................................10
1-6. محدودیت های تحقیق...................................................10
1-6-1. محدوديت‌هاي قابل كنترل..............................................10
1-6-2. محدوديت‌هاي غیر قابل كنترل.....................................10
1-7. تعریف اصطلاحات و مفاهیم پژوهش............................10
1-7-1. تمرینات هوازی (تعریف نظری و عملی).......................10
1-7-2. هورمون گرلین (تعریف نظری و عملی)........................11
1-7-3. هورمون لپتین (تعریف نظری و عملی).....................................11
1-7-4. مکمل امگا3 (تعریف نظری و عملی)............................................11
1-7-5. درصد چربی بدن (تعریف نظری و عملی)...........................................11
1-7-6. میزان اشتها (تعریف نظری و عملی).............................................12
1-7-7. زنان چاق و دارای اضافه وزن (تعریف نظری وتعریف عملی)..........................12
فصل دوم: مبانی نظری و پیشینه تحقیق
2-1. مقدمه .........................................................................................14
2-2. بی تحرکی، چاقی و عوارض مربوط به آن...............................................15
2-3. اهمیت فعالیت بدنی و داشتن زندگی سالم........................................16
2-3-1. نقش فعالیت‏های ورزشی در کنترل وزن................................................16
2-3-2. اثرات مفید ورزش بر بدن انسان.........................................................17
2-3-3. تاثیر فعالیت بدنی بر تناسب فیزیکی با افزایش سن..............................18
2-3-4. چاقي و افزايش وزن........................................................................18
2-3-5. محروميت و محدوديت غذايي.............................................................19
2-3-6. كاهش وزن و مصرف كربوهيدرات هاي تصفيه شده و چربي ها ...........20
2-3-7. تاثير تعداد وعده هاي غذايي بر روي كلسترول خون..........................20
2-4. تمرینات هوازی........................................................................................21
2-4-1. انجام تمرينات هوازي ............................................................21
2-4-2. سیستم هوازی...............................................................................12
2-4-3. فعالیت های هوازی..........................................................................21
2-4-4. استقامت هوازی...................................................................21
2-4-5. ظرفیت هوازی.......................................................................22
2-4-6. آمادگی و آستانه هوازی.......................................................22
2-5.  لیپیدهای خون.....................................................................22
2-5-1. لیپوپروتئین با چگالی پایین ( LDL)....................................23
2-5-2. (لیپوپروتئین با چگالی بالا ( HDL)...................................23
2-5-3. کلسترول تام...............................................................23
2-5-4. عوامل افزایش دهنده کلسترول خون ..........................................24
2-5-5. نقش افزایش کلسترول خون در افزایش خطر بیماری قلبی عروقی.........25
2-6.  چربي¬ها و ذخایر آن در بدن....................................25
2-6-1. بافت چربي...........................................................26
2-6-2.  بسيج و متابوليسم چربي.......................................26
2-6-3. اكسيداسيون چربي بدن..................................................27
2-6-4.  هورمون هاي مؤثر بر متابوليسم چربی..............................29
2-6-5. تأثير رژيم غذايي بر اكسيداسيون چربي-ها....................................30
2-6-6. تمرين و اكسيداسيون چربي..................................................31
2-6-6-1. تمرين استقامتي و اكسيداسيون چربي.....................................................31
2-6-6-2. تمرين شديد و اكسيداسيون چربي.........................................32
2-6-6-3.   بیشینه اکسیداسیون چربی..................................................32
2-6-6-4. اثر توده چربي بدن و اكسيداسيون چربي ها................................32
2-6-6-5. تنوع تمريني و اكسيداسيون چربي ها.......................................33
2-7. اکسیداسیون چربی................................................34
2-7-1. منابع اصلي انرژي به هنگام فعاليت ورزشي..............................35
2-7-2. عوامل تعيين كننده سهم كربوهيدرات و چربي در هزينه انرژي.............................35
2-7-2-1. شدت فعالیت ورزشی.......................................................35
2-7-2-2. مدت فعالیت ورزشی......................................................35
2-7-2-3. سطح آمادگی بدنی......................................................36
2-7-2-4. ميزان گليكوژن اوليه و رژيم غذايي...................................36
2-7-2-5. دماي محيط.........................................................37
2-8. لپتين.............................................................37
2-8-1. تنظيم سطح سرمي لپتين .....................................................38
2-8-2. تولید لپتین و عملکرد آن ..............................................39
2-8-3. لپتین و فعالیت بدنی کوتاه مدت..............................................41
2-8-4. لپتین و فعالیت بدنی طولانی مدت.......................................................42
2-8-5. لپتين و بيماري قلبي.................................................................44
2-8-6. ارتباط لپتين و انسولين................................................45
2-9. انسولين ..................................................................46
2-9-1. مقاومت به انسولين ............................................47
2-10. گرلین............................................................................47
2-10-1. گرلین و شرایط انرژی....................................................48
2-10-2. اشکال گرلین............................................................49
2-10-3. گرلین و فعالیت بدنی................................................49
2-11. مکمل ها.................................................................50
2-11-1. مکمل امگا3.............................................................51
2-11-2. نقش های احتمالی امگا3 در بدن....................................52
2-11-3. میزان مجاز مصرف مکمل امگا3.........................................52
2-11-4. عوارض جانبی...................................................................53
2-12. پیشینه تحقیق   .....................................................................53
2-13. جمع بندی........................................................................59
 
 
فصل سوم: روش شناسی پژوهش
3-1. مقدمه....................................................................62
3-2. روش تحقیق...................................................................62
3-3. جامعه و نمونه آماری پژوهش ...................................................63
3-4. متغیر های تحقیق...............................................................64
3-4-1. متغیر مستقل.................................................................64
3-4-1. متغیرهای وابسته...........................................................64
3-5. ابزار جمع‌آوری اطلاعات......................................................64
3-6. اندازه گیری متغیرهای تحقیق.................................................65
3-6-1. درصدچربی بدن................................................................65
3-6-1-1. اندازه گیری ضخامت چین پوستی سه سر بازو.............................................65
3-6-1-2. اندازه گیری ضخامت چین پوستی فوق خاصره ای...........................................66
3-6-1-3. اندازه گیری ضخامت چین پوستی ران................................................66
3-6-2. ارزیابی های تن سنجی..................................................................67
3-6-3. لپتین..........................................................................................68
3-6-4. گرلین.....................................................................................68
3-6-5. میزان اشتها......................................................................................68
3-6-6. کالری دریافتی.............................................................................68
3-7. روش‌های آزمایشگاهی.............................................................69
3-8. پروتکل های پژوهش.....................................................70
3-8-1. پروتکل تمرین................................................................70
3-8-2. پروتکل تغذیه.....................................................................70
 
3-9. روش آماری...................................................................71
فصل چهارم: یافته های پژوهش و تجزیه و تحلیل داده ها
4-1. مقدمه...........................................................................73
4-2. تجزیه و تحلیل توصیفی یافته های پژوهش..................................73
4-2-1. اطلاعات و ویژگی های توصیفی آزمودنی-ها...............................73
4-2-2. یافته های مربوط به متغیرهای پژوهش..................................74
4-3 . بررسی طبیعی بودن توزیع داده-ها...................................75
4-4.  آزمون فرضیه-ها..............................................................77
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری
5-1. مقدمه.................................................................................97
5-2. خلاصه تحقیق.....................................................................97
5-3. بحث و بررسی......................................................................99
5-4. بررسی فرضیه ها..............................................................100
5-4-1. هورمون گرلین و لپتین........................................................100
5-4-2. اشتها................................................................................106
5-4-3. شاخص توده بدن و درصد چربی............................................109
5-4. جمع بندی...........................................................................111
5-5. پیشنهادات پژوهشی............................................................112
5-5-1. پیشنهادات پژوهشی.........................................................112
5-5-2. پیشنهادات کاربردی.............................................................112
منابع........................................................................................113
پیوست ها ..................................................................................121
 
فهرست جدول ها
عنوان                                                                                                                                       صفحه
جدول 3-1.خلاصه روش تحقیق............................................................63
جدول 4-1. ویژگی های آزمودنی های پژوهش............................................74
جدول 4-2.میانگین و انحراف معیار تمامی متغیرهای پژوهش....................................74
جدول 4-3. نتایج آزمون کلموگروف- اسمیرنف برای تمامی متغیرهای تحقیق...........76
جدول 4-4. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر گرلین..............................77
جدول 4-5. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر گرلین...........................................77
جدول 4-6. نتایج آزمون t همبسته در گروه های تحقیق در متغیر گرلین...................79
جدول 4-7. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر لپتین...........................80.
جدول 4-8. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر لپتین..........................................80
جدول 4-9. نتایج آزمون t همبسته در گروه های تحقیق در متغیر لپتین.................81
جدول 4-10. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر WHR.........................82
جدول 4-11. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر WHR....................................83
جدول 4-12. نتایج آزمون t همبسته در گروه های تحقیق در متغیر WHR...................84
جدول 4-13. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر درصدچربی.........85
جدول 4-14. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر درصد چربی..................................86
جدول 4-15. نتایج آزمون t همبسته در گروه های تحقیق در متغیر درصد چربی...........87
جدول 4-16. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر شاخص توده بدن.............88
جدول 4-17. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر شاخص توده بدن............................89
جدول 4-18. نتایج آزمون t همبسته در گروه های تحقیق در متغیر شاخص توده بدن....................90
جدول 4-19. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر اشتها.........................91
جدول 4-20. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر اشتها...............................92
جدول 4-21. نتایج آزمون t همبسته در گروه های تحقیق در متغیر اشتها......................93
جدول 4-22. خلاصه نتایج پژوهش...................................94
 
 
 
فهرست شکل ها
عنوان                                                                                                                                       صفحه
شكل 2-1. ساختار پروتئینی لپتین.................................................................38
شكل 2-2. نماي شماتيك جهت نشان دادن عملكرد لپتين.......................................39
شکل 2-3. اثرات لپتين............................................................................................40
شكل 2-4. نتيجه بروز جهش در ژن لپتين در موش..........................................................41
شکل 3-1. نموگرام و کالیپر جهت اندازه گیری چین های پوستی..........................................65
شکل 3-2. اندازه گیری ضخامت چین پوستی سه سر بازو.............................66
شکل 3-3. اندازه گیری ضخامت چین پوستی فوق خاصره ای..........................................66
شکل 3-4. اندازه گیری ضخامت چین پوستی ران.............................................................67
شکل 3-5. اندازه گیری متغیرهای آنتروپومتریک...............................................67
شکل 4-1. میانگین متغیر گرلین در پنج گروه........................................................78
شکل 4-2. تغییرات گرلین در پیش آزمون و پس آزمون در تمامی گروه ها......................................79
شکل 4-3. میانگین متغیر لپتین در پنج گروه...........................................................81
شکل 4-4. تغییرات لپتین در پیش آزمون و پس آزمون در تمامی گروه ها...............................82
شکل 4-5. میانگین متغیر WHR در پنج گروه................................................84
شکل 4-6. تغییرات نسبت دور کمر به لگن در پیش آزمون و پس آزمون در تمامی گروه ها...............85
شکل 4-7. میانگین متغیر درصد چربی در پنج گروه............................................87
شکل 4-8. تغییرات درصد چربی در پیش آزمون و پس آزمون در تمامی گروه ها............................88
شکل 4-9. میانگین متغیر BMI  در پنج گروه..............................................................90
شکل 4-10. تغییرات شاخص توده بدن در پیش آزمون و پس آزمون در تمامی گروه ها..........................91
شکل 4-11. میانگین متغیر اشتها در پنج گروه........................................................................93
شکل 4-12. تغییرات اشتها در پیش آزمون و پس آزمون در تمامی گروه ها.............................94
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پایان نامه بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 70 هزار تومان
قیمت : 40 هزار تومان

دانلود پایان نامه تربیت بدنی و علوم ورزشی گرایش فیزیولوژی ورزشی با موضوع :

تعیین آثار برنامه تمرین ترکیبی و مکمل یاری فروگلوبین بر عملکرد هوازی و عصبی ـ عضلانی، لیپیدهای سرم و وضعیت آهن زنان با کمبود ذخایر آهن

 
 

چكيده :

هدف: هدف كلي پژوهش حاضر، بررسی و تعیین آثار برنامه تمرین ترکیبی و مکمل یاری فروگلوبین بر عملکرد هوازی و عصبی ـ عضلانی، لیپیدهای سرم و وضعیت آهن زنان با کمبود ذخایر آهن بود. 

 
 
روش ها: برای این کار تعداد 36 نفر از زنان تمرین کرده  کم خون مبتلا به فقر آهن (با میانگین سنی3/6±8/29،  قد 6±5/165، وزن 2/6±42/60 و شاخص توده بدن 4/4±55/19) که از طریق غربالگری اولیه انتخاب شده بودند، به طور تصافی در 3 گروهمساوی مکمل + تمرین ترکیبی، دارونما + تمرین ترکیبی و شاهد تقسيم شدند. قبل و بعد از 8 هفته برنامه تمرین ترکیبی و مکمل گیری فروگلوبین، وضعیت آهن، پروفایل لیپیدی (HDL، LDL، TG و کلسترول)، توان هوازی و عملکرد حرکتی(تعادل، عکس العمل، هماهنگی) مورد ارزیابی قرار گرفت. برای مقایسه نتایج قبل و بعد از مصرف مکمل در هر گروه، از آزمون آماری t همبسته و برای مقایسه نتایج 3 گروه با یکدیگر، از آزمون آنالیز واریانس یک طرفه و آزمون تعقیبی توکی استفاده شد. سطح معنی داری 05/0P< تعیین شد.
یافته ها: یافته های تحقیق نشان داد که مصرف مکمل فروگلوبین و 8 هفته تمرین ترکیبی باعث بهبودی معنی داری در مقادیر آهن، فریتین، هموگلوبین و هماتوکریت در گروه مکمل نسبت به وضعیت قبل از اجرای برنامه تمرینی و تغذیه ای و نسبت به گروه دارونما و شاهد شده است (05/0P<). توان هوازی، ترکیب بدن، عملکرد عصبی عضلانی و نیمرخ لیپیدی در هر دو گروه تجربی نسبت به قبل از اجرای برنامه تمرینی و مکمل افزایش معنی دار داشته که با گروه شاهد نیز تفاوت معنی داری دارد (05/0P<).
نتیجه گیری: نتایج تحقیق نشان می دهد که مصرف مکمل فروگلوبین با تمرینات ترکیبی در افراد دارای کم خونی فقر آهن سبب بهبودی وضعیت آهن شد ولی اثر مضاعفی بر توان هوازی، نیمرخ لیپیدی و عملکرد عصبی عضلانی در مقایسه با تمرین ترکیبی+دارونما نداشت.
واژه های کلیدی: تمرین ترکیبی، مکمل فروگلوبین، وضعیت آهن، عملکرد حرکتی و پروفایل لیپیدی.
 
 
 
فصل اول
 طرح تحقیق
 
1-1. مقدمه
مسئله شناخت انسان و جنبه های مختلف استعداد و توانایی های او در عصر حاضر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اهمیت مسئله هنگامی بیشتر آشکار خواهد شد که دریابیم که استعدادها و امکانات هر فرد، سرمایه هایی پر قدرت و اندوخته هایی گران قیمت برای او و جامعه است و عدم شناخت کمی و کیفی آن منجر به عدم بهره برداری از سرمایه و در نتیجه اتلاف آن می شود (4). یک جامعه سالم زمانی به تکامل مادی و معنوی خواهد رسید که از وجود زنان و مردان سالم برخوردار باشد. زنان و مردانی که با عقل سالم و بدن سالم در راه خدمت به مردم و جلب رضایت پروردگار گام برمی دارند. زنان جامعه ما برای موفقیت در فعالیت های اجتماعی خود و از همه مهمتر برای ایجاد یک محیط گرم در کانون خانواده، باید اول به فکر سلامتی خود باشند. چنین مادرانی هستند که با ایجاد محیط مناسب برای فرزندان و همسران خود، آنان را در کارهای اجتماعی، اخلاقی، آموزشی و غیره یاری و در نهایت یک جامعه سالم و عاری از هر گونه فساد اخلاقی و اجتماعی را پایه ریزی می نمایند (6). یکی از مکان هایی که بانوان کشورمان می توانند در آن به سالم سازی جسم و همچنین روح خود بپردازند، محیط های ورزشی است. محیط های سالمی که زنان در آن می توانند قابلیت های خود را در صحنه های ورزشی بروز دهند و به تناسب توانایی خود در کسب افتخار و قهرمانی برای خود و کشور شرکت نمایند (3).
 
بيماري هاي ايسكميك ميوكارد امروزه به عنوان اصلي ترين عامل مرگ و مير در جوامع مختلف صنعتي و در حال پيشرفت تلقي مي‌گردد و مهمترين و شايع ترين اتيولوژي آن پديده آترواسكلروز است كه بصورت روند طبيعي در همه مردم به درجاتي بروز مي‌كند. در گروه هاي خاصي پديده آترواسكلروز از سرعت و گستردگي بيشتري برخوردار شده و روند بيماري‌زائي جدي به خود مي‌گيرد و منجر به بروز ايسكمي ميوكارد و حوادث مربوط به آن حتي در سنين پائين مي‌گردد. عللي كه باعث تشديد اين بيماري در گروه هاي خاصي مي‌شود از ساليان پيش به عنوان فاكتورهاي خطر مورد توجه قرار گرفته‌اند. اثر بسياري از اين عوامل مانند فشار خون بالا، ديابت، سيگار و هیپرليپيدمي كاملاً اثبات شده و به عنوان فاكتورهاي خطر مهم تلقي مي‌شوند (1). عوامل ديگري نيز در طول سال هاي اخير مورد توجه قرار گرفته‌اند تا شايد بتوان با شناخت كليه فاكتورهاي تأثيرگذار گام هاي مؤثري در پيشگيري از اين بيماري برداشت. به عنوان نمونه ميزان هموسيستئين سرم، فيبرينوژن سرم و همچنين ذخایر آهن بدن مورد بررسي قرار گرفته‌اند (6). 
در خصوص ذخایر آ‌هن بررسي‌هاي اوليه گوياي اين نظر است كه افزايش ذخایر آهن بدن باعث تشديد بروز آترواسكلروز مي‌شود و اين نظريه نيز مطرح است كه احتمالاً يكي از عوامل مؤثر در كاهش آترواسكلروز در دوره باروري زنان از دست دادن آهن به دليل خونريزي ماهيانه است كه با قطع عادت ماهيانه و افزايش ذخایر آهن اين احتمال بيشتر مي‌شود (8). با این حال کمبود ریز مغذی ها یکی از مهم ترین مشکلات بهداشتی جهان محسوب می شود به طوریکه  بیش از یک سوم جمعیت جهان از سوء تغذیه ریز مغذی ها رنج می برند. در بین ریز مغذی ها، آهن و کم خونی ناشی از فقر آهن از اهمیت خاصی برخوردار است و یکی از مهم ترین و شایع ترین مشکلات تغذیه ای است (18). کم خونی فقر آهن توأم با عوارض سوء بر توان عضلات، بازده فیزیکی، تکامل ادراکی و رفتاری و یادگیری بوده و باعث بروز اختلال در سیستم ایمنی و تنظیم درجه حرارت بدن می شود (20). آهن تاثیر بسزایی بر اجرای فعالیت های ورزشی داشته و می تواند خستگی عضلانی را به تاخیر اندازد (11). نقش آهن در حمل اکسیژن به ویژه هنگام فعالیت ورزشی حائز اهمیت است و بدون آن بدن قادر نیست گلبول های قرمز سالم تولید کند و اکسیژن کافی به عضلات مغز و سایر اندام ها برساند، بنابراین آهن بر مقادیر حداکثر اکسیژن مصرفی و کاهش غلظت لاکتات خون نیز موثر است (11).
 

دانلود پایان نامه اماده رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی

پایان نامه تربیت بدنی و علوم ورزشی گرایش فیزیولوژی ورزشی با موضوع :

تعیین آثار برنامه تمرین ترکیبی و مکمل یاری فروگلوبین بر عملکرد هوازی و عصبی ـ عضلانی، لیپیدهای سرم و وضعیت آهن زنان با کمبود ذخایر آهن

قالب فایل : word ( قابل ویرایش ) --- تعداد 158 صفحه 
به همراه تصاویر ، نمودار های مربوطه و تجزیه و تحلیل داده ها توسط نرم افزار spss
 
 
 
 
1-2. بیان مسئله
کمبود ریز مغذی ها یکی از مهم ترین مشکلات بهداشتی جهان است و بیش از یک سوم جمعیت جهان از سوء تغذیه ریز مغذی ها رنج می برند. در بین ریز مغذی ها، آهن و کم خونی ناشی از فقر آهن از اهمیت خاصی برخوردار است و یکی از مهم ترین و شایع ترین مشکلات تغذیه ای است (18).
کم خونی فقر آهن، باعث ایجاد اختلال در بسیاری از جنبه های سلامتی انسان از جمله کاهش توانایی فیزیکی و فکری در انجام کار، کاهش فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدان و ایجاد استرس اکسیداتیو در بدن می گردد (6). کاهش ذخیره آهن منجر به عدم تعادل بین نیاز های فیزیولوژیک بدن از قبیل رشد، خونریزی ماهانه و حاملگی و سطح آهن تغذیه ای می شود (17). کم خونی فقر آهن توأم با عوارض سوء بر توان عضلانی، بازده فیزیکی، تکامل ادراکی و رفتاری و یادگیری بوده و باعث بروز اختلال در سیستم ایمنی و تنظیم درجه حرارت بدن می شود (20). با وجود نیاز همیشگی و در همه مراحل رشدی و غیر رشدی به عنصر آهن، دوره نوجوانی به خصوص در زنان که با یک جهش رشدی سریع، کسب فتوتیپ بالغین و ریتم های بیولوژیک مشخص می گردد، نیاز به آهن افزایش می یابد (12). از نظر نیاز بدن به آهن در دوره نوجوانی، توجه به دختران دارای اهمیت بسزایی می باشد زیرا که نیازمندی به آهن در آن ها به دلیل رشد سریع جسمی به خصوص از دست دادن مداوم خون در درون قاعدگی بیشتر می گردد ( 12). 
عنصر آهن نقش مهمی در بدن ایفا می کند و در حمل اکسیژن به ویژه هنگام فعالیت ورزشی حائز اهمیت است و بدون آن بدن قادر نیست گلبول های قرمز سالم تولید کند و اکسیژن کافی به عضلات مغز و سایر اندام ها برساند (2). آهن همچنین می تواند موجب افزایش حداکثر اکسیژن مصرفی و کاهش غلظت لاکتات خون شود (11). آهن علاوه بر نقش انتقال اکسیژن در یاخته های قرمز خون، در سایر اعمال مرتبط با ورزش نیز نقش دارد (27). ورزشکارن استقامتی به دلیل افزایش دفع آهن از راه عرق، ادرار و مدفوع در معرض خطر بالقوه کمبود آهن قرار دارند. هر چند تعداد ورزشکارانی که به تخلیه آهن مبتلا می شوند از مردم عادی بیشتر نیست. با وجود این فعالیت ورزشی می تواند در وضعیت آهن تخلیه شده سهیم باشد (23). البته کم خونی ناشی از ورزش ممکن است بی خطر باشد و صرفاً به دلیل افزایش پلاسما که نوعی سازگاری ورزش است به وجود آمده باشند. اگرچه فقر آهن علت شایع کم خونی در افراد غیر ورزشکار است، با وجود این، افراد ورزشکار در مقایسه با افرادی که تحرک کمتری دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به فقر آهن می باشند زیرا از نظر تغذیه ای هم آهن کافی مصرف نمی کنند و هم میزان از دست دادن آهن آن ها بیشتر است (11). 
اساس تشخیص آزمایشگاهی کم خونی فقر آهن، غلظت کم هموگلوبین و سطح فریتین سرمی است. غلظت سرمی فریتین، شاخص مفیدی برای ارزیابی وضعیت ذخایر آهن می باشد. فریتین سرم به عنوان یک روش مفید برای غربالگری آنمی فقر آهن تأیید شده است زیرا با میزان ذخایر آهن، رابطه مستقیم دارد (13).
علت اصلی کم خونی در کشورهای در حال توسعه در یافت کم آهن از طریق غذا و زیست فراهمی پایین آهن دریافتی است. راهبردهای کاهش کم خونی شامل مکمل یاری، غنی سازی و بهبود الگوی تغذیه است (17). آنچه مسلم است این که مدت آهن یاری باید بسته به شدت کم خونی و فقر آهن متفاوت باشد. بنا به توصیه های موجود، آهن یاری از 3 ماه برای فردی که ذخایر او تخلیه شده است تا 6 ماه برای فرد مبتلا به کم خونی فقر آهن مناسب خواهد بود. بی تردید آهن یاری با دوره کوتاه مدت و تعداد قرص کمتر در صورت دارا بودن کفایت و کارآیی لازم می تواند هزینه مکمل یاری و عوارض دریافت مکمل ها ( اختلالات گوارشی) را کاهش داده و به این ترتیب مشکلات عرضه و پوشش و تدارکات دارو را تا حدودی مرتفع سازد، به علاوه درمان طولانی مدت با مکمل آهن ممکن است به کاهش سطح مس و روی سرمی و افزایش استرس اکسیداتیو در بدن منجر گردد (8). 
در میان مکمل های آهن می توان به مکمل فروگلوبین اشاره نمود که ترکیبی از ویتامینB6 ، B12 ، اسید فولیک، مس، روی و آهن می باشد (31). این مکمل ساخت کشور آلمان بوده و در تمام دنیا به فروش قابل توجهی دست پیدا نموده است. محتویات موجود در کپسول فروگلوبین، به تدریج جذب بدن می شود و به دلیل فرمولاسیون منحصر به فرد آن مقدار کافی و مناسب از آهن را  جهت جذب بهتر، به بدن می رساند و از ایجاد آهن اضافه در دستگاه گوارش و معده جلوگیری می کند. بنابراین عوارض گوارشی نداشته و اثر ملایم بر روی معده دارد (44). این محصول جهت جلوگیری از ایجاد کم خونی در دوران بارداری و شیردهی بهبود ضعف عمومی و خستگی مفرط، بهبود کارایی و تمرکز و افزایش انرژی در بزرگسالان مفید می باشد. و طریقه‌ی مصرف آن روزی 2 عدد همراه با غذا یا بلافاصله بعد از وعده اصلی غذا می باشد (50). ویتامین B6  در متابولیسم اسید های آمینه و بیوسنتز نوروترانسمترها، ویتامین B12 در تنظیم تقسیم سلولی و اسید فولیک در متابولیسم اسید های آمینه و نوکلئوتید ها دخالت دارند و کمبود این ویتامین ها باعث کم خونی می شود (14). در ایران مطالعه مظفری و خسروی و همکاران نشان داد آهن یاری هفتگی با 150 میلی گرم سولفات آهن به مدت 16 هفته، ذخایر آهن را در دختران نوجوان بهبود بخشید و کم خونی فقر آهن را در آنان درمان کرد با این وجود اثربخشی این مداخله در مبتلایان به فقر آهن و ساکن در نقاط مختلف نیازمند مطالعات بیشتر است (39).
مس پس از آهن و روی مهم ترین ریز مغذی موجود در رژیم غذایی انسان محسوب می شود. نقطه دیگر ارتباط بین آهن و مس، وجود حاملان مشترک روده ای است (3). مس جهت جذب آهن بسیار ضروری است (31). کمبود روی  نیز با کاهش فعالیت، توجه و اختلال در تکامل حرکتی همراه است که سبب کم خونی شده و جهت افزایش سطوح هموگلوبین ضروری است (31).
 
تمرینات هوازی منظم مانند راه رفتن، دوی آرام، شنا و دوچرخه سواری می تواند اثر مثبتی روی میزان چربی و لیپو پروتئین های خون داشته باشند همچنین نشان داده شده است که تمرینات هوازی با شدت بالا اثرات منفی بر نیم رخ لیپوپروتئین ها دارند (15). تحقیقات نشان داده است که تا 48 ساعت بعد از فعالیت ورزشی، برداشت گلوکز از سوی عضله اسکلتی ادامه دارد که به خاطر افزایش حساسیت به انسولین و همچنین افزایش ناقل های گلوکز بر روی سارکولمای تارهای عضلات ورزش کرده است. تاثیر اندوژنی که سبب افزایش ناقلین گلوکز می شود با سنتز گلیکوژن عضله در ارتباط است و می تواند تا 5 ساعت ادامه یابد (35).
علاوه بر تمرینات هوازی نشان داده شده است که تمرینات مقاومتی نیز می توانند منجر به بهبود نیم رخ لیپیدی و افزایش سطوح هماهنگی عصبی عضلانی و تعادل از طریق افزایش قدرت و حجم عضلات شوند (56). در واقع یکی از دلائل افزایش قدرت به ویژه در اوائل برنامه های تمرین مقاومتی فراخوانی بیشتر واحدهای حرکتی از طریق تسهیل عملکرد عصبی است. چرا که تمرینات مقاومتی سبب ساز ترشح هورمون رشد شده و این هورمون با قابلیت چربی سوزی و تبدیل بافت چربی به توده عضلانی می تواند در تغییرات تام نیم رخ لیپیدی موثر باشد (67). تمرینات مقاومتی نوعی فعالیت بی هوازی است که طی آن از انقباض عضلانی برای افزایش قدرت و حجم عضلات استفاده می‌شود. چنانچه تمرینات قدرتی به درستی به کار بروند، فواید زیادی در سلامتی کلی بدن همچون افزایش قدرت و سفتی استخوان‌ها و عضلات دارند (32). 
از دیگر عوامل مربوط به آمادگی جسمانی می توان از هماهنگی و تعادل نیز نام برد. هماهنگی عبارت است از ارتباط مناسب سیستم عصبی- عضلانی که سبب ایجاد حرکات صحیح، ظریف و هماهنگ در حرکات بدن می شود (19).
 
تعادل يكي از اجزاء جداناپذير تقريباً همه فعاليت هاي روزانه و كليدي براي عملكردهاي ورزشكاران مي‌باشد. درواقع، تعادل مهمترين بخش توانايي ورزشكار است و تقريباً در هر شكلي از فعاليت ها درگير مي‌باشد. تعادل مهارت حركتي پيچيده اي است كه پويايي پاسچر بدن را در جلوگيري از افتادن توصيف مي‌كند (32). از جنبه تئوري تعادل را به دو صورت ايستا و پويا تعريف مي‌كنند. توانايي حفظ مرکز ثقل در محدوده سطح اتکا عموماً به عنوان تعريف تعادل ايستا استفاده مي‌شود و تعادل پويا، تحت عنوان حركت فعال مركز فشار حين ايستادن راه رفتن يا هر مهارت ديگر تعريف مي‌شود (31).
با توجه به اینکه تأثیر تمرینات استقامتی، مقاومتی یا تمرینات همزمان استقامتی و مقاومتی بر شاخص های مهم سلامتی یا متغیر هایی چون وزن چربی بدنی یا پروفایل های لیپید، در مطالعات مختلف منجر به انتشار نتایج متفاوتی شده است. با وجود این، پژوهشگران تأکید می کنند به منظور نیل به سازگاری های بهینه، بهتر است تمرینات مقاومتی با تمرینات هوازی ترکیب شود و یا همزمان با این تمرینات به اجرا در آید (7).
علاوه بر این تاکنون پژوهشی که در آن به بررسی تاثیر همزمان تمرینات هوازی و مقاومتی به همراه مصرف مکمل فروگلوبین بر شاخص های خونی مرتبط با ذخایر آهن، نیم رخ لیپیدی، هماهنگی و تعادل پرداخته شود مشاهده نشده است. از این روی سوال اینجاست که چگونه برنامه تمرینی ترکیبی و مکمل یاری فروگلوبین می تواند بر وضعیت آهن، لیپید های سرم، هماهنگی عصبی عضلانی و تعادل زنان با کمبود ذخایر آهن موثر باشد؟
 
 
 
 
فصل دوم
مبانی نظری و پیشینه تحقیق
 
2-1. مقدمه
این فصل از 2 بخش تشکیل شده است. بخش اول شامل مبانی نظری می باشد که در آن پس از تشریح تمرینات مقاومتی و هوازی، به برخی فاکتورهای خونی مانند آهن، فریتین، ترانسفرین، هماتوکریت، هموگلوبین و کم خونی اشاره شده و سپس لیپید های خونی و هماهنگی عصب و عضله و در نهایت، تغییرات ایجاد شده در اثر پرداختن به فعالیت بدنی مورد بحث قرار می گیرد.
در بخش دوم که شامل سوابق تحقیق می باشد به بررسی پژوهش ها و تحقیقات انجام شده در راستای عنوان پایان نامه پرداخته شده است.
 
 
2-2. مبانی نظری
2-2-1. تمرین مقاومتی 
تمرینات مقاومتی نوعی فعالیت بی هوازی است که طی آن از انقباض عضلانی برای افزایش قدرت و حجم عضلات استفاده می‌شود. چنانچه تمرینات قدرتی به درستی به کار بروند، فواید زیادی در سلامتی کلی بدن همچون افزایش قدرت و سفتی استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها، بهبود عملکرد مفاصل، افزایش متابولیسم بدن، بهبود عملکرد قلب و تنظیم کلسترول بدن دارند. ورزش مقاومتي به ورزش هايي گفته مي‌شود که موجب انقباض عضله در خلاف جهت يک عامل مقاومت خارجي مانند دمبل، وزن بدن و یا مقاومت الاستیک مي‌شوند. از جمله اين ورزش ها مي‌توان به وزنه ‌برداري و پاور ليفتينگ اشاره کرد (25). مزاياي ورزش مقاومتي عبارتند از افزايش قدرت انقباض و مقدار توده عضلاني، ساختن استخوان، کاهش فشار خون و افزايش ميزان سوخت و ساز بدن. تمرين مقاومتي يا تمرين با وزنه از عمومي ترين شكل هاي تمرين بدني است و افراد عادي و ورزشكاران حرفه اي براي بهبود آمادگي جسماني، بهبود اجرا، جلوگيري از آسيب ها، افزايش اندازه عضله و برنامه هاي بازتواني استفاده زيادي از آن مي كنند (24). اطلاق عنوان تمرین مقاومتی  تقریبا به همه‌ی انواع تمرین قدرتی امکان پذیر است. به صورت ویژه، به نوعی از تمرین‌های قدرتی گفته می‌شود که هر نوع تلاشی علیه نیرویی اعمال می‌شود که توسط مقاومت ایجاد شده است (مثلا مقاومت در برابر هل دادن، فشار داده شدن، کشیده شدن، یا خم شدن). تمرینات مقاومتی به منظور افزایش نیرو و اندازه‌ی عضلات اسکلتی انجام می‌شوند (32).
 
 
 
فصل سوم
روش شناسي تحقيق
 
3-1. مقدمه
دقت در اندازه‌گيري و جمع‌آوري اطلاعات موردنياز يك پژوهش و استفادة صحيح از ابزارهاي اندازه‌گيري و به كارگيري روش اجراي صحيح و معتبر تحقيقي، از جمله عوامل مؤثر براي انجام يك پژوهش علمي صحيح و موفق است. لذا در اين فصل روش‌شناسي پژوهش شامل روش انجام پژوهش، متغيرهاي پژوهش، جامعه ونمونة آماري، روش خون گيري، روش آزمايش نمونه‌هاي خوني، ابزارهاي اندازه‌گيري و روش تجزيه و تحليل يافته‌ها ارائه شده است.
 
 
3-2. روش تحقیق 
اين مطالعه از نوع نیمه تجربی و بصورت میدانی و آزمایشگاهی و با دو گروه تجربی و یک گروه شاهد به صورت دو مرحله آزمون گیری پیش و پس از آزمون بود. پس از بررسي هاي لازم و بر اساس اطلاعات پرسش نامه هاي تكميل شده، آزمودني ها به سه گروه 12 نفري شامل گروه اول که با مصرف مکمل فروگلوبین تمرینات ترکیبی (هوازی – مقاومتی) را انجام دادند. گروه دوم که با مصرف دارونما همین تمرینات را انجام دادند و گروه کنترل  که تحت تاثیر مکمل و تمرین بدنی قرار نگرفتند، به روش تصادفی تقسیم شدند.
 
 
 
فصل چهارم
نتایج و یافته های تحقیق
 
4-1. مقدمه
در اين فصل يافته هاي جمع آوري شده با استفاده از روش هاي آماري توصیفی و استنباطی مورد تجزيه و تحلیل قرار گرفت. قبل از انجام کلیه آزمون هاي پارامتري، از طبیعی بودن توزيع داده ها از طريق آزمون کولموگروف- اسمیرنوف اطمینان حاصل شد. اطلاعات در قالب جداول و نمودارهاي مربوط ارائه شده است. در بخش دوم با بهره گیري از روش هاي آمار استباطی تجزيه و تحلیل دادها و آزمون فرضیه ها انجام شده و براي تحلیل استنباطی و بررسی نوع و میزان اختلاف متغیرهاي مورد مطالعه از آزمون آنالیز واریانس یک طرفه استفاده شد. 
 
 
 
 
فصل پنجم 
بحث و نتیجه گیری
 
5-1. مقدمه
در فصل چهارم تجزیه و تحلیل آماری  داده ها ارائه شد و فرضیه های پژوهشی مورد آزمون قرار گرفت. در این فصل ابتدا خلاصه ای از پژوهش ارائه می شود و در ادامه به بحث در مورد یافته ها با توجه به ادبیات پژوهشی پرداخته می شود. در پایان فصل نیز پیشنهادات کاربردی و پژوهشی با توجه به نتایج بدست آمده ارائه خواهد شد.
 
 
 
 فهرست مطالب
عنوان                                                                                                                                        صفحه        
فصل اول
1-1. مقدمه......................................................2
1-2. بیان مسئله..............................................4
1-3. اهمیت و ضرورت تحقیق..............................7
1-4.اهداف تحقیق..............................................10
1-4-1. هدف کلی............................................10
1-4-2. اهداف جزئی........................................11
1-5. فرضیات تحقیق........................................11
1-6. محدودیت های تحقیق...............................12
1-6-1. محدوديت‌هاي قابل كنترل........................12
1-6-2. محدوديت‌هاي غیر قابل كنترل...................12
1-7. تعریف اصطلاحات و مفاهیم پژوهش................13
1-7-1. تمرینات هوازی........................................13
1-7-2. تمرین مقاومتی.......................................13
1-7-3. کلسترول................................................13
1-7-4. لیپوپروتئین پر چگال...................................13
1-7-5. لیپو پروتئین کم چگال ...............................14
1-7-6. تری گلیسرید..........................................14
1-7-7. تعادل.....................................................14
1-7-8. عکس العمل...........................................14
1-7-9. هماهنگی..............................................15
1-7-10. حداکثر اکسیژن مصرفی..........................15
فصل دوم: مبانی نظری و پیشینه تحقیق
2-1. مقدمه......................................................17
2-2. مبانی نظری.............................................17
2-2-1. تمرین مقاومتی .....................................17
2-2-1-1. متغیرهای حاد تمرینی.........................18
2-2-1-2. بار تمرین مقاومتی...............................19
2-2-1-3. کنترل شدت تمرین...............................20
2-2-1-4. تعیین شدت بر اساس بار تمرینی...............20
2-2-1-5. حجم تمرین مقاومتی..............................21
2-2-2. تمرینات هوازی..........................................21
2-2-2-1. استقامت هوازی.......................................21
2-2-2-2. ظرفیت هوازی.........................................21
2-2-2-3. منابع اصلي انرژي به هنگام فعاليت ورزشي.............22
2-2-2-4.  اکسیداسیون چربی.....................................22
2-2-2-5.  چربي¬ها و ذخایر آن در بدن........................22
2-2-2-6.  بسيج و متابوليسم چربي..........................23
2-2-2-7. اكسيداسيون چربي بدن.........................25
2-2-2-8. تمرين استقامتي و اكسيداسيون چربي..............26
2-2-3. تمرینات ترکیبی............................................27
2-2-4. خون..........................................................28
2-2-4-1. ویژگی های خون کامل.....................................28
2-2-4-2. گلبول قرمز............................................28
2-2-4-3. هماتوکریت..........................................29
2-2-4-4. هموگلوبین...........................................30
2-2-4-5. آهن....................................................30
2-2-4-6. میوگلوبین...........................................30
2-2-4-7. پلاسما.............................................31
2-2-4-8. انواع پروتئین های پلاسما...........................31
2-2-4-9. عمل پروتئین های پلاسما............................................31
2-2-4-11. الکترولیت های پلاسما.....................................32
2-2-4-10. آنزیم های خون...........................32
2-5-12. هورمون های خون.............................32
2-2-4-13. ترکیبات نیتروژن دار غیر پروتئینی خون.................33
2-2-4-14. آهن سرم.........................................33
2-2-4-15. هاپتوگلوبین..........................................33
2-2-4-16. متابولیسم آهن.....................................33
2-2-4-17. کم خونی.......................................34
2-2-4-18. علل کم خونی..............................35
2-2-4-19. تشخیص کم خونی........................35
2-2-4-20. انواع کم خونی...............................36
2-2-4-20-1. کم خونی مگالوبلاستیک............................36
2-2-4-20-2. کم خونی سلول داسی شکل.............................36
2-2-4-20-3. تالاسمی.........................................................36
2-2-4-20-4. کم خونی فقر آهن................................37
2-2-4-21. تشخیص کم خونی فقر آهن...............................................37
2-2-4-22. علل مهم کاهش و افزایش آهن و ترانسفرین سرم...............38
2-2-4-22-1. علل عمده کاهش آهن سرم...................................38
2-2-4-22-2. علل افزایش آهن سرم.................................................38
2-2-4-22-3. علل عمده افزایش ترانسفرین علاوه بر فقر آهن.................39
2-2-4-22-4. علل عمده کاهش ترانسفرین......................39
2-2-5. راه های دفع آهن از بدن............................................39
2-2-6. کم خونی ورزشی.................................................40
2-2-6-1. مکانیسم کم خونی ورزشی.................................41
2-2-6-2. موارد تشخیصی و بالینی کم خونی ورزشی...................42
2-2-6-3. تغییرات حجم خون در رابطه با ورزش.........................43
2-2-6-4. تغییرات هموگلوبین در ورزشکاران.................................44
2-2-6-5. سازگاری های جریان خون با فعالیت ورزشی....................45
2-2-6-6. اثر کمبود آهن بر روی ظرفیت اجرای فعالیت ورزشی....................46
2-2-6-7. همولیز ناشی از ضربات مداوم به پاها.......................................47
2-2-6-8. تحلیل آهن، فقر آهن، فقر آهن بدون کم خونی و کم خونی فقر آهن در ورزشکاران..........47
2-2-6-9. تغییرات هموگلوبین و هماتوکریت در اثر ورزش................................48
2-2-6-10. تغییرات فریتین سرم در اثر ورزش....................................49
2-2-6-11.  فقر آهن ورزشکاران به چه عواملی بستگی دارد........................49
2-2-7. اثرات کمبود آهن روی استقامت و فعالیت آنزیمی عضله در مردان.................50
2-2-8..  رابطه کم خونی با VO2max.........................................51
2-2-9. تاثیر تغذیه و استفاده از مکمل آهن و نقش آن در تغییرات آهن سرم در ورزشکاران.............52
2-2-10. ارتباط ویتامین ها و سایر مواد غذایی با کم خونی و VO2max......................52
2-2-11. مکمل فروگلوبین.......................................53
2-2-12.  لیپیدهای خون.....................54
2-2-13. پروفایل لیپیدی............................55
2-2-13-1. عوامل افزایش دهنده کلسترول خون ...................56
2-2-13-2. نیاز به کلسترول.........................56
2-2-13-3. عوامل موثر بر سطح کلسترول خون..............................................57
2-2-13-4. درمان کلسترول بالای خون..................................57
2-2-13-5. نقش افزایش کلسترول خون در افزایش خطر بیماری قلبی عروقی(CVD).....................58
2-2-13-6. کاهش کلسترول خون با فعالیت بدنی..............................59
2-2-14. هماهنگي...........................................59
2-2-14-1. طبقه بندي هماهنگي و پيچيدگي آن..........................................60
2-2-14-1-1. هماهنگي عمومي........................................................60
2-2-14-1-2. هماهنگي ويژه...........................60
2-2-14-2. عوامل دخیل بر هماهنگي ...............................60
2-7-5. معيارهاي مهم و عوامل موثر بر هماهنگي.........................61
2-2-14-3. ماهیت هماهنگي.............................................61
2-2-14-4. افزايش هماهنگی...........................61
2-3. پیشینه تحقیق............................................62
2-3-1. تحقیقات مرتبط با مکمل آهن و ذخایر آن..............................62
2-3-2. تحقیقات مرتبط با نیمرخ لیپیدی...............................66
2-4. جمع بندی............................73
فصل سوم: روش شناسی پژوهش
3-1. مقدمه............................75
3-2. روش تحقیق.............................75
3-3. جامعه  آماری و نمونه آماری....................76
3-4 . متغیرهای پژوهش...................................76
3-4-1. متغیر مستقل........................................76
3-4-2. متغیر وابسته..........................................77
3-5. ابزار جمع‌آوری داده‌ها...............................77
3-6. اندازه گیری متغیرهای تحقیق................................77
3-6-1. تعادل................................77
3-6-2. عکس العمل.....................................78
3-6-3. هماهنگی.........................................79
3-6-4. حداکثر اکسیژن مصرفی...........................79
3-6-5. کالری دریافتی.....................................81
3-7. روش‌هاي آزمايشگاهي............................81 
3-8. برنامه تمرینی..........................................83
3-8-1. پروتکل تمرین هوازی.................................................83
3-8-2. پروتکل تمرین مقاومتی.........................83
3-8-3. مکمل یاری فروگلوبین...........................................84
3- 9. روشهای آماری................................85
فصل چهارم: یافته های پژوهش و تجزیه و تحلیل داده ها
4-1. مقدمه......................................................87
4-2. تجزیه و تحلیل توصیفی یافته¬های پژوهش.................................87
4-2-1. اطلاعات و ویژگی¬های توصیفی آزمودنی-ها..................................87
4-2-2. یافته¬های مربوط به متغیرهای پژوهش..............................88
4-3 . بررسی طبیعی بودن توزیع ها.......................................90
4-4.  آزمون فرضیه-ها.........................................92
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری
5-1. مقدمه......................................127
5-2. خلاصه تحقیق......................................................127
5-3. بحث و بررسی....................................128
5-4-1. وضعیت آهن.....................................130
5-4-2. پروفایل لیپیدی...................................133 
5-4-3. عملکرد عصبی عضلانی و توان هوازی...............................135
5-5. نتیجه گیری.............................................138
5-6. پیشنهادات.............................................138
5-5-1. پیشنهادات کاربردی...........................................138
5-5-2. پیشنهادات پژوهشی...........................139
منابع.................................................................139
پیوست ها ......................................................147
 
 
 
فهرست جدول ها
عنوان                                                                                                                                       صفحه
جدول 2-1. راهنمای عمومی اندازه های آهن جهت تشخیص تحلیل آهن............48
جدول 2-2. محتویات موجود در یک کپسول فروگلوبین............................53
جدول 2-3. مقادیر مجاز و مطلوب لیپیدهای خون..............54
جدول 2-4. خلاصه تحقیقات انجام شده در ارتباط با موضوع تحقیق.......................................71
جدول 3-1. خلاصه روش تحقیق.....................................................76
جدول 3-2، مراحل آزمون بروس برای ارزیابی اکسیژن مصرفی.................80
جدول 3-2. برنامه تمرین هوازی و مقاومتی گروه های مکمل و دارونما....................84
جدول 4-1. ویژگی¬های آزمودنی¬های پژوهش...........................87
جدول 4-2. میانگین و انحراف معیار متغیرهای پژوهش........................88
جدول 4-3. نتایج آزمون کلموگروف اسمیرنوف متغیرهای پژوهش............................90
جدول 4-4. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر آهن.........................92
جدول 4-5. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر آهن..............................92
جدول 4-6. تفاوت بین پیش آزمون و پس آزمون گروه های تحقیق در متغیر آهن.......93
جدول 4-7. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر فریتین...............94
جدول 4-8. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر فریتین.......................95
جدول 4-9. تفاوت بین پیش آزمون و پس آزمون گروه های تحقیق در متغیر فریتین............................96
جدول 4-10. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر هموگلوبین.................97
جدول 4-11. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر هموگلوبین...............97
جدول 4-12. تفاوت بین پیش آزمون و پس آزمون گروه های تحقیق در متغیر آهن.........98
جدول 4-13. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر هماتوکریت...................99
جدول 4-14. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر هماتوکریت.......100
جدول 4-15. تفاوت بین پیش آزمون و پس آزمون گروه های تحقیق در متغیر هماتوکریت...101
جدول 4-16. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر ترانسفرین........................102
جدول 4-17. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر ترانسفرین............102
جدول 4-18. تفاوت بین پیش آزمون و پس آزمون گروه های تحقیق در متغیر ترانسفرین.......103
جدول 4-19. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر کلسترول....................104
جدول 4-20. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر کلسترول .....................104
جدول 4-21. تفاوت بین پیش آزمون و پس آزمون گروه های تحقیق در متغیر کلسترول...........105
جدول 4-22. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر TG............106
جدول 4-23. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر تری گلیسیرید..............107
جدول 4-24. تفاوت بین پیش آزمون و پس آزمون گروه های تحقیق در متغیر TG...........108
جدول 4-25. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر HDL..........109
جدول 4-26. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر HDL ........109
جدول 4-27. تفاوت بین پیش آزمون و پس آزمون گروه های تحقیق در متغیر HDL......110
جدول 4-28. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر LDL.............................111
جدول 4-29. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر  LDL..................112
جدول 4-30. تفاوت بین پیش آزمون و پس آزمون گروه های تحقیق در متغیر LDL............113
جدول 4-31. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر تعادل.............113
جدول 4-32. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر تعادل............114
جدول 4-33. تفاوت بین پیش آزمون و پس آزمون گروه های تحقیق در متغیر تعادل..............115
جدول 4-34. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر هماهنگی............116
جدول 4-35. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر هماهنگی............117
 جدول 4-36. تفاوت بین پیش آزمون و پس آزمون گروه های تحقیق در متغیر هماهنگی......118
جدول 4-37. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر عکس العمل.......118
جدول 4-38. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر عکس العمل ...........119
جدول 4-39. تفاوت بین پیش آزمون و پس آزمون گروه های تحقیق در متغیر عکس العمل........120
جدول 4-40. نتایج آزمون آنالیز واریانس یک طرفه در متغیر توان هوازی.......121
جدول 4-41. نتایج آزمون تعقیبی توکی در متغیر توان هوازی..........121
جدول 4-42. تفاوت بین پیش آزمون و پس آزمون گروه های تحقیق در متغیر توان هوازی...........122
جدول 4-43. خلاصه نتایج فرضیه های پژوهش.........123
 
 
 
فهرست شکل ها
عنوان                                                                                                                                       صفحه
شکل 3-1، آزمون لک لک برای ارزیابی تعادل..............78
شکل 3-2، آزمون پروانه برای ارزیابی هماهنگی................79
شکل 3-3، آزمون بروس برای ارزیابی حداکثر اکسیژن مصرفی....................80
شکل 4-1. میانگین متغیر آهن در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد.................93
شکل 4-2.  پیش آزمون و پس آزمون مقدار آهن در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد............94
شکل 4-3. میانگین متغیر فریتین در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد................95
شکل 4-4. نمودار پیش آزمون و پس آزمون مقدار فریتین در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد.........96
شکل 4-5. میانگین متغیر هموگلوبین در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد........98
شکل 4-6. پیش آزمون و پس آزمون مقدار هموگلوبین در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد......99
شکل 4-7. میانگین متغیر هماتوکریت در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد...........100
شکل 4-8. پیش آزمون و پس آزمون مقدار هماتوکریت در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد......101
شکل 4-9. میانگین متغیر ترانسفرین در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد.......103
شکل 4-10. نمودار پیش آزمون و پس آزمون مقدار ترانسفرین در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد.........103
شکل 4-11. میانگین متغیر کلسترول در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد.....105
شکل 4-12 پیش آزمون و پس آزمون مقدار کلسترول در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد.....106
شکل 4-13. میانگین متغیر تری گلیسرید در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد.....107
شکل 4-14.  پیش آزمون و پس آزمون مقدار تری گلیسرید در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد....108
شکل 4-15. مقدار HDL در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد........110
شکل 4-16. پیش آزمون و پس آزمون مقدار HDL در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد.........111
شکل 4-17. میانگین متغیر LDL در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد.........112
شکل 4-18.  پیش آزمون و پس آزمون مقدار LDL در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد..........113
شکل 4-19. میانگین متغیر تعادل در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد........115
شکل 4-20. نمودار پیش آزمون و پس آزمون مقدار تعادل در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد......116
شکل 4-21. میانگین متغیر هماهنگی در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد.........117
شکل 4-22. نمودار پیش آزمون و پس آزمون مقدار هماهنگی در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد........118
شکل 4-23. میانگین متغیر آهن در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد...........119
شکل 4-24. پیش آزمون و پس آزمون مقدار عکس العمل در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد.......120
شکل 4-25. میانگین متغیر آهن در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد........122
شکل 4-26 پیش آزمون و پس آزمون مقدار توان هوازی در سه گروه مکمل، دارونما و شاهد................123
 
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پایان نامه بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 70 هزار تومان
قیمت : 40 هزار تومان

 

دانلود پاورپوینت با موضوع فيزيولوژي دستگاه دفع ادرار

دانلود پاورپوینت با موضوع فيزيولوژي دستگاه دفع ادرار  آناتومی و فیزیولوژی دستگاه دفع ادرار  دستگاه دفع ادرار در انسان  دستگاه دفع ادرار  دستگاه ادراری تناسلی  دستگاه ادراری ppt  آناتومی دستگاه ادراری ppt پاورپوینت فیزیولوژی دستگاه ادراری  پاورپوینت دستگاه دفع ادرار انسان

 

اعمال کلیه 

1.تنظیم تعادل آب و الکترولیتها 
2.تنظیم تعادل اسید و باز 
3.تنظیم اسمولالیته و غلظت الکترولیتهای ماعات بدن 
4.دفع فراورده های زاید متابولیک و مواد شیمیایی خارجی 
5.تنظیم فشار شریانی 
6.ترشح هورمونها 
7.نوسازی گلوکز 
 
 

تنظیم تعادل آب و الکترولیتها 

به منظور حفظ هوموستازی ، دفع آب و الکترولیتها باید دقیقا با مقدار ورودی آنها هماهنگ باشد. اگر مقدار ورودی از مقدار دفع شده تجاوز کند مقدار آن ماده در بدن افزایش خواهد یافت. اگر مقدار ورودی از مقدار دفع شده کمتر باشد، مقدار آن ماده در بدن کاهش خواهد یافت. مقادیر ورودی آب و بیشتر الکترولیتها معمولا بطور عمده تحت تاثیر عادات خوردنی و آشامیدنی شخص قرار دارد و این امر ایجاب می‌کند که کلیه‌ها میزان دفع خود را تنظیم کنند. تا با مقادیر ورودی مواد مختلف هماهنگی داشته باشد اگر فردی میزان مصرف سدیم خود را یک دفعه 10 برابر کند و از مقدار کم 30 میلی اکی والان در روز به مقدار زیاد 300 میلی اکی والان در روز نشان می‌دهد. در ظرف 2 تا 3 ساعت بعد از زیاد کردن سدیم خوراکی ، دفع کلیوی نیز به حدود 300 میلی اکی والان افزایش می‌یابد. بطوری که تعادل بین مقدار ورودی و مقدار خروجی دوباره برقرار می‌شود. اما در جریان 2 تا 3 ساعت سازش کلیوی با این مقدار ورودی زیاد سدیم ، تجمع مختصر سدیم بوجود می‌آید که حجم مایع خارج سلولی را مختصر بالا می‌برد و موجب بروز تغییرات هورمونی و سایر پاسخهای جبرانی می‌شود که به کلیه‌ها علامت می‌دهند تا دفع سدیم خود را افزایش دهند. ظرفیت کلیه‌ها برای تغییر میزان دفع سدیم در پاسخ به تغییرات مقدار ورودی سدیم فوق العاده عظیم است. 
 
 
دفع فرآورده‌های زاید متابولیک و مواد شیمیایی خارجی 
کلیه‌ها راه اصلی برای دفع فراورده‌های زاید متابولیسم که دیگر مورد نیاز نیستند به شمار می‌رود. این فراورده‌ها شامل اوره (از متابولیسم اسیدهای آمینه)، کراتینین (از کراتین عضله) ، اسید اوریک (از اسیدهای نوکلئیک)، فراورده‌های نهایی تجزیه هموگلوبین (از قبیل بیلی روبین) و متابولیتهای هورمونهای مختلف هستند.
همانند الکترولیتها ، این فرراوردهای زاید باید به همان سرعتی که تولید می‌شوند از بدن دفع گردند کلیه‌ها همچنین سموم و سایر مواد شیمیایی خارجی را که یا توسط بدن تولید می‌شوند یا خورده می‌شوند از قبیل سموم دفع آفات ، داروهای و مواد اضافه شده به غذاها را دفع می‌کنند. 
 
 
فيزيولوژي دستگاه دفع ادرار
 
دانلود پاورپوینت با موضوع فيزيولوژي دستگاه دفع ادرار
قالب فایل : پاورپوینت (قابل ویرایش توسط شما) --- 35اسلاید
 
 

تنظیم فشار شریانی 

کلیه‌ها با دفع مقادیر متغیر سدیم و آب نقش برتر را در تنظیم دراز مدت فشار شریانی بازی می‌کنند. علاوه بر آن کلیه‌ها با ترشح عوامل یا مواد موثر بر عروق از قبیل رنین که منجر به تشکیل فراورده‌های موثر بر عروق می‌شوند به تنظیم کوتاه مدت فشار شریانی کمک می‌کنند. 
 
 

تنظیم تعادل اسید – بازی 

کلیه‌ها همرا با ریه‌ها و بافرهای مایعات بدن با دفع اسیدها و تنطیم ذخایر با فرهای مایعات بدن با دفع اسیدها و تنظیم ذخایر بافرهای مایعات بدن به تنظیم اسیدی - بازی کمک می‌کنند. کلیه‌ها تنها راه برای دفع بعضی انواع اسیدهای تولید شده توسط متابولیسم پروتئینها از قبیل اسید سولفوریک و اسید فسفریک از بدن هستند. 
 
 

ساختمان کلیه 

کلیه‌ها به صورت جفت در پشت صفاق قرار دارند. کلیه‌ها با وجود وزن کمشان (حدود 1% وزن بدن در انسان) مقدار قابل ملاحظه‌ای خون دریافت می‌کنند. کلیه توسط پوششی سخت و مقاوم از بافت همبند به نام کپسول پوشیده شده است. بطور کلی کلیه از قشر ، مرکز و لگنچه تشکیل شده است. لگنچه از طریق میزنای به مثانه ارتباط پیدا می‌کند.
ادرار در طی عمل دفع از طریق مجرای ادراری مثانه را ترک می‌کند تشکیل ادرار هنگامی که به لگنچه می‌رسد کامل می‌شود. ادرار از لگنچه به مثانه حمل شده و بدون تغییر دفع می‌شود. دفع ادرار از طریق کنترل عصبی اسفنکتر ارادی مثانه که در گردن پیشابراه قرار دارد صورت می‌گیرد. کلیه از واحدهای ساختاری به نام نفرون ساخته شده است. 
 
 

مراحل تشکیل ادرار 

مرحله اول تشکیل ادرار یعنی پالایش پلاسما و تجمع مایع پالایش شده که ادرار اولیه گفته می‌شود در کپسول بومن صورت می‌گیرد. مایع پالایش شده گلومرولی در انسان به میزان 125 میلی‌لیتر در دقیقه و یا حدود 180 لیتر در روز است. هنگامی که این رقم با میزان آب آشامیده مقایسه گردد معلوم می‌شود که بدن می‌بایست سریعا دچار کم آبی شود مگر اینکه قسمت اعظم مایع پالایش شده مجددا به درون جریان خون جذب گردد. جذب مجدد یکی از اعمال مهم نفرون است. 
 
 
 
فهست این پاورپوینت :
فيزيولوژي دستگاه دفع ادرار
اعمال کلیه 
تنظیم تعادل آب و الکترولیتها 
دفع فرآورده‌های زاید متابولیک و مواد شیمیایی خارجی 
تنظیم فشار شریانی 
تنظیم تعادل اسید – بازی 
ترشح هورمون 
تنظیم اسمولالیته و غلظت الکترولیتهای مایعات بدن 
نوسازی گلوکز 
ساختمان کلیه 
نفرون 
کپسول بومن 
لوله پیچیده نزدیک 
بخش پایین رونده لوله هنله 
قسمت بالا رونده وضخیم لوله هنله 
لوله پیچیده دور 
مجرای جمع کننده 
مراحل تشکیل ادرار 
جذب مجدد لوله‌ای 
ترشح مجرایی 
مکانیسمهای تنظیم کننده کلیه 
احساس دفع ادرار 
 
 
 
( با تشکر از خانم دلنیا ذیجی که این فایل را تهیه و در اختیار ما قرار دادند. )
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پاورپوینت بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 10 هزار تومان
قیمت : 5 هزار تومان

 

دانلود پاورپوینت بررسی دستگاه لنفاوی 34 اسلاید به همراه تصاویر و توضیحات

دستگاه لنفاوی چه کار می‌کند  دانلود پاورپوینت بررسی دستگاه لنفاوی  پاورپوینت درباره دستگاه لنفاوی X دانلود فايل دانلود پاورپوينت دستگاه لنفانی  دستگاه لنفاوی بدن  پاورپوینت دستگاه لنفاوی  دستگاه لنفاوی ppt

 
عمده‌ترین سلولهای تشکیل دهنده بافتهای لنفاوی ، لنفوسیتها هستند که به همراه آنها سلولهای دیگری نظیر پلاسماسل‌ها و ماکروفاژها نیز دیده می‌شوند. سلولهای تشکیل دهنده بافتهای لنفاوی بر روی داربستی از سلولها و الیاف رتیکولر قرار دارند و معمولا به دو صورت ندولر و منتشر دیده می‌شوند. ندول‌ها یا همان گرهک به دو صورت اولیه و ثانویه وجود دارد. ندول‌های اولیه ندولهایی هستند که در آنها تراکم سلولها یکنواخت می‌باشد و عمدتا از لنفوسیتهای کوچک تشکیل شده‌اند. ندولهای ثانویه ندولهایی هستند که دارای یک ناحیه متراکم و تیره محیطی و یک ناحیه کم تراکم روشن مرکزی به نام مرکز زایا می‌باشد. 
 
 

اعضای لنفاوی 

اعضای لنفاوی در مقایسه با بافتهای لنفاوی توسط کپسولی از بافت همبند احاطه شده‌اند و به عنوان ارگانی مستقل محسوب می‌شوند. اعضای لنفاوی به دو دسته تقسیم می‌گردند. اعضای لنفاوی اولیه شامل مغز استخوان و تیموس می‌باشد که محل تمایز لنفوسیتها هستند و اعضای لنفاوی ثانویه شامل عقدهای لنفی ، طحال ، لوزه‌ها و پلاک‌های پی‌یر می‌باشد که محل استقرار لنفوسیتهای تمایز یافته می‌باشد. 
 
 

اعضای لنفاوی اولیه 

مغز استخوان:
که بافت نرم و پر عروقی است که حفره مرکزی استخوانهای دراز و فضاهای بین ترابکولی استخوانهای اسفنجی را پر می‌کند.
 
تیموس:
تیموس ارگانی است که در زیر قسمت فوقانی جناغ سینه رشد و تکامل می‌یابد. وزن تیموس در مقایسه با وزن کل بدن در زمان تولد حداکثر می‌باشد و به عنوان عضو لنفاوی اولیه محل تولید لنفوسیت T می باشد. وظیفه اصلی تیموس این است که محلی برای تکثیر و تمایز لنفوسیتهای T می‌باشد که این امر تحت تاثیر فاکتورهای مترشحه از تیموس انجام می‌گیرد. تیموس پس از بلوغ سیر قهقرایی آغاز می‌کند که طی آن جمعیت لنفوسیتها کاهش یافته و بوسیله بافت چربی جایگزین می‌شود. 
 
 
دانلود پاورپوینت سیستم لنفی لنفانی
 
 

اعضای لنفاوی ثانویه 

عقدهای لنفی:

عقدهای لنفی ساختمانهایی هستند لوبیایی شکل پوشیده شده بوسیله کپسولی همبندی که در سراسر بدن در مسیر رگهای لنفی قرار گرفته‌اند، عقدهای لنفی در زیر بغل ، کشاله ران ، در امتداد رگهای بزرگ گردن ، قفسه سینه و مزانتر به تعداد زیاد و به صورت گروهی یافت می‌شوند. هر عقده دارای یک قسمت محدب و یک ناحیه فرو رفته به نام ناف می‌باشد که ناف عقده محل ورود شریان و اعصاب و خروج رگهای لنفی وابران و وریدی می‌باشد. لنف توسط رگهای لنفی آوران و از سطح محدب وارد عقده شده و پس از فیلتره شدن در عقده توسط رگهای لنفی وابران از ناحیه ناف عقده خارج می‌گردد. از نظر ساختمان بافتی هر عقده دارای یک ناحیه قشری و یک ناحیه مغزی است
 

عوامل موثر بر جریان لنف 

تاثیر فشار مایع میان بافتی بر جریان لنف 

تاثیر فشار مایع میان بافتی بر جریان لنف اگر عملکرد عروق لنفاوی طبیعی باشد، هر عاملی که فشار مایع میان بافتی را افزایش دهد، در حالت طبیعی جریان لنف را نیز زیاد می‌کند. برخی از این عوامل عبارتند از افزایش فشار مویرگی ، کاهش فشار اسمزی کلوئیدی پلاسما ، افزایش پروتئین مایع میان بافتی و افزایش نفوذپذیری مویرگها. کلیه این عوامل باعث می‌شوند تعادل تبادل مایع در محل غشای مویرگ خونی به گونه‌ای تغییر کند که مایع بیشتری وارد فضای میان بافتی شود، و در نتیجه بطور همزمان حجم مایع میان بافتی ، فشار مایع میان بافتی و جریان لنف نیز افزایش یابد. البته اگر فشار مایع میان بافتی 1تا 2 میلیمتر جیوه از فشار جو بیشتر باشد، دیگر باعث افزایش جریان لنف نمی‌شود، زیرا افزایش فشار بافت علاوه بر افزون بر مایعی که وارد مویرگهای لنفاوی می‌شود، سطح خارجی عروق لنفاوی بزرگتر را نیز می‌فشارد و مانع از جریان لنف می‌شود. این دو عامل در فشارهای بالا تقریبا بطور کامل همدیگر را خنثی می‌کنند، به نحوی که جریان لنف به حداکثر میزان خود می‌رسد. 
 
 
نقش دستگاه لنفاوی در کنترل غلظت پروتئین ، حجم و فشار مایع میان بافتی 
دستگاه لنفاوی در کنترل موارد زیر نقش محوری دارد. اول غلظت پروتئین‌های مایعات بینابینی ، دوم مایع میان بافتی و سوم فشار مایع میان بافتی. همواره مقدار کمی از مویرگهای خونی به فضای میان بافتی نشست می‌کند. مقدار پروتئینی که از طریق سر وریدی مویرگهای خونی به گردش خون باز می‌گردد ناچیز یا صفر است. لذا این پروتئین‌ها معمولا در مایع میان بافتی جمع می‌شوند و فشار اسمزی کلوئیدی آن افزایش می‌دهد. افزایش فشار اسمزی کلوئیدی مایع میان بافتی باعث فیلتراسیون بیشتر مایع به درون فضای میان بافتی می‌شود و لذا حجم و فشار مایع میان بافتی افزایش می‌یابد. افزایش فشار مایع میان بافتی تا حدود زیادی جریان لنف را تسریع می‌کند و بدین ترتیب مایع میان بافتی و پروتئین‌های اضافی که در فضاها جمع شده بود از بافتها دور می‌شود. بازگشت پروتئین و مایع از طریق دستگاه لنفاوی تا حدی زیاد می‌شود که می‌تواند با میزان نشست پروتئین و مایع از مویرگهای خونی به تعادل کامل برسد. 
 
 
تيموس
 
يك ارگان لنفاوي مركزي
لنفوسيتهاي T در اين ارگان بالغ مي شوند.
بعد از سال اول زندگي شروع به تحليل مي كند و بافت چربي و پيوندي در آن تجمع مي يابد. بر داشتن آن در بزرگسالان تاثيري بر ايمني ندارد.
 
 
 
فهرست این پاورپوینت :
دستگاه لنفاوی 
اعضای لنفاوی 
اعضای لنفاوی اولیه 
اعضای لنفاوی ثانویه 
عقده لنفاوي 
اعضای لنفاوی ثانویه
تشکیل لنف 
عوامل موثر بر جریان لنف 
نقش دستگاه لنفاوی در کنترل غلظت پروتئین
تيموس
گره لنفاوي
GALT
Mucosa-associated lymphoid tissue
BALT Bronchus-Associated Lymphoid Tissue
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پاورپوینت بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 10 هزار تومان
قیمت : 3 هزار تومان

 

دانلود پاورپوینت فيزيولوژي سيستم عضلاني به همراه تصاویر و توضیحات

دانلود پاورپوینت فیزیولوژی عضله اسکلتی ppt فیزیولوژی انقباض عضله  سیستم عضلانی بدن انسان  بررسی سیستم عضلات  دانلود پاورپوینت فيزيولوژي سيستم عضلاني  مکانیسم انقباض ماهیچه ها  پاورپوینت ترومای سیستم عضلانی اسکلتی  پاورپوينت فيزيولوژي بافت عضلاني  دانلود پاورپوینت آناتومی و فیزیولوژی سیستم عضلانی

 

بافت عضلاني

بافت ماهیچه‌ای یا بافت عضلانی (Muscular tissue) یکی از بافتهای اصلی بدن جانوران است. برای نامگذاری اجزای بافتهای عضلانی اغلب از دو کلمه ریشه‌ای Myo و Sarco که هر دو به معنای عضله هستند استفاده می‌شود. 
ماهیچه‌ها در انجام حرکات بدن به جاندارن کمک می‌کنند. جانداران برای ماهیچه‌های خود تکیه گاهی دارند که این تکیه گاه اسکلت نام دارد و در مجموع ماهیچه‌ها و اسکلت حرکات جاندارن را کنترل می‌کنند. بافت ماهیچه‌ای از سلولهای ماهیچه‌ای تشکیل شده است که برای انقباض تخصیص یافته‌اند. ماهیچه‌ها وسیله حرکت هستند. سلولهای ماهیچه‌ای معمولا طویل بوده و توسط بافت پیوندی به یکدیگر متصلند و ماهیچه‌های بدن را تشکیل می‌دهند. یکی از اختصاصات عمده سلولهای ماهیچه این است که در سیتوپلاسم این سلولها ، رشته‌های منقبض شونده‌ای وجود دارد و انقباض و انبساط آنها موجب انقباض و انبساط سلول ماهیچه‌ای و در نتیجه بافت ماهیچه‌ای می‌شود. بافت ماهیچه‌ای به سه دسته عضله تقسیم بندی می‌شود. 
 
 

تاندون

تراكم غلافهاي پيوندي در دو سر عضله بافت سختي بنام تاندون بوجود مي آورد. تاندونها به لايه خارجي استخوانها (ضريع) محكم متصل شده اند و نقش رابط بين عضلات مخطط و استخوانها نداشتند و كنشهاي خيلي شديد توسط ناندونها تحمل و دفع مي شوند. 
 
 
فیزیولوژی دستگاه عضلانی و عصبی

دانلود پاورپوینت با موضوع : فيزيولوژي سيستم عضلاني

قالب فایل : پاورپوینت ( قابل ویرایش توسط شما) --- تعداد 47 اسلاید
 
 
 

سه نوع اصلي عضله

عضله اسكلتي يا مخطط:بلند، استوانه اي داراي چند هسته انقباض سريع و قوي، كنترل ارادي
عضله قلبي: شاخه دار، غير ارادي، ريتميك و قوي
عضله صاف يا احشايي : سلول مخروطي، مخطط نيست، انقباض كند، غير ارادي
 

 

ماهیچه مخطط 

این نوع عضله را به خاطر داشتن نوارهای تیره و روشن (در زیر میکروسکوپ) عضله مخطط ، به علت چسبیده بودن آنها به استخوانها ، عضله اسکلتی و به جهت عملکرد ارادی آنها عضلات ارادی می‌نامند که وظیفه اصلی این نوع عضله شرکت در حرکات بدن می‌باشد. سلولهای عضله مخطط چون از بهم پیوستن تعداد زیادی سلول سازنده عضلانی (میوبلاست) بوجود می‌آیند بسیار بلند می‌باشند و رشته‌های عضلانی نیز نامیده می‌شوند. گروههای سلولهای عضلانی را که از تعدادی سلول موازی هم در هر گروه تشکیل می‌گردد دسته و مجموعه دسته‌ها را باهم عضله می‌نامند. این ماهیچه‌ها ارادی هستند و با یک میکروسکوپ نوری به شکل مخطط دیده می‌شوند.
 
 

عملکرد ماهیچه مخطط 

ماهیچه مخطط دارای سلولهایی به شکل استوانه و بسیار بزرگ به طول 1 تا 40 میلیمتر به پهنای 10 تا 50 میکرومتر است. هر سلول یک میوفیبر خوانده می‌شود واجد تعدادی زیادی رشته به نام میوفیبریل است. میوفیبریل از دو نوع رشته تشکیل شده است، رشته‌های ضخیم که از میوزین و رشته‌های نازک که از اکتین بوجود آمده‌اند. هر میوفیبریل از واحدهای تکراری سارکومر تشکیل شده است که هر سارکومر در حال استراحت حدود 2 میکرومتر درازا دارد. مجموعه سارکومرها در هر میوفیبریل به شکل نوارهای تیره و روشن متناوب دیده می‌شوند هر نوار روشن توسط نوار تیره باریکی به نام صفه Z به دو نیم تقسیم می‌شود. در حقیقت فاصله بین دو صفحه Z همان سارکومر است.
 
 

انواع فيبرهاي عضله اسكلتي

فيبرهاي قرمز: ميوگلوبين زياد، ميتوكندري فراوان، انقباض كند، متابوليسم اكسيداتيو(هوازي)، اندام پستانداران، بال پرندگان مهاجر، گليكوژن كم
 
فيبرهاي سفيد: ميو گلوبين كم، ميتوكندري كمتر از فيبر قرمز، عضله سينه پرندگان، انقباض سريع، بي هوازي، گليكوژن بالا، تحمل و پايداري زياد
درصد تركيبي تارهاي تشكيل دهنده تعيين خواهد كرد كه يك فرد چه نوع فعاليتي مي تواند داشته باشد و اين درصد تركيب گونه هاي مختلف تار عضلاني تاثير مهمي برتواناييهاي عملي فرد اعمال مي نمايد.
 
 

تفاوت انقباض عضله صاف با انقباض عضله اسکلتی 

اگر چه بیشتر عضلات اسکلتی به سرعت منقبض می‌شوند اما بیشتر انقباضات عضله صاف از نوع تونیک طولانی است که گاهی ساعتها یا حتی روزها طول می‌کشد. بنابراین باید انتظار داشت که هم مشخصات فیزیکی و هم مشخصات شیمیایی عضله صاف در مقایسه با عضله اسکلتی متفاوت باشند. عضله اسکلتی منحصرا بوسیله دستگاه عصبی فعال می‌شود ولی عضله صاف می‌تواند توسط انواع متعددی از سیگنالها وادار به انقباض شود. توسط سیگنالهای عصبی ، تحریک هورمونی و کشش عضله و به چند روش دیگر که به علت وجود رسپتورهای پروتئینی بیشتری است که در غشای عضله صاف وجود دارد. 
 
 
فهرست:
بافت عضلاني
تاندون
تعاريف
سه نوع اصلي عضله
ماهیچه مخطط 
Muscle spindle
عملکرد ماهیچه مخطط 
انقباض ماهیچه 
انواع فيبرهاي عضله اسكلتي
خونرساني عضله
تعاريف
پيوستگاه عصبي-ماهيچه اي
خستگي پيوستگاه عصبي-ماهيچه اي
منبع انرژي عضله
عضله صاف
روند انقباضی در عضله صاف 
تفاوت انقباض عضله صاف با انقباض عضله اسکلتی 
 
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پاورپوینت بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 10 هزار تومان
قیمت : 5 هزار تومان

 

دانلود پاورپوینت آناتومی کبد انسان 28 اسلاید

 

 آناتومی کبد انسان  آناتومي كبد انسان  دانلود پاورپوینت آناتومي كبد انسان  آناتومی کبد ppt X فیزیولوژِی کبد انسان  دانلود پاورپوینت کبد  پاورپوینت فیزیولوژی کبد  آناتومی کبد

 
کبد یک عضوي مثلثی شکلی است که در جلوي معده و در پشت دنده ها در قسمت فوقانی و راست
شکم قرار دارد . بزرگ ترین غده و پیچیده ترین عضو بدن می باشد که حدودا 1500 گرم وزن دارد و به
چهار لوب تقسیم می شود که لایه نازکی از بافت پیوندي هر لوب را در برگرفته که به داخل لوب ها، نفوذ
می کند و لوب ها را به بخش کوچکتر به نام لوبول تقسیم بندي می کند و هر 2 دقیقه یک بار همه ي خون
بدن از این لوبول ها عبور می کند .کبد عضوي است که به دلیل مقدار زیاد خون رنگ آن قرمز مایل به سیاه
است .
 
 
 
خون کبد معمولاً از دو منبع است :
 
 
1- حدود 75 % خون از طریق ورید پورت وارد کبد می شود که از دستگاه گوارش تخلیه می شود و غنی از مواد مغذي است .
2 - بقیه ي آن به وسیله ي شریان کبدي وارد کبد می شود که غنی از اکسیژن است. این دو منبع خون رسانی در نهایت شاخه ي انتهایی شان به هم می پیوندند و تشکیل سینوزوئیدهاي کبدي را میدهد که این سینوزوئیدها پس از خون رسانی به کبد به درون وریدچه هاي واقع در مرکز لوبول هاي کبدي تخلیه میشوند و ورید مرکزي نامیده می شود. این وریدهاي مرکزي بهم ملحق می شود و ورید کبدي را تشکیل می دهد که در نهایت خون ورید کبدي به ورید اجوف تحتانی تخلیه میشود. سلولهاي کبدي هپاتوسیت ها می باشند و بقیه ي آنها شامل سلولهاي : کوپفر، اقماري و سلول هاي ذخیره کننده ي چربی است. ساختمان هپاتوسیتها شش ضلعی است ( همانند کندو عسل ) . خون شریان کبدي و ورید پورت از ناحیه ي 1 به آسینوس وارد شده و پس از عبور از سینوزئیدها به ورید کبدي انتهایی ناحیه 3 جریان می یابد و در نهایت به صورت ورید فوق کبدي به ورید اجوف تحتانی می ریزد. سلولهاي کوپفر نقش بیگانه خواري دارند، که جزء سیستم رتیکولو اندوتلیال هستند و وظیفه ي اصلی آنها به دام انداختن مواد خاصی است که از طریق ورید پورت آورده می شوند.
 
 
 
کبد از دو منبع خونی تغذیه می شود:
 
شریان کبدي، که یک سوم خون کبد را تامین میکند و از آئورت منشا میگیرد ، و ورید باب که دو سوم خون کبد را تامین میکند و خون گرفته شده از لوله ي گوارش را به آن میرساند . . مجموعه اي از مجاري صفراوي نیز در کبد وجود دارند که صفرا (که منشأ آن سلول هاي کبدي است) از طریق این مجاري 10 درصد از کل کبد براي ادامهي حیات - خارج میشود .کبد قادر به تولید مجدد خود می باشد . وجود 20 کافی است، ولی با خارج کردن آن از بدن، مرگ در عرض 24 ساعت اتفاق میافتد . کبد براي انجام بیشتر اعمال متابولیک بدن ضروري بوده و بیش از 500 عمل مختلف را انجام میدهد.
 
 
پاورپوینت اناتومی وفیزولوژی کبد

دانلود پاورپوینت آناتومی کبد انسان 

قالب فایل : پاورپوینت ( قابل ویرایش توسط شما) --- تعداد 28 اسلاید
 
 
 
هپاتیت
در حال حاضر، میلیونها نفر مبتلا به هپاتیت ویروسی هستند و بیش از میلیونها نفر نیز در خطر آلوده شدهاند، از وجود HCV یا HBV ابتلا به هپاتیت میباشند. بیشتر افرادي که در گذشته دور با ویروس عفونت مزمن در بدنشان آگاه نیستند. این افراد در معرض خطر ابتلا به بیماريهاي کبدي مزمنِ شدید و نیز انتقال ناخواسته ویروس به دیگران قرار دارند. هپاتیت ویروسی به دلیل ایجاد هزینه هاي ناشی از درمان نارساییهاي کبدي و بیماريهاي مزمن کبدي بار سنگینی را به سیستم مراقبت سلامت تحمیل میکند. در بسیاري از کشورها، هپاتیت ویروسی عامل اصلی در ضرورت انجام جراحیهاي پیوند کبد میباشد. چنین درمانهایی که در مرحله نهایی مورد نیاز هستند، هزینه زیادي دارند که این هزینه براي هر فرد، به بیش از صدها هزار دلار میرسد. برخی گروههاي جمعیتی، بیشتر در خطر ابتلا به هپاتیت ویروسی میباشند. در جوامعی که خدمات C و B بیشتر است. هپاتیت E و A بهداشتی و نوع رژیم غذایی در شرایط مطلوبی قرار ندارد، شیوع هپاتیت نیز اغلب در دریافت کنندههاي عضو اهدایی، خون و بافت، افرادي که در بخش مراقبتهاي عفونی فعالیت کرده و یا بستري هستند و در گروههاي آسیب پذیر جامعه مشاهده میشود. در چند دهه اخیر، بیماري هپاتیت ویروسی توجهی که شایسته آن بوده را در جوامع جهانی دریافت نکرده است. این بیماري با وجود بار سنگینی که اعمال میکند به دلایلی به صورت جدي مورد توجه قرار نگرفته است که از جمله میتوان به موارد زیر اشاره نمود.
 
 
 
تقسیم بندي خودکار تومور کبد از سی تی اسکن
 
گزارش کار تقسیم بندي کبد و تومور شامل مراحل زیر است :
-1 قبل از پردازش:حذف سر و صدا فیلتر گوسی است.
-2 روش رو به رشد منطقه براي پیدا کردن منطقه کبد است.
-3 تقسیم بندي تصفیه شده با استفاده از عملیات مورفولوژي
-4 تقسیم بندي کبد
-5 روش آستانه
6_تومور تقسیم بندي تجزیه و تحلیل بار
7_تومور
-8 ویژگی تومور و طبقه بندي تومور به عنوان خوش خیم و بدخیم از بافت ،منطقه و شکل آن است.
 
 
 
 
فهرست پاورپوینت:
آناتومی کبد
مکان کبد در زوایاي مختلف
آناتومی کبد
محل استقرار کبد در داخل بدن
هپاتیت
سی تی اسکن کبد
تقسیم بندي خودکار تومور کبد از سی تی اسکن
روشهاي ارائه شده
تصویر سی تی اسکن کبد از شکم
3 با برش همسایهD برسی سازگاري مدل مدور
تصویر سی تی اسکن کبد با فیلتر گوسین
تصویر باینري با الگوریتم ایزودیتا
الگوریتم ایزودیتا
تقسیم بندي آستانه
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پاورپوینت بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 10 هزار تومان
قیمت : 3 هزار تومان
 

دانلود پاورپوینت مورفولوژی دستگاه اسکلتی انسان 100 اسلاید

دانلود پاورپوینت سیستم اسکلتی بدن انسان دانلود پاورپوینت دستگاه اسکلتی  ساختمان ستون فقرات فیزیولوژی ستون فقرات  انواع استخوان دستگاه اسکلتی بدن انسان عملکرد مغز استخوان 

 

دستگاه اسكلتي

استخوان : استخوانها نوعی بافت همبند متراکم می‌باشند که سلولها و رشته‌های آن در ماده زمینه‌ای کلسیفیه شده‌ای به‌نام ماتریکس محصور شده‌اند. استخوان از مواد آلی و مواد معدنی تشکیل شده است. مواد آلی تقریبا 3/1 وزن استخوان را تشکیل داده و شبکه‌ای با خاصیت ارتجاعی در درون استخوان تشکیل می‌دهند. 3/2 باقیمانده ، از مواد معدنی از قبیل کلسیم و فسفر تشکیل یافته و سختی استخوان را باعث می‌شوند. استخوانها در بدن وظایف متعددی را بر عهده دارند.
بافت استخوانی سخت‌ترین بافت بدن است. استحکام این بافت از آن جهت است که در ماده بین سلولی آن املاح آهکی موجود است، ماده بین سلولی بافت استخوانی به شکل ورقه‌های بسیار نازکی روی هم قرار دارد که در قسمت سطحی استخوان به موازات طول استخوان به نام تیغه‌های خارجی بوده و در قسمت داخلی استخوان ورقه‌های نازک دایره‌ای شکل به نام تیغه‌های داخلی دور مغز استخوان را احاطه کرده است. اگر استخوان را حرارت دهند. مواد آلی آن می‌سوزد ولی مواد معدنی آن باقی می‌ماند. از این رو استخوان شکل خود را حفظ کرده ولی خیلی شکننده می‌شود.
 
 

اعمال استخوان

استخوان چهارچوب نگهدارنده بافتهای نرم را تشکیل داده و به منزله تکیه‌گاهی برای تحمل وزن بدن می‌باشد. 
استخوان اهرمی است که ماهیچه‌ها برای ایجاد حرکت ، فشار خود را بر آن اعمال می‌کنند. 
محافظت از احشاء حياتي نظير مغز، نخاع، قلب و ريه خونسازي (مغز استخوان) منبع ذخيره كلسيم
 
 

انواع استخوان

استخوانهای دراز :

استخوان دراز ، از یک تنه تقریبا استوانه‌ای با یک قسمت پهن در دو انتها تشکیل شده‌اند. این گروه بیشتر استخوانهای اندامهای فوقانی و تحتانی را در بر می‌گیرد.
 

 

استخوانهای کوتاه :

از نظر شکل تفاوتهای زیادی باهم دارند ولی بطور کلی می‌توان آنها را به شکل مکعب در نظر گرفت. این گروه استخوانهای قسمت پروکسیمال دست و پا را در بر می‌گیرند که به ترتیب استخوانهای کارپال و تارسال نامیده می‌شوند.
 
 

استخوانهای پهن :

استخوانهای پهن در مقایسه با قطرشان سطح پهن دارند و شامل استخوانهای سقف جمجمه و دنده‌ها می‌باشند.
 

استخوانهای نامنظم :

استخوانهای نامنظم در نظر شکل تفاوتهای زیادی باهم دارند و در هیچکدام از گروههای فوق قرار نمی‌گیرند و شامل استخوانهایی می‌شوند که ستون فقرات و بعضی از استخوانهای جمجمه را تشکیل می‌دهند.
 

استخوانهای سزامویید (کنجدی) :

این استخوانهای در تاندونهای نزدیک مفاصل ظاهر می‌شوند مهمترین استخوان این گروه ، استخون کشکک می‌باشد. 
 
 
 
 
دانلود پاورپوینت سیستم اسکلتی بدن انسان
دانلود پاورپوینت با موضوع :مورفولوژی دستگاه اسکلتی انسان
 
قالب فایل : پاورپوینت ( قابل ویرایش توسط شما ) --- تعداد 100 اسلاید
 
 
 

توسعه و رشد استخوانها

بیشتر استخوانها ابتدا به صورت غضروف نمایان می‌شوند. اما تعداد کمی از آنها مانند ترقوه و استخوانهای سقف جمجمه ابتدا توسط پرده‌های متشکله مزودرم ظاهر شده و هیچ غضروفی ندارند. این تشکیلات اولیه غضروفی پرده‌ای بعدا طی مراحل استخوان سازی به استخوان تبدیل می‌شوند. بعضی از استخوانها از یک مرکز استخوان‌سازی منفرد بوجود می‌آیند. 
 
استخوانهای دیگر ، مانند استخوانهای دراز ، از بیش از یک مرکز استخوان سازی استخوانی می‌شوند. بطوری که در بعضی از مراحل رشد، استخوان بوسیله قسمتهای غضروفی به چندین بخش تقسیم می‌شود. اولین مرکز استخوان سازی که در هر استخوان ظاهر می‌شود مرکز استخوان سازی اولیه ، و مراکز بعدی ، مراکز استخوان‌ سازی ثانویه نامیده می‌شوند. مرحله نموی که در آن این مراکز ظاهر می‌شوند در هر استخوان تقریبا ثابت است. بنابرین تعیین سن یک کودک نرمال با انجام رادیوگرافی از مناطق بخصوصی از اسکلت وی امکان پذیر است. 
 
 
سيستم اسكلتي
استخوانها و مفاصل ، روی هم اسکلت بدن را تشکیل داده و با کمک عضلات ، باعث ایجاد حرکت می‌شوند. 
اسکلت بدن یک فرد بالغ از 206 قطعه استخوانی تشکیل شده است که بصورت زیر طبقه بندی می‌شوند:
اسکلت محوری (AxialSkeleton) شامل: کاسه سر 8 قطعه ، صورت 14 قطعه ، ستون مهره‌ها 26 قطعه ، دنده‌ها و جناغ 25 قطعه ، استخوان لامی یک قطعه و استخوانچه‌های گوش 6 قطعه. اسکلت ضمایم و اندامها (Appendicular Skeletan) شامل: اندام فوقانی 64 قطعه و اندام تحتانی 62 قطعه. 
 
انجام حرکات بدن در یک جانور پرسلولی فقط بر عهده ماهیچه‌ها نیست و جانوری که تنها از ماهیچه‌های خود برای حرکت کردن استفاده کند، حرکاتش بسیار کند خواهد بود. در عوض جانورانی که برای ماهیچه‌های خود تکیه‌گاهی دارند حرکتشان هم به نسبت سریع است این تکیه‌گاه را اسکلت می‌نامند. جانوران دارای اسکلت خارجی معمولا جثه‌های کوچکی دارند. در عوض امروزه بزرگترین جانوران کره زمین مانند فیل دارای اسکلت داخلی هستند جنس اسکلت داخلی از استخوان یا غضروف و یا هر دو باهم است. 
در انسان هم مانند جانوران دیگر ، وظیفه اسکلت عبارتست از: حفاظت اندامهایی مانند مغز ، قلب ، ششها و حرکت. چون اسکلت تکیه‌گاه عضلات قرار می‌گیرد. در عین حال مغز استخوان مرکز گلبول سازی است. همچنین استخوان را باید منبع مهم ذخیره مواد معدنی بخصوص کلسیم شمرد که وجود آنها در فعالیتهای حیاتی بدن ضرورت دارد.اسکلت آدمی برای سهولت مطالعه به سه بخش سر ، تنه ، دست و پا تقسیم می‌شود.
 

استخوان پرویزنی يا اتموئيد 

این استخوان در قسمت قدامی قاعده جمجمه و در زیر استخوان پیشانی و قدام استخوان اسفنوئید قرار دارد. دارای یک صفحه سوراخدار به نام صفحه غربالی ، یک تیغه عمودی و دو توده طرفی است . صفحه غربالی بخشی از سقف حفره بینی را می‌سازد، توده‌های طرفی در تشکیل جدار خارجی حفره بینی و جدار داخلی حفره کاسه چشمی شرکت دارند. 
 
 
بخش داخلی یا حفره بینی (Nasal Cavity) 
از سوراخهای خارجی بینی (Nostrils) در جلو تا سوراخهای عقبی بینی (Choanae) امتداد داشته و توسط یک دیواره میانی بینی به دو نیمه چپ و راست تقسیم می‌گردد. ابعاد تقریبی هر حفره بینی شامل ارتفاع 5 سانتیمتر ، طول 5 - 7.5 سانتیمتر و پهنا از نزدیکی کف 1.25 سانتیمتر و پهنای سقف بینی در یک حفره حدود 2 میلیمتر است. هر حفره شامل جدار تحتانی ، جدار فوقانی ، جدار داخلی و جدار خارجی است. در تشکیل هر جدار بخشهای زیر شرکت دارند:
جدار تحتانی از زائده کامی استخوان ماگزیلا و صفحه افقی استخوان کامی.
جدار فوقانی از جلو به عقب ، استخوان پیشانی و استخوان اسفنوئید شرکت دارند.
جدار داخلی از استخوان خیش ، تیغه عمودی استخوان غربالی و غضروف تیغه بینی تشکیل شده است.
جدار خارجی دارای سه برجستگی به اسامی شاخکهای فوقانی ، میانی و تحتانی می‌باشد.
در عقب حفره بینی ، سوراخ شیپور استاش قرار دارد که بینی را با گوش میانی مرتبط می‌سازد. مخاط پوشاننده حفره‌های بینی به داخل گوش میانی و سینوسها نیز کشیده شده و التهاب این مخاط را در داخل سینوسها ، عارضه سینوزیت را ایجاد می‌کند. 
 
 
چگونگی حرکت دنده‌ها در حین تنفس 
دنده‌ها در وضعیت استراحت طبیعی ، بطور مایل به سوی پایین کشیده شده‌اند و به این ترتیب ، موجب می‌شوند که استخوان جناغ سینه به طرف عقب یعنی به سوی ستون فقرات برود. هنگامی که قفسه سینه بالا برده می‌شود، دنده‌ها تقریبا بطور مستقیم به طرف جلو برآمدگی پیدا می‌کنند، بطوریکه استخوان جناغ نیز به طرف جلو و دور از ستون فقرات حرکت می‌کند و در جریان دم عمیق در مقایسه با بازدم عمیق ضخامت قدامی خلفی قفسه سینه را حدود 20 درصد بیشتر می‌کند. دنده‌ها در جریان بازدم متوجه پایین هستند و عضلات بین دنده‌ای خارجی دراز شده و در جهت رو به جلو و رو به پایین کشیده شده‌اند. بتدریج که این عضلات منقبض می‌شوند، دنده‌های فوقانی را نسبت به دنده‌های تحتانی به طرف جلو می‌کشند و این امر مانند اهرمی بر روی دنده‌ها عمل کرده و آنها را به طرف بالا می‌کشد و از این راه موجب دم می‌شود. عضلات بین دنده‌ای داخلی دقیقا در جهت مخالف یعنی به عنوان عضلات بازدمی عمل می‌کنند، زیرا زاویه قرار گرفتن آنها بین دنده‌ها در جهت مخالف بوده و موجب حرکت دنده‌ها در جهت مخالف می‌شوند. 
 
 
فهرست این پاورپوینت :
 
استخوان
انواع استخوان
توسعه و رشد استخوانها
سيستم اسكلتي
استخوانهای سر 
جمجمه
استخوان پیشانی 
استخوان پرویزنی يا اتموئيد 
استخوان اسفنوئيد 
استخوان پس سری 
استخوان آهیانه 
استخوان گیجگاهی 
استخوانهای فک فوقانی 
استخوانهای کامی 
استخوانهای گونه 
استخوانهای بینی 
استخوانهای اشکی 
استخوانهای شاخک تحتانی بینی 
استخوانهای شاخک تحتانی بینی 
استخوان تیغه بینی 
استخوانهاي فک تحتانی 
ملاجها و استخوان های لامی 
بخش خارجی بینی (external nose)
بخش داخلی یا حفره بینی (Nasal Cavity) 
استخوانهای تنه 
قفسه سینه 
دنده‌ها Ribs 
مهره‌های شرکت کننده در ساختمان قفسه سینه 
جناغ سینه (Sternum) 
عضله متصل شده بزرگ (Pectoralis major) 
عضلات قفسه سينه 
عضلات قفسه سينه
پرده دیافراگم 
چگونگی حرکت دنده‌ها در حین تنفس 
تغییر شکل قفسه سینه 
ستون فقرات
فیزیولوژی ستون فقرات 
ساختمان ستون فقرات 
ساختمان یک مهره معمولی
مهره‌های آزاد 
استخوان خاجی (Sacrum) 
استخوان دنبالچه (Coccygeal) 
مفاصل ستون فقرات 
ديسك بين مهره اي 
تغییر شکل ستون مهره‌ای 
استخوانهای دست و پا 
استخوان شانه 
استخوان لگن 
استخوان دست 
استخوان پا 
رشد و نمو استخوان 
مفصل 
مفصل متحرک 
مغز استخوان 
عملکرد مغز استخوان 
دودمان گلبول قرمز 
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پاورپوینت بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 10 هزار تومان
قیمت : 5 هزار تومان

 

مقاله فلسفه و هدف از ازدواج word

مهدی بنی حسن بازدید : 830 چهارشنبه 16 فروردين 1396 : 12:47 نظرات ()

دانلود مقاله با موضوع فلسفه و هدف از ازدواج ( 27 صفحه - word)

دانلود مقاله در مورد ازدواج موفق  دانلود مقاله ازدواج در اسلام  مقاله ازدواج جوانان مقاله ازدواج doc  تحقیق در مورد ازدواج

 

فلسفه و هدف از ازدواج 

هدف از ازدواج هم برای مرد و هم برای زن، پاسخ مثبت دادن به سنت الهی و تولید نسل است.
لذا، هر دو در این زمینه بر یک عقیده اند. فلسفه ازدواج براساس این دو مبنا ملاک دین و نجابت است. در نتیجه، هدف از ازدواج و تولید نسل، مقدس می گردد و هیچ یک از مادیات ملاکی برای آن به حساب نمی آید. 
اصولا فلسفه خلقت زن و مرد (زوجیت) تولید مثل است، همان گونه که این زوجیت در سایر حیوانات و حتی گیاهان نیز وجود دارد. نکته اصلی که باید در ازدواج مورد توجه هر دو طرف باشد دین و کمال است. از این رو، از روایات نقل شده از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام چنین برمی آید که هر کس ممکن است به یکی از این 
چهار دلیل ازدواج کند: 1- پول; 2- دین; 3- زیبایی; 4- شهرت و عنوان. بین این چهار هدف، دین از همه بالاتر و بهتر است. 
 

 

«تهذیب نفس » فلسفه بزرگ ازدواج 

زن و مرد لازم است در پرتو کانون گرم خانواده به تکامل دست یازند و همدیگر را با برخورداری از «صبر» و «شکر»، که دو رکن ایمان است، یاری کنند. شرع مقدس اسلام در تشکیل خانواده تنها به ارضای غریزه جنسی نظر ندارد، اگرچه این نکته مهم نیز جزئی از فلسفه ازدواج است و اسلام برای حفظ عفت عمومی در جوامع بشری، به دختران و پسران بالغی که نیاز به ازدواج دارند امر به پیوند و تشکیل خانواده کرده است، بلکه نکته مهم تری که اسلام از ازدواج و تشکیل خانواده دنبال می کند عبارت است از: «تهذیب نفس »; زیرا محیط خانه و کانون گرم خانواده را بهترین مکتب برای خودسازی و کسب کمالات می داند. حال اگر از این مکتب ارزنده و حیات بخش و انسان ساز درست استفاده نکنیم و یا آن را از هم بپاشیم، تقصیر از شارع مقدس اسلام نیست، بلکه خودمان مقصر هستیم که با عوامل گوناگون باعث سردی کانون خانواده یا از هم پاشیدگی آن شده ایم. 
 
 

صفات همسرخوب:

۱. ايمان و دينداري: 

امام باقر ـ عليه السّلام ـ مي فرمايند: «شخصي به محضر رسول خدا ـ صلّي الله عليه و آله ـ شرفياب گرديده و در مورد ازدواج خود با آن سرور مشورت كرده حضرت فرمود: با شخصي كه اهل ديانت و تقوا باشد ازدواج كنيد.»[۲] و در حديثي ديگر امام حسن عليه السلام ـ به مردي كه با ايشان درباره ازدواج دختر خود مشورت كرد ـ فرمود : او را به مردي با تقوا شوهر ده . زيرا اگر دختر تو را دوست داشته باشد گرامي اش مي دارد و اگر دوستش نداشته باشد به وي ستم نمي كند[۳].
 

۲. اخلاق نيك:

حسين بن بشار باسطي مي گويد: به امام رضا ـ عليه السّلام ـ نامه اي نوشتم كه: يكي از خويشان از دخترم خواستگاري كرده ولي بد اخلاق است اكنون چه كنم؟ حضرت فرمود:اگر بد اخلاق است دختر به او نده.[۴]
 
 
 
معیارهایی که به وسیله آن‌ها می‌توان اصالت خانوادگی فرد مقابل را به عنوان همسر آینده سنجید، عبارتند از:
 
1) حلال ‌زادگی: 
2) پارسایی و تقوا: 
3) افکار و اعتقادات صحیح
4) صلاحیت اخلاقی و روانی
5) عزت نفس و نوکیسه نبودن
 
مقاله با موضوع ازدواج و فلسفه ان
 
  موضوع مقاله :  فلسفه و هدف از ازدواج 
 
قالب فایل : word --- تعداد 27 صفحه
 

 

موانع ازدواج:

 
ترس ازمشکلات مالی:
درتوانمدی خداوند هیچ گونه تردیدی نیست.خدایی که توانسته است تاکنون به شما روزی دهد مطمئن باشید که توان روزی رسانی به همسروفرزندان شمارانیز درآینده دارد
این وعده اودرقران کریم است 
 
دختران وپسران وبندگان وکنیزان صالح خودرا به ازدواج یک دیگردراورید.اگرفقیرباشند خداوندازلطف خود آنان را بی نیاز میکند
 
سختگیری والدین: 
استخاره بی مورد:
نداشتن خاستگار:  ( توضیحات کامل در فایل اصلی )
 

خلاصه و نتیجه بحث

از مجموعه بحث ها چنین نتیجه می گیریم که هدف از ازدواج در اسلام به مراتب، بالاتر و مقدس تر از آن است که تنها در حد کام جویی جنسی باشد; زیرا اگر چنین بود هیچ فرقی میان ازدواج انسان و جفت گیری حیوانات نبود و ازدواج مشمول این همه قوانین آسمانی و رهبری پیامبران علیهم السلام و راهنمایان قرار نمی گرفت. پس باید در آن اهداف مهم دیگری نیز وجود داشته باشد; از جمله: ایجاد، بقا و طهارت نسل، تکمیل و تکامل، مودت و صفا و از همه بالاتر، انجام وظیفه الهی. پیمان ازدواج پیمانی مقدس و الهی است. بدین سان، جز در سایه احکام الهی نمی توان آن را فسخ کرد. ازدواج امری اساسی و مهم است، باید در جامعه رشد و توسعه یابد تا افراد در سایه پای بندی بدان از بسیاری انحرافات و پیش آمدهای ناگوار مصون بمانند. 
 
 
فهرست :
موضوع مقاله :  فلسفه و هدف از ازدواج 1
فلسفه و هدف از ازدواج 5
الف - ضرورت های فردی 6
ب - ضرورت های اجتماعی 6
ج - ضرورت های مذهبی 7
«تهذیب نفس »; فلسفه بزرگ ازدواج 11
خلاصه و نتیجه بحث 12
صفات همسرخوب: 14
موانع ازدواج: 21
.2.سختگیری والدین: 21
3.استخاره بی مورد: 22
3.نداشتن خاستگار: 22
عوامل تحکیم خانواده:برگرفته ازکتاب تحلیل خانواده محمدی ری شهری 23
1.اظهارمحبت: 23
2.خوش خویی وخوش رفتاری: 24
3.رعایت حقوق: 24
4.نامین نیاز جنسی: 24
5.همکاری: 24
6.احترام متقابل: 25
7.قناعت وساده زیستی: 25
8.رضا(خوشنودبودن به خواست خدا): 25
ب.وظایف خاص مرد: 25
1تامین نیازهای دینی: 25
2.تامین نیازه های علمی وفرهنگی: 26
3.تامین هزینه اقتصادی: 26
پی نوشت ها: 27
سایر منابع 28
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن مقاله ازدواج بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 5 هزار تومان
قیمت : 2 هزار تومان

 

دانلود پاورپوینت فيزيولوژي حواس ( حسی بویایی شنوایی تعادل )

 

دانلود پاورپوینت فيزيولوژي حواس حسی بویایی شنوایی تعادل  رشته اعصاب بینایی  فيزيولوژي حواس ويژه  فیزیولوژی حواس پنجگانه  فیزیولوژی حواس  پاورپوینت فیزیولوژی حواس  پاورپوینت تعادل و حرکت  گیرنده های لامسه  مکانیسم شنوایی

 
حواس 
 
سابقاً به پیروی از ارسطو می پنداشتند که آدمیان پنج حس دارند: بینائی ،شنوائی، بویائی، چشائی و حس بودن (لمس) اما امروز می دانیم که بیش از پنج حس داریم امروز از چندین حس خبر داریم که سابقاً درباره آنها هیچ نمی دانستند دو تا از مهم ترین این حسها حس تعادل و حس حرکت یا حس عضلانی است. پوست بدن که پیش از این می پنداشتند داراي یک حس است چهار حس دارد یعنی: حس درد، حس فشار ،حس سرما و حس گرما .همچنين امروز به عده ای حسهای عضوی پي برده ايم، از مهم ترین اینها حس های پیچیده و مبهمی است که ما را از گرسنگی و تشنگی آگاه می سازد. 
 
 
نمای شبکیه 
سلول های شبکیه، رنگ و شدت نور را ثبت می کنند. در پشت شبکیه، دیسک بینایی قرار دارد که در آنجا رشته های عصبی به هم نزدیک شده، عصب بینایی را تشکیل می دهند و رگ های خونی وارد چشم می شوند. دیسک، هیچ گونه سلول حساس به نور ندارد و آزمایش نقطه کور خوانده می شود. این عکس با یک افتالموسکوپ گرفته شده است که داخل چشم را بزرگ و روشن می کند. 
 

رشته اعصاب بینایی 

لایه شبکیه داخلی‌ترین لایه کره چشم است که در طرف جلو تقریبا تا جسم مژگانی گسترش می‌یابد. شبکیه از 10 لایه درست شده و محتوی سلولهای استوانه‌ای و مخروطی است که گیرنده‌های بینایی هستند، به علاوه 4 نوع نورون به اسامی سلولهای دوقطبی ، عقده‌ای ، افقی و آماکرین. استوانه‌ها و مخروطها که بلافاصله بعد از لایه مشمیه قرار دارند با سلولهای دو قطبی سیناپس می‌دهند و سلولهای دو قطبی با سلولهای عقده‌ای سیناپس می‌دهند. آکسون سلولهای عقده‌ای متقارب شده و کره چشم را به صورت عصب بینایی ترک می‌کنند.
 
 
مسیرهای عصبی
آکسونهای سلولهای عقده‌ای در عصب بینایی و راه بینایی به طرف عقب سیر کرده و در جسم زانویی خارجی یعنی بخشی از تالاموس ختم می‌شوند. فیبرهای مربوط به هر نیمه طرف بینی شبکیه در کیاسمای اپتیک تقاطع می‌کنند. در جسم زانویی فیبرهای مربوط به نیمه طرف بینی شبکیه و نیمه گیجگاهی شبکیه مقابل روی سلولهایی سیناپس می‌دهند که آکسونهای آنها راه زانویی - کالکارینی را تشکیل می‌دهند. این راه به سوی لوب پس سری قشر مغز سیر می‌کند. ناحیه پذیرای اولیه بینایی در اطراف شیار کالکارین واقع شده است. 
 

مکانیزم تشکیل تصویر 

چشمها انرژی طیف مرئی نور را به پتانسیلهای عمل در عصب بینایی تبدیل می‌کنند. طول موج نور مرئی بین 700 -400 نانومتر قرار دارد. تصاویر اشیاء موجود در محیط روی قرنیه متمرکز می‌شوند. پرتوهای نوری که به شبکیه برخورد می‌کنند، پتانسیلهایی در سلولهای استوانه‌ای و مخروطی تولید می‌کنند. از یک نظر پروراندن اطلاعات بینایی در شبکیه ، تشکیل سه تصویر را شامل می‌شود، تصویر نخست که بوسیله عمل نور روی گیرنده‌های نوری تشکیل می‌شود، در سلولهای دو قطبی به تصویر دوم تبدیل می‌شود و این تصویر دوم به نوبه خود به تصویر سوم در سلولهای عقده‌ای تبدیل می‌گردد.
 
 
آناتومی و فیزیولوژی حواس حسی شنوایی بویایی تعادل

دانلود پاورپوینت فيزيولوژي حواس

قالب فایل : پاورپوینت (قابل ویرایش توسط شما) --- تعداد 53 اسلاید
 
 
 
راههای بینایی به قشر مغز 
آکسون سلولهای عقده‌ای یک نمودار فضایی شبکیه را روی جسم زانویی خارجی تصویر می‌کنند. هر جسم زانویی خارجی محتوی لایه است. در هر طرف ، لایه‌های 1 ، 4 و 6 مسیرهای ورودی از چشم طرف مقابل را دریافت می‌کنند.، در حالیکه لایه‌های 2 ، 3 و 5 مسیرهای ورودی را از چشم همان طرف دریافت می‌کنند. در هر لایه یک تصویر نقطه به نقطه دقیق از شبکیه وجود دارد و هر 6 لایه با یکدیگر مطابقت دارند. فقط 10 - 20 درصد از ورودیهای هسته زانویی خارجی از شبکیه می‌رسند. سایر ورودیهای عمده از قشر بینایی و سایر نواحی مغز می‌آیند که به نظر می‌رسد در تنظیم فیزیکی ورودی بینایی به قشر مغز شرکت داشته باشند. 
 
 
اصلاح نزدیک بینی 
برای اصلاح این ایراد باید افزایش توان همگرایی چشم را به حد معمول برسانیم. برای اینکه مقداری از توان همگرایی چشم را از بین ببریم، از یک عدسی واگرا کننده در مقابل چشم استفاده می کنیم که بسته به توان عدسی از توان همگرایی چشم کاهش می یابد. حداکثر رویت چشم سالم 15متر می باشد که در چشم نزدیک بین کاهش یافته است. بنابراین وقتی پرتوها از حداکثر رویت به چشم نزدیک بین می رسند، واگرایی عدسی به اضافه همگرایی چشم باعث ایجاد تصویر بر روی شبکیه می شود. پس باید عدسی واگراکننده ، تصویر پرتوهای رسیده از بینهایت را روی کانون حداکثر رویت چشم نزدیک بین بیندازد. بنابراین عینک تجویز شده با فاصله کانونی برابر با حداکثر رویت چشم نزدیک بین خواهد بود. 
 
 
اصلاح دوربینی 
برای تصحیح ایراد چشمهای دوربین باید از عدسی های همگرا کننده استفاده کنیم. در این حالت هم مقدار توان عدسی همگرا کننده از طریق تعیین حداکثر رویت چشم دور بین مشخص می شود. 
 
 

پیرچشمی 

پیرچشمی ناشی از عدم طبیعی بودن اجزای چشم است. در این حالت اجزای مختلف چشم حداکثر توانهای خود را از دست داده اند. در حالت طبیعی عضله ها با کشیدن یا فشار دادن ضخامت عدسی را تغییر می دهند ولی در این حالت عضله ها توانایی خود را از دست داده اند. و نمی توانند به طور کامل اعمال فشار یا کشش کنند. در واقع در این حالت دامنه تطابق کاهش یافته است. یعنی حداقل رویت از چشم دور شده و حداکثر رویت به چشم نزدیک شده است. پیر چشمی ، بسته به افراد مختلف از 45 سالگی شروع شده و هر 5 سال به اندازه 0.5 دیوپتری افزایش پیدا می کند.
 

اصلاح آستیگماتیزم 

برای اصلاح آستیگماتیزم ، باید نقش عدسی استوانه ای را از بین ببریم. این کار با اضافه کردن یک عدسی استوانه ای و جمع توانهای آنها عملی خواهد بود. 
 
تعادل و حرکت 
در تعادل و حرکت گوشها دارای این عملکرد هستند: آگاهی از موقعیت سر و تشخیص چرخش و حرکت سردر تمامی جهات. مغز اطلاعات گوشها را با اطلاعات حاصل از گیرنده‌های موقعیت در عضلات ، تاندونها و مفاصل و اطلاعات بینایی بدست آمده از چشمها ترکیب می‌کند. ترکیب این اطلاعات باهم ما را قادر می‌سازد تا بدون از دست دادن تعادل در جهات مختلف حرکت کنیم. 
 
 
حس بویائی 
گیرنده هاي بویائی ساختمانهای دوک شکلی هستند که از پیاز بویائی وارد حفره بالائی بینی می شوند. در آخر آنها که مژکهای کوچکی قرار دارد سلولهای بویائی در غشاء مخاطی بویائی قرار دارند. شکل سوم محل این ساختمانها را نشان می دهد این شکل نیز نشان می دهد که غشاء مخاطی بویائی در فوق جریان هوایی قرار دارد که از بینی به ریه ها می رود اینست که برای بوییدن چیزی باید هوا را بطرف بالا بکشیم از قسمت بالای پیاز بویائی بافته های عصبی به مرکز پیچیده عصبها وصل می شود و از این مرکز خبر به مغز می رسد. 
 
 
مکانیسم شنوایی 
توانایی شنوایی به یک سری وقایع پیچیده در گوش بستگی دارد. امواج صوتی در هوا از طریق ساختمانهایی به گیرنده شنوایی منتقل می‌شوند. این گیرنده اندام کورتی نام داشته و در گوش داخلی قرار گرفته است. داخل اندام کورتی ، ارتعاشات فیزیکی بوسیله سلولهای مویی (hair cells) حسی تشخیص داده می‌شود و این سلولها با تولید سیگنالهای الکتریکی پاسخ می‌دهند. اعصاب این سیگنالها را به مغز منتقل می‌کنند و در آنجا این سیگنالها تفسیر می‌شوند . فرکانسهای مختلف صوتی سلولهای مویی را در قسمتهای مختلف اندام کورتی تحریک کرده و باعث درک اصواتی مثل موسیقی و مکالمه می‌شوند. صدا در نواحی شنوایی دو طرفه مغز پردازش می‌شود. اما صحبت بیشتر در طرف چپ مغز تفسیر می‌شود. 
 
 
در این پاورپوینت به موضوعات زیر پرداخته شده است:
حواس 
نمای شبکیه 
رشته اعصاب بینایی 
مسیرهای عصبی
مکانیزم تشکیل تصویر 
راههای بینایی به قشر مغز 
قشر بینایی 
سایر نواحی قشری 
ضایعه راههای بینایی 
نزدیک بینی
اصلاح نزدیک بینی 
دوربینی
اصلاح دوربینی 
پیرچشمی 
اصلاح پیرچشمی 
اصلاح آستیگماتیزم 
تعادل و حرکت 
حس تعادل 
حس بویائی 
حس چشائي 
حس لامسه 
گیرنده های لامسه 
گوش 
گوش خارجی 
گوش مياني
پنجره گرد 
گوش داخلي 
راههای ارتباطی 
مکانیسم شنوایی 
شنوائی 
فراخنای شنوائی 
راه عصبی شنوایی 
عمل قشر در شنوایی 
تمیز طرحهای صوتی بوسیله قشر شنوایی 
تمییز جهت صوت 
انواع کری 
موارد استفاده از سمعک 
حس وضعيت 
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پاورپوینت بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 10 هزار تومان
قیمت : 5 هزار تومان

 

دانلود پاورپوینت فيزيولوژي و اناتومی دستگاه تنفس  40 اسلاید

دانلود پاورپوینت آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تنفس انسان  ﺗﺸﺮﻳﺢ و ﻓﻴﺰﻳﻮﻟﻮژی دﺳﺘﮕﺎه ﺗﻨﻔﺲ pptX دستگاه تنفسی انسان چگونه کار میکند پاورپوینت دستگاه تنفسی انسان  دستگاه تنفس انسان به زبان ساده

دستگاه تنفس

دستگاه تنفسی ، اکسیژن برای سلولهای بدن را تامین می‌کند و دی‌اکسید کربن موجود در بافتها را به خارج از بدن دفع می‌کند. دستگاه تنفس شامل ریه‌ها ، مجاری هوایی و قفسه سینه است که ریه‌ها را در خود جای داده است. در هنگام دم ، ریه‌ها بزرگ می‌شوند، فشار درون ریه کاهش می‌یابد. اختلاف فشار بین ریه و هوای بیرون افزایش می‌یابد و باعث می‌شود که هوا به درون ریه‌ها راه یابد. در هنگام بازدم حجم ریه کمتر می‌شود فشار درون ریه افزایش یافته و اختلاف فشار با هوای بیرون بیشتر شده و هوا از ریه‌ها خارج می‌شود.هدف تنفس مبادلات گازها بین بدن و محیط خارج است. برای انجام این کار تنفس را می‌توان به 4 بخش تقسیم کرد: تهویه ریوی که به معنی ورود و خروج هوا بین محیط و حبابچه‌هاست ، دیفوزیون اکسیژن و دی‌اکسید کربن بین حبابچه‌ها و خون ، انتقال اکسیژن و دی‌اکسید کربن در خون و مایعات بدن به سوی سلولها و بر‌عکس و تنظیم تنفس. سیستم عصبی بطور طبیعی میزان تهویه حبابچه‌ای را بسته به نیازهای بدن تنظیم می‌کند. بطوری که فشار اکسیژن و دی‌اکسید کربن خون شریانی حتی در جریان فعالیت عضلانی متوسط تا طاقت فرسا و انواع استرسهای تنفسی به سختی تغییر می‌کند. 
 
 

ناحیه هوایی دستگاه تنفسی 

بخش بیرونی ناحیه تنفسی دستگاه تنفس از حفره بینی تا نایژه‌ها دارای پوشش مطبق کاذب مژک‌دار با سلولهای جامی شکل است. بافت پیوندی سست زیرین دارای تعداد زیادی غدد سروزی- موکوسی است. ترشحات غدد بوسیله مژه حمل می‌شوند. مژه با حرکت موجی ترشحات را به طرف حفره بینی هدایت می‌کند. آستر مخاط دارای سلولهای ائوزینوفیل ، ماکروفاژ و فولیکولهای لنفاوی است.
این قسمت ایمونوگلوبولین A تولید می‌کند و به پوشش مخاطی می‌رسد و باکتریها و ویروسها را می‌کشد. استخوان دیواره‌های حفره بینی و غضروف حنجره و نای و نایژه به دستگاه استحکام می‌بخشد. تا در مقابل فشار هوا فشرده شده و یا بیش از حد منبسط نشوند. رشته‌های ارتجاعی باعث کشیده شدن لوله‌های هوایی به هنگام دم و کاهش آن به هنگام بازدم می‌شود. 
 
 
دانلود پاورپوینت آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تنفس انسان

دانلود پاورپوینت فيزيولوژي دستگاه تنفس

قالب فایل: پاورپوینت ( قابل ویرایش توسط شما) --- تعداد 40 اسلاید
 
 
 
حفره بینی 
حفره بینی بوسیله دیواره بینی به دو بخش قرینه تقسیم می‌شود. کام سخت حفره بینی را از حفره دهانی جدا می‌کند. پوشش این ناحیه از بافت مطبق سنگفرشی غیر شاخی همراه با مو ، غده‌های چربی و غده‌های عرق است. حفره بینی شامل بخش تنفسی و بویایی است. در نتیجه لایه سلولهای پوششی می‌تواند حفره بینی را مرطوب و به کمک رگهای خونی خود آن را گرم کند.
 
حلق 
حلق به دو بخش بینی- حلقی و دهانی- حلقی تقسیم شده است. کام نرم ، ناحیه بینی-حلقی را از حفره دهان جدا می‌کند. ناحیه دهانی- حلقی راه تنفسی و گوارش است. مخاط ناحیه بینی- حلقی دارای سلولهای مژه‌دار و غدد است و مخاط ناحیه دهانی- حلقی همراه با غدد موکوسی است. لوزه‌های حلقی در سقف ناحیه بینی- حلقی قرار دارند. زیر مخاط حلق محتوی غدد موکوسی است. ماهیچه حلق مخطط و متشکل از دو طبقه طولی در درون و حلقوی در بیرون است. 
 
انشعابات نای 
نای انشعاب یافته نایژه اصلی را می‌سازد. این دو شاخه به ششها راه دارند ساختار نای و نایژه اصلی مشابه یکدیگر است گر چه غضروف بخش انتهایی نایژه‌ها نامنظم می‌شود. نایژه‌های اصلی به تعدادی مجاری هوایی تقسیم می‌شوند. نایژه‌های بزرگ ، نایژکها ، نایژکهای انتهایی ، نایژکهای تنفسی ، مجرای آلوئولی و کیسه هوایی. 
 
 
تنظیم حرکات دم و بازدم 
نورونهای بصل‌النخاع دارای فعالیت خودکار و متناسب هستند. در بصل‌النخاع علاوه بر نورونهای مرکز دم ، نورونهای دیگری وجود دارد که تحریک آنها ماهیچه‌های بازدم را فعال می‌کند. اما در تنفس عادی پس از توقف فعالیت مرکز عصبی دم ، انقباض ماهیچه‌های تنفسی پایان می‌یابد و بازدم به صورت غیر فعال و به علت خاصیت ارتجاعی ششها صورت می‌گیرد. همچنین مراکز ارادی تنفس در قشر مخ وجود دارد. گازهای تنفسی نیز در میزان فعالیت تنفس نقش دارند. عامل این تنظیم مقدار اکسیژن و بویژه دی‌اکسید کربن موجود در خون است. توازن این دو گاز در خون باید حفظ شود. 
 

کنترل شیمیایی تنفس 

هدف نهایی تنفس حفظ غلظتهای مناسب اکسیژن ، دی‌اکسید کربن و یونهای هیدروژن در مایعات بدن است.
زیادی دی‌اکسید کربن یا یونهای هیدروژن بطور عمده خود مرکز تنفس را تحریک می‌کنند و موجب افزایش شدید قدرت سیگنالهای دمی و بازدمی صادره به عضلات تنفسی می‌شوند.
از طرف دیگر اکسیژن اثر مستقیم قابل ملاحظه‌ای بر روی مرکز تنفسی مغز از نظر کنترل تنفس نداشته بلکه بطور تقریبا کامل بر روی گیرنده‌های شیمیایی محیطی واقع در اجسام آئورتی و سباتی عمل می‌کند و اینها به نوبه خود سیگنالهای عصبی مناسب را جهت کنترل تنفس به مرکز تنفسی ارسال می‌کنند. 
 
 

اثر دی‌اکسید کربن خون در تحریک ناحیه حساس شیمیایی 

اگر چه CO2 اثر مستقیم اندکی بر روی تحریک نورونهای ناحیه حساس شیمیایی دارد اما یک اثر غیر مستقیم بسیار پر قدرت اعمال می‌کند. CO2 این کار را بوسیله واکنش با آب بافتها و تشکیلHCO3 انجام می‌دهد. این ماده به نوبه خود به یونهای هیدروژن و یونهای بی‌کربنات تجزیه می‌شود و آنگاه یونهای هیدروژن یک اثر تحریکی پر قدرت مستقیم دارند. 
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پاورپوینت بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 10 هزار تومان
قیمت : 5 هزار تومان

 

دانلود پاورپوینت با موضوع فيزيولوژي دستگاه عصبي 

 

پاورپوینت فیزیولوژی دستگاه عصبی  آناتومی و فیزیولوژی دستگاه عصبی  اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک سيستم اعصاب محيطي هیپوتالاموس و رفتار  دستگاه اعصاب مرکزی  ناقل هاي عصبي شيميايي يا نوروترانسميترها  تارهای عصبی (اکسونها)   ساختمان نورون

 

سيستم عصبي 

دستگاه عصبی همراه دستگاه غدد درون ریز ، بیشتر وظایف کنترلی بدن را بر عهده دارد. بطور کلی دستگاه عصبی ، فعالیتهای سریع بدن مثل انقباضات عضلانی ، وقایع احشایی دارای تغییر سریع و حتی میزان ترشح برخی از غدد درون ریز را کنترل می‌کند. دستگاه عصبی از نظر پیچیدگی اعمال زیادی را انجام می‌دهد. این دستگاه به واقع ، میلیونها ذره اطلاعاتی را از اعضای حسی مختلف دریافت می‌کند و بعد با در نظر گرفتن مجموعه آنها ، پاسخی که بدن باید بدهد، مشخص می‌کند. طرح کلی دستگاه عصبی شامل دو قسمت مرکزی و محیطی می‌شود و خود محیطی به دو قسمت گانگلیونها و اعصاب محیطی تقسیم می‌شود. 
 
 

بافت عصبي

بافت عصبی کل سیستم عصبی بدن را شامل می‌شود که از سلولهای عصبی یا نورون (Neuron) و سلولهای پشتیبان به نام سلولهای گلیال یا نوروگلی (neuroglia) تشکیل شده است. نورون واحد ساختمانی وو عملکردی دستگاه عصبی است که در مرحله جنینی از اپی‌اتلیوم پوشاننده لوله عصبی منشا می‌گیرد. ویژگیهای اصلی نورونها تحریک پذیری و تولید تکانه‌ها یا ایمپالسهای عصبی و انتقال این تکانه است. هر نورون از جسم سلولی و دو نوع زایده به نامهای دندریت و اکسون تشکیل شده است. جسم سلولی حجیمترین قسمت سلول و حاوی هسته و عمده ارگانلهای سلول عصبی است.
 
 

تقسیم بندی نورونها 

نورونها را بر حسب اینکه پیام عصبی را در چه جهتی هدایت کنند به دو گروه نورونهای حسی ونورنهای حرکتی تقسیم می‌کنند. نورونهای حسی دندریت بلند و اکسون کوتاه دارند و پیامهای عصبی را از گیرنده‌های حسی به سمت مراکز عصبی هدایت می‌کنند و نورونهای حرکتی اکسون بلند و دندریت کوتاه دارند و پیامها را به اندامهای واکنش مانند ماهیچه‌ها و غده‌ها می‌رسانند. 
 
 

تارهای عصبی (اکسونها) 

تارهای عصبی در مهره‌داران به دو نوع قطور (25 - 1 میکرون) و نازک (کمتر از 1 میکرون) تقسیم می‌شوند. تارهای قطور به یک یا چند غلاف مجهزاند. معمولا سلولهای شووان تمام اکسونهای محیطی را می‌پوشانند این سلولها اغلب با یک نظم خاصی همانند شیرینی رولت در اطراف اکسونها پیچیده شده‌اند. علاوه بر غلاف شووان ممکن است اکسونها دارای پوششی از لایه میلین باشند. وجود یا عدم وجود لایه میلین را می‌توان معیاری برای تقسیم بندی تارهای عصبی در نظر گرفت. میلین عمدتا از چربی تشکیل یافته است منکسر کننده نور می‌باشد و سفید رنگ است. 
 
 

اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک (سيستم عصبي خودكار يا اتونوم)

نورونهای پس گانگلیونی ، نورونهایی هستند که جسم سلولی آنها در گانگلیونی واقع شده و اکسون آنها تا ارگان عامل امتداد یافته و پایانه عصبی را تشکیل داده است. در نورون پیش گانگلیونی و پس گانگلیونی در محل گانگلیون با یکدیگر سیناپس می‌یابند. اعصاب حرکتی سیستم عصبی اتونوم از دو بخش سمپاتیک و پاراسمپاتیک تشکیل شده است. 
 
 
تشریح و فیزیولوژِی دستگاه اعصاب انسان

دانلود پاورپوینت با موضوع فيزيولوژي دستگاه عصبي 

قالب فایل : پاورپوینت ( قابل ویرایش توسط شما) --- تعداد 90 اسلاید
 
 
 

تقسیم بندی شیمیایی سیستم عصبی خودمختار 

بر اساس ماده میانجی آزاد شده می‌توان سیستم عصبی خودمختار را به بخشهای کولینرژیک و نورآدرنرژیک تقسیم کرد. نورونهایی که کولینرژیک هستند عبارتند از: کلیه نورونهای پیش عقده‌ای ، نورونهای پس عقده‌ای پاراسمپاتیک از نظر تشریحی ، نورونهای پس عقده‌ای سمپاتیک از نظر تشریحی که به غدد عرق عصب می‌دهند ، نورونهای سمپاتیک از نظر تشریحی که روی عروق خونی عضلات مخطط ختم شده و هنگام تحریک موجب اتساع عروقی می‌شوند. باقیمانده نورونهای پس عقده‌ای سمپاتیک نورآدرنرژیک هستند یا ظاهرا در مورد سلولهای آدرنرژیکی بافت عضله قلبی آدرنرژیک می‌باشند. قسمت مرکزی غده فوق کلیوی در اصل یک عقده سمپاتیک است که در آن سلولهای پس عقده‌ای آکسونهای خود را از دست داده و مستقیما نوراپی‌نفرین ، اپی نفرین و مقداری دوپامین را به داخل جریان ترشح می‌کنند. نتیجتا نورونهای پیش عقده‌ای کولینرژیکی که به این سلولها می‌روند به صورت اعصاب حرکتی ترشحی این غده در آمده‌اند. 
 
 
 

ارتباط سیستم عصبی خود مختار با سیستم عصبی مرکزی 

دستگاه عصبی خود مختار در عین داشتن استقلال و خود مختار بودن تحت تاثیر دستگاه عصبی مرکزی (C.N.S) نیز قرار دارد. دستگاه عصبی مرکزی از طریق سیستم کناری (لیمبیک) و تشکیلات شبکه‌ای ، برخی هسته‌های تالاموس و بویژه از طریق هیپوتالاموس با سیستم عصبی خود مختار ارتباط پیدا کرده و بر اعمال آن تاثیر می‌گذارد.
 
 

فارماکولوژی سیستم عصبی خودمختار 

فارماکولوژی علمی است که در مورد تغییرات ایجاد شده در ارگانها بر اثر داروها و مواد دیگر ، بحث می‌کند. سیناپسهای محیطی مسیرهای حرکتی خودمختار یک محل منطقی برای دستکاری فارماکولوژیک عمل احشایی است. زیرا انتقال در آنها به روش شیمیایی انجام می‌‌گیرد. مواد میانجی در انتهاهای عصبی ساخته شده و انبار می‌شوند و سپس در نزدیکی نورونها ، سلولهای عضلانی و سلولهای غده‌ای که روی آنها عمل می‌کنند آزاد می‌گردند. این میانجیها به رسپتورهای (گیرنده‌های) موجود در سطح غشایی این سلول می‌چسبند و موجب بروز اعمال خاص آنها می‌شوند و آنگاه بوسیله جذب یا متابولیزم از آن ناحیه حذف می‌گردند. 
 
 
 
فهرست پاورپوینت :
 
فيزيولوژي دستگاه عصبي 
سيستم عصبي 
ساختمان نورون
تقسیم بندی نورونها 
 تقسيم بندي نورونها بر اساس شكل    
تارهای عصبی (اکسونها) 
انواع تارهاي عصبي
گره‌های رانویه 
اندازه قطر اکسونها 
خصوصيات نورون
تحريك پذيري
پيام عصبي
علت پتانسيل آرامش
پتانسيل عمل
قوانين هدايت
انتقال پيام عصبي
انواع سيناپس
ناقل هاي عصبي شيميايي يا نوروترانسميترها
ناقل هاي عصبي شيميايي يا نوروترانسميترها
نوروترانسميترها 
بافت همراه نورون 
انواع نوروگليا ها 
پرده‌های مغز و نخاع 
دستگاه اعصاب مرکزی
نیمکره‌های مخ  (cerebrum) 
 هیپوتالاموس 
ساختار هیپوتالاموس 
ارتباطات ورودی و خروجی هیپوتالاموس 
سیستم هیپوتالاموس -هیپوفیز 
هیپوتالاموس و رفتار 
مخچه
بصل‌النخاع 
نخاع 
اعمال حرکتی نخاع 
ساختمان نخاع 
پرده‌های نخاع 
سد خونی مغزی 
شاخ پشتی ماده خاکستری 
ساختمان تشریحی ماده سفید نخاع 
انعکاسهای (رفلكسهاي)نخاعی  
سيستم اعصاب محيطي 
اعصاب محیطی 
اعصاب مغزی 
اعصاب نخاعي  
اعصاب محیطی 
اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک (سيستم عصبي خودكار يا اتونوم)
اعصاب سمپاتیک 
اعصاب پاراسمپاتیک 
تقسیم بندی شیمیایی سیستم عصبی خودمختار 
تخلیه نورآدرنرژیک 
تفاوتهای سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک
ویژگی سیستم عصبی خود مختار 
ارتباط سیستم عصبی خود مختار با سیستم عصبی مرکزی 
فارماکولوژی سیستم عصبی خودمختار 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پاورپوینت بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 10 هزار تومان
قیمت : 5 هزار تومان
 

دانلود پاورپوینت فيزيولوژي و آناتومي قلب

دانلود پاورپوینت آناتومی و فیزیولوژی قلب  آناتومی و فیزیولوژی قلب و عروق  پاورپوینت آناتومی و فیزیولوژی قلب  آناتومي و فيزيولوژي قلب  فیزیولوژی و آناتومی قلب  بررسی ساختمان قلب  دانلود پاورپوینت فیزیولوژی قلب و دستگاه گردش خون  پاورپوینت فیزیولوژی قلب ودستگاه گردش خون

 

فيزيولوژي و آناتومي قلب:

سلول عضلاني قلب

شاخه دار

غير ارادي 

انتقباض قوي

 
 

ساختمان قلب 

قلب داراي 4 حفره است: دو دهليز و دو بطن
از نظر بافت شناسي قلب از سه لايه پريكارد (پوشش بيروني قلب)، ميوكارد (قسمت مياني و عضلاني قلب) و اندوكارد (قسمت داخلي و پوشش حفرات قلب) تشكيل شده است.
 
             
 
دهليزها
حفرات كم فشار
ذخيره خون در سيستول (انقباض قلب)
پر كردن بطنها در دياستول (استراحت قلب)
دهليزها توسط ديوارهاي نازك از هم جدا مي شوند.
 
بطنها
حفرات با فشار بيشتر 
بطن چپ خون را به بافتهاي محيطي مي راند.
بطن راست خون را به ريه ها مي راند.
به دليل آنكه بطن چپ جهت غلبه بر فشار بالاتر جهت رساندن خون به بافتهاي محيطي نياز به كار بيشتري نسبت به بطن راست دارد ديواره ضخيمتري دارد. 
ديواره بين بطني در قسمت فوقاني غشايي و در قسمت مياني و تحتاني عضلاني است. 
 
 
دريچه هاي دهليزي بطني
جداكردن بطنها از دهليزها 
در زمان انقباض قلب (سيستول) مانع پس زدن خون به دهليزها مي شوند.
ميترال: جداكردن بطن چپ از دهليزچپ ، دو لت دارد.
تريكوسپيد: جداكردن بطن راست از دهليزراست ، سه لت دارد.
سطح اين دريچه ها توسط طنابهاي قوي به نام Cordae Tendineae به عضلات پاپيلري بطنها متصل مي شوند.
عضلات پاپيلري امتداد عضله قلب هستند كه به داخل حفره هاي بطن برجسته شده اند و كمك مي كنند تا دريچه هاي دهليزي- بطني درست بسته شوند.
 
 
فیزیولوژی و اناتومی قلب
 

دانلود پاورپوینت با موضوع :  فيزيولوژي و آناتومي قلب

قالب فایل : پاورپوینت ( قابل ویرایش توسط شما) --- تعداد 55 اسلاید
 
 
 
دريچه هاي نيمه هلالي 
بطنها را از شريانها جدا مي كنند.
مانع پس زدن خون از شريانها به قلب در زمان استراحت قلب يا دياستول مي شوند.
دريچه آئورت: شريان آئورت را از بطن چپ جدا مي كند.
دريچه ريوي: شريان ريوي را از بطن راست جدا مي كند.
هر دو سه لت دارند و Cordae Tendineae ندارند.
از جنس فيبروزي هستند و لبه هاي آنها خيلي خوب جفت مي شود.
 
 
گردش خون قلب
قلب خون مورد نياز خود را از شريانهاي كرونر راست و چپ دريافت مي كند كه در حقيقت اولين شاخه هاي شريان آئورت هستند.
1-شريان كرونر چپ : از سينوس والسالواي چپ منشا مي گيرد و به دو شاخه به نامهاي شريان نزولي قدامي چپ و شريان سيركومفلكس چپ تقسيم مي شود.
2- شريان كرونر راست: از سينوس والسالواي چپ منشا مي گيرد. 
 
 
فيزيولوژي انقباض قلب
به دنبال دپلاريزاسيون الكتريكي غشاي سلولهاي قلبي كلسيم وارد اين سلولها مي شود سبب رها شدن سريع مقادير زيادي كلسيم در داخل سلولهاي قلبي مي شود. اين كلسيم به پروتئين تروپونين c متصل شده، سبب واكنش بين اكتين و ميوزين مي شود و در نتيجه سلول منقبض مي شود. انرژپ لازم براي انقباض سلولهاي قلبي از ATP تامين مي شود. در حالت طبيعي، اسيدهاي چرب منبع انتخابي انرژي هستند. البته قلب مي توانداز گلوكز هم به عنوان منبع انرژي استفاده كند. خود قلب ذخاير انرژي اندكي دارد و مواد غذايي بايد به طور مداوم توسط جريان خون به قلب برسندو متابوليسم قلب هوازي است و نياز به اكسيژن دارد.
 
 

پاسخ  قلب  و عروق  به  فعاليت بدني

با احساس  فعاليت  قريب الوقوع، مراکز عصبي  مغز ضمن  مهار کنش  عصب  واگ، سيستم  سمپاتيک  را فعال  مي کنند و حتي  قبل  از شروع  فعاليت  ضربان  قلب  و انقباض پذيري  (در نتيجه   CO ) افزايش  مي يابند. در حين  فعاليت، انقباض  وريدها توسط  سمپاتيک، تشديد عمل  تلمبه اي  عضلات  اسکلتي  و افزايش  حرکات  تنفسي  ديواره  قفسه سينه  منجر به  افزايش  برگشت  وريدي  خون  به  قلب  مي شود. از طريق  مکانيسم  فرانک ـ استارلينگ  اين  امر باعث  افزايش  قدرت  انقباض و برون ده  قلبي  مي شود. هرچند فعاليت  سمپاتيک  باعث  افزايش  قدرت  انقباضي  نيز مي شود، اما علت  اصليِ افزايش   CO  در جريان  ورزش  (که  به  6ـ4 برابر حد طبيعي  مي رسد)، افزايش  تعداد ضربان  قلب  است. حداکثر تعداد ضربان  قلب  به  سن  فرد بستگي  دارد و از فرمول  زير به  دست  مي آيد.
(دقيقه / ضربان  12-10)  +-  (سن  - 220) = حداکثر تعداد ضربان
 
 
فهرست پاورپوینت :
سلول عضلاني قلب
ساختمان قلب 
دهليزها
بطنها
دريچه هاي دهليزي بطني
دريچه هاي نيمه هلالي 
پريكارد
مسير گردش خون 
گردش خون قلب
شريان كرونر چپ
شريان كرونر راست
عروق كرونر
سيستم هدايتي قلب
عصب رساني قلب
فيزيولوژي انقباض قلب
دوره (سيكل) قلبي
كار قلبي 
حجم ضربه اي 
اندكس قلبي 
فيزيولوژي گردش خون كرونر 
پاسخ  قلب  و عروق به  فعاليت بدني
ECG
کاربرد ECG
امواج نوار قلبی 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پاورپوینت بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 10 هزار تومان
قیمت : 5 هزار تومان

 

دانلود پاورپوینت فيزيولوژي غدد درون ريز

دانلود پاورپوینت فيزيولوژي غدد درون ريز فيزيولوژي اعصاب و غدد درون ريز پاورپوینت فیزیولوژی غدد درون ریز فیزیولوژی غدد درون ریز ppt  انواع هورمون‌ها  نحوه حمل و انتقال هورمون در خون نحوه تاثیر هورمونها  رابطه بين هيپوفيز هيپوتالاموس و غده تيروئيد

غدد درون ريز

غدده‌ها بافتهایی هستند که سلولهای آنها ، برای ترشح کردن موادی ویژه تخصص یافته اند. بعضی از غده‌ها ، مانند غدد گوارشی ، ترشحات خود را از راه مجراهای موجود ، به داخل لوله گوارشی می‌ریزند. به چنین غده‌هایی برون‌ریز گفته می‌شود. غده‌هایی هم وجود دارند که ترشحات خود را در خون می‌ریزند. این غده‌ها درون‌ریز هستند. ترشحات غده‌های درون‌‌ریز هورمون نام دارد.
 
 

هورمونها

هورمونها (Hormones) در راه اندازی و تنظیم سوخت و ساز بدن ، نگهداری حالت تعادل بدن ، تنظیم رشد ، تنظیم تولید مثل نقش دارند. 
 
 

انواع هورمون‌ها 

هورمونها از نظر ترکیب شیمیایی به سه دسته تقسیم می‌شوند :
1-هورمونهای پپتیدی : که می‌توانند پپتید ساده باشند یا گلیکوپپتید. یک هورمون پپتیدی ساده در بدن انسان مثل انسولین و هورمون گلیکوپپتیدی مثل FSH و LH
2-هورمون‌های استروئیدی : که از کلسترول منشا می‌گیرند مثل هورمون‌های جنسی (استروژن ، تستسترون)
3-هورمونهای آمینی : که فقط از یک اسیدآمینه یکروزین تشکیل یافته‌اند که شامل هورمونهای تیروییدی و هورمونهایی می‌باشند که از قسمت مرکزی غده فوق کلیوی ترشح می‌شوند و عبارتند از دوپامین ، آدرنالین و نورآدرنالین 
 
 

نحوه حمل و انتقال هورمون در خون 

آن دسته از هورمونهایی که در آب محلولند در خون حل شده و آزادانه در خون می‌گردند. مثلا هورمون انسولین که آزادانه در خون حل شده و انتقال می‌یابد. ولی هورمونهایی که در آب محلول نیستند، مثل هورمونهای تیروئیدی و استروئیدی به یکی از پروتئینهای خون باند شده و به کمک آن حمل می‌گردد. در کبد ، پروتئینی ساخته می‌شود به نام SBG (پروتئین باند شونده به هورمونهای جنسی) که این پروتئین به هورمونهای جنسی چسبیده و آنها را حمل می‌کند. 
 
 
فیزیولوژی دستگاه غدد درون ریز

دانلود پاورپوینت با موضوع : فيزيولوژي غدد درون ريز

 
قالب فایل : پاورپیونت( قابل ویرایش توسط شما) --- تعداد 49 اسلاید
 
 
 

نحوه تاثیر هورمونها 

لازمه تاثیر هورمون به سلول هدف وجود گیرنده یا رسپتور در سلول هدف است. این گیرنده‌ها در سلول هدف می‌توانند غشایی باشند یا داخل سلولی. هورمونهایی که می‌توانند از غشا عبور کنند (هورمونهای تیروییدی و استروییدی) گیرنده‌شان در داخل سلول است ولی هورمونهای پپتیدی و هورمونهایی که از قسمت مرکزی غده فوق کلیوی ترشح می‌شوند، قادر به عبور از غشای سلول نیستند. در نتیجه گیرنده آنها در غشای سلول قرار دارد. 
 
 
چگونگی عمل هورمونها 
 
      روش اول 
هورمونهای استروئیدی به علت حل شدن در چربی غشای سلول می‌توانند از آن بگذرند پس امکان ورود آنها در بیشتر سلولهای بدن وجود دارد. اما تاثیر خود را فقط بر سلولهای هدف می‌گذارند. در این سلولها پروتئینهای ویژه‌ای به نام گیرنده وجود دارند که با هورمون ترکیب می‌شوند. مجموعه هورمون - گیرنده نوعی عامل فعال برای راه اندازی واکنشهای شیمیایی درون سلول خواهد بود. این مجموعه پروتئی‍نی را داخل هسته وارد می‌سازد تا آنزیم معینی بسازد و به کمک آن واکنش شیمیایی خاصی را در سلول انجام دهد.
 
روش دوم 
هورمونهای پروتئینی معمولا به علت درشتی از غشای سلول نمی‌گذرند. اما در سطح بیرونی غشا پروتئینهای گیرنده وجود دارند که این هورمونها را شناسایی می‌کنند و با آنها ترکیب می‌شوند و مجموعه هورمون - گیرنده را تشکیل می‌دهند. وجود این مجموعه آنزیمی را در غشا فعال می‌کند. این آنزیم سبب بوجود آمدن ترکیبی به نام AMP حلقوی در داخل سلول می‌شود. AMP حلقوی آنزیم ویژه‌ای را در سلول فعال می‌سازد تا واکنش شیمیایی معینی را انجام دهد. 
 
 

عوامل موثر در تنظیم ترشح هورمون 

سیستم کنترل فیدبکی (Feed back) 
در این نوع تنظیم مخصوص کار هورمون بر روی ترشح هورمون اثر می‌گذارد. مثل هورمون انسولین و اثرش روی قند خون. انسولین قند خون را کم می‌کند. با کم شدن قند خون ترشح هورمون انسولین کاهش می‌یابد. سیستم کنترلی فیدفوروارد (Feed forward) 
عاملی که روی ترشح هورمون اثر می‌کنند اثرش را به صورت یک طرفه دیکته می‌کند مثل هورمون تیروکسین و اثر سرما روی آن. با سرد شدن هوا میزان ترشح هورمون تیروکسین افزایش می‌یابد. ولی سرمای هوا و هورمون تیروکسین با هم حلقه فیزیکی تشکیل نمی‌دهند. تنظیم گیرنده‌های هورمون اهمیت تنظیم گیرنده‌های هورمون به همان اندازه تنظیم خود هورمون می‌باشد. مثلا نوعی بیماری دیابت وجود دارد به نام دیابت غیر وابسته به انسولین که در آن کمبود هورمون انسولین وجود ندارد بلکه کمبود گیرنده‌های انسولین مطرح است. جنس گیرنده‌ها هم از پروتئین است و گیرنده‌ها هم نیاز به تنظیم دارند. بطوری که اگر در بدن قسمتی وجود داشته باشد که نیاز به هورمون خاص بیشتری دراد آن قسمت گیرنده‌های هورمونش افزایش می‌یابد. 
 
نكاتي درباره غده هاي  درون ريز (اندوكرين) 
در بدن انسان غده هايي وجود دارند كه موادي به نام هورمون تر شح مي كنند.هورمونها مواد شيميايي هستند كه وظيفه كنترل تعداد زيادي از اعمال بدن را بر عهده دارند. اكثر هورمونها مجموعه اي از اسيدهای آمينه هستند و بعضي از هورمونها ازمشتقات كلسترول تشكيل شده اند.
 

 

هيپوتالاموس

هيپوتالاموس بخشي از مغز است كه هورمونهايي براي تنظيم ميزان هورمونهاي مترشحه از هيپوفيز توليد مي كند . علاوه بر آن ، موادي براي تنظيم ميزان آب بدن، خواب، درجه حرارت بدن، اشتها و فشار خون ترشح مي نمايد. هيپوتالاموس رابط بين سيستم عصبي مركزي و غده هاي درون ريز است و مغز با استفاده از آن مي تواند غده هاي درون ريز و به تبع آن بسياري از فرآيندهاي بدن را تنظيم كند. هيپوتالاموس هورمون آزاد كننده تيروتروپين (TRH) را ترشح مي كند كه هورمون تحريك كننده تيروئيد (TSH) را تنظيم ميكند كه خود وظيفه تنظيم ترشح هورمونهاي تيروئيد را بر عهده دارد.
 
 
 

رابطه بين هيپوفيز ، هيپوتالاموس و غده تيروئيد

همانگونه كه مشاهده مي نمائيد  هيپوفيز با ترشح هورمون تحريك كننده تيروئيد (TSH)  يا تيروتروپين باعث افزايش توليد و ترشح هورمونهاي تيروئيد مي شود و متقابلاً هورمونهاي تيروئيد نيز با تاثير بر هيپوفيز باعث تنظيم ترشح هورمون تحريك كننده تيروئيد (TSH) مي شوند و بدين وسيله ميزان ترشح هورمون تيروئيد در محدوده طبيعي باقي مي ماند. به اين مكانيسم تنظيمي كه در اغلب غده هاي درون ريز ديگر نيز مشاهده مي شود فيد بك يا بازخورد منفي مي گويند.
 
 
فهرست این پاورپوینت :
غدد درون ريز
هورمونها
انواع هورمون‌ها 
نحوه حمل و انتقال هورمون در خون 
نحوه تاثیر هورمونها 
چگونگی عمل هورمونها 
عوامل موثر در تنظیم ترشح هورمون 
نكاتي درباره غده هاي  درون ريز(اندوكرين) 
هيپوتالاموس
رابطه بين هيپوفيز ، هيپوتالاموس و غده تيروئيد 
جسم پينه آل
هيپوفيز
تيروئيد
پاراتيروئيد
غدد فوق کلیوی 
بخش قشری غدد فوق کلیوی 
آلدوسترون 
کورتیزول 
بخش مرکزی غدد فوق کلیوی 
آدرنالین
 تخمدانها و بيضه ها 
 
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پاورپوینت بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 10 هزار تومان
قیمت : 5 هزار تومان

 

دانلود پایان نامه با موضوع شبکه و مسیریابی و بررسی شبکه های پتری

دانلود پایان نامه رشته نرم افزار شبکه و مسیریابی شبکه و مسیریابی  پایان نامه ﺷﺒﻜﻪ ﻫﺎي ﭘﺘﺮي  پروژه با موضوع ﺷﺒﻜﻪ ﻫﺎي ﭘﺘﺮي  ﭘﻴﺎده ﺳﺎزي ﺳﺨﺖ اﻓﺰاري ﻛﻨﺘﺮل ﻛﻨﻨﺪه  راه اندازی آی پی در شبکه  اجزای شبکه پتری  تاریخچه شبکه های پتری مسیریابی هوشمند

 
چکيده : امروزه علم کامپيوتر به حدي پيشرفت کرده که بسياري از علوم ديگر پيشرفتشان وابسته به علم کامپيوتر مي باشد. شبکه هاي کامپيوتري به حدي پيشرفت کرده اند که توانسته اند جهان را به يک دهکده علمي کوچک تبديل نمايند. براي برقراري ارتباط بين اين شبکه ها نيازمند به يک ستون فقرات مي باشيم اين شبکه زير بنايي که از تعداد زيادي مسيرياب تشکيل شده است وظيفه انتقال اطلاعات را دارد. بر روي اين مسيرياب ها بايد الگوريتم هايي اجرا شوند تا بتوانند بهترين مسير را براي انتقال اطلاعات در اين دهکده را انتخاب کنند.
 
استفاده از متدهاي مدلسازي در كارهاي صنعتي خصوصاً با گسترش علوم رايانه‌اي و افزايش سرعت پردازنده‌ها، كاربرد وسيعي پيدا كرده است. يكي از روشهاي مدلسازي استفاده از شبكه‌هاي پتري است كه در فصل دوم اين پايان نامه به بيان عملكرد آن مي‌پردازيم. ﺷﺒﻜﻪ ﻫﺎي ﭘﺘﺮي  ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻳﻚ اﺑﺰار ﻣﺪﻟﺴﺎزي ﮔﺮاﻓﻴﻜﻲ از دﻳﺮﺑﺎز در ﻋﻠﻮم ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ اﺳﺖ . ﺑﻪ وﺿﻮح ﻣﻲ ﺗﻮان درﻳﺎﻓﺖ ﻛﻪ ﻣﻲ ﺑﺎﻳﺴﺖ اﻳﻦ اﺑﺰار را ﺑﺮاي اﺳﺘﻔﺎده در ﺳﻴﺴﺘﻤﻬﺎي ﭘﻴﭽﻴﺪه اﻣﺮوزي ﺑﻬﻴﻨﻪ ﺳﺎزي ﻛﺮد و ﻗﺎﺑﻠﻴﺘﻬﺎي ﺟﺪﻳﺪي ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ اﻣﻜﺎﻧﺎت و اﺑﺰارﻫﺎي ﻣﻮﺟﻮد اﻣﺮوزي، ﺑﻪ آن اﺿﺎﻓﻪ ﻛﺮد. اﻳﻦ ﻋﻤﻞ در ﺻﻮرﺗﻲ ارزﺷﻤﻨﺪ ﻛﻠﻲ، و ﻗﺎﺑﻞ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺑﺘﻮان ﭼﺎرﭼﻮب ﻗﻮاﻧﻴﻦ و ﺟﺒﺮ ﺷﺒﻜﻪ ﻫﺎي ﭘﺘﺮي ﻛﻼﺳﻴﻚ را ﺣﻔﻆ ﻛﺮد  و ﻓﻘﻂ ﺑﻪ آن ﻗﺎﺑﻠﻴﺘﻬﺎي ﺟﺪﻳﺪ اﺿﺎﻓﻪ ﺷﻮد.
 
ﻛﻠﻤﺎت ﻛﻠﻴﺪي : ﺷﺒﻜﻪ ﻫﺎي ﭘﺘﺮي، الگوریتم، مسیریاب ها، ﭘﻴﺎده ﺳﺎزي ﺳﺨﺖ اﻓﺰاري ﻛﻨﺘﺮل ﻛﻨﻨﺪه، مدلسازی
 
 
مقدمه
از بررسي و قضاوت در مورد تحقيقاتي که هم اکنون صورت مي پذيرد مي توان به اين نتيجه رسيد که مسيريابي در اينترنت جزء اکثر مواردي است که رغبت بدان هم چنان تنزل نيافته است.  مخصوصا مسيريابي مبتني بر کيفيت سرويس   در سالهاي اخيرگواه صحت اين ادعاست.
 

1-1  تاریخچه شبکه

در سال 1957 نخستین ماهواره، یعنی اسپوتنیک توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق به فضا پرتاب شد. در همین دوران رقابت سختی از نظر تسلیحاتی بین دو ابرقدرت آن زمان جریان داشت و دنیا در دوران رقابت سختی از نظر تسلیحاتی بین دو ابر قدرت آن زمان جریان داشت و دنیا در دوران جنگ سرد به سر می برد. وزارت دفاع امریکا در واکنش به این اقدام رقیب نظامی خود، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته یا آرپا   را تاسیس کرد. یکی از پروژه های مهم این آژانس تامین ارتباطات در زمان جنگ جهانی احتمالی تعریف شده بود. 
 
 
 
دانلود پایان نامه با موضوع شبکه و مسیریابی و بررسی شبکه های پتری
 

دانلود پایان نامه رشته کامپیوتر نرم افزار با موضوع :

شبکه و مسیریابی و بررسی شبکه های پتری

قالب فایل: word تعداد  110 صفحه
 

1-2 شبکه و کاربرد آن

هسته اصلی سیستم های توزیع اطلاعات را شبکه های کامپیوتری تشکیل می دهند. مفهوم شبکه های کامپیوتری بر پایه اتصال کامپیوتر ها و دیگر تجهیزات سخت افزاری به یکدیگر برای ایجاد امکان ارتباط و تبادل اطلاعات استوار شده است. گروهی از کامپیوتر ها و دیگر تجهیزات متصل به هم را یک شبکه می نامند. کامپیوتر هایی که در یک شبکه واقع هستند، میتوانند اطلاعات، پیام، نرم افزار و سخت افزارها را بین یکدیگر به اشتراک بگذارند. به اشتراک گذاشتن اطلاعات، پیام ها و نرم افزارها، تقریباً برای همه قابل تصور است در این فرایند نسخه ها یا کپی اطلاعات نرم افزاری از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر منتقل می شود. 
 
 

1-5-3 تقسیم بندی شبکه ها براساس توپولوژی

نوع آرایش یا همبندی اجزای شبکه بر مدیریت و قابلیت توسعه شبکه نیز تاثیر می گذارد. برای طرح بهترین شبکه از جهت پاسخگویی به نیازمندی ها، درک انواع آرایش شبکه دارای اهمیت فراوانی است. انواع همبندی شبکه، بر سه نوع توپولوژی استوار شده است. این انواع عبارتند از: توپولوژی خطی  ، حلقه ای  و ستاره ای  .
 
 

1-6  مسير ياب 

محيط‌هاي شبكه پيچيده مي‌توانند  از چندين قسمت كه از پروتكل‌هاي مختلف با معماري‌هاي متفاوت هستند، تشكيل شده باشند. در اين حالت ممكن است استفاده از پل براي حفظ سرعت ارتباطات بين قسمت‌هاي شبكه مناسب نباشد. در اين محيط‌ هاي شبكه‌اي پيچيده و گسترده به دستگاهي نياز خواهد بود تا علاوه بر دارا بودن خواص پل و قابليت‌هاي تفكيك يك شبكه به بخش‌هاي كوچكتر، قادر به تعيين بهترين مسير ارسال داده از ميان قسمت‌ها نيز باشد. چنين دستگاهي مسيرياب نام دارد. 
 
 

1-6-1 تفاوت يك سوييچ لايه ۳ با يك مسيرياب معمولي

سوييچينگ لايه ۳   و مسيريابي هر دو به يك مضمون اشاره دارند : هدايت هوشمند بسته ها بر روي خروجي مناسب براساس آدرسهاي جهاني و سرآيندي كه در لايه ۳ به داده ها اضافه شده است. منظور از هدايت هوشمند نيز آن است كه الگوريتمي بكار گرفته مي شود تا كوتاهترين و بهينه ترين مسيرها محاسبه شده و براساس آن مسير خروج بسته ها انتخاب گردد.
 
 

1-8  پروتکل ها

فرآیند به اشتراک گذاشتن اطلاعات نیازمند ارتباط همزمان شده ای بین کامپیوتر های شبکه است. برای ایجاد سهولت در این فرایند، برای هر یک از فعالیت های ارتباط شبکه ای، مجموعه ای از دستور العمل ها تعریف شده است. هر دستور العمل ارتباطی یک پروتکل یا قرارداد نام دارد. 
 

-12 ای دی  مسيرياب OSPF

بسياري از عملکردها در OSPF وابسته به آی دی مسيرياب  OSPF هستند. آی دی مسيرياب OSPF يک عدد 32 بيتي است که يک مسيرياب OSPF را مشخص مي کند.آموختن چگونگي تعيين آی دی مسيرياب بسيار با اهميت است.
اگر فقط رابط هاي فيزيکي موجود بر روي يک مسيرياب تنظيم شده باشند آی دی مسيرياب OSPF بالاترين آدرس آی پی ثبت شده بر روي يک رابط فيزيکي فعال خواهد بود. اگر آی دی  مسيرياب از بين برود يا غير فعال شود آنگاه دوباره مسيرياب جهت گرفتن آی دی  به رابط ها رجوع ميکند و از بين آنها بزرگترين شماره آی پی  را بعنوان آی دی  انتخاب مي کند  اما به دليل ايجاد ثبات و پايداري در شبکه نبايد امکان تغيير آی دی مسيرياب OSPF را بدهيم .پس يک راه بهتر استفاده از يک رابط مجازي   و يا حلقه برگشتي  است. يک رابط حلقه برگشتي رابطي غير فيزيکي و يا مجازي است که بر روي مسيرياب تنظيم و پيکربندي مي شود. 
 

1-13 همسايه يابي OSPF

زماني که OSPF بر روي يک رابط فعال مي شود مسيرياب يک بسته سلام  بر روي شبکه ارسال مي کند تا همسايگان خود را بيابد.در يک شبکه با چندين دسترسي   بسته سلام هر ده ثانيه يکبار فرستاده مي شود.
 

1-18-2  توپولوژي تمام شبکه  

در اين توپولوژي تمامي روترها داراي يک VC به سمت روترهاي ديگر مي باشند. با اينکه هزينه برقراري چنين توپولوژي زيادتر خواهد بود ولي به دليل وجود ارتباط مستقيم بين تمامي روترها مزيت هايي را نيز در اختيار خواهيم داشت. براي محاسبه تعداد VCها ي مورد نياز از فرمول n(n-1)/2 استفاده مي شود که n نشان دهنده تعداد روترهاي موجود در شبکه مي باشد.
 
 

1-20 کاربرد OSPF در شبکه frame relay point-to-multipoint

براي اجراي سناريو فوق نياز به در اختيلر داشتن توپولوژي تمام بخش يا ستاره داريم. در اين نوع نيازي  به انتخاب روترهاي DR/BDR نداشته و همچنين پيام هاي   نوع 2 نيز براي روترهاي مجاور ارسال نمي شود.در چنين حالتي  روترها اقدام به تبادل پيام هاي LSU مخصوص کرده و در نتيجه روترهاي همسايه خود را شناسايي مي نمايند.
 
 
نتیجه گیری
در بحث مسیر یابی از آنجايي که الگوريتم هاي مسيريابي هر کدام نقاط ضعف و نقاط قوت خود را دارند ما بايد الگوريتمي را انتخاب کنيم که داراي خصوصياتي از جمله :
عمومي باشد يعني بر روي انواع مسيرياب بتوان آنرا اجرا کرد سرعت همگرايي بالايي داشته باشد يعني در کوتاهترين زمان اطلاعات به روز خود را براي بقيه مسيرياب ها ارسال کند از انواع پروتکل هاي routed پشتيباني نمايد بتواند هوشمندانه عمل نمايد و... باشد. در بين تمامي الگوريتم ها ي مسيريابي چنانچه در اين مجموعه ذکر شد الگوريتم OSPF تا حدودي توانسته است اين انتظارات را برآورده کند. از آنجا که تصميم گيري در انتخاب مسير در زمان استفاده از معيار فازي با استفاده از اطلاعات اضافي يک بعد ديگر(علاوه بر تاخير، طول صف نيز هست) صورت مي گيرد لذا خوشايندتر بوده وجلب نظر مي نمايد . اما نقطه ضعف استفاده از پارامتر هاي ترکيبي از نوع فازي ، از بين رفتن اطلاعات مربوط به پارامترهاي تنهايي هست که از ترکيب آنها اين پارامتر فازي را ايجاد مي شوند که در اينجا همان تاخير و طول صف مي باشند. اما نبايد نگران بود چراکه ،هر دوي اين پارامترها از ارائه اطلاعات دقيق در باره کل شبکه عاجز بودند لذا استفاده از پارامتري فازي جهت مسير يابي در شبکه به جاي هر کدام از اين 2 پارامتر، نه تنها نگران کننده نيست ،بلکه راضي کننده هم خواهد بود. اميد است که در آينده بتوان بهترين الگوريتم هاي ممکن را که بتوانند به صورت هوشمند عمل نمايند بر روي مسيرياب ها پياده سازي کرد.
 و همچنین در بحث شبکه های پتری امروزه مدلسازی و شبيه سازی  کاربرد وسيعي در صنعت دارد. در واقع با مدلسازی و شبيه سازی، يک سيستم صنعتی را قبل از خلق مورد مطالعه قرار دادو از نظر اقتصادی و زمانی بسيار مقرون به صرفه است. پتری نت مطالعه جز به جز سيستم و کنار هم را امکانپذير می سازد.کاربرد پتری نت آنقدر وسيع شده که شرکت  Math work  يک جعبه ابزار در ويرايشهای جديد Matlab  برای پتری نت طراحی کرده است. استفاده از پتری نت درسيستمهای کنترل بر اساس اتفاق باعث مي شود که بتوانيم پايداری و همزمانی بر اساس اتفاق را بتوانيم بررسی کنيم همچنين از مثال مي توان دريافت که پتری نت يک وسيله مناسب و ساده برای  مدلسازی سيستمهاي پيچيده  Web Base  مي باشد،که برای مطالعه  همزماني و نا معينی و... بسيار مفيد مي باشد.
 
 
 
 فهرست مطالب  
 
فصل اول شبکه و مسیریابی ...................................................7
مقدمه.................................................................................8
1-1 تاریخچه شبکه ................................................................8
1-2 شبکه و کاربرد آن ............................................................10
1-3 اجزای شبکه.................................................................12
1-4 ویژگی های شبکه ........................................................12
1-5 تقسیم بندی شبکه ها...................................................13
1-5-1 تقسیم بندی بر اساس گره ............................................13
1-5-2 تقسیم بندی بر اساس گستره جغرافیایی ..........................15
1-5-3 تقسیم بندی بر اساس توپولوژی ....................................16
1-6 مسیریاب ..................................................................18
1-6-1 تفاوت سوئیچ لایه 3 با یک مسیریاب معمولی ...................19
1-6-2 شبکه هایی که با مسیریاب BGP  در ارتباط اند.................22
1-6-2-1 شبکه پایانی .......................................................22
1-6-2-2 شبکه چند ارتباطی .................................................22
1-6-2-3 شبکه ترانزیت .......................................................22
1-7 دو دیدگاه الگوریتم های مسیریابی ...................................22
1-7-1 نحوه مسیریابی به صورت ایستاتیک................................24
1-8 پروتکل ها ...................................................................28
1-8-1 انواع پروتکل...............................................................29
1-8-1-1 پروتکل ROUTED  ...................................................29
1-8-1-2 پروتکل ROUTING  ......................................................30
1-8-1-3 پروتکل IP Distance Vector ...... ...................................32
1-8-1-3-1عملکرد پروتکل Distance Vector .......... ..........................32
1-8-1-4 پروتکل IP Link State  ......... ...................................34
1-9 آگاهی از وضعیت شبکه..... .................................................34
1-8-1-5 پروتکل های درونی و بیرونی.. .........................................36
1-8-1-6  پروتکل RIP .........................................................36
1-8-1-7 پروتکل OSPF  ......... ....................................................38
1-8-1-7-1 سلسله مراتب تعیین شده برای نواحی در پروتکل OSPF  .............39
1-10  انواع ناحیه... .......................................................................41
1-10-1 انتهای ناحیه ................................................................35
1-11 وضعیت های اتصال ..............................................................43
1-12 -خصوصیات یک شبکه OSPF ........................................................43
1-13  آی دی مسیریاب OSPF ..... ..........................................................43
1-14 همسایه یابی OSPF  .......................................................................44
1-15 بررسی عملکرد OSPF ... .............................................................45
1-16 تایمرهای OSPF...... . ............................................................46
1-17 انواع LSA  در پروتکل OSPF...........................................................47
1-18 انواع شبکه های تعریف شده در OSPF.... ........................................48
1-18-1 برقراری رابطه مجاورت در اتصالات نقطه به نقطه..........................49
1-18-2 برقراری رابطه مجاورت در اتصالات پراکنده ...................................49
1-18-3 برقراری رابطه مجاورت درشبکه های NBMA..................................50
1-19 پیکربندی شبکه OSPF در شبکه های قاب بازپخش...................51 1-20 کاربرد OSPF  در شبکه های غیرپراکنده ..........................................................53
1-21 کاربرد OSPF در شبکه Frame Relay Point-to-Multi Point  .. ....................54
1-22 انواع روترهای OSPF  ............... .......................................................... .55
1-23 انواع پیام در پروتکل OSPF  .... ..............................................57
1-24 کاربردآی پی ورژن6 در پروتکل OSPF  ..............................58
1-25 مقایسه OSPF   ورژن 2با OSPF   ورژن 3. ...........................60
1-26 نحوه مسیریابی با پروتکل OSPF  ................................................61
1-27 مسیریابی چند منظوره ............................................63
1-8-1-8 پروتکل مدیریت گروهی اینترنت...........................65
1-8-1-9 پروتکل CGMP  .................................66
1-8-1-10 پروتکل مستقل مسیریابی چند منظوره.........................62
1-28  آدرس های چند منظوره ذخیره .................................73
1-29مسیریابی هوشمند.................................................73
 
فصل دوم شبکه های پتری ....................................................75
مقدمه..............................................................................76
2-1 شبیه سازی، مدل سازی، ارزیابی..............................77
2-2 مدل......... ............ .................................................77
2-2-1 مدل سیستم.. .......................................................78
2-2-2 هنر مدلسازی..... ............. ....................................78
2-2-3  انواع مدل ها...................................... ...............78
22-4 اهداف ساخت مدل... ............. .................................79
2-3 شبکه های پتری... ................................................79
2-4 تاریخچه شبکه های پتری. ............. ................80
2-5 اجزای شبکه پتری....................... ............................74
2-6 وضعیت شبکه های پتری.....................................81
2-7 یک شبکه پتری ساده..... ............. ..............................82
2-8 گراف شبکه های پتری................................. ....83
2-9  گراف قابل دسترس........ .........................................83
2-10 تعریف شبکه پتری علامت گذاری شده....................................84
2-11 علامت گذاری شبکه پتری..................................84
2-12 قوانین اجرا بر شبکه های پتری... .................................84
2-13 مدلسازی و کنترل از راه دور براساس اینترنت.............................85
2-14 همزاد شبکه پتری.......... ............. ...............................................86
2-15 معکوس شبکه پتری...........................................................87
2-16 توسعه شبکه پتری........................................................87
2-17 کاربرد تئوری شبکه پتری.............................................87
2-18  مدل پتری نت..........................................................89
2-20 آنالیز پتری نت.................................................92
نتیجه گیری....................................................................94
منابع ........................................................................95
 
 
 
 
 
 
 
 فهرست اشکال   
شکل 1-1  راه اندازی آی پی در شبکه.................................................26
شکل 1-2 مسیریابی با پکت تریسر....................................................62
شکل2-1 یک پتری نت ساده...........................................................83
شکل 2-2 شلیک گذار.. ............................................................85
شکل 2-3 ربات.............................................................................86
شکل 2-4 تبدیل پتری نت پیچیده به ساده.........................................89
شکل 2-5 مدل فنری..................................................................90
شکل 2-6 مدل فنری................................................................91
شکل 2-10 درخت پوشانندگی کاهش یافته. ...............................92
 
 
   فهرست جداول
جدول1-1 انواع پروتکل ...............................................................35
جدول 1-2 آدرس های چند منظوره...............................................73
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پاورپوینت بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 35 هزار تومان
قیمت : 20 هزار تومان

 

دانلود پاورپوینت با موضوع : آموزش  صحیح مقاله نویسی ( اصول و قوانین مقاله نویسی )

روش مقاله نویسی علمی پژوهشی  روش مقاله نویسی علمی  آموزش مقاله نویسی به زبان ساده  مقاله نویسی به زبان ساده  چطور یک مقاله بنویسیم 

 
مقدمه ضمن خوش آمد گویی به دانشجویان عزیز و گرامی بر اساس درخواست انجمن علمی دانشجویی در این پست قصد داریم روش مقاله نویسی را به شما عزیزان ارائه بدیم. این کارگاه ارائه می شود و امیدواریم که در این مدت کوتاه بتوانیم به اهدافی که برای این جلسه پیش بینی شده دست یابیم.
 
 
اهداف کارگاه:
 هدف از برگزاری این کارگاه ، آشنایی دانشجویان عزیز با فرآیند تهیه و چگونگی نگارش مقاله با تأکید بر ساختار حاکم بر مقالات علمی است. 
 
 برای نیل به این هدف کلی، مطالب مورد نظر در دو قسمت تقدیم عزیزان می شود:
 
1- بررسی مراحل تهیه و تدوین مقالات علمی
2- اصول و قواعد نگارش مقالات علمی
 
 

ضرورت تدوین مقالات علمی

انجام رسالت معلمی و قبول این حرفه  مستلزم انجام 2 فعالیت به طور همزمان  است که در یکدیگر تأثیر متقابل دارند:
1- آموزش
2- پژوهش
در عصر امروز جریان علم یعنی چاپ مقالات در مجلات علمی.
بنابراین همه ما برای کمک به ارتقاء علم و گسترش مرزهای دانش و نیز برای کسب امتیازات لازم جهت ارتقاء منزلت و جایگاه علمی و اجتماعی نیاز به چاپ مقاله در نشریات معتبر داریم.
 
 

 انواع مقالات علمی

مقالات علمی را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم نمود: 
1- مقالات علمی- پژوهشی: 
این مقالات اعم از بنیادی یا کاربردی مستخرج از یک پروژه تحقیقاتی است که معمولاً به تولید علمی منجر می‌شود. مجله‌های معتبر داخلی در شکل فصلنامه‌ شامل آن دسته از مجله‌هایی است که کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به آنها ارزش و درجه علمی و پژوهشی اعطا می‌کند. معتبرترین مجله‌های علمی جهان با بیش از 8500 عنوان در رشته‌های مختلف علمی به وسیله «مؤسسه اطلاعات علمی» تحت عنوان ISI نمایه می‌شوند که در سایت اینترنتی آن به آدرس www.isinet.com قابل رویت و دستیابی‌اند.
 
 

 ساختار مقالات علمی - پژوهشی

ساختار مورد بحث در اینجا ساختار یک مقاله علمی- پژوهشی است که برگرفته از گزارش تحقیق یک پروژه تحقیقاتی است. ساختار یک مقاله علمی، پژوهشی با حدود 5000 تا 10000 کلمه دارای عناصر زیر می‌باشد:
 
روش مقاله نویسی درست
 

دانلود پاورپوینت با موضوع : اموزش روش  مقاله نویسی و قوانین ان

قالب فایل : پاورپوینت ( قابل ویرایش ) --- تعداد 41 اسلاید
 
 
 3 -چکیده 
چكيده مقاله، آميزه‌اي از طرح مسأله و ضرورت موضوع است. چكيده بايد آينه تمام‌نماي مقاله باشد. فلسفه آوردن چكيده، دو مطلب است:
1- چكيده مقاله در پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني اينترنت قرار مي‌گيرد تا ساير محققان از حاصل تلاش نويسنده بهره‌مند و مطلع گردند.
2- چكيده، محتواي مقاله را در اختيار خواننده قرار مي‌دهد تا وي تصميم بگيرد كه مقاله را بخواند يا نه. به لحاظ اخلاق حرفه‌اي نبايد وقت خواننده بي‌جهت تلف شود.
 
 
 
 5-طرح مسأله(مقدمه) 
مهمترین عنصر در مقاله، طرح مسأله است که به ویترین مقاله معروف است. اگر طرح مسأله با مهارت صورت گيرد باعث مي‌شود نويسنده از اين شاخه به آن شاخه نپرد و به حواشي نپردازد. چهار مطلب را بايد در طرح مسأله مطرح نمود:
1- مسأله پژوهش حاضر چيست. مسأله را تعريف مي‌كنيم و اگر مشتمل بر مسائل ريزتری است آنها را نیز ذكر مي‌نماييم. هر چه دقيق‌تر، بهتر؛ مثلاً اگر مسأله ما سرمایه اجتماعی است بایستی ضمن تعریف جامع و مانع، ابعاد آن نیز مانند سرمایه اجتماعی شناختی نظیر اعتماد و سرمایه اجتماعی ساختاری نظیر کیفیت و ساختار شبکه روابط اجتماعی مشخص و تعیین گردد. 
 
 
 
      6-روش تحقیق 
در روش تحقیق معمولاً از زمان گذشته استفاده می کنیم.
چارچوب روش تحقیق در مقالات علمی- پژوهشی شامل اجزای مختلفی است که متناسب با رشته های مختلف متفاوت است. 
در علوم پایه اغلب روش شامل توصیف مواد آزمایشی و توصیف فرآیندهای آزمایش می باشد. در حالیکه در علوم انسانی این چارچوب دارای مراحل زیر است:
 
 
فهرست این پاورپوینت:
مقدمه
    اهداف کارگاه:
ضرورت تدوین مقالات علمی
انواع مقالات علمی
اجزای اصلی مقالات پژوهشی
ساختار مقالات علمی - پژوهشی
1- مشخصات مقاله
2- عنوان
 -چکیده 
4-کلید واژه
5-طرح مسأله(مقدمه) 
6-روش تحقیق 
7-بدنه اصلی مقاله(تحلیل داده ها) 
      8-نتیجه گیری
 9- تقدیر و تشکر
0- منابع و مآخذ
10- فهرست منابع و مآخذ
ملاحظاتی در تدوین مقالات علمی- پژوهشی
 
 
 
( با تشکر از خانم دلنیا ذیجی که این فایل را تهیه و در اختیار ما قرار دادند. )
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پاورپوینت بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 10 هزار تومان
قیمت : 3 هزار تومان

 

پایان نامه کارشناسی ارشد حسابداری مقایسه تطبیقی نحوه محاسبه بهای تمام شده دام و شیر توسط سیستم های موجود در استان تهران با استاندارد بین المللی شماره 41

بررسي رويه هاي حسابداري دامپروري  بررسي و تشريع دقيق نحوه محاسبه بهاي تمام شده شير ودام در ايران  شبکه داده پردازی حسابدری کشاورزی یا دامداریها  رهنمودهاي مالي ارائه شده در ارتباط با ارزشگذاري گاو و شير در ايران  نحوه محاسبات قيمت تمام شده توليدات دامداري  نحوه محاسبه بهاي تمام شده جنين دام

 
چكيده: هدف تحقيق حاضر، بررسي رويه هاي حسابداري دامپروري پيشنهاد شده در استاندارد بين المللي شماره 41 و سيستمهاي هزينه يابي گاو و شير در ايران در بخش هاي دولتي و خصوصي مي باشد. نهايتاً ميزان تطابق رويه هاي پيشنهاد شده در استاندارد بين المللي 41 با سيستمهاي موجود در ايران مورد بررسي قرار گرفته است.
به اين ترتيب بخش كتابخانه اي پژوهش حاضر با صلاحديد اساتيد محترم راهنما و مشاور و با استفاده از متون و ادبيات حسابداري استخراج گرديد و مبناي طراحي سئوالات پرسشنامه به عنوان ابزار سنجش تحقيق قرار گرفت. در بخش ميداني تحقيق، اطلاعات لازم براي تحقق بخشيدن به اهداف تحقيق با استفاده از پرسشنامه جمع آوري شد. جامعه آماري مورد بررسي شامل گاوداري هاي استان تهران بوده است.
اين تحقيق شامل پنج فرضيه مي باشد. فرضيه اول، فعال بودن بازار استان تهران را مورد بررسي قرار داده و به دو فرضيه فرعي قابل تقسيم است. فرضيه فرعي اول فعال بودن بازار شير استان تهران و فرضيه فرعي دوم فعال بودن باز گاو استان تهران را مطرح مي نمايد. نتايج فرضيه هاي فوق با استفاده از روش t-Test در سطح معني داري 05/0 انجام شده و نشان مي دهد كه اين فرضيه مورد پذيرش قرار مي گيرد.
 
مقدمه:
دامداري در ايران داراي سابقه طولاني است كه تا چند دهه قبل صرفاً براي رفع نياز خانوادگي مورد بهره برداري قرار مي گرفت و تنها مازاد نيازهاي شخصي به بازار عرضه مي شد. در آن زمان دامپروري به عنوان يك صنعت مطرح نبود و تا آن زمان ضرورتي هم براي نگهداري حساب و تعيين قيمت تمام شده دام و محصولات دامي و اطلاع از سود و زيان عمليات توليدي ضروري به نظر نمي رسيد. با افزايش جمعيت از يك سو و محدوديت منابع طبيعي لازم براي دامپروري به روش سنتي و پيشرفت تكنولوژي در توليد صنعتي دامپروري از سوي ديگر، سرمايه گذاري بخشهاي دولتي و خصوصي در جهت توسعه بخش دامپروري براي تامين نيازهاي جامعه اجتناب ناپذير شد.
 
-1اهداف تحقیق و ضرورت آن
هدف اين تحقيق در مرحله اول بررسي و تشريع دقيق نحوه محاسبه بهاي تمام شده شير ودام در ايران و در مرحله دوم تطبيق اين محاسبات با اصول پذيرفته شده حسابداري و استانداردهاي موجود مي باشد. در نهايت پس از تطبيق روش هاي بكار گرفته شده در اين دام داريها با استانداردهاي موجود نقاط اشتراك و افتراق آنها مشخص شده، موانع احتمالي جهت تطبيق موارد افتراق يا استاندارد شناسايي مي شود.
    با توجه به تحولات سياسي، اجتماعي، اقتصادي كشور طي سالهاي اخير و توجه مسئولين كشوري به بخش كشاورزي ودامپروري و همچنين حذف تدريجي سوبسيد شير و فرآورده هاي آن ضرورت ارائه يك سيستم حسابداري صحيح كه اطلاعات مربوط به بهاي تمام شده دام و شير را از جهات كنترلي و تعيين قيمت فروش در اختيار مديران قرار مي دهد بيش از پيش احساس مي شود.
 
پایان نامه کارشناسی ارشد حسابداری :
مقایسه تطبیقی نحوه محاسبه بهای تمام شده دام و شیر توسط سیستم های موجود در استان تهران با استاندارد بین المللی شماره 41
 
قالب فایل : word  --- تعداد 120 صفحه
به همراه پرسشنامه ، جداول و نمودار های مربوطه
 
 
فهرست :
چكيده: 1
مقدمه: 3
فصل اول 4
كليات تحقیق 4
1-1مقدمه 5
2-1 تاریخچه مطالعاتی 5
3-1بیان مسئله 7
4-1اهداف تحقیق و ضرورت آن 7
5-1چهار چوب نظری تحقیق 8
6-1فرضيات تحقیق 8
7-1 حدود مطالعاتی 9
8-1تعریف واژه ها و اصطلاحات 9
فصل دوم 12
مروری بر ادبيات تحقيق 12
1-2 مقدمه 13
2-2- رهنمودهاي مالي ارائه شده در ارتباط با ارزشگذاري گاو و شير در سراسر دنيا 14
1-2-2 ايالات متحده آمريكا 14
1-1-2-2 موارد عدول از GAAP 17
2-1-2-2 دام هاي مادر توليد مثلي كه در خود واحد پرورش داده شده اند: 18
3-1-2-2 مالياتهاي معوق 18
4-1-2-2 حسابداري موجودي بذر و دام 18
5-1-2-2 اقلام موجودي آماده فروش مجدد: 18
6-1-2-2 نحوه برخورد با اقلام موجودي (غير از دام توليد مثلي) 19
7-1-2-2 نحوه برخورد با دام توليد مثلي (داشتي) كه در دامداري يا مزرعه پرورش داده شده باشند: 21
8-1-2-2 روش هزينه يابي جذبي كامل: 23
9-1-2-2 نحوه برخورد با موجودي دامهاي توليد مثلي خريداري شده: 24
10-1-2-2 شناسائي درآمدـ فروش موجودي دامهاي توليد مثلي: 25
11-1-2-2 روشهاي ارزشگذاري: 25
2-2-2 اروپا 26
1-2-2-2 شبکه داده پردازی حسابدری کشاورزی یا دامداریها 27
2-2-2-2  متدولوژي حسابداري FADN: 29
3-2-2 كانادا 33
4-2-2 انگلستان 35
5-2-2 استراليا 35
6-2-2 نيوزلند 36
7-2-2 هنگ كنگ 38
8-2-2 آفريقاي جنوبي 38
3-2 بخش دوم– رهنمودهاي مالي ارائه شده در ارتباط با ارزشگذاري گاو وشير طبق استاندارد بين المللي شماره 41 41
4-2 بخش سوم – رهنمودهاي مالي ارائه شده در ارتباط با ارزشگذاري گاو و شير در ايران 44
1-4-2 شركت سرمايه گذاري تامين اجتماعي 45
2-4-2 بنياد مستضعفان: 48
1-2-4-2 نحوه محاسبات قيمت تمام شده توليدات دامداري: 50
2-2-4-2 بازيافت هزينه خوراك مصرفي از طريق كود توليدي دامداري 56
3-4-2  بهاي تمام شده در گاوداريهاي خصوصي 57
1-3-4-2 نحوه تفكيك و نگهداري دامها: 58
2-3-4-2  طبقه بندي دامها در صورتهاي مالي 60
3-3-4-2 نحوه تخصيص هزينه استهلاك دامهاي شيري 61
4-3-4-2 نحوه محاسبه بهاي تمام شده جنين 61
5-3-4-2 نحوه برخورد با گوساله هاي مرده زا (پس از 5/6 ماهگي) 61
6-3-4-2 وجوه افتراق و اشتراك با استاندارد بين المللي شماره41 64
5-2 سوابق تحقیق و سيستمهاي پيشنهادي 67
فصل سوم 71
روش‌ اجرای تحقیق 71
1-3 مقدمه 72
2-3 روش تحقیق 72
3-3 جامعه آماري 73
4-3 نمونه آماري 74
5-3 آزمون كفايت تعداد پاسخ دهندگان 75
6-3 متدولوژي تحقيق: 76
7-3 روش آماري 77
8-3 روش جمع اواری اطلاعات 78
9-3مدل تحلیلی تحقیق 78
10-3 روایی و پایایی پیاین نامه 79
1-10-3 قابليت اعتبار (روائي) 79
2-10-3 قابليت اطمينان (پايايي) 81
فصل چهارم 82
تجزيه و تحليل داده‌ها 82
1-4مقدمه‏ 83
2-4 يافته هاي تحقيق كتابخانه اي 83
3-4 تجزيه و تحليل نتايج تحقيق ميداني 84
4-4 آزمون فرضيات 86
1-4-4 آزمون فرضيه اول: بازار استان تهران يك بازار فعال است. 86
1-1-4-4 فرضيه فرعي اول: 86
2-1-4-4 فرضيه فرعي دوم: 87
2-4-4 آزمون فرضيه دوم: 88
3-4-4  آزمون فرضيه سوم: 89
4-4-4  آزمون فرضيه چهارم: 90
5-4-4  آزمون فرضيه پنجم: 91
فصل پنجم 93
نتيجه‌گيري و پيشنهادات 93
1-5مقدمه 94
2-5 نتايج حاصل از تحقیق: 94
3-5 پيشنهادات: 96
4-5 محدوديتهاي تحقيق: 96
پیوستها 99
پیوست الف) پرسشنامه 100
پیوست ب) جداول و نتایج آماری 103
منابع و ماخذ 116
منابع فارسي: 117
منابع لاتین: 118
Abstract: 120
 
 
( با تشکر از اقای یاسین سلیمانی  که این فایل را تهیه و در اختیار ما قرار دادند. )
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پاورپوینت بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 20 هزار تومان
قیمت : 10 هزار تومان

 

دانلود پایان نامه با موضوع بررسی ارتباط عوامل انگیزشی و خلاقیت معلمان مدارس 

 
چكيده : امروزه و در قرن 21 توجه جدي به امر مهم آموزش و پرورش از اهداف كليدي و مهم دولتها محسوب مي شود.. به طوري كه علماي تعليم و تربيت معتقدند كه محيط يادگيري مناسب از مهمترين پايه هاي كيفيت بخشي محسوب مي شود و محيط يادگيري مناسب در گروي (فضاي فيزيكي، رواني، اجتماعي ، انگیزشی) مطلوب در مدرسه توأم با مناسبات انساني مي باشد، يعني هر گاه فضاي مدرسه (باز، خلاق و انساني) باشد يادگيري مداوم، لذت بخش و عميق خواهد بود. در كيفيت بخشي به امور مدرسه در ابعاد آموزشي و پرورشي بايد به بازسازي الگوي روابط درون مدرسه اي و آموزشهاي لازم براي توانمندسازي معلمان توجه جدي نمود تا با كمك الگوي مناسب كيفيت بخشي دانش آموزان (توانمند، مستقل، خود رهبر، پژوهشگر و متدين) تربيت كرد.
 
كلمات كليدي: معلمان ،دانش آموزان ، خلاقیت ، انگیزش
 
 
با تشکر از جناب اقای فرهاد چراغ علی خانی از دانشجویان استان مرکزی که این پایان نامه را نوشته و در اختیار ما قرار داده اند.
 
فصل اول :
کلیات تحقیق
 
 
1-1) مقدمه
یکی از موضوعاتی که امروزه مورد توجه متخصصان تعلیم و تربیت است، چگونگی ارتباط بین انگیزش و ابعاد آن با خلاقیت است.     
 خلاقیت به عنوان مسئله ای مهم برای افراد، نهادها و روی هم رفته، برای همه جوامع به دلیل ارتباط آن با انعطاف پذیری و تولید بسیار مهم و اساسی است (رانکو ، 2004: 19). کروگاگلیاردی  (2003)، بر این باورند که مهم ترین عامل در رشد و پیشرفت بشر در تمام زمینه ها نوآوری و خلاقیت است به همین دلیل نوآوری عامل مهمی در تمامی سازمان ها در محیط پر رقابت کنونی است.
 
1-2) بیان مسأله
امروزه سازمان های پساصنعتی سازمان های مبتنی بر دانش هستند که  بقا و موقعیتشان وابسته به خلاقیت، کشف و ابتکار می باشد(مارتینز و تربلانک ، 2003: 9). امروزه نوآوری به طور فزاینده ای به عنوان یکی از فاکتورهای اصلی موفقیت درازمدت شرکت در بازار های رقابتی محسوب می شود. دلیل این امر آنست که شرکت های با ظرفیت ایجاد نوآوری قادر خواهند بود سریع تر و بهتر از شرکت های غیر نوآور به چالش های محیطی پاسخ دهند(جیمنز ، 2008: 24). 
 
 
1-4) اهداف تحقیق
درتحقیقات علوم اجتماعی همان طوری که، بانظریات متفاوت، روش های متفاوت و......مواجه هستیم، می توانیم اهداف متفاوتی نیز داشته باشیم. از نظر هدف نیز دامنه تغییر بسیار وسیع است، یک بررسی ممکن است صرفاً جهت کسب اطلاع پیرامون زمینه خاصی از زندگی اجتماعی گروه مردمی که مورد علاقه واحد معینی است، انجام شود. یا برای مطالعه علل پیدایش پدیده ای و یا نگرشی نو بر زمینه- ای از نظریه های جامعه شناسی طراحی می شود (موزر و کالتون ، 1371: 1). و از آن جایی که تئوری های جامعه شناختی به تنهایی قادر به شناسایی این مسایل نیستند ، تحقیق باید به صورت بین رشته ای و از نظریه های روان شناسی مخصوصاً  روان شناسی اجتماعی کمک گرفته شود .  
 
 هدف اساسی این تحقیق  بررسی ارتباط عوامل انگیزشی و خلاقیت دبیران مدارس راهنمایی بخش خلجستان قم است.
هدف های دیگر این تحقیق که مدنظر می باشند عبارتند از :
بررسی ارتباط نیازهای اساسی دبیران  مدارس راهنمایی بخش خلجستان قم و خلاقیت آنان 
بررسی ارتباط نیازهای امنیتی دبیران مدارس راهنمایی بخش خلجستان قم و خلاقیت  آنان
بررسی ارتباط نیازهای تعلق اجتماعی دبیران مدارس راهنمایی بخش خلجستان قم و خلاقیت آنان
بررسی ارتباط نیازهای احترام دبیران مدارس راهنمایی بخش خلجستان قم و خلاقیت آنان
بررسی ارتباط نیازهای خودشکوفای دبیران مدارس راهنمایی بخش خلجستان قم و خلاقیت آنان
 
دانلود پایان نامه بررسی ارتباط عوامل انگیزشی و خلاقیت معلمان مدارس
دانلود پایان نامه با موضوع :
بررسی ارتباط عوامل انگیزشی و خلاقیت معلمان مدارس 
 
قالب فایل : word  ----  تعداد 164 صفحه
به همراه پرسشنامه و تجزیه و تحلیل داده ها توسط نرم افزار spss
 
فصل دوم :
ادبیات و پیشینه تحقیق
 
بخش اول: انگیزش
2-1( مفهوم انگیزش
اصطلاح انگیزش نخستین بار از واژه لاتین موو  که به معنی حرکت است گرفته شد. انگیزه را چرایی رفتار گویند. به عبارت دیگر هیچ رفتاری را فرد انجام نمی دهد که انگیزه ای یا نیازی محرک آن نباشد. انگیزش انسان اعم از خودآگاه یا ناخودآگاه، ناشی از نیازهای اوست. بنابراین در تعریف انگیزه می توان گفت: انگیزه یا نیاز عبارت است از حالتی درونی و کمبود یا محرومیتی که انسان را به انجام یک سری فعالیت وا می دارد (سید جوادین، 1386: 455). تعریف دیگر انگیزه به این شکل می باشد که «میل به کوشش فراوان در جهت تامین هدف های سازمان به گونه ای که این تلاش در جهت ارضای برخی از نیازهای فردي  سوق داده شود» (استیفن پی رابینز ، 1377: 326).
 
فصل سوم :
روش اجرای تحقیق
 
3-1) مقدمه
در این فصل از پایان نامه به قسمت بسیار مهم و اساسی از فرآیند تحقیق یعنی روش های مورد استفاده در تحقیق جهت بررسی جامعه آماری و تعیین روش های نمونه گیری و حجم نمونه، هم چنین روش ها و ابزار مورد استفاده جهت گردآوری اطلاعات و روش های تجزیه و تحلیل اطلاعات گردآوری شده خواهیم پرداخت. روایی و پایایی ابزار گردآوری اطلاعات نیز موضوع دیگری است که در این فصل به آن خواهیم پرداخت.
 
 
 
3-2) روش تحقیق
تحقیقات علمی بر اساس دو مبنا یعنی هدف و ماهیت و روش تقسیم بندی می شود (حافظ نیا: 1381، 50) تحقیقات با در نظر گرفتن هدف به سه گروه عملگرا، بنیان گرا و کاربردی تقسیم می شود. پژوهش حاضر از نظر روش تحقیق، توصیفی-تحلیلی و از نوع همبستگی می¬باشد و از نظر هدف کاربردی است. 
 
3-9- روش تجزیه و تحلیل داده ها
داده های به دست آمده ، پس از جمع آوری از نمونه های مورد پژوهش از طریق پرسشنامه با استفاده از نرم افزار آماری   مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. در این راستا جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات از روش زیر اقدام گردید:
- جداول توزیع فروانی برای متغیرهای فردی و سازمانی پاسخ گویان و پاسخ آن ها به های آزمودنی ها به سئوالات پرسشنامه
- ضریب آلفای کرانباخ برای بررسی پایایی پرسشنامه تحقیق
- آزمون ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون یک و چند متغیره برای بررسی رابطه بین متغیرهای تحقیق
 
 
 
فصل چهارم :
تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات  
 
4-1) مقدمه
تجزیه و تحلیل داده های آماری یکی از گام های اساسی در تحقیقات می باشند ونتایج تحقیقات به آن بستگی دارد. در این فصل که جهت تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده طراحی گردیده است، نخست پرسشنامه هایی که توسط پاسخ گویان تکمیل گردیده اند را جمع آوری کرده و داده های خام مورد نیاز جهت آزمون فرضیه ها به کمک رایانه و نرم افزار ثبت می گردند و سپس این داده ها  از طریق نرم افزار   spss18 تجزیه و تحلیل شده و در دو مرحله به اطلاعات مورد استفاده در این تحقیق، تبدیل می گردند. در مرحله اول که تجزیه و تحلیل توصیفی می باشد، داده های جمع آوری شده به صورت جدول آمارتوصیفی و نمودار میله ای و نمودار هیستوگرام ارائه می شود و در مرحله دوم که تجزیه و تحلیل استنباطی می باشد، با استفاده ازتکنیک آزمون ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون، فرضیات تحقیق مورد آزمون قرار می گیرند که در نهایت می توان در مورد پذیرش یا عدم پذیرش هر کدام از فرضیه های آماری اظهار نظر نمود.
 
فصل پنجم :
بحث، نتیجه گیری و  پیشنهادها
 
5-1) مقدمه
در ابتدای این فصل، نتایج فرضیه های تحقیق تشریح شده و با مبانی نظری تحقیق مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. در ادامه سایر یافته های محقق به صورت خلاصه ذکر شده و سپس محقق به استناد نتایج پژوهش، به بیان پیشنهادهای خویش در دو بخش پیشنهادهای مبتنی بر نتایج تحقیق و پیشنهاد به سایر محققین پرداخته است.
 
5-2) نتایج آزمون فرضیه ها
فرضیه ویژه اول: بین نیازهای اساسی دبیران و خلاقیت آنان رابطه وجود دارد.
در ارتباط با فرضیه ویژه اول، محقق، با استفاده از آزمون  پیرسون و رگرسیون به بررسی همبستگی و شدت رابطه دو متغیر پرداخته است.
نتایج حاکی از این است بین نیازهای اساسی و خلاقیت دبیران مدارس راهنمایی بخش خلجستان قم رابطه وجود دارد. تأیید این فرضیه به معنی تأیید مدل تحلیلی ارایه شده در فصل اول تحقیق است. در این مدل اشاره شده که رفع نیازهای اساسی کارکنان بر خلاقیت آنان اثرگذار است. 
 
فهرست
عنوان صفحه
فصل اول : کلیات پژوهش
1-1- مقدمه
1-2- بیان مسأله
1-3-اهمیت و ضرورت تحقیق
1-4-اهداف تحقیق
1-5- فرضیه ها
1-6-متغیرهای تحقیق
1-7-تعریف عملیاتی متغیرها
 
فصل دوم : ادبیات و پیشینه تحقیق
1-2- مفهوم انگیزش
2-2-نظریه های انگیزش
3-2-به کارگیری نظریات انگیزش
2-4- فنون انگیزش و کاربرد آنها  در سازمان
2-5-پیشینه خلاقیت
2-6-مفهوم خلاقیت
 
2-7- تفاوت خلاقیت با نوآوری
2-8-موانع خلاقیت
2-9-رابطه کارآیی خلاقیت در مدیریت
2-10- راه های رشد خلاقیت
 
2-11- فرایند خلاقیت
2-12- روشهای انگیزش به خلاقیت و نوآوری
2-13- فنون ایجاد رغبت به خلاقیت
2-14- ویژگی های افراد خلاق
2-15- مقایسه مدیران
2-16- جمع بندی
2-17- پیشینه تحقیقات
فصل سوم : روش اجرای تحقیق
3-1- مقدمه
3-2-روش  تحقیق
3-3-واحد تحلیل
3-4- جامعه آماری
3-5- نمونه  آماری وروش نمونه گیری
3-6-روش گرد آوری داده ها و اطلاعات
3-7- ابزار گرد آوری داده ها و اطلاعات
3-8- روائی وپایایی ابزار گرد آوری داده ها غیر از اطلاعات 
3-9 روش تجزیه و تحلیل  داده ها
فصل 4- تجزیه وتحلیل داده ها
4-1-مقدمه 
4-2- توصیف ویژگی های جمعیت شناختی  پاسخگویان
4-3- توصیف متغیرهای تحقیق 
4-4- آزمون فرضیه ها
فصل پنجم: بحث ونیجه گیری و پیشنهادها
5-1- مقدمه
5-2-  نتایج آزمون فرضیه ها
5-3- محدودیتهای تحقیق
.5-4-پیشنهادها
فهرست منابع
ضمائم
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از متن پاورپوینت بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 40 هزار تومان
قیمت : 25 هزار تومان

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع رابطه مهارتهای ارتباطی با رضایت زناشویی در زنان

رابطه مهارتهای ارتباطی با رضایت زناشویی  رضايت مندی زناشويي  واکنش هاي مربوط به نارضايتي زناشويی  عوامل موثر بر رضایت مندي زناشويي  ارتباط زناشویی  رويکرد روان پويايي علل به بن بست رسیدن رابطه زناشویی  نظريه واتزويک  انتخاب سبک های ارتباط زناشویی  پایان نامه با موضوع نارضایتی زناشویی  تاثیر مهارت های ارتباطی بر نارضایتی زناشویی

 
 
فهرست مطالب
 
فصل اول کلیات پژوهش
مقدمه
بیان مساله 5
اهمیت و ضرورت تحقیق 7
اهداف تحقیق 8
سوالات تحقیق 9
تعارف واژگان و اصطلاحات 10
فصل دوم : مبانی نظری پژوهش                                             
الف: رضايت مندی زناشويي 13
عوامل موثر بر رضایت مندي زناشويي 17
واکنش هاي مربوط به نارضايتي زناشويی 25
ارتباط زناشویی 27
رويکرد روان پويايي (روان تحليلي) 30
رويکرد رفتاري- شناختي 31
نظريه مبادله اجتماعي 33
نظريه ارتباطي 35
نظريه واتزويک 35
علل به بن بست رسیدن رابطه زناشویی 40
حل تعارضات زناشویی 43
انتخاب سبک های ارتباط زناشویی 44
رفتارهای حرف زدن صريح 49
ب: ارتباطات (مهارت هاي ارتباطي) و چارچوب مفهومي آن 51
هدف و اهميت ارتباطات 54
مهارت كلامي 62
مهارت بازخورد 64
اهميت مهارت شنود مؤثر 66
ارتباط اجتماعی 67
مراحل دستيابي به بلوغ ارتباط اجتماعی 67
پژوهش های انجام شده درداخل وخارج کشور 68
جمع بندی
فصل سوم : روش شناسی پژوهش
روش پژوهش 79
جامعه آماری 79
نمونه آماری و روش نمونه برداری 79
ابزار جمع آوری داده ها 80
شیوه اجرا 83
روش تجزیه و تحلیل داده ها 83
فصل چهارم :تجزیه و تحلیل یافته ها
مقدمه 85
تحلیل توصیفی 86
تحلیل استنباطی 89
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری
مقدمه 96
بحث و نتیجه گیری 96
محدودیت ها و مشکلات تحقیق 103
پیشنهاد های پژوهش 104
پیشنهادها برای  تحقیقات آتی 106
منابع فارسی 107
منابع لاتین 114
  فهرست جداول
 
 
جدول شماره  1 – 4 ..........................................................................................86
جدول شماره  2 – 4. .........................................................................................87
جدول شماره  3 – 4...........................................................................................88
جدول شماره  4 – 4 .............................................................................. ..........89
جدول شماره  4 – 5 ............................................................................... .........90
جدول شماره  4 – 6................................................................................ .........91
جدول شماره  4 – 7..........................................................................................92
جدول شماره  4 – 8 .........................................................................................93
جدول شماره  4 – 9 .........................................................................................94
 
 
 
دانلود پایان نامه اماده بررسی تاثیر روابط ارتبازی با زندگی زناشویی
 
دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع :
رابطه مهارتهای ارتباطی با رضایت زناشویی در زنان پلیس
 
قالب فایل : word ---  تعداد 130 صفحه
به همراه جداول و نمودار های مربوطه و تجزیه و تحلیل داده ها
 
 
 
 
چکیده
 
این پژوهش با هدف بررسی رابطه بین مهارت ارتباطی و رضایت زناشویی زنان پلیس انجام شده است که پژوهشی از نوع همبستگی می باشد.
 
فصل اول
کلیات تحقیق
يكي از ويژگيهاي خانواده های موفق، مهارت و توانايي برقراري ارتباط مؤثر و سازنده زوجین با یکدیگر است .مهارت ارتباطات، رابطه ها  را تداوم می بخشد هنگامی که یک ارتباط شفاف باز و حساب شده برقرار شود رابطه ها نیز قوام می گیرد و انگاه که ارتباط ضعیف شود این رابطه ها فرو پاشیده میشود هنگامی که مهارت های ارتباطی مناسب وجود نداشته باشد کمبود محبت نیز در بین دوستان زن شوهر والدین و فرزندان مشاهده میشود برای بهبود رابطه ها بایسته است 
 
اهداف پژوهش  
هدف کلی
تعیین رابطه ی بین مهارت ارتباطی با میزان رضایت مندی زناشویی 
اهداف اختصاصی
تعین رابطه مهارت ارتباطی( بعدشنود) و رضایتمندی زناشویی 
تعین رابطه مهارت ارتباطی( بعدکلامی) و رضایتمندی زناشویی 
تعین رابطه مهارت ارتباطی( بعدبازخورد) و رضایتمندی زناشویی 
پیش بینی سهم مهارتهای ارتباطی در رضایتمندی زناشویی
 
 
 
  فصل دوم
مبانی نظری  و  پیشینه
پژوهش
 
 
 
"تنها دلیل این که چرا شما هم اکنون، خوشی و سعادت زناشویی را تجربه نمی کنید این است که فقط به آنچه که ندارید فکر می کنید و دائماً بر آنها تمرکز دارید"      "آنتونی دیملو " 
 
مقدمه
در این فصل بنا بر ماهیت این تحقیق ابتدا به تشریح  مبحث رضایت مندی زناشویی پرداخته ، سپس نگاهی به نظریه های پیرامون آن می اندازیم .در ادامه فصل به تعاریف و توضیحات پیرامون  مهارت های ارتباطی موثر به عنوان یک کل پرداخته و در نگاهی جزیی تر مولفه خوب گوش کردن و صحبت کردن مورد بحث قرار می گیرد. توضیح اینکه محقق سعی نموده است سوابق مطالعاتی و پیشینه پژوهش را متناسب با موضوع هم در داخل متن و هم در انتهای فصل تشریح نماید.
 
 
فصل سوم
 
روش پژوهش
 
روش پژوهش 
انتخاب روش و نوع پژوهش بستگي به هدفها و ماهيت پژوهش و امكانات اجرايي آن دارد بنابراين زماني مي توان در مورد نوع تحقيق تصميم گرفت كه ماهيت موضوع پژوهش ،هدف ها و نيز وسعت دامنه تحقيق مشخص باشد .همچنين فرضيات تحقيق از عوامل تعيين كننده نوع روش تحقيق مي باشد چون رابطه بين متغيير ها بدون دستكاري آنها مورد بررسي قرار مي گيرد ،بنابراين در اين پژوهش از روش همبستگي استفاده مي شود که هدف از آن بررسي رابطه حدود تغييرات يك يا چندمتغيير با حدود تغييرات يك يا چند متغير ديگر است (دلاور،1384).
 
 
فصل چهارم
تجزیه و تحلیل یافته ها
مقدمه
تجزیه وتحلیل به عنوان فرآیندی از روش علمی، یکی از پایه های اساسی هر روش تحقیقی است. به طور کلی تجزیه و تحلیل عبارت است از روشی که از طریق آن کل فرآیند پژوهشی از انتخاب مسئله تا دسترسی به یک نتیجه هدایت می شود. پژوهشگر برای پاسخگویی به مسئله تدوین شده و یا تصمیم گیری در مورد رد یا تأیید فرضیه ای که صورت بندی کرده است. از روش های مختلف تجزیه و تحلیل استفاده می کند. در این فصل داده های تحقیق با استفاده از روش های علمی، در جهت بررسی سؤال های پژوهش مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. پس از ملاحظه پاسخ ها و ثبت داده ها در محیط نرم افزار و استخراج نتایج آن، با توجه به ماهیت هر سؤال پژوهشی ابتدا اطلاعات توصیفی ارائه می شود و در بخش بعدی، داده ها مورد تحلیل قرار می گیرند. تجزیه و تحلیل یافته ها در دو بخش انجام می شود؛ 
در بخش اول داده های جمع آوری شده توصیف می شوند که در آن از آمار توصیفی ( توزیع فراوانی، میانگین، و انحراف معیار) جهت مرتب کردن اطلاعات استفاده شده و داده های حاصل از تحقیق در جداول مربوطه نشان داده شده است. بخش دوم تحلیل داده ها مبتنی بر آمار استنباطی صورت گرفته  که هدف آمار استنباطی عبارت است از نتیجه گیری پیرامون ویژگی های جامعه ای که نمونه مورد مطالعه از آن استخراج شده برای تحلیل استنباطی داده ها ازتحلیل رگرسیون و همبستگی پیرسون استفاده گردیده است.
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهاد ها
 
مقدمه
موضوع پژوهش  حاضر با عنوان رابطه بین مهارت ارتباطی و رضایت زناشویی زنان پلیس است ،در این فصل  یافته های مربوط به هر یک از سوالات پژوهش به صورت جداگانه مطرح و با پژوهش های قبلی مقایسه شده و به تبیین نظری پرداخته شده است. سپس محدودیتهاو پیشنهادات پژوهش نیز ارائه گردیده است.
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت :50 هزار تومان
قیمت : 20 هزار تومان

 

بانک پاورپوینت و طرح توجیهی

با عرض سلام و احترام.از اینکه وبسایت من را برای خواندن انتخاب کردید از شما کمال تشکر را دارم.من مهدی بنی حسن کارشناس علوم دام و طیور افتخار دارم اطلاعات و طرح های توجیهی به روز و مقالات آموزشی را از طریق این وبسایت در اختیار شما سروران گرامی بگذارم.

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

لینک دانلود فایل بعد از پرداخت به صورت آنی باز می شود.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

شماره تماس پشتیبانی سایت : 09191968068 فقط پاسخگو به پیامک (لطفا از تماس خودداری کنید)

تعداد صفحات : 10

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
دانلود پاورپوینت طرح توجیهی تحقیق و کاراموزی های اموزشی
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • طرح توجیهی کارافرینی
 • پایان نامه
 • پروپوزال
 • کاراموزی
 • علوم دامی اصول تغذیه گاو شیری و ...
 • تحقیقات جامع کشاورزی
 • گیاهشناسی"حشره شناسی"فیزیک"اکولوزی"هواشناسی و...
 • ماشین الات
 • طرح توجیهی/نمونه سوال؟کتاب
 • ژنتیک
 • حشره شناسی
 • باغبانی
 • شیمی

 • جانورشناسی
 • دانشگاه پیام نور تفرش
 • هواشناسی
 • زراعت
 • تصاویر کشاورزی
 • پاورپوینت
 • پروژه
 • هورمون های گیاهی
 • مقالات رشته حسابداری
  آمار سایت
 • کل مطالب : 762
 • کل نظرات : 826
 • افراد آنلاین : 19
 • تعداد اعضا : 3186
 • آی پی امروز : 810
 • آی پی دیروز : 1395
 • بازدید امروز : 2,641
 • باردید دیروز : 4,580
 • گوگل امروز : 717
 • گوگل دیروز : 1339
 • بازدید هفته : 2,641
 • بازدید ماه : 86,333
 • بازدید سال : 446,578
 • بازدید کلی : 3,742,672
 • خوش امدگویی
  اميد است سير و سرچ در اين مجموعه افزايش بار اندوخته هاي علمي دوستان دانش دوست و پژوهشگر، را سبب شود در اين اثني ما را با رهنمود هاي ناب خويش راهنمايي نماييد.