loading...

دانلود پاورپوینت طرح توجیهی و کاراموزی

دانلود پایان نامه رشته برق با موضوع طراحی ساخت آنتن باند فرکانسی ایکس , آنتن یک قطعه اساسی در هر سیستم مخابراتی می باشد، دانلود پایان نامه رشته برق انتن رادار

خوش امدگویی

من مهدی بنی حسن کارشناس دام وطیور افتخار دارم جدیدترین طرح ها و مقالات را از طریق این وبسایت در اختیار شما بگذارم.

جهت سفارش طرح و پشتیبانی سایت با شماره :

09191968068پیامک ارسال کنید.

ادرس دفتر ما جهت مراجعه حضوری : (با هماهنگی قبلی)

قم . بخش قنوات . دفتر فنی مهندسی (نوطرح )بنی حسن 

همچنین تمامی عزیزانی که رمز دوم برای خرید اینترنتی ندارند می تواندد با پشتیبانی هماهنگ و از سایر روش ها استفاده کنند.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

ایدی تلگرام پشتیبانی :  poshtibaniU@

ادرس کانال : topfarmer@

مراحل خرید فایل مورد نظر  :

1.کلیک بر گزینه خرید.

2.وارد کردن اطلاعات نام و نام خانوادگی ، ایمیل و شماره تلفن همراه.

توجه پست الکترونیکی همان ایمیل می باشد.در صورتی که ایمیل شخصی ندارید ادرس mahdipnut@yahoo.com وارد کنید.

2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب ( با کلیه کارت هایی که عضو شتاب هستند قادر به خرید هستید)

3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )

4.دانلود فایل مورد نظر ( دانلود فایل آنی  و پس از پرداخت لینک دانلود باز می شود.)

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.


دانلود پایان نامه رشته برق طراحی و ساخت آنتن باند فرکانسی x   دانلود پایان نامه رشته برق  دانلود پایان نامه رشته برق با موضوع طراحی و ساخت آنتن باند فرکانسی x   طراحی و ساخت انتن فرکانسی x   دانلود پایان نامه رشته برق رادار و فرکانس دانلود پایان نامه با موضوع اشعه ایکس , پایان نامه رشته برق  ,پایان نامه با موضوع اشعه و فرکانس  پایان نامه رشته برق به همراه پاورپوینت

موضوع پایان نامه : طراحی و ساخت انتن فرکانسی x

تعداد صفحات: 85 صفحه   قالب فایل : word  به همراه پاورپوینت برای ارائه پایان نامه

 

چکیده:

آنتن یک قطعه اساسی در هر سیستم مخابراتی می باشد، آنتن ابزاری است که امکان تشعشع یا دریافت امواج را فراهم می سازد. به عبارت دیگر آنتن یک موج هدایت شده روی یک خط انتقال را به یک موج فضای آزاد در حالت ارسال و بر عکس در حالت دریافت تبدیل می کند. بنابراین، اطلاعات می تواند بدون هیچ گونه ساختار و وسیله واسطه ای بین نقاط و محل های مختلف انتقال می یابد. فرکانس های ممکن امواج الکترو مغناطیسی حامل این اطلاعات طیف الکترومغناطیسی را تشکیل می دهد. بنابراین، تقاضا برای آنتن ها و نیاز به دانش فنی در مورد عملکرد آن ها همواره وجود خواهد داشت.   
در این پروژه ابتدا به معرفی انواع آنتن ها و سپس توضیحاتی راجع به دو قطبی های مربوط به آنتن ها وانواع آرایه  پرداخته می شود و همچنین به بررسی فرمول های استفاده شده برای بدست آوردن ابعاد و فاصله کانونی آنتن پرداخته می شود، به طوری که هورن آنتن طوری قرار گیرد که موج دریافتی توسط آنتن بیرون از آن نتابد.
در پروژه حاضر ضمن معرفی و مقایسه انواع آنتن ها، مراحل و روش ساخت آنتن باند فرکانسی x توضیح داده می شود . این آنتن قدرت گردش 6 دور در دقیقه، بوسیله موتوری که زیر آن نصب شده است، را خواهد داشت

 

دانلود پایان نامه با موضوع طراحی و ساخت انتن فرکانسی ایکس

 

-1- مقدمه
از آغاز تمدن بشری مخابرات اهمیت اساسی را برای جوامع انسان ها داشته است. در مراحل اولیه مخابرات توسط امواج صوتی از طریق صدا صورت می گرفت. با افزایش مسافت های لازم برای مخابرات ابزارهای مختلفی مانند طبل ها، بوق ها و غیره ارائه شدند. برای مسافت های طولانی تر روش ها و وسائل ارتباطات بصری مانند پرچم های خبری و علائم دودی در روز و آتش در شب به کار برده شدند. البته ابزارهای مخابراتی نوری از قسمت مرئی طیف الکترومغناطیسی استفاده می کنند. تنها در تاریخ اخیر بشر است که طیف الکترومغناطیسی خارج از ناحیه مرئی برای ارتباطات راه دور از طریق امواج رادیوئی به کار برده شده است.
آنتن رادیوئی یک قطعه اساسی در هر سیستم رادیوئی می باشد. یک آنتن رادیوئی یک ابزاری است که امکان تشعشع یا دریافت امواج رادیوئی را فراهم می سازد. به عبارت دیگر، یک آنتن یک موج هدایت شده روی یک خط انتقال را به یک موج فضای آزاد در حالت ارسال و بر عکس در حالت دریافت تبدیل می کند. بنابراین، اطلاعات می تواند بدون هیچ گونه ساختار و وسیله واسطه ای بین نقاط و محل های مختلف انتقال یابد. فرکانسهای ممکن امواج الکترو مغناطیسی حامل این اطلاعات طیف الکترو مغناطیسی را تشکیل می دهد. باند فرکانس های رادیوئی در ضمیمه ارائه شده اند.
یکی از بزرگترین منابع انسان طیف الکترومغناطیسی است و آنتن ها در استفاده از این منبع طبیعی نقش اساسی را ایفاء کرده اند. یک تاریخ مختصر تکنولوژی آنتن ها و بحثی از کاربردهای آنها ذیلا ارائه می شود.
مبنای نظری آنتن ها بر معادلات ماکسول استوار است. "جیمز کلارک ماکسول" (1831- 1879) در سال 1864 در حضور انجمن سلطنتی انگلستان نظریه خود را ارائه داد مبنی بر اینکه نور و امواج الکترومغناطیسی پدیده های فیزیکی یکسانی هستند. همچنین پیش بینی کرد که نور و اختلالات الکترومغناطیسی را می توان بصورت امواج رونده دارای سرعت برابر توجیه کرد.
فیزیکدان آلمانی "هاینرش هرتز" (1857- 1897) در سال 1886 صدق ادعا و پیش بینی ماکسول را مبنی بر اینکه کنش ها و پدیده های الکترومغناطیسی می توانند در هوا منتشر شوند، نشان دهد.
مهندس برق ایتالیایی "گوگلیلمو مارکونی" نیز یک استوانه سهموی میکروویو در طول موج 23 سانتیمتر را برای انتقال کد اولیه اش ساخت. ولی کارهای بعدیش برای حصول برد مخابراتی بهتر در طول موججهای بلندتر بود.
فیزیکدان روسی "الکساندر پوپوف" (1859- 1905) نیز اهمیت کشف  امواج  رادیوئی را توسط هرتز تشخیص داد و یک سال قبل از مارکونی شروع به کار و فعالیت در مورد روشجهای دریافت آنها نمود.
در هر حال، این مارکونی بود که رادیوی تجارتی را توسعه داد و مخابرات رادیوئی را در ماورای اقیانوس اطلس ایجاد کرد. مارکونی را می توان پدر رادیو آماتور دانست.
توسعه آنتن ها در سال های اولیه به علت عدم وجود و در دسترس نبودن مولدهای سیگنال محدود بود. در حدود سال های 1920 پس از آنکه لامپ تریود "دوفارست" برای ایجاد سیگنال های امواج پیوسته تا 1 مگاهرتز به کار رفت، ساخت آنتن های تشدیدی(با طول تشدید) مانند دوقطبی نیم موج امکان یافت. در این فرکانس های بالاتر امکان ساخت آنتن ها با ابعاد و اندازهججهای فیزیکی در حدود تشدید (یعنی نیم طول موج) فراهم شد. قبل از جنگ دوم جهانی موادهای سیگنال مگنیترون و کلایسترون میکروویو (در حدود 1 گیگا هرتز) همراه با موجبرهای توخالی اختراع و توسعه یافتند. این تحولات منجر به ابداع و ساخت آنتن های بوقی شد، گرچه سالها قبل "چندربوز" (1858-1937) در هندوستان اولین آنتن بوقی الکترومغناطیسی را ساخت. در سال 1934 اولین سیستم رادیو تلفنی میکروویو تجارتی بین انگلستان و فرانسه در فرکانس عمل 8/1 گیگاهرتز برقرار شد. در خلال جنگ دوم جهانی یک فعالیت وسیع طراحی و توسعه برای ساخت سیستم های رادار منجر به ابداع انواع مختلف آنتن های مدرن مانند آنتن های بشقابی (منعکس شده)، عدسی ها و آرایهجهای شکافی موجبری شد.
در چندین کاربرد باید از آنتن ها استفاده کرد. برای مثال، آنتن ها را باید در مخابرات رادیو سیار شامل هواپیماها، کشتیجها، یا خودروهای زمینی به کار برد. آنتنجها در سیستم های رادیوئی سخن پراکنی شامل یک ایستگاه فرستنده و تعداد نامحدود گیرنده ها که احیانا مانند رادیوی خودرو متحرک و سیار است، نیز به کار می رود. کاربردهای غیر سخن پراکنی مانند سیستم های رادیو سیار شهرداری (مانند پلیس، آتش نشانی، امداد، بهداشت و بهداری) و رادیو آماتور نیز به آنتن ها نیاز دارند. در کاربردهای غیر مخابراتی مانند رادار نیز آنتن ها لازم هستند.
عوامل دیگری که انتخاب نوع سیستم انتقال تاثیر می گذارند، شامل دلیل تاریخی، ایمنی و اطمینان پذیری هستند . قبل از آنکه تکنولوژی رادیوئی در دسترس باشد، شرکت های تلفن آغاز به اتصال پایانه های بیجشمار ارسال و دریافت توسط خطوط انتقال کردند. اخیراً شرکت های تلفن استفاده بیشتری را از رادیو به عمل می آورند. در آمریکا بیشتر از نصف مکالمات تلفنی دور (بین شهری) توسط ارتباطات رادیوئی میکروویو انجام می گیرد. خطوط انتقال یک درجه از ایمنی را فراهم می سازند. در یک سیستم رادیوئی بی سیم هر فرد مجهز به گیرنده مناسب می تواند به یک انتقال اطلاعات گوش فرا دهد، ولی برای تخطی به خطوط انتقال با سیم یک اتصال فیزیکی ضرورت دارد. برای ایجاد ایمنی در یک ارتباط رادیوئی در سیستم های رادیوئی پیچیده تر کد گذاری را می توان به کار برد. ولی، ایمنی مخابرات در معدودی از ارتباطات مخابراتی لازم است. اطمینان پذیری عامل دیگری است که باید در نظر گرفته شود. برای مثال، سیگنال های رادیوئی توسط شرایط محیطی مانند ساختارها و موانع در طول مسیر سیگنال، یونسفر و جوّ تاثیر می پذیرند. بعلاوه، تداخل همواره تهدیدی برای سیستمججهای رادیوئی می باشد. کلیه این عوامل همراه با یک مقایسه هزینه سیستم های خطوط انتقال سیستمجهای رادیوئی متشکل از آنتن ها باید ملحوظ و در نظر گرفته شود. هر ساله هزینه دستگاه های رادیوئی کاهش یافته و اطمینان پذیری آنها بهبود می یابد. این عوامل به کاربرد سیستم های رادیوئی ارجحیت می دهد. بنابراین، تقاضا برای آنتن ها و نیاز به دانش فنی در مورد عملکرد آنها همواره وجود خواهد داشت.
در دو بخش بعد این فصل یک مرور مختصر اصول میدان های الکترومغناطیسی و حل معادلات ماکسول را برای مسائل تشعشع ارائه می دهیم. پس از آنکه چند رابطه اساسی را استنتاج کردیم، کاربرد مستقیم معادلات ماکسول تنها در چند مورد خاص ضرورت دارد. باقیمانده این فصل به بررسی اصطلاحات آنتن ها و چند مثال ساده اختصاص دارد. همچنین کاربردهای آنتن ها در سیستم های مخابراتی و رادار مورد بحث و بررسی قرار می گیرند.

1-2- اصول الکترومغناطیسی  
      معادلات اصلی الکترومغناطیس عبارتند از:
(1-1)                                                                                                                     
(1-2)                                                                                                      
(1-3)                                                                                                    
(1-4)                                                                                               
(1-5)                                                                                                     
چهار معادله اول از این معادلات دیفرانسیل معروف به معادلات ماکسول هستند و آخرین معادله موسوم به معادله پیوستگی است.
1-3- پرتو تشعشعی
یک پرتو تشعشعی یک نمودار خواص تشعشعی میدان دور یک آنتن است. با حرکت یک آنتن کاونده در یک فاصله ثابت حول آنتن آزمون می توان پرتو تشعشعی را بصورت یک تابع مختصات زاویه ای اندازه گیری کرد.  آنتن کاونده معمولا در یک جهت نگه داشته می شود.
اگر توزیع جریان روی یک آنتن معلوم باشد، پرتو تشعشعی آن را می توان از طریق محاسبه پتانسیل مغناطیسی برداری همانند دو قطبی ایده آل تعیین کرد. بعنوان یک مثال ساده یک رشته جریان را نزدیک مبداء در امتداد محور Z در نظر بگیرید. بسیاری از آنتن ها مانند آنتن های سیمی مستقیم را می توان بصورت یک منبع خطی الگوبندی کرد. در این حالت پتانسیل برداری تنها یک مولفه Z دارد و انتگرال پتانسیل برداری یک بعدی است.
پرتو آنتنجها اغلب بر حسب دسی بل رسم می شود. حایز اهمیت است توجه کنیم که پرتو میدان (دامنه) و پرتو توان در نمودارها بر حسب دسی بل یکسان هستند. شدت میدان بر حسب دسی بل برابر:
(1-6)                                                                                             
و توان بر حسب دسی بل عبارتست از:
(1-7)                                                              


1-4-پارامترهای پرتو تشعشع      
یک نمونه پرتو توان یک آنتن بصورت یک نمودار قطبی بر حسب مقیاس خطی (برخلاف دسی بل) در شکل 1-1 رسم شده است. گلبرگ اصلی (یا تابه اصلی یا بره بزرگ) شامل جهت حداکثر تشعشع می باشد. گلبرگ های کوچکتر دیگری موسوم به گلبرگ های فرعی نیز در پرتو تشعشع وجود دارد. یک گلبرگ کناری را بعنوان یک گلبرگ تشعشع در هر جهت غیر از جهت گلبرگ مورد نظر تعریف می کنیم. در اکثر موارد گلبرگ اصلی مورد نظر بوده و گلبرگ های فرعی گلبرگ های کناری هستند. معمولا، گلبرگ های کناری بتوالی مقادیر مثبت و منفی را دارند. در حالت کلی یک پرتو می تواند دارای مقدار مختلط باشد. بنابراین، اندازه پرتو میدان   یا پرتو توان   را به کار می بریم.
1-1 نمودار قطبی پرتو توان
 1-5-سمتگرایی و بهره

یکی از مشخصات مهم یک آنتن توانائی تمرکز انرژیش در یک جهت خاص نسبت به تشعشع آن در جهات دیگر است، که موسوم به سمتگرائی (راستاوری) می باشد. اگر کارآیی آنتن صددرصد باشد، سمتگرائی برابر بهره توان است. معمولا بهره توان نسبت به یک مرجع مانند یک تشعشع کننده یکسان گرد یا یک دو قطبی نیم طول[موج یا یک دو قطبی نیم موج بیان می شود. اگر توان تشعشع بطور یکسان گرد و یکنواخت در کل فضا توزیع شود حداکثر اندازه شدت تشعشع برابر اندازه متوسط اش خواهد بود.
بنابراین، سمتگرائی پرتو یکسان گرد برابر یک است. حداکثر شدت تشعشع آن در جهت   برابر   بوده و شدت تشعشع متوسطش برابر   می باشد. اگر توان تشعشع شده Pr را در یک جهت معین تمرکز دهیم، شدت تشعشع را می توان در آن جهت به اندازه ضریب D بیشتر از حالتی قرار دهیم که همان توان تشعشع شده بطور یکسان گرد ساطع شود.

1-6- بهره
سمتگرایی صرفاً توسط پرتو تشعشعی یک آنتن تعیین می شود. هنگامی که یک آنتن در یک سیستم رادیوئی (مانند یک آنتن فرستنده) به کار می رود ، در واقع کارآیی آنتن برای تبدیل توان موجود در پایانه ورودیش به توان تشعشعی همراه با خواص سمتگرایی آن مورد نظر است. بهره توان یا بهره بصورت زیر تعریف می شود:
(1-8)                                                                
  شدت تشعشع در یک جهت معین شامل اثرات ناشی از هر گونه تلفات روی آنتن بوده و Pin توان ورودی به آنتن متصل به فرستنده می باشد. در این تعریف تلفات ناشی از عدم تطبیق امپدانس ها یا عدم تطبیق پلاریزاسیون به حساب نمی آید. حداکثر اندازه بهره توان برابر حداکثر اندازه معادله (1-8) است.
(1-9)                                                                                           
در نتیجه، بهره توان را می توان بصورت یک تابع   و یا بصورت اندازه اش در یک جهت معین بیان کرد. اگر هیچ جهتی مشخص نشده باشد و بهره توان تابع   نباشد، فرض می شود که حداکثر اندازه بهره توان داده شده باشد.
سمتگرایی برابر   و حداکثر اندازه بهره توان برابر   است. تنها اختلاف بین این دو رابطه در اندازه توان به کار برده شده می باشد. اگر کل توان ورودی بصورت توان تشعشع شده ظاهر شود، داریم Pin = Pr و در نتیجه سمتگرایی را می توان بعنوان بهره توان تلقی کرد. بهره توان این واقعیت را منعکس می کند که مقداری از توان ورودی در آنتن های واقعی تلف می شود. قسمتی از توان ورودی Pin که بصورت توان تشعشع شده Pr ظاهر نمی شود، در آنتن ها و ساختارهای مجاور جذب شده و تلف می شود. بنابراین، کارایی تشعشعی را بصورت زیر تعریف می کنیم.
(1-10)                                                                                   
توجه کنید
(1-11)                                                                                     
معادله (1-10) را در معادله (1-8) به کار می بریم.
(1-12)                                           
بطور مشابه، برای حداکثر بهره توان داریم:
(1-13)                                                                                         
بنابراین، حداکثر بهره توان یک آنتن برابر مشخصات جهتی صرفش یعنی سمتگرایی بوده که توسط کارآیی تشعشعی آن کاهش می یابد .
از آنجا که بهره و سمتگرایی نسبت های توان هستند، آنها را می توان بر حسب دسی بل بیان کرد.
(1-14)                                                                                            
(1-15)                                                                                  
معمولاً، برای توصیف عملکرد یک آنتن، بهره را نسبت به یک آنتن مرجع استاندارد به کار می برند. در این حالت، حداکثر بهره توان بصورت نسبت حداکثر شدت تشعشع ناشی از آنتن Um به حداکثر شدت تشعشع ناشی از آنتن مرجع Umref با توان ورودی یکسان تعریف می شود، که تعریف مناسبی از لحاظ اندازه گیری می باشد.
(1-16)                                                                                             
در این تعریف بهره یک آنتن یکسان گرد بی تلفات بعنوان یک آنتن مرجع به کار می رود. یک آنتن مرجع یکسان گرد بدون تلفات دارای حداکثر شدت تشعشع       است، زیرا کل توان ورودی آن تشعشع می شود. جایگزینی ان در معادله (1-16) منجر به معادله (1-17) می شود .
(1-17)                                                              
    
1-7-اندازه گیری بهره
اندازه گیری پرتو توان یک آنتن یک اندازه گیری نسبی بوده و نیازی به اطلاعات دقیق در مورد بهره انتن مورد استفاده برای اندازه گیری پرتو آنتن آزمون ندارد. ولی اندازه گیری بهره توان (خواه حداکثر بهره یا بهره بصورت تابعی از زاویه) یک اندازه گیری مطلق بوده و در نتیجه مشکل تر است. یک انتن منبع توسط یک فرستنده با یک توان ثابت تغذیه می شود. در مرحله اول یک آنتن با بهره استاندارد دارای حداکثر بهره توان معلوم Gs بعنوان انتن گیرنده به کار می رود. آنتن استاندارد طوری قرار داده می شود که حداکثر توان خروجی Ps حاصل شود. سپس آنتن آزمون جایگزین انتن استاندارد شده و جهتش طوری تنظیم می شود تا آنکه توان خروجی از آن (Pt) به حداکثر برسد. از انجا که حداکثر بهره توان مطلق آنتن با بهره استاندارد (نسبت به یک انتن یکسان گرد بی تلفات) معلوم است، حداکثر بهره توان مطلق آنتن آزمون را می توان از اختلاف بین توانجهای دریافت شده محاسبه کرد. نسبت Pt / Ps برابر افزایش توان دریافت شده توسط آنتن آزمون در مقایسه با آنتن با بهره استاندارد می باشد. بنابراین، آنتن آزمون باید به همان اندازه بهره بیشتری را داشته باشد.

 

فصل دوم:
2-1- دو قطبی های کوچک (دو قطبی ها با طول الکتریکی کوتاه)

یک آنتن دارای ابعاد خیلی کوچکتر از یک طول موج موسوم به یک آنتن کوچک (یا کوتاه) است. یک تعریف ممکن برای کوچک (یعنی طول الکتریکی کوتاه) این است که آنتن باید در یک کره رادیان (یعنی یک کره با قطری برابر   یا در حدود یک ششم یک طول موج) بگنجد. چنین انتن هایی ذاتاً ناکارا هستند. در هر حال، بعضی ملاحظات مانند اندازه، وزن، هزینه و تحرک پذیری اغلب مستلزم کاربرد آنتن های کوچک می باشد که در فرکانس های پایین بدان معنی است که اندازه انتن از لحاظ الکتریکی نیز کوچک باشد. دو قطبی های کوتاه ساده ترین آنتن های کوچک هستند.
ابتدا یک دو قطبی کوتاه واقعی را در نظر بگیرید. جریان در این آنتن واقعی باید بطور هموار به سوی صفر در دو انتهای سیم میل کند. برای یک سیم نازک (با قطری خیلی کوچکتر از یک طول موج) این توزیع جریان تقریباً سینوسی است. جریان کاهنده به سوی دو سر سیم مستلزم آن است که بارها روی سطح خارجی سیم ظاهر شده بطوری که تراکم آنها به سوی دو سر سیم افزایش یابد. تجمع بارها باعث یک چگالی جریان جابه جایی   در فشای مجاور دو قطبی می شود. جریان جابه جایی به نوبه خود ایجاد یک موج الکترومغناطیسی کرده که به سوی خارج از منبع منتشر می شود. این دید یک نحوه تجسم پدیده تشعشع می باشد. جریان جابه جایی در فضا یک آنتن فرستنده را به یک آنتن گیرنده می پیوندد، همان گونه که یک جریان هدایت یک نوع پیوند را بین عناصر فشرده یک مدار فراهم می سازد.
توزیع جریان ها و بارها در یک لحظه از زمان هنگامی که جریان ورودی به طور سینوسی با زمان تغییر می کند، توزیعجهای جریان و بار روی دو قطبی نیز تغییرات سینوسی دارد. اگر Δz بسیار کوچک شود، توزیع جریان سینوسی بخوبی توسط توزیع مثلثی تقریب می شود. مقاومت تشعشعی با فرض توزیع مثلثی جریان برابر است با:
(2-1)                                               
راکتانس ورودی دو قطبی کوتاه واقعی خازنی است. این نکته را می توان با در نظر گرفتن آنتن به صورت یک خط انتقال مدار باز درک کرد. فاصله Δz/2 از نقطه تغذیه به دو انتهای آنتن خیلی کوتاه تر از ربع طول موج بوده و در نتیجه امپدانس ورودی خازنی است، زیرا امپدانس ورودی یک خط انتقال مدار باز دارای امپدانس مشخصه  zو طول 1 برابر   است. سیم پیچی های بار دهنده اغلب برای جبران و حذف این ظرفیت خازنی به کار می رود و گاه گاهی روی آنتن رادیوی خودروها دیده می شود.

 

فصل سوم:
3-1- مقدمه
چندین آنتن را می توان در ردیف های معین مرتب کرده و به یکدیگر متصل کرد و یک پرتو تشعشعی جهتی را ایجاد نمود. چنین آرایشی متشکل از تعدادی عناصر تشعشع کننده موسوم به یک آنتن آرایه ای یا یک آرایه است.
آرایش هندسی آرایه ها متنوع است. در ابتدا ئیجترین آرایش موسوم به یک آرایه خطی، مرکز عناصر آرایه در امتداد یک خط مستقیم قرار می گیرند. فاصله بین عناصر می تواند یکسان یا متفاوت باشد. در یک آرایه مسطح، مرکز عناصر آرایه در یک صفحه قرار دارند.

3-2- ضریب آرایه برای آرایه های خطی
یک نمونه از آرایهجهای خطی شامل چندین آنتن عنصری یکسان در شکل 3-1 نشان داده شده است. دامنه و فاز خروجی هر عنصر آرایه را می توان توسط تغییر دهنده های فاز و تضعیف کننده ها کنترل کرد. علاوه بر کنترل دامنه و فاز هر عنصر که با Im نمایش داده می شود، اختلاف فاز نسبی بین امواج رسنده به عناصر آنتن وجود دارد که ناشی از موقعیت آنها در فضا و زاویه فرود موج تابش می باشد. همچنین، پرتو هر عنصر باعث ایجاد پاسخی می شود که با زاویه ورود موج صفحه ای تابش تغیر می کند. اگر پرتو برای هر عنصر یکسان باشد، بر طبق اصل ضرب پرتوها، آن را می توان به صورت یک ضریب در پرتو کل در نظر گرفت موسوم به ضریب آرایه است و منحصرا توسط موقعیت عناصر و دامنه ها و فازهایشان که با Im نمایش داده شده، تعیین می شود. آرایه شکل 3-1 به صورت یک آرایه گیرنده نشان داده شده است. در هر حال، بنابر اصل همپاسخی پرتو گیرندگی یا فرستندگی است.

فصل چهارم:

آنتن ابزاری است که امکان تشعشع یا دریافت امواج رادیویی را فراهم می سازد و آنتن ها در استفاده از این منبع نقش اساسی را ایفا کرده اند، توسعه آنتن ها در سال های اولیه به علت عدم وجود و در دسترس نبودن مولدهای سیگنال محدود بود. در این پروژه چند سیستم تشعشع کننده ساده مانند آنتن دو قطبی کوچک، آنتن دو قطبی نیم موج و آنتن حلقوی و همچنین نحوه تاثیر یک صفحه زمین کامل بر عملکرد یک انتن مورد بررسی قرار گرفت. این آنتن های ساده را برای درک بهتر مبحث آرایه ها بیان کردیم، آنتن های آرایه ای با انواع مختلف عناصر و آرایش های گوناگون در عمل به کار می روند. برای مثال یک سیستم آنتن متداول شامل یک آرایه از آنتن ها (معمولا بوق ها) بوده که یک آنتن بشقابی(آنتن بازتابنده)  را تغذیه می کند
 

فهرست مطالب
عنوان                                                                                                   صفحه
فصل 1   اصول و تعاریف آنتن ها................................................................5
1-1 مقدمه............................................................................................6
1-2 اصول الکترومغناطیسی....................................................................10
1-3 پرتو تشعشعی...............................................................................11
1-4 پارامترهای پرتو تشعشعی...............................................................12
1-5 سمتگرایی و بهره...........................................................................12
1-6 بهره...........................................................................................13
1-7 اندازه گیری بهره............................................................................16
1-8 همپاسخی و اندازه گیری های پرتو توان...........................................17
1-9 اندازه گیری پرتو توان......................................................................18
1-10 امپدانس آنتن و کارآیی تشعشعی آنتن............................................20
1-11 پلاریزاسیون آنتن.........................................................................21
1-12 ارتباطات مخابراتی.......................................................................22
1-13 کاربرد آنتن ها درارتباطات مخابراتی ورادار.........................................25
1-14 توان موثر تشعشعی یکسان گرد...................................................26
1-15 رادار.........................................................................................26
1-16 خواص گیرندگی آنتن ها...............................................................27
1-17 عدم تطبیق امپدانس..................................................................28
1-18 عدم تطبیق پلاریزاسیون..............................................................29
1-19 محاسبات توان شامل موارد عدم تطبیق.........................................29
1-20 اندازه گیری های شدت میدان.....................................................30
فصل 2   دو قطبی ها و آنتن ها.........................................................33
2-1 دوقطبی های کوچک.................................................................34
2-2 تک قطبی ها...........................................................................38
2-3 آنتن های حلقوی کوچک............................................................41
2-4 طول موثر آنتن.........................................................................44
فصل3   آرایه ها............................................................................45
3-1 مقدمه.................................................................................46
3-2 ضریب آرایه برای آرایه های خطی.............................................46
3-3 عبارت ضریب آرایه..................................................................47
3-4 آرایه سرآتش عادی.................................................................49
3-5 آرایه سرآتش هانسن-وودیارد.....................................................51
3-6 آرایه های مسطح....................................................................53
3-7 آرایه دایروی...........................................................................55
3-8 آنتن های دوقطبی...................................................................56
3-9 آنتن های دوقطبی تاشده.........................................................57
3-10 تغذ یه آنتن های سیمی.........................................................57
3-11 آنتن های یاگی یودا................................................................61
3-12 آنتن های حلقوی مربعی.........................................................62
3-13 آنتن های حلقوی دایروی..........................................................63
3-14 چگالی توان، شدت تشعشع، مقاومت تشعشعی و سمتگرایی.......64
3-15 آنتن های پهن باند...................................................................64
3-16 آنتن های مارپیچی...................................................................65
3-17 آنتن های دومخروطی................................................................69
3-18 آنتن های آستینی....................................................................70
3-19 آنتن های حلزونی....................................................................71
3-20 آنتن های متناوب لگاریتمی.......................................................72
3-21 انواع آرایه...............................................................................73
3-22 آنتن های روزنه ای..................................................................76
3-23 تشعشع از روزنه ها و اصل هایگنس............................................76
3-24 روزنه های مستطیلی...............................................................77
3-25 روزنه های دایروی.....................................................................77
3-26 سیستم های بازتابنده سهموی کانون اولیه...................................77
مراجع.............................................................................................83 برای دریافت کامل فایل با پرداخت انلاین , انلاین دانلود کنید

روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر

دانلود فایل word پایان نامه

 

 

دانلود فایل word پایان نامه به همراه پاورپوینت ارائه جهت کنفرانس آن

 

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط رضا محمدی در تاریخ 1394/8/1 و 19:59 دقیقه ارسال شده است

خیلی ممنون
عالی بود
خیلی بیشتر از اینها باید خرج میکردم واسه پایان نامم.
در یک کلام عالی بود
مرسی
پاسخ : ممنون از لطف شما
بله تمام پایان نامه ها کامل هستن


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
بانک پاورپوینت و طرح توجیهی

با عرض سلام و احترام.از اینکه وبسایت من را برای خواندن انتخاب کردید از شما کمال تشکر را دارم.من مهدی بنی حسن کارشناس علوم دام و طیور افتخار دارم اطلاعات و طرح های توجیهی به روز و مقالات آموزشی را از طریق این وبسایت در اختیار شما سروران گرامی بگذارم.

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

لینک دانلود فایل بعد از پرداخت به صورت آنی باز می شود.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

شماره تماس پشتیبانی سایت : 09191968068 فقط پاسخگو به پیامک (لطفا از تماس خودداری کنید)

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
دانلود پاورپوینت طرح توجیهی تحقیق و کاراموزی های اموزشی
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • طرح توجیهی کارافرینی
 • پایان نامه
 • پروپوزال
 • کاراموزی
 • علوم دامی اصول تغذیه گاو شیری و ...
 • تحقیقات جامع کشاورزی
 • گیاهشناسی"حشره شناسی"فیزیک"اکولوزی"هواشناسی و...
 • ماشین الات
 • طرح توجیهی/نمونه سوال؟کتاب
 • ژنتیک
 • حشره شناسی
 • باغبانی
 • شیمی

 • جانورشناسی
 • دانشگاه پیام نور تفرش
 • هواشناسی
 • زراعت
 • تصاویر کشاورزی
 • پاورپوینت
 • پروژه
 • هورمون های گیاهی
 • مقالات رشته حسابداری
  آمار سایت
 • کل مطالب : 762
 • کل نظرات : 826
 • افراد آنلاین : 19
 • تعداد اعضا : 3184
 • آی پی امروز : 343
 • آی پی دیروز : 1467
 • بازدید امروز : 1,396
 • باردید دیروز : 4,720
 • گوگل امروز : 280
 • گوگل دیروز : 1410
 • بازدید هفته : 29,782
 • بازدید ماه : 80,508
 • بازدید سال : 440,753
 • بازدید کلی : 3,736,847
 • خوش امدگویی
  اميد است سير و سرچ در اين مجموعه افزايش بار اندوخته هاي علمي دوستان دانش دوست و پژوهشگر، را سبب شود در اين اثني ما را با رهنمود هاي ناب خويش راهنمايي نماييد.