loading...

دانلود پاورپوینت طرح توجیهی و کاراموزی

دانلود پایان نامه رشته برق نشان دهنده و گیرنده های انواع رادار و ساختار رادار تاریخچه پیدایش رادار و پیشرفت آن كاربرد رادار رادارهاي تجسسي ,فن آوری رادار گی

خوش امدگویی

من مهدی بنی حسن کارشناس دام وطیور افتخار دارم جدیدترین طرح ها و مقالات را از طریق این وبسایت در اختیار شما بگذارم.

جهت سفارش طرح و پشتیبانی سایت با شماره :

09191968068پیامک ارسال کنید.

ادرس دفتر ما جهت مراجعه حضوری : (با هماهنگی قبلی)

قم . بخش قنوات . دفتر فنی مهندسی (نوطرح )بنی حسن 

همچنین تمامی عزیزانی که رمز دوم برای خرید اینترنتی ندارند می تواندد با پشتیبانی هماهنگ و از سایر روش ها استفاده کنند.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

ایدی تلگرام پشتیبانی :  poshtibaniU@

ادرس کانال : topfarmer@

مراحل خرید فایل مورد نظر  :

1.کلیک بر گزینه خرید.

2.وارد کردن اطلاعات نام و نام خانوادگی ، ایمیل و شماره تلفن همراه.

توجه پست الکترونیکی همان ایمیل می باشد.در صورتی که ایمیل شخصی ندارید ادرس mahdipnut@yahoo.com وارد کنید.

2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب ( با کلیه کارت هایی که عضو شتاب هستند قادر به خرید هستید)

3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )

4.دانلود فایل مورد نظر ( دانلود فایل آنی  و پس از پرداخت لینک دانلود باز می شود.)

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.


چکیده:
رادار یکی از کاربردهای اساسی الکترونیک و الکترومغناطیس می باشد. انگیزه پیدایش رادار، اولین بار با توجه به احتیاجات نظامی در زمینه مراقبت هوایی، کنترل اسلحه و ناوبری بوجود آمد ولی به صورت گسترده ای در خدمت کارهای مهم غیر نظامی قرار گرفت. امروزه کلیه نقل و انتقالات هوایی مدرن نیازمند رادار برای ناوبری هواپیماهای در حال پرواز و کنترل زمینی ترافیک هوایی هستند. رادار در تمام خطوط اصلی کشتیرانی دنیا و قایقهای تفریحی بکار گرفته می شود و مانند یک حساسه کنترل از راه دور (سرعت سنج پلیس) قادر است نسبت به هدفهای حد فاصل چند متری تا چند صد میلیون مایل عکس العمل نشان دهد.
در این پروژه به بحث و بررسی کامل انواع گیرنده های رادار پرداخته و طراحی رادارهای ساده را توضیح داده و تجهیزات لازم برای یک رادار ساده را مورد مطالعه قرار می دهیم و با توجه به اینکه اطلاعات بدست آمده از رادار مورد تحلیل قرار می گیرد به بحث و بررسی نشان دهنده های رادار خواهیم پرداخت همچنین بلوک دیاگرام گیرنده رادارهای مختلف را نیز مورد بررسی قرار می دهیم. از طرفی توضیح کاملی در مورد گیرنده¬ی سوپر هیتروداین خواهیم داد.
هدف نشان دهنده رادار ارائه اطلاعات تصویری مناسب جهت تفسیر و درک اپراتور از سیگنال برگشتی می باشد. هدف نهایی از تحقیقات به عمل آمده در آینده خودکار نمودن کامل و یکپارچگی کلیه اطلاعات راداری خواهد بود.

دانشکده مهندسی برق
پایان نامه دوره کارشناسی مهندسی برق

عنوان پروژه :
نشان دهنده و گیرنده های انواع راداروساختاررادار

قالب فایل:word   ---  تعداد صفحات :52 صفحه

مقدمه
قبل از بيان مطالبي در مورد تاريخچه رادار، بد نيست بدانيم كه نمونه هايي از آن از ميليون ها سال پيش در طبيعت و اطراف ما وجود داشته اند .
خفاش و  نهنگ هر دو داراي نوعي رادار داخلي هستند كه آنها را در جهت يابي و يافتن غذا كمك مي نمايد. مطالعه برروی خفاش نمايانگر پيچيدگي بسيار زياد رادار آن است كه ما آن را رادار با فشردگي پالس FM مي ناميم به بيان ديگر، راداري كه از مدولاسيون پالس با فركانس براي افزايش تفكيك فاصله بهره مي گيرد .
گر چه برد رادار خفاش چند متر بيشتر نيست، ولي خفاش را قادر مي سازد تا از سيمهاي برق و موانع موجود در تاريكي عبور كرده و حشرات در حال پرواز را صيد نمايد. البته ناگفته نماند كه رادار خفاش و نهنگ امواج صوتي را ارسال مي كنند كه چنين امواجي در مقايسه با امواج الكترومغناطيسي توليد شده توسط انسان كندتر بوده و فاصله كمتري را طي مي نمايند .

1-2-تاریخچه پیدایش رادار و پیشرفت آن
دانشمندان با آزمايشگاه هاي متعددي در كشورهاي مختلف به طور همزمان به پيشرفتهاي زيادي در زمينه توسعه رادار دست يافتند . بنا براين توليد اولين دستگاه رادار منحصر به يك سازمان خاصي نبود .
قبل از شروع قرن حاضر، دانشمندان زيادي در زمينه تئوري انتشار امواج بررسي ها و مطالعات گوناگوني را انجام دادند از جمله نيوتن، ماكسول، فارادي و هرتز.
تئوري هاي ارائه شده توسط اين دانشمندان اگر چه با ظهور اكتشافات بعدي تغيیر نمود ولي اين نظريه ها هنوز داراي اعتبار اساسي هستند. براي مثال: هنريش هرتز در سال 1888 در آزمايشگاه خود به آزمايشهاي مقدماتي در مورد انتشار امواج دست زد.
او چنين بيان كرد كه امواج راديوئي قادرند: توليد شوند، از آنتن انتشار يابند، منعكس شوند و دوباره دريافت گردند. كار هرتز با معادلات معروف ماكسول ادغام و نظريه يكساني در خصوص انتشار امواج الكترومغناطيس ارائه گرديد.
    انتشار امواج مختلف از قبيل امواج نوري، راديوئي و اشعه ايكس در واقع، همه پديده¬هاي مشابهي هستند كه به انتشار امواج الكترومغناطيس موسومند. اين امواج فقط از نظر فركانس و طول موج با يكديگر متفاوتند.
    گر چه ماهيت انتشار امواج الكترومغناطيسي در آغاز قرن حاضر بخوبي شناخته شده بود، ولي روشهاي توليد امواج راديوئي تا پيدايش لامپ خلاء كشف نشد.
    در سال 1907 ميلادي لامپهاي خلاء تقويت كننده توسط لي دي فارست كشف و راه براي توليد، ارسال و دريافت فركانس امواج راديوئي هموار گرديد. در سال 1922، ماركوني روش كشف راديوئي را ارائه نمود كه امواج مي توانستند از يك ايستگاه ارسال و از يك كشتي در لنگرگاه منعكس و دوباره به گيرنده بازگردند. اين روش ، كشف و تعيين موقعيت كشتي را عليرغم نامساعد بودن هوا (روشنائي و غيره) ممكن ساخت .
    ماركوني بزودي دريافت كه براي تكميل اين پديده عوامل زيادي بايد در نظر گرفته شوند از جمله: انرژي ارسالي بايد به اندازه كافي قوي، انتشار راديوئي در يك جهت متمركز، گيرنده از حساسيت زيادي برخوردار و زمان تكرار بين پالس انرژي ارسالي و اكوي دريافتي بسيار كوتاه و سريع باشد .
    همزمان با پيشرفت ارتباطات راديوئي و تجارب روز افزون در ايجاد طول موجهاي كوتاهتر مسائل زيادي مورد توجه قرار گرفت به اين مفهوم كه كشتي يا هواپيما وقتي در فاصله بين فرستنده و گيرنده با امواج برخورد مي نمايند، اين عمل باعث ايجاد يك موج (سيگنال) با دامنه متغير در گيرنده مي شود. البته با استفاده از اين روش، اندازه‌گيري فاصله و زاويه هدف امكان‌پذير نبود و مشاهدات انعکاس انرژي معمولاً تصادفي و در فاصله كوتاه اتفاق مي افتاد. شکل (1-1) نمایی از فرستنده و گیرنده را نشان می دهد.
    در سال 1925، آزمايشگاه تحقيقاتي نيروي دريائي آمريكا يك دستگاه اندازه‌گيري جوي ساخت. اين دستگاه در واقع يك فرستنده پر قدرت بود كه انرژي راديوئي را بصورت پالس انتشار مي داد و گيرنده اي نيز در 8 مايلي آن قرار داشت. بخشي از پالس فرستاده شده توسط  لايه هاي جوي انعكاس مي يافت و بخش ديگري نيز بصورت مستقيم از فرستنده به گيرنده مي رسيد، كه با محاسبه اختلاف زمان بين موج مستقيم و منعكس شده ، ارتفاع طبقات مختلف جو اندازه‌گيري مي گرديد .
 
شكل (1-1) فرستنده و گیرنده
 
   در سال 1934، رادار پالسي اوليه ساخته شد كه قادر به كشف هواپيما در فاصله چندين مايلي بود.
پيشرفتهاي اوليه رادار پالسي در درجه اول براي كاربردهاي نظامي در نظر گرفته شد و ارتفاع سنج هواپيما با مدولاسيون FM شايد اولين كاربرد غيرنظامي از خواص رادار بود.
    اگر چه در آن زمان اين سيستم بعنوان رادار شناخته نمي شد ولي اولين دستگاه آن در سال 1936 بر روي هواپيما نصب گرديد.
    در همان سالها فكر ساخت رادار در انگلستان و آلمان در حال تكوين بود . در انگلستان ساخت  رادار بعد از آمريكا شروع گرديد ولي با توجه به حملات هوائي آلمان، انگلستان كوششهاي زيادي در توسعه رادار به عمل آورده بود . در سال 1935 زماني كه واتسون وات در فكر احتمال ايجاد يك اشعه مرگ بار با استفاده از امواج راديوئي بود، انگلستان توسعه رادار را مورد توجه قرار داد. واتسون وات سرانجام به اين نتيجه رسيد كه اين نوع اشعه به توان بسيار بالائي احتياج دارد و چون در آن زمان اين كار عملي نبود از آن صرف نظر نمود  و بجاي آن چنين پيشنهاد كرد كه بررسي توليد وسايل كشف راديوئي نسبت به انهدام راديوئي به حقيقت نزديكتر خواهد بود (قبل از جنگ جهاني دوم تنها وسيله در دسترس جهت تعيين موقعيت هواپيما دستگاه تشخيص صدا بود كه داراي بردي حدود 20 مايل بود).
    واتسون وات دستور يافت راههاي احتمالي كشف راديوئي را مورد بررسي قرار دهد و در فوريه 1935 او دو يادداشت در رابطه با موقعيتهاي مناسب براي يك سيستم رادار موثر انتشار داد. در همين ماه كشف هواپيما با استفاده از يك سيستم 6 مگاهرتزي با محاسبه زمان بين اكو برگشتي و سيگنال مستقيم دريافتي امكان پذير گرديد.
    اين تكنيك شبيه تكنيكي بود كه آمريكا براي اولين بار جهت كشف راداري به آن دست يافت. فرستنده و گيرنده حدود 5/5 مايل با هم فاصله داشتند و زماني كه هواپيما از گيرنده دور مي شد تا 8 مايلي قابل كشف بود.
    در ماه ژوئيه 1935 انگلستان يك تكنيك پالسي جهت اندازه‌گيري فاصله هواپيماي هدف به كار گرفت. اين موضوع دقيقاً يك سال قبل از سالي بود كه آزمايشگاه تحقيقاتي نيروي دريائي آمريكا در رابطه با رادار به كشف موفقيت آميزي دست يابد.
    در ماه سپتامبر همان سال، كشور انگلستان به رادار با برد بيشتر از 40 مايل قابل نصب بر روي زاويه ارتفاع و سيگنال منعكس شده امكان‌پذير گرديد.
    در ماه مارس 1936 برد رادار به 90 مايل و فركانس آن تا 25 مگاهرتز افزايش يافت. با وجود اين، بزودي دانشمندان انگليسي دريافتند كه رادارهاي تجسس زميني در هدايت جنگنده¬ها براي ادامه ماموريتشان در شب و در هواي نامساعد از دقت زيادي برخوردار نيستند.
    سرانجام در سال 1939، آنها رادار رهگير هواپيما (AIRCRAFT INTERCEPTION) را ساختند كه بر روي هواپيما سوار مي شد و جهت كشف و رهگيري هواپيماهاي دشمن بكار مي¬رفت. اين رادار با فركانس 200 مگاهرتز كار مي¬كرد.
    در طول ساخت رادار AI دانشمندان انگليسي متوجه شدند كه رادار مي تواند جهت كشف كشتي¬ها از هوا هم مورد استفاده قرار گيرد و مشخصات سيگنال بازگشتي بستگي به طبيعت منطقه دارد.
    تا اواسط سال 1940، توسعه رادار در انگلستان و آمريكا بطور مستقل از يكديگر جريان داشت. در سپتامبر همان سال هيأتي از تكنسين هاي انگليسي جهت تبادل اطلاعات در مورد ساخت رادار در دو كشور مذكور، از آمريكا ديدن نمود. اين هيأت به مزيتهاي تعيين تفكيك زاويه توسط فركانس هاي مايكرويو، بخصوص براي هواپيما و موارد استفاده آن در نيروي دريائي پي برد. بنابراين، آنها پيشنهاد كردند تا مسؤوليت توسعه رادار مايكرويو رهگير هواپيما و رادار كنترل آتش ضد هواپيما را آمريكائيان به عهده گيرند .
    هيأت اعزامي انگليسي، لامپ قدرت مگنترون را كه راندول و بوت كشف كرده بودند، تشريح نمودند و اطلاعات مربوط به ساخت آن را ارائه كردند. بنابراين، كارخانجات آمريكائي نيز توانستند آن را بصورت انبوه توليد نمايند.
    مگنترون راندول و بوت با طول موج 10 سانيتمتر و قدرت يك كيلو وات كار مي¬كرد. توسعه مگنترون يكي از بهترين همكاري ها در شناسائي و توسعه رادارهاي مايكرويو بود.
    دانشمندان آلماني نيز انواع رادارهاي مختلف را در طول جنگ جهاني دوم گسترش دادند. رادارهاي زميني تجسس هوائي و ارتفاع ياب جهت انجام عمليات Ground Control Intercept))GCI رادارهاي ساحلي و رادارهاي مورد استفاده در كشتيها بطور موفقيت¬آميزي در آلمان ساخته شد.
    اگر چه كوششهاي فرانسويان در مورد رادار زودتر شروع شده بود اما در فرانسه مانند انگلستان و آمريكا پشتيباني موثري از اين كار نشد و لذا عمليات آنها با اشغال فرانسه توسط آلمانیها در سال 1940 متوقف گرديد .
    در ايتاليا نيز پژوهش در مورد رادار زود شروع گرديد، ليكن كار به كندي پيش رفت و فقط تعداد نسبتا كمي از ايتاليائيها توليد رادار را به صورت عملي در سپتامبر 1943 يعني زماني كه جنگ خاتمه يافته بود، آغاز نمودند.  
    در ژاپن نيز كار كند پيش مي رفت، ولي ژاپنيها انگيزه اين كار را از اسيران جنگي و با غنيمت گرفتن رادارهاي پالسي آمريكائي در فيلپين در سال 1942 بدست آوردند¬.
    توسعه رادار در شوروي نيز شبيه ديگر كشورها بود و در تابستان 1941 آنها رادارهاي تجسس هوائي با فركانس 80 مگاهرتز را جهت دفاع از مسكو در مقابل حمله آلمانیها به خدمت گرفتند¬.
    بطور كلي رادار بطور مستقل و همزمان در كشورهاي متعددي قبل از شروع جنگ جهاني دوم توسعه يافت و بر همين اساس نمي توان فرد بخصوصي را مخترع اصلي آن تلقي كرد.

1-3-كاربرد  رادار
    رادار در زمين، هوا، دريا و فضا بكار گرفته مي شود . رادارهاي زميني براي آشكارسازي، تعيين موقعيت و رديابي هواپيما يا هدفهاي فضائي مورد استفاده قرار مي گيرند. رادارهاي دريائي (مستقر روي كشتيها)  به عنوان كمك ناوبري و وسيله اي مطمئن براي تعيين موقعيت شناورها در خطوط ساحلي، كشتيهاي ديگر و رؤيت هواپيماها بكار گرفته مي شوند.
    رادارهاي هوائي (مستقر روي هواپيما) براي آشكارسازي هواپيماهاي ديگر، كشتيها، وسايل نقليه زميني، نقشه برداري از زمين، اجتناب از طوفان، جلوگيري از برخورد با عوامل زميني و ناوبري مورد استفاده قرار مي گيرند .
    در فضا نيز از رادار به عنوان وسيله اي براي هدايت فضاپيماها و ارتباط راه دور با زمين استفاده     مي شود. بطور كلي، كاربرد اصلي رادار، كاربرد نظامي آن است ولي با وجود اين بطور فزاينده اي در كارهاي عمده غيرنظامي نيز بكار گرفته مي شود .
اصولاً، يك رادار بايد يكي از دو كار عمده زير را انجام دهد :
الف: در جستجوي هدف باشد
ب: با داشتن موقعيت هدف، آنرا دنبال نمايند
رادارهائي كه براي هدف يابي مورد استفاده قرار مي گيرند، رادار تجسسي يا جوينده ناميده مي شوند.

1-رادارهاي تجسسي
    زماني كه منظور، جستجوي هدف باشد، يك رادار جوينده بايد بطور مداوم حجم بزرگي از فضا را تحت پوشش قرار دهد. اگر رادار با بكارگيري پرتو باريك، بخشي از فضا را بطور مداوم مورد كاوش قرار دهد، اين كاوش به زمان زيادي نياز دارد. بنابراين هدفي مانند هواپيما ممكن است در قسمتي از فضا قرار داشته باشد و پرتو آنتن قسمت ديگري را مورد جستجو قرار دارد. شکل (1¬-2¬) یک رادار ساده جستجو را نشان می دهد .
    در نتيجه رادارهاي جستجوگر معمولاً از پرتو بادبزني كه عرض آن كم و داراي ارتفاع زيادي است استفاده مي كنند . اين نوع رادارها بطور همزمان قادر به كشف هدفهاي زيادي در فواصل مختلف مي باشند .

 

دانلود پایان نامه رشته برق نشان دهنده و گیرنده های انواع رادار و ساختار رادار


فصل دوم
گیرنده رادار

 

1-فن آوری رادار گیرنده
   وظیفه دریافت کننده، گرفتن اکوهای ضعیف از سیستم آنتن، تقویت آنها به حد کافی، آشکار کردن پوشش پالس، تقویت پالسها، و تغذیه آنها برای شاخص است. گیرنده های به کاررفته در رادارها، توانایی پذیرش اکوهای ضعیف و افزایش دامنه هایشان را بوسیله یک فاکتور از 20 تا 30 میلیون را دارند. از آنجا که فرکانس های رادار به آسانی تقویت می شوند، گیرنده سوپر هیتدروداین فرکانس رادیویی را به فرکانس میانه(IF) برای تقویت تبدیل می کند.

2-2-اهداف یادگیری
   هدفهای یادگیری به عنوان یک پیش نگاهی از اطلاعات مورد انتظار برای یادگیری این فصل به کار می رود. این فصل اساس فهم گیرنده های ویژه رادار را فراهم می سازد. با تکمیل این فصل دانشجو قادر خواهد بود:
    نیازهای اساسی طرح گیرنده موثر رادار را به فهرست درآورد.
    مراحل بنیادی هیتدرودینینگ را شرح دهد.
    از بخشهای اصلی گیرنده ویژه رادار فهرستی تهیه کند.
    با استفاده از یک نمودار بلوک، مشخصه های کاربردی گیرنده ویژه رادار را توضیح دهد.

گیرنده¬های مورد نیاز رادار            
   در گیرنده ایده ال رادار موارد زیر مورد نیاز است:
    تقویت کردن سیگنال های دریافتی بدون اضافه کردن نویز یا به وجود آوردن هر تغییر شکلی.
    بهینه سازی و امکان کشف سیگنال بوسیله مشخصه های عرض باندش.
    تهیه یک رنج بزرگ دینامیک برای جادادن سیگنالهای بی نظم.
    رد کردن سیگنال های تداخلی، یعنی اطلاعات مورد نیاز می تواند به طور انتخابی آشکار شود.

2-3-حداقل سیگنال قابل آشکارسازی(MDS)
   قدرت مینیمم قابل دریافت( p_(e_min )  ) برای گیرنده داده شده، مهم است زیرا قدرت مینیمم قابل دریافت ، یکی از فاکتورهایی است که ماکزیمم رنج عملکرد را برای رادار مشخص می کند سطح حساسیت MDS در مورد گیرنده ویژه رادار مقداری در حدود 0.001 وات (dBm 100-  ) است.همه گیرنده ها برای مراحل حساس و دقیق و بر اساس نیازها طراحی شده اند. شخص نمی خواهد یک گیرنده با حساسیت بیشتر از نیاز طراحی کند زیرا آن عرض باند گیرنده را محدود می کند و برای پردازش سیگنال ها به گیرنده نیاز خواهد داشت که مورد تایید نیست.به طور کلی هنگام پردازش سیگنال ها، بالاترین سطح قدرت در حساسیت تنظیم شده، را کمترین تعداد هشدار دهنده ی پردازش خواهد داشت. به طور همزمان امکان کشف یک سیگنال خوب(با نویز پایین)کاهش خواهد یافت.
2-4-عرض باند
   یکی از فاکتورهای مهم، نویز گیرنده است. هر گیرنده ای یک مقدار ویژه ای نویز به سیگنال ورودی اضافه می کند. در یک گیرنده رادار، هیچ استثنایی وجود ندارد. حتی با یک طراحی خیلی دقیق، نویز به وجود آمده براثر حرکت حرارتی الکترونی در مولفه های مقاومتی غیر قابل اجتناب است. مقدار چنین نویز حرارتی متناسب با عرض باند گیرنده است. بنابراین کاهش عرض باند یک راه حل امکان پذیر برای مشکل نویز گیرنده است. اگرچه، اگر عرض باند خیلی کوچک ساخته شود،گیرنده اکوهای سیگنال را به درستی تقویت و پردازش نمی کند یک توافق مورد نیاز است. در عمل عرض باند گیرنده از رادار پالس به طور معمول نزدیک به طول پالس است. برای مثال یک رادار با استفاده از پالسهای µs 1 ممکن است انتظار داشتن یک عرض باند حدود 1 مگاهرتز را داشته باشد.
2-5-رنج دینامیکی
سیستم گیرنده باید سیگنال های دریافتی را بدون مزاحمت تقویت کند. اگر یک سیگنال بزرگ نامنظم سیستم را به شکل گسترده ارسال کند، نتیجه¬ی تعدیل طیف سیگنال است. این تغییر در محتوای طیفی،  توانایی پردازشگر سیگنال در خارج کردن پردازش Doppler را کاهش می دهد و فاکتور پیشرفت MTI را تجزیه می کند. علاوه بر آن اگر گیرنده وارد گستره شود، می تواند قبل از بازگرداندن هدف آشکار شده تاخیر ایجاد کند. به طور اصولی یک رنج دینامیکی گیرنده، باید کل رنج قدرت سیگنال را از سطح نویز به بزرگترین سیگنال بی نظم افزایش دهد. در رنج های عملی دینامیک، از  dBs 80 یا اجتماع بسیار این نیازها برای سیستم مورد نیاز است. قدرت بی نظمی این نیازمندیها را به عنوان میانگین آن اثبات می کند.


2-27-تقویت کننده لگاریتمی
   تقویت کننده لگاریتمی، یک تقویت کننده غیر گسترده است که به طور معمول در هیچ مدار ویژه کنترل بهره استفاده نمی شود. ولتاژ خروجی تقویت کننده لگاریتمی، یک تابع خطی ولتاژ ورودی برای سیگنالهای دامنه پایین است. آن یک تابع لگاریتمی برای سیگنالهای دامنه بالا است. به عبارت دیگر، ردیف تقویت خطی در یک نقطه مشخص گسترده پایان نمی پذیرد. همانگونه که در مورد تقویت کننده نرمال IF است. بنابراین یک سیگنال بزرگ تقویت کننده لگاریتمی را گسترش نمی دهد. آن به طور محض تقویت سیگنال هماهنگ کوچک کاربردی را کاهش می دهد. یک مدار ویژه برای تهیه جواب لگاریتمی در تصویر نشان داده شده است. اگر نمایان سازهای 2 به 5 وجود نداشتند، ولتاژ خروجی باید بوسیله نقطه گسترش مرحله نهایی IF کاهش یابد، همانگونه که در بخش نرمال IFوجود دارد، اگرچه زمانی که مرحله پایانی تقویت کننده لگاریتمی گسترده شود، بزرگ ترین سیگنالها باعث افزایش خروجی بعدی به آخرین مرحله می شود.

فصل سوم:
نشان دهنده های رادار


3-1-مقدمه ای از نشان دهنده های رادار
   اطلاعات قابل دسترسی از یک گیرنده رادار ممکن است شامل تعداد زیادی، یعنی چندین میلیون بیت اطلاعات جدا در هر ثانیه باشد از این اطلاعات و اطلاعات دیگر، نظیر تغییر جهت یابی آنتن شاخص باید برای مشاهده کننده یک تصویر پیوسته آسان قابل درک و گرافیکی از موقعیت مربوط از هدف های رادار را ارائه دهد. آن باید اندازه شکل و سایز و تا حد امکان نشانگر هدف های ویژه را تهیه کند. یک لامپ با اشعه کاتدی(CRT) این نیازمندی ها را برای یک درجه شگفت انگیز انجام می دهد. نقطه ضعف اصلی لامپ با اشعه کاتدی این است که آن نمی تواند یک تصویر درست سه بعدی را نشان دهد. کمیتهای اصلی هندسی موجود در نمایش رادار رنج  زاویهAzimuth  و زاویه Elevation هستند. اینها موقعیت نسبی از هدف رادار، به منشا آنتن را نشان می دهند اکثر نمایش¬های رادار شامل یک یا دو کمیت از اینها، برای هماهنگ کردن صفحه CRT است.شاخص¬های زیاد و متفاوتی از رادار های اولیه این  Scopeامروزه کم اهمیت شده اند و تنها به طور خلاصه ذکر شده اند.
scope-c                scope-E             scope-j  
3-2 A-SCOPE - رادار
   نمایش Scope A-، که در شکل نشان داده شده است فقط محدود به هدف است و افزایش نسبی اکو را ارائه می دهد. چنین نمایش به طور معمول در سیستم های سلاح های رادار کنترل کاربرد دارد. زاویه های Elavation و Azimuth شماره c به شکل بازخوانی دیجیتال نشان داده شده است که مطابق است با موقعیت واقعی فیزیکی آنتن، Scope A- که به طور معمول یک CRT با زاویه انحراف الکتریکی را به کار می برند. متمایل شدن بوسیله کاربرد یک ولتاژ دندانه ای، در صفحات افقی زاویه انحراف به وجود آمده است. طول الکتریکی(طول مدت)ولتاژ دندانه ای مقدار کلی رنج  به نمایش گذاشته در صفحه CRT را مشخص می کند. نمایش  A-Scope در دستگاه های رادار قدیمی تنها به عنوان Scope نوسانگر نمایشگر کاربرد داشت. در دستگاه های رادار مدرن دیجیتالی ویدئو سیگنال مشابهی از backscatter وجود ندارد. پیام های هدف به نمایش به شکل کلمه دیجیتالی منتقل شده اند. هیچ امکانی برای رسیدن به سیگنال سیکرونیز در این سیگنال¬های asynchronbxos دیجیتال سریالی وجود ندارد. Scope نوسانگر می تواند به تنهایی به آغازگر ورودی برسد. بنابراین تجزیه و تحلیل مرحله بیت با Scopeنوسانگر ساده امکانپذیر نمی باشد. یک و تنها گزارش ممکن دیدن این تصویر است، یک کلمه دیجیتالی روی این خط وجود دارد که بطور آشکار به معنای افزایش آثار این خط است.

شکل(3-1): یک پالس کنترل شده نشان داده شده در یک اسکوپ A در رادار VHF  روسیه
“Spoon Rest”

 شکل(3-2): تلاش برای دیدن سیگنالهای دیجیتالی با یک اسکوپ A                                                                         تصویر 1 : نمایشی از یک اسکوپ A
3-3 :PPI-SCOPE
-Scope    PPI نشان داده شده در این تصویر دور از اکثر نمایش های به کار برده شده رادار است. آن نمایش مختصات قطبی از مناطق اطراف صفحه رادار است. موقعیت خودی به شکل مبدا تمایل نشان داده شده است که بطور معمول در مرکز Scope قرار گرفته است اما ممکن است از مرکز تعدادی از دستگاه ها متوازن شود: PPIیک محور شعاعی متمایل را در مورد مرکز نمایش به کار می برد. این نتایج در یک تصویر نقشه مانند از مناطق با پرتو رادار پوشیده شده است. یک صفحه با استمرار طولانی به کار برده می شود بنابراین بقایای نمایش تا زمانی که دوباره عبور متقابل صورت گیرد، قابل مشاهده است.

فصل چهارم
نتیجه گیری


   رادار می تواند در شرایطی مانند مه، دود، باران، تاریکی و ... که چشم انسان قادر به دیدن اشیاء نیست هدفها را شناسایی نموده و فاصله، زاویه، ارتفاع و سرعت هدفها را اندازه گیری نماید. در صورتی که چشم انسان قادر به انجام این کار نیست. درعوض رادار محدودیت هایی نسبت به چشم انسان دارد که به طور کلی نمی تواند جایگزینی برای چشم انسان باشد. همچنین قادر به نشان دادن جزئیات هدف و تشخیص رنگها به خوبی چشم انسان نیست.
   هدف نشان دهنده رادار ارائه اطلاعات تصویری مناسب جهت تفسیر و درک اپراتور از سیگنال برگشتی می باشد. در نشان دهنده های رادار از لامپ اشعه کاتدی استفاده می شود که از نظر ساختمانی به دو روش CRT با مدولاسیون انحرافی و  CRT با مدولاسیون شدت نور ساخته می شود. که نشان دهنده های نوع اول در مقایسه با نوع دوم دارای مزایایی از قبیل مدار ساده تر بوده و تشخیص هدفهای ضعیف با وجود نویز و تداخل امکان پذیر است. از طرفی نشان دهنده های نوع دوم اطلاعات را به سادگی قابل تفسیر می سازد.
   یک اسکوپ رادار اطلاعات را دار را از گیرنده رادار در حالت کاربردی نشان می دهد. نمایش معمولا شامل یک یا چند مختصات ردیف، جهت و ارتفاع است. اسکوپ A تنها اطلاعات رنج را نشان می دهد. RHI اطلاعات رنج و ارتفاع را نشان می دهد. اسکوپ PPI ردیف و جهت را تعیین می کند. زاویه انحراف در سمت بالا هم شمال جغرافیایی ( جهت درست) یا خط مرکزی از هواپیما یا سفینه فضایی شماست ( جهت نسبی).

 

فهرست فصل ها

فصل اول : آشنایی با اصول رادار   ........................................... 3

1-1-مقدمه ........................................................................   4
 1-2-تاریخچه پیدایش رادار و پیشرفت آن .................................   4
1-3-كاربردهاي رادار و انواع آن ................................................   8

فصل دوم:گیرنده های رادار ...................................................   14

2-1- فناوری رادار گیرنده  ........................................................  15
2-2-اهداف یادگیری    ..............................................................15
2-3-حداقل سیگنال قابل آشکارسازی  .....................................  15
2-4-عرض باند   .................................................................... 16
2-5-رنج دینامیکی   ................................................................. 16
2-6-گیرنده سوپرهیتروداین  ......................................................   17
2-7-فیلتر فرکانس فرضی .........................................................   18
2-8-مرحله ترکیب  ....................................................................  18
2-9-فیلتر IF   ......................................................................... 19
2-10-تقویت کننده IF ...............................................................   20
2-11-آشکارساز  ......................................................................  20
2-12-تقویت کننده تصویری   ........................................................ 21
2-13-نوسان گر موضعی   ...........................................................  21
2-14-تداخل های فرکانس فرضی  .................................................  22
2-15-ظاهر فرکانس فرضی  ..........................................................   22
2-16-محاسبه فرکانس فرضی   .......................................................  23
2-17-هیتروداین دوتایی .................................................................   24
2-18-اولین مبدل ........................................................................    25
2-19-اولین تقویت کننده IF ...........................................................   25
2-20-دومین مبدل  ........................................................................  25
2-21-دومین تقویت کننده IF  ..........................................................  25
2-22-روش های کنترل بهره    ............................................................ 27
2-23-کنترل حساسیت زمانی    ......................................................... 28
2-24-کنترل اتوماتیکی بهره  ............................................................    28
2-25-تقویت کننده لگاریتمی  ...........................................................   29
2-26-بهره دینامیکی متمایل   ..............................................................  30
2-27-کنترل اتوماتیکی فرکانس AFC .....................................................   32
2-28- AFC  در گیرنده های رادیویی  ......................................................  32
 2-29-AFC  در دستگاه رادار  .................................................................   33

فصل سوم:نشان دهنده های رادار   .........................................................  34

3-1-مقدمه   ......................................................................................  35
3-2-اسکوپ A  ..................................................................................  35
3-3-اسکوپ PPI   ................................................................................... 37
3-4-اسکوپ ارتفاع   .................................................................................  37
3-5-مانیتور دیجیتالی راستر اسکن  ............................................................  38
3-6-اسکوپ های بتا اسکن ......................................................................   39
3-7-ژنراتور شدت ورودی  ...........................................................................   41
3-8-ژنراتور دندانه ای  ...............................................................................  41
3-9-مجرای پرتو کاتدی   ........................................................................... 42
3-10-تقویت کننده زاویه انحراف جریان   ......................................................  43
3-11-حلقه های زاویه انحراف   ..............................................................  43
3-12-نشان دهنده  ..............................................................................   44
3-13- انواع اسکوپ از نوع A  تا N  ............................................................  45

فصل چهارم:نتیجه گیری  ...............................................................................   50
مراجع و منابع.............................................................................................. 52   

دانلود پایان نامه رشته برق نشان دهنده و گیرنده های انواع رادار و ساختار رادار  تاریخچه پیدایش رادار و پیشرفت آن كاربرد  رادار   رادارهاي تجسسي ,فن آوری رادار گیرنده دانلود پروژه با موضوع رادار و انواع و ساختار ان  سیگنال قابل آشکارسازی(MDS) , نشان دهنده های رادار ,A-SCOPE - رادار


برای دریافت کامل فایل با پرداخت انلاین , انلاین دانلود کنید

روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط سامی در تاریخ 1395/7/3 و 12:14 دقیقه ارسال شده است

واقعا در رشته برق پایان نامه های خوب و تکی دارین که در هیچ سایتی پیدا نکردم.احسنت
پاسخ : ممنون.همیشه سعی داریم در تمام رشته ها مخصوصا برق خوب کار کنیم


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
بانک پاورپوینت و طرح توجیهی

با عرض سلام و احترام.از اینکه وبسایت من را برای خواندن انتخاب کردید از شما کمال تشکر را دارم.من مهدی بنی حسن کارشناس علوم دام و طیور افتخار دارم اطلاعات و طرح های توجیهی به روز و مقالات آموزشی را از طریق این وبسایت در اختیار شما سروران گرامی بگذارم.

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

لینک دانلود فایل بعد از پرداخت به صورت آنی باز می شود.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

شماره تماس پشتیبانی سایت : 09191968068 فقط پاسخگو به پیامک (لطفا از تماس خودداری کنید)

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
دانلود پاورپوینت طرح توجیهی تحقیق و کاراموزی های اموزشی
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • طرح توجیهی کارافرینی
 • پایان نامه
 • پروپوزال
 • کاراموزی
 • علوم دامی اصول تغذیه گاو شیری و ...
 • تحقیقات جامع کشاورزی
 • گیاهشناسی"حشره شناسی"فیزیک"اکولوزی"هواشناسی و...
 • ماشین الات
 • طرح توجیهی/نمونه سوال؟کتاب
 • ژنتیک
 • حشره شناسی
 • باغبانی
 • شیمی

 • جانورشناسی
 • دانشگاه پیام نور تفرش
 • هواشناسی
 • زراعت
 • تصاویر کشاورزی
 • پاورپوینت
 • پروژه
 • هورمون های گیاهی
 • مقالات رشته حسابداری
  آمار سایت
 • کل مطالب : 749
 • کل نظرات : 818
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 3167
 • آی پی امروز : 238
 • آی پی دیروز : 518
 • بازدید امروز : 1,176
 • باردید دیروز : 2,033
 • گوگل امروز : 150
 • گوگل دیروز : 358
 • بازدید هفته : 5,072
 • بازدید ماه : 42,216
 • بازدید سال : 232,661
 • بازدید کلی : 3,528,755
 • خوش امدگویی
  اميد است سير و سرچ در اين مجموعه افزايش بار اندوخته هاي علمي دوستان دانش دوست و پژوهشگر، را سبب شود در اين اثني ما را با رهنمود هاي ناب خويش راهنمايي نماييد.