loading...

دانلود پاورپوینت طرح توجیهی و کاراموزی

پروژه مالی رشته حسابداری مالیات بر ارزش افزوده دانلود پایان نامه با موضوع مالیات بر ارزش افزوده مالیات بر ارزش افزوده دانلود پایان نامه رشته حسابداری

خوش امدگویی

من مهدی بنی حسن کارشناس دام وطیور افتخار دارم جدیدترین طرح ها و مقالات را از طریق این وبسایت در اختیار شما بگذارم.

جهت سفارش طرح و پشتیبانی سایت با شماره :

09191968068پیامک ارسال کنید.

ادرس دفتر ما جهت مراجعه حضوری : (با هماهنگی قبلی)

قم . بخش قنوات . دفتر فنی مهندسی (نوطرح )بنی حسن 

همچنین تمامی عزیزانی که رمز دوم برای خرید اینترنتی ندارند می تواندد با پشتیبانی هماهنگ و از سایر روش ها استفاده کنند.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

ایدی تلگرام پشتیبانی :  poshtibaniU@

ادرس کانال : topfarmer@

مراحل خرید فایل مورد نظر  :

1.کلیک بر گزینه خرید.

2.وارد کردن اطلاعات نام و نام خانوادگی ، ایمیل و شماره تلفن همراه.

توجه پست الکترونیکی همان ایمیل می باشد.در صورتی که ایمیل شخصی ندارید ادرس mahdipnut@yahoo.com وارد کنید.

2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب ( با کلیه کارت هایی که عضو شتاب هستند قادر به خرید هستید)

3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )

4.دانلود فایل مورد نظر ( دانلود فایل آنی  و پس از پرداخت لینک دانلود باز می شود.)

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.


پروژه مالی رشته حسابداری مالیات بر ارزش افزوده :
این تحقیق درباره مالیات برار زش افزوده می باشد که به عنوان مطالب روز در محافل اقتصادی مطرح می باشد.
در این پایان نامه کلیه مطالب مربوط به مالیات بر ارزش افزوده در قالب توضیحات , مثال های مختلف , جداول  و سایر موضوعات به تفصیل مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند .
 در فصل اول تاریخچه و کلیات مالیات و در فصل دوم تعریف ها و مفاهیم تئوری مطرح می شود .
 در فصل سوم قوانین حاکم بر مالیات بر ارزش افزوده مطرح میشود و مواد و تبصره های قانونی آن مورد بررسی قرار می گیرد .
,فصل چهارم به بحث درباره مفاهیم و مبانی نظری اهداف , خصوصیات , مزایا ومعایب, تبعات اقتصادی حاصل از اجرای مالیات بر ارزش افزوده,موانع اجرایی, ویژگی ها و نحوه محاسبه مالیات ارزش افزوده می پردازد.
فصل پنجم به درآمدهای مالیاتی که شامل ترکیب درآمدهای دولت و درآمدهای مالیاتی و ضرورت اصلاح نظام مالیاتی در ایران و اثر درآمدی مالیات بر ارزش افزوده و آثار اقتصادی مالیات بر ارزش افزوده در ایران اختصاص می یابد.
در فصل ششم مالیات بر ارزش افزوده در کشورهای مختلف بررسی می شود , سپس در فصل هفتم نقش حسابداری در مالیات بر ارزش افزوده و در فصل هشتم  نحوه ثبت حسابداری آن در دفاتر مختلف مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.
 
پروژه مالی رشته حسابداری مالیات بر ارزش افزوده دانلود پایان نامه با موضوع مالیات بر ارزش افزوده مالیات بر ارزش افزوده دانلود پایان نامه رشته حسابداری با موضوع مالیات تاریخچه مالیات   معرفی و تشریح مالیات بر ارزش افزوده ارزش افزوده قوانین مالیات بر ارزش افزوده تاريخچه تصویب مالیات بر ارزش افزوده
 
پروژه مالی رشته حسابداری
 
مالیات بر ارزش افزوده
 
تعداد صفحات:175 صفحه --- قالب فایل :word
 
دانلود پروژه رشته حسابداری مالیات بر ارزش افزوده
 
چکیده:
هدف ازتهیه این پروژه معرفی مالیات بر ارزش افزوده به عنوان یکی از روش های جدید تعیین مالیات وتوضیحات درباره مفاهیم و اهداف تعیین مالیات براساس ارزش افزوده و همچنین تبعات متفاوت اقتصادی حاصل از اجرای مالیات برارزش افزوده می باشد. همچنین در این پروژه سعی شده است که مزایا و معایبی که این نوع مالیات به دنبال دارد بیان گردد ,همچنین در مورد معافیتهای مالیاتی و معافیتهای مربوط به این نوع مالیات توضیح داده شده است .قوانینی که در این مورد وضع شده و انواع مالیات برارزش افزوده و نحوه محاسبه هرکدام با استفاده از فرمول ها و درصدهای مربوط به آن از دیگر مطالب ارائه شده می باشد و با استفاده از جداول مختلف فرآیند ارزش افزوده طی مراحل مختلف تولید و میزان مالیات بر ارزش افزوده در بین کشورهای مختلف تبیین شده علاوه بر این درباره ترکیب درآمدهای دولت و درآمدهای مالیاتی و اثر درآمدی مالیات بر ارزش افزوده در ایران و عملکرد مالیات بر ارزش افزوده در بین کشورهای مختلف و موارد معافیتها در برخی کشورها و بررسی تطبیقی شاخص های اقتصادی کشورها توضیح داده شده است . درآخر نیز به نقش حسابداری در اجرای مالیات بر ارزش افزوده و معرفی یک سیستم ساده حسابداری مالیات بر ارزش افزوده و  نحوه ثبتهای حسابداری آن اشاره شده است. بطور کلی با استفاده از فرمول ها, جداول, نمودارها و سایر توضیحات درباره مطالب و مفاهیم مختلف به تشریح مالیات بر ارزش افزوده و چگونگی حسابداری آن پرداخته شده است.
 
فصل اول
 
تاریخچه و کلیات
 
دراین فصل موضوعات زیر مورد بررسی قرار می گیرد:
 
1. تاریخچه وتعریف مالیات
2. ماهیت واصول مالیات
3. سیر تحول قوانین مالیاتی
4. معافیت‌ها، تشویق‌ها و جرایم مالیاتی
5. پیدایش مالیات بر ارزش افزوده
6. فراز ونشيب هاي ماليات برارزش افزوده در ايران
 
 
 
 
1-1 تاریخچه مالیات 
تاریخ شکل گیری مالیات را می‌توان هم پای تشکیل نخستین جوامع بشری دانست. انسان‌ها برای تامین معاش بسامانتر و حفاظت در برابر خطرات بلایای طبیعی و حیوانات درنده زندگی فردی را ترک کردند و درقالب اجتماعات مختلف با امیدی افزونتر به آینده، تشکل یافتند. طبیعی است که در این زندگی جمعی پاره ای از نیازهای فردی می‌بایست از طریق اجتماع ارضا گردد. در این راستا گروهی از افراد، توانایی‌های جسمی‌یا ذهنی خویش را در اختیار اجتماع قرار می‌دادند تا چنین حوایجی بی پاسخ نماند. طبیعی است در این صورت جامعه می‌بایست به نحوی هزینه ی خدمات این گروه را بپردازد. بعدها با تکامل اجتماعات و افزایش نیازهای جمعی دریافت مالیات بصورت نقدی و جنسی رواج یافت. هر چه دولتها توسعه یافتند و تنوع و کیفیت خدمات عمومی‌گسترده تر گردید، مالیات‌ها پر اهمیت تر شدند. علی الاصول دولتها بمنظور ارضا نیازهای عمومی‌و تحقق سیاست‌های کلی هر جامعه در حوزه‌های گوناگون و نیل به اهداف پیش بینی شده در چشم انداز توسعه کشور نیازمند منابع تامین اعتبار هستند. مالیات یکی از منابع مهم تامین هزینه‌های دولت به شمار می‌رود. اهمیت مالیات تا بدانجاست که عموماً منابع تامین هزینه‌های دولت را به مالیاتی و غیر مالیاتی تقسیم می‌کنند. 
در ایران از زمان هخامنشیان سازمان مالیاتی دقیق و دفاتر مالیاتی مرتبی وجود داشته که در دوره ساسانی تکامل یافته است. 
در زمان تسلط اعراب به ایران تا مدتی دفاتر مالیاتی به زبان فارسی نگاشته می‌شد که این موضوع دیری نپایید و زبان دفاتر از فارسی به عربی تغییر کرد و مالیات نیز طبق قوانین اسلام در قالب زکات و خمس و... دریافت می‌گردید. البته پس از استقرار دولتهای ایرانی مجدداً دفاتر به زبان فارسی نگاشته شد. هر یک از این سلسله‌ها پس با شیوه ای خاص هزینه‌های کشور را تامین می‌کردند و نظام مالیاتی مخصوص به خود را داشتند. 
در زمان پادشاهی سلسله صفویه، شاه عباس اوضاع دارایی مملکت را تغییر داد و تلاش کرد با توسعه تجارت خارجی، درآمد کشور را بیشتر از این راه تامین نماید. 
در دوران قاجاریه، به‌واسطه جنگها و هزینه مسافرت‌های شاه و درباریان اوضاع مالیه کشور دچار بحران شدیدی شد که امیرکبیر تلاش وافری بمنظور سر و سامان دادن اوضاع مالی کشور نمود. 
در دوره ی مشروطه اولین کابینه قانونی بدست میرزا نصراله مشیر الدوله تشکیل شد که ناصر الملک وزیر مالیه این کابینه بود. اما از آنجهت که تشکیلات خاصی برای امور مالی وجود نداشت، مستوفیان سابق به همان طریق سنتی و در خانه‌های خویش امور ما لی کشور را انجام می‌دادند و وزیر مالیه (ناصر الملک) بر آنها نظارت داشت. پس از چندی ناصر الملک با ایجاد مرکز دولتی به نام وزارت مالیه، مستوفیان را وادار کرد امور مالی را در آنجا رتق و فتق کنند. در اوایل خرداد 1289 ادارات سبعه تشکیل شدند و این اولین سازمان رسمی‌وزارت مالیه بود. مهمترین سازمانهای وزارت مالیه در این زمان خزانه داری کل و گمرک و وصول عایدات بودند. 
 
 
فصل دوم
معرفی و تشریح مالیات بر ارزش افزوده
 
 
در این فصل موضوعات زیر مورد بررسی قرار می گیرند:
 
 
1. مفهوم مالیات بر ارزش افزوده
 
2. تاثیرات مالیات بر ارزش افزوده  در اقتصاد
 
3. مشکلات اجرایی مالیات بر ارزش افزوده
 
4. انواع مالیات بر ارزش افزوده و نحوه محاسبه هر کدام
 
5. معافیتهای مالیات بر ارزش افزوده
 
6. تکلیف فعالان اقتصادی و چند پرسش و پاسخ
 
ماليات بر ارزش افزوده چيست؟ به نفع كيست و به ضرر چه كساني؟
 
اين روزها آغاز اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده، خبر اول بازار ايران شده است. اين قانون كه سال گذشته پس از ماه‏ها بحث و بررسي به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد، مقرر مي‏دارد واردكنندگان و توزيع‏كنندگان عمده كالاها و خدمات مصرفي، ضمن شناسايي سلسله مراتب تهيه و توزيع كالاي خود، در فاكتور فروش كالا به مصرف‏كننده نهايي سه درصد ماليات محاسبه و از مشتري دريافت كنند. 
با اجراي اين قانون، قانون تجميع عوارض كه از اوايل دهه 80 در كشور اجرا مي‏شد ملغي مي‏شود. 
 
ارزش افزوده به چه معني است؟ 
 
هر كالايي كه در بازار فروخته مي‏شود، در فرايند توليد خود، توسط چندين توليدكننده به تدريج ساخته شده است. به عنوان مثال يك نان ابتدا گندم بوده سپس تبديل به آرد شده سپس خمير شده و نهايتاً در تنور پخته و نان شده است. قيمت گندم موجود در هر عدد نان تا قيمت نان فروش رفته در نانوايي در اين مراحل به تدريج افزايش يافته است كه اين افزايش حاصل زحمت توليدكنندگان مختلف در مراحل مختلف توليد گندم تا فروش نان بوده است. به اين ارزش اضافي ايجاد شده از دانه گندم تا نان، «ارزش افزوده» گفته مي‏شود. 
 
مبلغ ماليات بر ارزش افزوده چقدر است؟
 
قانون تجميع عوارض مقرر مي‏كرد هر توليدكننده ايراني، چه كسي كه ماده اوليه را توليد مي-كند چه كسي كه كالا يا خدمات نهايي را، 1.5 درصد بابت شهرداري‏ها و 1.5 درصد بابت عوارض ساير نهادهاي دولتي به سازمان امور مالياتي بپردازد. قانون ماليات به ارزش افزوده، پرداخت 1.5 درصد شهرداري‏ها را به حالت قبلي گذاشته و دريافت 1.5 درصد سهم دولت را به عهده فروشنده نهايي قرار داده است. 
 
ماليات بر ارزش افزوده شامل چه كالاهايي مي‏شود؟
 
قانون ماليات بر ارزش افزوده شامل همه كالاها و خدمات كه در بازار ايران به فروش مي‏رسند به استثناي 17 قلم كالاي ذكر شده در ماده 12 اين قانون مي‏شود. درباره دو كالاي خاص سيگار و سوخت هواپيما هم اين قانون استثنا دارد كه از سيگار 12 درصد و از سوخت هواپيما 20 درصد ماليات بر ارزش افزوده اخذ خواهد شد. 
 
درباره شمول قانون ماليات بر ارزش افزوده لازم به يادآوري است كه قانون، اختيار تري اين ماليات به اصناف و فروشندگان را به عهده سازمان امور مالياتي واگذار كرده است. براساس توافق اوليه مجلس و دولت مقرر شده است در گام اول، صرفاً واردكنندگان و توزيع‏كنندگاني كه حجم گردش مالي آنها سالانه از يك ميليارد تومان تجاوز مي‏كند، مشمول اين ماليات باشند به اين ترتيب بسياري از اصناف خرده‏پا و ارايه‏كنندگان خدمات از پرداخت ماليات بر ارزش افزوده معاف هستند. 
 
آيا ماليات بر ارزش افزوده باعث گران‏شدن كالاها مي‏شود؟
 
پاسخ سؤال فوق كاملاً‌ منفي است چرا كه براساس اين قانون، 1.5 درصدي كه توليدكنندگان در مراحل مختلف براي توليد يك كالا به دولت مي‏پرداختند، حذف و در نهايت توسط فروشنده اخذ مي‏شود. 
 
در واقع ماليات پرداختي براي عرضه يك كالا نه تنها زياد نشده، بلكه به دليل حذف مراحل مختلف اخذ تجميع عوارض از توليد يك كالا، چه بسا براي هر كالاي ايراني، ماليات كمتري نيز پرداخته مي‏شود. البته در وضعيت غيرشفاف موجود در بازار ايران سوء استفاده‏چي‏ها و كساني كه از آب گل‏آلود ماهي مي‏گيرند مي‏توانند با جوسازي و شايعه پراكني، ماليات بر ارزش افزوده را بهانه‏اي براي ايجاد كمبود مصنوعي و افزايش قيمت‏ محصولاتشان قرار دهند. بي‏تفاوتي و ضعف دولت در اطلاع‏رساني و توجيه تجار درستكار و محترم نيز مزيد بر علت شده است. 
 
ماليات بر ارزش افزوده به نفع كيست؟
 
اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده در درجه اول به نفع توليدكننده داخلي است. دكتر الياس نادران استاد اقتصاد در دانشگاه تهران و نماينده مجلس شوراي اسلامي با اعلام اين نكته به خبرنگار «گزارش بازار» چنين توضيح مي‏دهد: 
 
در زمان اجراي قانون تجميع عوارض، توليدكنندگان ايراني ناچار بودند بطور سلسله‏وار براي يك كالا مكرراً ماليات بپردازند يعني مثلاً براي يك خودرو هم توليد كنند مواد اوليه هم قطعه‏ساز و هم كارخانه توليدكننده به طور جداگانه و هر كدام سه درصد ماليات تجميع عوارض مي‏پرداختند اما در عين حال بنگاه‏هاي فروش خودرو، دلالان خودرو و شركت‏هاي واردكننده خودرو، از پرداخت اين ماليات معاف بودند. با اجراي ماليات بر ارزش افزوده، سلسله مراتب توليد از پرداخت ماليات بر تجميع عوارض معاف مي‏شوند و در عوض اين توزيع‏كننده نهايي است كه بايد ماليات را محاسبه و از خريدار نهايي دريافت كند.
 
ماليات بر ارزش افزوده به ضرر كيست؟
 
با اجراي ماليات بر ارزش افزوده، منافع دو گروه از فعالان بازار به طور جدي به خطر خواهد افتاد. در درجه اول كساني كه پشت پرده به دلالي و واسطه‏گري مشغولند. كساني كه بدون اينكه در زحمت توليد شريك باشند و بدون اينكه در مقابل مصرف‏كنندگان تعهدي به عهده بگيرند، با قرارگرفتن در مسير توليد تا مصرف، با خريد و فروش‏هاي مكرر باعث عدم شفافيت و التهاب در بازار مي‏شوند. 
 
فصل سوم
 
قوانین مالیات بر ارزش افزوده
 
 
در این فصل موضوعات زیر مورد بررسی قرار می گیرند:
 
 
1. تاريخچه تصویب مالیات بر ارزش افزوده
 
2. لایحه مالیات بر ارزش افزوده
 
3. بررسي تطبيقي لايحه ماليات برارزش افزوده
 
4. قوانین صادرات و واردات در نظام ماليات برارزش افزوده
 
آشنایی
اجراي اين قانون، دگرگوني بزرگي در نظام مالياتي كشور محسوب مي‌شود چرا كه نحوه ماليات‌گيري و ماليات‌دهي در اين نظام جديد، كاملاً‌ متفاوت با نظام مالياتي كنوني است. 
ماليات بر ارزش افزوده نوعي ماليات چند مرحله‌اي است كه در مراحل مختلف زنجيره واردات، توليد و توزيع براساس درصدي از ارزش افزوده كالاهاي فروخته شده يا خدمات ارائه شده در هر مرحله اخذ مي‌شود. ولي ماليات پرداختي در هر مرحله از زنجيره واردات-توليد-توزيع به عنصر مرحله بعدي زنجيره انتقال مي‌يابد تا نهايتاً توسط مصرف‌كننده نهايي پرداخت شود. ماليات بر ارزش افزوده مالياتي است كه كليه عرضه‌كنندگان كالاها و خدمات (مؤديان اين نظام مالياتي) بايستي علاوه بر بهاي كالا يا خدمت عرضه‌شده، به‌صورت درصدي از بهاي فروش كالاها يا خدمات، در زمان فروش از خريداران اخذ و به‌صورت دوره‌اي (فصلي) به سازمان امور مالياتي كشور واريز كند. 
هرگونه ماليات بر ارزش افزوده پرداخت شده در زمان خريد توسط مؤديان اعم از واردكنندگان، توليدكنندگان، توزيع‌كنندگان و صادركنندگان كه در اين نظام مالياتي به‌عنوان عامل وصول و نه پرداخت‌كننده ماليات محسوب مي‌شوند و طلب ايشان از دولت محسوب شده و به‌صورت فصلي با سازمان امور مالياتي تسويه مي‌شود. تسويه مطالبات مؤديان بابت ماليات‌هاي پرداختي ايشان در زمان خريد، يا از طريق كسر از مطالبات دريافتي از خريداران و يا از طريق استرداد توسط سازمان امور مالياتي كشور به ايشان صورت مي‌پذيرد. 
تاريخچه تصویب مالیات بر ارزش افزوده
1366: لايحه ماليات بر ارزش افزوده به مجلس رفت و در شور اول تصويب و در شور دوم هم 6ماده آن تصويب شد اما به‌دليل سياست تثبيت قيمت‌ها به دولت مسترد گرديد. 
1370: بررسي گسترده كارشناسان داخلي و بين‌المللي، اجراي نظام ماليات بر ارزش افزوده را به‌عنوان يكي از راهكارهاي اصلي افزايش كارايي نظام مالياتي به دولت پيشنهاد كرد. 
1376: انجام مطالعات علمي بر روي استقرار نظام ماليات بر ارزش افزوده توسط معاونت درآمدهاي مالياتي وزارت اقتصاد، مجدداً آغاز شد. 
1379: تاسيس دفتر مستقل طرح ماليات بر ارزش افزوده در سازمان امور مالياتي كشور. 
1380: ارائه پيش‌نويس جديد لايحه ماليات بر ارزش افزوده توسط وزارت اقتصاد به دولت. 
مهر 1381: تقديم لايحه ماليات بر ارزش افزوده پس از تصويب در هيأت وزيران به مجلس. 
1382-1381: به‌منظور رفع بخشي از مشكلات حاكم بر اخذ ماليات‌ها و عوارض از كالاها و خدمات و همچنين فراهم آوردن مقدمات اجراي نظام ماليات بر ارزش افزوده، قانون موسوم به «تجميع عوارض» تصويب و به اجرا گذاشته شد. 
آذر1383: تصويب استقرار نظام ماليات بر ارزش افزوده به‌عنوان بخشي از سياست‌هاي كلان نظام در بخش مالي توسط مجمع تشخيص مصلحت نظام. 
فروردين 1384: تصويب كليات لايحه ماليات بر ارزش افزوده در صحن علني مجلس. 
1384: بررسي‌هاي كميسيون‌هاي اصلي و فرعي مرتبط با لايحه ماليات بر ارزش افزوده بر روي جزئيات لايحه ماليات بر ارزش افزوده در شور دوم در مجلس. 
تير 1385: گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس در تاييد و اظهارنظر در رابطه با لايحه ماليات بر ارزش افزوده منتشر شد. 
تير1385: مجلس شوراي اسلامي براساس اصل 85قانون اساسي، تصويب اجراي آزمايشي ماليات بر ارزش افزوده را به كميسيون امور اقتصادي تفويض كرد. 
شهريور 1385تا مهر 1386: مواد لايحه ماليات بر ارزش افزوده به تصويب كميسيون اقتصادي مجلس رسيد. 
بهمن 1386: مدت اجراي آزمايشي لايحه ماليات بر ارزش افزوده براساس اصل 85قانون اساسي در صحن علني مجلس شوراي اسلامي، 5سال تعيين شد. 
اسفند 1386 تا ارديبهشت 1387: رفع ايرادات شوراي نگهبان به لايحه ماليات بر ارزش افزوده در 2نوبت. 
خرداد 1387: لايحه ماليات بر ارزش افزوده به تاييد نهايي شوراي نگهبان رسيد و به‌عنوان قانون به دولت ابلاغ شد. 
اول تير 1387: قانون ماليات بر ارزش افزوده توسط رئيس‌جمهور جهت اجرا ابلاغ شد. 
اول مهر 1387: آغاز رسمي اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده. 
 
 
فصل چهارم
 
مبانی نظری مالیات بر ارزش افزوده
 
در این فصل موضوعات زیر مورد بررسی قرار می گیرند:
 
1. تعریف  و مفهوم ارزش افزوده
2. اهداف مالیات بر ارزش افزوده
3. خصوصیات قانون مالیات بر ارزش افزوده
4. مزایا و معایب مالیات بر ارزش اقزوده 
5. تبعات اقتصادی حاصل از اجرای مالیات بر ارزش افزوده
6. موانع اجرايي قانون ماليات بر ارزش افزوده
7. ويژگي ها ، نحوه محاسبه ومعافيت هاي طرح ماليات برارزش افزوده
 
تعریف ارزش افزوده 
ارزش افزوده معادل ارزشی است که تولید کننده در قبل از فروش محصول و یا خدمت جدید به مواد خام و یا خریدهای اولیه خود اضافه می کند. ارزش افزوده به منظور اجتناب از احتساب مضاعف تولید ناخالص داخلی و یا تولید هر بنگاه یا مودی مالیاتی محاسبه می گردد. در واقع ارزش کالاها و خدماتی که به عنوان معارف واسطه ای و یا نهاده های واسطه ای فعالیت های هر بنگاه و یا مودی مالیاتی به کار گرفته می شود، به نوبه خود ستانده فرآیند تولید فعالیتهای بنگاه و یا مودی مالیاتی دیگری است که می بایست از ستانده و یا ارزش تولیدی بنگاه و یا مودی مالیاتی مورد نظر کم گردد تا ارزش افزوده او به دست آید. به این ترتیب از دیدگاه مالیاتی، ارزش افزوده هر مودی مالیاتی معادل ارزش ستانده منهای ارزش داده آن مودی است. ارزش افزوده یک بنگاه نیز برابر با تفاوت بین عایدات ناشی از فروش محصولات تولید شده و کل هزینه هایی که بابت نهاده های تولید پرداخت شده است. برای مثال الگوی فرض ذیل را مشتمل بر سه بنگاه تولیدی و چند خانوار است در نظر بگیرید. بنگاه تولیدی را، با استفاده از خدمت و عوامل تولید محصولی را تولید کرد. که ان قیمت 1000 ریال به بنگاه تولیدی 2 می فروشد. بنگاه تولیدی 2 با استفاده از خدمات مواد خام فوق را به کالای نیمه ساخته تبدیل کرده و آن را به قیمت  1500 ريال به بنگاه تولیدی (3) می فروشد. بنگاه تولیدی (3) کالای نیمه ساخته را به کالای تمام تبدیل و آن را به قیمت 2000 ريال خانواده ها می فروشد. به این ترتیب لرزش کل فروش سه بنگاه تولیدی را  مذکور معادل 4500 ريال بوده و این در حالی است که ارزش یا قیمت نهایی محصول فروخته شده به خانواده ها برابر 2000 ريال باشد.
جدول 1: فرآیند ارزش افزوده طی مراحل تولید
مراحل تولید خریدار ارزش ارزش افزوده
بنگاه تولیدی (1) بنگاه تولیدی (2) 1000 1000
بنگاه تولیدی (2) بنگاه تولیدی (3)" 1500 500
بنگاه تولیدی (3) خانوارها 2000 500
جمع کل - 45000 2000
 
دفتر آمار سازمان ملل متحد، ارزش افزوده را به صورت ستاده هر محصول منهای معارف واسطه آن فعالیت تعریف می کند. طبق استاندارد سازمان ملل متحد، ارزش افزوده هر بنگاه به دو طریق سهم هر یک از عوامل تولید در ارزش افزوده و تفاوت ارزش فروش کالاها و خدمات از هزینه خرید مواد و کالاهای واسطه ای لبه کار گرفته شده برای تولید همان کالاها و خدمات محاسبه می گردد. 
جدول 2: خلاصه صورت حساب مالی کارخانه پاترچه بافی را در سال 1380 ارائه می دهد. 
 
فصل پنجم
 
درآمدهای مالیاتی
 
در این فصل موضوعات زیر مورد بررسی قرار می گیرند:
 
1. ترکیب درآمدهای دولت و درآمدهای مالیاتی
2. ضرورت اصلاح نظام مالیاتی درایران
3. الزامات اجرای مالیات بر ارزش افزوده
4. اثر درآمدی مالیات افزوده درایران
5. اثر قیمیت مالیات بر ارزش افزوده در ایران
 
 
مالیات بر ارزش افزوده:
در ایران تاکنون مالیات بر ارزش افزوده وجود نداشته است. لیکن پرداخت مالیات بر مصرف و فروش سابقه ای دیرینه دارد و فراورده هایی مانند سیگار، اتومبیل، تلفن، فولاد، سیمان و بسیاری از کالاهای دیگر مشمول این نوع مالیات بوده اند. وزارت نیز طی سال ها مشمول مالیات قرار گرفته است، لیکن بررسی مالیاتها و بویژه جایگاه درآمد های مالیاتی در ترکیب درآمد های دولت حاکی از عملکرد نا مطلوب نظام مالیاتی از یک سو و ضرورت اصلاح آن از سوی دیگر است. این بخش از پژوهش با ارائه تصویری اجمالی از چگونگی درآمد های مالیاتی دولت به ضرورت اصلاح آن از طریق اجرای مالیات بر ارزش افزوده می پردازد.
5-1 ترکیب درآمد های دولت:
جدول زیر درآمدهای دولت را طی سال های 1357 الی 1380 نشان میدهد.در این جدول مشاهده میگردد که درآمدهای نفتی طی سال های طولانی همواره سهم عمده ای را در ترکیب درآمد های د.لت به خود اختصاص داده است. وجود این درآمد ها بویژه در پس از افزایش قیمت نفت سبب گردید تا به دیگر درآمد های دولت توجه کمتری شود.
در این خصوص بررسی برنامه های توسعه نشان میدهد که همواره درآمد های حاصل از فروش نفت به عنوان مهمترین منبع تامین مالی پروژه های عمرانی و در نظر گرفته شده و در بلند مدت جایگزینی درآمد های مالیاتی با درآمد های نفتی جهت تامین مالی این این پروژها مدنظر مقامات بوده است. لیکن در واقعیت مشاهده میگردد که حتی پس از کاهش قیمت نفت و به منظور تامین مالی مخارج به دلیل سهل الوصول بودن تامین این مخارج از طریق استقراض از بانک مرکزی به درآمدهای مالیاتی و در نتیجه اصلاح نظام مالیاتی کمتر توجه شده است.
شایان ذکر است که افزایش درآمد های مالیاتی  درترکیب درآمدهای دولت در برخی از سال ها نیز تنها با انگیزه کسب درآمد بیشتر همراه بوده است. از سویی با افزایش درآمد های ارزی بر میزان واردات افزوده گردیده واین خود موجبات افزایش مالیات بر واردات و در نتیجه درآمدهای مالیاتی و در نتیجه درآمدهای مالیاتی غیر مستقیم دولت را فراهم آورده است.
دراین جدول مشاهده میگردد که سایر درآمد های دولت نیز سهم اندکی را درکل درآمد های دولت به خود اختصاص داده است. ین درآمدها از درآمدهای حاصل از انحصارات و مالکیت دولت، درآمد های حاصل از خدمات و فرض کالا، حق بیمه کمک های دریافتی درآمد های انتقالی و متفرقه، اصل و بهره وام ها و سود حاصل از سرمایه گذاری دولت در داخل و خارج از کشور تشکیل شده است.
جدول زیر درصد سهم مالیات در دریافتی های دولتی کشورهای ومنتخب رادر سال 2001 ارائه میدهد. دراین جدول مشاهده میگردد که تقریباً درکلیه کشور ها به استثنای عمل درآمدهای مالیاتی سهم عمده ای را در دریافتی های دولت به خود اختصاص داده است.
 
فصل ششم
 
مالیات بر ارزش افزوده در کشورهای مختلف
 
 
در این فصل موضوعات زیر مورد بررسی قرار می گیرند:
 
 
 
1. عملکرد مالیات بر ارزش افزوده در بین کشور ها
2. موارد معافیت ها در برخی  از کشور ها
 
عملکرد مالیات بر ارزش افزوده در بین کشور ها:
نرخ استاندارد این کشور ها  از 3 درصد در سنگاپور تا 25 درصد در دانمارک و سوئد در نوسان است. به علاوه برخی از کشور ها تنها یک نرخ واحدی را برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده اختیار کرده اند و این در حالی است که برخی دیگر از نرخ های متعددی استفاده نموده اند. برای مثال کشور کلمبیا هم اکنون از شش نرخ متعدد برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده استفاده می کند. در جدول زیر تغییر قابل توجهی در اخذ مالیات بر ارزش افزوده دربین کشور ها مشاهده می گردد. به طوری که کشور های کروات، ایسلند، اسرائیل، نیکاراگوئه و اسلوانی تلاش کرده اند تا بیش از 5/9 در صد از تولید نا خالص داخلی را به صورت مالیات بر ارزش افزوده اخذ نماید و این در حالی است که این میزان برای کشور های دیگر کمتر بوده است.
 
معرفی مالیات بر ارزش افزوده و سطح آستانه معافیت کشور ها
 
فصل هفتم
 
نقش حسابداری در اجرای ماليات بر ارزش افزوده در ايران
 
 
در این فصل موضوعات زیر مورد بررسی قرار می گیرند:
 
 
1. دلايل توجيهی معرفي ماليات بر ارزش افزوده در ايران
2. نقش ماليات بر ارزش افزوده در اصلاح نظام مالياتی كشور
3. مفهوم ماليات بر ارزش افزوده و رو شهای مهم محاسبه اين ماليات
4. معرفی بك سيستم ساده حسابداری ماليات بر ارزش افزوده
 
 
 
 
چکيده
تمرکز اصلي برنامه هاي اصلاح نظام مالياتي تقريبًا در کلية کشورهاي جهان در سال هاي اخير بر ماليات بر ارزش افزوده متمرکز شده است . بر اساس آخرين اطلاعات موجود در سا ل ٢٠٠٢ ماليات بر ارزش افزوده در بيش از ١٢٠ کشور جهان با جمعيت حدود ٤ ميليارد نفر ) ٧٠ درصد جمعيت جهان(اجرا شده است . همچنين اين ماليات توانسته است در سال ٢٠٠١ معادل ١٨٠٠٠ ميليارد دلار درآمد براي دولت ها ايجاد كند که اين رقم حدود ٢٥ درصد کل درآمدهاي دولت در اين کشورها بوده است. در کشور ما نيز به دليل سهم ناچيز ماليات ها در توليد ناخالص داخلي و همچنين در درآمدهاي دولت لايحة ماليات بر ارزش افزوده بعد از تصويب در مجلس شوراي اسلامي قرار است براي فراهم كردن شرايط و صرف يک دورة انتقال دو ساله از سال ١٣٨٤ در کشور اجرا شود. هدف مقالة حاضر بررسي نقش و اهميت حسابداري و مخصوصًا نظام حسابداري براي اجراي ماليات بر ارزش افزوده در کشور م ي باشد. براي اين منظور، بعد از ارزيابي مشخصات و مزاياي بسيار مهم ماليات بر ارزش افزوده و همچنين تجربة کشورهاي جهان نقش با اهميت حسابداري د ر تعيين دقيق ماليات با توجه به روش هاي مختلف محاسبة اين ماليات، جلوگيري از فرار ماليات و تحقق درآمدهاي مالياتي دولت، آموزش کارشناسان و صاحبان مشاغل در زمينة ثبت منظم کلية معاملات و کنترل لازم با توجه به بحث هاي فوق مي توان گفت وجود يک نظام حسابداري مناسب به عنوان شرط لازم براي موفقيت اجراي ماليات بر ارزش افزوده در کشور تلقي مي شود. لذا ضروري است حسابداران با احساس مسؤوليت آمادگي کامل خود را در دورة انتقال جهت تأمين شرايط مورد نياز براي اجراي موفقيت آميز ماليات بر ارزش افزوده اعلام كنند.
 
-1- 7مقدمه
بر اساس آخرين اطلا عات مربوط به درجه بندي كشورهاي جهان در زمينة ا صلاحات و آزاد سازي اقتصادي، همان طوري كه از ارقام موجود در جداول( ١) و ( ٢) مشاهده مي شود كشور ما در بين ١٥٥ كشور جهان در سال ٢٠٠٢ مقام ١٥١ و در سال ٢٠٠٣ با وجود اين كه كشورمان يكي از كشورهايي بوده است كه بيشتر ين موفقیت ر ا كسب كرده به رتبة ١٤٦ ارتقا يافته است . بدون شك آن جام اصلاحات اقتصادي در زمينة آزاد سازي نرخ ارز، سرمايه گذاري خارجي، اصلاحات اوليه در نظام مالي دولت و نحوة تأمين مالي مخارج در بهبود وضعيت اقتصادي كشورمان و همچنين در ارتقاي جايگاه كشورمان مؤثر بوده است؛ اما با برنام ه ريزی و اتخاذ سياست هاي مناسب در مورد هر يك از ده شاخص مورد نظر تعيين کننده درجة آزاد سازي اقتصادي مي توان وضعيت كشورمان را بهبود بخشيد. در مقالة حاضر تأكيد اصلي بر اصلاحات اقتصادي با توجه به معرفي ماليات بر ارزش افزوده و تشريح  نقش بسيار مهم و تعيين كنندة حسابداري در اجراي موفقيت آميز اين ماليات مي باشد. برای اين منظور در بخش دوم مقاله اهميت ماليات بر ارزش افزوده مورد بررسی قرار  می گيرد. بخش سوم به دلايل توجيهی معرفی اين ماليات در ايران اشاره مي كند . در بخش چهارم نقش ماليات              بر ارزش افزوده در اصلاح نظام مالياتی کشور تجزيه و تحليل مي شود . بخش پنجم مفهوم ماليات بر ارزش افزوده و محاسبة آن مورد بحث قرار مي گيرد . در بخش ششم الگوی پيشنهادی فرآيند يک معامله و يک سيستم سادة حسابداری ماليات بر ارزش افزوده معرفی می شود. سر انجام بخش آخر به نتيجه گيری اختصاص  می يابد.
 
 
فصل هشتم
 
چگونگی ثبت حسابداری مالیات بر ارزش افزوده
 
در این فصل موضوعات زیر مورد بررسی قرار می گیرند:
 
1. آموزش چگونگی حسابداری در مراحل مختلف
2. تشریح حسابداری مالیات بر ارزش افزوده در قالب مثال
 
توضیحات:
همانطور که گفته شد مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی چند مرحله ای است که بر ارزش افزوده ایجاد شده در هر مرحله باید پرداخت گردد.مصرف کننده باید معادل 3% ارزش اضافی که در اثر تکمیل محصول یا کالای تولیدی بوجود آمده را   بپردازد . اما در مورد نحوه چگونگی محاسبه این نوع مالیات تا اندازه ای توضیح داده شد بنابراین در این فصل به نحوه  ثبت حسابداری آن در دفاتر می پردازیم .لازم به توضیح است که مالیات بر ارزش افزوده در دفاتر خریدار و فروشنده و همچنین در دفاتر اداره دارایی ثبت می گردد لذا سه طرف حساب خواهیم داشت که هر یک آن را به شکل خاص خود ثبت می کنند . حال فرض میشود تولید کننده ای مواد مورد نیاز برای تولید کالایی را از فروشنده مواد به مبلغ 1.000.000 ریال خریداری میکند و پس از طی مراحل تولید و تکمیل محصول آن را به مبلغ 1.500.0000 ریال به فروش می رساند. ثبت حسابداری  این خرید و فروش با در نظر گرفتن 3% مالیات ارزش افزوده آن به شکل زیر خواهد بود :
 
 
1 - خريد مواد به مبلغ 1.000.000 ريال : 
 
خريد                                          1.000.000
ماليات بر ارزش افزوده خريد         15.000
عوارض خريد                              15.000
                         بستانكاران                            1.030.000
 
 
2 - فروش محصول توليدي به مبلغ  1.500.000 ريال :
 
بدهكاران                                    1.545.000
               ماليات بر ارزش افزوده فروش         22.500
               عوارض فروش                               22.500
               فروش                                         1.500.000
 
 
فرض بفرمائيد دوره مالياتي سه ماهه اول شركت فرضي به اين دو عمليات خلاصه مي شود :
تهاتر ماليات بر ارزش افزوده فروش و ماليات بر ارزش افزوده خريد   =    15.000   -   22.500       =  7.500    ريال
تهاتر عوارض فروش و عوارض خريد                                               =    15.000   -   22.500       =  7.500    ريال
                                                                                                                                         ---------------------
                                                         جمع بدهي قابل پرداخت دوره                                            15.000  ريال
 
 
 
 
برای دریافت کامل فایل با پرداخت انلاین , انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
بانک پاورپوینت و طرح توجیهی

با عرض سلام و احترام.از اینکه وبسایت من را برای خواندن انتخاب کردید از شما کمال تشکر را دارم.من مهدی بنی حسن کارشناس علوم دام و طیور افتخار دارم اطلاعات و طرح های توجیهی به روز و مقالات آموزشی را از طریق این وبسایت در اختیار شما سروران گرامی بگذارم.

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

لینک دانلود فایل بعد از پرداخت به صورت آنی باز می شود.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

شماره تماس پشتیبانی سایت : 09191968068 فقط پاسخگو به پیامک (لطفا از تماس خودداری کنید)

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
دانلود پاورپوینت طرح توجیهی تحقیق و کاراموزی های اموزشی
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • طرح توجیهی کارافرینی
 • پایان نامه
 • پروپوزال
 • کاراموزی
 • علوم دامی اصول تغذیه گاو شیری و ...
 • تحقیقات جامع کشاورزی
 • گیاهشناسی"حشره شناسی"فیزیک"اکولوزی"هواشناسی و...
 • ماشین الات
 • طرح توجیهی/نمونه سوال؟کتاب
 • ژنتیک
 • حشره شناسی
 • باغبانی
 • شیمی

 • جانورشناسی
 • دانشگاه پیام نور تفرش
 • هواشناسی
 • زراعت
 • تصاویر کشاورزی
 • پاورپوینت
 • پروژه
 • هورمون های گیاهی
 • مقالات رشته حسابداری
  آمار سایت
 • کل مطالب : 761
 • کل نظرات : 826
 • افراد آنلاین : 31
 • تعداد اعضا : 3184
 • آی پی امروز : 1253
 • آی پی دیروز : 1233
 • بازدید امروز : 4,955
 • باردید دیروز : 3,742
 • گوگل امروز : 1227
 • گوگل دیروز : 1126
 • بازدید هفته : 23,067
 • بازدید ماه : 73,793
 • بازدید سال : 434,038
 • بازدید کلی : 3,730,132
 • خوش امدگویی
  اميد است سير و سرچ در اين مجموعه افزايش بار اندوخته هاي علمي دوستان دانش دوست و پژوهشگر، را سبب شود در اين اثني ما را با رهنمود هاي ناب خويش راهنمايي نماييد.