loading...

دانلود پاورپوینت طرح توجیهی و کاراموزی

دانلود پایان نامه اثربخشی آموزش فرزند پروری مثبت به مادران جهت پیشرفت تحصیلی کودکان هدف بررسی اثربخشی آموزش فرزند پروری مثبت به مادران کودکان مبتلا به اختلال

خوش امدگویی

من مهدی بنی حسن کارشناس دام وطیور افتخار دارم جدیدترین طرح ها و مقالات را از طریق این وبسایت در اختیار شما بگذارم.

جهت سفارش طرح و پشتیبانی سایت با شماره :

09191968068پیامک ارسال کنید.

ادرس دفتر ما جهت مراجعه حضوری : (با هماهنگی قبلی)

قم . بخش قنوات . دفتر فنی مهندسی (نوطرح )بنی حسن 

همچنین تمامی عزیزانی که رمز دوم برای خرید اینترنتی ندارند می تواندد با پشتیبانی هماهنگ و از سایر روش ها استفاده کنند.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

ایدی تلگرام پشتیبانی :  poshtibaniU@

ادرس کانال : topfarmer@

مراحل خرید فایل مورد نظر  :

1.کلیک بر گزینه خرید.

2.وارد کردن اطلاعات نام و نام خانوادگی ، ایمیل و شماره تلفن همراه.

توجه پست الکترونیکی همان ایمیل می باشد.در صورتی که ایمیل شخصی ندارید ادرس mahdipnut@yahoo.com وارد کنید.

2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب ( با کلیه کارت هایی که عضو شتاب هستند قادر به خرید هستید)

3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )

4.دانلود فایل مورد نظر ( دانلود فایل آنی  و پس از پرداخت لینک دانلود باز می شود.)

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.


دانلود پایان نامه اثربخشی آموزش فرزند پروری مثبت به مادران جهت پیشرفت تحصیلی کودکان به همراه پرسشنامه

چکیده: این پژوهش با هدف بررسی اثربخشی آموزش فرزند پروری مثبت به مادران کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی برای کاهش علائم وپیشرفت تحصیلی کودکان است. بدین منظور حجم نمونه که شامل 50 نفر ازکودکان 4 تا 12 ساله ازبیمارستان و مراجعه کنندگان کلینیک روانپزشکی بودند انتخاب و درنهایت تعداد30 مادر که کودکانشان بالاترین نمره را درتشخیص دریافت کرده بودند به صورت تصادفی دردوگروه آزمایش وگواه جایگزین شدند، ابزار مورد استفاده در این آزمایش پرسشنامه کانرز (فرم معلمین و والدین) و پرسشنامه فرزند پروری بامریند می باشد(پیش آزمون).تعداد 15 نفر گروه آزمایش تحت آموزش ( فرزند پروری مثبت ) به مدت 8  جلسه، 45  دقیقه ای قرارگرفتند. وتعداد 15 نفرگروه گواه بدون برنامه آموزشی بودند. پس ازطی دوره ی آموزشی بار دیگر پرسشنامه های مربوط برگروه های آزمایشی وگواه اجراشد(پس آزمون). لازم به ذکر است ، مادرانی انتخاب شدند که کودکانشان تنها اختلال بیش فعالی – کمبود توجه داشته و تشخیص دیگری نداشتند . پس ازنمره گذاری، داده ها با استفاده از روش تحلیل واریانس انکوا مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفت. 
نتیجه گیری: بنابراین می توان نتیجه گرفت که آموزش فرزند پروری مثبتبرکاهش مشکلات رفتاری کودکانADHD وهمینطورپیشرفت تحصیلی وتغییر سبک فرزند پروری مادران آنان ،موثر است.
واژگان کلیدی: کودکان ADHD،مادران،  آموزش فرزند پروری مثبت ، کاهش علائم ، پیشرفت تحصیلی.
دانلود پایان نامه رشته روانشناسی اثربخشی فرزند پروری
پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد 
موضوع :
اثربخشی آموزش فرزند پروری مثبت به مادران جهت پیشرفت تحصیلی کودکان
قالب فایل: word  --- تعداد 167 صفحه
به همراه پرسشنامه و تجزیه و تجلیل داده ها
 
 
فـــصـــل اول
 
کلـــیــــات پــــــژوهش
مقدمه 
خانواده اولین پایه گذار شخصیت و ارزش های فکری است که نقش مهمی در تعیین سرنوشت وخط مشی زندگی آینده فرد دارد و اخلاق وسلامت روانی فرد تا حدود بسیاری در گرو آن است . واکنش کودک نسبت به محیط خود به طبع ، تحت تاثیر موازین اجتماعی و ارزشها و معیار های اخلاقی و اجتماعی است که از طریق آن به کودک منتقل می شود . خانواده به عنوان یک واسطه از لحاظ تاثیر محیط اجتماعی بر کودک اهمیت فراوانی دارد . به سخن دیگر چون خانواده که کانون تولد و زایش فرزند است ، پیش از وی شکل گرفته است ، تا مرحله ای که فرزند به آگاهی و شعور کافی برسد خواه نا خواه در تعیین سرنوشت ، ساختمان روحی و نوع جهان بینی و طرز تفکر وی که خود بر گرفته از محیط اجتماعی است تاثیر فراوان دارد . مادر در آغاز وسیله ای برای رفع نیازمندیهای کودک است . اما ، به زودی یکی از عوامل دوست داشتنی محیط برای وی می شود . به همین ترتیب ، کسان دیگری که نیازمندیهای کودک را برآورده می سازند و از محبت وی برخوردار شده اند ، سرمشقی برای او می شوند ( احدی و بنی جمالی ، 1375 ) .
مینوچین 1( 1373 ) عنوان می کند که عمل کرد هر فرد در درون سیستم خانواده بر ادامه ، بقا و تغییر رفتارهای سایر اعضا تاثیر می گذارد . بنابر این اختلال یکی از اعضای خانواده بر کارکرد سایر اعضا موثر بوده و در نتیجه می تواند باعث اختلال در کارکرد خانواده شود . در هر صورت در محیط خانواده به عنوان یک جامعه ای محدود ، کنش و واکنش میان اعضا تاثیر بسزایی در کاهش یا افزایش مشکلات موجود دارد . لذا نمی توان صرفا از مشکلات کودکان سخن راند ، حال آنکه روشن است او در سیستم تعاملی رشد می یابد . 
مطرح نمودن اختلالات شخصیتی و رفتاری والدین و عدم سازگاری در خانواده به عنوان مشکل کودک نیز نادرست است . واضح است که والدین به خاطر کج خلقی ها ، ناسازگاریها و سرکشی ها و به طور کلی اختلال فرزندشان بیشترین آسیب را متحمل می شوند ولی این آسیب به خود کودکان نیز بر می گردد و مشکلات آنها را تشدید می نماید . ( نقل از سمیعی کرانی ، 1383 ) . 
 
فـــصـــل دوم
ادبـــیـــات پــــــژوهش
 
آموزش والدین درکنترل اختلال نارسایی توجه بیش فعالی،به ویژه درطول یک دوره طولانی توام با دارو، بخش ضروری درمان به حساب می آید. این گونه کودکان خیلی زودترازموعد، تصورات منفی نسبت به خود پیداکرده که برروی رشد اجتماعی وشخصیت آن ها تاثیرمی گذارد. بدیهی است ما به عنوان افراد متخصص نباید به این طرزتلقی و رفتارکودکان مزبوردامن بزنیم، بلکه باید به دانسته های مان بییفزاییم وسعی کنیم تارفتارهای خوب آنها را تشویق کرده وافزایش دهیم. والدین این کودکان درارتباط با برخی ازاختلالاتکودکشان خود رامقصردانسته ودرمواردی هم آن ها را محکوم کرده وتنبیه می کنندودرزمینه شیوه برخورد وتربیت این کودکان ازشناخت کافی برخوردار نیستند. صرف وقت وهزینه دراین زمینه نه تنها موجب ارتقاء سلامت روان والدین وفرزندان می شود، بلکه جامعه نیز به طورغیرمستقیم ازاین فرایند بهره مند خواهد شد.
 
فـــصـــل سوم
روش پــــــژوهش
مقدمه
دراین فصل به موضوع پژوهش شامل جامعه آماری،روش نمونه گیری، ابزارپژوهش(که شامل،پرسشنامه های کانرز1فرم کوتاه والدین و معلم ، پرسش نامه فرزند پروری بامریند2) همراه با اعتبار وروایی وشیوه جمع آوری داده ها، نوع طرح پژوهش وروش های آماری جهت تجزیه وتحلیل اطلاعات است  اشاره می شود.دراین پژوهش از روش تحقیق به شیوه نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون پس آزمون وپیگیری با گروه گواه استفاده شد. دراین طرح 2 گروه انتخاب شدند وهردو گروه دوبارمورد اندازه گیری قرار گرفتند( پیش آزمون- پس آزمون) . گروهها بصورت تصادفی دردو گروه  یکسان جایگزین شدند . گروه آزمایشی درمعرض متغیرمستقل قرارگرفت و گروه گواه درمعرض متغیرمستقل قرارنگرفت و برنامه همیشگی خود را ادامه داد. طرح تحقیق به صورت زیرمی باشد:
 
پس آزمون                     متغیر مستقل                  پیش آزمون              انتخاب تصادفی                گروه
T2     X     T1 Rآزمایش
T2   - T1 R   گواه
جامعه آماری 
کلیه مراجعینبه بیمارستان و یک مرکز مشاوره و کلینیک روانپزشکی  که با عنوان بیش فعال-کمبودتوجه از سوی والدین یا مدارس به این مراکز ارجاع داده شده بودند، با گستره سنی 4 تا 12 ساله گزینش شدند. 
 
روش نمونه گیری ونمونه پژوهش
حجم نمونه شامل 50نفر ازکودکان 4 تا 12 ساله که 30  نفرآنان ازطریق بیمارستان و20 نفر ازمراجعه کنندگان کلینیک روانپزشکی بودند.که درنهایت تعداد30 مادر که کودکانشان بالاترین نمره را درتشخیص دریافت کردند و واجد شرایط تعیین شده بودند به صورت تصادفی دردوگروه آزمایش وگواه جایگزین شدند. برای جمع آوری اطلاعات لازم به بیمارستان ، کلینیک روانپزشکی مورد نظر مراجعه شد و پس از گرفتن رضایت نامه، پرسشنامه کانرز (فرم معلمین و والدین) و پرسشنامه فرزند پروری بامریند برمادران کودکانADHD انجام گرفت (پیش آزمون). پس ازجمع آوری نتایج پرسشنامه، ازمیان 50 نفر ازکودکانی که درپیش آزمون نمرات بالاترازمیانگین کسب نمودند، (سوالاتی که درپرسش نامه متغییرهای مورد نظر را مورد سنجش قرارمی دهند) 30 نفربه شکل تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه جایگزین شدند. بدین صورت که ابتدا اسامی 30 نفربراساس نمراتی که در پیش آزمون بدست آوردند مرتب شد، وسپس نام آن ها بصورت یک درمیان در دو دسته قرارگرفت تا به روش انتساب تصادفی در دو گروه آزمایش وگواه قرارگیرند. گروه آزمایش تحت آموزش ( فرزند پروری مثبت ) به مدت 8  جلسه، 45  دقیقه ای قرارگرفتند. وتعداد 15 نفرگروه گواه بدون برنامه آموزشی بودند. پس ازطی دوره ی آموزشی بار دیگر پرسشنامه های مربوط برگروه های آزمایشی وگواه اجراشد(پس آزمون) .لازم به ذکراست ، مادرانی انتخاب شدند که کودکانشان تنها اختلال بیش فعالی-کمبود توجه داشته وتشخیص همراه دیگری نداشتند. پس ازنمره گذاری آزمون ها داده های بدست آمده مورد تجزیه وتحلیل قرارگرفت.
 
روش تحلیل داده ها
تجزیه وتحلیل اطلاعات، با استفاده از روش تحلیل کواریانس(ANCOVA)انجام گرفت. به دلیل آن که بعنوان یک روش آماری اجازه می دهد که اثرچند متغیرمستقل برمتغیر وابسته مورد بررسی قرارگیرد.
 
 
 
فـــصـــل چهارم
یافــتـه های پــــــژوهش
تحلیل یافته ها 
همانگونه که قبلاً گفته شد هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی آموزش فرزند پروری مثبت به مادران بر میزان کاهش مشکلات رفتاری کودکان بیش فعال کمبود توجه(ADHD) و پیشرفت تحصیلی است.در فصل حاضر نتایج مربوط به داده های پژوهشی با استفاده از روشهای آماری توصیفی (میانگین و انحراف معیار ) و آمار استنباطی تحلیل کواریانس چند متغیره (ANCOVA) برای بررسی فرضیه استفاده شده است. 
 
تجزیه تحلیل یافته ها بر اساس فرم والدین  پس از حذف اثر پیش آزمون، میانگین های تعدیل شده و انحراف معیار پس آزمون در زیر مقیاس شاخص های اختلال بیش فعالی با کمبود توجه و رفتار مقابله ای و بیش فعالی ، کمبود توجه (فرم والدین) محاسبه شده و نتایج آن در جدول (4 -1)نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می شود، بین میانگین تعدیل شده گروه مداخله و گروه کنترل تفاوت وجود دارد. میانگین های گروه آزمایشی در هر دو جنس درگروه آزمایشی نسبت به گروه کنترل کمتر است. اما تفاوت بین میانگین های مربوط به پسر و دختر ناچیز به نظر می رسد . برای بررسی معنی دار بودن این تفاوت، از تحلیل کوواریاس (ANCOVA) استفاده شد.
 
فـــصـــل پنجم
بـحــث ونتیجه گیری
دراین فصل نتیجه گیری وبحث پیرامون یافته های حاصل برمبنای چهارچوب نظری ومطالعات پیشین تبیین خواهد شد. پس ازآن محدودیت های پژوهش ودرپایان پیشنهاداتی مبتنی بریا فته های پژوهش ارائه می گردد. 
 
تفسیر نتایج پژوهش
فرضیه اول: آموزش فرزند پروری مثبت به والدین با تغییر رفتار آنها منجر به کاهش علائم برونی سازی کودکان ADHD می شود .
نتایج جدول 4-1  نشان می¬دهد با توجه به این که میانگین های تعدیل شده گروه آزمایشی به طور معنی دار پایین تر از گروه کنترل است، می توان نتیجه گرفت که آموزش شیوه فرزندپروری بر کاهش علائم در زیر مقیاسهای بررسی شده موثر بوده است . اما میزان اثر بخشی آموزش در دو جنس تفاوتی ندارد . متغیر سن نیز ارتباطی با تاثیر آموزش نشان نمی دهد.با توجه به معنادار شدن تفاوت میانگین ها با 99 % اطمینان بیان می کنیم که فرضیه پژوهش مبنی براینکه آموزشفرزند پروری مثبت به والدین با تغییر رفتار آنها منجر به کاهش علائم برونی سازی کودکان ADHDتایید شده وفرض صفررد می شود.                                                                                      
عملکرد والدین سبب ایجاد و وسعت الگوهایی درداخل سازمان شناختی فرد به نام طرحواره می شود. این طرحواره ها درزندگی فرد مانند عدسی هایی عمل می کند که تفسیر، انتخاب وارزیابی فرد از تجارب کسب شده را شکل می دهند(گانتی وبوری1، 2008).شیوه درمانیفرزند پروری مثبتتا حدود زیادی علت مشکلات رفتاری کودک را درمشکلات والدینمی داند.  رفتارنابهنجارکودک ونحوه پاسخ گویی اوبه محیط، تا حدود زیادی وابسته به الگوی رفتاری والدین است. به شکل واضح ترمی توان گفت ، کودک به شکلی رفتار می کند که توسط والدین بارآمده است. سیستم تقویت وتنبیهی که والدین درخانواده اجرا می کنند تا حد زیادی وابسته به آستانه تحمل آن هاست. والدینی که آستانه تحمل بالاتری دارند، ممکن است رفتارکودک را بدون توجه، به نوعی پرخاشگری، بی ادبی وگستاخی بکشاند. برخلاف آن ممکن است والدینی که آستانه تحمل پایین تری دارند، رفتارکودک را به گوشه گیری وخجالتی بودن تفسیر کنند. بنابراین بهتراست قبل ازهرگونه تغییررفتاردرکودک، نوعی تغییررفتاردروالدین ایجاد کنیم (اسکات، 1989، ترجمه هادیانفر وهمکاران، 1379). با توجه به آموزش مادران وتاثیررفتارآنان دربه وجود آمدن نوع رفتارکودک ونیزپیشگیری ودرمان مشکلات رفتاری کودکان،ضرورت آموزش مهارت های لازم برای هرچه بهتربرخورد کردن با کودکان به منظورپرورش کودک سالم وارتقای سطح بهداشت روانی روزبه روزبیشترمی شود.خا نواده درمانگران به اختلال بیش فعا لی کمبود توجه بیشتربعنوان یک مشکل خا نوادگی درکودکان (و نه یک بیماری) می نگرند.
 
فـــصـــل پنجم
بـحــث ونتیجه گیری
دراین فصل نتیجه گیری وبحث پیرامون یافته های حاصل برمبنای چهارچوب نظری ومطالعات پیشین تبیین خواهد شد. پس ازآن محدودیت های پژوهش ودرپایان پیشنهاداتی مبتنی بریا فته های پژوهش ارائه می گردد. 
 
تفسیر نتایج پژوهش
فرضیه اول: آموزش فرزند پروری مثبت به والدین با تغییر رفتار آنها منجر به کاهش علائم برونی سازی کودکان ADHD می شود .
نتایج جدول 4-1  نشان می دهد با توجه به این که میانگین های تعدیل شده گروه آزمایشی به طور معنی دار پایین تر از گروه کنترل است، می توان نتیجه گرفت که آموزش شیوه فرزندپروری بر کاهش علائم در زیر مقیاسهای بررسی شده موثر بوده است . اما میزان اثر بخشی آموزش در دو جنس تفاوتی ندارد . متغیر سن نیز ارتباطی با تاثیر آموزش نشان نمی دهد.با توجه به معنادار شدن تفاوت میانگین ها با 99 % اطمینان بیان می کنیم که فرضیه پژوهش مبنی براینکه آموزشفرزند پروری مثبت به والدین با تغییر رفتار آنها منجر به کاهش علائم برونی سازی کودکان ADHDتایید شده وفرض صفررد می شود.                                                                                      
عملکرد والدین سبب ایجاد و وسعت الگوهایی درداخل سازمان شناختی فرد به نام طرحواره می شود. این طرحواره ها درزندگی فرد مانند عدسی هایی عمل می کند که تفسیر، انتخاب وارزیابی فرد از تجارب کسب شده را شکل می دهند(گانتی وبوری1، 2008).شیوه درمانیفرزند پروری مثبتتا حدود زیادی علت مشکلات رفتاری کودک را درمشکلات والدینمی داند.  رفتارنابهنجارکودک ونحوه پاسخ گویی اوبه محیط، تا حدود زیادی وابسته به الگوی رفتاری والدین است. به شکل واضح ترمی توان گفت ، کودک به شکلی رفتار می کند که توسط والدین بارآمده است. سیستم تقویت وتنبیهی که والدین درخانواده اجرا می کنند تا حد زیادی وابسته به آستانه تحمل آن هاست. والدینی که آستانه تحمل بالاتری دارند، ممکن است رفتارکودک را بدون توجه، به نوعی پرخاشگری، بی ادبی وگستاخی بکشاند. برخلاف آن ممکن است والدینی که آستانه تحمل پایین تری دارند، رفتارکودک را به گوشه گیری وخجالتی بودن تفسیر کنند. بنابراین بهتراست قبل ازهرگونه تغییررفتاردرکودک، نوعی تغییررفتاردروالدین ایجاد کنیم (اسکات، 1989، ترجمه هادیانفر وهمکاران، 1379). با توجه به آموزش مادران وتاثیررفتارآنان دربه وجود آمدن نوع رفتارکودک ونیزپیشگیری ودرمان مشکلات رفتاری کودکان،ضرورت آموزش مهارت های لازم برای هرچه بهتربرخورد کردن با کودکان به منظورپرورش کودک سالم وارتقای سطح بهداشت روانی روزبه روزبیشترمی شود.خا نواده درمانگران به اختلال بیش فعا لی کمبود توجه بیشتربعنوان یک مشکل خا نوادگی درکودکان (و نه یک بیماری) می نگرند.
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 50هزار تومان
قیمت : 25هزار تومان

 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
بانک پاورپوینت و طرح توجیهی

با عرض سلام و احترام.از اینکه وبسایت من را برای خواندن انتخاب کردید از شما کمال تشکر را دارم.من مهدی بنی حسن کارشناس علوم دام و طیور افتخار دارم اطلاعات و طرح های توجیهی به روز و مقالات آموزشی را از طریق این وبسایت در اختیار شما سروران گرامی بگذارم.

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

لینک دانلود فایل بعد از پرداخت به صورت آنی باز می شود.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

شماره تماس پشتیبانی سایت : 09191968068 فقط پاسخگو به پیامک (لطفا از تماس خودداری کنید)

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
دانلود پاورپوینت طرح توجیهی تحقیق و کاراموزی های اموزشی
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • طرح توجیهی کارافرینی
 • پایان نامه
 • پروپوزال
 • کاراموزی
 • علوم دامی اصول تغذیه گاو شیری و ...
 • تحقیقات جامع کشاورزی
 • گیاهشناسی"حشره شناسی"فیزیک"اکولوزی"هواشناسی و...
 • ماشین الات
 • طرح توجیهی/نمونه سوال؟کتاب
 • ژنتیک
 • حشره شناسی
 • باغبانی
 • شیمی

 • جانورشناسی
 • دانشگاه پیام نور تفرش
 • هواشناسی
 • زراعت
 • تصاویر کشاورزی
 • پاورپوینت
 • پروژه
 • هورمون های گیاهی
 • مقالات رشته حسابداری
  آمار سایت
 • کل مطالب : 762
 • کل نظرات : 826
 • افراد آنلاین : 6
 • تعداد اعضا : 3184
 • آی پی امروز : 205
 • آی پی دیروز : 1467
 • بازدید امروز : 773
 • باردید دیروز : 4,720
 • گوگل امروز : 156
 • گوگل دیروز : 1410
 • بازدید هفته : 29,159
 • بازدید ماه : 79,885
 • بازدید سال : 440,130
 • بازدید کلی : 3,736,224
 • خوش امدگویی
  اميد است سير و سرچ در اين مجموعه افزايش بار اندوخته هاي علمي دوستان دانش دوست و پژوهشگر، را سبب شود در اين اثني ما را با رهنمود هاي ناب خويش راهنمايي نماييد.