loading...

دانلود رایگان طرح توجیهی

بررسی سود و بازدهی پرواربندی گوسفند بره به همراه جیره مناسب پرواربندی بره با بازدهی بالا و هزینه کم با طرح توجیهی محاسبه هزینه خوراک برای یک دام چه دامی بخریم

مهدی بنی حسن بازدید : 16441 یکشنبه 01 مرداد 1396 زمان : 23:32 نظرات (34)

بررسی سود و بازدهی پرواربندی گوسفند (بره) در سال 97 - 98

به همراه جیره مناسب پرواربندی بره با بازدهی بالا  و هزینه کم

 
در سال 92 مقاله ای به همراه طرح توجیهی برای علاقه مندان به پرواربندی بره با همکاری تعدادی از مهندسین کشاورزی و تغذیه دام نوشتیم.با توجه به استقبال بالا و درخواست های زیاد دامداران در زمینه پروار دام بر ان شدیم تا با مقاله ای جدید پاسخگوی کامل سوالات دوستان و دامداران باشیم.
 
1.سوال اول با عنوان  ایا هم اکنون هم پرواربندی بره سود دارد یا نه؟
2.ارایه جیره مناسب و اصولی برای پروار که یکی از دغدغه های دامداران می باشد.
3.از چه نژادی برای پروار استفاده کنیم؟
4.چه دامی را بخریم؟؟؟(خرید دام از نظر ظاهری؟؟
5.سیاست های فروش دام?
6.ارایه طرح توجیهی به عنوان نمونه
7. هر دام در سال 97 چقدر هزینه داره برای یک دوره پروار
8.شرایط و استاندارد های لازم جهت احداث دامداری
و سوالات دیگری که در فایل اصلی به طور کامل توضیح داده شده است.
 
 
این 8 سوال مهم را کاملا توضیح داده ایم به همراه نحوه ساخت و شرایط استاندارد ساخت جایگاه پرواری.با ما همراه باشید.
 
نظر شما چیست؟ ایا در سال 97 – 98 پروار بره با توجه به افزایش قیمت نهاده ها سود اور است؟؟؟در ادامه به بررسی میزان سود و مخارج همچنین خوراک بره در سال 97-98 میپردازیم.
با ما همراه باشید.ما پاسخ صحیح، سوال شما را با همکاری جمعی از مهندسین کشاورزی و مهندسین جیره نویس خواهیم داد...
 
 
پیشنهاد سایت کلیک کنید در لینک زیر :

 بررسی سود پرواربندی در سال 97 - 98  فرمول جیره و خوراک پرواری ،  طرح توجیهی ، نژاد شناسی و غیره

 
 

جیره سنتی یا جیره علمی و تجربه شده ؟

هر دامی مانند انسان نیاز به پروتئین ، انرژی ، ویتامین ها ، مواد معدنی ، و غیره دارد که تمام این عوامل تنها با یک جیره مناسب امکان پذیر است.عزیزان و دامداران محترم کارشناسان متخصص وقتی جیره پیشنهاد میدند و کنسانتره با فرمول خاص را می نویسند هدف آنها سود جویی نیست بلکه به فکر کاهش هزینه های خوراک ، کاهش تلفات و بیماری ها ، و همچنین افزایش وزن روزانه دام های شما را در نظر میگیرند.(البته دور تعدادی از کارشناس ها را خط قرمز می کشیم) .وقتی تمام نیاز های تغذیه ای دام تامین شود از بسیاری از بیماری ها و مشکلات در پرواربندی پیشگیری می شود. همچنین با کمترین هزینه بیشترین افزایش وزن را در دام مشاهده خواهید کرد.
 
شما با جیره مناسب برای یک دام 30 کیلویی حداکثر یک کیلو سیصد گرم خوراک نیاز داری ، نیاز نیست سه کیلو خوراک بدی و ضرر کنی.اگر از جیره مناسب استفاده کنی وقتی تمام نیاز دام بر طرف شد هم حجم مصرفی خوراک کاهش پیدا میکنه همچنین خیلی از بیماری ها به دلیل همین عدم وجود نیاز های دام در خوراکه.لطفا دقت کنید.نمیگم به ما جیره سفارش بدین یا از جیره های اماده ما استفاده کنید  داریم میگیم که رعایت کنید  ، از هر کارشناس مجربی که میخواید استفاده کنید .
 
در جیره ای که در ادامه قابل خرید و دانلود می باشد سه نوع جیره متفاوت با درصد های آن مشخص شده است. دو نوع جیره برای بره های وزن 25 الی 60 کیلو و یک جیره برای بره های شیرمک ، هر کدام که تهیه آن برای شما اسان تر بود را انتخاب کرده و استفاده کنید ، جیره های پرواری توسط  کارشناسان ارشد تغذیه نوشته شده اند و توسط دامداران کاملا تست شده و جواب داده اند.با این حال اگر باز اعتماد نداشته و یا قصد استفاده از تجربیات کارشناس دیگری هم دارید مشکلی نیست .هدف ما فقط افزایش سود و بازدهی شماست.چه از جیره های ما چه توسط کارشناس دیگر  ، ولی حتما روش سنتی را کنار گذاشته و اصولی عمل کنید. در ادامه با شما هستیم.
 
 

اصول تهیه جیره متعادل:

در فایل که قابل خرید و دانلود می باشد دو نوع جیره تخصصی جهت پرواربندی بره آورده شده است که به طور کامل تمام درصد های مورد نیاز ترکیب و استفاده از ان مشخص شده است.علت اینکه دو جیره ثبت کردیم تفاوت در اقلام مورد استفاده در آن می باشد تا هر یک را که راحتر می توانید تهیه کنید استفاده کنید.از جیره ما جهت پرواربندی بره برای هر راس گوسفند 30 کیلویی به طور میانگین یک کیلو سیصد گرم .گوسفند 40 کیلویی میانگین حدد 1600 گرم و برای وسفند 50 کیلویی روزانه 2 کیلوگرم خوراک ( علوفه و کنسانتره ) نیاز است.
 
دوستانی هم که تمایل ندارند می توانند از کارشناسان و مهندسین جیره نویس مد نظر خودشان جیره تهیه کنند ولی حتما استفاده کنید تا بازدهی کار خود را افزایش دهید.
 
 

تغذیه گوسفند پرواری ( جیره) 

برای محاسبه هزینه ابتدا باید دو مورد را دقت کرد.
 
1 هزینه خرید دام 
2 هزینه خوراک دام.
 
که هر یک را به طور کامل و مفصل در فایل اصلی همراه با قیمت ها بررسی کردیم.
 
 

ابتدا بحث خوراک دام:

بحث جیره دام یک موضوع تخصصی بوده و یکی از نکات مهم سوداور و کاهش هزینه ها همین جیره و خوراک می باشد.من سعی میکنم با گفتار روان به بهترین شکل  جیره نوشته شده  را برای شما عزیزان بازگو کنم.چون جیره یکی از مهمترین و عوامل سوداور در پرورش دام میباشد.در صورت استفاده نامناسب از جیره (به طور کم یا زیاد) بازدهی ما و در کنار ان سود پرواربندی گوسفند کم می شود.
گاها بعضی از دوستان ما در دامداری برای پروارکردن سریعتر مقدار جیره را از حد متناسب بالاتر میبرند که در این حالت جز کم کردن سود قطعی  خود هدفی را پیش نمیگیرند؟چرا؟؟؟؟  چون هر دام روزانه تنها به مقدار خاصی افزایش وزن دارد.برای مثال خدمت شما دوستان عرض میکنم.شما دو عدد بره از یک نژاد و هم وزن را مورد ازمایش قرار میدیم.برای دام شماره الف روزانه دو کیلوگرم خوراک میدهیم.و برای دام شماره ب روزانه 4 کیلو خوراک میدهیم.افزایش وزن دام شماره یک در روز270 تا 300 گرم می باشد.ولی افزایش دام (ب) در روز به طور حداکثر تا 350 گرم در روز می باشد.حال ان دو کیلو خوراک اظافی که ما به گوسفند شماره ب دادیم کجا رفت؟  بله فقط هدر رفت و سود انتهایی پروار گوسفند را کم کرد.چون دام شماره ب تنها 50 گرم افزایش وزن با افزایش دو کیلو خوراک داشت.پس خوراک اظافی بدون جذب  از گوسفند خارج شده و به هدر رفته.
نتیجه میگیریم که جیره نویسی متناسب یکی از عوامل افزایش سود و بازدهی بالاتر راندمان گوسفند میشه.
 
 
 
 
جیره پرواربندی بره
 
 
در این بخش دو مدل جیره را برای شما عزیزان اماده کرده ام:
 
جیره شماره یک ( یا جدول شماره یک ):
یک جیره تخصصی و با بازدهی بالای 300 گرم در روز و هزینه کمتر نسبت به جیره های غیر اصولی میباشد به شرط رعایت نکات بهداشتی و نکات پرواری استاندارد.مثل نژاد مناسب.جایگاه و تهویه مناسب همچنین نداشتن بیماری .
 
جیره شماره 2 (جدول شماره 2) :
همان جیره ای است که عموما به دلیل آسانی تهیه جهاد کشاورزی بیشتر به دامداران معرفی میکند.
 
حال به توضیح هریک میپردازیم:
 
 
دامداران عزیز توجه توجه
همانطور که گفته شد در این فایل 2 جیره برای شما عزیزان نوشته شده است.که در ان کاملا توضیح داده شده از چه اقلامی استفاده همچنین درصد ترکیب انها گفته شده است.فقط این نکته را رعایت کنید که برای میکس کردن جیره ابتدا غذاهای با حجم وزنی زیاد را مخلوط کنید مثل کنجاله ها و ... و در انتها غذاهای با حجم وزن کم سپس مکمل ها را اظافه کنید.این بهترین قاعده برای میکس کردن می باشد.
 
 
در قسمت نظرات کاملا به سوالات پاسخ داده می شود.میتوانید از قسمت نظرات سوالات دیگران را مطالعه و یا سوال جدید خود را ثبت کنید تا در کوتاه ترین زمان پاسخ بگیرید.
 
 
جیره شماره یک :
این جیره توسط متخصصین حوزه تغذیه دام و طیور تهیه شده است. خوراکی کامل و بهینه برای پروار بره می باشد.جهل سهولت استفاده شما از این جیره درصد و مقدار لازم برای یک بره محاسبه شده است.تا مشکلی برای شما دامداران عزیز در تعداد های مختلف دام نباشد.با این روش شما با افزایش تعداد بره ها مقدار را هم در تعداد بره ضرب میکنید. توضیحات کاملا ساده و روان می باشد تا کلیه دامداران بتوانند از این جیره استفاده کنند.
 
(جدول و توضیحات جیره در فایل اصلی قابل خرید و مشاهده است  )
 
 
جیره دوم که توسط متخصصین جهاد کشاورزی نوشته شده و عموما به دامداران داده میشه.جیره بدی نیست ولی صد درصد هم اصولی نیست.بیشتر  برای دامدارانی که امکان میکس و مخلوط کردن ریز به ریز و سطح سواد بالایی برای میکس ندارند به دلیل راحتی استفاده داده میشه.در این جیره از کنسانتره اماده به دلیل سهولت در میکس کردن استفاده شده.ارقام و اندازه ها داده شده.و تنها شما کافیست از ابتدای پرواربندی با وزن 1.250 گرم در روز شروع و تا 1.700 الی 1.800 گرم در روز در انتهای دوره پروار از این خوراک در دسترس دام قرار بدین.
 
 
(جدول و توضیحات جیره  و میزان هزینه ها در سال 97-98 در فایل اصلی قابل خرید و دانلود است  )
 
 
 
بررسی سود پرواربندی بره در سال 96 -97
 

میزان هزینه خوراک برای یک دام در دوره پروار در سال 97 -98

 
بررسی سود ، طرح توجیهی جیره غذایی مناسب جهت پرواربندی بره در سال ۹۷ :
 
پرواربندی بره در کشور ما ایران از زمان های دور رواج داشته ، و هم اکنون هم بسیاری از دامداران به همان روش سنتی به پرورش و پروار بره می پردازند.خوشبختانه در سال های اخیر دامداران ما به سمت پرواربندی صنعتی و علمی جهت بازدهی بیشتر سوق پیدا کرده اند. در این مقاله آموزشی  به بررسی و معرفی
 
سه نوع جیره متفاوت استاندارد جهت پروار بهینه دام و بازدهی مناسب 
معرفی نژاد های گوشتی برتر ایرانی و نژاد رومانوف به همراه تصاویر
اقلام پر مصرف در خوراک دام و مقدار مصرف بهینه هر یک
اصول ساخت جایگاه (ابعاد و اندازه های لازم ، بررسی تهویه ، اب اشامیدنی ، نور ، اصطبل ، بهاربند ، اخور و ابشخور به طور کامل با تصاویر) ،
شرایط لازم پروانه تاسیس و گرفتن مجوز جهت احداث دامداری
نکات تغذیه ای و تاثیر انها در بیماری های دام 
طرح توجیهی نمونه ۲۰۰ راسی دی ماه سال ۹۷ جهت بررسی هزینه های ساخت ساز و خوراک و غیره
و سایر موارد تکمیلی در ۹۰ صفحه 
 
 
 
 
بررسی سود و درامد پرواربندی بره :
 
یکی از مهمترین و رایجترین سوالی که امروز شما ( دوست عزیزی که قرار با ۱۰ راس شروع کنه و عزیزی که قرار میلیاردی هزینه کنه )  از کارشناسان می پرسید این است که ایا در حالی که قیمت خرید بره از مرز ۳۰ هزار تومان در وزن زنده گذشته است و خرید هر کیلو جو و یونجه به ۲ هزار تومان در کیلو نزدیک شده است ایا باز پرواربندی بره سود دارد یا نه ؟ اگر شروع کنیم ضرر نمیکنیم ؟
 
میزان سود و درامد پرواربندی بره را ما در این پست با پیوست کردن یک فایل جهت دانلود با نمونه طرح توجیهی به طور کامل بررسی کرده ایم.ولی باز به طور خلاصه با گفتار روان به بررسی می پردازیم.
 
 
 
هزینه های پرواربندی بره  :
شروع دامداری و خرید دام : 
ابتدا شما باید برای هر بره سبک ۲۵ الی ۳۰ کیلویی با قیمت های امروز بین ۸۰۰ الی ۹۰۰ هزار تومان هزینه پرداخت کنید.و به پروار یک دوره ۱۰۰ روزه بپردازید.(توجه داشته باشید خرید بره سبک در هر کیلو بیشتر از فروش بره سنگین است ).اگر از نژاد مناسب و جیره مناسب استفاده کنید دام شما در انتهای دوره به طور میانگین باید بین ۵۰ الی ۶۰ کیلو وزن داشته باشد. افزایش وزن بین ۲۵۰ الی ۳۰۰ گرم در روز به طور میانگین با جیره مناسب و دام نژاد گوشتی و سالم به راحتی امکان پذیر است.
 
در نظر میگیرم که شما حداقل وزن را در پروار بره ها داشته این . یعنی ۵۰ کیلو .اگر با قیمت ۳۲ هزار تومان محاسبه کنیم در هر راس دام ۱۶۰۰ هزار تومان عاید شما می کند.
از این ۱۶۰۰ هزار تومان باید هزینه بره (۸۵۰ در نظر میگیریم ) را کم کنیم.چیزی در حدود ۷۵۰ هزار تومان باقی خواهد ماند.
اگر از جیره ما استفاده کرده باشید در طی یک دوره ۱۰۰ روزه ۱۷۰ الی ۱۸۰ کیلو خوراک نیاز خواهید داشت.که با حساب هر کیلو ۲۰۰۰ هزار تومان (محاسبه شده است در فایل )  در حدود ۳۵۰ هزار تومان هزینه یک دوره پروار خواهد شد.از ۷۵۰ تومان هزینه خوراک کم میکنیم که می شود ۴۰۰ هزار تومان. تا این قسمت در همه دامداری ها ثابت می باشد.
 
پس از ۴۰۰هزار تومان باید هزینه اب و برق کم کنید.سپس هزینه واکسن و کارگری و غیره که با توجه به تعداد راس نگهداری شده توسط شما متفاوت می باشد. در نظر میگیریم شما یک دامداری ۲۰۰ راسی به همراه یک کارگر داشته باشید.
 
در یک دوره سه ماهه جهت پروار در حدود چهار میلیون پانصد الی ۵ میلیون تومان هزینه سه ماه کارگری شده که اگر تقسیم بر تعداد راس کنید در حدود ۲۵ الی ۳۰ هزار تومان برای هر راس می افته.به طور میانگین اگر هزینه کارگری ، واکسن و اب و برق و تلفات را برای هر راس ۱۵۰ هزار تومان در نظر بگیریم. از ۴۰۰ هزار تومان در حدود ۲۵۰ هزار تومان باقی خواهد ماند.
 
یعنی اگر شما ۲۰۰ راس دام داشته باشید در ماه در حدود ۵۰ میلیون سود کرده این.البته باز از این مقدار باید تعداد ۴ راس دام را به عنوان تلفات کم کنیم.پس در حدود ۶٫۵ میلیون هم به عنوان تلفات کم میکنیم.مقدار باقی مانده حدود ۴۴ میلیون تومان خواهد بود.
 
از مقدار فوق هزینه های اجاره (در صورت اجاره ای بودن محل )  هزینه های استهلاک ، هزینه های خود دامدار ، رفت امد ها و غیره که در هر دامداری متغییر می باشد نیز باید کم شود.
 
البته باید به سرمایه گذاری که به ساخت جایگاه ، و وقتی که برای این کار می گذارید هم دقت کنید و بعد تصمیم بگیرید.
این شغل ریسک هایی دارد مانند بالا و پایین شدن قیمت دام مخصوصا در این یکی دو سال اخیر که بازار کاملا نا مشخص می باشد .
 
برای مثال تا همین چند وقت اخیر قیمت دام در حدود ۲۵ هزار تومان بود که به رنج قیمتی ۳۰ هزار تومان رسید.واردات گوشت توسط دولت ، خروج دام و قاچاق آن ، بیماری های فراگیر و تلفات زیاد دام و غیره از عواملی هستند که در افزایش و کاهش قیمت دام تاثیر گذار هستند.
 
 
 
بیمه کردن دام :
 
 
اینکه شرکت های بیمه دام تمام خسارت را بازگشت نمیدند درسته ولی بیمه کردن دام ها هزینه انچنانی در بر ندارد( هر راس بین ۷ الی ۱۰ هزار تومان )  ولی در عوض در مقابل سرقت دام ، بیماری های فراگیر و تلفات سنگین بخشی از خسارت شما را جبران می کند.
 
 
 
 
 
سود نهایی پرواربندی بره :
 
به طور کل برای هر راس دام مبلغ ۲۰۰ هزار تومان را می توان سود خالص در نظر گرفت.که البته با توجه به نژاد دام ، جیره مورد استفاده شده و هزینه های دیگر می تواند متفاوت باشد.
 
 
جیره مناسب پرواربندی بره و گوسفند :
 
در بحث جیره پرواری سلیقه ها بین دامداران و کارشناسان متفاوت می باشد.اگر به تهیه و اماده  کردن خوراک توسط دامداران توجه کنید اغلب از جو و یونجه و کاه استفاده می کنند.و آن هم به این شکل که در صبح و ظهر از یونجه و سایر اقلام در دسترس مثل چغندر قند و غیره استفاده و در شب یک وعده جو به دام میدهند.و از نظر خودشان بهترین  و پرهزینه ترین خوراک را به دام دادند ولی دام ها وزن نگرفته ،و در ا[ر می گویند  پرواربندی در ایران بازدهی ندارد.چرا ؟ مشکل کار کجاست ؟
 
اولین مشکل اینجاست که هر ماده خوراکی تعدادی از نیاز های دام را از نظر انرژِی ، پروتئین و چربی (اسید های امینه ، ویتامین ها و مواد معدنی ) تامین می کنه .که در صورت استفاده جداگانه از هریک به دلیل محدودیت  در عناصر پر مصرف مواد خوراکی مورد استفاده دام قرار نمیگیرند.
 
برای مثال ذرت از نظر لیزین و تریپتوفان کمبود داشته که باعث کاهش رشد می شود و در صورتی که کنجاله سویا از لحاظ لیزین و تریپتوفان غنی است که استفاده هر دو با هم باعث تعادل می شود.و کنجاله سویا از نظر متیونین و سیستین کمبود داشته که ذرت آن را پوشش می دهد . اقلام مصرفی دام باید طبق استاندارد و نیاز دام مورد استفاده قرار گیرد.
 
در روش سنتی یکی از علت های عدم موفقیت و وزن گیری کم دام به همین دلیل می باشد. در این فایل گروه ما سه جیره برای بره های شیرمک و دو جیره برای بره های ۲۵ الی ۶۰ کیلو تهیه کرده تا هم از نظر اقتصادی مناسب باشد هم اینکه تمام نیاز دام را برطرق کند.
 
برای مثال این جیره ها با قیمت روز نهاده های دامی در اواخر دی ماه سال ۹۷ نوشته شده اند که در این بازار گرانی یک کیلو از جیره دوم ۱۶۲۰ تومان و جیره سوم هز کیلو دو هزار تومان هزینه بر است.که از هر یک از این جیره ها برای دام برای بره ۳۰ کیلویی در حدود روزانه یک کیلو ۳۰۰ گرم و برای بره ۵۰ کیلوگرمی ۱٫۸ الی ۲ کیلوگرم کافی است و تمام نیاز های دام را برطرف میکند.درصد های ترکیب اقلام و توضیحات کامل در فایل قابل خریداری و دانلودی به طور کامل توضیح داده شده است.در ادامه می توانید مطالعه کنید.
 
 
 
 
 
این طرح ثبت شده است.کپی برداری و قراردادن حتی قسمتی از این پست در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.
 
 
 
 
بهترین نژاد گوسفند برای پرواربندی

چه دامی را برای پروار بخریم؟ ( مشخصات دام مناسب پروار)

نکات مهم در خرید دام زنده برای پروار :

 
ابتدا باید دام سر زنده و فعال باشد و بدنی بدون نقص داشته باشد.
دنده ها قوصی شکل ، فاصله دار  و پهن باشد.(پهلو دام فرورفته نباشد)
از نظر سن ، دام نباید دوره رشد خود را تمام کرده باشد.
چشم دام پرواری باید روشن ، دارای قرنیه شفاف و رنگ مخاط چشم قرمز گلی باشد( اگر مخاط چشم صورتی کم رنگ باشد نشان دهنده بیماری کم خونی است.بیشتر این ضعف نشانه بیماری انگلی کپلک صورت میگیرد.)
سرعت رشد دام نر بیشتر بوده، پس بهتر است دام را نر انتخاب کنیم.
نژاد های مثل شال ، افشار و کردی از نظر پرواری برای مناطق مرکزی کشور مناسب میباشد.
 
 
 

 
 
 
 

از چه نژادی برای پرواربندی استفاده کنیم؟

با توجه به سوالات عموم دامداران که از چه نژادی استفاده کنیم برای پروار؟
پاسخ این سوال این گونه است.
ببینید بهترین نژاد های پرواری کشور افشاری ، شال و در بعد از ان کردی می باشد.ولی نکته قابل توجه این است که شما در کدام منطقه کشور زندگی میکنید.و ایا برای مثال نژاد شال در منطقه شما سازگار هست یا نه؟؟؟
جهت پاسخگویی به شما عزیزان در قسمت زیر نژاد های معروف هر منطقه از ایران را برایتان نوشته ام.در عمل ببینید ایا نژاد افشار و شال در محیط شما سازگار هست یا نه؟اگر بود که استفاده کنید.اگر نبود میتوانید از دام های گوشتی منطقه خودتون استفاده کنید و با جیره مناسب بازدهی را افزایش دهید.
 
 

نژاد شناسی گوسفند در ایران :(2)

در این پاراگراف به بررسی گونه های معروف گوسفند در سطح کشور میپردازم.
نژاد افشاری  بهره دهی گوشتی  پراکنش در شهر زنجان
نژاد بختیاری بهره دهی گوشتی  پراکنش در چهارمحال بختیاری و خوزستان
نژاد دالاق بهره دهی گوشتی پراکنش در گلستان
نژاد زل بهره دهی گوشتی بدون دمبه  پراکنش در مازندران ، گیلان و گلستان
نژاد سنگسری بهره دهی گوشتی پراکنش در سمنان
نژاد کردی بهره دهی گوشتی پارکنش کردستان
نژاد مهربانی بهره دهی گوشتی  پراکنش همدان
نژاد لری بهره دهی گوشتی پراکنش لرستان
 
 
 
 
 
 
در این مقاله موضوعات زیر به طور کامل بررسی شده اند:
 
 
فهرست مقاله اموزشی پرورش و پرواربندی بره :
خدمات فنی مهندسی نو طرح ۱
مقدمه ۳
روش انتخاب دام پرواربندی : ۴
مشخصات گوسفند پرواری مناسب : (۲) ۴
نکات قابل توجه در زمان حمل و نقل دام : ۵
بررسی سود پرواربندی بره در سال ۹۷ : ۵
شروع دامداری و خرید دام : ۶
معرفی اقلام خوراکی مورد استفاده در جیره دام ۷
مصرف جو در جیره : ۷
گندم : ۸
یونجه: ۹
پودر ماهی : ۱۰
کنجاله تخم پنبه : ۱۰
چغندر علوفه ای : ۱۱
دانه ذرت : ۱۲
سویا : ۱۳
کاه : ۱۴
جیره و پرواربندی بره : ۱۵
جیره غذایی باید (۳) ۱۶
کربوهیدارت ها: ۱۶
پروتئین : ۱۶
فرموله کردن جیره به طور مختصر : ۱۸
نکات ویژه : ۱۸
فرایند کردن خوراک : ۲۰
عمل اوری اوره با کاه! برای تامین پروتئین دام ۲۱
نکات تجربی : ۲۲
مقدار خوراک مورد نیاز هر دام در روز؟ ۲۴
جیره بره های شیرمک : ۲۵
جیره مناسب پرواربندی : ۲۶
نحوه استفاده از جیره : ۲۶
جیره شماره ۱ ؟ ۲۸
روش استفاده از جیره : ۲۸
در وزن های بیشتر چطور خوراک اظافه کنیم ؟ ۲۸
جیره شماره دو : ۳۰
نژاد شناسی در گوسفند : (۴) ۳۳
گوسفند شال : ۳۳
گوسفند افشاری : ۳۵
نژاد کردی : ۳۷
نژاد مهربان : ۳۸
گوسفند رومانوف : ۳۹
شرایط صدور پروانه تاسیس واحد های صنعتی بره پرواری: ۴۱
زمین مورد نیاز : ۴۱
شرایط اولیه احداث دامداری : ۴۲
کیفیت اب اشامیدنی در پرورش گوسفند: (۱) ۴۴
تهویه : (۱) ۴۵
روش های مختلف تعبیه تهویه در تصویر اورده شده است : ۴۶
رطوبت در دامداری : (۱) ۴۷
نور در جایگاه : (۱) ۴۷
تاسیسات گوسفند داری : (۱) ۴۸
دیوار ها : ۴۸
سقف جایگاه : ۴۸
کف جایگاه : ۴۹
کف جایگاه خاکی پوشیده با کلش : ۵۰
کف جایگاه ساخته از چوب : ۵۱
نمایی از کف های نرده ای : ۵۱
کف بتنی : ۵۲
اخور : ۵۲
نمایی از انواع اخور های مورد استفاده در گوسفند : ۵۳
ابشخور : ۵۴
انواع مختلفی از ابشخور های به روز : ۵۵
بهاربند : (۱) ۵۷
انبار کنسانتره و علوفه : (۱) ۵۹
سکوی دام : (۱) ۵۹
مجری و کارشناس طرح – مهندس مهدی بنی حسن ۶۱
مقدمه : ۶۵
اهمیت اقتصادی : ۶۶
اهداف : ۶۶
خلاصه طرح ۶۹
زمین و محوطه سازی ۷۰
ساختمان ۷۱
ماشين آلات و تجهيزات ۷۲
نقلیه ۷۴
اداری ۷۵
جدول سرمايه گذاري طرح ۷۸
حقوق ۸۲
درآمد ۸۷
هزينه مواد اوليه (سه دوره) ۸۸
تغذیه دام ۸۹
توجيه اقتصادي طرح : ۸۹
 
 
( در صورت بروز مشکل و سوال تخصصی در مورد دام از قسمت نظرات این بخش استفاده کنید تا کاملترین پاسخ بگیرین.شماره تماس تنها برای پشتیبانی سایت می باشد. )
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های از فایل اصلی بوده ، برای دریافت کامل فایل بر گزینه خرید کلیک کنید.
 
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 250  هزار تومان
قیمت : 100 هزار تومان ( تخفیف تنها تا 24 ساعت اینده )

 

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط غفار در تاریخ 1397/10/17 و 23:44 دقیقه ارسال شده است

سلام بنده می‌خوام تو اردبیل نژاد افشاری پرورش دهم تومحیط بسته همراه با بهاربند.اول آیا بامحیطسازگاره یا ن .دومابصرفه هست یا ن .اگه بصرفه هست از کجا تهیه کنم

این نظر توسط جواد در تاریخ 1397/08/05 و 1:18 دقیقه ارسال شده است

با سلام هزینه کل غذا و علوفه و واکسن در یک دوره صد روزه برای هر بره چقدر در میاد؟
همچنین قیمت گوسفند زنده به ازای هر کیلو چند تومان هست؟

این نظر توسط علی مرادی در تاریخ 1397/03/14 و 3:37 دقیقه ارسال شده است

با سلام.لطفا راهنمایی بفرمایید آیا در دامشهر قم (جعفر آباد)امکان پرورش میش به صورت غیر چرا و بدون مرتع وجود دارد یا خیر؟آیا در فضای محصور بره به دنیا میارن؟
پاسخ : سلام.در جعفر اباد قم یا همان کازرون (جعفریه ) اگر بیایان مناسبی ندارید می توانید در جایگاه نگه داری کنید.و بره هم می اورد ولی تنها هزینه خوراک افزایش می یابد.

این نظر توسط حسین در تاریخ 1396/10/23 و 11:54 دقیقه ارسال شده است

با سلام. باتوجه به قیمت کنسانتره که حدود ۱۴۸۰ میباشد و علوفه که ۱۱۰۰ میباشد و باید بین ۱۳۰۰gr تا ۱۸۰۰gr در طول دوره برای تغذیه هر راس اختصاص داد هزینه تغذیه خیلی بیشتر از ۱۲۰۰۰۰تومان میشه و ی چیزی حدود ۱۹۰۰۰۰تومان میشه . آیا توجیه اقتصادی داره؟
دوماهه اول=
۰.۷۸۰×۱۴۸۰=۱۱۵۴تومان هزینه کنسانتره هر راس در ۶۰ روز اول
۰.۵۲۰×۱۱۰۰=۵۷۲ تومان هزینه علوفه هر راس در ۶۰ روز اول
۱۱۵۴+۵۷۲=۱۷۲۶ تومان هزینه هر راس طبق گفته خودتون با جیره ۱۳۰۰gr در دو ماه اول که شامل ۷۸۰گرم کنسانتره و ۵۲۰گرم علوفه است.
۱۷۲۶×۶۰= ۱۰۳۵۶۰تومان

در ۴۰ روز آخر دوره هم اگر خوراک هر راس را ۱۶۰۰گرم در نظر بگیریم که از ۱۳۰۰گرم کنسانتره و ۳۰۰ گرم علوفه تشکیل شود=
۱.۳× ۱۴۸۰=۱۹۲۴تومان
۰.۳×۱۱۰۰=۳۳۰تومان
۱۹۲۴+۳۳۰= ۲۲۵۴تومان
که چون چهل روز آخر است= ۲۲۳۰×۴۰=۸۹۲۰۰تومان
۱۰۳۵۶۰+ ۸۹۲۰۰=۱۹۲۷۶۰ تومان هزینه تغذیه هر راس میشه که شما فرمودید ۱۲۰۰۰۰تومان که اخلاف زیادی بینشون و اینجوری سود خیلی کم میشه.
لطفا پاسخ دهید
پاسخ : با سلام.
ابتدا باید عرض کنم اگر به تاریخ پست دقت کنید این امار و قیمت ها در مرداد ماه نوشته شده یعنی در تابستان 96 که قیمت ها نسبت به زمستان ارزانتر بوده. و در خال حاضر هم هزینه خوراک در یک دوره بیش از 160 هزار تومان نمیشه.

این نظر توسط mohammad در تاریخ 1396/10/16 و 11:42 دقیقه ارسال شده است

باسلام.خسته نباشید خدمت مهندس عزیز.میخواستم بدونم درمورد گوسفند پرواری باید در روز چند وعده غذا داد.ایا این ۱۳۰۰تا۱۸۰۰کیلوگرمو باید تو هروعده به گوسفند بدیم یا مجموعش این مقداره
پاسخ : سلام خدمت شما.
اگر فایل خریداری کرده باشین جیره به طور کامل نوشته شده.و این جیره برای یک راس دام در یک روز در وزن های مختلف نوشته شده.که برای مثال یک کیلو هشتصد گرم خوراک یک روز دام هست.که شما میتونین در دو وعده یا سه وعده به دام بدین.ولی پیشنهاد ما سه وعده در روز می باشد.

این نظر توسط مهدی در تاریخ 1396/10/05 و 12:34 دقیقه ارسال شده است

سلام. جناب مهندس.گوسفند نژاد رومانف چندقلوزا با توجه به قیمت بالایی که داره(توبازار تقریباً بره دو تاسه ماهه حدود2 میلیون وگوسفند بالغ5 میلیون)توبازار خرید فروش داره بصرفه هست.خرید این گونه نژاد ها
پاسخ : اصولا در بازار ایران به صرفه نیست.و با همان نژاد افشاری و جیره مناسب میتونید چند قلوزایی داشته باشین.

این نظر توسط مهدی در تاریخ 1396/09/18 و 13:20 دقیقه ارسال شده است

باسلام وخسته نباشیدخدمت مهندس عزیز وگرامی.ممنون بابت مطالب خوب وجامع.بنده یه سالن 200 متری دارم.چه تعدادمیشه بره پرواری پرورش داد..بنظرتون به صرفه هست اینکارالبته میخا کارگربگیرم وبیمه کنم.
پاسخ : سلام.ممنون لطف دارین.
بررسی سود که نمیشه دقیق حساب کرد.چون در هر شهری قیمت ها اجاره بها و هزینه کارگر و ... متفاوت هست.باید دقیق بررسی سود.ولی در حال حاضر بره کیلویی 16500 هست حدودا به طور میانگین.

این نظر توسط مسعود در تاریخ 1396/09/10 و 13:55 دقیقه ارسال شده است

باسلام.
ضمن تشکرازاطلاعات مفیدتون خواهشمندم درخصوص مواردذیل راهنمایی بفرمایید
۱ ترکیب نژادرومانف وشال درخراسان توجیه پذیراست
۲ چه ترکیب نژادبرای داشتی مفیدمیباشد
۳ ازکجامیشه قوچهای اصیل خریداری نمود
پاسخ : سلام.
ابتدا برای ترکیب و اصلاح نژاد باید با دامپزشک و دکتر متخصص مشاوره کنید.ولی اگر قصد استفاده از رومانوف را دارین بهتر است از میش ان استفاده کنید.چون دیده شده که قوچ رومانوف توانایی بلند کردن دمبه میش های ایرانی را ندارد.

2.برای داشت کلا عموما از نژاد بومی منطقه استفاده میکنند.ولی برای پرواربندی ابتدا افشار سپس قزل شال و کردی..در ارجحیت افشار.

3.اصلاح نژاد زنجان هر از گاهی بره های اصلاح شده چند قلو زا را به فروش میگذارد.

این نظر توسط علیرضا در تاریخ 1396/08/26 و 10:31 دقیقه ارسال شده است

سلام و خسته نباشید مهندس
ممنون از مقاله بسیار مفیدتون ... عالی بود
البته بنده قصد تکثیر گوسفند نژاد رومانف رو دارم(نه پرواربندی)،درسته که زمان خاک خوری و سوددهیش زیاده ، ولی میخواستم ازتون بپرسم آیا پروش این نژاد به صرفه است؟ و اینکه اگه من بخوام از ۱۰ راس بره شروع کنم و به ۱۰۰ راس برسم هزینه اش حدودا چقد برام درمیاد؟ میترسم با توجه به مدت زمان زیادی که طول میکشه به سود دهی برسه، هزینه هاش کمرشکن بشه و از عهدش برنیام... امکانش هست یه فایلم در مورد تکثیر گوسفند آماده کنید.. ممنون از لطفتون
پاسخ : سلام.این طرح برای پرواربندی بره 200 راسی هست.

این نظر توسط جواد صابری در تاریخ 1396/08/23 و 0:55 دقیقه ارسال شده است

بر اساس جیره شما مواد معدنی و ویتامین از چی باید استفاده کنم؟من فایل خرید کردم ولی این برام سوال شد.؟
پاسخ : سلام.فسفر 60 با درصد هایی که در فایلی که خرید کردین.

این نظر توسط اکبر صادقی در تاریخ 1396/08/22 و 12:12 دقیقه ارسال شده است

بسیار عالی بود.مخصوصا طرح و جیره هاتون و بیان راحتتن.بهتر از این نبود.امیدوارم همیشه موفق باشید.من فرمت پی دی اف در تخفیف خریدم.یاعلی

این نظر توسط مرادی در تاریخ 1396/08/10 و 18:31 دقیقه ارسال شده است

با سلام ممنون از راهنمایی کامل و جامع شما
پاسخ : خواهش میکنم.موفق باشید

این نظر توسط امین در تاریخ 1396/08/07 و 1:33 دقیقه ارسال شده است

واقعا ممنون از مطالب ارزشمندتون
پاسخ : خواهش میکنم.موفق باشید

این نظر توسط رضا در تاریخ 1396/07/23 و 22:11 دقیقه ارسال شده است

سلام من ميخوام بابيست بره شروع كنم.منطقه اب وهوايي ماخشك وسرد است چه نژادي خوبه؟الان ازكجا ميتونم همچين نژادي پيدا كنم ممنون ميشم
پاسخ : سلام.در منطقه شما اصولا نژاد کردی و افشار خوب جواب میده.نژاد کردی از غرب کشور.و نژاد افشار هم که عموما در زنجان و اطراف پیدا میشه.

این نظر توسط مجید در تاریخ 1396/07/12 و 23:18 دقیقه ارسال شده است

با سلام ، و خسته نباشید . ممنون از توضیحات مفید و عالی. میخواستم بدونم . بیماریهای که بیشترین خطر رو دارن . مثل تب برفکی . و نشانه های موجود در دام رو بیشتر توضیح بفرمایید . و داروهایی که باید در شروع کار تهیه بشوند رو نام ببرید . و بفرمایید در دوره پرواربندی آیا واکسن خاصی باید زده بشن . ودر چند ماه گی . ممنون میشم توضیح بفرمایید . با احترامات فراوان .
پاسخ : سلام.بحث بیماری و واکسن چون تخصص دامپزشک است باید به نزدیکترین دامپزشک مراجعه و به طور رایگان مشاوره بگیرین.
پاسخ : ما بیشتر در بحث جیره و ساختار دامداری و نژاد توضیحات لازمه را داده ایم.

این نظر توسط محمد پورنقدی در تاریخ 1396/07/01 و 18:37 دقیقه ارسال شده است

سلام مهندس من نه جا دارم نه اطلاعات کافی خواستم بدونم برا شروع چند متر و چقدر لازمه و هیچ اطلاعاتی راجبش ندارم و بگین گوسفند اصلاح شده برا شروع کار چطوره و از کجا باید خریداری کنم؟ و برا گوسفند پرواری از کجا بابد وام بگیرم؟
پاسخ : سلام.داخل متن کاملا توضیح داده شده.ولی بهتر هست از نژاد افشاری استفاده کنید و برای وام به جهاد کشاورزی مراجعه کنید اگر سهمیه موجود باشه.

این نظر توسط ذبیح اله رنجبر در تاریخ 1396/06/31 و 22:09 دقیقه ارسال شده است

سلام مهندس با40میلیون میشه پرواربندی راه انداخت ..استان فارس چ نژادی خوبه برااین کارممنون
پاسخ : سلام.بله با 40 میلیون میشه.ولی نژاد های افشار مهربان و کردی و قزل میتونید استفاده کنید.

این نظر توسط احمد خاوند در تاریخ 1396/06/28 و 22:59 دقیقه ارسال شده است

با سلام.آیا میشود با خرید بز محلی شروع به سرمایه گذاری کرد؟آیا پروار بندی بز به صرفه میباشد؟ با تشکر از سایت خوب شما
پاسخ : سلام.بره نسبت به بز سوددهی بیشتری دارد دوست عزیز.
موفق باشید.

این نظر توسط امیرحسین در تاریخ 1396/06/21 و 14:56 دقیقه ارسال شده است

سلام مهندس
خسته نباشید
بسیار عالی بود
من قصد شروع رو دارم
زمینی به متراژ 1500 متری در روستا دارم
آیا به صرفه هست اینکارو اونجا شروع کنم
و اینکه براوردتون برایه سوله سازی چقدره؟
واینکه چه میزان دام رو میتونم تو این متراژ تحت پروار دربیارم
ممنون
پاسخ : سلام.توضیحات مربوط به مقدار مکان لازم برای هردام در مکان سرپوشیده داخل فایل به طور کامل توضیح داده شده.
اگر 1500 متر زمین دارین که کاملا به صرفه بوده.میتونید در زمین یونجه کاشته و از هزینه های خوراک کم کنید.

این نظر توسط رضا در تاریخ 1396/06/21 و 10:40 دقیقه ارسال شده است

با سلام بنده میخوام پروار بندی گوسفند شروع کنم اولا از همه اینکه چه نژادی بازده ای بهتری دارد ؟و از کجا و چه شهری خریداری کنم؟الان هرجا رفتم دنبال دام زیر 35 کبلو نیستن ایا وزن 35 کیلو اقشاری مناسب است؟
پاسخ : سلام.تمامی نژاد ها را که داخل سایت توضیح داده ایم.برای تهیه بره سبک باید مواقع زایش اقدام به خرید کنید.در حال حاضر میتونید میش خرید کنید و بره بگیرید ازشون.35 کیلو کمی برای پروار سنگین هستند و سودهی را کم میکنند..موفق باشید.

این نظر توسط 200 راس پرواری در تاریخ 1396/06/13 و 13:58 دقیقه ارسال شده است

سلام.من 200 راس دام دارم.میخوام یک جیره برام بنویسید.لطفا هزینه ان را بگید.ممنون از مطالب و توضیحات خوبتون.
پاسخ : با سلام خدمت شما .هزینه نوشتن جیره اختصاصی 150 هزار تومان می باشد.ولی فایلی که در این صفحه قابل خریدن هست یک جیره اختصاصی و بسیار عالی نوشته شده.که میتونید از همین جیره استفاده کنید.کاملا استاندارد بوده و تمام نیاز های دام را برطرف میکنه

این نظر توسط mohsen در تاریخ 1396/06/12 و 17:50 دقیقه ارسال شده است

با سلام.میخواستم بدونم که گوسفندان چند قلو زا در بازار فروش دارد یا خیر؟
مطالب شما٬شامل حال گوسفندان چند قلو زا میشود با خیر؟
با تشکر از راهنمایی های شما.
پاسخ : سلام.مطلب ما برای پرواربندی بوده.و هر راس دام را محاسبه کردیم.استفاده از میش های دو قلو زا برای دامدارانی که بره را خودشون تولید میکنند صرفه اقتصادی بیشتر داره.

این نظر توسط یحیی در تاریخ 1396/06/11 و 16:25 دقیقه ارسال شده است

با سلام و خسته نباشید خدمت شما یه سوال که اینجا برام پیش اومد این بود که قیمت بره زمان خرید با زمانی که میره بازار فرق نمیکنه یعنی زمانی که اماده بازار میشه برا کشتار ارزون تر نمیشه
پاسخ : سلام.ما فرض حساب را برابر حساب کردیم.چون در گاهی اوقات در موقع فروش مبلغ بیشتر میشود.و در گاهی اوقات کمتر.برای مثال در اواخر سال 95 دامداران کیلویی 12 هزار تومان بره برای پروار خرید کردند و در انتها 16 هزار تومان فروختند.ما در حالت معمول محاسبه کردیم.

این نظر توسط رضا در تاریخ 1396/06/09 و 23:07 دقیقه ارسال شده است

سلام مهندس خسته نباشيد من ميخوام بره پرواري رو شروع كنم با سرمايه كه من دارم بيست ميليون تاچه حد ميتونم آغاز كنم البته دنبال وام هستم تابيشترش كنم.مكانش رو دارم حتي يونجه وذرت و آرد جو رو خودم دارم توليد ميكنم ممنون ميشم راهنمايي كنيد باتشكر
پاسخ : سلام.با توجه به اینکه گفتید هزینه ای برای خوراک و مکان دامداری ندارید با 20 میلیون حدودا 50 بره میتونید خرید کنید.البته در این تاریخ

این نظر توسط اصغر مرتضوی در تاریخ 1396/05/15 و 1:33 دقیقه ارسال شده است

مهندس عالی بود.بالاخره یک مطلب خوب و مفید در اینترنت پیدا کردیم و خوندیم.
پاسخ : خواهش میکنم.موفق باشید.متن کاملا بر اساس علمی و گفته های مهندسین بوده و از هیچ سایتی کپی نشده.

این نظر توسط عباس ساجدی فر در تاریخ 1396/05/09 و 23:45 دقیقه ارسال شده است

خیلی ممنون از توضیحاتتون جناب مهندس.جیره بسیار خوب و کاملی نوشته بودین.با چند مهندس هم جیره شما را نشان دادم .و تایید کردند که جیره خیلی خوبی هست.
بازم ممنون
پاسخ : سلام.لطف دارین شما.
جیره بسیار کامل بوده و تمام نیاز های دام را در کمترین مقدار هزینه برطرف میکنه.

این نظر توسط ملاعلی در تاریخ 1396/05/03 و 18:45 دقیقه ارسال شده است

مهندس لایک داری.
عالی بود.

این نظر توسط محمدعلی جوکار در تاریخ 1396/05/02 و 21:29 دقیقه ارسال شده است

من این مقاله و اموزش پرواربندی بره را خریدم 50 هزار تومان.چرا الان کم شده؟شانسه منه.
ولی خب ارززشش خیلی بیش از اینها بود.بالاخره یک بار در اینترنت مطلب درست حسابی دیدم که کپی نبود.
تشکر از جیره ای که نوشتین.
با اینکه ارززشش خیلی بیشتر از 50 هزار تومان بود ولی کاش موقعی که منم خرید کردم تخفیف خورده بود.
پاسخ : دوست عزیز به مدت محدود فایل در تخفیف قرار گرفته .
و اگر فقط چنین جیره استاندارد و کاملی براتون مهندسین کشاورزی بنویسند بالغ بر 200 هزار تومان حداقل هزینه دارد.هر چند این جیره و مطالب با همکاری چندین مهندس و دکتر جمع اوری شده و در اختیار عموم قرار گرفته.

این نظر توسط علی اکبر باقرزاده در تاریخ 1396/05/02 و 20:16 دقیقه ارسال شده است

مهندس دستت طلا. پرواربندی را در مقاله قبلی شما شروع کردم و با توجه به کمک شما به اینجا رسیدم.الانم که جیره اختصاصی پروار دادین.ممنون.بازم تشکر
پاسخ : خواهش میکنم.وظیفه است.
موفق باشید اقای باقر زاده.ما وظیفه خودمونو در پروار بره و توضیح نکات به مردم انجام میدیم و هرانچه که از دستمون بیاد کم نمیذاریم.خوشحال شدم.

این نظر توسط غلامعلی در تاریخ 1396/05/02 و 14:36 دقیقه ارسال شده است

یه سری بود دنبال بهینه کردن پروار دام هایم بودم.هر جا رفتیم تنها یک جیره معمولی بهمون میدادند و 150 هزار تومان میگرفتن میگفتن اینم جیره.برو بده به دامت.هیچی همنمیفهمیدند.
از شما مهندس عزیز تشکر میکنم.خیلی ساده و روان توضیح داده بودین.جیره شما را به چند نفر نشون دادم گفتن خیلی تخصصی و کامل هست.خدا خیرتون بده.
پاسخ : بسیار متاسف شدم که بعضی از مهندسان اینگونه رفتار کردند.
امیدوارم از این جیره استفاده کنید و حداکثر بهره را ببرید.
موفق باشید

این نظر توسط احمد توکلی در تاریخ 1396/05/02 و 10:14 دقیقه ارسال شده است

سلام.من جیره را برای دویست راس چطور باید ببندم؟
یعنی درصدهایی که برای یونجه و ذرت جو نوشتین چطور محاسبه کنم؟
پاسخ : همانطور که در فایل اصلی گفته شده تنها لازم هست درصد هارا و مقدار را در تعداد دام ضرب و جیره بدست امده را میکس کنید.موفق باشید.

این نظر توسط احمد توکلی در تاریخ 1396/05/02 و 10:12 دقیقه ارسال شده است

سلام.من جیره را برای دویست راس چطور باید ببندم؟
یعنی درصدهایی که برای یونجه و ذرت جو نوشتین چطور محاسبه کنم؟
پاسخ : سلام.
دوست عزیز در جدول جیره که مشخص شده دقیقا مقدار و درصد هر اقلام مثل جو یونجه نمک و ... کاملا مشخص شده.چون برای یک دام طراحی شده پس کار شما بسیار اسانه با توجه به تعداد دامتون تعداد در مقداری که گفته شده ضرب کرده و میکس کنید.

این نظر توسط یاسر در تاریخ 1396/05/02 و 10:02 دقیقه ارسال شده است

جیره خیلی خوب و کاملی بود.
مهمتر از همه توضیحات روانی که در فایل داده بودین عالی بود
پاسخ : خواهش میکنم.موفق باشید

این نظر توسط دامداری از اذربایجان در تاریخ 1396/05/02 و 1:18 دقیقه ارسال شده است

سلام خدمت شما مهندس عزیز.
من مقاله قبلی شما را دنبال می کردم.میتونم بگم بهترین در توضیحات پرواربندی هستین.این فایل را هم خریدم.خیلی خوب توضیح داده بودین.واقعا جالب بود.نکات ریزی گفته بودین که حتی در ساعت ها رفت و امد و مراجعه به جهاد کشاورزی نمیتونستم به دست بیارم.مرسی.


کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
دانلود طرح توجیهی رایگان مرغداری گوشتی تخمی طرح توجیهی گاوداری طرح توجیهی گوسفند داشتی و بره پرواری طرح توجیهی گلخانه طرح توجیهی فنی اقتصادی دام و طیور گلخانه
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 592
 • کل نظرات : 739
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 3362
 • آی پی امروز : 28
 • آی پی دیروز : 370
 • بازدید امروز : 111
 • باردید دیروز : 843
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 38
 • بازدید هفته : 3,853
 • بازدید ماه : 31,757
 • بازدید سال : 74,155
 • بازدید کلی : 5,744,475