loading...

دانلود رایگان طرح توجیهی

پرواربندی گوساله گوسفند بره بررسی سود پروار گاو در امد کوساله بیشتره یا بره پرواری بهترین نژاد برای پروار جیره استاندارد برای پرواربندی

مهدی بنی حسن بازدید : 27794 شنبه 22 مهر 1396 زمان : 14:56 نظرات (1)

یررسی مقایسه سود پرواربندی گوسفند و گوساله 

پرواربندی بره یا گوساله ؟؟؟ کدامیک سود اور تر است ؟

در این پست قصد داریم به بررسی سود ، و روش پروار بره و گوساله بپردازیم.

ببینید دوستان ابتدا باید میزان سرمایه و شرایط خود را مورد مطالعه قرار بدین.برای پروار گوساله داشتن یک جایگاه مناسب جز مهمترین ها می باشد.ولی برای پروار گوسفند حتی می توان از یک خانه روستایی استفاده کرد.

با کنار گذاشتن هزینه کارگر - اجاره بها - و جایگاه دامداری میپردازیم به هزینه خود بره یا گوساله ، میخوایم ببینیم کدامیک بیشتر سود داره ؟

 

ابتدا با محاسبه سود بره سروع میکنم :

با توجه به اینکه هزینه یک بره 28 کیلو با حساب اینکه بره کیلویی 16000 هزار تومان باشد = 448 هزار تومان تنها هزینه بره در تابستان سال 96.( انتخاب بره بین 25 تا 30 کیلو می باشد که ما 28 کیلو را به طور میانگین محاسبه کردیم.)

هزینه خوراک برای 3 ماه پروار هم می شود : 120 هزار تومان به طور میانگین.در سال 96

5 هزار تومان هم هزینه واکسن و دارو .با توجه به این شرایط هزینه یک دام بعد از سه ماه می شود  573 هزار تومان.

با توجه به جیره معرفی شده در پایین و افزایش وزن روزانه به طور میانگین 270 تا 300 گرم .وزن یک دام پس از سه ماه حدودا 50 کیلو می شود.حال فرض میگیریم که دام به وزن 48 کیلو رسید.که اگر با همان قیمت اولیه حساب کنیم می شود 768 هزار تومان.شما پس از سه ماه از هر بره به طور میانگین 195 هزار تومان سود کردین.البته بدون محاسبه هزینه کارگر و ... ما فقط داریم هزینه و سود یک راس بره محاسبه میکنیم.چون سایر شرایط برای هرکسی متفاوت می باشد.یکی هزینه اجاره بها میده یکی واسه خودشه.یکی کارگر 4 تا داره یکی 2 تا.برق اب و ... کلا شرایط متفاوته.

خب پس به طور میانگین سود هر راس بره بعد از سه ماه شد 195 هزار تومان.البته در شرایط میانگین.که جای بهتر کار کردن هم هست.مثلا دام اگر به 50 کیلو برسه در این مدت سود خیلی بیشتر میشه.یا ما قیمت فروش را همانند قیمت خرید محاسبه کردیم.که اگر با برنامه ریزی پروار کنید و دام خودتون را در ایام عید - ماه رمضان و عید قربان به بازار عرضه کنید سودتون بیشتر میشه.و بالخصوص استفاده از جیره مناسب استاندارد و کم هزینه خیلی مهمه.

 

حال شما 50 میلیون سرمایه دارین؟چند تا بره میتونین بخرین؟ (فرض بر اینکه شما جایگاه دامداری داشته باشین)

تقریبا شما با این مبلغ میتونین 85 تا بره با وزن تقریبی 28 کیلو  و خوراک برای پروار 3 ماه با مبلغ 120 هزار تومان برای هر راس میتونین تهیه کنید.یعنی 85 ضربدر 573 (هزینه خوارک و دام ) = 48 میلیون تومان.

و برای این تعداد بعد از 3 ماه  حدود  16500000 هزار تومان میلیون سود حاصله برای شما با هزینه تنها بره و خوراک برای شما حاصل میشه.که اگر یک بره هم تلفات داشته باشین در کل سود میشه به طور تقریبی 15500.

حال دیگه کار ساده شد.شما میتونین با توجه به شرایط خودتون از این 1550000 میلیون تومان سایر هزینه هارا کم کنید.مثل اب برق کارگر به تعدادی که دارین و ....

 

پروار گوساله سودش بیشتره یا گوسفند

 

در گوساله بحث متفاوته :

در گوساله میتونین از نژاد بومی - دورگ - و هلشتاین و سمنیتال استفاده کنید.

با توجه به قیمت های امروز در پاییز 96 با استفاده میانگین 7 کیلو خوراک هر دام 1200 تومان خوراک مصرف میکند به طور روزانه. که در 12 ماه می شود = 
1200 ضربدر7 کیلو در  30 روز = 252000 هزار تومان مصرف خوراک در ماه که ضربدر 12 ماه می شود = 3024000 هزار تومان به طور تقریب می شود 3 میلیون تومان مصرف خوراک.هر گوساله هم در این تاریخ برابر است با 3000000 تومان که می شود 6 میلیون هزینه خود گوساله .که به طورمیانگین اگر وزن دام پس از 12 ماه برای فروش 550 کیلو باشد.که ما میانگین را محاسبه کردیم.بین 500 تا 700 کیلو بر اساس جیره و نوع پروار متفاوت می باشد.
قیمت روز دام زنده امروز در پاییز 96  برابر است با 14500 تومان به طور زنده.
14500 در 530 کیلو میشود =7540000
البته این به طور تقریبی بوده .در دامداری ها بین 6900 تا 8 میلیون تومان هم بازدهی افزایش وزن دارد.
به طور تقریبی هر دام بین 1 تا 1.5 میلیون سود دارد.البته بدون کم کردن هزینه کارگر – جایگاه و واکسن.ما داریم هزینه خالص یک گوساله را به طور تنها محاسبه میکنیم.چون شرایط دیگر در هر دامداری متفاوت است

پس در 12 ماه هر گوساله حدود 1.300.000 هزار تومان به طور میانگین سود دارد.

فرض بر اینکه شما 50 میلیون سرمایه دارد و مکان و جایگاه دامداری هم دارید. و صرفا قصد دارید این هزینه را به دام و خوراک استفاده کنید. : 

با صرف اینکه هزینه خوراک و گوساله نژاد اصیل بشه 6 میلیون تا 6200000 تومان شما میتوانید 8 گوساله بریزید. و با این هشت گوساله پس از حدود تقریبی 12 ماه یا هرزمان کمتری که بتوانید دام خودتون را به 550 کیلو برسونید میشه 10500 هزار تومان.البته این سود تقریبی می باشد . با کاهش دوره پروار سود بیشتری نصیب میشه.

پس هزینه دام و خوراک با 50 میلیون سرمایه در حداکثر 8 گوساله اصیل ختم می شود.و به طور میانگین سود یک تا 1.5 برای هر دام دارد.که با توجه به مشکالت و ریسک هایی که پرواربندی گوساله برای افراد بی تجربه دارد توصیه می شود با مبالغ کمتر از 50 میلیون تومان اقدام به پروار بره با نژاد مناسب و جیره مناسب کنید.

امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم.

از لینک های زیر میتونید اموزش های لازم و جیره های تخصصی را مطاله کنید.

 

جیره اختصاصی پرواری گوسفند و بررسی سود بره پرواری کلیک کنید

 

جیره اختصاصی ازابتدا تا انتهای دوره برای گوساله پرواری بررسی نژاد گوساله ها و سود پروار کلیک کنید

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط سجاد در تاریخ 1397/02/24 و 0:16 دقیقه ارسال شده است

چندتا اشکال اساسی داره : اولا دام در طول سه ماه روز به روز خوراکش بیشتر میشه. و این رو حساب نکردین
دوما قیمت فروش گوسفند پروار شده از بره سبک وزن پایین تر، معمولا کیلویی ۲ تا ۳هزار تومن کمتر میخرن.
بنابراین ممکنه سودش خیلی کمتر از این باشه


کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
دانلود طرح توجیهی رایگان مرغداری گوشتی تخمی طرح توجیهی گاوداری طرح توجیهی گوسفند داشتی و بره پرواری طرح توجیهی گلخانه طرح توجیهی فنی اقتصادی دام و طیور گلخانه
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟
  • آمار سایت
  • کل مطالب : 592
  • کل نظرات : 738
  • افراد آنلاین : 4
  • تعداد اعضا : 3327
  • آی پی امروز : 27
  • آی پی دیروز : 267
  • بازدید امروز : 88
  • باردید دیروز : 685
  • گوگل امروز : 5
  • گوگل دیروز : 66
  • بازدید هفته : 1,427
  • بازدید ماه : 31,842
  • بازدید سال : 211,306
  • بازدید کلی : 5,632,780