loading...

دانلود پاورپوینت طرح توجیهی و کاراموزی

دانلود طرح توجیهی کاراموزی و پاورپوینت های اموزشی

خوش امدگویی

من مهدی بنی حسن کارشناس دام وطیور افتخار دارم جدیدترین طرح ها و مقالات را از طریق این وبسایت در اختیار شما بگذارم.

جهت سفارش طرح و پشتیبانی سایت با شماره :

09191968068پیامک ارسال کنید.

ادرس دفتر ما جهت مراجعه حضوری : (با هماهنگی قبلی)

قم . بخش قنوات . دفتر فنی مهندسی (نوطرح )بنی حسن 

همچنین تمامی عزیزانی که رمز دوم برای خرید اینترنتی ندارند می تواندد با پشتیبانی هماهنگ و از سایر روش ها استفاده کنند.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

ایدی تلگرام پشتیبانی :  poshtibaniU@

ادرس کانال : topfarmer@

مراحل خرید فایل مورد نظر  :

1.کلیک بر گزینه خرید.

2.وارد کردن اطلاعات نام و نام خانوادگی ، ایمیل و شماره تلفن همراه.

توجه پست الکترونیکی همان ایمیل می باشد.در صورتی که ایمیل شخصی ندارید ادرس mahdipnut@yahoo.com وارد کنید.

2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب ( با کلیه کارت هایی که عضو شتاب هستند قادر به خرید هستید)

3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )

4.دانلود فایل مورد نظر ( دانلود فایل آنی  و پس از پرداخت لینک دانلود باز می شود.)

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.


پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد علوم تربیتی روشهای سازندگی از نظر اسلام ونقش آن در تعلیم و تربیت اسلامی 

چکیده: هدف از انجام این تحقیق بررسي روشهای سازندگی از نظر اسلام ونقش آن در تعلیم و تربیت اسلامی مي باشد. با توجه به ماهیت و اهداف تحقیق،روش تحقیق این رساله، توصیفی است.در این پژوهش بعد از مشخص شدن پرسش های پژوهشی،از روش کتابخانه ای بصورت فیش برداری استفاده شد و پس از فیش برداری،مطالب بر اساس موضوعات مشخص طبقه بندی شد.در این تحقیق از روش کیفی برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده شده است. 
سه سوال اصلی پژوهش  به ترتیب پیرامون: اهداف سازندگی از نظر اسلام  ،نقش خانواده در سازندگی از نظر اسلام ،روش هاي سازندگی از نظر اسلام می باشد که به تفکیک هر کدام مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.
 
فصل اول
کلیات تحقیق
مقدمه:
شناخت انسان مهمترين امر در سازندگی و تربيت اوست ، اينكه حقيقت انسان چيست و اين موجود از چه استعداد و ظرفيت وجودي برخوردار است، ملكي است يا ملكوتي، در جهت گيري تربيت، نحوه رفتار با انسان و سير انسان به سوي مقصد تربيت نقشي تعيين كننده دارد. با توجه به همين جايگاه است كه در سخنان پيشوايان معصوم(ص) برشناخت انسان ومعرفت نفس تاكيدي بسيار شده است تا جايي كه هيچ شناختي باآن قابل مقايسه نيست. اين شناخت ،برترين معرفتها و حكمت هاست،چنانچه در سخنان اميرمومنان علي(ع) امده است:" افضل المعرفه،معرفه الانسان نفسه " برترين معرفت، شناخت آدمي است خويشتن خود را. " افضل الحكمه،معرفه الانسان نفسه "برترين حكمت، شناخت آدمي است خويشتن خود را.والايي اين معرفت تا بدانجاست كه از پيشواي موحدان علي(ع) چنين وارد شده است:" غايه المعرفه ان يعرف المرء نفسه "هدف نهايي معرفت، آن است كه آدمي خود را بشناسد." من عرف نفسه فقد انتهي الي غايه كل معرفه و علم "هر كه خود را بشناسد، به نتيجه و غايت هر شناخت و دانشي دست يافته است. غايت تربيت، معرف الله است و اتصاف به صفات حسناي الهي؛و اين راه از خود انسان مي گذرد." يا ايها الذين امنو عليكم انفسكم "اي كساني كه ايمان آورديده اید، بر شما باد نفس هايتان. " انی جاعل فی الارض خلیفه..." انسان شگفت ترین مخلوق خداوند و والاترین نشانه قدرت حق است.انسان مستعد اتصاف به همه صفات و کمالات الهی است تا به مقام خلیفه الهی رسد و این سیر جز با تربیت حقیقی میسر نمی شود. حقیقت انسان حقیقتی ملکوتی است و انسان با طی مراتبی، قوس نزولی را طی کرده است ودر این مرتبه خاکی و در پایین ترین مراتب قرار گرفته است و با تربیت می تواند به حقیقت وجود خویش دست یابد ومتصف به والاترین کمالات شود(دلشاد تهرانی ،1385،ص17)..
 
دانلود پایان نامه ارشد علوم تربیتی - نقش سازندگی در تعلیم و تربیت اسلامی
پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
با موضوع :
روشهای سازندگی از نظر اسلام ونقش آن در تعلیم و تربیت اسلامی 
 
 
قالب فایل : word  --- تعداد : 159 صفحه
 
      
 
 
بیان مسئله 
از دیدگاه اسلام ،انسان حقیقتی است مرکب از دو بعد جسم و روح .«انی خالق بشرا من طین فاذاسوینه ونفخت فیه من روحی » من بشری از گل خلق خواهم کرد چون او را بیاراستم واز روح خود در او دمیدم .و آنچه جوهر اصلی وجود اورا تشکیل می دهد روح است ،بنابراین کمال حقیقتی مربوط به روح است که امری فناناپذیر وجاودانه می باشد .پس روح همان امانتی است که باید به نزد خداوند باز گردانده شود وبر انسان واجب است تا این امانت را حفظ نماید لذا پرورش روح در جهت متعالی شدن می باشد .پس انسان باید سازنده باشد،یعنی بتواند روح خود را به نحو احسن وبه سوی کمال پرورش دهد .آنچه که روح را پرورش داده واز زشتیها دور می سازد ،تربیت است ،لذا می توان سازندگی را چنین معنا نمود :«سازندگی پرورش جسم وروح وتقویت جنیه های ارادی در جهتی است که انسان را به سوی کمال سوق دهد »(شریعتمداری ،1380).تربیت فرایندی است که در سراسر عمر انسان اتفاق می افتد وقاعدتا جنبه تکاملی ،رشدی وصعودی دارد ،بدین معنی که هر چه جلوتر می رویم فرد شکوفاتر می شود .تربیت اسلامی از منبع وحی سرچشمه می گیرد واز این رو تربیتی دینی ،الهی ومعنوی محسوب می گردد واهداف آن تقویت اراده ،عبادت ونیایش ،محبت ،تقویت حس حقیقت جوئی ،مراقبه ومحاسبه ،تفکر ،محبت اولیا ،ازدواج ،جهاد وکار است هر فعل وصفتی به هر اندازه که انسان را در رسیدن به کمال نهایی یاری کند یا زمینه را برای رسیدن به آن فراهم آورد از ارزش اخلاقی برخوردار بوده و سازنده است ودرمقابل فضایل انسانی ،رذایل اخلاقی است که انسان را به ورطه سقوط می کشاند واگر انسان در جهت سازندگی که همانا عبادت خداونداست ،قدم برندارد مسلما در ورطه سقوط خواهد افتاد (سادات ،1380:30).
 
 اهداف تحقیق:
هدف كلي 
بررسي روش های سازندگی در تعلیم و تربیت اسلامی. 
 
اهداف جزئي
1-بررسي اهداف سازندگی انسان از ديدگاه مکتب اسلام.
2-بررسي نقش خانواده درسازندگی و تربیت انسان از ديدگاه مکتب اسلام. 
3-بررسي روش هاي سازندگی و تربيت انسان از ديدگاه مکتب اسلام.
 
سوالات  تحقيق 
1- هدف سازندگی در انسان از نظر اسلام چیست ؟
2-نقش خانواده در سازندگی انسان  از ديدگاه اسلام چيست ؟
3- روشهای سازندگی از ديدگاه اسلام چيست ؟
 
فصل دوم
مبانی نظری و پیشینه پژوهش
مقدمه
فصل دوم شامل دو بخش است در بخش اول مبانی نظری سازندگی و سازندگی در مکتب اسلام  بحث می شود و در پایان پیشینه تحقیق اورده شده است..
مبانی نظری:
سازندگی تربیتی و مفاهیم آن
از آنجا که مفهوم سازندگی سازندگی بسیار گسترده است به همین نسبت هم می تواند مبهم باشد پس شایسته است که جنبه های گوناگون آن را با بکارگیری واژه هایی چون " آموزش"، "پرورش"، و "بار آوردن" از یکدیگر متمایز کنیم و خود واژه سازندگی را تنها برای معنی تحول در انسان بکار ببریم.
به سخن کوتاه ،آموزش راهی است که مقصد آن پدید آوردن دگرگونی وتحول است وآموزشی که به هیچ گونه تحولی نینجامد ،از معنی حقیقی خود دور شده است .
اما با آنکه مفهوم پروردن ،بار آوردن و سازندگی ،همه با تغییر و دگرگونی همراهند با این همه اینها نیز هم معنی نیستند ومیان اینها نیز تفاوت هایی گاه بس مهم ،در کار است .
به سخن کوتاه ،اگر پرورش فراهم آوردن زمینه برای نمایان شدن توانایی هاست وبنیاد آن همانا فعالیت آزادپرورش یابنده است؛ بار آوردن ،کاری است که بیشتر با فرمان دادن،تحمیل کردن ،شکل دادن ،پدیدآوردن عادت ها ، ودرنتیجه با محدود کردن فعالیت آزاد طبیعی همراه است ؛و  روش آن بیش از هر چیز ،تلقین وتکرار ،ونیز واداشتن وبازداشتن است.
 
فصل سوم
روش شناسی پژوهش
مقدمه:
در این فصل روش شناسی تحقیق مورد بررسی قرار می گیرد.روش تحقیق مبحثی بسیار مهم است و تصویری از چگونگی انجام تحقیق،منابع مورد استفاده،تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری در اختیار ما قرار می دهد.به همین دلیل ما در این فصل به بررسی و شرح نوع و روش تحقیق،جامعه آماری،روش گرداوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات می پردازیم.
روش تحقیق:
با توجه به ماهیت و اهداف تحقیق،روش تحقیق این رساله،توصیفی است.
در تحقیقات توصیفی محقق به دنبال چگونه بودن موضوع است و می خواهد بداند پدیده،متغیر،شیء و یا مطلب چگونه است.به عبارت دیگر تحقیق توصیفی،وضع موجود را بررسی می کند وبه توصیف منظم و نظام دار وضعیت فعلی را می پردازد و ویژگی ها و صفات ان را مطالعه و در صورت لزوم ارتباط بین متغیرها را بررسی می نماید.( دلاور،1384).
البته هدف این تحقیق بررسی وضع موجود سازندگی و تربیت در انسان ها نیست،بلکه می خواهیم نظرات اسلام پیرامون سازندگی را استخراج و تحلیل کنیم.
همچنین تحقیقات توصیفی ممکن است به کشف اصول و قوانین و ارئه نظریه منتهی شود؛این سخن بدان معناست که از طریق این گونه تحقیقات شناخت های کلی حاصل می شود.(دلاور،1388). با توجه به ماهیت و اهداف تحقیق،روش تحقیق این رساله، توصیفی می باشد
 
روش جمع آوری اطلاعات:
در این پژوهش بعد از مشخص شدن پرسش های پژوهشی،از روش کتابخانه ای بصورت فیش برداری استفاده شد و پس از فیش برداری،مطالب بر اساس موضوعات مشخص طبقه بندی شد.مبنای کار استفاده از اثار اسلامی می باشد؛همچنین از شرح ها و تفسیرهای در دسترس،کتب و مقالات پژوهشی در زمینه اراء اسلامی پیرامون سازندگی و تربیت بهره گرفته ایم وسپس اطلاعات موردنظر را از انها استخراج و مورد تجزیه و تحلیل قرار داده ایم.
روش تجزیه و تحلیل اطلاعات:
تحقیقاتی که نوعاً کتابخانه ای هستند و داده ها بوسیله ابزارهایی نظیر فیش،جدول،کارت و امثال آن گرداوری می شود،از نوع تحقیقات کیفی هستند.(حافظ نیا،1379)
در این تحقیق از روش کیفی برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می شود.با توجه به توصیفی بودن پژوهش حاضر و نبود متغیر کمی،استفاده از روش های اماری به منظور تجزیه و تحلیل یافته ها امکان پذیر نمی باشد.
مبنا و معیار در تجزیه و تحلیل های کیفی مشخصاً عقل ،منطق،تفکر و استدلال است؛یعنی محقق با استفاده از عقل و منطق و غور و اندیشه باید اسناد،مدارک و اطلاعات را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهد و حقیقت و واقعیت را کشف و درباره سوالات اظهارنظر نماید.البته استدلال عقلانی،منطق و تفکر معیارهایی نیستند که تنها به کار تحقیقات کیفی بیایند،بلکه در هر نوع تحقیق علمی بکار می روند و محقق ناگزیر است که روش ها و نتایج بدست امده را با انها محک بزند و اگر احساس کند روش آماری نتیجه ای داده که با عقل و منطق جور در نمی اید،باید نتایج روش اماری را کنار بگذارد و به عقل و منطق بها دهد؛ زیرا تجزیه و تحلیل،ترکیب و تجرید و تعمیم،کار عقل است.(دلاور،1384).
 
فصل چهارم
تحلیل یافته ها
مقدمه
در فصل اول به بيان کليات، در فصل دوم به مباني نظري،پيشينه مطالعاتي و در فصل سوم به روش شناسي تحقيق پرداخته شد.در اين فصل با عنوان يافته هاي تحقيق،.در اين فصل سوالات پژوهش به ترتيب بررسي و پاسخ هاي مربوطه که با تکيه بر فصل هاي قبلي تحقيق بدست آمده،ارائه مي شود.
تحلیل سوال اول تحقيق:
هدف سازندگی انسان از ديدگاه اسلام چيست؟
از مجموعه بيانات بزرگواران وامامان مي توان به تحليل و استنباط نظرات اسلام در اين زمينه پرداخت.اسلام از هدف هاي مادي و اجتماعي صرف فراتر مي روند و هدف غايي تربيت را تبديل انسان طبيعي به يک انسان الهي مي دانند:
تمام کوشش انبياء براي اين بوده است که انسان را بسازند، تعديل کنند انسان طبيعي را؛ مبدل کنند به يک انسان الهي. (صحيفه امام،ج9).
با توجه تعاريفي که از اهداف سازندگی ارائه گرديده و نيز با توجه به سخنان معصومین که به نوعي اشاره به اهداف سازندگی دارد و از ديد اسلامي ايشان نشأت گرفته است و در فصل دوم آورده شد، اين اهداف به عنوان اهداف سازندگی از ديدگاه اسلام استخراج گرديد:
1. سازندگی ديني(اسلامي)، سازندگی اخلاقي و سازندگی قرآنی (تربیت مطلوب):
اسلا م هدف اصلي سازندگی را تبديل انسان طبيعي به انسان الهي ميداند. اسلام از معلمي مي خواهد که کودکان را از همان ابتدا اسلامي بار بياورند و آنها را تربيت ديني کنند. امام خمینی دراین زمینه می فرمایند:
معلمان از اين کودک هاي نورس را که آلوده نيستند به آن چيزهايي که ما بزرگ ها آلوده هستيم نگذاريد آلوده شوند. تربيت ها تربيت هاي ديني باشد. اسلام تمام آزادي ها و استقلال ها را بيمه مي کند.بچه هاي کوچک ما را اگر اسلامي بار بياورند استقلال وآزادي مملکت شما بيمه خواهد شد .(صحيفه،ج10، ص 88).
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات
مقدمه:
اين فصل در واقع خلاصه اي از فصول گذشته،نتيجه اي که از اين پژوهش گرفته مي شود و همچنين بيان محدوديت ها وارائه پيشنهادات است؛ بدين صورت که ابتدا مروري اجمالي برعناوين و مباحث فصل هاي قبلي مي شود و سپس ياقته ها و نتايج تحقيق مورد بازنگري قرار مي گيرند و پس از آن محدوديت ها ي تحقيق( در اختيار پژوهشگر و خارج از اختيار پژوهشگر) بيان و در نهايت پيشنهادات کاربردي ارائه مي گردد.به بياني ديگر در اين فصل خلاصه اي از يافته هاي پژوهش ارائه مي شود.
 
خلاصه و يافته هاي تحقيق:
موضوع تحقیق بررسي روشهای سازندگی در اسلام و پاسخ گویی به سوالات زیرمی باشد:
1.اهداف  سازندگی از ديدگاه اسلام چيست؟
2. روشهاي سازندگی از ديدگاه اسلام چيست؟
3. نقش خانواده در تربيت از ديدگاه اسلام چيست؟
در فصل اول تحت عنوان کليات تحقيق پس از ذکر مقدمه،به بيان مساله پرداخته شد. پس از آن اهميت و ضرورت تحقيق مطرح گشت. سپس سوالات و اهداف تحقيق مشخص و با تعريف تفاهيم و واژگان تحقيق اين فصل خاتمه يافت.
فصل دوم ادبيات تحقيق نام داشت و هسته اصلی اين پژوهش بود.زيرا با توجه به مطالبي که در آنجا آورده شد پاسخگويي به سولات تحقيق امکان پذير گرديد.اين فصل داراي 2 بخش بود. در بخش اول مباني نظري و به موضوعات زير پرداخته شد:
- سازندگی و مفهوم هاي گوناگون آن. 
- ضرورت امکان ادمي.
- امکان سازندگی ادمي.
-. بررسی مکاتب وفلسفه تربیتی
- اهميت دوران کودکي.
- انسان شناسي از ديدگاه اسلام
- ماهيت سازندگی از اسلام
- محتواي سازندگی از اسلام
- اصول سازندگی از اسلام
- اهداف سازندگی
- هدف تعليم و تربيت ادمي.
- اهداف تربيت از اسلام
- روش هاي سازندگی.
- روش هاي سازندگی از اسلام
- نقش معلم در سازندگی.
- جايگاه و رسالت معلم از اسلام
- نقش خانواده در سازندگی.
- نقش خانواده در سازندگی از اسلام
در بخش دوم که پيشينه مطالعاتي نام داشت به طور مختصر به بررسي پايان نامه ها،مقالات و کتبي که به نوعي با موضوع تحقيق مرتبط بودند پرداخته شد. البته سعی شد پیشینه در داخل متن و متناسب با موضوعات متنوع فصل دوم بیاید و از قرار دادن  پیشینه بعنوان یک مبحث جدا اجتناب ورزیده شد.
از آنجايي که اين تحقيق از نوع تحقيقات توصيفي بنیادی مي باشد،براي پاسخگويي به سؤالات پژوهش از اکثر مقالات و کتب و پايان نامه هايي که به نوعي با موضوع تحقيق و سؤالات تحقيق مربوط بودند استفاده شده است.
 
   فهرست مطالب
 
فصل اول : کلیات پژوهش
مقدمه
بيان مساله
اهميت و ضرورت انجام پژوهش
اهداف پژوهش
سوالات پژوهش
تعاريف مفاهيم و واژگان
فصل دوم : مبانی نظری پژوهش 
مقدمه
مبانی نظری
سازندگی و مفاهیم آن
مفهوم شناسی در باب سازندگی
ویژگیهای سازندگی اسلامی
ماهیت سازندگی
 فلسفه سازندگی
مکاتب فلسفی و سازندگی
پندار گرايي و سازندگی
واقعگرايي و سازندگی
ماده گرايي و سازندگی
مفهوم هدف در سازندگی
هدف غایی از نظر اسلام
اهداف ناظر به سازندگی اخلاقی
اهداف ناظر به سازندگی اجتماعی
امامان شیعه (الگوی مطلوب)
اهداف ناظر به سازندگی عاطفی
اهداف ناظر به سازندگی اعتقادی
اهداف ناظر به سازندگی فردی
اهداف سازندگی از دیدگاه اسلام
روش های  تربیت در اسلام
عوامل سازندگی از اسلام
نظام مفاهیم اساسی سازندگی در اندیشة تربیتی اسلام
فصل سوم : روش شناسی پژوهش
روش تحقیق
جامعه آماری
نمونه و روش نمونه گیری
روش جمع آوری داده ها
ابزار پژوهش
روش تجزیه وتحلیل داده ها
فصل چهارم :تجزیه و تحلیل یافته ها
تحلیل فرضیه ها
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری
بحث و نتیجه گیری
محدودیت های پژوهش
پیشنهادات برگرفته از نتایج  پژوهش
فهرست منابع
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 70 هزار تومان
قیمت : 50 هزار تومان

 

دانلود پایان نامه کارشناسی رشته روانشناسی با موضوع رابطه طلاق والدین و اعتیاد فرزندان

مقدمه : بالارفتن ميزان طلاق در دوره ما سبب شده است که مسئله طلاق موردتوجه گروه زيادي از کارشناسان قرار گيرد. در خيلي از موارد حتي گروهي آن را به عنوان نشانه اي بر از ميان رفتن خانواده در سالهاي آينده تلقي کرده اند. غالبا گفته مي شود که امروزه مردم با غم و تشويش کمتري در مقايسه با گذشته به ازدواج روي مي آورند، چرا که طلاق براي آنان در حکم بيمه اي تلقي مي شود و در صورتي که ازدواج ايجاد مشکل کرده و يا حالت موفقيت آميز و خشنودکننده اي براي آنها نداشت مي توانند آن را رها کنند. اکثر طلاق ها وقتي اتفاق مي افتد که ازدواج و يا ازدواج کنندگان جوان هستند. 
تمامي ازدواج ها پس از سپري شدن ايام شادي آفرين عشق و محبت دستخوش گونه اي از بحران و تطابق مي گردد و تمامي زوج ها حداقل چند گامي را در راه از ميان بردن پيوند ميان خود گام بر مي دارند. چرا گام هاي برخي از افراد بلندتر است ؟ البته اين پرسش را نمي توان با اتکاي به يک عامل به تنهايي پاسخ داد بلکه مجموعه اي از علل مطرح است که به تنهايي و يا در ارتباط با يکديگر سبب انهدام حيات زناشويي مي شود. 
امروزه شاهديم كه خانواده‏ها دچار نابسامانيها و درگيريها بوده و در رابطه با خود و فرزندانشان مسائل و دشواريهايى دارند . از قبيل اين كه:
روابطشان سست و متزلزل است ؛ از صفا و صميميت و در نتيجه از آرامش و سكون خبرى نيست ؛ زن و شوهر ظاهرا در كنار يكديگرند، ولى وضعيت زندگى ، آنان را چون دو بيگانه، در كنار هم قرار داده است. آمار طلاق سرسام آور شده است و زن و مرد با اندك بهانه‏اى رشته حيات خانوادگى را از هم مى‏گسلند. فرزندان مهر و عطوفت لازم را از خانواده‏ها به دست نياورده و در نتيجه اكثرشان زود رنج و زودشكن و بى‏عاطفه‏اند . به علت عدم تربيت صحيح ، بزهكارى كودكان رو به افزايش است.
اينها از جمله نابسامانيهايى است كه دامنگير نهاد مقدس خانواده گرديده است. از اين رو انسانهاى آگاه و دلسوز به جامعه انسانى، هر كدام به نوبه خود و به اندازه توان خويش اقدام به رفع اين نابسامانيها و خطراتى كه باعث اضمحلال خانواده است ، نموده‏اند و با نوشتن كتابها و مقاله‏ها در صدد اصلاح اين نهاد مقدس برآمده‏اند.  
 
دانلود پایان نامه اماده بررسی رابطه طلاق و اعتیاد و افت تحصیلی فرزندان
 
دانلود پایان نامه اماده با موضوع :
رابطه طلاق والدین و اعتیاد فرزندان
 
قالب فایل : word  --- تعداد 88 صفحه
به همراه پرسشنامه و جداول مربوطه - تجزیه و تحلیل داده ها توسط نرم افزار spss 
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی ، مشاوره ، علوم اجتماعی و علوم تربیتی بر حسب سلیقه دانشجو
 
فصل اول :
 
بیان مسئله
اكثر والدين مطلقه ، در مورد واكنشهاي كودكشان نسبت به جدايي و طلاق ، خيلي نگران هستند . آنها مي خواهند بدانند آيا كودك من سالم و شاداب رشد خواهدكرد ؟  
جامعه  شناسان و روان شناسان ، اطلاعات قابل قبولي دربارة‌ اثرات طلاق بر روي كودكان ، در دسترس قرار داده اند  تحقيقات ، نشان مي دهد ، كه اثرات طلاق بستگي به سن كودك هنگام طلاق دارد .  همچنين اثر طلاق بر كودك به فاكتورهايي مثل جنسيت ، شخصيت ، ميزان ناسازگاري ، و درگيري والدين و حمايت هاي خانواده و دوستان كودك بستگي دارد .
دربارة‌اثرات طلاق بر روي كودك كوچكتر از 2 تا 3 سال ، اطلاعات بسيار كم است .  بچه هاي خردسال در صورت وقوع طلاق به طور معمول رنج نمي برند ، گرچه در صورتي كه رابطه يا پيوند نزديك ، بين يكي از والدها و كودك آسيب ببيند ، ممكن است مشكل به وجود آيد .
والدين ، بايستي نسبت به برنامه هاي سرپرستي و مراقبت از كودك به توافق برسند ،  آنچنان كه كودك در حالي كه ناسازگاري بين والدينش را تجربه مي كند ، به رشد و نمو خود ادامه دهد .
 
اهداف پژوهش:
هدف کلی :
بررسی تاثیر طلاق والدین بر گرایش به اعتیاد در نوجوانان و جوانان
 
اهداف جزئی:
بررسی رابطه  طلاق والدین و آسیب های  اجتماعی فرزندان 
بررسی رابطه  طلاق والدین و آسیب های  اخلاقی فرزندان 
بررسی رابطه  طلاق والدین و افت تحصیلی  فرزندان 
 
فصل دوم
مبانی نظری و پیشینه پژوهش 
2-1- مقدمه
طلاق ، از مهم ترين پديده هاي حيات انساني محسوب مي شود . اين پديده داراي اضلاعي است ، به تعداد جامعة انساني. طلاق ، در ادبيات فارسي به معناي انفصال و جدايي بين دو نفر ، جدا شدن زن وشوهر از يكديگر ، رها شدن از قيد و بند نكاح و زناشويي آمده است .
طلاق ، يك پديده رواني ، اجتماعي ، اقتصادي ، فرهنگي و ... است كه در كل بر فرآيند خانواده تأثير به سزايي مي گذارد و عوارض بسيار ناگواري بر روي فرد و جامعه به دنبال دارد . در اسلام از آن به عنوان    « ابغض الحلال » ياد مي شود .
طلاق و فروپاشي خانواده ضمن بر هم زدن تعادل رواني – عاطفي افراد خانواده ، موجب بروز آسيبهاي اجتماعي مانند فرار فرزندان از خانه ، سرقت ، قتل ، جنايت و...  مي شود .  با توجه به آسيبهاي اجتماعي پيامد طلاق و آثار بدي كه به سلامت رواني – عاطفي افراد خانواده و به خصوص كودكان دارد ، بايستي تدابير لازم براي حفظ و انسجام خانواده به كار برد .  در حال حاضر جهان با روند رو به افزايش طلاق مواجه است .
آثار طلاق بر نوجوانان  و جوانان :
بلوغ که معمولاً بین 9 و 13 سالگی آغاز می شود روندی است که طی آن از دوره کودکی خارج می شویم. اگر طلاق والدین همزمان با این دوره رخ دهد توجه فرزندان به سمت منافع شخصی خودشان به صورت بارزتری دیده می شود. طلاق خصوصیات بلوغ را شدت می بخشد و می تواند باعث بروز تمایلات افراطی این مرحله از رشد شود. احساس رنج و منفی بافی، مقاومت، عدم ایجاد ارتباط با افراد خانواده و تمایل به آزادی همه و همه پررنگ تر می شود، مثلاً فقدان پدر در خانواده باعث می شود مدیریت در خانواده کاهش یابد به خصوص زمانی که فرزند مدیریت مادر را قبول نداشته باشد در نتیجه کنترل و نظارت بر فرزندان کاهش می یابد. همچنین فقدان حضور مادر عمدتاً فضای عاطفی خانواده را کاهش می دهد و ممکن است فرزندان در خارج از خانه به دنبال جبران خلاء عاطفی خود باشند، که گاه به فرار از خانه، کارتون خوابی، ایجاد ارتباط با دوستان ناباب و اعتیاد و سیگار فروشی و... منتهی می شود.
 
فصل سوم
روش تحقیق
3-1- مقدمه
در این فصل  در مورد روش انجام تحقیق اشاره شده و سپس به بررسی جامعه آماری ،نمونه آماری ،روش نمونه گیری و جمع آوری داده ها و روش آماری اشاره شده است . هدف کلی این فصل روش شناسی پژوهش می باشد . 
 
3-2- روش پژوهش : 
اين پژوهش توصيفي   و از نوع پيمايشی  است و در حقيقت پژوهش ميداني   است , زيرا در پژوهش ميداني موارد با مراجعه جامعه به صورت مو به مو سنجيده مي شود.(بياني , 73 , ص 52) 
اين پژوهش از نظر هدف , پژوهش علمي است  و از نظر روش , پژوهش توصيفي از نوع ارزشيابي  است كه در آن نه تنها برآوردهاي موجود طبقه بندي مي شود كه توجه خود را به اين نكته جلب مي كند كه آنچه وجود دارد از نظر هدف را تا چه اندازه مفيد و نافع است.(همان منبع،ص53) 
3-3- جامعه آماري : 
جامعه آماري   به مجموعه اي از اشياء, اشخاص, مكانها , رويدادها و اموري اطلاق مي شود كه در يك يا چند صفت مشترك باشند .جامعه مورد مطالعه ما در اين تحقيق كليه  والدین مطلقه در می باشند.
 
3-5- ابزار پژوهش
در این پژوهش جهت جمع آوری اطلاعات از روش های کتابخانه ای و میدانی استفاده شده است در روش میدانی از پرسشنامه استفاده شده است . از آنجا که پرسشنامه استانداردی برای دریافت اطلاعات حاصل از داده های تحقیق موجود نبوده ،محقق با مطالعات وسیع در ادبیات  و پیشینه تحقیق ،مبانی نظری و بررسی های داخلی و خارجی انجام شده اقدام به ساخت پرسشنامه کرده است .
به منظور تدوین گویه های پرسشنامه با نظارت استاد راهنما طراحی و در یک نمونه آزمایشی 30 نفری که پایایی آن پس از پاسخگویی آزمودنی ها جمع آوری و نتایج حاصل از داده های آن توسط آلفای کرانباخ 73% بدست آمد که با استفاده از نرم افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل و محاسبه قرار گرفت و ضریب آلفاب کرانباخ 75% بدست آمد و همچنین این پرسشنامه با نظر 10 تن از مشاوران و روانشناسان اجتماعی و اساتید دانشگاه دارای روایی محنوایی بالایی جهت اجرا برخوردار است .
3-7- روش آماري
داده های  جمع آوری شده با استفاده از نرم افزار  SPSSدر قالب توصیف و تحلیل ارائه شده است که فراوانی ، میانگین و انحراف معیار آن برای تحلیل توصیفی داده های حاصل از پرسشنامه از روشهای آمار توصیفی چون تنظیم جداول توزیع فراوانی و درصد آن ، نمودار ستونی و میانگین استفاده شده است همچنین فرضیه های مذکور با خی 2 مورد تحلیل قرار گرفته اند . 
 
فصل چهارم
یافته های تحقیق
سؤال 1 : چه اندازه  طلاق والدین  موجب افت تحصیلی فرزندان می شود ؟
جدول شماره 1-4
 
خيلي زياد زياد تا حدودي كم خیلی کم جمع
فراواني 51 28 17 4 51 100
در صد 51 28 17 4 51 100
تفسير  : چون ميانگين نمونه بدست آمده از ميانگين جامعه بیشتر است پس نگرش سوال 1مثبت است يعني بيشتر از 50% آزمودني ها با سوال 1موافق بوده اند . در اين پژوهش بيش از 96% آزمودني ها معتقدند طلاق والدین  موجب افت تحصیلی فرزندان می شود.
سؤال 2 : چه اندازه  طلاق والدین  موجب عدم اعتماد به نفس فرزندان می شود ؟
جدول شماره 2-4
          گزینه ها خيلي زياد زياد تا حدودي كم خیلی کم جمع
فراواني 36 54 10 0 0 100
در صد 36 54 10 0 0 100
 
تفسير: چون ميانگين وزني نمونه (26/4 x=) از ميانگين وزني جامعه (μ =3) بيشتر است پس نگرش سؤال 2 مثبت است يعني بيش از 50% آزمودني  ها با سؤال 2موافق مي باشند .  نظر به اينكه 90% آزمودني ها گزينه هاي خيلي زياد و زياد را گزينش كردند پس طلاق والدین  موجب عدم اعتماد به نفس فرزندان می شود.
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات
 
بحث و نتیجه گیری :
با توجه به یافته های بدست آمده از پژوهش 
بین طلاق والدین و آسیب های  اجتماعی فرزندان رابطه وجود دارد .
بین طلاق والدین و آسیب های  اخلاقی فرزندان رابطه وجود دارد .
بین طلاق والدین و افت تحصیلی  فرزندان رابطه وجود دارد .
 
این نتایج با تحقیقات سارا مك لین، پژوهشگر آمریكایی که معتقد است مشکلات و وجود طلاق در خانواده موجب ایجاد مشكل در روح و روان كودك و حتی والدین خواهد شد  مطابقت دارد . وی معتقد است علت مشكلات روحی فرزندان طلاق، جدایی والدین یا زندگی كردن آنها با یكی از والدین نیست، بلكه تشنج‌ها و درگیری‌های خانوادگی و اختلافات والدین پیش از جدا شدن، باعث بر هم خوردن آرامش ذهنی آنها می‌شود و به دنبال خود معضلات رفتاری را به همراه می‌آورد . همچنین وی معتقد است جدایی به تنهایی آسیبی به هیچ یك از افراد خانواده وارد نمی‌كند بلكه مشكلات پیش از آن و عواملی كه موجب رسیدن خانواده به نقطه پایان می‌شود، موجب ایجاد مشكل در روح و روان كودك و حتی والدین خواهد شد .
 
 
فهرست مطالب
فصل اول : کلیات تحقیق 
مقدمه ....................
بیان مسئله ..........................
ضرورت تحقیق ........................
اهداف پژوهش .......................
فرضیه های پژوهش.................
تعاریف واژگان و اصطلاحات..............
فصل دوم : مطالعه پیشینه 
مقدمه ............................
نظریه ها  ...........................
پیشینه پژوهش .........................
فصل سوم : روش اجرای پژوهش 
روش پژوهش ................................
جامعه آماری .....................
نمونه و روش نمونه گیری ...............................
ابزار پژوهش .......................
روایی و اعتبار ابزار پژوهش ...........................
روش آماری .
فصل چهارم : یافته ها و بحث 
یافته های تحقیق .
فصل پنجم : نتیجه گیری
نتیجه گیری  .
محدودیت ها .
پیشنهادات  .
منابع .
ضمائم
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 50 هزار تومان
قیمت : 25هزار تومان

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع مقایسه تیپ های شخصیت پنج عاملی و هویت قومی (فارس ، آذری، لر و کرد )

چکیده :
هدف این پژوهش تعیین تفاوت تیپ های شخصیت پنج عاملی و هویت قومی (فارس،آذری، لر وکرد) می باشد.  روش انجام پژوهش، از نوع علی مقایسه ای است. جامعه آماري شامل کليه دانشجویان دختر سامن در خوابگاه های کوی دانشگاه تهران است.   بدين منظور تعداد 200 نفر از دانشجویان بصورت در دسترس انتخاب شدند و پرسشنامه شخصیت نئو  اجرا گرديد و به منظور تحلیل یافته های پژوهش از آزمون تی مستقل استفاده شد. یافته ها نشان می دهد از آنجایی که مقدار بدست آمده برای مقدار احتمال ((P-VALUE برابر است با 000/0 و این مقدار از سطح معنی داری 05/0 = A کمتر است و همچنین با توجه به اینکه T جدول در سطح معناداری (05/0) و با درجات آزادی (198)  برابر با (96/1) است و چون نسبت T مشاهده شده (049/1) کوچکتر از T جدول(96/1) می باشد با اطمینان 95 درصد می توان گفت  بین مؤلفه های شخصیت اقوام(فارس،آذری، لر وکرد) تفاوت وجود ندارد.
 
کلمات کلیدی :پایان نامه روانشناسی ، بررسی قوم های مختلف کشور ، هویت شناسی قومی ، بررسی تیپ های شخصیت قومی
 
فصل اول
کلیات پژوهش
مقدمه  
بی تردید اصطلاح شخصیت یکی از بحث برانگیرین و در عین حال جذابترین مفاهیمی است که در علم روانشناسی وجود دارد. پیچیدگی، تنوع و گستره و شمول این اصطلاح به اندازه ای است که دستیابی به یک تعریف فراگیر، پایدار و مورد قبول از آن را نه تنها دشوار بلکه غیر ممکن ساخته است، به گونه ای که می توان گفت به شمار افرادی که سعی در شناخت و تبیین آن و در نتیجه یک قطر شخصیت داشته اند، تعاریف و تفاسیر گوناگون وجود دارد. کلمه شخصیت در انگلیسی از واژه لاتین پرسونا اقتباس شده است و در اصل اشاره به نقاب هایی دارد که توسط هنرپیشگان تئاتر در نمایشهای یونان باستان به صورت زده می شد و در عین حال در بردارنده نقش آن نیز بوده است( منصوری،1385)  .
بیان مسئله
مطالعه شخصیت از دهه 1930 با تلاش های گوردن آلپورت در روانشناسی رسماً آغاز شد. روانشناسان شخصیت آنرا به عنوان کلیت روان شناختی که انسان خاصی را مشخص می سازد در نظر می گیرند . بنابراین روانشناسی در بحث شخصیت همواره تفاوت های فردی را در نظر دارد و هدف آن تبیین آنها ست( کدیور، 1386).
شخصیت به برجسته ترین و مسلط ترین ویژگی یک فرد اطلاق می شود. در این مورد ممکن است به فرد لقب پرخاشگر یا کمرو داده شود. با چنین تصوری شخصیت اشاره  به آن دسته از برداشت های کلی دارد که یک نفر نسبت به دیگران پیدا  می کند، یعنی یک مجموعه کلی از ویژگی هایی که نماینده واقعی یک فرد بوده و در زمینه های گوناگون اجتماعی قابل مشاهده است. 
 
مقایسه تیپ های شخصیت پنج عاملی و هویت قومی (فارس ، آذری ، لر و کرد )
 
دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد 
موضوع :
 مقایسه تیپ های شخصیت پنج عاملی و هویت قومی (فارس ، آذری، لر و کرد )
 
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی - علوم اجتماعی و مشاوره
به همراه نمودار ها و جداول مربوطه - تجزیه و تحلیل داده ها توسط نرم افزار spss
قالب فایل : word  ---- تعداد 127 صفحه
 
اهمیت و ضرورت پژوهش
آگاهی از تفاوت های شخصیتی باعث شده که از همه افراد یک قوم  اقوام رفتارهای یکسانی را انتظار نداشته باشیم و قبول این نکته که برخی خصوصیات شخصیتی را می توان در یک طبقه خاص قرار داد و برخی دیگر را در طبقه دیگر ، به ما کمک می کند تا اقوام را در طبقات شخصیتی مشخص قرار دهیم. با پی بردن به طبقه شخصیتی که هر یک از اقوام به آن تعلق دارند، می توانیم رفتار آنها را در یک سری موقعیت های مشخص به طرز نسبی پیش بینی کنیم و از آنها انتظارات بخصوص داشته باشیم.
 
فصل دوم
مبانی نظری و پیشینه تحقیق
مقدمه
در این فصل محقق بر ان شده است تا ازدیدگاههای نظری و پیشینه مطالعاتی پژوهش صحبت به میان آورد به همین منظور این فصل به سه قسمت تقسیم شده است . در بخش اول مفاهیم و مبانی شخصیت مورد بحث قرار گرفته است. در بخش دوم به موضوع قومبت پرداخته شده است و در بخش  پایانی محقق از سوابق مطالعاتی متناسب با موضوع در انتهای فصل به عنوان یک بخش مجزا  استفاده کرده است. 
 
فصل سوم
روش تحقیق
در این فصل با توجه به موضوع پژوهش و اینکه روش تحقیق حاضر علی مقایسه ای است، ضمن تشریح دلایل استفاده از این روش، جامعه آماری، نمونه و نمونه گیری، روش جمع آوری اطلاعات، ابزار پژوهش وروش تجزیه و تحلیل آماری استفاده شده در تحقیق مورد بحث قرار می گیرد.
 
روش تحقیق:
تحقيق حاضر به روش علی مقایسه ای انجام مي شود زيرا هيچ يك از متغيرهاي مورد مطالعه دستكاري نمي گردد و فقط به تعیین تفاوت بین گروه ها پرداخته می شود( دلاور،1384) و فقط به شناسايي ارتباط بين متغيرها (ویژگی های شخصیت  اقوام مختلف) پرداخته مي شود.
 
 
حجم نمونه و روش نمونه گیری 
برای انتخاب نمونه مورد نظر از بین دانشجویان از روش نمونه گیری تصادفی در دسترس استفاده شد .تعداد نمونه 200 نفر می باشد که بطور مساوی از چهار قومیت فارس، اذری، لر و کرد  مورد آزمون قرار گرفته اند. 
روش گرآوری اطلاعات:
روش گردآوري اطلاعات در اين پژوهش به صورت ميداني و کتابخانه ای خواهد بود. ابزار گردآوري پرسشنامه مي باشد. در این پژوهش از پرسشنامه استفاده گردیده است:
1-مقياس ویژگی شخصيت NEO
براي سنجش عوامل شخصيت پرسنل از فرم کوتاه شده مقياس پنج عاملي نئو  NEO-FFI استفاده خواهد شد كه داراي 60 پرسش است. اين مقياس پنج  ویژگی اصلي شخصيت(روان رنجوري، برون گرايي، پذيرا بودن تجارب، سازگاري و مسئوليت پذيري) را اندازه گيري مي كند. براي هر عامل 12 عبارت در نظر گرفته شده است كه معرف آن عامل به شمار مي آيد و آزمودني ها اين عبارت را از كاملاً موافقم تا كاملاً مخالفم و از يك تا پنج، نمره گذاري مي كنند در اين آزمون انتظار بر اين است كه تمام سوالات پاسخ داده شود. براي به دست آوردن پايايي از آلفاي كرانباخ استفاده شده است به همين منظور پس از انجام محاسبات براي هر يك از پنج عامل شخصيت، روان رنجوري، برون گرايي، پذيرا بودن تجارب، سازگاري و مسئوليت پذيري به ترتيب مقادير 78%، 72%، 88%، 89%، 88% به دست آمده است.
 
روش تجزیه و تحلیل اطلاعات:
در این پژوهش از روشهای آمار توصیفی( تنظیم جدول داده ها، محاسبۀ میانگین، انحراف استاندارد) استفاده شد. به منظور پاسخگویی به فرضیه های پژوهش از روشهای آمار استنباطی به عنوان روشهای اصلی تحلیل داده ها استفاده خواهد شد. از ضريب همبستگي پيرسون استفاده شد.
 
 
فصل چهارم
تحلیل یافته ها
 
مقدمه
هدف از انجام اين پژوهش شناخت تفاوت شخصیت اقوام است. بدين منظور تعداد 200 نفر بصورت در دسترس  انتخاب شدند و مورد آزمون قرار گرفتند. در نهايت داده هاي پژوهش با نرم افزار كامپيوتري(SPSS) مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت. نتايج تجزيه و تحليل آماري در دو قسمت جداگانه آمار توصيفي و آمار استنباطي در اين فصل مورد بررسي قرار مي گيرد. در اين پژوهش از روش هاي آماري توصيفي (ميانگين، انحراف معيار و خطاي استاندارد) و آمار استنباطی (ضريب همبستگي پيرسون) استفاده شده است.
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات
مقدمه
هدف از انجام اين پژوهش شناخت رابطه بين شخصیت و سبک های دل بستگی با خطرجویی است. بدين منظور تعداد 200 نفر از دانش آموزان بصورت تصادفي انتخاب شدند و مورد آزمون قرار گرفتند. در نهايت داده هاي پژوهش با نرم افزار كامپيوتري (SPSS) مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت. نتايج تجزيه و تحليل آماري در فصل پیشین ارایه شد و در این فصل به بحث ونتیجه گیری پیرامون یافته ها و پیشنهادات و محدودیت ها اشاره می شود.
 
 
فهرست مطالب
عنوان             
 
فصل اول : کلیات پژوهش
مقدمه     
بيان مسئله
اهميت و ضرورت انجام پژوهش
اهداف پژوهش
فرضيه هاي پژوهش
تعاريف اصطلاحات
فصل دوم : مبانی نظری پژوهش    
بخش اول: تیپ های شخصیت 
بخش دوم: هویت قومی
بخش سوم: پیشینه تحقیق
فصل سوم : روش شناسی پژوهش  
روش پژوهش
جامعه آماری
نمونه آماری و حجم نمونه
ابزار جمع آوری داده ها
تجزیه و تحلیل داده ها
فصل چهارم :تجزیه و تحلیل یافته ها
تحلیل توصیفی
تحلیل استنباطی
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری
بحث و نتیجه گیری
محدودیت های پژوهش
پیشنهادهای پژوهشی
پیشنهادات کاربردی
منابع فارسی
منابع لاتین
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 70 هزار تومان
قیمت : 50 هزار تومان
 
 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع  تاثیر  عوامل اقتصادی در میان ازدواج دانشجویان

مقدمه : از تاريخ و زمان پيدايش انسان ازدواج وجود داشته است در حقيقت مي توان گفت مجموع موجودات از قبيل گياهان و حيوانات و انسان به دو جنس نر و ماده تقسيم شده و اجتماع نر و ماده موجب تكثير نوع آن شده است .براي آنكه ضمن تكثير نوع ،تكامل هم انجام پذيرد( منصوری،1384) .
ازدواج هم مثل تمام امور دوره تكامل را بتدريج طي نموده است .در ابتدا هر دختر و پسر كه در دسترس ونزديك يكديگر بوده اند باهم ازدواج مي كردند .شرايط ازدواج بين محارم حتي پدر و دختر و پسر و مادر معمول بوده است( فربد،1383) .
با عنایت به آموزه های دینی ،نخستين ازدواج بين آدم و حوا يعني اولين زن و مرد آفريده شده بوقوع پيوست، بعد در سايه ازدواج فرزندان آنها، نسل تكثير يافت و با گذشت زمان به صورت امروزي در آمد.مطالعات برخي از مردم شناسان و علماي اديان حكايت از وجود اعتقادي در گذشته دارد كه حيات را از ايده رب النوع مي دانستند .كه  همسري براي او وجودداشت كه او هم رب النوع بود و اين عقيده در جامعه ايراني قريب هفت هزار سال سابقه دارد .بر اين اساس ازدواج و تشكيل خانواده طبق اين عقيده توسط اين دورب النوع پايه گذاري شد.به تبعيت از اين اعتقاد زن ومرد تن به ازدواج داده و آن را عموميت بخشيدند تا به حدي كه به صورت امروزي آن را ملاحظه مي كنيم و البته اين خود حاصل پذيرش مسيرهاوتحولات ممتد مي باشد و عادات و رسوم و طرح ها ي مختلفي در طول تاريخ براي آن به مرحله اجرا در آمده است(صدیق اورعی،1374) .
 
بیان مساله
ازدواج ،فرآيندي از تعامل بين زن ومرد است كه تحت شرايط ومراسم قانوني ،شرعي و عرفي برگذار مي شود و عمل آن مورد پذيرش شرع ،قوانين و تشكيلات اجتماعي مي باشد .ازدواج داراي منشا زيستي ،جسماني و رواني است و از فطرت و آفرينش ويژه انسانها مايه گرفته است و بنابراين ،از ضروريات زندگي هر انساني به شمار مي آيد كه بر آن ،فرهنگ نيز افزوده مي شود .به بيان ديگر به دليل آن كه انسان موجودي با نيازهاي طبيعي و در عين حال اجتماعي است ،پديده ازدواج قادر است بسياري از نيازهاي فردي و اجتماعي زن و مرد در قالب ارتباط جسماني ،جنسي ،رواني ،اجتماعي و ديگر قرادادهاي عرفي و اجتماعي برآورده سازد .ازدواج در مقايسه با ديگر ارتباطات انساني ،دامنه اي وسيع و گسترده دارد و داراي ابعاد زيستي ،اقتصادي ،عاطفي و نيز رواني – اجتماعي است( نوابی نژاد ،1382).
 
دانلود پایان نامه با موضوع تاثیر عوامل اقتصادی در میان ازدواج دانشجویان
 
دانلود پایان نامه آماده با عنوان :
تاثیر  عوامل اقتصادی در میان ازدواج دانشجویان
 
تعداد صفحات : 130 صفحه --- قالب فایل : word 
به همراه نمودار ، جداول مربوطه ، منابع و پرسشنامه
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی - مشاوره - علوم اجتماعی و علوم تربیتی بر حسب سلیقه
 
ضرورت و اهمیت تحقیق
مسئله مورد بررسي ، جایگاه معيارها و ملاكهاي مادی در انتخاب همسرتوسط دانشجويان دختر و پسر دانشگاه براي انتخاب همسر است .ازدواج هسته ايجاد كننده و عامل تشكيل خانواده است و چون خانواده عنصر اوليه اجتماع مي باشد و ترقي و تعالي و پيشرفت تا انحطاط و تزلزل و سقوط بستگي به وضع و شرايط خانوادهاي تشكيل دهنده آن اجتماع دارد .پس مقتضي است راجع به ازدواج و شرايط آن از جهات مختلف بحث و گفتگو نمائيم تا با حل مشكلات آن بتوانيم مشكل اجتماع را حل نموده و اميد داريم شاهد آينده بهتري براي نسل جديد باشيم .
 
 اهداف پژوهش 
شناخت ارتباط بين وضعيت اقتصادي ،اجتماعي جوانان با طرز فكر آنان .
 
سوال هاي پژوهش:
1-آیا بين انتخاب همسر و داشتن تحصيلات بالاي همسرآينده در بين دختران دانشجو رابطه معنادار وجود دارد؟
2-آیابين انتخاب همسر و نفوذ مالي همسر آينده در بين دختران دانشجورابطه معنادار وجود دارد؟
3-آیابين انتخاب همسر و ظاهر و زيبايي همسر آينده در بين دختران دانشجورابطه معنادار وجود دارد؟
4-آیابين انتخاب همسر و ميزان مهريه در بين دختران دانشجورابطه معنادار وجود دارد؟
 
فصل دوم
مباني نظري تحقيق
مباني نظري: ازدواج
تعاريف:
ازدواج عملي است كه پيوند بين دو جنس مخالف را بر پايه روابط پاياي جنسي ، موجب مي شود بنابراين رابطه دو فرد از يك جنس چه به طور موقت و چه دائم ازدواج خوانده نمي شود . از سوي ديگر در تعريف ازدواج روابط جسماني بين دو انسان از دو جنس مخالف به خودي خود كافي به نظر نمي رسد ، چه ازدواج مستلزم انعقاد قراردادي است كه مشروعيت روابط جسماني را موجب گردد. در راه تحقق ازدواج بايد شاهد تصويب جامعه باشيم . بنابر اين گذشته از چهارخصلت ارتباط جسماني ، تخالف جنسي ، پايايي و قرارداد اجتماعي ، ازدواج ارتباطي را مي رساند كه در مقايسه با ديگر ارتباطات انساني داراي تاميتي است بي نظير . پس زوجيت داراي ابعاد زيستي ، اقتصادي ، عاطفي و نيز رواني اجتماعي است . ازدواج و قرارداد ناشي از آ‌ن داراي تقدس است ، برخي آنجا پيش مي روند كه تقدس زوجيت را مهمترين وجه تمايز آن از ديگر روابط بين انسانها مي دانند.(ساروخاني ،1379 ،ص  23)
 
تاريخچه ازدواج
با مطالعه و بررسي مقوله ازدواج متوجه مي شويم كه اين نماد اجتماعي ريشه اي عميق و قديمي در تاريخ گذشته دارد و تا جايي كه تمدن هاي باستاني نشان مي دهد ازدواج  از قديم الايام وجود داشته و جزء سنن و آداب و رسوم بسيار قوي و فوق العاده با اهميت تلقي مي شده است . مطالعات مردم شناسان و انسان شناسان از اقوام اوليه نشان مي دهد كه پديده ازدواج از تنوع بسياري برخوردار بوده است و سبك هاي مختلفي كه براي انتخاب همسر ، خواستگاري ،‌اجراي مراسم ها ،... بكار گرفته مي شد مويد اين نظريه است 
 
فصل سوم
روش شناسی
 
روش تحقیق
روش تحقیق در این پژوهش ، روش توصیفی ( پیمایشی) می باشد. 
جامعه آماري:
جامعه آماری پژوهش حاضر را کلیه دانش جویان دختر دانشگاه تشکیل می دهد.
روش نمونه گیری و حجم نمونه
 براي تعيين حجم نمونه از فرمول استفاده شده است
                    
 
                 حجم نمونه
                حجم جامعه
                 واریانس  عابدینی(1389)
                 سطح اطمینان برای فرضیه درسطح 15%
               خطای قابل قبول 
 
جهت جلوگیری ازافت نمونه به 200 افزایش یافته است. انتخاب 200 نفر تعدادنمونه بصورت تصادفي ساده  بوده است
ابزار جمع اوری اطلاعات  :
براي جمع آوري داده‌ها از پرسشنامه‌اي   20سوالي كه حاوي پاسخ های پنج گزینه ای بر مبنای مقیاس لیکرت بوده ، استفاده شده است. پرسشنامه مذکور از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول مربوط به مشخصات فردي افراد مورد پژوهش مي‌باشدكه شامل مواردي از قبيل ميزان تحصيلات پدر ،درآمد ،سن، تعداد فرزندان خانواده و ... قسمت دوم پرسشها برحسب شاخصهای مورد مطالعه یعنی معیارهای اقتصادی( مهریه، مسکن، شغل ، درامد)در بین  ملاک های همسر گزینی مي‌باشد.پایایی پرسشنامه با ا ستفاده از آلفای کرانباخ       73/0بدست آمده است
 
روش تجزیه و تحلیل داده ها: 
       در این تحقیق بنابر ماهیت آن از آمار توصیفی برای نشان دادن فراوانی و در صد پاسخها ونیز از آمار استنباطی برای آزمون فرضیه ها استفاده شده است.در ضمن برای پاسخ های داده شده در هر گروه سنی جدولی ترسیم و مقایسه صورت گرفته است.در این تحقیق ازآزمون  همبستگی، برای تحلیل پاسخهای دانشجویان استفاده شده است. 
 
فصل چهارم
تحلیل یافته ها
 
توصيف داده ها
شاخصهاي تو صيفي مربوط به سن آزمودنی ها  محاسبه شد و نتايج در جدول1-4 ارائه شده است.
            جدول شماره (1/4) توزیع درصد فراوانی بر حسب سن آزمود نی ها
سن فراوانی درصد درصد 
معتبر درصد
 تراکمی
تا 20سال 19 3/6 3/3 3/3
21-25 130 3/43 3/43 6/49
26-30 121 6/39 6/39 6/89
بالاتر از30سال 30 3/10 3/10 100
جمع 300                 100 100
 
        
نمودار شماره ( ¼)
داده های جدول و نمودار فوق نشان می دهد که از 300نفر گروه نمونه، تعداد 19 نفر  یعنی 3/6درصد پاسخگویان مورد بررسی، کمتر  از 20 سال،تعداد 130نفر یعنی 3/42درصد آنان بین 25 تا 20 سال ، تعداد 121 نفر یعنی 0/39 درصد بین 30 تا 25 سال و 30 نفر یعنی 3/10 درصد آزمودنیها بیشتر از 30 سال سن داشته اند.
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات
خلاصه پژوهش
در پژوهش فوق محقق به دنبال شناخت جایگاه معیار های اقتصادی در انتخاب همسر از دید دانشجویان دختر  بوده است و لذا به منظورانجام این پژوهش در 5فصل به تدوین این اثر پرداخت هاست.
فصل اول پژوهش شامل مقدمه ،بیان مسئله ،هدف یا اهداف پژوهش ، اهمیت وضرورت انجام پژوهش ،اهداف ،سوالات تحقیق ،تعریف مفاهیم وتعریف نظری وعملی آنها میباشد .فصل دوم شامل ادبیات مبانی نظری پژوهش (نظریه ها )وپیشینه های پژوهش و فصل سوم روش پژوهش،جامعه آماری ونمونه ها وروش نمونه گیری ،ابزار پژوهش وچگونگی تبیین وچگونگی روایی واعتبار ابزار پژوهش و روش تجزیه و تحلیل داده ها صحبت شده است.درفصل چهارم یافته های پژوهش در دوبخش توصیف و تحلیل داده ها مورد بررسی قرار گرفته است ودر فصل پنجم محقق  به بحث ونتیجه گیری درمورد موضوع پژوهش ومشکلات آن و پیشنهادات وخلاصه پژوهش وفهرست منابع پرداخته است.
 
فهرست مطالب
 
چکیده ...................................................................................... 1
مقدمه  ....................................................................................  2
فصل اول : کلیات تحقیق  ..........................................................  9
بيان مسئله  ...............................................................................10
ضرورت و اهميت انجام پژوهش  ..................................................  12
اهداف پژوهش  .......................................................................  13
فرضيه هاي پژوهش  ................................................................  14
تعاريف واژگان پژوهش  ............................................................... 14
فصل دوم : مبانی نظری پژوهش  ...............................................  17
مبانی نظری  ............................................................................  18
تاريخچه ازدواج  ........................................................................   20
ازدواج‌ در ایران باستان  ..............................................................  21
انواع ازدواج‌ در ایران باستان  .......................................................  21
ازدواج در ايران (دوران گذشته و معاصر)   .....................................  24
دوران معاصر و تغييرات ازدواج در ایران  .........................................  27
دوران معاصر و تغییرات ازدواج در جوامع غربی ...............................   30
انواع و صور ازدواج  ....................................................................   31
ازدواج ربايشي  .......................................................................    31
ازدواج از طريق خريد همسر  .....................................................   33
ازدواج موقت  ............................................................................   34
صيغه گون  ................................................................................  35
بررسی تحولات تاریخی ازدواج در ایران  .........................................  36
ازدواج مبادله اي  ........................................................................  36
ازدواج تنظیم شده  .....................................................................  38
ازدواج خصوصي...........................................................................  39
ازدواج آزمایشی..........................................................................  40
ازدواج دوستانه  ..........................................................................  42
ازدواج با ارواح  ............................................................................  44
ديدگاههاي نظری پيرامون ازدواج  ..................................................  44
نظریه کارکردگرایی  ....................................................................  47
نظریه مبادله اجتماعی  ...............................................................   49
نگرش سیستمی به خانواده :«رنه کونیگ»  ...................................  50
رویکرد کنش متقابل نمادین :«اروینگ گافمن  .................................   51
نگرش های فمینیستی  ..............................................................  52
تجربه زنان از زندگی خانوادگی  .....................................................  52
دیدگاه فمینیستی رزماری تانگ  ..................................................   53
كاركردهاي اجتماعي ازدواج  ........................................................   55
تعریف خانواده  ...........................................................................   52
نظريات خانواده در دوران نوين  .....................................................   60
آثار سازنده ازدواج بر فرد  ............................................................   68
اهداف و انگيز ه هاي كاذب  .........................................................   76
مشکلات همسر گزینی و ازدواج درایران  .......................................   77
مشکلات مربوط به افزایش میزان مهریه  .......................................   80
الزامات ازدواج  ............................................................................   83
شيوه‌هاي‌ نوين‌ انتخاب‌ همسر  .....................................................   85
ازدواج موفق در جامعه معاصر ایران  ..............................................  . 86
عوامل اقتصادی  .........................................................................   90
نقش عوامل اجتماعی  ................................................................   91
آسيب شناسي ازدواج در دوران معاصر  .........................................   92
چارچوب نظری تحقیق  ................................................................   96
مدل مفهومی  ............................................................................   98
تحقيقات داخلی  ........................................................................   100
تحقيقات خارجی  ........................................................................   104
فصل سوم : روش شناسی پژوهش ..............................................   106
روش پژوهش  .............................................................................   107
جامعه آماری  ...............................................................................   107
نمونه آماری و حجم نمونه  .............................................................   107
ابزار جمع آوری داده ها  .................................................................    108
پایایی و روایی پرسشنامه  ............................................................   108
روش تجزیه و تحلیل داده ها  .........................................................   109
فصل چهارم :تجزیه و تحلیل یافته ها  ..............................................   110
مقدمه  .......................................................................................    111
توصیف داده ها    ..........................................................................   112
تحلیل استنباطی  .........................................................................  115
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری و پیشنهادات  ..................................  123
بحث و نتیجه گیری  .....................................................................   124
جمع بندی کلی  ..........................................................................  128
محدودیت های پژوهش  .............................................................    130
پیشنهادات پژوهش  ...................................................................    130
منابع فارسی  ............................................................................   132
منابع لاتین  .................................................................................   138
ضمایم  .......................................................................................   139
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت:50 هزار تومان
قیمت : 40 هزار تومان

 

پایان نامه کارشناسی رشته روانشناسی  با موضوع بررسی رابطه  تحصیلات و رضایت از زندگی مردان و زنان

مقدمه: تحصیلات عالیه از جمله مسائل مهمي است كه از ديرباز توجه معلمان و متوليان آموزش و پرورش را به خود مشغول ساخته است. در هر دوره اي دانشمندان و متفكران دربارة تربيت، تحصیلات عالی فعاليت هاي علمي و عملي داشته و در اين زمينه، نظرات كاربردي مهّمي ارائه داده-اند. در منابع اسلامي بيش از هر امري، مسئله تربيت و سازندگي انسان و تحصیلات عالی چشم مي خورد و از رضایتمندی زندگی همواره به عنوان يكي از مهم ترين نتایج تربيت و تحصیلات عالی انسان ياد مي شود. رضایتمندی يك حالت روحي و رواني برانگيزانندة انسان به كار و فعاليت است. بطور طبيعي، انگيزة بشر در كارهاي اختياري، رضایتمندی به نفع، يا ترس از زيان است. رضایتمندی كه از معرفت و شناخت حاصل مي گردد، اساس همة تلاش هاي مفيد و پر ثمر انساني و نيز منشأ اصلاح امور در جامعه و رسيدن شخص به سعادت ابدي است، همان گونه كه نارضایتی در زندگی منشأ فساد مرتبه كاري ها و منتهي شدن به تفاوت ابدي است. همين كه انسان به از وضعیت حال رضایت داشته باشد، احساس نيكو و حالتي شاد به وي دست داده، باعث نشاط وي مي شود و در او انگيزه كار و تلاش ايجاد شده، او را به فعاليت¬هاي صحيح زندگي وادار مي كند. (داودي، 1383)
بیان مساله :
هر يك از ما به دنبال آرامش دروني، اميدواري و رضايت از زندگي هستيم. از اضطراب و تشويش گريزانيم. مي دانيم دلهره و نااميدي زندگي را تلخ و ناخوشايند مي كند و از جانب ديگر رضايت از زندگي و اميد، به آدمي نشاط و چالاكي مي بخشد. اما در عصر اطلاعات و هزاره سوم عليرغم رشد جوامع و صنعتي شدن امور يكي از مشخصه¬هايي كه در رفتار عموم مردم مخصوصاً جوانان وجود دارد، مسئله ضعيف بودن اميد نسبت به زندگي و آينده است. لذا از جمله موضوعات اساسي و مهم كه يادآوري آن به افراد مخصوصاً جوانان بسيار ضرورت دارد، موضوع «رضایتمندی» و اميدوار بودن به زندگي، حيات، فرداي روشن و ... » مي باشد. در حاليكه بطور قطع اين امر روشن است كه رضایتمندی  زندگی بر افكار و هيجانات و دستاوردهاي افراد تأثير مي گذارد، اما اين امر كمتر در هسته توجهات نظري يا بررسي هاي علمي قرار گرفته است. مطالعة اين امر به گونه ي وسيعي از سوي روانشناسان و نظريه پردازان رها شده و در اغلب اوقات فيلسوفان آنرا به عنوان يك موضوع گذرا تلقي مي نمايند؛ همچنين اين مفهوم در مطالعات آكادميك آموزش نيز غالباً مورد غفلت واقع شده است. (هال جین ،2006).
ضرورت و اهميت تحقيق: 
بديهي است كه كشور ما به مطالعات و تحقيقات مربوط به آموزش و پرورش نوجوانان و كودكان نياز فراوان دارد و در اين ميان لازم است به مسائل و مشكلات مهمي كه به نحوي به تحصیلات لطمه مي زند توجه لازم مبذول گردد. 
 اهداف تحقيق : 
 بررسي رابطه بين تحصيل و رضایت از زندگی افراد 
سوالات تحقيق : 
آیا  بين تحصيل و رضایت از زندگی افراد رابطه معنادار وجود دارد؟
 
فصل دوم
مبانی نظری و پیشینه تحقیق
 
مبانی نظري تحقيق : 
بخش اول
 رضایت  زندگی:
رضامندی بستر موفقیت و کامیابی است . هیچ انسان موفقی نیست که از هنر « رضایت از زندگی» برخوردار نباشد . بدون رضا مندی ، امکان پیشرفت و موفقیت وجود ندارد . انسان های موفق کسانی هستند که با زندگی خود مشکلی ندارند اشتباه نکنید ! نمی گویم درزندگی خود مشکلی ندارد بلکه می گویم با زندگی خود مشکلی ندارند .
مشکل داشتن در زندگی یک چیز است و مشکل داشتن با زندگی چیز دیگر اتفاقا بیشتر موارد انسان های موفق با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده اند . اما احساس نارضایتی از زندگی نداشتند . 
می توان گفت رضا مندی از زندگی یکی از ابزارهای ناشناخته زندگی انسان های موفق است . شاید به زندگی پیامبران واولیای الهی دقت کنید بیشترین سختی ها را تحمل کرده اند و در عین حال ناراضی و ناامید و ناتوان نبوده اند و به همین دلیل است که موفق ترین انسانهای تاریخ بشر نیز هستند.
 
بررسی میزان سواد و تحسیلات و شیوه زندگی
پایان نامه کارشناسی با موضوع :
بررسی رابطه  تحصیلات و رضایت از زندگی مردان و زنان
 
قالب فایل :  word   --- تعداد 102 صفحه  به همراه نمودار و جداول مربوطه
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی و علوم تربیتی بر حسب سلیقه دانشجو
 
 
فصل سوم
روش تحقیق
 
مقدمه
  براي اينكه نتايج حاصل از پژوهش معتبر باشد بايد از يك روش مناسب در پژوهش استفاده شود.چرا كه روش نادرست منجر به  نتيجه گيري نادرست مي شود .دستيابي به هدفهاي علمي ميسر نخواهد بود مگر اينكه ،روش درست صورت پذيرد. 
در این فصل با توجه به موضوع پژوهش واینکه روش تحقیق حاضر همبستگی است، ضمن تشریح دلایل استفاده از این روش، جامعه آماری، نمونه و نمونه¬گیری،روش جمع آوری اطلاعات، ابزار پژوهش وروش تجزیه و تحلیل آماری استفاده شده در تحقیق مورد بحث قرار می گیرد.
روش پژوهش 
انتخاب روش و نوع پژوهش بستگي به هدفها و ماهيت پژوهش و امكانات اجرايي آن دارد بنابراين زماني مي توان در مورد نوع تحقيق تصميم گرفت كه ماهيت موضوع پژوهش ،هدف ها و نيز وسعت دامنه تحقيق مشخص باشد .همچنين فرضيات تحقيق از عوامل تعيين كننده نوع روش تحقيق مي باشد چون رابطه بين متغيير ها بدون دستكاري آنها مورد بررسي قرار مي گيرد ،بنابراين در اين پژوهش از روش همبستگي استفاده مي شود که هدف از آن بررسي رابطه حدود تغييرات يك يا چندمتغيير با حدود تغييرات يك يا چند متغير ديگر است (دلاور،1384).
 
حجم نمونه و روش نمونه گیری
براي انتخاب فارغ التحصیلان نمونه گیری  بصورت تصادفي ساده بوده است. حجم نمونه دراین پزوهش 50نفرمی باشد.
 
ابزار جمع اوری اطلاعات 
جهت جمع آوري اطلاعات از روش كتابخانه اي و ميداني استفاده گرديد ،شيوه مطالعه كتابخانه اي براي تدوين مباحث نظري و ادبيات پژوهش بكار رفته و شيوه مطالعه ميداني براي گرد آوري داده هاي آماري مورد نياز پژوهش استفاده شده است.ابزار گردآوري پرسشنامه مي باشد كه بسته پاسخ است،پاسخ دهند ه ها نظرات خود را به پرسشنامه رضایت زندگی ابرازنمودند 
 پرسشنامه رضایتمندی زندگی دینر
دینر این پرسشنامه را با 12 سوال چهارگزینه ای تنظیم و استاندارد نمونه است. 
پرسشنامه رضایت مندی ، از 12 سوال تشکیل شده است .اولسون از اين پرسشنامه براي بررسي رضايت زندگی استفاده نمود و معتقد است که اين مقياس به تغييراتي که در طول دوره حيات ادمي رخ مي دهد مربوط مي شود و همچنين در اين خصوص به تغييراتي که در خانواده به وجود مي ايدحساس است 
پایایی و روایی پرسشنامه
سليمانيان(1386) در پژوهشي درباره روايي واعتبار اين پرسشنامه اظهار مي دارد که براي استفاده پرسشنامه در تحقيق ابتدا پرسشنامه ترجمه گرديد پس از ترجمه , سوالات به رويت متخصصين روانشناس(نوابي نژاد ،نادري و دلاور)و چندتن از اساتيد روانسنجی دانشگاه علامه طباطبایی رسانده شد و روائي محتواي پرسشنامه مورد تائيد قرار گرفت. در مرحله بعد پرسشنامه بر روي يک گروه 100 نفري اجرا گرديد و ضريب اعتبار ان از طريق ضريب الفاي کرانباخ محاسبه شد که عدد 93/. بدست امده است. با توجه به زياد بودن سوالهاي پرسشنامه ( 115) سوال که موجب خستگي بيش از اندازه ازمودنيها مي شد تصميم گرفته شد فرم کوتاهي از ان تهيه شود.
براي اين منظور ابتدا همبستگي هر يک از سوالات با نمره کل پرسشنامه محاسبه گرديد, سپس 47 سوال که همبستگي نسبتا بالايي برخوردار بودند انتخاب شدند اين انتخاب بطور مساوي از مقياسهاي مختلف پرسشنامه صورت گرفت و بدين ترتيب در مجموع 47 سوال انتخاب شد که مجددا ضريب اعتبار فرم 47 سوالي بر روي يک گروه 100 نفري با استفاده از ضريب الفاي کرانباخ محاسبه گرديد که ضريب اعتبار 95/. به دست امد. 
روش تجزيه وتحليل داده ها 
اطلاعات آماري بر اساس داده هاي50 مقياس تكميل شده رضایت مندی زندگی به دست آمد پس از جمع آوري پرسشنامه ها با استفاده از نرم افزار آماري در دو سطح توصيفي و استنباطي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت در سطح توصيفي از ( فراوانی،میانگین وانحراف استاندارد)استفاده شد .
در سطح استنباطي با توجه به نوع داده ها، فرضيه ها ويافتن رابطه بين آنها از خی دو آزمون تعقیبی شفه و استفاده گرديده است. 
 
فصل چهارم
تحلیل یافته ها
مقدمه
در این بخش ابتدا با استفاده از نمودارهای میله ای و جداول درصد فراوانی نحوه پاسخ گویی افراد را به هر یک از گویه ها بررسی نموده و سپس با استفاده از آزمون خی-دو فرض ارتباط بین میزان تحصیلات و رضایتمندی از زندگی را مورد آزمون قرار می دهیم.
 
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات
 
خلاصه تحقیق
پژوهش حاضر با عنوان رابطه بين تحصیلات و رضایت زندگی افراد انجام گرفت. تعداد نمونه 50 نفر میباشند که بصورت تصادفی انتخاب شدند. براي جمع اوري داده ها پرسشنامه دینر برروي افراد اجرا شد. براي تجزيه و تحليل داده ها از نرم افزار استفاده شد. در اين پژوهش از روش هاي آماري توصيفي و رگرسیون استفاده شد. در اين بخش به تحليل و بررسي يافته هاي پژوهش مي پردازيم. بدين ترتيب محقق با طرح فرضیه های پژوهش و ارائه نتايج و يافته هاي آماري به بررسي، تحليل و ارزيابي داده ها پرداخته و در مرحله نهايي به بيان محدوديت هاي پژوهش اقدام نموده است و سپس به زمينه هاي پیشنهادی يافته ها اشاره کرده است.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 50هزارتومان
قیمت: 25 هزار تومان
 

کودکان دبستانی

مهدی بنی حسن بازدید : 3044 سه شنبه 04 خرداد 1395 : 21:26 نظرات ()

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع بررسی تاثیر قصه گویی بر تمرکز دیداری ، شنیداری و مهارتهای اجتماعی کودکان دبستانی

چکیده :  هدف از انجام اين پژوهش بررسی تاثیر قصه گویی بر تمرکز دیداری، شنیداری و مهارتهای اجتماعی کودکان دبستانی است. روش انجام پژوهش، از نوع شبه ازمایشی ( پیش آزمون ، پس آزمون با گروه کنترل) استفاده شده است.جامعه آماري شامل کليه دانش آموزان پسر مقطع دبستان بوده است.  نمونه ی مورد بررسی دو گروه 26 نفری بودنده اند که بصورت تصادفی انتخاب شده اندابزار  جمع آوریداده ها داده ها مقیاس مهارت اجتماعی( SSRS)  و مقیاس تمرکزدیداری و شنیداری تولوز-پیرون    استفاده شد در اين پژوهش از  تحلیل کواریانس استفاده گرديده است. یافته های نشان دادکه ،(63/23=(27/1)F )در سطح معناداري (05/0 > P) نشان مي دهد كه روش قصه گویی باعث تغيير در گروهها شده است بنابراين مي توان گفت كه قصه گویی بر افزایش تمرکز دیداری کودکان دبستانی موثر است.
همچنین با توجه به (01/26=(27/1)F )در سطح معناداري (05/0 > P) نشان مي دهد كه مي توان گفت كه قصه گویی بر افزایش تمرکز شنیداری کودکان دبستانی موثر است و  همچنین با اطمینان 95 درصد می توان گفت كه قصه گویی بر افزایش مهارت اجتماعی کودکان دبستانی موثر است.
 
فصل اول
کلیات پژوهش
 
مقدمه:
سالهای پیش از دبستان مرحله ی شکل گیری شخصیت کودک است.این سالهای طلایی چنانچه محیط آموزشی  غنی باشد هوش شکوفا می شود، استعداد ها پرورش می یابد  و کودکان می توانند از حد اکثر توانایی های خود بهره مند گردند.جهت ایجاد محیط و آموزش های مؤثر باید تلاش نمود تا تجارب آنان نسبت به  محیط و محرک های مختلف بیشتر گردد.از جمله  عواملی که که بستر  و فرصت لازم را برای یادگیری فراهم می نماید مفاهیم و علائم و نماد هایی هستند که ذهن آدمی به کمک  آنها تجارب مجزا را به هم مربوط می سازد.ذهن عناصر مشترک را که در اشیاء و موقعیت های گوناگون وجود دارند را دریک مفهوم  مشترک جا می دهد.انتقال مفاهیم به کودکان دوره ی پیش از دبستان  از طریق بازی انجام می گیرد (مفیدی،1386).
کارکرد قصه گویی تنها لذت بخشی و روش تخیل  و توانایی های شنوایی و کلامی نیست ، در کلاس درس از قصه گویی برای انتقال مفاهیم اجتماعی بهره می گیرند . قصه های تاریخی که وقایع گذشته را بازگو می کنند قصه هایی که آداب و رسوم و اعتقادات فرهنگی فرهنگ های گوناگون را به کودکان می شناسند،قصه هایی که مناسبت ها ، جشن ها و روز های مهم قومی  و ملی را به کودکان  عرضه می کند (قزل ایاغ،1385).
امروزه زندگی اجتماعی پیچیده تر شده است  و افراد به دانش ها ،مهارت ها و گرایش های گوناگون برای زندگی در اجتماع نیاز دارند،سلامت و پویایی جامعه تا حدود زیادی به وجود شهروندانی   بستگی دارد که برای مشارکت  در امور اجتماعی  و سیاسی احساس تعهد  و مسئولیت می کنند و مهارت های لازم را برای تصمیم گیری و عمل در امور اجتماعی و آگاهی لازم در این خصوص برخوردار باشند؛به عبارت دیگر افراد جامعه باید جامعه پذیر باشند (ملکی،1384).
بی تردید یکی از مهمترین رسالت ها و دلایل  شکل گیری مدارس  در طول تاریخ  بشری توسعه ی آن  به شکل کنونی ،آماده سازی شهروندانی متعهد ،فعال و خلاق بوده است؛ افرادی که نه تنها  ارزش ها و ویژگی های مورد ستایش جامعه را دارا باشند،بلکه بتواند در راستای بهسازی و ارتقای فرهنگ جامعه تلاش مؤثرتری را به نمایش بگذارند (فتحی واجارگاه،1385).
اساساً غرض از تشکیل نظام های آموزشی در سراسر دنیا، از آموزش ابتدایی تا آموزش عالی  به طور کلی پاسخ به خواست ها و در نظر گرفتن غرض نهایی جامعه است.اهداف نهایی تعلیم و تمرکز را می توان در تحقق دو هدف کلی یعنی پرورش شخصیت انسان و رفع نیاز های اجتماعی  خلاصه نمود (کاردان،1384).
کودکان مفاهیم اولیه خود را از تجارب عینی می گیرند؛پیش از آنکه کودکان خواندن را یاد بگیرند از مشاهده عکس  ها،تصاویر، کتاب ها و داستان هایی که برای آنها می خوانند و نقل می کنند؛مفاهیم و معانی بسیاری را یاد می گیرند.ولی بعدها بسیاری ازمفاهیم را از تجارب غیر مستقیم و به اصطلاح دست دوم مانند کتاب ها،فیلم ها، سخنرانی ها و جزء آنها به دست می آورد (شعاری نژاد،1382).
قصه و قصه گویی از مهمترین ابزار هایی است که از آن طریق می توان تمرکز دیداری و شنیداری و بسیاری از مهارتهای اجتماعی را به کودکان آموخت و از آن به عنوان روشی برای آموزش مفاهیم اجتماعی به کودکان بهره گرفت.
 
 بررسی تاثیر قصه گویی بر تمرکز دیداری، شنیداری و مهارتهای اجتماعی کودکان دبستانی
پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد 
عنوان:
        بررسی تاثیر قصه گویی بر تمرکز دیداری، شنیداری و مهارتهای اجتماعی کودکان دبستانی
قالب فایل : word  --- تعداد 117 صفحه
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی و علوم تربیتی بر حسب سلیقه   
به همراه جداول و نمودار های مربوطه
 
بیان مسئله:
پزوهش حاضر با هدف بررسی تاثیر قصه گویی بر تمرکز دیداری، شنیداری و مهارتهای اجتماعی کودکان دبستانی تدوین شده است. قصه و قصه گویی از مهمترین ابزار هایی است که می تواند تخیلات کودکان را پرورش دهد و او را با دنیای اطراف و محیط زندگیش آشناکند از این رو از قصه به عنوان پلی بین کودک و جهان اطرافش یاد می شود. رویدادهای که در قصه اتفاق می افتد دارای یک نوع  نظام خاصی است که این توالی می تواند امید به آینده و معنا  را در زندگی  انسان به  تصویر بکشد (گرهارت،دی رویتر ، 2010، گرهارت وسیلور ،2006).
  قصه یا داستان وجوه مختلف دارد.یکی از وجوه آن جنبه ی آموزشی آن است.به وسیله ی قصه می توان کودکان را به کشف توانایی های خودبرای برخورداری ارتباطات واقعی  و شناخت افکار و احساسات خود یاری رسانده و آنها را در حل و فصل بین فردی به صورت آرام از طریق گفتگو هدایت کرد. بنابراین قصه می تواند از نظر تمرکز اجتماعی  و عاطفی مؤثر باشد و بسیاری از مقررات و  هنجار های اجتماعی را به کودک منتقل نماید (آشتیانی،1381).
 
اهداف پژوهش
هدف اصلی
تعیین تاثیر قصه گویی بر میزان تمرکز دیداری ، شنیداری و مهارتهای اجتماعی  کودکان دبستانی
اهداف جزیی:
تعیین تاثیر قصه گویی بر میزان تمرکز دیداری کودکان دبستانی
تعیین تاثیر قصه گویی بر میزان تمرکز شنیداری کودکان دبستانی
تعیین تاثیر قصه گویی بر میزان مهارتهای اجتماعی  کودکان دبستانی
 
ادبیات و پیشینه  پژوهش
 
مقدمه:
در این فصل محقق بر ان شده است تا ازدیدگاههای نظری و پیشینه مطالعاتی پژوهش صحبت به میان آورد به همین منظور این فصل به سه قسمت تقسیم شده است . در بخش اول مفاهیم قصه گویی مورد بحث قرار گرفته است. در بخش دوم به تمرکز دیداری شنیداری پرداخته شده است ودرادامه به مهارت های اجتماعی اشاره شده است در بخش چهارم محقق از سوابق مطالعاتی متناسب با موضوع در انتهای فصل به عنوان یک بخش مجزا  استفاده کرده است. 
 
فصل سوم
روش پژوهش
 
مقدمه
پژوهشگر در این فصل به بررسی روش انجام پژوهش و مراحلی که عملاً در انجام پژوهش صورت گرفته است می پردازد.با توجه به هدف پژوهش که بررسی  تأثیرقصه گویی بر تمرکز دیداری و شنیدار ی و مهارت های اجتماعی کودکان دبستان است به نوع و روش انجام تحقیق،جامعه ی آماری ،روش نمونه گیری ،ابزار گردآوری اطلاعات،طرح تحقیق و روش های آماری تجزیه و تحلیل داده ها پرداخته می شود.
روش تحقیق :
انتخاب روش و نوع پژوهش بستگي به هدفها و ماهيت پژوهش و امكانات اجرايي آن دارد بنابراين زماني مي توان در مورد نوع تحقيق تصميم گرفت كه ماهيت موضوع پژوهش ،هدف ها و نيز وسعت دامنه تحقيق مشخص باشد .همچنين فرضيات تحقيق از عوامل تعيين كننده نوع روش تحقيق مي باشد. چون تاثیرقصه گوییبر تمرکز دیداری وشنیداری ومهارتهای اجتماعی مورد بررسي قرار مي گيرد ،بنابراين در اين پژوهش از روش آزمایشی ( پیش آزمون ، پس آزمون با گروه کنترل) استفاده شده است.
جامعه آماری
جامعه عبارت است از گروهي ازافراد اشياءيا حوادث كه حداقل داراي يك صفت يا ويژگي مشترك هستند (سيف نراقي ،نادري ،1385)در پژوهش، جامعه به كليه افرادي اطلاق مي شود كه عمل تعميم پذيري درمورد آنها صورت مي گيرد (دلاور 1388). 
 
روش نمونه گیری و حجم نمونه:
برای انتخاب نمونه مورد نظر از بین دانش آموزان از روش نمونه گیری خوشه ای چند مرحله ای استفاده شد.  ،چون واريانس درون خوشه ها زياد و بين خوشه ها كم است در جامعه اي كه بزرگ باشد ،واريانس متغير مورد نظر در واحد هاي نمونه گيري كه بعنوان خوشه معرفي مي شوند زيا د و بين خوشه ها كم است ،از این رو معمولاً از روش نمونه گيري تصادفي ..خوشه اي استفاده مي شود در اين روش مي توان اطمينان حاصل نمود كه از هر طبقه جامعه آماري ،نمونه هاي با تعداد كافي انتخاب شده است (دلاور،1384). لذا پس از تعيين تعداد مدارس ابتدایی پسرانه منطقه دو، بعد از در اختيار گرفتن ليست مدارس دو مدرسه بطور تصادفي انتخاب گرديدند . واز بین آنها یک مدرسه برای گروه آزمایش ودیگری برای گروه کنترل برای اجرای پژوهش انتخاب شدند. نمونه ی مورد بررسی دو گروه 26 نفری بودند.در مرحله بعد با هماهنگی كارشناس مسئول مدارس  غیر انتفاعی اداره آموزش و پرورش در هر كدام از مدارس مذكوربرای اجرای پژوهش حضور يافته و با همكاري مدير مدرسه پیش آزمون بر روی دانش آموزان  پایه اول  اجرا گردید. 
دیاگرام تحقیق
در این تحقیق گروه آزمایش و کنترل کودکان دبستان می باشند که متغیر مستقل متشکل ازقصه هایی بود که طی .... جلسه بر روی گروه آزمایش اعمال گردید و گروه کنترل از اثر نفوذ چنین عاملی  محفوظ نگه داشته شد.
 
ابزار و روش گردآوری داده ها
مقیاس مهارت اجتماعی  (SSRS)
به منظور انجام این بررسی از نظام درجه‏بندی مهارت اجتماعی (SSRS) که توسط گرشام و الیوت (1990 ) تهیه شده است، استفاده شد. این نظام برای سه مقطع پیش دبستان، دبستان و دبیرستان تهیه شده است و دارای سه فرم ویژه والدین، معلمان و دانش آموزان است که هر فرم از دو بخش مهارت اجتماعی و مشکلات رفتاری تشکیل شده است، فرم معلمان بخش دیگری تحت عنوان مهارت تحصیلی را نیز شامل می‏شود. 
فرم والدین دارای 57 پرسش وفرم معلمان دارای 55 عبارت سه نمره‏ای با پاسخ‏های هرگز، اغلب اوقات و بیشتر اوقات می‏باشد. بخش مهارت اجتماعی شامل عباراتی در چهار زمینه همکاری، مسئولیت پذیری، خویشتن داری وخوداتکایی است. بخش مشکلات رفتاری شامل عباراتی در زمینه رفتارهای برون‏زا، درون‏زا و بیش فعالی است.
مقیاس روش درجه‏بندی مهارت اجتماعی(1)(SSRS) رفتار اجتماعی دانش‏آموز را که تأثیر بسزایی بر عملکرد تحصیلی، پذیرش میان همسالان، و رابطه وی با معلم دارد از دید چند ارزیاب(2) بررسی می‏کند. این مقیاس فراوانی رفتارهای مؤثر بر رشد کفایت اجتماعی و تطابق دانش‏آموز را در خانه و مدرسه اندازه‏گیری کرده و می‏تواند برای سرند کردن، طبقه‏بندی دانش‏آموزان و برنامه‏ریزی آموزش مهارت اجتماعی مورداستفاده قرار گیرد.
مقیاس SSRS شامل سه فرم ویژه ارزیابی توسط والدین، معلمان، و دانش‏آموزان است. هریک از فرم‏های مقیاس را می‏توان به تنهایی و یا توأم به‏کار گرفت. افزون بر این، مقیاس دارای برنامه‏ریزی برای مداخله به‏هنگام(3) می‏باشد. هریک از سه فرم ویژه والدین، معلمان، و دانش‏آموزان نقطه نظرات پاسخگو را منعکس می‏کند. فرم ویژه والدین و معلمان برای هر سه سطح پیش‏دبستان، دبستان و دبیرستان طراحی شده است.
فرم ویژه دانش‏آموز دارای دو فرم مخصوص کلاس‏های سوم تا ششم و کلاس‏های هفتم تا دوازدهم است. 
محتوای مقیاس. مقیاس SSRS در سه فرم ویژه والدین، معلمان، و دانش‏آموزان دربرگیرنده دو بخش اصلی مهارت اجتماعی و مشکلات رفتاری است. مقیاس علاوه‏بر ارزیابی مشکلات رفتاری که مانعی برای رشد مهارت اجتماعی است، آزماینده را در جهت تعیین علل نقص مهارت اجتماعی و برنامه‏ریزی و مداخله آتی کمک می‏کند.
1. بخش مهارت اجتماعی. این بخش از مقیاس شامل رفتارهایی نظیر همکاری، قاطعیت، و خویشتن‏داری است. این بخش‏ها به صورت خرده آزمون ارائه شده‏اند و از جمع نمرات این خرده‏آزمون‏ها نمره مهارت اجتماعی حاصل می‏گردد. خرده‏آزمون‏های این بخش از مقیاس به قرار زیر است : 
همکاری. این خرده آزمون شامل رفتارهایی نظیر اشتراک وسائل، پیروی از دستورالعمل‏ها، و راهنمایی‏هاست؛
قاطعیت. این خرده آزمون مشتمل بر رفتارهای آغازگر نظیر کسب اطلاع از دیگران، معرفی خود به دیگران، و پاسخ مناسب به رفتار دیگران است؛ 
خویشتن‏داری. این زیر آزمون دربرگیرنده رفتارهایی است که در موقعیت‏های دشوار (نظیر استهزاء شدن) مستلزم رفتار معقول از سوی دانش‏آموز است و همچنین دربرگیرنده رفتارهایی است که در موقعیت‏های غیردشوار ضروری به نظر می‏رسد نظیر رعایت نوبت و مصالحه در مجادله.
2. مشکلات رفتاری. این بخش از مقیاس دارای سه خرده آزمون : رفتارهای برونزا و رفتارهای درونزا و پرتحرکی است. خرده آزمون‏هاای این بخش به شرح زیر است : 
رفتارهای برونزا(1).این خرده آزمون پرخاشگری لفظی یا بدنی، کنترل خشم، و مشاجره را شامل می‏شود.
رفتارهای درونزا(1). این خرده آزمون اضطراب، غم و اندوه، تنهایی و خودپنداره ضعیف را دربردارد.
پرتحرکی. این خرده آزمون شامل پرتحرکی، بی‏قراری و رفتارهای تکانشی می‏شود.
مقیاس تقریبا توسط هر فردی قابل‏اجراست اما تفسیر نمرات و طبقه‏بندی باید توسط افراد متخصص که به محدودیت‏های آزمایش و تشخیص آشنا هستند، انجام شود. آزمایندگانی که مقیاس SSRS را به کار می‏برند ضروری است به اصول اولیه و محدودیت‏های ارزیابی روانی - آموزشی واقف باشند. آزمایندگان مجرب باید در زمینه تفسیر آزمون‏ها تجربه کافی داشته و اطلاعات روان‏سنجی مقیاس را به‏دقت مطالعه کنند.
مقیاس SSRS بر این نظر استوار است که مشکلات رفتاری مانع رشد مهارت اجتماعی است. این نظر در درک نقایص مهارت اجتماعی حائز اهمیت است. مشکلات رفتاری می‏تواند مانع بروز مهارت‏های اجتماعی شود و یا در بروز آنها تداخل ایجاد کند. اعتبار مقیاس با استفاده از چندین روش نظیر همبستگی با مقیاس‏های رفتار انطباقی، تحلیل عوامل، و مقایسه گروه‏های مختلف اجتماعی تعیین گردیده‏است. قابلیت اعتماد مقیاس نیز از چندین روش نظیر قابلیت اعتماد تنصیفی، بازآزمایی و ضریب آلفای کرونباخ بررسی و تأیید شده‏است شرح کامل خصوصیات روان‏سنجی مقیاس در دستور کار آن (گرشام و الیوت، 1990آمده‏است. خصوصیات روان‏سنجی مقیاس در فرهنگ‏های غیرامریکایی کمتر بررسی شده‏است، در مطالعه‏ای در ایران مهارت اجتماعی کودکان عقب‏مانده ذهنی با استفاده از مقیاس روش درجه‏بندی مهارت اجتماعی موردبررسی قرار گرفته‏است (شهیم، 1378). همچنین اعتبار مقیاس برای استفاده در ایران89/. گرفته شده و مطلوب بوده‏است 
به منظور انجام این پژوهش از فرم ......... به‏ویژه مقطع دبستان استفاده شده است. معلمان از مهمترین منابع کسب اطلاع در زمینه رفتار و کفایت دانش‏آموزان هستند
 
2- مقیاس تمرکز دیداری و شنیداری
  الف: به منظور بررسی متغییر تمرکز دیداری از آزمون مربعات دنباله دار یا آزمون دقت تولوز-پیرون    استفاده شد در این آزمون 80 مربع دنباله دار بدون ترتیب مشخص روی برگه A4 کشیده شده است. آزمون دهنده می بایست در زمان مشخص سه مربع مشخص شده در بالای صفحه را از بین مربعات موجود شناسایی کند و آنرا خط بزند . میزان توجه و دقت کودکان با آزمون مربعات دنباله دار تولوز-پیرون مورد اندازه گیری قرار گرفت. این آزمون توسط محققین زیادی برای اندازه گیری توجه و دقت مورد استفاده قرار گرفته که از جمله میتوان به محمدتقی براهنی اشاره کرد . اعتبار بازآزمایی آزمون تولوز –پیرون 0.86 گزار شده است.   روایی این اآزمون از طریق همبستگی با آزمون دقت ویلسون گریلیز 0.79 بدست آمده است .
ب: به منظور بررسی متغیر تمرکز شنیداری از آزمون تمرکز شنیداری که شامل 40 مورد کلمات شبیه به هم میباشد که یا کاملا یکسان هستند و یا مختلفند، ولی تا حدی یکسان به نظر میرسسند استفاده شد آزمودنی باید پس از شنیدن کلمات ، کلمات کاملا یکسان و کلمات مختلف را از هم تشخیص دهد. هدف از این آزمون سنجش مرکز شنیداری آزمودنی است با توجه به اینکه پاسخهای سوالهای آزمون شنیداری به شیوه ی صفرویک نمره گذاری شده است .برای محاسبه پایایی پرسشنامه از روش کودر-ریچارد سون استفاده شده است که مقدار آن 0.75 به دست آمده است.
 
روش تجزیه و تحلیل اطلاعات:
اطلاعات آماري بر اساس نمرات در پیش ازمون و بعد از انجام 10 جلسه آموزش ......... ،نمرات (پس ازمون) از گروه ههای کنترل و ازمایش گرد اوری شده است. پس از جمع آوري، نمرات با استفاده از نرم افزار آماري در دو سطح توصيفي و استنباطي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت در سطح توصيفي از جداول توزيع فراواني و شاخص هاي مركزي و شاخص هاي پراگندكي استفاده شد .
وقتي داده ها تشكيل اندازه هايي با يك مقياس عددي با معنا را مي دهد وفرض نرمال بودن برقرار است ؛شيوه هاي پارامتري مسلماًكاراتر هستند ،بدين معني كه آزمون ها داراي توان بيشتري هستند و فاصله هاي اطمينان به طور كلي كوتاهتر است همتاي نا پارامتري آنها است .بنابر اين از آنجا كه براي ارزيابي حركت شاخص ها نياز به گرفتن ميانگين از مولفه هاي مربوط در هر شاخص وجود دارد ،لذا از آمار پارامتريك به شرط وجود ساير فرضيات مربوط به داده ها استفاده می شود(دلاور،1386).
در سطح استنباطي با توجه به نوع داده ها، فرضيه ها ويافتن رابطه بين آنها بايستي از تحلیل متناسب با اين داده ها استفاده كنيم كه در اين پژوهش از کواریانس استفاده گرديده است. 
 
 
فصل چهارم
تحلیل یافته ها
 
مقدمه 
تجزیه و تحلیل داده ها به عنوان یکی از مراحل اصلی روش تحقیق علمی شناخته می شود. پس از تدوین مبانی نظری و روش تحقیق لازم است که فرضیه تحقیق آزمون شود. از طرفی، آزمون تجربی متکی بر اطلاعات و داده هایی است که به روش علمی جمع آوری شده اند. برای یافتن پاسخ علمی این فرضیه، باید اطلاعات و داده های خام جمع آوری شده را با استفاده از یک مدل مناسب مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار داد. تبیین داده های خام، بدون تحلیل آن ها امری دشوار یا ناممکن است. نخست باید داده ها راتجزیه و تحلیل کرد و سپس نتایج این تجزیه و تحلیل را مورد تفسیر قرار داد(هومن، 1384).
در این مطالعه که با هدف بررسی تاثیر قصه گویی بر تمرکز دیداری، شنیداری و مهارتهای اجتماعی کودکان دبستانی انجام شد، داده های به دست آمده از پرسشنامه های مذکور استخراج شد. در این فصل داده های پژوهش در دو بخش توصیف داده ها و آزمون های استنباطی داده ها ، تجزیه و تحلیل شده تا شواهدی برای قبول یا رد فرضیه های پژوهش فراهم شود. در سطح آمار توصيفي از جداول، فراواني، درصد و ترسيم نمودار استفاده شده است. با توجه به اینکه طرح پژوهش حاضر طرح پیش آزمون -  پس آزمون با گروه کنترل می باشد، جهت کنترل متغیرهای خطا از تحلیل کوواریانس - پس از بررسی مفروضات تحلیل کوواریانس – برای آزمودن فرضیه استفاده شده است.
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات
مقدمه:
زبان قصه زبانی است سرچشمه گرفته از فطرت انسان ها  و دوست داشتن قصه  ها و شنیدن انها  از طبیعت انسان،برخواسته  است.از آنجا که کودکان به فطرت نزدیک ترند قصه و قصه گویی را دوست دارند و از آن تاثیر می پذیرند و می توان  از آن به عنوان یک فن آموزشی ودرمانی استفاده کرد (جمال زاده،1381).
از آنجایی که بچه ها بیشتر از بزرگتر ها  به قصه علاقه دارند و بیشتر تحت تاثیر آن قرار می گیرند.با استفاده از قصه می توان بسیاری از مفاهیم را به کودکان آموخت و آنان را با مفاهیم گوناگون همچون مفاهیم شهروندی،مفاهیم علوم ریاضی و غیره آشنا نمود،همچنین به انها درس زندگی کردن و راه و رسم درست مواجه شدن با مسائل  و مشکلات زندگی را به کودکان آموزش داده و از آنجایی که می دانیم در قرآن کتاب مقدس، مسلمانان  از قصه به عنوان ابزار و شیوه ی مناسب  برای انتقال آموزه های دینی  استفاده شده  و این مهم ما را متوجه به این وسیله و شیوه ی آموزشی  ارزشمند و لزوم استفاده و بهره مندی از آن برای آموزش می نماید.بی تردید آموزش مهارت اجتماعی و تمرکزهای دیداری وشنیداری کودکان در جوامع امروزی توجه خاصی می طلبد و لذا یکی از مهمترین ابزار ها و شیوه های آموزشی در دوران کودکی توجه به قصه و قصه گویی است  که از آن طریق می توان  بسیاری از مفاهیم  را به کودکان آموخت و از آن بهره ی مفیدی گرفت.
 
 
فهرست مطالب
عنوان          
 
فصل اول : کلیات پژوهش
مقدمه     
بيان مسئله
اهميت و ضرورت انجام پژوهش
اهداف پژوهش
فرضيه هاي پژوهش
تعاريف اصطلاحات
فصل دوم : مبانی نظری پژوهش    
فصل سوم : روش شناسی پژوهش  
روش پژوهش
جامعه آماری
نمونه آماری و حجم نمونه
ابزار جمع آوری داده ها
تجزیه و تحلیل داده ها
فصل چهارم :تجزیه و تحلیل یافته ها
تحلیل توصیفی
تحلیل استنباطی
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری
بحث و نتیجه گیری
محدودیت های پژوهش
پیشنهادهای پژوهشی
پیشنهادات کاربردی
منابع فارسی
منابع لاتین                                                                                                                                      
ضمایم
 
  فهرست جداول
 
جدول شماره  1 – 4 ...........
جدول شماره  2 – 4. ............
جدول شماره  3 – 4.............
جدول شماره  4 – 4 ............
جدول شماره  4 – 5 .............
جدول شماره  4 – 6...............
جدول شماره  4 – 7..............
جدول شماره  4 – 8 ..................
جدول شماره  4 – 9 ...................
 
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 100 هزارتومان
قیمت: 40 هزار تومان
 

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی جایگاه عوامل اقتصادی در میان معیارهای انتخاب همسر دانشجویان دانشگاه

چکیده: اين پایان نامه با هدف شناخت جایگاه عوامل اقتصادی در بین معيارهاي همسر گزینی از ديد دانشجويان دختر دانشگاه انجام شده است. روش تحقیق در این پژوهش، روش توصیفی (پیمایشی) و جامعه آماری ، کلیه دانشجویان دختر دانشگاه و حجم نمونه 300 نفر بوده است. در نمونه گیری از بین دانشکده های دانشگاه ابتدا «دانشکده شیمی» به صورت خوشه ای انتخاب گردید و سپس انتخاب دانشجویان دختر به صورت تصادفي ساده بوده است. براي جمع آوري داده‌ها از پرسشنامه محقق ساخته  25 سوالي كه حاوي پاسخ های پنج گزینه ای بر مبنای مقیاس لیکرت بوده ، استفاده شده است. پایایی پرسشنامه با استفاده از آلفای کرانباخ 79/0 بدست آمده است. در این تحقیق از آزمون  همبستگی و رتبه ای فریدمن استفاده شده است. نتایج نشان داد که میزان همبستگی بین انتخاب همسر و موقعیت مالي همسر آينده در دانشجویان برابر(749/0) است. و در سطح معناداری (05/0) معنادار است. بنابر این با 95 درصد اطمینان می توان نتیجه گرفت بین انتخاب همسر و موقعیت مالي همسر آينده درمیان دانشجویان رابطه مثبت معنا دار وجود دارد. همینطور با توجه به جدول شماره  6-4   اولویت بندی معیارهای انتخاب همسر نشان داد که نمرات عامل موقعیت مالی خانواده همسر به ترتیب نسبت به دیگر مؤلفه ها، بالاترین میانگین و اولویت بندی را در عوامل دخیل در انتخاب همسر توسط دانشجویان دختر دارد و اولویت خرده مقیاس عوامل اختلاف سنی،  از پایین ترین سطح، برخوردار     می باشد. همچنین با توجه به جدول 6-4 مشاهده می شود که دومین سطح اولویت متعلق به عامل وضعیت مالی خود همسر با میانگین  65 /13 ، سومین سطح اولویت متعلق به میزان مهریه با میانگین61/11 و چهارمین سطح اولویت دربین عوامل انتخاب همسر متعلق به تحصیلات با میانگین32/7  می باشد.
كليد واژه:  ازدواج، انتخاب همسر، معیارهای اقتصادی، دانشجویان دختر
 
«ای دختران شوی کننده و ای دامادان، اینک بیاموزم و آگاهتان سازم، پندم را به خاطر خویش نقش بندید و به دلها بسپارید و با غیرت از پی زندگانی پاک منشی بکوشید. هریک از شما باید در پندار و گفتار و کردار نیک به دیگری گوی سبقت را برباید و از این رو زندگی خویش را خوش و خرم سازد».مقدمه
می توان گفت خانواده در معنای عام یکی از قویترین پایگاه های برقراری دوستی و همدلی است که نقش اساسی در ایجاد بستر امن رشد و پرورش انسان های جدید را بر عهده دارد. اما این سوأل مطرح می شود که آیا این تعریف عام در همه ی خانواده ها صادق است و اگر چنین است آمار جدائیها و طلاق را چگونه می توانیم توجیه کنیم و یا زندگی های به ظاهر مشترک؛ اما ناسازگار را چگونه تفسیر کنیم. واقعیت این است که هر فرد قبل از شروع زندگی مشترک و تشکیل خانواده  می باید اهداف خود را از زندگی مشترک مشخص نماید تا برای تحقق خواسته ها و اهداف خود در مسیر انتخاب شریک زندگی، فردی ایده آل را که از بسیاری جهات با هم نقاط مشترک داشته باشند انتخاب نماید. 
 
دانلود پایان نامه با موضوع بررسی جایگاه عوامل اقتصادی در میان معیارهای انتخاب همسر
پایان نامه کارشناسی ارشد
بررسی جایگاه عوامل اقتصادی در میان معیارهای انتخاب همسر
 دانشجویان دانشگاه در سال تحصیلی 90-89
قالب فایل : word --- تعداد 160 صفحه --- به همراه پرسشنامه ، جداول و نمودار های مربوطه
 
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی  ، مشاوره و مدیریت زنان علوم اجتماعی بر حسب سلیقه دانشجو
 
 
فصل اول
كليات تحقيق
 
بیان مساله:
همواره این نگرانی برای جوانان وجود دارد که در چه زمان و چه کسی را بعنوان شریک زندگی خود انتخاب نمایند. «تولد، ازدواج و مرگ» سه واقعه مهم زندگی هر انسانی به شمار می رود که البته جایگاه ازدواج بسیار  مهم است؛ چراکه در ازدواج، انسان با انتخاب فردی به عنوان همسر، ضمن اینکه به یک اقدام فردی در جهت تغییر شکل و مسیر زندگی فردی خود مبادرت می نماید، موجبات بقاء جامعه انسانی را نیز فراهم  می سازد و در این راستا ضمن تأثیرگذاری بر جامعه، خود نیز از الگوی رایج در امر گزینش همسر، تبعیت می نماید.
گاه تأثیر فرهنگ چشم و هم چشمی و رقابت در زمینه انتخاب همسر، موجب بروز مشکلاتی در جامعه می گردد. به عنوان مثال اگر در انتخاب همسر، جوان با مسئولیت های سنگینی چون برگزاری مراسم ازدواج در فلان باغ و تالار ، مهریه بالا و خرید جواهرات آنچنانی و ... مواجه شود، مسلماً ازدواج به تأخیر می افتد و به تبع آن، عدم تشکیل خانواده، کاهش باروری و فرار از مسئولیت های زندگی رخ  خواهد داد. 
درگزینش همسر عوامل متعددی چون «وضعیت اقتصادی، موقعیت شغلی و خانوادگی، سطح تحصیلات، سطح فرهنگی، وضعیت ظاهری، سن ، ملّیت، مذهب و .. تأثیر گذارهستند. هرقدر، دو فرد با یکدیگر تجانس و هم فکری بیشتری داشته باشند کشش و جاذبه بیشتری بین آنها برقرار می شود و پیوند زناشویی آنها نیر محکم تر شده و از تنشهای خانوادگی در امان خواهند بود. 
 
اهداف پژوهش:
 1/ هدف كلي: 
شناخت ميزان تاثير معیارهای اقتصادي در انتخاب همسر، در بين دانشجويان
 
2/ اهداف جزئي:
اهداف جزئی اين پژوهش عبارتند از:
الف/ آشنايي با ديدگاهها و نظرات دانشجويان درخصوص معيارهاي انتخاب همسر
ب/  تعیین اولویت ها در میان معیارهای انتخاب همسر
 
3/ هدف كاربردي:
 استفاده از نتايج بدست آمده در جهت ارتقاء سطح دانش و آگاهي بخشي به دانشجويان درجهت آينده اي بهتر مي باشد.
 
فصل دوم
مباني نظري تحقيق
مباني نظري:
بخش اول: ازدواج
تعاريف:
«ازدواج عملي است كه پيوند بين دو جنس مخالف را بر پايه روابط پاياي جنسي موجب مي شود بنابراين رابطه دو فرد از يك جنس چه به طور موقت و چه دائم ازدواج خوانده نمي شود. از سوي ديگر در تعريف ازدواج روابط جسماني بين دو انسان از دو جنس مخالف به خودي خود كافي به نظر نمي رسد، چه ازدواج مستلزم انعقاد قراردادي است كه مشروعيت روابط جسماني را موجب گردد. در راه تحقق ازدواج بايد شاهد تصويب جامعه باشيم . بنابر اين گذشته از چهارخصلت ارتباط جسماني ، تخالف جنسي ، پايايي و قرارداد اجتماعي ، ازدواج ارتباطي را مي رساند كه در مقايسه با ديگر ارتباطات انساني داراي تاميتي است بي نظير . پس زوجيت داراي ابعاد زيستي ، اقتصادي، عاطفي و نيز رواني - اجتماعي است . ازدواج و قرارداد ناشي از آ‌ن داراي تقدس است، برخی تا آنجا پيش مي روند كه تقدس زوجيت را مهمترين وجه تمايز آن از ديگر روابط بين انسانها مي دانند.»(ساروخاني ،1379 :  23)
 
فصل سوم
روش شناسی تحقيق
 
در این فصل با توجه به موضوع پژوهش، روش تحقیق، جامعه آماری، نمونه و نمونه¬گیری، روش جمع آوری اطلاعات، ابزار پژوهش وروش تجزیه و تحلیل آماری استفاده شده در تحقیق مورد بحث قرار می گیرد.
 
روش پژوهش
اين تحقيق به منظور بررسي جایگاه عوامل اقتصادی در میان معيارهاي همسر گزینی از ديد دانشجويان دختر دانشگاه مي باشد تا بتوانيم معيارها را از نظر كلي در جامعه مورد بررسي قرار دهيم، از اين رو روش تحقیق در این پژوهش ، روش توصیفی ( پیمایشی) می باشد. در پژوهش پیمایشی توجه محقق بيشتر به آن نكات و عوامل مهم ويا با معني است كه به صورتي در شناخت گذشته و حال يا مطالعه ميزان تغييرات موثر است (سيف نراقي و نادري،1385).
جامعه آماري:
تمامی گروه وافرادی که جهت پژوهش مناسب تشخیص داده شده اند جمعیت آماری نامیده می شود. جامعه آماری شامل تمامی مواردی است که با معیارهای از پیش تعیین شده جهت تحقیق تطبیق می کند (دلاور ،1384).
 
نمونه آماری و حجم نمونه
حجم نمونه براساس جدول كرجسي و مورگان محاسبه شده است براين اساس با توجه به سطح اطمينان 95/0 و اشتباه مجاز 05/0 همبسته با آماره مجذور كاي حجم نمونه 300 نفر تعيين شده است .
در گام اول برای انتخاب دانشکده مورد نظر ازبین کلیه دانشکده های دانشگاه «دانشکده شیمی»  به روش نمونه گيري خوشه اي انتخاب گردید ، چون واريانس درون خوشه ها زياد و بين خوشه ها كم است در جامعه اي كه بزرگ باشد ، واريانس متغير مورد نظر در واحد هاي نمونه گيري كه بعنوان خوشه معرفي مي شوند زيا د و بين خوشه ها كم خواهد بود ، لذا معمولاً از روش نمونه گيري تصادفي خوشه اي استفاده مي شود در اين روش مي توان اطمينان حاصل نمود كه از هر طبقه جامعه آماري ، نمونه هاي با تعداد كافي انتخاب شده است (دلاور،1384).
در گام دوم به منظور انتخاب تعداد 300 نفردانشجویان دختر تعداد نمونه از روش تصادفي ساده  استفاده شده است.
 
ابزار جمع آوری داده ها
جهت جمع آوري اطلاعات از روش كتابخانه اي و ميداني استفاده گرديد ، شيوه مطالعه كتابخانه اي براي تدوين مباحث نظري و ادبيات پژوهش بكار رفته و شيوه مطالعه ميداني براي گرد آوري داده هاي آماري مورد نياز پژوهش استفاده شده است.
براي جمع آوري داده‌ها از پرسشنامه‌اي 25 سوالي كه حاوي پاسخ های پنج گزینه ای بر مبنای مقیاس لیکرت بوده، استفاده شده است. پرسشنامه مذکور از دو قسمت تشکیل شده است؛ قسمت اول مربوط به مشخصات فردي افراد مورد پژوهش مي‌باشد كه شامل مواردي از قبيل ميزان تحصيلات پدر، سن، قومیت و ... قسمت دوم پرسشها برحسب شاخصهای مورد مطالعه یعنی معیارهای اقتصادی ( مهریه، مسکن، شغل ، درآمد) در بین ملاک های همسر گزینی مي‌باشد. پرسشنامه مذکور توسط محقق  تنظیم و با نظارت استادان راهنما و مشاور پژوهش استاندارد گردیده است.
 
پایایی و روایی پرسشنامه
براي محاسبه همبستگي دروني ابزار از جمله پرسش ‌ها يا آزمونهايي كه خصيصه‏هاي مختلف را اندازه‌گيري مي‌كنند، از محاسبه ضريب آلفاي كرونباخ استفاده ‌شد. ميزان آلفا بيانگر اين مطلب است كه سؤالات هم پوشاني و همچنين همسويي داشته است و نيز پاسخ دهندگان نيز با دقت و آگاهي به سؤالات پاسخ داده‏اند. ضريب آلفا برحسب فرمول زير بدست مي‌آيد: 
 
كه در آن J = تعداد سؤالات پرسشنامه، Sj^2= واريانس سؤال Jام، S^2= واريانس كل آزمون براي آزمون با هدفهاي پژوهشي، حصول پايايي بين 0. 6 تا 0. 8 كافي و مناسب است ( سیف، 1381). پرسشنامه مذکور با تایید ده نفر از کارشناسان و اساتید علوم اجتماعی دارای روایی محتوایی میباشد. 
پایایی پرسشنامه با استفاده از آلفای کرانباخ 79/0 بدست آمده است.
 
روش تجزیه و تحلیل داده ها: 
       در این تحقیق بنابر ماهیت آن از آمار توصیفی برای نشان دادن فراوانی و درصد پاسخها و نیز از آمار استنباطی برای آزمون فرضیه ها استفاده شده است.
      روال کار به این صورت بوده است که بعد از اجرای پرسشنامه و جمع آوری اطلاعات به منظور آزمون فرضیه های تحقیق در مورد هر سوال ابتدا جدول توزیع فراوانی و درصد پاسخهای گروه به تفکیک مشخص شده و سپس جهت انجام محاسبات آماری، پاسخهای داده شده به هر یک از سوالات با توجه به فراوانی شان در مقوله هایی تقسیم بندی گردیده اند.
در این تحقیق از آزمون  همبستگی، و رتبه ای فریدمن استفاده شده است. بعد از رسم جدول توزیع فراوانی و درصد پاسخهای گروه مورد مطالعه، به تفکیک پاسخهای داده شده به هر یک از سوالات در مقوله هایی تقسیم بندی گردیده و درگام بعدی توسط نرم افزار spss به تحلیل آماری پرداخته شده است.      
                               
فصل چهارم
تحلیل یافته ها
مقدمه
تجزیه وتحلیل به عنوان فرآیندی از روش علمی، یکی از پایه های اساسی هر روش تحقیق است. به طورکلی تجزیه و تحلیل عبارت است از روشی که از طریق آن ،کل فرآیند پژوهشی از انتخاب مسئله تا دسترسی به یک نتیجه هدایت می شود. پژوهشگر برای پاسخگویی به مسئله تدوین شده و یا تصمیم گیری در مورد رد یا تأیید فرضیه ای که صورت بندی کرده است از روش های مختلف تجزیه و تحلیل استفاده می کند. در این فصل داده های تحقیق با استفاده از روش های علمی، در جهت بررسی سؤال های پژوهش مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. پس از ملاحظه پاسخ ها و ثبت داده ها در محیط نرم افزار و استخراج نتایج آن، با توجه به ماهیت هر سؤال پژوهشی ابتدا اطلاعات توصیفی ارائه می شود و در بخش بعدی، داده ها مورد تحلیل قرار می گیرند. 
تجزیه و تحلیل یافته ها در دو بخش انجام می شود؛ در بخش اول داده های جمع آوری شده توصیف   می شوند که در آن از آمار توصیفی ( توزیع فراوانی، نمودار، میانگین، و انحراف معیار،...) جهت مرتب کردن اطلاعات استفاده شده است. و داده های حاصل از تحقیق در جداول ونمودارهای مربوطه نشان داده  می شود.
 بخش دوم تحلیل داده ها مبتنی بر آمار استنباطی صورت می گیرد. هدف آمار استنباطی عبارت است از  نتیجه گیری پیرامون ویژگی های جامعه ای که نمونه مورد مطالعه از آن استخراج شده است.  برای تحلیل استنباطی داده ها از آزمونهای همبستگی پیرسون و رتبه ای فریدمن استفاده گردیده است. 
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات
بحث ونتیجه گیری
فرضیه اول
1- بين انتخاب همسرو موقعیت مالي همسر آينده در بين دختران دانشجو رابطه معنادار وجود دارد. 
یافته ها نشان داد که با 95 درصد اطمینان می توان نتیجه گرفت بین انتخاب همسر و موقعیت مالي همسر آينده در دانشجویان رابطه مثبت معنادار وجود دارد .
نتایج تحقیق همسو با تحقیقات سیدی(1385) و روغنی(1388) میباشد.
از جمله عواملی که تحقیقات پیشین نیز  به آن اشاره دارند معیار وضعیت مالی در انتخاب همسر است که با توجه به شغل فرد، محل سکونت و طبقه اجتماعی وی می باشد که دانشجویان دختر به آن توجه ویژه ای داشته اند.
 هاشمی(1388) نیز معتقد است امکانات مالی یکی از مهم ترین فاکتورهای زندگی زناشویی است که هر شخص که می خواهد ازدواج کند باید این ملاک را درنظر داشته باشد تا بعد از ازدواج دچار مشکلات زناشویی نشود.
در تحقیقی که توسط عقیل تقوی (1386) بعمل آمده، بین متغیرهای شغل و درآمد با همسرگزینی رابطه معنادار وجود دارد.
یافته ها و نتايج اين بخش از پژوهش با بخشي ازيافته هاو نتايج میری و همکاران (1374( اسپنشاد و ديگران) 1382(  همسويي دارد. میری و همکاران (1374) مهمترین عامل کاهش ازدواج و تاخیر سن ازدواج را علل اقتصادی و عدم اطمینان به آینده شخص، عدم شناخت کامل از طرف مقابل و عدم تطابق فرهنگی بین خانواده های طرفین ذکر کرده اند ". اسپنشاد و ديگران درخصوص عوامل موثر بر كاهش نرخ ازدواج يا تاخير در زمان ازدواج ، عامل استقلال اقتصادي زنان البته به غير از زنان فقير را در اين امر بسيار موثر       مي دانند. بنابر ادعاي آنها زنان تحصيل كرده وداراي مشاغل بالا، نسبت به زنان ديگر، كمتر احتمال دارد كه ازدواج كنند و زنان فقير به خاطر دستمزد پائين و ناامني شغلي خود، بيشتر احتمال ازدواج دارند.
 
پیشنهادات پژوهش
از آنجا که ریشه بسیاری از ناسازگاریها و بیماری های روحی و روانی از جو روانی- عاطفی خانواده ناشی می گردد و اساس تشکیل خانواده نیز ازدواج می باشد، لازم است در این زمینه فعالیت های سازنده ای درجهت آگاهی بخشی به جوانان صورت پذیرد.
 ازدواج یک موضوع بسیار مهم و غیر قابل انکار در جامعه امروز ماست که ریشه در تمامی ابعاد جامعه دارد؛ لذا جا دارد که بررسی های جدید با تعداد نمونه های وسیع تری برروی این موضوع انجام گیرد تا بهتر و روشن تر بتوانیم در جهت رفع مسائل و مشکلات جوانان برآمده و با آگاهی دادن وآینده نگری راهگشای آنان باشیم.
 
 
فهرست مطالب
عنوان    
چکیده ...................................................................................... 1
مقدمه  ...................................................................................  2
فصل اول : کلیات تحقیق  ... ..........................................................  9
بيان مسئله  ...............................................................................10
ضرورت و اهميت انجام پژوهش  ......................................................  12
اهداف پژوهش  .........................................................................  13
فرضيه هاي پژوهش  ..................................................................  14
تعاريف واژگان پژوهش  ................................................................. 14
فصل دوم : مبانی نظری پژوهش  ...................................................  17
مبانی نظری  ............................................................................  18
تاريخچه ازدواج  ........................................................................   20
ازدواج‌ در ایران باستان  ...............................................................  21
انواع ازدواج‌ در ایران باستان  ........................................................  21
ازدواج در ايران (دوران گذشته و معاصر)   .........................................  24
دوران معاصر و تغييرات ازدواج در ایران  ............................................  27
دوران معاصر و تغییرات ازدواج در جوامع غربی ...................................   30
انواع و صور ازدواج  ...................................................................   31
ازدواج ربايشي  .....................................................................    31
ازدواج از طريق خريد همسر  ......................................................   33
ازدواج موقت  ........................................................................   34
صيغه گون  ............................................................................  35
بررسی تحولات تاریخی ازدواج در ایران  .........................................  36
ازدواج مبادله اي  ....................................................................  36
ازدواج تنظیم شده  ..................................................................  38
ازدواج خصوصي.......................................................................  39
ازدواج آزمایشی......................................................................  40
ازدواج دوستانه  ......................................................................  42
ازدواج با ارواح  ..................................... .................................  44
ديدگاههاي نظری پيرامون ازدواج  ................................................   44
نظریه کارکردگرایی  ................................................................   47
نظریه مبادله اجتماعی  ...........................................................   49
نگرش سیستمی به خانواده :«رنه کونیگ»  ...................................  50
رویکرد کنش متقابل نمادین :«اروینگ گافمن  .................................   51
نگرش های فمینیستی  ...........................................................  52
تجربه زنان از زندگی خانوادگی  .................................................  52
دیدگاه فمینیستی رزماری تانگ  ...............................................   53
كاركردهاي اجتماعي ازدواج  ....................................................   55
تعریف خانواده  .....................................................................   52
نظريات خانواده در دوران نوين  ..................................................   60
آثار سازنده ازدواج بر فرد  .........................................................   68
اهداف و انگيز ه هاي كاذب  ......................................................   76
مشکلات همسر گزینی وازدواج درایران  .......................................   77
مشکلات مربوط به افزایش میزان مهریه  ......................................   80
الزامات ازدواج  ....................................................................   83
شيوه‌هاي‌ نوين‌انتخاب‌ همسر  .................................................   85
ازدواج موفق در جامعه معاصر ایران  ..........................................  . 86
عوامل اقتصادی  ..................................................................   90
نقش عوامل اجتماعی  .........................................................   91
آسيب شناسي ازدواج در دوران معاصر  ....................................   92
چارچوب نظری تحقیق  ........................................................   96
مدل مفهومی  ..................................................................   98
تحقيقات داخلی  ................... ...........................................   100
تحقيقات خارجی  ...................... .......................................   104
فصل سوم : روش شناسی پژوهش .......................................   106
روش پژوهش  .................................................................   107
جامعه آماری  ..................................................................   107
نمونه آماری و حجم نمونه  .................................................   107
ابزار جمع آوری داده ها  .....................................................    108
پایایی و روایی پرسشنامه  .................................................    108
روش تجزیه و تحلیل داده ها  .................................................   109
فصل چهارم :تجزیه و تحلیل یافته ها  ......................................   110
مقدمه  .........................................................................    111
توصیف داده ها    ..............................................................   112
تحلیل استنباطی  ..............................................................   115
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری و پیشنهادات  .............................   123
بحث و نتیجه گیری  .............................................................   124
جمع بندی کلی  ................................................................   128
محدودیت های پژوهش  .....................................................    130
پیشنهادات پژوهش  ..........................................................    130
منابع فارسی  ..................................................................   132
منابع لاتین  ......................................................................   138
ضمایم  ...........................................................................   139
 
 
  فهرست جداول
 
جدول 1-4: توزیع درصد فراوانی بر حسب سن آزمودنی ها 112
 جدول 2-4: توزیع درصد فراوانی بر حسب مقطع تحصیلی 113
جدول 3-4: توزیع درصد فراوانی بر حسب قومیّت 114
جدول 4-4: جدول همبستگی پیرسون بين انتخاب همسرو موقعیت مالي همسر آينده 115
جدول 5-4: جدول همبستگی پیرسون بين انتخاب همسر و تحصیلات 116
جدول 6-4: جدول همبستگی پیرسون بين انتخاب همسرو سن همسر آينده 117
جدول 7-4: جدول همبستگی پیرسون بين انتخاب همسرو زیبایی 118
جدول 8-4: جدول همبستگی پیرسون بين انتخاب همسرو میزان مهریه 119
جدول 9-4: جدول همبستگی پیرسون بين انتخاب همسرو موقعیت خانواده همسر 120
جدول 10-4: جدول همبستگی پیرسون بين انتخاب همسر و اصالت خانوادگی 121
جدول11-4: اولویت رتبه ای عوامل انتخاب همسر                                                   122           
 
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 100 هزارتومان
قیمت: 50هزار تومان

پایان نامه  کارشناسی ارشد ( MA) گرایش : روانشناسی تربیتی با موضوع بررسي مقايسه اي ميزان خلاقيت بين رشته هاي فني و پزشكي

چكيده تحقيق:
خلاقيت يعني اينكه در كائنات نظم و نظامي در رابطه علت و معلول و هارموني وجود دارد و فرد خلاق كسي است كه مي تواند در دل (بطن) اين نظم و نظام (هارموني)، نظم جديدي در بياورد. 
خلاقيت و نوآوري و ارائه فكر و نظر جزء خصوصيات فطري همه افراد است كه در شرايط و محيط مطلوب با شيوه هاي مناسب قابل شكوفا شدن و توسعه يافتن است. 
بررسي افراد خلاق نشان داده است كه حد معيني از هوش لازم است ولي شرط كافي نيست و لزوماً افراد باهوش خلاق نبوده اند در حالي كه افراد باهوش متوسط مي توانند افراد خلاق بد بسته اي باشند. در واقع امور خلاقيت شايد بيشتر اكتسابي باشد تا فطري و مي توان با آموزشهايي اين توانايي را در خود افزايش داد. در واقع نظام آموزشي نقش اساسي در شكوفايي استعدادهاي بالقوه فراگيران دارند و ناكارآمد بودن اين نظام ها خود بزرگترين مانع بروز خلاقيت و نوآوري است. 
بنابراين تحقيق مورد نظر در جهت نشان دادن رابطه بين خلاقيت و رشته تحصيلي مي كوشد. فرضيه اين تحقيق اين است كه ميزان خلاقيت در دانشجويان فني (عمران) به طور معني داري بيشتر از پزشكي (دامپزشكي) است و آنگاه توضيحاتي در ارتباط با خلاقيت و هم چنين تحقيقاتي مربوط به تحقيق فوق ارائه شده است. 
نمونه تحقيق ذكر شده كه متشكل از 30 نفر دانشجويان رشته عمران و 30 نفر دانشجويان رشته دامپزشكي مي باشند. روش نمونه گيري به صورت تصادفي ساده خوشه اي بوده و آزمون سنجش خلاقيت تورنس به عنوان ابزار اندازه گيري در رابطه با افراد مورد نظر بكار گرفته شده است. 
 
کلمات کلیدی : دانلود پایان نامه رشته علوم تربیتی و روانشناسی ، مقایسه میزان خلاقیت بین افراد ، خلاقیت بین مردم و زندگی
 
فصل اول كليات
مقدمه:
تمدن و فرهنگ کنونی بشر، مرهون اندیشه خلاق آدمی بوده و دوان آن نیز بدون بهره گیری از خلاقیت که عالی ترین عملکرد ذهن انسان محسوب می گردد، غیر ممکن خواهد بود. استعداد همگانی خلاقیت در صورت شکوفایی، انسان را قادر می سازد ضمن فاصله گرفتن از الگوهای سنتی و تفکر و یا ایجاد روابط ذهنی جدید، اندیشه و عملکرد بدیع پدید آورده و بتواند در شرایط ناآشنای جوامع آینده با معضلات غیر قابل پیش بینی مقابله نماید. (حجتی، اسفند 1375) 
خلاقیت و نوآوری به عنوان عامل پیدایش تمدن و رشد علوم و فنون همواره از اهمیت روز افزونی برخوردار می باشد. از این رو محور حرکت جهانی در قرن بیست و یکم دانسته شده و دوران حاضر را عصر خلاقیت و نوآوری نامیده اند. 
اهمیت خلاقیت  و نوآوری، مطالعه علمی و نظام دار آن را ضروری نموده و در حال حاضر یکی از حوزه های علمی- پژوهشی بسیار فعال می باشد و به آن توجه جهانی ویژه ای     می شود.( گلستان هاشمی 1390) 
 
دانلود پایان نامه اماده با موضوع بررسی خلاقیت در دانشجویان
پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد ( MA)
موضوع :
بررسي مقايسه اي ميزان خلاقيت بين رشته هاي فني و پزشكي
 
قالب فایل : word  --- تعداد 109 صفحه
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی و علوم تربیتی بر حسب سلیقه
 
 
بیان مساله:
در دنیایی که به سرعت در حال تغییر و تحول است و خلاقیت در وهله نخست به عنوان شرط بقا و دوام زندگی تلقی می شود. خلاقیت قبل از هر چیزی، سازش با تغییر و تحول و همراه شدن با زمان است. بی تردید انسانی که نتواند با شرایط زمان و مکان و آنچه بر آن حاکم است همراه و همگام شود، محکوم به فناست. خلاقیت فرآیندی است که انسان را پویا و  زنده نگاه می دارد و قادر  می سازد تا از امکانات پیرامون خود در جهت  بقا و رشد و تکامل استفاده کند، چرا که به واسطه خلاقیت است که ذهنی باز و استعدادی شکوفا می شود.آنچه سایرین مسئله تلقی می کنند برای آنها فرصت های جهت ابداع راه حل های بکر است و به جای اینکه تغییر آنها را ترسانده و مأیوس کند، آنها را به وجد می آورد. ما همگی مسئول زندگی خود هستیم و برای تغییر آن هر زمان که تصمیم بگیریم توانمدیم. محقق با انجام این پژوهش در پی آنست که بداند آیا میزان خلاقیت در دانشجویان فنی بیش از پزشکی است؟
 
فصل دوم ادبیات و پيشينه نظري
2-1) تعاریف خلاقیت و نوآوری 
واژۀ «خلاقیت» معادل واژل Creativity و «نوآوری» برابر واژۀ Innovation  می باشد. صاحبنظران از جنبه های مختلف تعریف های گوناگونی برای این واژه ها ارائه نموده اند. اغلب تعاریف خلاقیت و نوآوری با ویژگی های «تازگی »، «جدیدی و نوی »، «سرآغاز بودن »، «اول بار بودن » و «مفید بودن » همراه می باشند. 
کشفیات علمی ، نظریه های علمی ، اختراعات  و آثار بدیع هنری و ادبی مانند کشف عناصر شیمیایی، قوانین حرکتی نیوتن، حساب دیفرانسیل و انتگرال، نظریه مکانیک کوانتومی پلانک، نظریه نسبیت/ ینشتین، نظریه روانکاوی فروید، نظریه شناختی پیاژه، نظریه عمومی سیستمها، نظریه بی نهایت بودن ذرات حسابی، الگوی ساختار مولکولی DNA واتسون و کریک، معادلۀ شرودینگر، تابلوی مونالیزای لئوناردو داوینچی، سبک نقاشی کوبیسم، شاهنامۀ فردوسی، غزلیات حافظ، آثار شکسپیر، اختراع موتور بخار، اختراع لامپ برق، اختراع رادیو و تلویزیون، اختراع تلفن، اختراع هواپیما، اختراع  ترانزیستور، اختراع اینترنت، خلق و طراحی محصولات جدید، حل مسائل کیفیت و بهره وری سازمان و هزاران هزار موارد از این قبیل جلوه هائی از خلاقیت و نوآوری می باشند. 
 
فصل سوم
روش تحقیق
 
جامعه تحقیق: 
جامعه تحقیق شامل کلیه دانشجویان رشته فنی (عمران-عمران) کلیه دانشجویان رشته پزشکی (دامپزشکی مقطع دکترای حرفه ای) دانشگاه
 
نمونه تحقیق:
 نمونه تحقیق فوق متشکل از 30 نفر دانشجویان فنی (عمران) و 30 نفر دانشجویان دامپزشکی می باشد.
روش نمونه گیری: از آنجائیکه پژوهش فوق دارای جامعه نامحدود است از طریق نمونه گیری تصادفی ساده خوشه ای استفاده شده است.
 
ابزار اندازه گیری: 
در این تحقیق از یک ابزار معتبر روانشناسی استفاده به عمل آمده است این ابزار آزمون معتبر تحت عنوان آزمون سنجش خلاقیت تورنس می باشد. این آزمون از اعتبار و روایی لازم برخورد می باشد.
 
فصل چهارم:
تجزيه و تحليل داده ها
مقدمه:
این فصل جهت پاسخگویی به فرضیه های پژوهش و نتایج حاصل از تحلیل داده ها در مورد"  بررسی مقایسه ای خلاقیت در دانشجویان رشته فنی و دامپزشکی " تنظیم شده است. به منظور توصیف داده ها از میانگین، انحراف معیار و نمودار و به منظور تحلیل استنباطی داده ها از روش آمار استنباطی-  مقایسه دو میانگین t مستقل - استفاده شده است. 
همچنین پردازشهاي آماري لازم برروي نمره ها با استفاده ازبرنامه نرم افزاري  spssتحت ويندوز(نسخه 16)انجام گرديد.
 
فصل پنجم
بحث و نتيجه گيري
خلاصه:
به طور كلي خلاقيت فرآيندي است كه طي زمان ادامه داشته و ابتكار انطباق پذير و تحقيق از خصوصيات بارز آن به شمار مي آيند و مي تواند جوابگويي براي مشكلات باشد. برخي از محققان اصولي براي مشخص شدن مرزهاي خلاقيت تعريف نموده اند. اول اينكه خلاقيت متضمن پاسخ با مفهومي نو باشد يا آنكه احتمال وقوع آن بسيار كم باشد. اما بايد توجه داشت كه نو بودن و اصالت با آنكه شرط لازم خلاقيت است اما كافي نيست زماني يك پاسخ را مي توان بخشي از يك فرآيند خلاقيت به شمار آورد كه تا اندازه اي با واقعيت مطابقت داشته يا اصولاً واقعي باشد. 
دوم خلاقيت بايد گره اي را بگشايد يا با وضعي تناسب داشته و يا مقصود معيني را به وجود آورد. سوم خلاقيت واقعي مشروط به دوام آن بينش ابتكاري، ارزيابي ئو تفسير و رشد آن باشد. در جمله كوتاهي مي توان اينگونه بيان كرد: خيلي ها ايده هاي خوب دارند اما عده كمي آنها را عملي مي كنند. هم چنين عوامل بازدارندة خلاقيت وجود دارند از جلسه تلاشهاي قبل از بلوغ براي حذف خيالبافي، محدوديت هاي بارزدارنده قوه تدبر و كنجكاوي كودكان؛ تكيه بيش از حد به نقش جنسيت، تاكيد زياد بر پيشگيري، ابقاي ترس و كمرويي، تاكيد بر مهارتهاي كلامي از طرفي مي توان از عوامل تشديد كننده خلاقيت دو دسته تقسيم مي شود. 
 
فهرست مطالب
عنوان  صفحه 
فصل اول كليات 1
چكيده تحقيق 2
مقدمه 4
بیان مساله 7
اهمیت و ضرورت تحقیق  8
هدف تحقیق 9
فرضیه 10
تعاریف عملیاتی  10
فصل دوم 11
تعاریف خلاقیت و نوآوری  12
تعریف نوآوری 16
طبقه بندی خلاقیت 17
تعریف علم خلاقیت شناسی 30
ویژگی های علم خلاقیت شناسی 31
محتوای میان رشته ای و چند رشته ای 31
رشته های درونی علم خلاقیت شناسی 35
رشته های بیرونی علم خلاقیت شناسی 38
روش شناسی علمی 42
مدل های تبیین علم خلاقیت شناسی 43
اصل ارتباط خلاقیت ملی و فرآورده های خلاق با رشد و توسعه همه جانبه 55
اصل نسبیت فرآورده های خلاق 57
خلاقیت سنجی 59
فرآورده های خلاق یا نوآوری های سازمانی سخت افزاری 62
فرآورده های خلاق یا نوآوری های سازمانی نرم افزاری 62
نیازها و ضرورت های وجودی علم خلاقیت شناسی 73
  شاخه های علم خلاقیت شناسی 84
اصول اوليه خلاقيت 87
وجوه هوش 87
خصوصيات افراد بسيار خلاق 89
عوامل باز دارنده خلاقيت 90
عوامل تشديدكننده خلاقيت و نوآوري 92
ديدگاههاي خلاقيت 97
ویژگی افراد خلاق 101
موانع خلاقیت و نوآوری 104
پیشینه عملی 109
فصل سوم جامعه و نمونه 117
جامعه تحقیق 118
نمونه تحقیق 118
روش نمونه گیری 118
ابزار اندازه گیری 118
نمره گذاری آزمون 118
فصل چهارم تجزیه و تحلیل داده ها 120
مقدمه 121
یافته های توصیفی 122
تحلیل داده های پژوهش 123
فصل پنجم بحث و نتیجه گیری 124
خلاصه 125
نتيجه گيري 126
محدوديت ها 128
پيشنهادات 129
منابع فارسي 130
فهرست پايان نامه 131
 
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 50 هزارتومان
قیمت: 25 هزار تومان
 

دانلود پایان نامه  کارشناسی ارشد علوم تربیتی  مدیریت آموزشی با موضوع : بررسی نیازهای آموزشی کارگران شرکت  (ایران خودرو دیزل)

فصل اول کلیات پژوهش
1-1 مقدمه : عصر حاضر ،عصر تغییرات و انفجار اطلاعات است . در دورانی هستیم که انسان به بالاترین اهمیت خود در تاریخ بشری رسیده است .او به واسطه داشتن بزرگترین منبع قدرت یعنی تفکر همچنان در صحنه های گوناگون سازمانی رشد کرده است. در جای دیگر گفته اند عصر حاضر ، عصر سازمان هاست ، گر چه اعتقاد داریم عصر حاضر ،عصر انسان ها و بازتاب رفتارها و ویژگی های انسانی و تاثیر آن در سازمان و شاید غلبه کردن هر چه بیشتر قدرتش به محیط زندگی خودش،رخداد عظیم قرن حاضرباشد .(ابطحی ،1383 ،167)
انسان پیوسته در حال خواستن است و به ندرت رفتاری ارائه می دهد که نتیجه یک نیاز باشد . انسان با تمام تفاوت های فردی به سازمان آمده و رودر روی سازمان ها قرار گرفت و مشکلات سازمان ها و مخصوصا صنعت جهت آماده سازی افراد برای بالا بردن و بهبود وضع آنان آغاز گشت.(واجارگاه  ،1373،11 )
زندگی بشر تا حدی ناپایدار و دستخوش تحولات پی در پی بوده است که با پررنگ تر شدن نقش انسان به طور قطع شاهد تغییرات گسترده تر و سریعتر خواهیم بود .جهان صنعت از این تغییرات مبرا نیست. (جزایری ،1374 ،31)
هیچ سازمان کار آمدی ایستا نیست . تغییر در همه ی سازمان ها روی می دهد .آنچه مسلم است بدون در نظر گرفتن طرحهای فوری و جدید برای تغییرنمی توان نسل جدیدرا برای زندگی در ساز -مان متحول و متغییر قرن بیست و یکم تربیت کرد.بدین جهت نیروی کار باید به طور فزاینده به دانشها، مهارت ها و نگرشهایی مجهز شوند تا بتوانند خود را با تغییرات و تحولات گیج کننده جامعه بشری هماهنگ سازند .تغییرات تکنولوژیک ،جهانی شدن اقتصاد ، انتظارات مصرف کننده ، توجه آنها را به کیفیت برتر در محصولات و خدمات ، خلاصه پویایی های محیطی که سازمان ها را احاطه کرده است بر مدیریت و آنها تاثیر گذار بوده و هست .شرایط جدید خارجی ،بر تواناییهای لازم در کار و به همین ترتیب بر سازمان کار موثر است .(زاهدی ،1375 )
سازمان های بالنده از اهم سازمان ها، است و دارای ویژگی های متعددی هستند . وقتی سازمان به سوی دستیابی به سطوح بالایی از بهره وری حرکت می کند و تلاش برای رسیدن به بالندگی را آغازمی نمایند یکی از مهمترین عوامل موثردر بهره وری ،آموزش نیروی انسانی است که کار آمدی را به دنبال دارد (مک گاروی،1997) .ما سازمانی را موفق می دانیم که در باره ی خود و موقعیتی که در آن قرار گرفته است،واقع بین و قابل انعطاف باشد و قادر به مقابله با هر مشکلی بر پایه دانش جدید باشد . قابلیت و توانایی استفاده از اطلاعات و تکنولوژی و قابلیت نوآوری در مدیریت و فرایند ها به نوبه ی خود متکی بر توانایی یاد گیری نهفته درون سازمان است. تاکید بر یادگیری بر توانایی سازمان در خلق دانش جدید تاثیر می گذارد .لذا سازمان ها برای موفقیت در زمینه ی آموزش نیروی کار باید فرهنگ یادگیری را در خود گسترش داده و زمینه ی مستمر برای یادگیری را فراهم سازند.(عسکری، احمد، 1384)
مدیریت منابع انسانی باید تلاش خود را هر چه بیشتر برای یادگیری ،نیروی کار جهت زیستن ،یادگیری برای دانستن،انجام دادن و یادگیری برای باهم زیستن داشته باشد.(فرهنگی ، مهدوی،1382) یادگیری و نیاز سنجی (که مهمترین عامل در ارائه هر طرح آموزشی است)و فرآیند حل مسئله و مهارت های تفکر در تسهیل امر یادگیری در فرا گیری مورد بررسی قرار گیرد.نقش مهم مهارت ، نگرش ،دانش نیروی کار در کیفی کردن و ارتقای بهره وری آموزشی سازمان ها، برآن داشته است تا با انتخاب مساله در این زمینه مفهوم و فرآیند شکل گیری نیروی انسانی ویژگی نیروهای کار را که مهارت ، نگرش دانش قوی دارند تبیین کرده و کارهایی ارائه نموده که این مولفه ها را تقویت کنند. و بعد از آن نیروی انسانی برانگیخته شده برای انجام وظایف خود مهمترین عامل بهره وری است و انگیزش نیروی کار نیز با افرایش سطح روحیه و رضایت شغلی نیروی کار ، فراهم می آید.اما برای افزایش روحیه و رضایت شغلی نیروی کار لازم است به ارضای نیازهای آنان در محیط کار توجه کنیم و تنها مدیرانی می توانند موجبات ارضای نیازهای مراتب بالای نیروی کار تحت نظارت خود را فراهم سازند که به درستی به نیازهای آنان واقف شده و سبب شوند تا سازمان ها نیروی کار را از این نقطه نظرمورد توجه قرار داده و جهت قوی تر شدن دانش ، مهارت رفتار مطلوب که از ابعاد مهم هر دنیای صنعتی است ، را در آنها جستجو کنند. این امر محقق نخواهد شد مگر با بهسازی نیروی انسانی از طریق آموزش .جهت این امر خطیر دانستن نیازهای آموزشی سبب روشن شدن مسیر می شود.(مجتهد ،1382 )
منظور از آموزش ،"فرآیندی سازمان یافته و قانونمند به منظور اطلاع رسانی به نیروی کار و با هدف بهبود بخشیدن و اعتلای توانایی ها ،مهارت ها ، دانش و آگاهی وعادات کاری ،گرایش ها و نگرش، آموزش ضرورت تعالی را در افراد فراهم ساخته و نهایتا شرایط لازم را برای تغییر و توسعه فراهم می کند. انسان با پذیرفتن نقش سازمانی خودش به نام کارمند در سازمان شروع به فعالیت کرده و جهت عطف این دو، آموزش اهمیت بالایی پیدا کرده است و سبب افزایش کار آیی و اثر بخشی در جهت بهبود فعالیت های سازمان شده است . (مجتهد ،1382 ،78-90 )
هر سازمان یا اداره ای که نیروی کار و مستخدمینش تحت آموزش و افزایش مهارت ها و معلومات قرار بگیرد باعث پیشبرد اهداف آن سازمان یا اداره شده و پیشرفت و توسعه آن را تضمین مینماید. 
 
کلمات کلیدی : بررسی نیازهای آموزشی کارگران  ، دانلود پایان نامه ارشد رشته علوم تربیتی گرایش مدیریت آموزش ، دانلود پایان نامه با موضوع آموزش ، اموزش ، افزایش مهارت ،
 
1-2 بيان مسأله
نیروی انسانی در هر سازمانی اساس کار است و این انسان ها هستند که می توانند در پایایی حرکت و ازدیاد عایدی ، سازمان موثر باشند . در این رابطه کافی است که از چشم اندازی محدود به جوامع جهان سوم نگاه کرد و در یابیم که علت ضعف دستیابی به سود خواسته در سرمایه گذاری های صنعتی چیست ؟ چرا این گونه کشورها با به کار گیری تکنولوژی پیشرفته نمی توانند به نیمه راه سود دهی جهان صنعتی نزدیک شوند ؟چرایی را در ضعف کیفی نیروی انسانی باید جستجو کرد . بدین جهت لازم است بخشی از سرمایه گذاری ها تولیدی ، در سرمایه گذاری های رشد نیروی انسانی خلاصه شود .رشدی که مبتنی بر شناخت نیاز ها ی نیروی کار برنامه ریزی شود . (عسکریان،1378،ص69)
1-4 هدف های تحقيق
 
1-4-1 هدف های کلی
تعیین نیازهای آموزشی ، مورد نیاز کارگران نمایندگان شرکت (ایران خودرودیزل) در ارتباط با دانش و نگرش و مهارت. 
اولویت بندی نیازهای آموزشی در جامعه آماری بر اساس دانش ، نگرش ، مهارت.
1-4-2 هدف های جزئی
1- تعیین نیازهای آموزشی کارگران با توانایی دانشی در زمینه "ایمنی وسازماندهی محیط" . 
2- تعیین نیازهای آموزشی کارگران با توانایی دانشی در زمینه "اطلاعات تخصصی برای انجام وظایف خود". 
3- تعیین نیازهای آموزشی کارگران با توانایی دانشی در زمینه "تجهیزات کارگاهی".
4- تعیین نیازهای آموزشی کارگران با توانایی دانشی در زمینه "جلب رضایت مشتری خود".
5- تعیین نیازهای آموزشی کارگران با توانایی نگرشی در زمینه " امنیت شغلی".
6- تعیین نیازهای آموزشی کارگران با توانایی نگرشی در زمینه "خود باوری".
7- تعیین نیازهای آموزشی کارگران با توانایی مهارتی در زمینه "مدیریت زمان." 
8- تعیین نیازهای آموزشی کارگران با توانایی مهارتی در زمینه "تشخیص صحیح عیوب‌خودرو" 
9- تعیین نیازهای آموزشی کارگران با توانایی مهارتی در زمینه "ابتکار در رفع عیوب".
 
دانلود پایان نامه مدیریت آموزشی رشته علوم تربیتی
پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (MB)
گرایش : علوم تربیتی - مدیریت آموزشی
 
عنوان :
بررسی نیازهای آموزشی کارگران شرکت (ایران خودرو دیزل) 
 
قالب فایل : word  ---  تعداد 300 صفحه 
به همراه جداول ، نمودار های مربوطه و پرسشنامه
تجزیه و تحلیل کامل داده ها 
 
فصل دوم
ادبیات مبانی نظری و سابقه ی موضوع تحقیق
2-1مقدمه
در این فصل به بیان مفاهیم و نظرات مرتبط با موضوع تحقیق با توجه به تحقیقات و نظریات موجود پرداخته شده است .فصل حاضر شامل آموزش و رابطه آن با بهره وری در سازمان ها و به ذکر جزئیاتی راجع به نیاز و نیاز سنجی آموزشی پرداخته است سپس تحقیقات انجام شده در داخل و خارج از کشور که مشابه بر تحقیق حاضر است ذکر شده و سپس نتیجه گیری از فصل حاضر شده است .با توجه به اینکه معمولا فقدان دانش،مهارت و نگرش ، امکان بهسازی و تربیت منابع انسانی را از سازمان ها می گیرد و آنها را با مشکلات عدیده در زمینه عملکرد نیروی کار رویا رو میکند. انتظار می رود با توجه به گران بودن هزینه ها و اهمیت آموزش در سازمان ها دست به سنجش نظامدار نیازهای آموزشی گروه مخاطب بپردازیم.
آموزش در صنعت به دنبال حل مشکل بوده و اغلب برای حل مسائل و مشکلات کاری نیروی کار از آن استفاده  می کندو جنبه های کاربردی و عملی مطرح کرده و سعی در ارتقاء سطح دانش و آگاهی ، سطح مهارت های شغلی ،ایجاد رفتار مطلوب متناسب با هدف های آموزش داشته است.واگر آموزش با توجه به مسائل مذکور ،به طریقه ای صحیح ، جامع و کامل انجام پذیرد ما را به سمت مسیری درست هدایت خواهد کرد.
این فصل جهت طراحی و تنظیم طرح تحقیق ، پرسشنامه و طرح فرضیه های پژوهشی و استفاده از نتایج تحقیقات مشابه ، به جهت یافته های خود با آن ها مورد استفاده قرار گرفته است 
 
فصل سوم
روش  اجرای تحقيق
 
3-1 مقدمه
در این فصل به بررسی روش تحقیق ، نوع پژوهش ، جامعه آماری ، روش نمونه گیری، و حجم نمونه ، ابزار گرد آوری داده‌ها، روش تعیین روایی و پایایی پرسشنامه ها و شیوه تجزیه و تحلیل داده‌های این پژوهش می پردازیم.
3-2 روش تحقيق
با در نظر گرفتن هدف کلی تحقیق "بررسی نیازهای آموزشی ، کارگران شرکت (ایران خودرو دیزل ) در ارتباط با دانش ، نگرش ، مهارت و اولویت بندی نیازهای آموزشی در جامعه آماری است روش تحقیق از نوع تحقیق توصیفی است و از روش پیمایشی (زمینه ای ) سودجسته است . در این راستا جمع آوری داده‌ها بطور میدانی انجام می شود.
تحقیقات توصیفی (غیر آزمایشی) ، تحقیقی است که شامل مجموعه روش هایی است که هدف آنها توصیف کردن شرایط یا پدیده های مورد بررسی است.
اجرای تحقیق توصیفی می تواند صرفا برای شناخت بیشتر شرایط موجود یا یاری دادن به فرآیند تصمیم گیری باشد ( سرمد و بازرگان ، 1382، 82) .
 تحقیق زمینه یابی  عبارت است از مشاهده پدیده ها به منظور معنا دادن به جنبه های مختلف اطلاعات جمع آوری شده است . این تحقیق از دو قسمت تشکیل شده است 1) مشاهده دقیق و نزدیک پارامتر های مورد پژوهش در جامعه 2) جمع آوری اطلاعات و معنا دادن به آنچه مورد پژوهش قرارگرفته است . به عبارت دقیق تر ، زمینه یابی یک فرآیند پژوهشی است که به منظور جمع آوری اطلاعات درباره این موضوعات که گروهی از مردم چه می دانند ، چه فکر می کنند یا چه کاری انجام می دهند . اجرا می شود. (دلاور ، 1382،139)
3-3 جامعه آماری
جامعه آماری  عبارت است از همه ی اعضای واقعی یا فرضی که علاقه مند هستیم یافته های پژوهشی را به آن تعمیم دهیم .(دلاور ،1378،130).جامعه آماری این پژوهش شامل کارگرانی است که در سال 1390در تعمیر گاه های شرکت مشغول به تعمیر ماشین  بوده اند ، که تعداد آنها به 400 نفر می رسد و در جدول 3-1 بر اساس تفکیک عناوین گروه نشان داده شده است.جامعه آماری را شرکت سهامی خاص تشکیل می دهد .
شركت سهامي خاص
تأمين كننده قطعات و ارائه كننده خدمات پس از فروش محصولات ايران خودرو ديزل و ساير توليدات سنگين بنز در ايران كاميون، اتوبوس و ميني بوس.
این شرکت در تاريخ 23/10/1352 تحتشماره 18130 به ثبت رسيده است. رسالت شركت
تدوين استراتژي خدمات پس از فروش فراگير، با استفاده از شبكه گسترده نمايندگيهاي مجاز و بهره‌جويي از سطوح فن‌آوري‌متناسب‌با نيازهاي مشتريان، در راستاي كمك به ارتقاء مزيتهاي رقابتي شركت ايران خودرو ديزل، جهت حضورمؤثردربازارهاي‌هدف با رعايت‌استانداردهاي‌زيست‌محيطي.
 الف ) اهداف اصلي شركت :
جلب رضايت و افزايش مشتريان شركت ايران خودرو ديزل.
افزايش سهم از بازار قطعات يدكي و خدمات تعميرگاهي.
سود‌آوري.
ب ) اهم فعاليت هاي شركت
تأمين و پي گيري توليد قطعات و لوازم يدكي انواع محصولات ديزلي بنز. 
ارائه خدمات فني پس از فروش اعم از سرويس هاي اوليه، گارانتي، خدمات تعميراتي، سرويس و نگهداري و خدمات تعميراتي سيار. 
عرضه قطعات به كليه نمايندگي ها و ساير مشتريان عمده طرف قرارداد شركت. 
ارائه خدمات پس از فروش به كشورهاي خريدار محصولات ايران خودرو ديزل. 
صادرات قطعات و لوازم يدكي به كشورهاي هدف. 
توليد انواع جك هيدروليك ، اتاق بار كمپرسي ، كانتينر ، زباله جمع كن و ساير تجهيزات جهت كاربري هاي كاميون و كاميونت
ارائه آموزش هاي فني و تخصصي براي گروه هاي مختلف به منظور ارتقاء سطح دانش فني. 
 
3-4 نمونه آماری
نمونه آماری این تحقیق شامل 196نفر از کارگران شرکت (ایران خودرو دیزل ) هستند . که طبق جدول مورگان تعیین و سپس به صورت نمونه گیری طبقه ای نسبتی  تصادفی انتخاب شدند که به شرح زیر می باشد:
 
3-5 ابزار اندازه گيری داده‌ها
اطلاعات پژوهش حاضر از دو بخش تشکیل شده است .
که عبارتند است از:
مطالعات کتابخانه ای: برای بررسی ادبیات موضوعی تحقیق به طور عمده از کتب ، مقالات و منابع لاتین و فارسی حاصل از جستجو در اینترنت ، بانک ها و منابع اطلاعاتی و کتابخانه ها و پایان نامه ارشد ، استفاده شده است.
تحقیقات میدانی: به منظور جمع آوری اطلاعات مورد نظر و سنجش متغییر های تحقیق از پرسشنامه استفاده شده است. همچنین جهت تکمیل اطلاعات لازم ، از ابزار مصاحبه با افراد متخصص در زمینه تحقیق نیز، استفاده می شود.
پرسشنامه مذکور مشتمل بر دو بخش است :
الف) نامه ی همراه: در این قسمت هدف اصلی از انجام این پژوهش بیان شده و هدف از گرد آوری داده‌ها به وسیله پرسشنامه و ضرورت همکاری پاسخ دهنده در ارائه داده‌های مورد نیاز و همچنین واژه نامه و اهداف پرسشنامه تشریح شده است .
 
ب) سوال های پرسشنامه:
این پژوهش از پرسشنامه  سود جسته است . این پرسشنامه حاوی 51 سوال بسته پاسخ  که بر اساس مقیاس بندی ، لیکرت  5 گزینه ای که در جدول 3-2 نشان داده شده است ، استفاده شده است . که از خیلی زیاد 5 تا خیلی کم 1 تدوین شده است.
جدول3-3روش نمره گذاری سوالات پرسشنامه
خیلی زیاد زیاد متوسط کم خیلی کم
5 4 3 2 1
سوال بسته پاسخ به مجموعه گزینه های ارائه شده گویند تا پاسخ دهنده از میان آنها یکی را انتخاب کند .( سرمد و بازرگان، 1382، 143)
اعتبار محتوایی آن توسط اساتید راهنما و مشاوران و کارشناسان تعیین گردید.
 
 
خودباوری
سوال 34 تا 38 و 40 بهبود مستمر عملکرد - سوال 34 تا 38 و 40 
- تا چه حد باور دارید وقتیکه همکارانتان می گویند عیب یابی تمامی قسمتهای خودرو را به تنهایی می توانند انجام دهند؟
- تا چه حد باور دارید افزایش درآمد تعمیرگاه ناشی از افزایش مهارت شماست؟
- تا چه حد ازدانش همکارانتان و سرپرست خود جهت حل مشکلات کاری استفاده می کنید؟
- تا چه حد باور دارید آنهایی که در انجام وظایف خود حرفه ای شده اند به آموزش افزایش مهارت بی اعتنا هستند؟
- تا چه حد علاقمند هستید برای شناسایی عیب خودرو به همکارانتانن کمک کنید؟
- تا چه حد باور دارید همکارانی که خواستار اختیار بیشتری در تعمیرگاه هستند وظایفشان را به خوبی انجام می دهند؟
 
3-6 سنجش پايايی
پایایی1پرسشنامه نیازهای آموزشی شرکت با استفاده از α کرونباخ2 محاسبه شده است.و اعتبار محتوایی آن به وسیله اساتید و کارشناسان و مشاوران اعتبار سنجی گردید.به این ترتیب که پرسشنامه ای بین کارگران توزیع گردید و علاوه بر اعتبار یابی کل پرسشنامه ،اعتبار مجموع سوالات که برای سنجش هر مولفه به کار گرفته شده اند، به صورت جداگانه بدست آورده شده است.
آلفای کرونباخ یکی از روش های محاسبه قابلیت اعتماد پرسشنامه ها است .هماهنگی درونی ابزار اندازه گیری از جمله پرسشنامه ها یا آزمون هایی که خصیصه های مختلف را اندازه گیری می کند ، می سنجد. (سرمد و بازرگان ، 1382،169)
معمولا دامنه ضریب اعتماد آلفای کرونباخ از صفر (0) به معنای عدم پایداری ، تا مثبت یک( 1+) به معنای پایایی کامل قرار می گیرد و هر چه مقدار بدست آمده به عدد مثبت یک نزدیکتر باشد قابلیت اعتماد پرسشنامه بیشتر است.
 
Reliability Statistics
Cronbach's Alpha N of Items
0.911 51
3-7 سنجش اعتبار
جهت سنجش اعتبار از نظر اساتید راهنما ،مشاور  و کارشناسان و خبرگان استفاده شده است .
 
3-8 آلفای کرونباخ کل پرسشنامه
وα تک تک مولفه ها به ترتیب در جدول زیر آمده است. بر اساس فرمول آلفای کرونباخ k تعداد سوالات   واریانس سوالات و   واریانس مجموع سوالات ، هر چه عدد بدست آمده به یک نزدیک تر باشد ، نشانه قابلیت بیشتر و پایایی بهتر در پرسشنامه است و با توجه به نتیجه ی آلفای محاسبه شده به تفکیک ویژگی‌ها و سبک ها، آلفای کل پرسشنامه محاسبه و پرسشنامه مورد تایید قرار گرفت و اعتبار و روایی آن سنجیده شد . و به منظور جمع آوری اطلاعات در نمونه آماری مورد نظر توضیع گردید .
فرمول محاسبه آلفای کرونباخ
فرمول (3-1)
  : تعداد سوالات 
  : واریانس نمونه 
 : مجموع واریانس سوالات 
 (منبع پاشایی ، 1373 ،97)
 
3-9 روش تجزيه و تحليل داده‌ها
جهت تجزیه و تحلیل داده‌های حاصل از اجرای پرسشنامه ها در تحقیق حاضر ،علاوه بر استفاده از آمار توصیفی مانند فراوانی،درصد،میانگین،انحراف استاندارد،چولگی،کشیدگی،در این پژوهش از آماراستنباطی، که شامل روش های آماری ذیل است ،استفاده شده است.
از آنجایی که در این پژوهش "بررسی نیازهای آموزشی کارگران" است،از آزمون های استنباطx^2(خی دو یا نیکویی برازش ) استفاده شده است .همچنين براي اولویت بندی از آزمون فريدمن1 استفاده شده وجهت یافته های جانبی از آزمون آماری پارامتریک تحلیل واریانس یک راهه و همبستگی پیرسون، رابطه بین نیازهای کارکنان در حیطه¬های مختلف با سابقه کاری، نوع شغلی و سطح تحصیلات نمونه بررسی شد. 
در تحقیقات که ازx^2استفاده شده است،این آزمون به منظور آزمون فرضیه درباره استقلال فراوانی هایی که در طبقههای مختلف قرار گرفته اند به کار برده می شود .(دلاور ،1388 ،482 )
پژوهشگر جهت اینکه آیا بین فراوانی مشاهده شده در نمونه با فراوانی های فرضی ، اختلاف معناداری وجود دارد ؟از این آزمون استفاده می کند فراوانی های فرضی ممکن است کاملانظری باشند .این مورد استفاده از خی دو را نیکویی برازش خی دو 2 گویند . زیرا این آزمون به ما می گوید که چگونه فراوانی های مشاهده شده با فراوانی های فرضی یا نظری در درون یک جامعه مطابقت دارد. مورد استفاده دیگر خی دو زمانی است که پژوهشگر علاقه مند است این فرضیه را که فراوانی ها یا نسبت های دو یا چند جامعه یکسان هستند ، آزمون کند.(دلاور ،1388 ،483 ) 
فرمول(3-2) x^2=(∑▒〖(o-E)^2 〗)/E O=فراوانی مشاهده شده یا اندازه گیری شده
E= فراوانی مورد انتظار یا فرضی
∑= مجموع
و به طور کلی می توانیم نتیجه بگیریم که:
اگر فرضیه ای در خصوص میانگین یک جامعه آماری طراحی شود با استفاده از مراحل آزمون فرض آماری می توان صحت یا سقم فرضیه را در سطح معنی داری α تعیین کرد، که از آزمون x^2 برای این منظور می توان استفاده نمود.در این تحقیق جهت دانستن اینکه افراد و گروه ها نیازی به آموزش در زمینه دانش ،نگرش،مهارت دارند یا خیر ؟ 
يكي از آزمون‌هاي معروف ناپارامتري، آزمون فريدمن مي باشد. در صورتي كه نوعي وابستگي بين گروه هاي مختلف وجود داشته باشد، مي توان از اين آزمون براي رتبه‌بندي گروه هاي مختلف استفاده كرد. جهت تقریب آزمون فریدمن از خی دو استفاده می کنیم.(دلاور ،1387)
در این تحقیق با توجه به جدول(4-56) در فصل چهارم ، که حاصل رتبه بندی مولفه های ذکر شده در سوالات تحقیق ،است نشان داده شده است و به کمک این این آزمون در نرم افزار spss صورت گرفته است.و هر چه درجه   یک نیاز بیشتر باشد آن نیاز در مرتبه بالاتری قرار می گیرد.
براي بررسي يافته هاي جانبي اول و سوم از آزمون تحليل واريانس يك راهه و يافته جانبي دوم از همبستگي پيرسون  استفاده شد. لازم به ذكر است كه توزيع تمامي متغيرها نرمال بوده است. در ضمن در ازمون تحليل واريانس يك راهه پيش فرض همگني واريانس ها بررسي و در صورت عدم برقراري آن از F با درجات آزادي تصحيح شده ولش استفاده شده و ازمون تعقيبي نيز متناسب با برقرار بودن يا نبودن همگني انتخاب شده است.
آزمون تحلیل واریانس زمانی به کار می رود که ما یک متغیر را بخواهیم در سه گروه مختلف مورد سنجش قرار دهیم. اگرچه گونه های مختلفی از آزمون تحلیل واریانس وجود دارد؛ مثلا وقتی ما بخواهیم سه متغیر را روی یک گروه بسنجیم یا یک متغیر را روی یک گروه با توجه به دو یا سه ویژگی بسنجیم... اما فعلا ساده ترین نوع تحلیل واریانس، آنوای یک راهه است.فرضیه ی تحلیل واریانس را نمی توان جهت دار نوشت و همواره باید بدون جهت باشدچنانچه آزمون شما با توجه به میزان معنی داری، معنی دار شد؛ باید از آزمون های تعقیبی استفاده کنید که معمول ترین آن ها توکی و شفه است. این آزمون ها به شما تفاوت دو به دوی گروه ها را نشان می دهند
.و در توضیح همبستگی درجه وابستگی بین دو متغیر را اندازه گیری می کند.شدت رابطه بین دو متغیر معمولا توسط ضریب همبستگی (ρ) اندازه گیری می شود که مقدارش از 1- در خصوص همبستگی منفی کامل تا 1+ در خصوص همبستگی مثبت کامل تغییر می کند.
 
 
 
 
فصل چهارم
توصیف آماری داده ها و  استنباط آماری آنها
 
4-1 مقدمه
فصل چهارم به تجزيه و تحليل داده‌هاي گردآوري شده پرداخته شده است. در اين راستا تجزيه و تحليل آماري داده ها نرم افزار spss به استفاده شد.
یافته های این پژوهش در سه قسمت ارائه گرديده است: 
الف. یافته های توصیفی: شامل اطلاعات جمعیت شناختی پاسخ دهندگان می باشد.
ب. یافته های مربوط به فرضیه های تحقیق: در این بخش اطلاعات و یافته های بدست آمده از پرسشنامه های پژوهش به منظور بررسی فرضیه های پژوهش، مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت. در این قسمت برای بررسی فرضیه های پژوهش از شاخص های توصیفی فراوانی، درصد، میانگین و انحراف معیار و آزمون استنباطx^2استفاده شد.
ج. یافته های جانبی تحقیق: در این بخش با استفاده از آزمون-های استنباطی پارامتریک تحلیل واریانس یک راهه و همبستگی پیرسون، رابطه بین نیازهای کارکنان در حیطه¬های مختلف با سابقه کاری، نوع شغلی و سطح تحصیلات نمونه بررسی شد.
الف) توصیف آماری داده ها
4-2 اطلاعات جمعيت شناختی:
در این بخش اطلاعات مربوط به سابقه کاری، نوع شغلی و سطح تحصیلات و سن نمونه مورد بررسی در قالب جداول به صورت فراوانی و درصد و نمودار ارائه شده است.
 
 
فصل پنجم
خلاصه پژوهش، نتیجه گیری، پیشنهادها
مقدمه 
با توجه به مطالبی که در فصول قبل مطرح شده و بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده از اجرای پرسشنامه ها که در قالب آمار توصیفی و استنباطی در فصل چهارم آمده است به بحث و نتیجه گیری درباره ی سوال های تحقیق پرداخته شده است . همچنین جهت اعتبار نتایج بدست آمده از تجزیه و تحلیل تک تک سوالات پژوهش ، نتایج مشابه به دست آمده از تحقیقات پیشین مقایسه شده است و در ادامه به محدودیت های این پژوهش در دو قالب محدودیت های در اختیار محقق (در کنترل ) پژوهشگر و محدودیت های خارج از کنترل پژوهشگر پرداخته و نهایتا پیشنهادهایی مبتنی بر نتایج تحقیق ، جهت ارتقاء کیفی شرکت – ایران خودرو دیزل و همچنین پیشنهاد هایی برای بدست آوردن نتایج جامع تر در خصوص بررسی نیازهای آموزشی کارگران ، به محققان آینده ارائه شده است .
5-1 خلاصه پژوهش
این پژوهش جهت بررسی نیازهای آموزشی کارگران شرکت -ایران خودرو دیزل تدوین شده است . محقق با توجه به نظریه های موجود و پیشینه تحقیق مورد مطالعه و درک لزوم آموزش سازمانی، جهت منطبق شدن با تغییرات و کاهش هدر رفت منابع مالی سازمان و نهایت امر افزایش تعالی و رشد سازمانی اقدام به این تحقیق پیش روی خود ، داشته است .
محقق به دنبال این سوال است که نیازهای آموزشی کارگران شرکت –ایران خودرو دیزل کدامند؟ این نیازها در سه سطح دانش ، نگرش ،مهارت بررسی شد .
پرسشنامه بسته پاسخ ، محقق ساخته ای در مقیاس درجه بندی لیکرت ، 5 گزینه ای بین کارگران که از طبقات مختلفی از جمله : جلوبندی ، الکتریک ، مکانیک ، کارشناس فنی ، بوده اند ، به صورت خوشه ای طبقه ای تصادفی نمونه گیری شده بود، انتخاب و پرسشنامه بین آنها توزیع گردید . البته که قبل از توزیع پرسشنامه بین 30 نفر از آنها جهت تعیین پایایی و اعتبار ، به کمک spss و α کرونباخ صورت گرفت . پرسشنامه مذکور بین کلیه نمونه های یاد شده ، توزیع گشت و محاسبات آماری که در فصل چهارم ایفاد گشته است ، انجام شد .به جهت سنجش نیازهای آموزشی کارگران در سطح دانشی ، نگرشی ، مهارتی آنها از آزمون  خی دو یا نیکویی برازشx^2و سپس جهت پاسخ به سوال دوم یعنی اولویت بندی نیاز از فریدمن جهت طبقه بندی نیازهای آموزشی مورد استفاده قرار گرفت . و سنجش فرضع های جانبی از آزمون همبستگی پیرسون و تحلیل واریانس یک راهه سود جسته است.
 
فهرست:
پروژه های  دانشجویی أ‌
انواع مقالات و پایان نامه ها أ‌
فصل اول 1
کلیات پژوهش 1
1-1 مقدمه 1
1-2 بيان مسأله 6
1-3 اهميت و ضرورت موضوع تحقيق 12
1-4 هدف های تحقيق 17
1-5  سؤال های ويژه تحقيق 18
1-6 تعريف  مفهومی و عملياتی متغيرها 19
فصل دوم 29
ادبیات مبانی نظری و سابقه ی موضوع تحقیق 29
2-1مقدمه 29
الف : ادبيات و مفاهيم نظری 30
2 -2 بخش اول :تعاريف آموزش 30
2-3 مروری بر تاريخچه، آموزش نيروی کار در ايران و جهان 31
2-4  تعاريف آموزش و بهسازی منابع انسانی 33
2-5  مدل های آموزش و بهسازی 35
2-6  رويکرد سيستمی به آموزش 38
2-7اهميت و ضرورت آموزش نيروی کار 39
2-7-3 روابط انسانی 42
2-8آموزش نيروی کار در وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی 43
2-9جايگاه آموزش در سازمان 45
2-10نقش آموزش به عوامل مؤثر در عملکرد 47
2-10-4 انگیزه (انگیزش یا تمایلی) 48
2-11آموزش در مؤسسات صنعتی 51
2-11-1 آموزش نیروی کار برای استفاده از تجهیزات، فرایندها و خط مشیهای جدید 52
2-11-2 آموزش جهت برطرف نمودن مسائل عملکردی نیروی کار خاص 55
2-12سيکل آموزشی در صنعت 64
2-13فوايد آموزش 73
2-13-2  فواید آموزش برای مشتریان و افراد خارج از سازمان 75
2-14اهداف آموزش و بهسازی منابع انسانی 76
2-15اهميت و نقش آموزش در سازمانها 80
2-16نقش آموزش طبق استاندارد بينالمللی (ISO) 83
2-17فرايندهای آموزش 85
2-18 الگوهای آموزش 89
2-19 تعاريف و مفا هيم نياز 91
2- 20 نياز آموزشی 95
2-21 نياز سنجی 96
2-22منابع تعيين نيازهای آموزشی 99
2-22-4 استاندارد عملکرد (مدیریت عملکرد منابع انسانی ) 101
2-22-11 الزامات اجتماعی (دفاتر بین المللی ، منطقه ای و ملی ) 105
2-23 تعيين  نِياز های آموزشی 106
2-24 روش های تعيين نيازهای آموزشی 106
2-25 انواع نياز سنجی 108
2-26 يک مدل آموزشی بر اساس نياز سنجی 115
2- 27 اصول نياز سنجی 116
.2-28نيازهای آموزشی در استراتژی های مختلف 120
2-29نياز سنجی و اهميت آن 121
2-30 روش شناسی نيازسنجی 124
2-30-1  نیاز سنجی یک موضوع جدید چند بعدی است 125
2-31 انواع روش های نياز سنجی 125
2-32معيار های انتخاب روش ها 128
2-33چرا به تحليل نيازهای آموزشی نيازمنديم؟ 129
2-34مسائل و مشکلات نياز سنجی آموزشی نيروی کار 129
2-35الگوهای سنجش نيازها 130
2-35-5 راجر کافمن: الگوی عناصر سازمانی 132
2-36اولويت بندی نياز ها 137
2-37شاخص های ارزيابی اثر بخشی آموزش 140
2-38 روش ارزيابی عملکرد 142
2-39ضرورت و اهميت ارزشيابی آموزشی 143
2-40سابقه موضوع تحقيق 144
2- 41 نتيجه گيری 149
فصل سوم 157
روش  اجرای تحقيق 157
3-1 مقدمه 158
3-2 روش تحقيق 158
3-3 جامعه آماری 159
3-4 نمونه آماری 160
3-5 ابزار اندازه گيری داده‌ها 161
3-6 سنجش پايايی 168
3-7 سنجش اعتبار 168
3-8 آلفای کرونباخ کل پرسشنامه 169
3-9 روش تجزيه و تحليل داده‌ها 171
فصل چهارم 175
توصیف آماری داده ها و  استنباط آماری آنها 175
4-1 مقدمه 176
4-2 اطلاعات جمعيت شناختی: 176
4-3 يافته های توصيفی مربوط به سوالات پرسشنامه بهداشت و ايمنی فردی و تعمير گاهی 180
4-4 يافته هاي مربوط به سوالات تحقيق 231
5-1 يافتههاي جانبي 257
فصل پنجم 276
خلاصه پژوهش، نتیجه گیری، پیشنهادها 276
5-1 خلاصه پژوهش 277
5-2 نتيجه گيری کلی 278
5-3 سوالات اصلی 280
5-4 سوالات فرعی 281
5-5- يافته های جانبی 286
5-6محدوديت های تحقيق 288
5-6-1 محدودیت های در کنترل و یا در اختیار پژوهشگر 288
5-6-2 محدودیت های خارج از کنترل پژوهشگر 288
5-7 پيشنهاد های تحقيق 289
5-7-1 پیشنهاد هایی مبتنی بر یافته های حاضر 289
5-7-2 پیشنهاد هایی برای تحقیق آینده 290
منابع و ماخذ 293
الف- منابع فارسی 293
ب- منابع لاتین 298
پیوست و ضمائم 301
 
 
 
فهرست اشکال
 
 
شکل 1-1 عملکرد سازمان...........................................15
شکل 2-1-   مدل آموزشی پاکر  ...................................34
شکل  2- 2- فرآیند آموزش ساده ................................  35
شکل 2-3 - مدل آموزشی کارکنان................................. 36
شکل 2-4- مدل آموزشی سلومن..................................37
شکل 2-5- فرآیند سیستمی آموزش..............................39
شکل 2-6- وظایف مدیریتی و اجرایی منابع انسا...............46
شکل2-7- نمونه واکاوی وظیفه کار شغل تعمیر.................69
شکل 2-8- توسعه آموزشی ...................................... . 78
شکل 2-9- چرخه مدیریت عملکرد...................................99
شکل 2-10- فرآیند نیاز سنجی در سازمان ها...................107
شکل 2-11- پیش نیازهای اساسی تحلیل سازمان ............109
شکل 2-12 -مراحل تحلیل سازمان در فرآیند نیاز سنجی آموزشی ............110
شکل 2- 13-نمودار عوامل تعیین نیازهای آموزشی نیروی کار....................112
شکل 2-14-رابطه آموزش با هزینه .......................................................149
 
 
 
 
 
فهرست نمودار
 
 
نمودار شماره 4-1 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب سطح تحصیلات.........175
نمودار شماره 4-2 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب نوع شغلی...............176
نمودار شماره 4-3 توزیع سابقه خدمت افراد مورد بررسی................................... 177
نمودار شماره 4-4 توزیع سن افراد مورد بررسی............................................... 178
نمودار شماره 4-5 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال
 اول......179
نمودار شماره 4-6 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال
 دوم.........180
نمودار شماره 4-7 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال 
سوم..........181
نمودار شماره 4-7 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال
 سوم..........182
نمودار شماره 4-7 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال
 سوم..........183
نمودار شماره 4-10 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال
 ششم........184
نمودار شماره 4-11 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال
 هفتم.......185
نمودار شماره 4-12 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال 
هشتم........186
نمودار شماره 4-13 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال
 نهم...............187
نمودار شماره 4-14 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال
 دهم.....188
نمودار شماره 4-15 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال
یازدهم.........189
نمودار شماره 4-16 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال دوازدهم........190
نمودار شماره 4-17 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سيزدهم....191
نمودار شماره 4-18 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهاردهم........192
نمودار شماره 4-19
توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال پانزدهم..........193
نمودار شماره 4-20 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال شانزدهم..............194
نمودار شماره 4-21 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال هفدهم........195
نمودار شماره 4-22 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال هجدهم...............196
نمودار شماره 4-23 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال نوزدهم............197
نمودار شماره 4-24 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بيستم.............198
نمودار شماره 4-25 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بيست و يكم.................199
نمودار شماره 4-26 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بيست و دوم............200
نمودار شماره 4-27 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بيست و سوم...........201
نمودار شماره 4-28 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بیست و چهارم..........202
نمودار شماره 4-29 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بیست و  پنجم.........203
نمودار شماره 4-30 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بیست و ششم..........204  
نمودار شماره 4-31 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بيست و هفتم......205
نمودار شماره 4-32 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بيست و هشتم....................206
مودار شماره 4-33 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بيست و نهم..........207
نمودار شماره 4-34 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال
 سي ام..........208
نمودار شماره 4-35 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سي و يكم............209
نمودار شماره 4-36 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سي و دوم..........210
نمودار شماره 4-37 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سي و سوم........211
نمودار شماره 4-38 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سي و چهارم..........212
نمودار شماره 4-39 توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سي و پنجم...........213
شماره 4-40 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سي و ششم.........214
شماره 4-41 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سي و هفتم.........215
شماره 4-42 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سي و هشتم..........216
شماره 4-43 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سي و نهم............217
شماره 4-44 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل ام.............218
شماره 4-45 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و يكم...........219
شماره 4-46 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و  دوم...........220
شماره 4-47 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و سوم...............221
شماره 4-48 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و چهارم...............222
شماره 4-49 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و پنجم................223
شماره 4-50 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و ششم...........224
شماره 4-51 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و هفتم.........225
شماره 4-52 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و هشتم.............226
شماره 4-53 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و نهم.............227
شماره 4-54 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال پنجاه ام............228
شماره 4-55 نمودار توزیع فراوانی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال پنجاه و يكم............229
 
فهرست جداول
 
عنوان صفحه 
جدول 1-1 پرسش های مربوط به سطح نیاز دانشی......................26
جدول 1-2 پرسش های مربوط به سطح نیاز نگرشی......................27
جدول 1-3 پرسش های مربوط به سطح نیازمهارتی.......................27
جدول 3-1 جامعه آماری کارگران.................................................158
جدول 3-2 نمونه آماری کارگران .................................................159
جدول3-3روش نمره گذاری سوالات پرسشنامه.............................160
جدول 3-4پرسش های مربوط به سطح نیاز دانشی.......................161 
جدول 3-5 پرسش های مربوط به سطح نیاز نگرشی.....................163
جدول 3-6 پرسش های مربوط به  سطح نیاز مهارتی......................165
جدول 3-7 -α کرونباخ پرسشنامه در سطح دانشی........................167
جدول 3-8   کرونباخ پرسشنامه در سطح نگرشی.........................168
جدول 3-9   کرونباخ پرسشنامه در سطح مهارتی...........................168
جدول شماره 4-1 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب سطح تحصیلات....................175
جدول شماره 4-2 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب نوع شغلی..............................176
جدول شماره 4-3 توزیع شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب سابقه خدمت............................177
جدول شماره 4-4 توزیع شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب سن..............................178
جدول شماره 4-5 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال اول........179
جدول شماره 4-6 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال دوم.........180
جدول شماره 4-7 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سوم.......181
جدول شماره 4-8 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهارم........182
جدول شماره 4-9 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال پنجم........ 183
جدول شماره 4-10 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال ششم.......184
جدول شماره 4-11 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال هفتم.........185
جدول شماره 4-12 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال هشتم.....186
جدول شماره 4-13 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال نهم.........187
جدول شماره 4-14 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال دهم.........188
جدول شماره 4-15 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال یازدهم.....................189
جدول شماره 4-16 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال دوازدهم....................190
جدول شماره 4-17 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سیزدهم...........191
جدول شماره 4-18 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهاردهم........192
جدول شماره 4-19 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال پانزدهم.........193
جدول شماره 4-20توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال شانزدهم..........194
جدول شماره 4-21 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال هفدهم.......195 
جدول شماره 4-22 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال هجدهم.......196
جدول شماره 4-23 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال نوزدهم......... 197
جدول شماره 4-24 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بیستم.........198
جدول شماره 4-25 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بیست و یکم.............. 199
جدول شماره 4-26 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بیست و دوم...............200
جدول شماره 4-27 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بیست و سوم...... 201 
جدول شماره 4-28 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بیست و چهارم............202
جدول شماره 4-29توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بیستوپنجم..............203
جدول شماره 4-30توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بیست و ششم............204 
جدول شماره 4-31توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بیست و هفتم.............205
جدول شماره 4-32توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بیست وهشتم...........206
جدول شماره 4-33توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال بیست و نه....................207
جدول شماره 4-34 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سی......................208 
جدول شماره 4-35توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سی و یک..............209
جدول شماره 4-36 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سی و دو....................210
جدول شماره 4-37 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سی و سه ................211
جدول شماره 4-38 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سی و چهار...............212
جدول شماره 4-39 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سی و پنج................213 
جدول شماره 4-40 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سی و ششم .................214
جدول شماره 4-41 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سی و هفت ..............215
جدول شماره 4-42توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سی و هشت ............216
جدول شماره 4-43 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سی و نه................217
جدول شماره 4-45 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل.............218
جدول شماره 4-46 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و یک ..........219 
جدول شماره 4-47 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و دو...........220
جدول شماره 4-48توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل  و سه ........221 
جدول شماره 4-49 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و چهار........222
جدول شماره 4-50توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و پنج...............223 
جدول شماره 4-51توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و شش ...........224
جدول شماره 4-52 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال سی و هفت...........225
جدول شماره 4-53 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و هشت .........226
جدول شماره 4-54 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال چهل و نه ............227
جدول شماره 4-55 توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال پنجاه ......228
جدول شماره 4-56توزیع فراوانی و شاخص های توصیفی افراد مورد بررسی بر حسب گزینه های انتخابی سوال پنجاه و یک.............229
جدول شماره4-56.شاخص های توصیفی و آزمون X^2 برای تعيين نيازهاي آموزشي کارگران شرکت ........231
جدول شماره4-57 نتايج آزمون فريدمن براي رتبه بندي نيازهاي آموزشي نمونه مورد بررسي درجامعه آماري...........235
جدول شماره4-58 نتايج آزمون  x^2 براي تعيين نيازهاي آموزشي کارگران شرکت در زمینه آموزش برای کسب توانایی دانشی در زمینه ایمنی و سازماندهی محیط کارخود.....236
جدول شماره4-59 نتايج آزمون x^2براي تعيين نيازهاي آموزشي کارگران شرکت در زمینه آموزش برای کسب توانایی دانشی در زمینه اطلاعات تخصص.............237
جدول شماره4-60 نتايج آزمونx^2 براي تعيين نيازهاي آموزشي کارگران شرکت در زمینه آموزش برای کسب توانایی دانشی در زمینه تجهیزات کارگاهی..................238
جدول شماره4-61 نتايج آزمون 〖 x〗^2براي تعيين نيازهاي آموزشي کارگران شرکت در زمینه آموزش برای کسب توانایی دانشی در زمینه جلب رضایت مشتری...............239 
جدول شماره4-62 نتايج آزمونx^2 براي تعيين نيازهاي آموزشي کارگران شرکت در زمینه آموزش برای کسب توانایی نگرشی در زمینه امنیت شغلی...................240
جدول شماره4-63 نتايج آزمون x^2براي تعيين نيازهاي آموزشي کارگران شرکت در زمینه آموزش برای کسب توانایی نگرشی در زمینه خود باوری................241
جدول شماره4-64 نتايج آزمونx^2براي تعيين نيازهاي آموزشي کارگران شرکت در زمینه آموزش برای کسب توانایی مهارتی در زمینه مدیریت زمان...........242 
جدول شماره4-65 نتايج آزمونx^2 براي تعيين نيازهاي آموزشي کارگران شرکت در زمینه آموزش برای کسب توانایی مهارتی در زمینه شناسایی صحیح عیوب خودرو.........243
جدول شماره4-66 نتايج آزمونx^2براي تعيين نيازهاي آموزشي کارگران شرکت در زمینه آموزش برای کسب توانایی مهارتی ابتکار در رفع عیوب.........244
جدول شماره4-67 نتايج آزمون فريدمن براي رتبه بندي نيازهاي آموزشي در زمینه توانایی¬های دانشی در جامعه‌آماري.......................245
جدول شماره4-68 نتايج آزمون فريدمن براي رتبه بندي نيازهاي آموزشي در زمینه آموزش تعمیرگاهی...................................246 
جدول شماره4-69 نتايج آزمون فريدمن براي رتبه بندي نيازهاي آموزشي در زمینه اطلاعات تخصصی.......247
جدول شماره4-70 نتايج آزمون فريدمن براي رتبه بندي نيازهاي آموزشي در زمینه جلب رضایت مشتری......251
جدول شماره4-71 نتايج آزمون فريدمن براي رتبه بندي نيازهاي آموزشي در زمینه ایمنی و سازماندهی کار................252
جدول شماره4-72 نتايج آزمون فريدمن براي رتبه‌بندي نيازهاي آموزشي در زمینه توانایی های نگرشی در جامعه‌آماري........252
جدول شماره4-73 نتايج آزمون فريدمن براي رتبه بندي نيازهاي آموزشي در زمینه امنیت شغلی..........253
جدول شماره4-74 نتايج آزمون فريدمن براي رتبه‌بندي نيازهاي آموزشي درزمینه توانایی های مهارتی در جامعه آماري........253
جدول شماره4-75 نتايج آزمون فريدمن براي رتبه بندي نيازهاي آموزشي در زمینه مهارت در شناسایی صحیح عیوب خودرو در جامع آماري...........254
جدول شماره4-76 نتايج آزمون تحليل واريانس يك راهه براي مقايسه نيازهاي آموزشي گروههاي مختلف تحصيلي.........255
جدول شماره4-77 نتايج آزمون همبستگي پيرسون براي بررسي رابطه بين نيازهاي آموزشي كاركنان و سابقه كاري آنها...............260 
جدول شماره4-78 نتايج آزمون تحليل واريانس يك راهه براي مقايسه نيازهاي آموزشي كاركنان شغل ها مختلف.........265
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 100هزار تومان
قیمت : 50 هزار تومان

 

افزایش مهارتهای اجتماعی

مهدی بنی حسن بازدید : 2231 جمعه 24 ارديبهشت 1395 : 0:25 نظرات ()

پایان نامه  کارشناسی ارشد رشته علوم تربيتي  تأثير قصّه گویی بر افزایش مهارتهای اجتماعی

چكيده:  هدف از اين پژوهش تعيين اثر بخشي قصّه گویی بر افزایش مهارتهای اجتماعی بوده است.جامعه ي مورد مطالعه شامل کليه دانش‌آموزان پسر پایه پنجم مقطع ابتدایی بوده است.که با بهره گيري از روش نمونه برداري چند مرحله اي  .تعداد60 نفر از دانش‌آموزاني كه مهارتهاي اجتماعي آنها پايين تر از سطح متوسط انتخاب و  به حكم قرعه يك گروه به عنوان گروه آزمايش(30 نفر)و يك گروه تحت عنوان گروه گواه (30نفر)انتخاب شدند. در مرحله اول  هردو گروه پرسشنامه (مهارتهاي اجتماعي گرشام و اليوت (1990 ) را كامل كردند سپس درگروه آزمايش متغير مستقل(8 داستان طي 8 جلسه 90 دقيقه اي) انجام شد وگروه گواه هيچگونه آموزشي را دريافت نکرد. بعد از مداخله در مرحله پس آزمون روي هر دو گروه (آزمايش و گواه) متغير وابسته (مهارتهاي اجتماعي گرشام و اليوت (1990)  ) اجرا شد و يک ماه بعد از مرحله پس آزمون در مرحله پيگيري مجددا متغير وابسته (پرسشنامه مهارتهاي اجتماعي گرشام و اليوت (1990)   فقط روي گروه آزمايش اجرا شد. جهت تحليل داده ها از آمار توصيفي و استنباطي (آزمون تحليل واريانس بين گروهي واندازه هاي تكراري)استفاده شد. ضمن تاييد فرضيه هاي تحقيق،نتايج پژوهش نشان داد روش قصّه گویی مهارت های اجتماعی دانش آموزان مقطع ابتدایی پسرانه شهر را  افزایش مي دهد و در طول زمان از پايداري مناسبي نيز برخوردار است.
 
واژه هاي كليدي: قصّه گویی، مهارتهاي اجتماعي ، دانش آموزان ، پایان نامه رشته علوم تربیتی
 
دانلود پایان نامه تأثير قصّه گویی بر افزایش مهارتهای اجتماعی
دانلود پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد رشته علوم تربيتي  گرايش برنامه‌ريزي درسي
با موضوع :
تأثير قصّه گویی بر افزایش مهارتهای اجتماعی
 
قالب فایل : word  تعداد 150 صفحه
به همراه پرسشنامه ، نمودار ها و جداول مربوطه
 
فصل اول 
کلیات تحقیق
 
مقدمه
مشكلات اجتماعي كودكان آنان را به انواع اختلالات رفتاري سوق داده و حتي نگرش آنان را نسبت به همسالان مدرسه و كاركرد تحصيلي تحت تاثير قرار مي دهد (برنر، 1999) كودكان در فرآيند رشد خود كه فرآيندي پيچيده و پر افت و خيز است با محيط خشن پيرامون خود مواجه مي‌شوند و در اين فرآيند كه در واقع نوعي يادگيري است، هوش و پذيرش مطالب جديد را با شرايط روز تعريف مي‌كنند (پياژه) 
متأسفانه در زندگي امروز كه دستخشوش محيط اطراف و تنوع تكنولوژي و محيط اجتماعي مي‌باد در آن كودكان به مقدار زيادي از روابط زنده و سازنده با والدين و اطرافيان خود فاصله گرفته و از موهبت‌هاي ارتباط زنده به مقدار زيادي محروم مانده‌اند، دوره ما دوره ارتباط الكترونيكي است، زمانه‌اي كه در آن بخش عمده‌اي از زمان فراغت كودكان به بازيهاي رايانه اي در مقابل صفحات غير زنده الكترونيكي كه جاي هر موجود زنده‌اي را گرفته است مي‌گذرد (ماتسون، 2003)
شناخت و تشخص به موقع و آموزش مهارت‌هاي مناسب اجتماعي مي‌تواند  زا مشكلات بعدي اين كودكان پيشگيري نموده و آنان را به سمت رفتارهاي مثبت اجتماعي راهبري نمايد، يكي از شيوه‌هايي كه در آموزش مهارتهاي اجتماعي به كودكان بسيار موثر است قصه گويي است، قصه گويي به عنوان فعاليتي زنده و سازنده بر آن است كه چيزي فراموش شده را به ما يادآور شود به خاطراتي از جهان از ياد رفته كه در درون ماست و  بخش از ذهن ما را به خود اختصاص داده است، حضورش حضوري  نوستالوژيك است. اما قصه گويي درصدد است كه اين دسترسي را امكان پذير سازد كه اين جهان و روابط ان را از نو باز يابد و از نو بيافريند (دادگران، 1376)
قصه منبعي غني و شيوه و ابزاري خلاق، آسان و لذت بخش براي آموزش است (ديجرج، 1988) كودك مي‌تواند از طريق تجربه جانشيني با قهرمان داستان همانند سازي نموده، پيامدهاي رفتار را مورد تجزيه و تحليل قرار دهد و سپس آن را خود الگوبرداري نمود و بكار برند (ماتسون و همكاران، 2003)
كودكان در دنياي قصه زندگي مي كنند، آنها با قصه بازي مي‌كنند، بيدار مي‌شوند، مي‌خوابند وقتي در عالم خواب نيز قصه‌ها را دنبال مي كنند اين دلبستگي در حدي است كه حتي شلوغترين بچه‌ها به آرامش به قصه گوش مي‌سپارند، همچنين بچه‌ها از شنيدن قصه‌ها چيزهاي بسياري مي‌آموزند (رحماندوست، 1369)
كه شايد در شرايط ديگر هرگز رغبتي به يادگيري آن نداشته باشند، علاوه بر اين قصه گويي ساده‌ترين، ارزان‌ترين و موثرترين ابزاري است كه امكان اجراي آن براي همه حتي خانواده‌ها وجود دارد، چرا كه به هيچگونه وسيله و مقدماتي نياز ندارند (پلوسكي، 1372) به اين ترتيب قصه گويي از يك سو نقش مهمي در زندگي كودك دارد و از سوي ديگر ابزاري در دسترس و بدون هزينه است. لذا استفاده از آن در رشد تربيت كودكان در عين موثر بودن ساده و مقرون به صرفه است. با اين وجود، واقعيت نشان مي‌دهد كه امروزه در اكثر موارد از اين ابزار تربيتي غفلت شده است.
پس به جرأت مي‌توان گفت كه ابزار قصه گويي يكي از ابزارهاي آموزش غير مستقيم در سيستم آموزشي كشور به ويژه در راستاي تعليم مهارتهاي اجتماعي به كودكان مي‌تواند استفاده شود.
اهمیت و ضرورت پژوهش
مشکلات رفتاری يكي از رايج ترين مشکلات دوران كودكي و از عمده ترين دلايل ارجاع به مراكز درماني است.اين مشکل،الگوي رفتار پايدار با مشخصه پرخاشگري و عدم تعادل در رفتار با ديگران است(سادوك  و سادوك،2003)
كودكان مبتلا به این اختلال در معرض طرد همسالان، عملكرد ضعيف تحصيلي و افزايش تدريجي رفتار پرخاشگرانه و هم چنين آماده ابتلا به اختلال هاي خلقي ، بزهكاري و اختلال شخصيت اجتماعي در بزرگسالي هستند(آبرامز ،1998). 
 
اهداف پژوهش
هدف کلی 
تعيين تأثير قصه‌گويي بر افزايش مهارت‌هاي اجتماعي دانش‌آموزان
 
اهداف فرعی
1- تعيين اثر قصه‌گويي بر افزايش مهارت‌هاي اجتماعي (همكاري، جرأت مندي و خود كنترلي) در دانش‌آموزان
2- تعيين اثر پايداري قصه گويي بر افزايش مهارت‌هاي اجتماعي در طول زمان
 
فرضیه های پژوهش: 
1- قصّه گویی بر افزایش مهارت های اجتماعی دانش آموزان تأثير دارد.
2- قصّه گویی بر افزایش مهارت های اجتماعی دانش آموزان در طول زمان از پايداري مناسبي برخوردار است
 
فصل دوم
پيشينه پژوهشي
مقدمه
سنت قصّه گویی به اندازه عمر انسان قدمت دارد و قصّه یکی از ابزار های مهم اصلاح رفتار محسوب می شده است. افلاطون از نخسیتن اندیشمندانی بود که اهمیت قصّه برای کودکان را دریافت و بخشی از کتاب جمهوریت را به بیان اهمیت قصّه برای کودکان اختصاص داد. فروبل آلمانی موسس نخسیتن کودکستان، اساس تربیت کودکان را در کودکستان بر قصّه و قصّه گویی نهاد. اریکسون(1382) نیز قصّه را تلقین شفابخش می داند که کاهش اضطراب کودک را موجب می شود به گونه ای که از طریق همسان سازی با شخصیت ها یا موقعیت های یک قصّه، او را در کشف عواطف خود و دیگران یاری می کند. بندورا(1992) نیز معتقد است کودکان با دیدن کسانی که رفتار های تحسین بر انگیز دارند و گوش کردن به حرف های آنها از طریق پسخوراند، به ارزش اعمال و رفتار خود پی برده و در صدد افزایش سازگاری و کارآیی خود بر می ایند. بدین ترتیب، قصّه گویی ابزاری مفید و موثر به منظور اصلاح رفتار و سازگاری و کنترل هیجان های کودکان محسوب می شود.  زندگی فرایند پیوسته ای از نظم بخشی و سازماندهی تجربه ها ست . هنگامی که شناخت کاملی از جهان وجود ندارد نیاز نسبت دادن معنا به تجارب احساس می شود بدین ترتیب ، تجربه ها و رویدادهای عمر طولانی هر یک از افراد به قصّه تبدیل می شود . افراد هنگام بیان داستان توالی و رابطه های معنا دار را کشف می کنند و نسبت به وضعیت خود بینش عمیق تری به دست می آورند ( دوایودی ،2001). در واقع قصّه ها به عنوان سازه های تخیلی و فرهنگی از نظر فردی و اجتماعی با معنا و در برگیرنده ی نکات برجسته ای هستند ( امدن 1998).
 
فصل سوم
روش اجراي پژوهش
مقدمه 
اين فصل  به روش تحقيق اختصاص دارد. در اين بخش از پژوهش به جامعه مورد مطالعه، حجم نمونه، شيوه نمونه گيري، ابزارهاي اندازه گيري، روايي ابزارهاي اندازه گيري، طرح هاي پژوهش و شيوه تجزيه و تحليل داده‌ها اشاره مي شود. 
 
 
نمونه و روش نمونه گيري
در اين پژوهش از روش نمونه برداري چند مرحله اي به شرح زير استفاده شد:
1- از منطقه ي 5 شهر به صورت تصادفي يك مدرسه ي پسرانه دوره ي ابتدايي انتخاب  شد.
2- پرسشنامه ي مهارتهاي اجتماعي روي تمام دانش‌آموزان پايه ي پنجم ابتدايي اجرا  شد.
3- دانش‌آموزاني كه مهارتهاي اجتماعي آنها پايين تر از سطح متوسط است مشخص، از بين آنها 60 نفر به صورت تصادفي انتخاب و به دو گروه مساوي تقسيم، يك گروه به قيد قرعه تحت عنوان گروه آزمايش و گروه ديگر به عنوان گروه كنترل مشخص شد.
 
نوع پژوهش
اين پژوهش نيمه آزمايشي از نوع پيش‌آزمون ، پس‌آزمون با گروه گواه و مرحله ي پيگيري است. ابتدا پرسشنامه روي دانش‌آموزان مدرسه‌ي منتخب اجرا شد و دانش‌آموزاني كه مهارتهاي اجتماعي آنها پايين تراز سطح متوسطه است مشخص شده و از بين آنها 60 نفر بصورت تصادفي انتخاب شده و به دو گروه مساوي تقسيم گشته و به قيد قرعه يك گروه تحت عنوان گروه آزمايش و گروه ديگر به عنوان گروه كنترل مشخص شد. در مرحله ي پيش آزمون هر دو گروه(گروه آزمايش و گواه)متغير وابسته (پرسشنامه ي مهارتهاي اجتماعي گرشام و اليوت،1990) روي آنها اجرا شد. گروه آزمايش در معرض متغير مستقل (قصّه گويي)قرار گرفت و در مرحله‌ي پس آزمون متغير وابسته(پرسشنامه ي مهارت هاي اجتماعي)روي هر دو گروه (آزمايش و گواه)اجرا گرديده و يك ماه بعد از مرحله‌ي پس آزمون مجددا متغير وابسته در مرحله ي پيگيري روي گروه آزمايش اجرا گرديد.
 
ابزار پژوهش: 
جهت جمع‌آوري داده‌ها از پرسشنامه مهارتهاي اجتماعي گرشام و اليوت (1990) داراي 48 سؤال پنج گزينه‌اي در 3 خرده‌مقياس (همكاري، جرات‌مندي، خود كنترلي) به شرح زير اندازه‌گيري شد.
 
 
تعيين ضريب پايايي در اين پژوهش
ابتدا 50 نفر از دانش‌اموزان به صورت تصادفي انتخاب پرسشنامه روي آنها اجرا شد با استفاده از آلفاي كرونباخ ضريب پايايي پرسشنامه به شرح زير مشخص شد. 
 
همان طور كه ملاحظه مي شود پرسشنامه از ضريب پايايي و همساني دروني بالا و قابل قبول و رضايت بخشي برخوردار است. 
تعيين روايي محتوايي در اين پرسشنامه 
ابتدا پرسشنامه همراه با اهداف و فرضيه پژوهش به تعدادي از اساتيد اهل فن كه در زمينه موضع پژوهش از تجارب و تخصص كافي برخوردارند داده تا درباره محتواي سؤال‌هاي پرسشنامه و ارتباط با اهداف و فرضيه‌هاي پژوهش قضاوت و داوري كننده سپس بر اساس نظرات انها اصلاحات لازم صورت خواهد گرفت. 
 
تجزيه و تحليل داده ها 
 تجزيه و تحليل داده‌هاي اين پژوهش در دوسطح توصيفي و استنباطي صورت گرفته است. در سطح توصيفي با استفاده از مشخصه‌هاي آماري نظير فراواني، درصد فراواني و  ميانگين نشان داده شده‌اند و براي تجزيه و تحليل داده‌ها ازآزمون مناسب آماری تحليل كوواريانس بين گروهي و  آزمون  اندازه هاي تكراري استفاده شده است.
 
 
فصل چهارم
 تجزيه و تحليل كمي داده‌ها
 
 
مقدمه:
دراين فصل داده‏هاي تحقيق با استفاده از روشهاي علمي مورد  ارزيابي قرار گرفته است. ابتدا اطلاعات توصيفي ارائه شده است و در بخش بعدي در جهت بررسي فرضيه  هاي  پژوهش، داده ها  مورد تحليل آماري قرار گرفته است. 
 
 
توصيف داده 
در اين بخش ميانگين و انحراف معيار خرده مقياسهاي مهارتهاي اجتماعي در دوگروه  (آزمايش و گواه) ارائه شده است 
 
 
تجزيه و تحليل داده ها 
براي  تجزيه و تحليل فرضيه  هاي پژوهشي باتوجّه به ماهيت فرضيه ها  از آزمون تحليل كوواريانس بين گروهي و همچنين از آزمون اندازه هاي تكراري  استفاده شده است.در ابتدا لازم است نتايج آزمون لويـــن در مورد پيش فرض بــرابري واريــانسها 
گزارش شود.
 
 
نتايج جدول 3-4 نشان مي دهد كه در متغيرهاي تحقيق مقدار f درسطح 05/0 معنادارنيست ،بنابراين مفروضه يكساني واريانسها تاييد مي شود.ضمنا با توجّه به رعايت ساير مفروضه ها (پيش فرض خطي بودن وهمگني شيب ها) براي تحليل داده ها مي توان از آزمون تحليل كوواريانس استفاده نمود.
 
بررسي فرضيه  اول پژوهش :
روش قصّه گویی بر افزایش مهارت های اجتماعی دانش آموزان تأثير دارد.
 
فصل پنجم
بحث و نتيجه گيري 
 
در اين فصل يافته هاي پژوهش  مورد تحليل وتبيين قرار گرفته است  بر اين مبنا ابتداء فرضيه هاي تحقيق  مورد تفسير و تبيين قرار گرفته است  و در ادامه نتيجه گيري كلي از پژوهش ارائه شده است و در پايان نيزمحدوديتها و پيشنهادات كاربردي و پژوهشي مطرح شده است.
 
خلاصه پژوهش 
پژوهش حاضر، تحقيقي نيمه تجربياست .هدف از اين پژوهش بررسي اثر بخشي تأثير قصّه گویی بر افزایش مهارتهای اجتماعی بوده است.جامعه ي مورد مطالعه شامل کليه دانش‌آموزان پسر پایه پنجم مقطع ابتدایی بوده است.که با بهره گيري از روش نمونه برداري چند مرحله اي  .تعداد60 نفر از دانش‌آموزاني كه مهارتهاي اجتماعي آنها پايين تر از سطح متوسط انتخاب و  به حكم قرعه يك گروه به عنوان گروه آزمايش(30 نفر)و يك گروه تحت عنوان گروه گواه (30نفر)انتخاب شدند. در مرحله اول  هردو گروه پرسشنامه (مهارتهاي اجتماعي گرشام و اليوت (1990 ) را كامل كردند سپس درگروه آزمايش متغير مستقل(8 داستان طي 8 جلسه 90 دقيقه اي) انجام شد وگروه گواه هيچگونه آموزشي را دريافت نکرد. بعد از مداخله در مرحله پس آزمون روي هر دو گروه (آزمايش و گواه) متغير وابسته (مهارتهاي اجتماعي گرشام و اليوت (1990)  ) اجرا شد و يک ماه بعد از مرحله پس آزمون در مرحله پيگيري مجددا متغير وابسته (پرسشنامه مهارتهاي اجتماعي گرشام و اليوت (1990)   فقط روي گروه آزمايش اجرا شد. جهت تحليل داده ها از آمار توصيفي و استنباطي (آزمون تحليل واريانس بين گروهي و t  همبسته)استفاده شد. ضمن تاييد فرضيه هاي تحقيق،نتايج پژوهش نشان داد روش قصّه گویی بر افزایش مهارت های اجتماعی دانش آموزان مقطع ابتدایی پسرانه شهر تاثير داشته و در طول زمان از پايداري مناسبي نيز برخوردار است.
 
فهرست: 
چکیده:
بیان مسأله 5
اهمیت و ضرورت پژوهش 8
اهداف پژوهش 10
هدف کلی 10
اهداف فرعی 11
فرضیه های پژوهش: 11
متغیرهای پژوهش 11
تعاریف عملیاتی: 12
فصل دوم 13
پيشينه پژوهشي 13
مقدمه 14
بخش اول : قصّه گویی 15
تعريف قصّه و قصّه گويي 15
تفاوت قصّه و حکایت 16
فرآیند قصّه‌گویی 16
انواع قصّه‌گویی 16
معیارهای انتخاب قصّه 17
ابزار قصّه‌گوی خوب 18
اساس کار ملودرام 19
اهداف قصّه‌گویی 19
هدف ها و ارزش های قصّه 20
نقش و تأثير قصّه ها در کودکان 23
کاربردهای روانشناختی قصّه 29
کاربرد درمانی قصّه 30
ماجراجويي در قصّه 36
داستان مخصوص كودكان 36
اهمیت ادبیات کودکان 39
فوايد قصّه‌گويي 39
قصّه براي بچه‌هاي پيش‌دبستاني 40
الگوسازي 41
دوره دبستان 42
ویژگی های داستان 42
ارزش‌های روانی – تربیتی قصّه گویی 44
فلسفه قصّه گويي 45
فلسفه‌ی قصّه‌گویی برای كودكان 47
قصّه گويي چرا؟ 55
نیاز كودكان به ارتباطات زنده 57
نقش قصّه و قصّه‌گویی در ایجاد ارتباطات زنده و سازنده برای كودكان 59
- در زمينه مهارت‌هاي اجتماعي 63
گسترهی مهارت هاي اجتماعي 64
تعاريف مهارت هاي اجتماعي 66
ارتباط اجتماعی : 71
مهارت های اجتماعی : 72
عوامل تعیین کننده ی مهارت های اجتماعی 73
ویژگی های مهارت های اجتماعی 74
هدف های روانی واجتماعی مهارتها: 75
اهداف اجتماعی شدن 75
مبانی تنظیم روابط اجتماعی 76
الف-خانواده 76
ب-محیط مدرسه 77
ج-محیط همسالان 78
د-محیط اجتماع 79
الگوهای چهارگانه ارتباط با دیگران: 81
1-سلطه پذیری: 82
2-سلطه گری: 82
3-پرخاشگری: 83
4-قاطعیت: 83
مهارت هاي اجتماعي بر اساس نظريه‌پردازان 84
نظريه  فرويد 85
نظريه اريكسون 86
تئوري يادگيري اجتماعي 87
تئوري جايگزين 90
تئوري يادگيري اجتماعي كاربردي 92
آموزش مهارت های اجتماعی 94
مدل نارسايي مهارت هاي اجتماعي 95
فقدان دانش كافي 97
فقدان بازخورد و تمرين 98
فقدان فرصت هاي مختلف 98
عدم تقويت مناسب 98
مشكلات رفتاري 98
مشکلات رفتار اجتماعی 99
پيشينه مطالعاتي 100
بررسي تحقيقات انجام شده در داخل كشور 100
بررسي تحقيقات انجام شده در خارج از كشور 105
فصل سوم 109
روش اجراي پژوهش 109
مقدمه 110
جامعه آماري 110
نمونه و روش نمونه گيري 110
نوع پژوهش 111
جدول 1-3: طرح پيش ازمون – پس آزمون با گروه گواه و مرحله پيگيري 111
مرحله پيگيري 111
مرحله پس آزمون 111
متغير مستقل 111
مرحله پيش آزمون 111
ابزار پژوهش: 111
تعيين ضريب پايايي در اين پژوهش 111
قصه گويي 112
جدول2-3 پروتكل قصه‌گويي بر اساس داستانهاي فكري فليپ كم 112
تجزيه و تحليل داده ها 113
فصل چهارم 114
تجزيه و تحليل كمي دادهها 114
مقدمه: 115
توصيف داده 115
جدول1-4: ميانگين و انحراف معيار خرده مقياسهاي مهارتهاي اجتماعي  دوگروه  (آزمايش و گواه) درمر حله  پيش آزمون،پس آزمون و پيگيري 115
نمودار1-4: مقايسه  ميانگين خرده مقياسهاي مهارتهاي اجتماعي گروه آزمايش درمر حله  پيش آزمون،پس آزمون و پيگيري 115
نمودار2-4: مقايسه  ميانگين  خرده مقياسهاي مهارتهاي اجتماعي 116
گروه گواه درمر حله  پيش آزمون وپس آزمون 116
تجزيه و تحليل داده ها 116
جدول2-4: نتايج آزمون لوين درمورد پيش فرض برابري واريانس 117
نمره هاي آزمودنيهاي  مورد مطالعه 117
بررسي فرضيه  اول پژوهش : 117
جدول3-4:  نتايج  تحليل كوواريانس اثرات روش قصّه گویی بر افزایش مهارت های اجتماعی 118
بررسي فرضيه  دوم پژوهش : 119
جدول 4-4:  مقايسه  تغييرات ميانگين مهارتهاي اجتماعي گروه آزمايش در مرحله  پيش آزمون، پس آزمون و مرحله  پيگيري 119
جدول5-4: تحلیل کواریانس چند متغیری برای بررسی اثر متغیر گروه بر خرده مقياسهاي 121
مهارتهاي اجتماعي 121
جدول6-4 : نتايج آزمون كرويت موچلي متغيرهاي وابسته 123
جدول7-4: نتايج آزمون اثرات بين آزمودنيها 123
فصل پنجم 124
بحث و نتيجه گيري 124
خلاصه پژوهش 125
بحث  و بررسي پيرامون فرضيه هاي پژوهش 125
تبيين فرضيه اول پژوهش: 126
تبيين فرضيه دوم پژوهش: 126
پيشنهادها 131
پيشنهاد هاي كاربردي مبتني بر يافته هاي تحقيق 131
پيشنهادهاي  پژوهش : 131
محدوديتهاي  پژوهش 132
منابع و ماخذ 133
الف) منابع فارسی 133
منابع انگليسي: 136
پیواست هـا 140
 
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 50 هزار تومان

قیمت : 40 هزار تومان

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد  علوم اجتماعی با موضوع بررسي رابطه پايگاه فرهنگي ، اجتماعي و اقتصادي خانواده با ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان دختر

فصل اول کلیات تحقیق
چکیده : يكي از كاركردهاي اصلي خانواده‌ها ايجاد  مهارتهاي اجتماعي در فرزندان به منظور درك بهتر محيط اجتماعي و افرادي كه در اجتماع حضور دارند است زيرا فردي كه در او مهارتهاي برقراري  ارتباط با ديگران وجود نداشته باشد نمي‌تواند ابراز وجود كند در نهايت اين مسئله خود مي‌تواند تأثير بسزايي را در روند ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر  ايجاد كند و به گونه‌اي كه منجر به ايجاد مشكل برقراري ارتباط با دانشجویان دیگر شود و باعث شود فرد از ادامه تحصیل صرف نظر کند. از اينرو خانواده ها به عنوان پايه هستي ايجاد اين گونه مهارتها نقش بسزايي را در زندگي فرزندان خود دارند.
انسان از اجتماع جدانشدني است انسان در هر حال که باشد و به هر نحو که زندگي کند متاثر از حياتجمعي است.برخي از جامعه شناسان اعتقاد دارند که هدف جامعه پيشرفت است،چرا که جامعه در صدد است که افراد را ثروتمندتر،مرفه تر و خوشبخت تر سازد (محسني،1382).
هر جامعه نيازمنديهايي دارد که در جهت رفع اين نيازها نهادهاي اجتماعي گوناگوني بوجود مي آيند. نهاد خانوادگي، نهاد آموزش و پرورش، نهاد اقتصادي، نهاد سياسي، نهاد مذهبي و نهاد تفريحي از جملهنهاد هاي مهم در جامعه بشمار مي روند.
خانواده اولين مکان تجربه اجتماعي فرد از زندگاني اجتماعي و نخستين واحدي است که فرد را تحت تاثير قرار داده ،کوشش مي کند تا فرد را بر وفق مراد خود يعني مطابق ارزش ها،هنجارها و الگوهاي فرهنگي جامعه بار آورد.خانواده يکي از نهادهاي اجتماعي استکه شالوده حيات اجتماعي محسوب مي گردد وظايف متعدد ديگري از قبيل فعاليت هاي اقتصادي و اجتماعي کردن فرد را نيز بر عهده دارد.خانواده واسطه اي است که قبل از ارتباط مستقيم فرد با گروه ها،سازمان ها و موسسات اجتماعي نقش مهمي در انتقال ارزش ها،هنجارها و ميراث فرهنگي جامعه به عهده دارد.فرد در خانواده با نظم و ترتيب، مسائل اقتصادي،زبان مادري و چگونگي ارتباط با ديگران آشنا مي گردد (قرائي،1383).
اهميت و ضرورت پژوهش:
وضعیت اقتصادی اجتماعی مطلوب و رفاه خانواده و ارضای نیاز های مالی دانشجویان  می تواند آرامش روانی و بهبود وضعيت تحصيلي برای وی به همراه آورد. به همین دلیل است انجام تحقیقاتی  که چگونگی تاثیر پایگاه اقتصادی و اجتماعی خانواده بر وضع تحصيلي در مقطع تحصیلات تکمیلی را می سنجد امری ضروری می نماید.
 
اهداف پژوهش :
 
1-هدف از این پژوهش تعیینرابطه پایگاه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگي خانواده با ادامه تحصیل دانشجویان دختر در مقطع کارشناسی ارشد می باشد.
 
2- استفاده پژوهشگران آتی از پیشنهادات حاصل از این پژوهش 
 
فصل دوم
پیشینه و مباني نظري پژوهش
مقدمه
در اين فصل با مطالعه و بررسي منابع و ماخذ مربوط به موضوع مورد پژوهش كه يكي از جنبه هاي اساسي و ضروري هر پژوهشي است، پرداخته شده است تا دانش و بينش هر چه بيشتري درباره موضوع مورد تحقيق حاصل شود. لذا مطالب محتواي اين فصل در دو بخش ارائه شده است .بخش اول مربوط به ادبيات نظری تحقيق است كه دردو قسمت پايگاه اجتماعي اقتصادي و فرهنگي خانواده و ادامه تحصیل مطرح گرديد و بخش دوم آن مربوط به پيشينه تحقيق است به چند مورد مطالعات وتحقيقات كه درداخل و خارج كشور در ارتباط با موضوع مورد پژوهش انجام گرفته اشاره شده است. 
 
بخش اول: پايگاه اجتماعي اقتصادي و فرهنگي خانواده
برخي از جامعه شناسان اعتقاد دارند که هدف جامعه پيشرفت است،چرا که جامعه در صدد است که افراد را ثروتمندتر،مرفه تر و خوشبخت تر سازد (محسني،1372).
هر جامعه نيازمنديهايي دارد که در جهت رفع اين نيازها نهادهاي اجتماعي گوناگوني بوجود مي ايند. نهاد خانوادگي، نهاد اموزش و پرورش، نهاد اقتصادي، نهاد سياسي، نهاد مذهبي و نهاد تفريحي از جملهنهاد هاي مهم در جامعه بشمار مي روند.
خانواده اولين مکان تجربه اجتماعي کودک از زندگاني اجتماعي و نخستين واحدي است که فرد را تحت تاثير قرار داده ،کوشش مي کند تا کودک را بر وفق مراد خود يعني مطابق ارزش ها،هنجارها و الگوهاي فرهنگي جامعه بار اورد.خانواده يکي از نهادهاي اجتماعي استکه شالوده حيات اجاماعي محسوب مي گردد وظايف متعدد ديگري از قبيل فعاليت هاي اقتصادي،تعليم و تربيت و اجتماعي کردن فرد را نيز بر عهده دارد.خانواده واسطه اي است که قبل از ارتباط مستقيم فرد با گروه ها،سازمان ها و موسسات اجتماعي نقش مهمي در انتقال ارزش ها،هنجارها و ميراث فرهنگي جامعه به عهده دارد.کودک در خانواده با نظم و ترتيب، مسائل اقتصادي،زبان مادري و چگونگي ارتباط با ديگران اشنا مي گردد و درمي يابدکه مادر تحت فرمان پدر است و فرزندان مطيع هردو هستند.اقتصاد خانواده بيشتر به دست پدر و گاه با کمک مادر مي چرخد و هردو براي بهبود زندگي فرزندان و تعليم و تربيت انها تلاش مي کند(قرائي،1373).طرز رفتار والدين با يکديگر و سايرين،ميزان تحصيلات پدر و مادر،شغل و طبقه اجتماعي،ميزان حسن تفاهم بين اعضاي خانواده ،همه و همه مسائلي هستند کهپایگاه اقتصادی و اجتماعی خانواده و شخصيت فرد را مي سازد که اثر ان گاه تا پايان عمر در ذهن و روح فرد باقي مانده و در رفتار و اعمالش منعکس مي گردد.
 
 
دانلود پایان نامه ارشد رشته علوم اجتماعی گرایشش مددکاری اجتماعی
پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد  علوم اجتماعی گرایش مددکاری اجتماعی
 موضوع :
بررسي رابطه پايگاه فرهنگي ، اجتماعي و اقتصادي خانواده با ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان دختر
 
قالب فایل : word  تعداد 109 صفحه
به همراه نمودار ها و جداول مربوطه به طور کامل
 
فصل سوم
روش تحقیق
در این فصل با توجه به موضوع پژوهش واینکه روش تحقیق حاضر پيمايشي است، ضمن تشریح دلایل استفاده از این روش، جامعه آماری، نمونه و نمونه¬گیری، روش جمع آوری اطلاعات، ابزار پژوهش وروش تجزیه و تحلیل آماری استفاده شده در تحقیق مورد بحث قرار می گیرد.
روش تحقیق:
تحقيق حاضر از جمله تحقیقات توصیفی است.
 
جامعه آماري
جامعه آماري اين تحقيق  شامل کلیه دانشجویان کارشناسی ارشد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه ازاد اسلامی می باشد.
 
نمونه گيري و حجم نمونه
نمونه گيري اين تحقيق 150 نفر از دانشجویان کارشناسی ارشد را شامل مي شود كه به وسيله يك پرسشنامه مورد مطالعه قرار گرفته شده اند. روش نمونه گيري در اين تحقيق تصادفی ساده مي باشد. به اين طريق كه تعداد مورد نياز،از كل جامعه آماري انتخاب مي گردد. در اين روش كليه افراد جامعه آماري داراي شانس يكسان براي انتخاب شدن مي باشند.
 
روش تجزیه و تحلیل داده ها:
    در این تحقیق بنابر ماهیت آن از جداول توصیفی برای نشان دادن فراوانی ودر صد پاسخها هر دو جنس استفاده شده است.درضمن برای پاسخ های داده شده در هر گروه سنی جدولی ترسیم و تحلیل صورت گرفته است.
 
 
فصل چهارم
تحلیل یافته ها
تحلیل توصیفی
بررسی توزیع جنسیتی افراد
با توجه به نتایج جدول فراوانی، 64 درصد افراد حاضر در نمونه را زنان و 36 درصد انها را مردان تشکیل داده اند.
به طور کل در این فصل نمودار ها و جداول مربوطه وجود دارد که در فایل اصلی قابل مشاهده می باشد.
 
فصل پنجم : 
نتیجه گیری و پیشنهادات
 
خلاصه تحقیق
پژوهش حاضر با عنوان رابطه بين ادامه تحصیلی و مولفه های اقتصادی و اجتماعی خانواده دانشجویان کارشناسی ارشد انجام گرفت. تعداد نمونه 150 نفر میباشند که بصورت تصادفی انتخاب شدند. براي جمع اوري داده ها پرسشنامه برروي دانشجویان اجرا شد. براي تجزيه و تحليل داده ها از نرم افزار استفاده شد. در اين پژوهش از روش هاي آماري توصيفي و رگرسیون استفاده شد. در اين بخش به تحليل و بررسي يافته هاي پژوهش مي پردازيم. بدين ترتيب محقق با طرح فرضیه های پژوهش و ارائه نتايج و يافته هاي آماري به بررسي، تحليل و ارزيابي داده ها پرداخته و در مرحله نهايي به بيان محدوديت هاي پژوهش اقدام نموده است و سپس به زمينه هاي پیشنهادی يافته ها اشاره کرده است.
 
بحث و نتیجه گیری
نتایجه این فرضیه همسو با تحقیقات فینچام  می باشد.
فینچام  (2008)معتقد است که اثرات روانی دانستن این موضوع  که خانواده شخص از وضعیت اقتصادی مطلوب برخوردار است باعث می شود انسان،احساسقدرت و سبکی کند واحساسات مبهم و دردناک،سردردهای گنگ و گهگاهی، احساس تنبلی و خیالات بی پایان،نگرانی های ناشی از شکست و ... را از بین می برد.
 
 
فهرست مطالب
    
فصل اول : کلیات تحقیق
مقدمه 8
بيان مساله 9
اهميت و ضرورت انجام پژوهش 11
اهداف پژوهش 11
فرضیات پژوهش 12
تعاريف واژگان و اصطلاحات 12
فصل دوم : مبانی نظری و پيشينه تحقیق
مباني نظري14
پايگاه اقنصادي و اجتماعي و فرهنگي خانواده14
ادامه تحصيلي و يادگيري 40
پيشينه مطالعاتي تحقيق 66
فصل سوم : روش شناسی پژوهش
طرح تحقیق 69
جامعه آماری 69
نمونه و روش نمونه گیری 69
روش جمع آوری داده ها 69
ابزار پژوهش 69
روش تجزیه وتحلیل داده ها 70
فصل چهارم: تحلیل یافته ها
تحلیل توصیفی 71
تحلیل استنباطی 78
فصل پنجم: نتیجه گیری 
بحث ونتیجه گیری 101
پیشنهادات 103
محدودیت ها 104
منابع 105
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
 
قیمت : 50هزار تومان
 
قیمت فایل : 20 هزار تومان
 
 

پایان نامه کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته حقوق گرایش: فقه و مبانی حقوق اسلامی  با موضوع  بررسی تطبیقی مفطرات روزه از دیدگاه مذاهب اسلامی

مقدمه: تاریخ روزه ، برای اولین بار در اسلام به سال ۶ ه.ق می رسد، زمانی که پیامبر صلی الله علیه و آْله و سلم پس از صلح حدیبیه، راهی مدینه شدند، ایشان در مدینه اعمال ماه رمضان و سپس شوال را بجا آوردند. اسلام جایگاه خاصی برای روزه قائل می باشد، تا آنجا که در حدیثی از پیامبر صلی الله علیه و آْله و سلم یکی از ستون های محکمی که اسلام برآن استوار گردیده را، روزه داری در ماه رمضان می شمردند. و در جایی دیگر یکی از سه ساحت بهره برداری از اسلام را روزه می دانند. 
روزه گرفتن تنها متعلق به دین اسلام نمی باشد، در قرآن کریم آمده: « ... روزه بر شما واجب شده، همانطور که بر اقوام قبل از شما واجب شده بود.»طبق این آیه روشن می شود که روزه در همه ادیان پیشین وجود داشته. خداوند برای شفاف نمودن بیشتر این موضوع به ذکر نمونه ای از آن در قرآن می پردازد، قرآن کریم به جریان تولد حضرت عیسی اشاره نموده و خطاب به حضرت مریم می فرماید: « .... اگر کسی از آدمیان را دیدی، بگو برای خدا روزه نذر کرده ام » پیام آیه عنایت خاصی است که خداوند به روزه دارد و آنرا به افراد برگزیده خود سفارش می نمایند. 
 
بیان مساله : روزه از جمله اعمال عبادي است كه خداوند به آن امر فرموده است كه در آن، انسان در طول مدت معين و ساعات خاصي از شبانه روز، از خوردن و آشاميدن و ... در برخي موارد، حتي صحبت كردن دست مي‌كشد. روزه در گام اول عبارت است از حفظ شكم و شهوت از خوردن و آشاميدن و بهره گيري از غريزه جنسي و رعايت آداب ظاهري كه در توضيح المسائل‌ها بيان شده( منصوری،1385).
 
هدف  پژوهش: هدف از این پژوهش تطبیق مفطرات روزه از دیدگاه مذاهب پنج گانه اسلامی( حنفی ، مالکی ، شافعی، حنبلی و شیعه) و تعیین اختلاف در فرق اسلامی پیرامون وفطرات روزه می باشد. 
 
 
کلمات کلیدی :  
دانلود پایان نامه فقه و مبانی حقوق اسلامی ، مذاهب چهارگانه و مذهب شیعه ، روزه از دیدگاه اسلام و قران ، دانلود پایان نامه بررسی تطبیقی مفطرات روزه از دیدگاه مذاهب اسلامی ، 
 
 
فصل دوم مبانی نظری پژوهش :
در اين فصل محقق به تشريح روزه پرداخته است . بدين منظور پيرامون  روزه ( تعاريف، شرايط ، تاريخچه و ..)  صحبت شده است .
 
تعريف روزه : صيام (روزه) در لغت به معناي امساك از چيزي; مانند كلام يا طعام است و اما در اصطلاح شرعي، كفّ و امساك از مفطرات، با نيت مي باشد. اين كه آيا نيّت جزو مقوّم و داخل درحقيقت روزه است يا خير؟ ميان مذاهب اسلامي اختلاف است. مالكيه و شافعيه نيت را در حقيقت روزه داخل مي دانند، ولي مشهور در نزد اماميه و همچنين نزد حنفيه و حنبليه، نيت از شرايط محسوب مي شود و در تعريف آن نيست. محقق حلي(رحمه الله) در شرايع آورده است: «الصوم هوالكفّ عن المفطرات مع النية و هي إمّا ركن فيه و إمّا شرط في صحّته و هي بالشرط أشبه ». 
پیامبر اکرم(ص) می‏فرماید: «انما سمی الرمضان لانه یرمض الذنوب؛ ماه رمضان به این نام خوانده شده است، زیرا گناهان را می‏سوزاند .
 
دانلود پایان نامه اماده رشته حقوق الهیات فقه اسلامی
پایان نامه کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته حقوق( MA) گرایش: فقه و مبانی حقوق اسلامی
موضوع:
بررسی تطبیقی مفطرات روزه از دیدگاه مذاهب اسلامی
 
قالب فایل : word --- تعداد 89 صفحه
 
 فصل سوم روش پژوهش :
مقدمه: در این فصل روش شناسی تحقیق مورد بررسی قرار می گیرد.روش تحقیق مبحثی بسیار مهم است و تصویری از چگونگی انجام تحقیق،منابع مورد استفاده، نتیجه گیری در اختیار ما قرار می دهد.به همین دلیل ما در این فصل به بررسی و شرح نوع و روش تحقیق می پردازیم.
 
روش تحقیق: با توجه به ماهیت و اهداف تحقیق،روش تحقیق این پژوهش،یک تحقیق توصیفی است.
در تحقیقات توصیفی محقق به دنبال چرایی بودن موضوع نیست.محقق می خواهد بداند پدیده،متغیر،شیء و یا مطلب چگونه است.به عبارت دیگر تحقیق توصیفی،وضع موجود را بررسی می کند و به بررسی منظم و نظام دار وضعیت حال یک موضوع می پردازد و ویژگی ها و صفات ان را مطالعه و در صورت لزوم ارتباط بین متغیرها را بررسی می نماید.(دلاور،، ص 47.1384).
 
 
 فصل چهارم مذاهب فقهی
 
مذاهب چهارگانه :  همانطور که در فصل اول عنوان شد بر اساس بينش عامه كه صحابه را مرجع علمي پاسخگويي به نيازهاي فقهي مي شمردند، پس از ارتحال نبي اعظم(صلي الله عليه وآله وسلم) صحابه در مناطق مختلف بلاد اسلامي پراكنده شدند و مرجعيّت مردم را به دست گرفتند، ليكن آنان در آنچه از پيامبر(صلي الله عليه وآله وسلم) نقل مي كردند متفاوت بودند و همه آن ها به طور يكسان محضر آن حضرت را درك نكرده و از گفتار و كردار و سيره ايشان مطلع نبودند. از اين جهت هر يك از آن ها بر حسب درك و فهم خود و به اندازه اي كه توانسته بودند با پيامبر خدا(صلي الله عليه وآله وسلم)نشست و برخاست داشته باشند، از شريعت بهره گرفته و احكام فقهي را به دست آورده بودند; لذا در مقام پاسخگويي به استفتائات و پرسش هاي مردم، ميان آن ها تفاوت ديدگاه زيادي پديد آمد و بدين صورت، هنوز قرن اول اسلامي به پايان نرسيده بود كه دو مكتب فقهي در ميان مذهب عامه رايج گرديد:
الف) مكتب اهل حديث
مكتب اهل حديث در حجاز و به ويژه در مدينه پديد آمد. پرچمداران اين مكتب، سه فقيه معروف، همچون سعيد بن مسيب(م 942)، عروة بن زبير(م 94)، قاسم بن محمد(م 106) بودند كه سعيد بن مسيب را بايد از برجسته ترين آنان شمرد. اگرچه گفته شده، پيش از اين سه نفر; عباس، زبير، عبدالله بن عمر، از پرچمداران مكتب حديث بوده اند. مكتب اهل حديث، پس از پيدايش، توسط عده اي از بزرگان; مانند مالك، شافعي و احمد بن حنبل حمايت و گسترش يافت.شيوه و منهج اصلي مكتب اهل حديث، پذيرش و قبول نص بود. آن ها در مسائل فقهي به كتاب خدا و سنت پيامبر(صلي الله عليه وآله وسلم) رجوع مي كردند و در صورت فقدان نص، به آثار صحابه و در نهايت بر طبق رأي و فكر شخصيِ خويش عمل مي كردند و آن را «اجتهاد» مي ناميدند. ايشان برخلاف اهل رأي، سنت را مستقل از قرآن در تشريع احكام مي شمردند ولذا تخصيص قرآن با خبر واحد را مجاز مي دانستند و براي عمل به خبر واحد، شرايط خاصي جز وثاقت و حافظ بودن راوي قائل نبودند . البته درميان خود اهل حديث، گرايش هاي مختلفي به تدريج بروز كرد كه در ادامه به آن ها خواهيم پرداخت.
 
فصل پنجم نتیجه گیری
 
بحث: مباحث روزه از ديدگاه مذاهب اسلامي 
 اقسام روزه :  مذاهب اسلامي (جز حنفيه) معتقدند روزه چهار قسم است: 1. واجب; مانند روزه ماه رمضان و روزه كفاره و نذر 2. روزه مسنون و مستحب 3. روزه مكروه 4. روزه حرام و محظور. اما حنفيه اقسام مختلفي را ذكر كرده اند; عده اي از آن ها روزه را هشت قسم و برخي هفت قسم دانسته اند.بعضي از حنفيه، روزه نذري را واجب شمرده اند نه فرض. همچنين از نظر آن ها روزه مستحب پس از شروع، واجب است آن را تمام كند و اگر افطار كرد، بايد آن را قضا كند. روزه اعتكاف نيز چنين است 
وجوب روزه ماه مبارك رمضان 
 در کلیه مذاهب اسلامي از اجماعيات مسلمانان، بلكه از ضروريات اسلام، روزه ماه مبارك رمضان است كه در كتاب و سنت نيز به آن تصريح شده است. ( 1 )
مبطلات روزه ازنگاه شیعه
روزه دار بايد از اذان صبح تا مغرب از برخى كارها بپرهيزد و اگر پرهيز نكند, روزه اش باطل مى شود, به مجموعهء اين كارها( مُبطلاتِ روزه )گفته مى شود, كه عبارتند از:
1- خوردن و آشاميدن 
2- دروغ بستن به خدا و پيغمبر (ص ) و جانشينان آن حضرت (ع 
3-رساندن غبار غليظ به حلق 
4-فرو بردن تمام سر در آب 
5-قى كردن 
6-آميزش 
7- استمناء.
8- باقى ماندن بر جنابت و حيض و نفاس تا اذان صبح 
9-اماله كردن با چيزهاى روان   
 
الف :خوردن و آشاميدن 
 اگر روزه دار عمداً چيزى بخورد يا بياشامد, روزه اش باطل مى شود هر چند خوردن و آشاميدن آن معمول نباشد; مانند خاك و نفت
 اگر كسى عمداً چيزى را كه لاى دندانش مانده است فرو برد, روزه اش باطل مى شود
 فرو بردن آب دهان , روزه را باطل نمى كند, هر چند زياد باشد. 
 اگر روزه دار به سبب فراموشى (نمى داند روزه است ) چيزى بخورد يا بياشامد, روزه اش باطل نمى شود. 
 انسان نمى تواند, بخاطر ضعف , روزه را بخورد ولى اگر ضعف او به قدرى است كه معمولاً نمى شود آن راتحمل كرد, خوردن روزه اشكال ندارد.
 فرو بردن اخلاط سر و سينه , تا به فضاى دهان نرسيده روزه را باطل نمى كند, ولى اگر داخل فضاى دهان شود, احتياط واجب آن است كه آن را فرو نبرد. 
 
 
 
فهرست مطالب                                                                                                                                                          
مقدمه                                                                                     
فصل اول : طرح پژوهش                                                                                         
بيان مسئله                                                                                        
اهميت و ضرورت انجام پژوهش                                                              
اهداف پژوهش                                                                                  
فرضيه هاي پژوهش                                                                            
تعاريف مفاهيم و واژگان                                                                        
فصل دوم : مبانی نظری پژوهش
مقدمه   
تعاریف
مراتب روزه
شرایط روزه
 فواید روزه                                                                                          
فصل سوم : روش شناسی پژوهش
مقدمه                                                                                           
روش پژوهش                                                                                 
نوع پژوهش
روش تحلیل یافته ها 
فصل چهارم :مذاهب چهارگانه و مذهب شیعه
امامیه
مذهب حنفیه
مذهب شافعی
 مذهی مالکی
مذهب حنبلی
 
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری 
مقدمه                                                                                            
بحث 
نتیجه گیری                                                                            
فهرست منابع                                                                                   
فارسی                                                                                           
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 20 هزار تومان
 
                                                                                
 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مدیریت بازرگانی با موضوع  رابطه انتظارات مشتری ، ماهیت خدمات با  درجه رضایت و وفاداری مشتریان بانک ها

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مدیریت بازرگانی ، بانک و بانکداری ، پایان نامه مدیریت ، پروژه ، بازاریابی در مدیریت ،
فصل اول
کلیات تحقیق
مقدمه:  در دنیای کسب و کار در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم با رقابت روزافزون بنگاه های اقتصادی رو به رو است . افزون بر این مشتریان هر روز آگاهی بیشتری نسبت به رقبا و محصولات و خدمات پیدا می کنند و انواع گزینه های مختلف را پیش رو دارند. این شرایط برای بخش خدمات از جمله صنعت خدمات مالی دشوارتر بوده است. موسسه های مالی در سده اخیر این امکان را به موسسه های مالی می دهد تا خدمات برتر و نوین را تقریبا همزمان با رقبا به بازار ارایه دهند.
در چنین محیطی با این رقابت شدید و روزافزون ، جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان موجود کاری بسیار دشوار و در عین حال حیاتی برای موسسه های مالی از جمله بانکهاست.از این رو ، برای بانک ها به عنوان یکی از حاضران در بازار صنعت خدمات مالی کاملا ضروری است که به سازوکار و فرایند تصمیم گیری مشتری آگاهی داشته باشند و بدانند که چه عواملی بر تصمیم خرید مشتری در این صنعت تاثیرگذار است.افزون بر این،از آنجا که هزینه بدست آوردن یک مشتری 15 برابر هزینه نگهداری یک مشتری موجود است ، برای بانک ها کاملا ضروری است که مشتریان فعلی خود را به خوبی حفظ کنند . از این روست که بانک ها باید به خوبی بدانند که چه عواملی یک  مشتری را به بانک وفادار می سازد . می توان  ادعا  کرد که این دو مساله مهم ،یعنی انتظارات مشتری و وفاداری مشتری ،تمامی تلاش ها در حوزه دانش بازاریابی را پوشش می دهند . هر چه باشد هدف اصلی بنگاه های اقتصادی از تلاش و رقابت جذب مشتری و تعامل و سودآوری بلندمدت از اوست.
از آن هنگام که مشتریان توانایی مقایسه خدمات بانک های مختلف را ندارند،از نشانه های در اختیار مانند تصویر یا برند بانک برای تصمیم گیری استفاده می کنند. از این رو ،ویژگی های محسوس بانک همراه باویژگی های نامحسوس آن باید در مطالعات مورد نظر قرار گیرد .با در نظر گرفتن این مهم ،در این پژوهش ماهیت خدمات ،بررسی انتظارات ،ارزش ویژه برند
 ،تبلیغ دهان به دهان ،نرخ سود سپرده گذاری بانک ،و توسعه خدمات جدید، رضایت مشتری و کیفیت خدمت به عنوان متغیرهای مستقل تعیین کننده وفاداری مشتری در نظر گرفته شده اند.
تحقیقات اندکی برای تعیین انتظارات مشتری ، ماهیت خدمات و وفاداری مشتری انجام گرفته است.برخی ازپژوهشگران به مساله وفاداری مشتری پرداخته اند و عوامل اثرگذار برآن را برشمرده اندو آزموده اند (بلومر و دیگران ،1998،اندریاسن و لیندشتاد ،1998،هالوول،1996،بیرلی و دیگران،2004). 
این پژوهشگران از مدل های معادلات ساختاری برای تحقیق خود بهره برده اند 
موضوع تحقیق :
بررسی انتظارات مشتری ، ماهیت خدمات و میزان درجه رضایت و وفاداری به بانک مسکن
اهداف تحقیق :
1. هدف اصلی بررسی تئوری بازاریابی رابطه مند بوسیله تطبیق آن با فرضیه چند متغیره و ارتباطات وابسته به وفاداری مشتری در صنعت بانکداری در شعب مربوط به تهران است .
2. در این تحقیق سعی می گردد عملکرد مجموعه شعب بانک مسکن در سطح تهران مورد بررسی قرار گیرد و نتایج عملکرد با تئوری های مربوطه و رعایت اصول بانکداری مقایسه گردد.
3. در صورتی که عملکرد بانک مناسب نباشد علل شناسایی و برای برطرف کردن مشکلات راه حل مناسب پیشنهاد می گردد.
فرضیه های تحقیق :
1- بین استفاده از فناوری در بانک و رضایت مشتریان رابطه معنادار وجود دارد.
 2 – بین ارایه خدمات متنوع  و رضایت مشتریان  رابطه معنادار وجود دارد .
 3– بین عوامل ظاهری بانک و رضایت مشتریان رابطه معنادار وجود دارد. 
 4 – بین دانش کارکنان ورضایت مشتریان رابطه معنادار وجود  دارد.
 5 – بین سهولت دستیابی به خدمات و وفاداری مشتریان رابطه معنادار وجود دارد.
 6– بین سرعت و دقت کارکنان ورضایت مشتریان رابطه معنادار وجود  دارد 
7- بین خدمات(نرخ سود ) ووفاداری مشتریان رابطه معنادار وجود  دارد
 
  فصل دوم
 
 مبانی نظری و تجربی پژوهش
 
 
2-1- بازاریابی چیست؟
2-1-1-تعریف بازاریابی
 
انجمن بازاریابی آمریکا، بازاریابی راچنین تعریف نموده است : " بازاریابی فرایند برنامه ریزی و تحقق یک ایده ، قیمت گذاری ، تبلیغات و توزیع کالا ، خدمات و یا عقاید و اندیشه ها است بنحوی که مبادله ای ایجاد نماید که اهداف فردی و سازمانی توسط این مبادله ارضاء شود."
"بازاریابی یک فرایند اجتماعی و مدیریتی است که بوسیله آن افراد و گروهها ، نیازها و خواسته های خود را از طریق تولید ، عرضه و مبادله کالاهای مفید و با ارزش با دیگران ، تامین می کنند."(کاتلر) 
پروفسور تئودور لویت از هاروارد بین مفاهیم فروش و بازاریابی تفاوت قائل شده است . توجه کنید :" فروشندگی به نیاز فروشنده توجه دارد ،در حالی که توجه بازاریابی به نیازهای خریدار معطوف است .فروشندگی درگیر نیاز فروشنده در تبدیل کالا به پول نقد است ، در حالی که موضوع بازاریابی تامین نیازهای مشتری است ، آن هم با کالاهایی که عرضه می کند ،همراه با مراحل مختلف ایجاد ، ارائه و مصرف آن ."
 
2-1-2- برنامه ریزی بازاریابی :
برنامه ریزی بازاریابی بطور ساده توالی منطقی و مجموعه فعالیت هایی است که منجر به تدوین اهداف و استراتژیهای بازاریابی و تنظیم برنامه هایی برای تحقق آنها می باشد (علی اکبر اسلام ،1382)
 
دانلود پایان نامه رشته مدیریت بازرگانی کارشناسی ارشد. بانک و بازاریابی
 
دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مدیریت بازرگانی
موضوع :
رابطه انتظارات مشتری ، ماهیت خدمات با  درجه رضایت و وفاداری مشتریان بانک ها
قالب فایل : word  --- تعداد 238 صفحه 
به همراه پرسشنامه ، جداول و نمودار های مربوطه و تجزیه و تحلیل داده ها توسط نرم افزار spss
 
 
 فصل سوم
روش شناسی پژوهش
 
مقدمه 
  براي اينكه نتايج حاصل از پژوهش معتبر باشد بايد از يك روش مناسب در پژوهش استفاده شود.چرا كه روش نادرست منجر به  نتيجه گيري نادرست مي شود .دستيابي به هدفهاي علمي ميسر نخواهد بود مگر اينكه ،روش درست صورت پذيرد. 
   در اين فصل به بررسي طرح پژوهش ،جامعه آماري ،ابزار گردآوري و روش تحليل داده هاي پژوهش مي پردازيم.
 
به لحاظ طبقه بندی پژوهش، این تحقیق یک پژوهش توصیفی از نوع پیمایشی ( زمینه یابی) می باشد. دراین تحقیق ، پژوهشگر می کوشد در رابطه با موضوع این تحقیق که همان ماهیت خدمات بانک ،انتظارات مشتریان، وفاداری و رضایت مشتریان  بانک مسکن می باشد ، آنچه را که هست توصیف و تفسیر نماید و برای انجام بهینه آن به شرایط و روابط موجود، عقاید متداول، فرایند های جاری و اثار مشهود توجه دارد. توجه پژوهشگر در اینجا به زمان حال است  هرچند که شرایط و خدمات بانک در وضعیت حال مشتریان موثر می باشد.
 
پیمایش ، روشی روشی برای بدست اوردن اطلاعاتی در باره دیدگاهها، باورها، نظرات ، رفتارها یا مشخصات گروهی از افراد  یک جامعه اماری از راه انجام تحقیق است. یه شکل رسمی تر میتوان پیمایش را چنین تعریف کرد: پیمایش،مجموعه ای از روش های منظم و استاندارد است که برای جمع آوری اطلاعات درباره افراد، خانواده یا مجموعه افراد بزرگتر ، مورد استفاده قرار می گیرد. در این پژوهش نیز سعی شده است که با پرسش از یک نمونه منتخب  از یک جامعه آماری، اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری نماید.
 
 
تعيين حجم نمونه :
  براي تعيين حجم نمونه از جدول كرجسي دمورگان استفاده به عمل آمد .روش نمونه گيري تصادفي  خوشه اي چند مرحله اي انتخاب شد ، در جامعه اي كه بزرگ باشد چون واريانس درون خوشه ها زياد و بين خوشه ها كم است ،واريانس متغير مورد نظر در واحد هاي نمونه گيري كه بعنوان خوشه معرفي مي شوند زيا د و بين خوشه ها كم است .لذا معمولاً از روش نمونه گيري تصادفي ..خوشه اي استفاده مي شود در اين روش مي توان اطمينان حاصل نمود كه از هر طبقه جامعه آماري ،نمونه هاي با تعداد كافي انتخاب شده است (دلاور،1380).
 
برای استفاده از روش نمونه گیری خوشه ای ،باید  سرپرستی های تهران مشخص می شدند.بر طبق اطلاعات اولیه بانک، سرپرستی های تهران بزرگ به 4 منطقه، شمالغرب، جنوبغرب، شمالغرب، و شمالشرق تقسیم می شوند. و هر سرپرستی به شعبات متعدد تقسیم می شود. سعی محقق بر ان بود تا به منظور جمع آوری اطلاعات از تمامی جامعه آماری مورد نظر شعبات منتخب طوری انتخاب شوند که از هر چهار سرپرستی در نمونه وجود داشته باشد. بعد ار انتخاب شعبات مورد نظر بر اساس لیست بصورت کاملا تصادفی ،  پرسشنامه ها بین مشتریان شعبات توزیع  و جمع آوری گردید.شد.
تعمیم نتایج حاصل از نمونه انتخاب شده به روش نمونه گیری مذکور،میتواند خالی از اشکال باشد زیرا تمامی جامعه آماری در نمونه گیری حضور داشته اند.
 
روش گرداوری داده ها     
در این پژوهش فرایند گرداوری داده ها شامل سه مقوله است که در ذیل مورد مطالعه و بررسی قرار خواهند گرفت:
1)اطلاعات اولیه در مورد موضوع تحقیق
پس از تعیین محدوده تقریبی موضوع پژوهش،مطالعات و یادداشت برداریهای لازم از اسناد اغاز گردید.تئوری ها و نظریه های مرتبط با موضوع تحقیق که در فصل ادبیات موضوع بیان شده است،از کتابها،مقالات،نشریات،سایتهای اینترنتی و سایر اسناد مرتبط بهره گرفته شده است.
2)اطلاعات مربوط به سازمان مورد مطالعه (بانک مسکن)
در این پژوهش،جهت اشنایی با سازمان مورد مطالعه (بانک مسکن) ضمن مراجعه به سازمان و مصاحبه حضوری با کارشناسان و صاحبنظران در واحد روابط عمومی، از بروشورها و اسناد و مدارک مکتوب در این زمینه و سایت اینترنتی بانک مسکن نیز استفاده شده است.
3)اطلاعات مربوط به مشتریان
اطلاعات مربوط به مشتریان مورد نظر،در این پژوهش از طریق ارائه پرسشنامه به دست امده است.
برای طراحی این پرسشنامه با توجه به ماهیت خاص ان،زمان زیادی صرف گردید.در مورد سوالات پرسشنامه ،نیاز به چندین مرحله اصلاح و جرح و تعدیل بوده است تا با اهداف مورد نظر پژوهش همراستا گردد.پس از انجام اقدامات فوق، پرسشنامه ای با 43 سوال توسط محقق تنظیم گردید. پرسشنامه مذکور شامل سه بخش است – که این بخش ها مورد تایید صاحب نظران روش تحقیق است – این بخش ها عبارتند از:
1-  تقاضا برای همکاری
2- اطلاعات مربوط به شناسایی پاسخ دهنده
4- سوالات 
این پرسشنامه در بردارنده مشخصات فردی مشتریان که جنبه اماری داشته و نیز طراحی سوالات عادی به شکل بسته پاسخ می باشد که بنا به ضرورت های تحقیق تنظیم شده است.همچنین در مورد تربیت سوالات توصیه هایی که در کتب روش تحقیق ارائه شده است،نظیر رسا بودن متن سوالات ،قرار ندادن سوالات مشکل در ابتدای پرسشنامه،کنار هم قرار نگرفتن گزینه های همسان به صورت متحدالشکل و پشت سرهم که باعث رج زدن می گردد،رعایت شده است.
همانطور که گفته شد،این پرسشنامه با 43 تهیه گردید.سوالات با استفاده از طیف 5 گزینه ای لیکرت طراحی شده اند که همگی در پاسخ به پرسش های اصلی و فرضیه های پژوهش می باشند.
ضمناً لازم بذکر است که نوع پرسشهای مورد استفاده در این پژوهش،از نوع پرسشهای نگرشی می باشند.پرسشهای نگرشی به دنبال کشف دیدگاهها،نظرات،باورها یا ادراکات پاسخ دهندگان نسبت به یک موضوع خاص هستند.
روایی پرسشنامه
بعد از تنظیم پرسشنامه جهت بررسی معایب و نواقص احتمالی،همانگونه که در کتب روش تحقیق امده است،دو نوع پیش ازمون صورت می گیرد:
الف: پیش ازمون مقدماتی
ب: پیش ازمون رسمی
ازمون اول پس از تنظیم پیش نویس پرسشنامه به منظور رفع نواقص کلی واساسی صورت می گیرد،ازمون دوم پس از قطعی شدن پرسشنامه به صورت ازمایشی بین چند نفر توزیع می گردد و اصطلاحات لازم در این زمینه انجام می شود و پرسشنامه جهت ارائه به مصرف کننده نهایی اماده می گردد ( دلاور، 1384).
بنابر ضرورت های یاد شده پرسشنامه پس از تهیه پیش نویس،در دسترس  کارشناسان امار و تحقیقات بانک مسکن قرار گرفت  تا روایی محتوایی پرسشنامه حاصل گردد. از انها خواسته شد تا اشکالات و نواقص ان را گوشزد نمایند و نیز پس از تهیه پرسشنامه نهایی،بین تعدادی از مشتریان بانک مسکن توزیع شد و از انها خواسته شد تا به سولات پرسشنامه پاسخ دهند و در صورت مواجه شدن با اشکالات در پر کردن پرسشنامه، پژوهشگر را مطلع نمایند، اشکالات مزبور با نظارت استاد راهنمای طرح جرح و تعدیل گردید.پس از این مرحله،پرسشنامه جهت توزیع رسمی بین مشتریان اماده گردید.
 
پایایی پرسشنامه
آزمون آلفاي كرونباخ
براي محاسبه همبستگي دروني ابزار از جمله پرسش ‌ها يا آزمونهايي كه خصيصه‏هاي مختلف را اندازه‌گيري مي‌كنند، از محاسبه ضريب آلفاي كرانباخ استفاده ‌شد. ميزان آلفا بيانگر اين مطلب است كه سؤالات هم پوشاني و همچنين همسويي داشته است و نيز پاسخ دهندگان نيز با دقت و آگاهي به سؤالات پاسخ داده‏اند. ضريب آلفا برحسب فرمول زير بدست مي‌آيد: 
 
كه در آن J = تعداد سؤالات پرسشنامه، Sj^2= واريانس سؤال Jام، S^2= واريانس كل آزمون براي آزمون با هدفهاي پژوهشي، حصول پايايي بين 0. 6 تا 0. 8 كافي و مناسب است ( سیف، 1380). 
با توجه به مقدار خروجی کامپیوتر،مقدارa در این پژوهش برابر 71% می باشد که پایایی مناسب است.
مقیاس مورد استفاده در طراحی پرسشنامه
از میان مقیاس هاس گوناگون درجه بندی،مقیاس درجه بندی لیکرت،محبوب ترین نوع می باشد.بر مقیاس درجه بندی لیکرت،از پاسخ دهندگان به پیمایش خواسته می شود که از یک درجه بندی برای نشان دادن شدت اعتقاد خود،در له یا علیه یک مساله استفاده کنند.
طیف لیکرت،یک مقیاس فاصله ای است که از تعدادی عبارت و گزینه های جوابیه تشکیل شده است.لذا مقیاس لیکرت یک مقیاس مرکب است.گزینه های جوابیه در این مقیاس معمولاً نشانگر میزان موافقت یا مخالفت پاسخگو نسبت به یک موضوع یا مفهوم معین،اعم از مثبت یا منفی است.به دیگر سخن،از طریق این مقیاس می توان حساسیت،نگرش،تعلق یا باور و احساسات پاسخگو را تعیین کرد.دلیل این امر ان است که پاسخگویی نسبت به یک موضوع خاص دارای حساسیت عاطفی کم یا شدید باشد.این حساسیت را خواه جنبه مثبت داشته باشد،خواه جنبه منفی،از طریق انتخاب عبارات مربوط به موضوع مورد نظر از خود بروز خواهد داد.
هنگامی که عبارات مقیاس بر اساس ارزش های عددی،امتیازبندی شد و امتیاز هر پاسخ مربوط به هر سوال یا عبارت مشخص شد،امتیاز هر پاسخگو نسبت به هر عبارت تعیین می شود و امتیاز کل هر پاسخگو که مجموع امتیازهای او نسبت به تمامی عبارات است به عنوان پاسخ سنجیده هر پاسخگو در مورد موضوع یا مفهوم مورد نظر محاسبه می شود.انگاه پاسخ گویان را می توان بر حسب مجموع امتیازات یا مجموع ارزش های عددی بدست امده از مقیاس،تفکیک کرد.
 
 
 
روش تجزیه و تحلیل داده ها
در این پژوهش روشی که برای تجزیه و تحلیل داده ها مورد استفاده قرار گرفته است،ازمون فرض برابری واریانس ها و رگرسیون چند متغیری می باشد. تحلیل مورد نظر با استفاده از نرم افزار SPSS انجام شده است.
 
فصل چهارم
تجزیه و تحلیل داده ها
مقدمه :
در این فصل به تجزیه وتحلیل داده های جمع آوری شده در دو بخش آمار توصیفی و آمار استنباطی پرداخته می شود.
بخش اول: آمار توصیفی
توصیف داده ها:
هنگامی که توده ای از اطلاعات کمی برای تفسیر گردآوری می شود ، ابتدا لازم است آنها به صورتی که به روشنی قابل فهم و انتقال باشند، سازمان بندی و خلاصه شوند.این وظیفه بر عهده آمار توصیفی است.به این صورت که پس از جمع آوری اطلاعات با استفاده از نرم افزار ، داده های جمعیت شناختی( جنسیت، تحصیلات، شغل، متوسط درآمد ) توصیف گردید. تعداد پرسشنامه های 800 عدد توزیع شده بود که علیرغم پیگیری ها پژوهشگر با کسر پرسشنامه های مخدوش شده تعداد 690  پرسشنامه مورد تحلیل قرار گرفت .
 
 فصل پنجم
بحث،نتیجه گیری و پیشنهاد ها
مقدمه
در این فصل فرضیه های پژوهش یک به یک عنوان شده و باتوجه به مبانی نظری و پژوهش های مرتبط انجام شده که در فصل دوم اورده شده و همچنین یافته های فصل چهارم به بحث و بررسی در مورد هر یک از فرضیات پرداخته و یافته ها ،به طور مختصر بیان و مورد تفسیر و تبیین قرار گرفته است.در پایان فصل نیز پیشنهادات و محدودیت های پژوهش اورده شده است.
 
بحث ونتیجه گیری
نتایج حاصله از آزمون آماری فرضیه ها همانطور که درفصل 4 ونیز جداول و نمودارهای پیوست ملاحظه می شود ، حاکی از تایید تمام فرضیه های تحقیق می باشد.
 
قیمت : 70 هزارتومان

قیمت 50 هزار تومان

 

 

دانلود پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد رشته روانشناسی با موضوع بررسی تحمل استرس بین دانشجویان مجرد و متاهل

 
فصل اول کلیات پژوهش
 
مقدمه : 
يكي از رايج ترين مشكلاتي كه همه ما را در سنين متفاوت مورد حمله قرار مي دهد استرس يا فشار رواني است .تقريبا اكثر مردم تصور مي كنند كه مي دانند استرس چيست,ولي نسبتا عده معدودي درك صحيحي آن دارند و از اثرات آن در در بدن اگاه بوده و ميدانند چگونه مي توان آن را كنترل كرد ,و با آن كنار آمد و حتي از آن به نفع خود استفاده كرد.
زندگي بدون استرس غير ممكن است و هیچ کس هم طالب چنين زندگي نيست .چون استرس عاملي است كه شخص را در مواجهه با مسائلي كه از آنها شناختي ندارد يا اتفاقاتي كه به وضوح وی را مورد تهديد قرار ميدهد ,آماده مي سازد .هر سني فشارهاي رواني مخصوص خورد را دارد , مانند وابستگي كامل و ناتوانيهاي دروان طفوليت مسائلي كه به هنگام نوجواني پيش مي آيد و فشارهائي كه در زمان پيري وارد مي شود ,همچنين استرس از رويدادهائي كه در محيط كا يا خانه به وقوع مي پيوندد ،ناشي ميشود.اگر با آن به طور صحيحي برخورد كنيم،استرس دوستي است كه ما را براي مواجهه شدن با مسائل بعدي نيرو مي دهد،ولي اگر با ضعف با آن برخورد كنيم و بگذاريم ،از كنترل خارج شود ،استرس دشمني مي شود كه باعث ايجاد امراضي مانند فشار خون، زخم معده،آرتروز ،آسم يا پركاري غده تيروئيد مي گردد استرس از كنترل خارج شده باعث بروز امراض شديد قلبي و ضعف ساير ارگانهاي بدن مي شود .(چيني 1381) 
استرس يا فشار عصبي عاملي است كه همگان آن را مذموم مي دانند و ريشه بسياري از مشكلات جسماني و ناكامي ها را به آن نسبت مي دهند .اما واقعيت اين است كه استرس را نمي شود از ميان برد و هميشه وجود دارد ،نكته جالبتر اينكه استرس نه خوب است و نه بد ،اما اين نحوه برخورد ما درباره آن است كه معلوم مي كند استرس خوب بوده است يا بد .
بیان مسئله : 
استرس به سه مفهوم در نظر گرفته شده است (میرزایی ، 1388 ) در یک رویکرد ، تمرکز بر محیط معطوف است و استرس به عنوان محرک توصیف شده است که شامل واقعه یا رشته ای از شرایط ویژه به عنوان مثال ، زمانی که فرد می گوید شغل من بسیار پر استرس است از همین دیدگاه به مفهوم استرس نگاه کرده است . وقایع و شرایطی تهدید کننده یا زیان بخش اند و در نتیجه احساس تنش ایجاد می کند ، استرس زا خوانده می شود . 
سوال پژوهش : 
آیا بین میزان تحمل استرس دانشجویان مجرد و متاهل تفاوت وجود دارد ؟ 
فرضیه های پژوهش :
1) بین میزان تحمل استرس دانشجویان مجرد و متاهل تفاوت معنی داری وجود دارد 
اهمیت و ضرورت پژوهش : 
ضرورت این پژوهش در راستای بررسی میزان تحمل استرس استرس بین دانشجویان مجرد و متاهل رشته روانشناسی صورت گرفته و می تواند اطلاعات مفیدی را در حیطه تصمیم گیری های متعدد در دانشگاه فراهم سازد که این عمل از طریق انجام تحقیقات منظم و شناسایی میزان استرس دانشجویان امکان پذیر است در واقع می خواهیم بدانیم که در سطوح مختلف بررسی کنیم و راهکارهای مفیدی که باعث کاهش دادن این استرس ها می شود ارائه دهیم . 
عواملی که اهمیت این پژوهش را نشان می دهد این است که محیط دانشگاه محیطی استرس زا است و بسیاری از دانشجویان دچار استرس می شوند مثلاً زمانی که مشغول دادن امتحان پر استرس هستند پرسش را بد می فهمند یا موضوعی را شب قبل از امتحان به خوبی مطالعه کردند را به یاد نمی اورند ، بسیار سخت است که فکر کنیم پاسخ پرسشی را می دانیم و احتمالاً پس از پایان امتحان آن را به یاد می اوریم . لذا استرس باعث کاهش در عملکرد دانشجویان شده و موجب می شود سلامت روان آنها به خطر بیافتد . برای همین بدنبال این هستیم تا این عوامل استرس زا شناسایی و راهکارهای مقابله با آنها را بررسی کنیم.
 
 
دانلود پایان نامه بررسی استرس بین دانشجویان دختر و پسر
دانلود پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد رشته روانشناسی
 موضوع :
بررسی تحمل استرس بین دانشجویان مجرد و متاهل
 
 
قالب فایل : word  --- تعداد 102 صفحه
به همراه تجزیه و تحلیل داده ها و جداول مربوطه
 
فصل دوم
ادبیات و پیشینه تحقیق
 
مقدمه : 
از آنجایی که عصر حاضر را دوران اضطراب و استرس نامیده ، پیچیدگی های جاری جامعه بشری ، سرعت تغییرات و بی توجهی نسبت به زمینه های مذهبی و ایئولوژیک و نظام اجتماعی و عاطفی خانواده برای افراد و اجتماع بشری تضاد ها و تعارض های تمدن بشر و ارتباطات اجتماعی استرس های تازه ای نیز پدید آورده است که مقابله با آنها برای هر فردی لازم و ضروری است . از طرفی نیز همه استعدادهای عظیم و کشف نشده ای برای رشد و تکامل و دگرگونی ، توانایی یافتن معانی ژرفتر ، دست یافتن به توفیق بیشتر در زندگی بهره مندیم . بنابراین استفاده از تواناییها و استعدادها برای مقابله با انواع استرسهایی که در زندگی روزمره برایمان پدیده می آید ، امکان پذیر می باشد . 
مفهوم استرس :
در سال 1936 ، پروفسور هانس سلیه اهل مونترال اولین رساله خود را در مورد واکنش دهنده منتشر ساخت ، نامبرده در آوریل و در 1948 در مجموعه ای از کنفرانسهایش در کالج فرانسه و سپس در ژوئن 1950 در بیمارستان لانیک سندرم عمومی سازگاری (S.G.A) را با جنبه های بیوشیمیایی و مکانیسم های هورمونی اش بیان کرد (هیپوفیز غدد فوق کلیوی سینه قند کرشه که بسیاری از پژوهشگران پیش از او اختلال ارگانیسم را به هنگام پاسخ به تهاجمات محیط خارج بیان کرده اند :
-نظر کاریوکلارینک مربوط به داستین ، وی واکنشهای بافتی مربوط به واکنشهای هشدار دهنده را در دستگاه لنفوئید مشاهده کرد : 
نظریه راسل داپیگز آماس منسوج نرم ، در سال 1932 کانن « ترشح سریع آدرنالین را به عنوان پاسخ در برابر ترس و خشم » متذکر شود . 
 
فصل سوم
روش تحقیق
 
روش تحقیق : 
این تحقیق از نوع پس رویدادی  ودر قالب روش میدانی جمع اوری داده ها انجام شد . 
 
نمونه پژوهش : 
نمونه شامل 60 (30 فرد مجرد و 30 متاهل ) نفر از دانشجویان روانشناسی که با روش نمونه گیری به صورت تصادفی انتخاب شدند . 
ابزار پژوهش : 
ابزار پژوهش در این تحقیق که برای سنجش میزان استرس بکار بردیم ، پرسشنامه کنار امدن لازاروس می باشد . این پرسشنامه برای شناسایی افکار و اعمالی طراحی شده که فرد از انها برای مقابله با حوادث استرس بر انگیز خاص استفاده کرده است . این پرسشنامه فرآیندهای کنار امدن را می سنجد ، نه گرایشها یا سبک کنار امدن را . 
در پاسخ دهی به سوالات پرسشنامه افراد به هر ماده بر اساس یک مقیاس چهار گزینه ای لیکرت پاسخ می دهند که نشان دهنده فراوانی هر یک از راهبردهای مورد استفاده است : صفر نشانگر » بکار بردم » 1- نشانگر « تا حدی بکار بردم » 2- نشانگر « بیشتر مواقع بکار بردم » 3-نشانگر «زیاد بکار بردم» می باشد . پرسشنامه روشهای کنار آمدن لازاروس شامل 66 سوال است که 50 سوال آن در 8 مقیاس روشهای کنار آمدن رویارویانه ، دوری جویی ، خویشتن داری ، جستجوی حمایت اجتماعی ، مسئولیت پذیری ، گریز اجتناب ، حل مدبرانه مسئله ، ارزیابی مجدد مثبت) طبقه بندی شده و به 16 سوال آن نمره ای تعلق نمی گیرد . بنابراین این مقیاس را به 60 نفر از دانشجویان روانشناسی مقطع کارشناسی واحد گرمسار ارائه می دهیم . 
چگونگی جمع اوری اطلاعات : 
پرسشنامه را محقق به 60 نفر از دانشجویان مجرد و متاهل به صورت مساوی به هر گروه 30 نفر ارایه و ضرورت این تحقیق را برای آنها توضیح داده و از آنها تقاضا نموده که به پرسشهای مطرح شده با کمال دقت پاسخ دهند . 
تجزیه و تحلیل داده ها : 
در این تحقیق برای تجزیه و تحلیل داده از شاخص های آمار توصیفی و استنباطی شامل فراوانی ، میانگین ، انحراف استاندارد و تفاوت میانگین ها به روش تجزیه و تحلیل از طریق مقایسه میانگین دو گروه از دانشجویان مجرد و متاهل روانشناسی . انحراف استاندارد و بعد از T بر اساس میانگین و انحراف استاندارد بدست آمده محاسبه شده است . روش امواری استفاده شده در این پزوهش T مستقل می باشد . 
 
فصل چهارم
تجزیه و تحلیل داده ها
بنابر نتایج تحقیق مشخص می شود که در وقایع استرس برانگیز دانشجویان مجرد بیشتر از دانشجویان متاهل از کنار آمدن رویارویانه استفاده می کنند . اما به دلیل تفاوت میانگین پایین (84/0) و مقدار t ( 84/1) و سطح معنی داری (855/0) . این تفاوت معنادار نیست و به رد فرضیه ما می شود .
 
فصل پنجم
بحث و نتیجه گیری
در این تحقیق که با عنوان بررسی میزان تحمل استرس بین دانشجویان مجرد و متاهل رشته روانشناسی صورت گرفت به نتایج قابل ملاحظه ای دست یافته ایم . با توجه به این نکته که در آغاز پژوهش به این نکته اشاره کردیم که بین نحوه و میزان استرس در بین دانشجویان مجرد و متاهل تفاوت احساس می شود ولی بعد از انجام این پژوهش به این نتیجه دست یافتیم که تنها در برخی مقیاس ها آن هم نه در حد اطمینان کامل تفاوت به چشم می خورد . در آغاز این پژوهش ما دو فرضیه مطرح کردیم :
بین میزان تحمل استرس دانشجویان مجرد و متاهل تفاوت معنی داری وجود دارد 
بین میزان تحمل استرس دانشجویان مجرد و متاهل رشته روانشناسی تفاوت معنی دار وجود دارد . 
بعد از تجزیه و تحلیل ابزار پژوهشی که استناد ما به این نتیجه با توجه به تحلیلی است که از پرسشنامه استرس لازاروس به دست آمده به این نتیجه دست یافتیم که بین میزان تحمل استرس دانشجویان مجرد و متاهل تفاوت معنی داری وجود ندارد . و همچنین بین میزان تحمل استرس دانشجویان مجرد و متاهل رشته روانشناسی تفاوت معنی داری وجود ندارد . 
 
 
 
فهرست مطالب
عنوان       
 
فصل اول : کلیات پژوهش
مقدمه
بيان مسأله
اهمیت و ضرورت تحقيق
اهداف تحقيق
فرضیه های تحقیق
تعريف واژ گان  و اصطلاحات
فصل دوم : مبانی نظری پژوهش
فصل سوم : روش شناسی پژوهش  
روش پژوهش
جامعه آماري
حجم نمونه و روش نمونه گیری
ابزار جمع اوری اطلاعات
روش تجزيه وتحليل داده ها
فصل چهارم :تجزیه و تحلیل یافته ها
تحلیل توصيفی
تحلیل استنباطی
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری
بحث ونتیجه گیری
محدودیت های تحقیق
پیشنهادات
 پیشنهادات برای  تحقیقات آتی
منابع فارسی
منابع لاتین
ضمایم
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 50 هزار تومان

قیمت 30 هزار تومان

 

 

آموزش برخی مفاهیم شهروندی

مهدی بنی حسن بازدید : 1282 جمعه 10 ارديبهشت 1395 : 22:2 نظرات ()

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی تأثیر قصه گویی بر آموزش برخی مفاهیم شهروندی کودکان 6 ساله ی پسر

چکیده : قصه و قصه گویی امروزه علاوه بر  روشی برای سرگرمی  و تفریح، شیوه ای برای  آموزش و یادگیری  کودکان است  و از آن در کلاس های آموزشی  و اتاق های بازی و خواب کودکان  استفاده می شود. از آنجا که استفاده از این شیوه  آموزشی یعنی قصه گویی، برای کودکان لذت بخش  و خوشایند می باشد ، لذا می توان از آن به  عنوان  شیوه  آموزشی مناسب برای یادگیری مفاهیم گوناگون در رابطه با  کودکان استفاده نمود.
هدف پایان نامه حاضر بررسی تأثیر قصه گویی بر آموزش مفاهیم شهروندی کودکان 6 ساله  پسر (پیش دبستانی) می باشد . روش انجام پژوهش ،نیمه تجربی  و طرح آن به صورت ، پیش آزمون و پس آزمون با دو گروه  آزمایش  و دو گروه کنترل  می باشد.جامعه ی آماری این پژوهش  شامل کلیه کودکان 6 ساله  پیش دبستانی   است؛ که از مجموع 13429 نفر در قالب 350  کلاس پیش دبستانی ، و 4 کلاس انتخاب شده ، که 2 کلاس از منطقه ی برخوردار  و 2 کلاس  از منطقه ی کمتر برخوردار، به صورت نمونه گیری خوشه ای  چند مرحله ای  برگزیده شد. در این تحقیق چون  واحد نمونه گیری  کلاس است  تعداد نمونه های  هر کلاس (14 نفر)،  در مجموع 56 نفر به عنوان نمونه می باشند .برای اجرای پژوهش  از آزمون محقق ساخته  مفاهیم شهروندی استفاده شده که  روایی آن مورد تأیید استاد راهنما و مشاور  و کارشناسان رسید  و پایایی آن  با روش باز آزمایی 88/0به دست آمد. از گروه های آزمایش  و کنترل ، آزمون مفاهیم شهروندی  کودکان ، پیش آزمون  به عمل آمد ؛ سپس متغیر مستقل  که شامل  12 قصه بود و بر 6 مقوله  مفاهیم شهروندی  تأکید داشت ، به مدت سه هفته  توسط پژوهشگر  بر روی گروه های  آزمایش اجرا گردید  و گروه کنترل  از نفوذ  چنین عاملی محفوظ نگه داشته شد. سپس مجدداً  از دو گروه آزمایش و کنترل،  آزمون مفاهیم شهروندی  کودکان ،پس آزمون گرفته شد. بعد از جمع آوری داده ها  از شاخص های توصیفی  و در بخش آمار استنباطی  از آزمون تحلیل واریانس  چند متغیره  و  آزمون تحلیل کواریانس استفاده شد و نتایج به دست آمده از پژوهش بیانگر آن است که، قصه گویی بر آموزش مفاهیم شهروندی کودکان 6 ساله پسر ( پیش دبستانی) تأثیر مثبت داشت.
 
واژگان کلیدی: قصه، قصه گویی ، آموزش، مفاهیم شهروندی ، دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی و علوم تربیتی پیش دبستانی
 
 
فصل اول
طرح تحقیق
 
مقدمه:
کارکرد قصه گویی تنها لذت بخشی و روش تخیل  و توانایی های شنوایی و کلامی نیست ، در کلاس درس از قصه گویی برای انتقال مفاهیم اجتماعی بهره می گیرند . قصه های تاریخی که وقایع گذشته را بازگو می کنند قصه هایی که آداب و رسوم و اعتقادات فرهنگی فرهنگ های گوناگون را به کودکان می شناسند،قصه هایی که مناسبت ها ، جشن ها و روز های مهم قومی  و ملی را به کودکان  عرضه می کند (قزل ایاغ،1385).
زبان قصه زبانی است سرچشمه گرفته از فطرت انسانی و دوست داشتن قصه ها و شنیدن آنها ،از طبیعت انسان برخواسته است.از آنجا که کودکان به فطرت نزدیکترند قصه و قصه گویی را دوست دارند و از آن تأثیر می پذیرند و می توان از آن به عنوان یک فن آموزشی و درمانی استفاده کرد (جمال زاده،1381).
 
 
دانلود پایان نامه رشته علوم تربیتی پیش دبستانی بررسی تأثیر قصه گویی بر آموزش برخی مفاهیم شهروندی
پایان نامه جهت اخذ کارشناسی ارشد  آموزش و پرورش پیش دبستانی
بررسی تأثیر قصه گویی بر آموزش برخی مفاهیم شهروندی کودکان 6 ساله ی پسر  
قالب فایل : word  --- تعداد 199 صفحه 
قابل استفاده دانشجویان رشته علوم تربیتی - مشاوره و آموزش و تربیت بر حسب سلیقه دانشجو
 
 
فصل دوم
ادبیات و پیشینه ی  تحقیق  
 مقدمه
مفهوم شهروندی به فرهنگ و ارزش های موجود در جامعه بستگی دارد و به معنای عام راهنمای زندگی کردن با یکدیگر را می توان از آن برداشت کرد (کدیور،1382).
آموزش شهروندی در بافتهای متفاوتی  مانند ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی صورت می گیرد.شهروندی در بعد سیاسی ، به معنی مجموعه ای از حقوق و وظایف ذاتی در انسان است که مستلزم مشارکت جویی، احساس مسئولیت نسبت به جامعه و منافع عموم مردم است .آموزش شهروندی در بعد اجتماعی ،این آموزش به روابط متقابل بین اعضاء  جامعه، زندگی با گروه مربوط است . در بعد فرهنگی ، این آموزش برای آگاه سازی از میراث فرهنگی مشترک مربوط است که آن جامعه را از جوامع دیگر متمایز می کند.
 
 
فصل سوم
روش اجرای تحقیق
مقدمه
پژوهشگر در این فصل به بررسی روش انجام پژوهش و مراحلی که عملاً در انجام پژوهش صورت گرفته است می پردازد.
با توجه به هدف پژوهش که بررسی  تأثیرقصه گویی بر آموزش مفاهیم شهروندی کودکان 6 ساله پسر است به نوع و روش انجام تحقیق،جامعه ی آماری ،روش نمونه گیری ،ابزار گردآوری اطلاعات،طرح تحقیق و روش های آماری تجزیه و تحلیل داده ها پرداخته می شود.
 
نوع و طرح تحقیق:
نوع تحقیق نیمه تجربی و طرح تحقیق به صورت پیش آزمون و پس آزمون با گروه کنترل و استفاده از روش گزینش تصادفی  می باشد.چون امکان تصادفی بودن کامل نمونه با تردید همراه است لذا طرح نیمه تجربی تلقی شده و سعی شده است که حتی المقدور به تصادفی نزدیک باشد.
در این تحقیق گروه آزمایش و کنترل کودکان 6 ساله پسر می باشند که متغیر مستقل متشکل ازقصه هایی بود که طی سه هفته بر روی گروه آزمایش اعمال گردید و گروه کنترل از اثر نفوذ چنین عاملی  محفوظ نگه داشته شد.
 
 
ابزار و روش گردآوری داده ها:
در این تحقیق از پرسشنامه محقق ساخته برای سنجش میزان یادگیری مفاهیم شهروندی کودکان پیش دبستانی  استفاده شده که شامل30 سؤال می باشد.15سؤال مربوط به آشنایی  با قوانین  و مقررات راهنمایی رانندگی  و 15 سؤال مربوط به آموزش  حفاظت از محیط زیست است. و بر اساس 6 مقوله ی مربوط به مفاهیم شهروندی تهیه شده است که در جدول شماره(3-3)به آن اشاره شده است.و در جدول شماره 2 مقوله های آموزشی  شهروندی به همراه نام 12 قصه ذکر شده. همچنین این پرسشنامه شامل30 سؤال می باشد که تعداد 15 سؤال مربوط به سطح دانش  و 8 سؤال مربوط به سطح مهارت و تعداد 7 سؤال مربوط به سطح نگرش اختصاص یافته.(به پیوست مراجعه فرماید.)
 
 
روایی پرسشنامه:
در پژوهش های تجربی  یک امرمسلم وجود دارد که بدون داشتن  داده های خوب ،نمی توان نتایج خوبی به دست آورد و شرط به دست آوردن داده های خوب،به طور کلی آن است که شیوه ی اندازه گیری دارای اعتبار و روایی کافی باشد.
 روایی آزمون عبارت است از میزان کارایی آن برای اندازه گیری خصیصه ای که به منظور اندازه گیری آن خصیصه ساخته شده است (شریفی،1381،ص313).
ابتدا فرم اولیه پرسشنامه تهیه شد .کنترل ابتدایی جهت مشخص نمودن نکات مبهم توسط محقق صورت پذیرفت  وقبل از اجرای نهایی پرسشنامه ،جهت اطمینان از روایی آن،سؤلات پرسشنامه توسط اساتید راهنما و مشاور ونظر برخی کارشناسان و مربیان مراکز پیش دبستانی ،مورد بررسی و بازنگری قرار گرفت و پس از اصلاح نهایی، آماده اجراگردید.
به علاوه 12قصه متناسب با مفاهیم شهروندی کودکان( 1- آشنایی با قوانین و مقرات راهنمایی ورانندگی 2- حفاظت از محیط زیست)و گروه سنی کودکان توسط پژوهشگر انتخاب و تنظیم و زیر نظر اساتید راهنما و مشاور و برخی کارشناسان مورد بررسی و تأیید قرار گرفته است. 
پایایی پرسشنامه:
پایایی به  میزان دقت یک  آزمون اشاره می کند؛یک آزمون در صورتی دارای پایایی است  که اگر آن را در یک فاصله زمانی کوتاه،چندین بار، به گروه واحدی از افراد بدهیم نتایج حاصل نزدیک به هم باشند (سیف،1380،ص409).
برای به دست آوردن پایایی آزمون مورد استفاده از روش باز آزمایی استفاده شد.روش کار بدین صورت بودکه ابتدا از جامعه ی هدف،نمونه ای به حجم 20 نفر  با روش نمونه گیری  در دسترس  انتخاب شد، و آزمون که  شامل30 سؤال بود  روی آنها اجر شد.پس از گذشت 15 روز دوباره آزمون روی نمونه ی آماره مذکور اجراو نتايج ثبت گردید،همبستگی نمرات هر دو بار محاسبه وبدین گونه پایایی آزمون برابر با 88صدم به دست آمده است.
روش اجرای تحقیق:
اجرای این تحقیق دارای سه مرحله می باشد که عبارتند از:
مرحله اول:پیش آزمون؛قبل از شروع آموزش  با قصه ها در تاریخ (4/7/1388 )یک پیش آزمون شامل 30 سؤال در رابطه با میزان آگاهی  کودکان درباره مفاهیم شهروندی از دو گروه آزمایش و کنترل به عمل آمد و سپس نمره گذاری شد.
مرحله ی دوم:آموزش با قصه گویی در تاریخ(6/7/1388) قصه هایی که قبلاً توسط پژوهش گر متناسب با هدف ها و گروه سنی و با تأیید اساتید راهنما و مشاور وکارشناسان،برگزیده شد؛ که شامل 12 قصه  می باشد  که برای آموزش 6 مقوله ی مفاهیم شهروندی  تهیه شد و برای آموزش هر مقوله  دو قصه در نظر  گرفته شد . این قصه ها به مدت سه هفته  که هر هفته 2 مقوله از مقوله های آموزش مفاهیم شهروندی به ترتیب هفته ی اول  مقوله های 1) آشنایی با چراغ راهنمایی و رانندگی و چگونگی عبور از خیابان؛ با قصه های الف. خیابان شلوغ  و ب. یک روز ی دگمه هه.  مقوله 2) آشنایی با نکات ایمنی و رعایت قوانین و مقررات با قصه های الف. تاکسی شلخته ب. ماشین سیاه بوق بوقی،  آموزش داده شد.در هفته ی دوم مقوله های  (4و3) به ترتیب  3) آشنایی با پلیس،تابلو ها،محل عبور عابر پیاده ، با قصه های  الف. پلیس و ب. هیس ساکت و مقوله ی4)آشنایی با چگونگی حفظ و نگهداری از محیط زیست و گیاهان و حیوانات ، با قصه های  الف. درخت آلو ب. کوچه ی موش ها آموزش داده شد؛ و در هفته ی سوم مقوله های  (6و5) به ترتیب، 5)آشنایی با فعالیت و خدمات عمومی در رابطه با محیط زیست ، با قصه های  الف.یه چیز تازه ب. محله ی بی رفتگر و مقوله ی 6) آشنایی با حفظ و استفاده ی درست از موهبت هوای پاک وآب، با قصه های الف. اردک ها ب. چشمه ی خندان ، توسط پژوهشگر  آموزش و بر روی دو گروه آزمایش اجرا گردید.
مرحله ی سوم:بعد از آموزش هایی که  به کودکان در رابطه با  مفاهیم شهروندی(1- آشنایی با قوانین و مقررات راهنمایی ورانندگی 2- حفاظت از محیط زیست) در 6 مقوله که در جدول شماره ی(4-3) ذکر شده،باروش قصه گویی آموزش داده شد.بعد از 3هفته پس آزمون از گروه های  آزمایش وکنترل توسط پژوهشگر گرفته شد وبر اساس نتایج به دست آمده به بررسی تأثیر متغیر مستقل ،قصه گویی،برمتغیر وابسته آموزش مفاهیم شهروندی پرداخته شد.
روش تجزیه و تحلیل اطلاعات:
جهت تجزیه وتحلیل اطلاعات از آمار توصیفی واستنباطی به شرح زیر استفاده شده است.
شاخصهای آمارتوصیفی:میانگین،انحراف استاندارد، و ثبت تبیین ویژگی های نمونه.
آزمونهای تحلیل کواریانس  (AN/cova) به همراه آنالیز واریانس چند متغیره  به عنوان آمار استنباطی جهت بررسی فرضیه های پژوهش (یک فرضیه ی اصلی و دو فرضیه ی فرعی) استفاده شد.
 
فصل چهارم
تجزیه و تحلیل داده ها
 
مقدمه:
تجزیه تحلیل داده ها ی جمع آوری شده به منزله پل ارتباطی برای رسیدن به نتایج پژوهش می باشد که در بخش چهارم گزارش آمده است . در این بخش از گزارش پژوهشگر به توصیف حجم نمونه بر اساس اطلاعات به دست امده پرداخته  و با اجرای  آزمون آماری در مورد معنا داری  رابطه ها و تفاوت ها به تعمیم  نتیجه به دست آمده  به جامعه ی مورد نظر  اقدام کرده است.
در این فصل از پژوهش با استفاده از نرم افزار spss در دو سطح توصیفی و استنباطی به تجزیه تحلیل داده های بدست آمده پرداخته شده است.
در سطح توصیفی  شامل شاخص های آماری  توصیفی:میانگین،فراوانی،انحراف استاندارد و ...جهت تبیین ویژگی های نمونه استفاده شده است.
در سطح استنباطی از آزمون تحلیل واریانس چند متغیره و آزمون تحلیل کواریانس جهت بررسی فرضیه های پژوهش(یک فرضیه اصلی و دوفرضیه ی فرعی) استفاده شده است.
 
فصل پنجم
بحث و نتیجه گیری
 
مقدمه:
زبان قصه زبانی است سرچشمه گرفته از فطرت انسان ها  و دوست داشتن قصه  ها و شنیدن انها  از طبیعت انسان،برخواسته  است.از آنجا که کودکان به فطرت نزدیک ترند قصه و قصه گویی را دوست دارند و از آن تاثیر می پذیرند و می توان  از آن به عنوان یک فن آموزشی ودرمانی استفاده کرد (جمال زاده،1381).
از آنجایی که بچه ها بیشتر از بزرگتر ها  به قصه علاقه دارند و بیشتر تحت تاثیر آن قرار می گیرند.با استفاده از قصه می توان بسیاری از مفاهیم را به کودکان آموخت و آنان را با مفاهیم گوناگون همچون مفاهیم شهروندی،مفاهیم علوم ریاضی و غیره آشنا نمود،همچنین به انها درس زندگی کردن و راه و رسم درست مواجه شدن با مسائل  و مشکلات زندگی را به کودکان آموزش داده و از آنجایی که می دانیم در قرآن کتاب مقدس، مسلمانان  از قصه به عنوان ابزار و شیوه ی مناسب  برای انتقال آموزه های دینی  استفاده شده  و این مهم ما را متوجه به این وسیله و شیوه ی آموزشی  ارزشمند و لزوم استفاده و بهره مندی از آن برای آموزش می نماید.
بی تردید آموزش مفاهیم شهروندی به کودکان در جوامع امروزی توجه خاصی می طلبد و لذا یکی از مهمترین ابزار ها و شیوه های آموزشی در دوران کودکی توجه به قصه و قصه گویی است  که از آن طریق می توان  بسیاری از مفاهیم شهروندی  را به کودکان آموخت و از آن بهره ی مفیدی گرفت.
هدف در پژوهش دست یابی به نتایجی است که قابل استفاده برای  متخصصان رشته ی مربوطه باشد، لذا این پژوهش  با موضوع بررسی تأثیر قصه گویی بر آموزش  مفاهیم شهروندی به کودکان برآن شده است از قصه گویی به عنوان روش بدیع برای آموزش مفاهیم شهروندی  کودکان(پیش دبستانی) بپردازد  و نتایج آن قابل استفاده برای کسانی باشد  که با کودکان سرو کار دارند.
این فصل در دو بخش ارائه می شود .بخش اول شامل بررسی و بحث و تبیین فرضیه های تحقیق و ارتباط تحقیقات قبلی با یافته های تحقیق حاضر است و در بخش دوم پیشنهادات و محدودیت ها ارائه می شود.
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 70 هزارتومان

قیمت 50 هزار تومان

بانک پاورپوینت و طرح توجیهی

با عرض سلام و احترام.از اینکه وبسایت من را برای خواندن انتخاب کردید از شما کمال تشکر را دارم.من مهدی بنی حسن کارشناس علوم دام و طیور افتخار دارم اطلاعات و طرح های توجیهی به روز و مقالات آموزشی را از طریق این وبسایت در اختیار شما سروران گرامی بگذارم.

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

لینک دانلود فایل بعد از پرداخت به صورت آنی باز می شود.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

شماره تماس پشتیبانی سایت : 09191968068 فقط پاسخگو به پیامک (لطفا از تماس خودداری کنید)

تعداد صفحات : 51

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
دانلود پاورپوینت طرح توجیهی تحقیق و کاراموزی های اموزشی
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • طرح توجیهی کارافرینی
 • پایان نامه
 • پروپوزال
 • کاراموزی
 • علوم دامی اصول تغذیه گاو شیری و ...
 • تحقیقات جامع کشاورزی
 • گیاهشناسی"حشره شناسی"فیزیک"اکولوزی"هواشناسی و...
 • ماشین الات
 • طرح توجیهی/نمونه سوال؟کتاب
 • ژنتیک
 • حشره شناسی
 • باغبانی
 • شیمی

 • جانورشناسی
 • دانشگاه پیام نور تفرش
 • هواشناسی
 • زراعت
 • تصاویر کشاورزی
 • پاورپوینت
 • پروژه
 • هورمون های گیاهی
 • مقالات رشته حسابداری
  آمار سایت
 • کل مطالب : 762
 • کل نظرات : 826
 • افراد آنلاین : 15
 • تعداد اعضا : 3186
 • کاربران آنلاين
 • 01.ahad1370
 • آی پی امروز : 682
 • آی پی دیروز : 1395
 • بازدید امروز : 2,194
 • باردید دیروز : 4,580
 • گوگل امروز : 596
 • گوگل دیروز : 1339
 • بازدید هفته : 2,194
 • بازدید ماه : 85,886
 • بازدید سال : 446,131
 • بازدید کلی : 3,742,225
 • خوش امدگویی
  اميد است سير و سرچ در اين مجموعه افزايش بار اندوخته هاي علمي دوستان دانش دوست و پژوهشگر، را سبب شود در اين اثني ما را با رهنمود هاي ناب خويش راهنمايي نماييد.