loading...

دانلود رایگان طرح توجیهی

دانلود طرح توجیهی مرغداری گاوداری پرواربندی بره و گوساله

مهدی بنی حسن بازدید : 3421 سه شنبه 24 بهمن 1391 زمان : 14:04 نظرات (0)

 

 

سلامی گرم به دوستان عزیزی که همیشه با نظراتشون به من دلگرمی میدن تا  

همواره بتونم در راه پیشرفت علم تلاش کنم. 

اینم یه کار تازه برای دوستان خوبم. 

سایزش بسیار کم و کاملا رایگان هست

دانلود کنید و ازش لذت ببرید. 

 

در این پاور پوینت تمام بیماری های دام و طیور را به صورت نمودار در یک پاورپوینت تقدیم میکنم به تمام دانشجویان

 

نظر یادتون نره

 

لینک دانلود در ادامه مطلب

مهدی بنی حسن بازدید : 2459 سه شنبه 24 بهمن 1391 زمان : 1:02 نظرات (1)

یک پاورپوینت بسیار جالب از انواع سالن شیردوشی  و وسایل مدرن مورد نیاز به همراه تصاویر کامل برای شما دانشجویان عزیز اپلود کردم

امیدوارم دانلود کنید و  لذت ببرید

نظر یادتون نره

دانلود

مهدی بنی حسن بازدید : 1051 سه شنبه 24 بهمن 1391 زمان : 0:54 نظرات (0)

کشت پلی کارچر یعنی کشت همزمان چند محصول .به طور مثال ماهی.اردک و برنج در یک مزرعه.

از انجاکه در مورد کشت پلی کارچر در سایت های ایرانی بسیار کم صحبت شده بر ان شدم برای رفاه دانشجویان پاورپونت کشت پلی کارچر را برایتان بذارم

دانلود کنید و لذت ببرید

نظر یادتون نره

لینک دانلود در ادامه مطلب

مهدی بنی حسن بازدید : 2253 سه شنبه 24 بهمن 1391 زمان : 0:15 نظرات (2)

 

سلامی گرم به دوستان عزیزی که همیشه با نظراتشون به من دلگرمی میدن تا  

همواره بتونم در راه پیشرفت علم تلاش کنم. 

اینم یه کار تازه برای دوستان خوبم. 

سایزش بسیار کم و کاملا رایگان هست

دانلود کنید و ازش لذت ببرید. 

 

دانلود پاورپوینت رایگان بیماری تب برفکی در گاو.

 

مهدی بنی حسن بازدید : 5769 دوشنبه 23 بهمن 1391 زمان : 16:16 نظرات (2)

 

سالن های مرغ تخمگذار

مقدمه :
هزینه کمتر تولید بیشتر بحث اصلی اقتصاد است یعنی از نظر اقتصادی کاری بصرفه است که با کمــترین هــــزینه بیشترین تولید را داشته باشد . در مورد دام و طیوراین مسئله مهمتر است چون مسئله بازار، روشهای مختلف نگهداری ، استرسها ، بیماریها ، تغذیه ، مکان نگهداری و... مطرح است . چون مرغ تخمگذار حساس است باید مکان نگــــهداری آن مناسب باشد یعنی از نظر تهویه ، حرارت ، دستـــــرسی به دان وآب ، بهداشت و...کمترین مشکل را داشته باشــــــــــد تا استرسها باعث کاهش تولید نشوند. 
سالنها را می توان براساس معیارهای زیـــرطبقه بندی نمود :
1-ازنظر شکل ظاهری
- سالنهای باز
- سالنهای بسته
2- ازنظر بستر وسیستم نگهداری
- سالن با سیستم قفس
- سالن با بستر پوشال
- سالن با بسترنرده – پوشال
- سالن با بستر تمام نرده
- سالن با سیستم گودال عمیق
3- از نظر دوره پرورش
- لانه مخصوص جوجه ها
- لانه مخصوص نیمچه ها
- لانه مخصوص مرغهای جوان
- لانه مخصوص مرغهای تخمگذار
 
سالنهای مرغداری با سیستم باز: 
در این سالنها تهویه متکی به جریان طبیعی هواست ومشخصه اصلی این سالنها وجود پنجره هائی دردیوارهای شمالی و جنوبــی انهاست که به ازای هر 18-15متر مربع فضای کف یک متر مربع پنجره لازم است . 
عرض سالن : باید در حدود2/12-8/9متر باشد.عریضترازاین درآب و هوای گرم بخوبی تهویه نمی شود وتجهیزات بیشتری لازم دارد ومشکلا ت بیشتری نیز دارد .
طول سالن: زمین ، تجهیزات وتعداد جوجه هائی که نگــهداری می شوند تعین کننده طول سالن می باشند.
ارتفاع سالن: بین پایه تا سقف باید در حدود4/2متــرباشد.در مناطق گرمسیر می توان 3 متردر نظرگرفت.سالنهای با سیستــم نرده ویا سالنهایی که محلی برای نگهداری کود درزیراحداث شده ا ست باید 3/4ارتفاع داشته باشند.
شکل سقف: معمولا شیروانی بوده وسایبانی ساختــه می شود که علاوه بر تامین سایه ازورود باران به داخل جلوگیری کند. 
هواکش سقفی: می توان در سقف ان را نصب کرد. 
فونداسیون و کف: پایه ریزی ان باید محکم باشدوبرای راحتی در شستن و حمل ونقل وسایل کف باید سیمان یا مواد مشابه باشد جهت سالنــها: باید درجهتی ساختــه شوندکه حداکثراستفــاده از جریان طبیعی هوا و نورخورشید شود . 
سالن مرغداری با سیستم بسته:اساس کلی سالن های باز و بسته مشابه است. سیستم کاملا بسته 
وفاقد پنجره است و کلیه شرائط تا انجا کـه امکان دارد درحد طبیعی است. هوا از طریق کانالهائی وارد سالن شده و از طریق هواکــش خارج می شود. برای روشنائی ازلامپ استفاده می شود.عایق بندی خیلی مهم است. تهویه این سالنها مشکل اما گرم کردن آنها مشـــکل نیست . عرض سالن: چون تهویه مکانیکی است5/16-2/12 مترمناسب است وعریضتراز این تهویه مشکل است.
مهدی بنی حسن بازدید : 1448 دوشنبه 23 بهمن 1391 زمان : 0:06 نظرات (0)
پرورش بلدرچين :به طور کلي بلدرچينها
 
پرندگاني پرطاقت، نيرومند و مقاوم مي باشند و مي توانند در گستره وسيعي از مناطق با آب و هواهاي گوناگون رشد و توليد مثل نمايند که اين توانائي ناشي از قدرت سازگاري بالاي آنها با شرايط گوناگون محيطي مي باشد.
 
در قرآن مجید (سوره بقره/57)و (اعراف/160) و(سوره طه 80-81)از بلدرچین به عنوان غذایی نیک یاد شده است. به روایتِ عهد عتیق در روزگار سرگردانی بنی اسرائیل در بیابان پس از خروج از مصر، یَهْوَه برای خوراک قوم گرسنگی کشیده ، مائده هایی آسمانی ، یکی مَنّ (تَرانگبین ) و دیگری سَلوی ' (بلدرچین )، فروفرستاد. در ادب فارسی ، اشاراتی به منّ و سلوای بنی اسرائیل به عنوان نعمتهای نامنتظَر(آسمانی)یافت می شو د 
 
ويژگيهاي عمومي بلدرچين :
 
به طور کلي بلدرچينها پرندگاني پرطاقت، نيرومند و مقاوم مي باشند و مي توانند در گستره وسيعي از مناطق با آب و هواهاي گوناگون رشد و توليد مثل نمايند که اين توانائي ناشي از قدرت سازگاري بالاي آنها با شرايط گوناگون محيطي مي باشد. بلدرچين داراي مقاومت خوبي نسبت به شرايط نامساعد محيطي بوده و در محيطهاي مختلف به راحتي سازگار مي گردند. اين پرندگان سريعاٌ رشد مي کنند بطوريکه سن بلوغ در اين پرندگان پائين بوده و در سن 35 تا 45 روز به بلوغ جنسي مي رسند که در اين هنگام وزن پرنده نر به 140 -120 گرم و ماده ها به 160 – 140 گرم مي رسد. ( وزن پرنده بسته به نوع، نژاد و نوع سيستم پرورش مي تواند متفاوت از اعداد ارائه شده باشد.)
اين پرنده پس از رسيدن به سن بلوغ به مدت حدود 8 تا 12ماه تخمگذاري خواهد کرد که بستگي به نحوه رسيدگي به پرنده را دارد. متوسط تخمگذاري در اين مدت حدود 260 عدد تخم خواهد بود که از اين تعداد حدود 75- 70 درصد به جوجه تبديل خواهند شد. (اين درحالي است كه هر كبك در طول سال حدود 55 تخم ميگذارد)
 
خواص تخم بلدرچين:
 
تخم بلدرچین در مقایسه با تخم مرغ، به مراتب ارزش غذاییبالاتری دارد.یک تخم بلدرچین هر چند که از لحاظ وزنی حدود یک پنجم وزن تخم مرغ معمولی را دارد، ولی نسبت به آن دارای 5 برابر فسفر، 5/7 برابر آهن، 6 برابر ویتامین B12و  وتیامین B1 و 15 برابر ویتامین B2 ریبوفلاوین می باشداز این رو آن را بمب ویتامین می نامندتخم بلدرچین به علت نداشتن کلسترول ، قابل مصرف برای تمام افرادی است که مصرف تخم مرغ برایشان منع شده است. تخم بلدرچین به دلیل غنای بالای امگا3 و فسفر در کشور ژاپن به عنوان بخشی از صبحانه دانش آموزان و کودکان محسوب می شود.
 
نكات مهم :
 
* در يك اتاق 12 مترمربعي تعداد 1000 پرنده در قفسهايي به ابعاد 60*100 سانتي متري (هر قفس 40 پرنده) مي توان پرورش داد.   
 
* قفسها بايد به گونه اي طراحي شوند كه دانخوری ها بیرون  قفس تعبیه شده باشد. همچنين سیستم آبخوری قفسها بايد مجهز به نیپل فنجان دار باشد که به طور اتوماتیک پر از آب شود. در این سیستم  نهایت بهداشت رعایت شده است . و از شیوع بیماری جلوگیری می کند. شما با این سیستم آبخوری پیشرفته جلوی 50 % از بیماری هایی که از طریقظرف آب کثیف و مانده منتقل می شود را می گیرید. از مزایای دیگر این سیستم آبخوری این است که هیچگاه زمانی صرف آب دادن به بلدرچینها نمی کنیدبه طور اتوماتیک با مصرف هر قطره آب دوباره فنجان پر میشود.
 
* در طراحی این قفسها بايد شیبی لحاظ شود که به محض اینکه بلدرچین تخم می گذارد تخمها به داخل جا تخمی مخصوص منتقل شود و مجبور نباشيد در قفس را باز کرده و تخمها را از درون قفس جمع کنید.
 
* نكته مهم در طراحي اين قفسها اين نكته بايد مدنظر باشد كه فضولات پرندگان به راحتي به بيرون از قفس منتقل شده و جمع آوري راحتي داشته باشد. اين فضولات كود مناسبي براي كشاورزي مي باشند.
 
* باتوجه به دماي بالاي بدن بلدرچين( 3/42 درجه سانتي گراد) محل پرورش در هيچ يك از فصول نيازي به تجهيزات گرمايشي ندارد، اما نكته اي كه بايد مدنظر قرارگيرد اين است كه محل پرورش حتما" بايد مجهز به تهويه مناسب باشد.
 
* روزانه هر بلدرچين 30 گرم دان بايد مصرف كند(3مرتبه در روز)
 
*  تاريخ نگهداري تخم بلدرچين بسته به شرايط نگهداري تا يكماه مي باشد.
 
* محل نگهداري بلدرچين ها هر 10 روز يكبار بايد نظافت شود.
 
* قيمت هر بلدرچين آماده تخم گذاري 3000 تومان مي باشد.
 
* قيمت هر بسته 12 تايي تخم بلدرچين مبلغ 1300 تومان به فروش مي رسد.
 
* چون پرورش بلدرچين جزء مشاغل خانگي محسوب مي شود، در منزل مسكوني نيز امكان پرورش وجوددارد.
 
* با رعايت نكات بهداشتي 90 درصد بلدرچين ها هر روز تخم خواهند گذاشت.
 
* وزن بلدرچين بالغ نر بين 230 تا 260 گرم و بلدرچين بالغ ماده 240 تا 280 گرم بوده و در انتهاي تخمگذاري كه مي توان از گوشت آن استفاده كرد وزن آنها به 380 گرم و قيمت زنده آنها به 5200 تومان ميرسد.
 
* محل پرورش بلدرچين در شب بايد تاريك و بدون هيچگونه روشنايي باشد.
 
* قيمت هركيلو دان بلدرچين 800 تومان مي باشد.
 
* با 5 ميليون تومان مي توان 1000 قطعه بلدرچين به همراه قفس و سرمايه در گردش(هزينه خوراك) از محل پرورش بلدرچين واقع در دشت بجد خريداري و ماهيانه حداقل 400 هزار تومان درآمد داشت. (با اين شرايط هردانه تخم بلدرچين 60 تومان خريداري مي شود)
گپی از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است
www.mahdibh.rozblog.com
مهدی بنی حسن بازدید : 9287 یکشنبه 22 بهمن 1391 زمان : 23:54 نظرات (0)

 

پرورش بلدرچین
مهدی بنی حسن
انتخاب گله های مادر بلدرچین:
 
مناسبترين پيشنهاد جهت تشکيل گله های مادری و بدست آوردن تخمهائی با درصد نطفه داری بالا استفاده از ترکيب گله 1 نر به ازای هر 5- 3 ماده می باشد که در اين حالت بيشترين احتمال جهت توليد تخمهائی با نطفه داری مناسب وجود دارد. در هنگام شروع کار می توان از سه روش معمول جهت تشکيل گله استفاده کرد که عبارت اند از:                                                                              1_ خريد تخمهای نطفه دار و جوجه کشی در مزرعه
 
2_-خريد جوجه های مادر يکروزه
 
۳- خريد نيمچه های آماده تخمگذاری
 
بايستی توجه داشت که هرکدام از موارد بالا دارای نقاط ضعف و قوت خاص خود هستند و انتخاب يکی از آنها برای شروع کار منوط به در نظر گرفتن عوامل گوناگونی است.
 
به طور مثال در موارد 1 و 2 با اينکه ميزان سرمايه اوليه مورد نياز کمتر از حالت سوم می باشد اما تنها هنگامی پيشنهاد می گردد که شما بعنوان يک پرورش دهنده داری تجربه کافی در جوجه کشی و پرورش جوجه يکروزه باشد که در غير اينصورت با مشکلات جدی در کار مواجه خواهيد شد.
 
و اما در حالت سوم با وجود اينکه در ابتدای کار شما نياز به سرمايه گذاری بيشتری جهت خريد پرندگان مادر داريد، اما ريسک کمتر و مدت زمان سريعتری که برای رسيدن به توليد صرف می شود امکان بهره برداری سريعتر را به شما خواهد داد. حال صرفنظر از روشهای سه گانه پيشنهاد شده و اينکه کداميک از آنها بيشتر با شرايط شما سازگار هستند بايد به اساسی ترين نکته نيز اشاره کرد و آن اين است که در هر حال سعی نمائيد با انتخاب مناسبترين نژاد از لحاظ ميزان توليد تخم، داشتن وزن کشتار بالا، دارا بودن ضريب تبديل پائين، دارا بودن بيشترين سازگاری با اقليم طبيعی منطقه و مقاومت مناسب نسبت به عوامل نامساعد محيطی از معتبرترين مزارع، گله ای خوب با قابليت های ژنتيکی بالا و توانائی توليد مناسب را تشکيل دهيد و مطمئن باشيد که صرف هرگونه هزينه منطقی در اين گام متضمن سودآوری بيشتر مجموعه شما خواهد بود.
 
با وجود تمامی موارد گفته شده، انتخاب مناسبترين روش جهت راه اندازی يک مزرعه منوط به بررسی کامل شرايط محيطی، فنی و اجرائی پروژه می باشد که در اينخصوص بايستی از کارشناسان خبره فن ياری گرفت.
 
 
 
قفس در پرورش بلدرچين:
 
يكي از مهمترين نكات در پرورش بلدرچين انتخاب قفس مناسب مي باشد . متاسفانه يكي از عواملي كه تا كنون باعث شده از پرورش بلدرچين در ايران همانند ساير طيور استفبال نشود عدم وجود تجهيزات مناسب بوده است.
 
خوشبختانه در سال هاي اخير با تلاشهايي كه گروه بلدچين دماوند با ساير پروش دهندگان و توليد كنندگان تجهيزات طيور داشته است توانسته اند بعد از شناسايي استاندارد هاي لازم جهت توليد قفس براي انواع بلدرچين به توليد قفس براي نياز هاي داخلي شركت بپردازند. در اين مطلب سعي مي شود تا نكاتي را پيرامون انتخاب قفس بلدرچين براي شما توضيح دهيم.
 
انواع قفس :
 
منبري يا كاليفرنيايي: در اين مدل كود در كف سالن ريخته شده و يا درون گودالي كه در كف در نظر گرفته شده ريخته مي شود و توسط يك طيقه به بيرون سالن هدايت مي شود اين گونه فقس ها براي پرورش بلدرچين در واحد هاي صنعتي و نيمه صنعتي توصيه نمي شود.
 
طبقه اي (باطري) : كود درون سيني يا نوار نقاله زير هر طبقه ريخته مي شود و به طور اتوماتيك يا دستي تخليه مي شود اين نوع از قفس بلدرچين مناسب ترين حالت براي پرورش بلدرچين مي باشد.
 
1-ابعاد:
 
تجربه نشان داده كه بلدرچين هاي تخمگذار در اجتماع هاي 20-30 به بالا محصولات بهتر و بيشتري توليد مي كنند. و همچنيين براي كنترل بهتر بيماري ها و حذف سريعتر پرنده هاي معيوب اجتماع هاي بيشتر از 30 بلدرچين مفيد فايده نبوده. لذا از باكس هايي استفاده شود كه بيشتر از 30 بلدرچين با هم در ارتباط نباشند
 
بهترين ابعاد براي اين تعداد 35* 90 سانتي متر مي باشد و ارتفاع مناسب 25 الي 30 سانتي متر مي باشد.
 
2-جنس قفس:
 
بهترين جنس براي ساخت فقس بلدرچين استيل و آهن گالوانيزه مي باشد كه استيل به دليل قيمت بالا معمولا استقبال نمي شود
 
استفاده از چوب و سيم توري و كليه موادي كه آلودگي را در لابلاي ساختار خود جاي مي دهد پيشنهاد نمي شود
 
3-آبخوري:
 
استفاده از آبخوري نيپل علاوه بر كنترل بهتر مصرف آب باعث جلوگيري از آلوده شدن آب مي كند.نيپل ها انواع گوناگوني دارند (استيل ، پلاستيكي و ساير فلزات) معمولا نيپل هاي پلاستيكي براي بلدرچين ها كفايت ميكند. اما نيپل هاي استيل از دوام و تكنولوژي بالاتري برخوردار است.استفاده ا آبخوري هاي ناوداني و غيره به هيچ عنوا براي بلدرچين هاي تخمگذار و گوشتي داخل قفس توصيه نميگردد
 
4-دان خوري:
 
استفاده از دانخوري هاي اتوماتيك زنجيري فقط در هنگامي توصيه مي گردد كه طول خط بيشتر از 30 متر بوده ويا قيمت كارگر در منطقه فعاليت بالا باشد .جنس دانخوري ها بايد ورف گالوانيزه باشد .
 
5-تهويه:
 
در نظر گرفتن فضاي كافي بين سيني كود و كف قفس بالايي و سقف قفس پايين براي جريان بهتر هوا اهميت بسزايي در توليد دارد متاسفانه توليد كنندگان تجاري قفس بلدرچين در ايران به خاطر كاستن از هزينه ها به هيچكدام از اين موارد دقت كافي نميكنند.
 
راهنمای عمومی جوجه کشی:
 
1- ابتدا قبل از هر امر محل استقرار دستگاه جوجه کشی را با توجه به شرایط زیر انتخاب نمائید:
 
1: حداقل دمای محیط دستگاه 18 درجه سانتی گراد و حداکثر آن از 27 درجه سانتی گراد باشد.
 
2: رطوبت محیط بالا تر از 80% نباشد.
 
3: تهویه مناسب داشته باشد ( به طوری که حداقل هر 3 ساعت یکبار هوای کل محل تعویض گردد)
 
4: سطح استقرار دستگاه صاف و بدون شیب باشد.
 
5: عاری از هرگونه گرد و غبار و آلودگی باشد.
 
2- دستگاه جوجه کشی (ستر) را 24 ساعت قبل از قراردادن تخم مرغ ها روشن نگهداشته و نکات زیر را کنترل نمائید:
 
1: یک دماسنج مرجع جهت صحت کالبراسیون تهیه نموده و داخل دستگاه قرار دهید.
 
2: از صحت دمای نشان داده شده توسط نمایشگر دستگاه مطمئن شوید.
 
3: در صورت وجود اختلاف دمای بیش از 1 درجه از منوی temp calibr عدد نمایشگر را اصلاح نمایید.
 
4: درون دستگاه تمیز و بدون گرد و غبار باشد.
 
5: از سالم بودن فن ها و هیتر ها مطمئن شوید (فن ها باید به طور دائم کارکنند)
 
6: از مسدود نبودن دریچه های ورود و خروج هوا اطمینان حاصل نمائید.
 
3- تخم مرغ ها را تمیز کرده (با استفاده از یک دستمال خشک) و به ترتیب زیر عمل کنید:
 
1: از قراردادن تخم مرغ های ترک خورده و یا بد شکل درون شانه خودداری نمایید.
 
2: تخم مرغ ها را به طوری قرار دهید که سطح تیز آن رو به پایین قرار گیرد.
 
3: برای قراردادن هر نوع تخم پرندگان از شانه مخصوصی که برای آن تهیه شده استفاده نمائید.
 
4: قبل از استقرار شانه ها درون دستگاه، دستگاه را خاموش کنید.
 
5: شانه ها را طوری داخل دستگاه بگذارید که ردیف ها به صورت افقی قرار گیرند تا درهنگام گردش از شانه خارج نشوند.
 
6: پس از اتمام چیدن، درب دستگاه را ببندید و 30 دقیقه تحمل کنید سپس دستگاه را روشن کنید
 
4- سه روز مانده به خارج شدن جوجه ها از تخم ، تخم مرغ ها را به ترتیب زیر وارد هچری کنید:
 
1:: دمای اطاق محل استقرار دستگاه را به 30 تا 32 درجه سانتی گراد افزایش دهید
 
2: سینی های هچ نباید سرد(30 – 35) باشند این امر موجب ورود شک به تخم مرغ می شود.
 
3: تخم مرغ ها را بدون وارد کردن ضربه و تکان شدید به سینی هچ منتقل کنید
 
4: سینی ها را درون دستگاه قرار داده و دستگاه را روشن کنید
 
5: رطوبت در هچر نباید پائین تر از 75% و بالاتر از 90% باشد
 
6: دمای هچر معمولا 0.5 درجه سانتی گراد پاین تر از ستر می باشد
 
7: باز کردن بیش از حد در دستگاه در 3 روز پایانی موجب نوسان رطوبت شده و میزان هچ را کاهش میدهد.
 
5- 36 ساعت بعد از خروج اولین جوجه از تخم بهترین زمان برای تخلیه دستگاه می باشد
 
8: در صورتی که دستگاه شما دارای سینی آب است روی آن را با توری فلزی بپوشانید تا مانع ورود جوجه ها شود.
 
9: جوجه ها را تا خشک شدن کامل پر ها از درون دستگاه خارج نکنید
 
10: زود خارج کردن جوجه ها مانع جذب زرده شده و دیر خارج کردن موجب از دست دادن آب بدن جوجه ها می شود
 
تغذيه بلدرچين:
 
بلدرچين ها به مقدار كافي غذاي متعادل شده نياز دارند. جيره غذايي بلدرچين بايستي حاوي ميزان بالا تري از مواد مغذي باشد.بلدرچين ها را می‌توان بعنوان شروع كننده در سن 0 تا 3 هفتگي و رشد كننده در سن 4 تا 5 هفتگي و تخمگذار يا مادر 6 هفته به بعد تقسيم بندي كرد.كه اين مسئله بستگي به ميزان رشد و توليد آنها دارد. ميزان غذا نيز در اين مورد موثر است و بدين ترتيب بايستي غذاي كافي به انها داده شود. دوره شروع كننده بحراني ترين دوره بوده و نياز به مديريت خاص و مراقبت هاي تغذيه اي دارد.تغذيه بلدرچين مثل تغذيه مرغهاست.بلدرچين ها نيز به عنوان شروع كننده، رشد كننده و بلدرچين هاي تخمگذار يا مادر تقسيم می‌شوندكه اين مسئله به ميزان رشد و تظاهر توليدشان بستگي دارد.براي 3 تا 4 هفته اول بلدرچين ها را بايستي از يك جيره غذايي محتوي تقريبا 27 درصد پروتئين و در حدود 2،750 كيلوكالري بر كيلوگرم انرژي تغذيه نمود.آنهايي كه در مرحله رشد هستند بايستي از يك جيره غذائي باداشتن 24 درصد پروتئين براي تخمگذارها و بلدر چين هاي مادر با داشتن ME معادل 2،650 كيلو كالري بر كيلوگرم تغذيه نمود.
 
هچ شدن جوجه بلدرچين ها:
 
تخم هاي بلدرچين بي نهايت ظريف هستند و بايستي با دقت زياد گرفته شوند.بسياري از پرورش دهندگان بلدرچين ترجيح می‌دهند كه تخم ها را قبل از ذخيره سازي در محلول سالمسازي غوطه ور سازند در اينصورت محل نگهداري بايستي بين 16 تا 20 درجه در نظر گرفته شود.رطوبت نسبي نبايد كمتر از 75 درصد باشد.
 
طرز اداره ماشين به شرح زير است:
 
در شروع كا درجه حرارت بايستي 37،5 در جه و رطوبت 30،6 باشد در سن 15 روزگي درجه نسبی به 90 درصد افزايش حاصل نمايد.
 
درجه حرارت بايستي به 37،2 در زمان خارج كردن تغيير پيدا كند و رطوبت نسبي 80 درصد بايستي در نظر گرفته شود.
 
تخم ها را بايستي روزانه 7 بار برگرداند و اين در صورتي است كه ماشين برگرداننده اتوماتيك نباشد.
 
دماي عملي براي جوجه كشي بلدرچين ها
 
دماي عملي براي جوجه كشي بلدرچين مطابق جدول زير است
 
دماسنج مرطوب
 
دماسنج خشك
 
دوره (روز)
 
دستگاه
 
31
 
37،7
 
1-14
 
ستر
 
32،2
 
37
 
15-18
 
هچر
 
علل پايين بودن هچ :
 
علل پايين بودن هچ در جدول زير خلاصه شده است:
 
علت هاي ممكن
 
مشاهدات
 
نا مناسب بودن نسبت نر به ماده
 
نا ماسب بودن جفت گيري
 
مرگ خيلي زود جنين به خاطر وضعيت بد ذخيره سازي
 
تخم بي نطفه
 
نا مناسب بودن و بالا بودن بيش از حد دماي انكوباتور يا پايين بودن آن
 
بيمار بودن گله مادر
 
گاز دادن اشتباه و نقص در تهويه
 
مرگ جنيني
 
دماي خيلي پايين در دستگاه
 
رطوبت خيلي پايين در دستگاه
 
دير هچ شدن
 
دما و رطوبت بسيار بالا
 
هچ زودرس
 
رطوبت خيلي پايين در طول مدت جوجه كشي
 
بزرگ بودن سلول هوائي
 
دما و رطوبت خيلي بالا
 
بالانس نبودن جيره گله مادر يا كمبود مواد معدني
 
مرگ جنين كاملا رسيده
 
بالا بودن ميزان co2 در دستگاه هچ
 
مرگ جوجه ها بعد از نوك زدن
 
پايين بودن رطوبت و نامناسب بودن جريان هوا
 
جوجه هاي چسيبده
 
رطوبت خيلي بالا
 
كاسته شدن رطوبت پس از هچ
 
جوجه هاي خيس يا نا سالم بودن ناف
 
رطوبت خيلي پايين
 
جوجه ها هچر را دير ترك كرده اند
 
جوجه هاي آب بدن از دست داده
 
 
 
انتخاب بلدرچين هاي مادر:
 
انتخاب بلدرچين هاي مادر معمولا بر اساس بازرسي،وزن و شرايط بهداشتي صورت می‌گيرد.
 
احتياج اصلي اين است كه پرنده ها در سلامت كامل بوده و يكنواختي خوبي را نشان دهند.پرندگان را می‌توان از لاينهاي توصه شده و شناخته شده با توان تخمگذاري خوب قابليت زنده ماندن و قابليت هچ شدن خوب تهيه نمود.اين مسئله از اهميت زيادي برخوردار است كه از جفت گيري بلدرچين هاي منسوب بيكديگر در طول اجراي برنامه توليد مثل اجتناب نمود.با استفاده از روش توليد مثل متقاطع و گفتن نرها و ماده ها از خانواده هاي ديگر جفت گيري بلدرچين هاي منسوب به يكديگر جلوگيري می‌شود و معياري از براي هيبريد قدرتمند تامين می‌شود و خصوصيات خوب باقي می‌مانند، عاقلانه اين است كه حداقل 6 لاين و ترجيحا لاين هاي بيشتري را حفظ كرد تا به اين برنامه كمك شود.
 
ذخيره سازي تخمهاي جوجه كشي بلدرچین:
 
مهدی بنی حسن بازدید : 783 یکشنبه 22 بهمن 1391 زمان : 20:55 نظرات (0)

 

تولید نگهداری و بهداشت تخم مرغ های جوجه کشی
 
اولین و مهمترین گام در بهداشت تخم مرغ تولید انها در لانه های تمیز وبهداشتی میباشد که تحقیق این مسئله بستگی به رعایت برنامه مدیرییتی دقیقی دارد0 نکات مدیریتی زیر راهنمای خوبی در خصوص تولید تخم مرغ های تمیز ونگه داری صحیح آنها تا زمان قرار دادن در ماشین های جوجه کشی می باشد.
1- تا آنجا که ممکن است مرغ ها در روی سیم , پلاستیک ویا نرده های چوبی که فضولات دفع شده روی آنها جمع نمیشوند نگهداری کنید هر چند که باید به این نکته توجه کرد که بعضی از سویی های مرغ تخم گذار عادت به گذاشتن تخم در روی این نوع بستر ها راندارند وباید برای آنها لانه های تخم گذاری در یک جای مشخص ویا نقاط مختلفی درداخل سالن تعبیع کرد.
2- جهت کاهش تعداد تخم مرغ های گذاشته شده درروی بستر که به کثیفی شکسته شدن بیشتر آنها می انجامد , تعداد کافی لانه تخم گذاری در نظر بگیرید , در این رابطه یک لانه تخم گذاری برای هر 4 قطعه مرغ کفایت می کند این لانه های تخم گذاری باید قبل از شروع تخم گذاری در محل های مورد نظر درداخل سالن قرار داده شوند.
3- لانه های تخم گذاری باید فضای کافی داشته وبه خوبی تهویه شوند وطوری طوری باشند که ورود وخروج مرغ ها از انها به راحتی صورت گیرد.
4- کف لانه ها باید با استفاده از مواد بستر مناسب نظیر: تراشه نجاری , کاه و... پوشیده شود.
...
 
5- شلی مدفوع درصد آلودگی پوسته تخم مرغ ها را افزایش می دهد با اتخاذ تدابیر لازم از جمله مدیریتهای بهداشتی و تغذیه ای از آن جلوگیری کنید.اولین ومهمترین گام در بهداشت تخم مرغ تولید انها در لانه های تمیز وبهداشتی میباشد که تحقیق این مسئله بستگی به رعایت برنامه مدیرییتی دقیقی دارد0 نکات مدیریتی زیر راهنمای خوبی در خصوص تولید تخم مرغ های تمیز ونگه داری صحیح آنها تا زمان قرار دادن در ماشین های جوجه کشی می باشد.
1- تا آنجا که ممکن است مرغ ها در روی سیم , پلاستیک ویا نرده های چوبی که فضولات دفع شده روی آنها جمع نمیشوند نگهداری کنید هر چند که باید به این نکته توجه کرد که بعضی از سویی های مرغ تخم گذار عادت به گذاشتن تخم در روی این نوع بستر ها راندارند وباید برای آنها لانه های تخم گذاری در یک جای مشخص ویا نقاط مختلفی درداخل سالن تعبیع کرد.
مهدی بنی حسن بازدید : 976 یکشنبه 22 بهمن 1391 زمان : 20:52 نظرات (0)

 

كليات
سيلو:
سيلو كردن عملي است كه به وسيله آن برخي از غذاهاي دام در محلي محفوظ و حتي المقدور بدون هوا تحت تخمير قرار گرفته و نگهداري مي شود. اين محل ها سيلو ناميده مي شود. (سيلو كلمه اي است اسپانيائي و به معني انبار و يا زير زمين مي باشد) و مواد سيلو شده را غذاي تخمير شده، غذاي ترش و يا سيلو     مي نامند.
ارزش غذائي علوفه سيلو شده نسبتاً خوب و اتلاف غذائي آن نسبت به ساير روش هاي نگهداري كمتر و در نتيجه مي توان بدينوسيله غذاي آبدار و ارزان قيمتي در اختيار دام قرار داد.
مزاياي نگهداري غذاي دام به روش سيلو كردن:
1- وابسته نبودن به و هوا و تغييرات جوي. يعني در هر شرايطي مي توان علوفه را سيلو نمود.
2- مقدار اتلاف در روش سيلو كردن كمتر از روش خشك كردن است. اتلاف در روش سيلو 15 درصد و در خشك كردن بيش از 20 درصد مي باشد.
3- از لحاظ ساعات كار، روش سيلو كردن كار كمتري مي طلبد.
4-احتياج به ماشين آلات در روش سيلو كردن كمتر است.
5-نگهداري آن بعد از سيلو كردن تا سال ها امكان پذير است.
6- به ازاء يك پوند ماده خشك موجود در اين علوفه ها، روش سيلو نمودن به فضاي كمتري جا احتياج دارد و يك متر مكعب سيلو حدود 3 برابر بيشتر از يك متر مكعب علوفه خشك داراي ماده خشك غذائي است.
7-امكان آتش سوزي در اين روش وجود ندارد. در حالي كه در روش خشك امكان آن زياد است.
8-در اين روش علوفه را مي توان زودتر برداشت كرد.
9-علف هاي هرز و تخم آنها در روش سيلو كردن از بين مي رود.
10-در اين روش مي توان در طول زمستان علوفه آبدار و شاداب در اختيار دام گذاشت.
11-علوفه سيلو شده اشتها آور بوده و تا حدودي داراي خاصيت نرم كنندگي دستگاه گوارش مي باشد.
12-روش سيلو كردن بهترين روش نگهداري مواد فرعي كارخانجات است.
13-مزاياي علوفه مرتع سيلو شده نسبت به روش چراي مستقيم:
الف)- اين روش به حصار كشي احتياج دارد.
ب)- يك سوم بيشتر از روش چراي مستقيم مي توان علوفه برداشت كرد.
ج)- در روش سيلو كردن مي توان علوفه را در بهترين موقع از رشد گياه برداشت و سيلو نمود.
د)- كيفيت علوفه سيلو شده يكنواخت تر مي باشد.
ه‍)- علوفه سيلو شده كمتر موجب نفخ مي گردد.
ي)- مي توان دام را در آغل با علوفه سيلو شده تغذيه نمود.
چه نوع گياهاني را مي توان سيلو نمود:
تقريباً همه گياهان سبز را مي توان سيلو نمود. ولي بايد توجه داشت كه چون خواص ظاهري، خواص شيميائي و فيزيكي گياهان متفاوت است، خاصيت تخمير شدن آنها نيز متفاوت مي باشد. بنابراين روش سيلو كردن براي تمام مواد يكسان نيست. مهم ترين گياهاني را كه مي توان سيلو نمود، به قرار زير مي باشد:
1.گياهاني كه مخصوص تهيه سيلو كشت مي شوند (علف هاي مختلف، ذرت، سيب زميني، ذرت خوشه اي، چغندر علوفه اي، يونجه، شبدر، اسپرس و غيره).
2.مازاد گياهان مزرعه (مازاد سيب زميني خوراكي، برگ چغندر قند، ساقه و برگ ذرت دانه اي و غيره).
3. علف هاي سبز تازه كه به علت شرايط جوي مانند باران و برف و يخبندان امكان خشك كردن آنها وجود ندارد (مازاد علف هاي مرتعي، يونجه، شبدر و غيره).
4.گياهاني كه بين دو كشت اصلي و يا به صورت تناوب در زمين كاشته مي شوند (مخصوصاً بغولات و علف هاي مختلف كه بعد از برداشت جو و گندم تا كشت مجدد پائيز كشت مي شوند).
5. باقيمانده كلم ها و سبزي ها، برگ هويج و كاهو و غيره كه داراي مواد غذائي زياد بوده و به راحتي نيز سيلو مي شوند.
تخمير چيست:
اصول تخمير: fermenation
همانطور كه گفته شده براي سيلو كردن علوفه را به صورت تازه يا پژمرده براي تخمير و ترش شدن در محلي به نام سيلو انبار مي نمايد. اين محل بايد حتي المقدور در مقابل ورود هوا و خروج گازها محافظت شده باشد. عمل تخمير يا ترش شدن باعث پايداري علوفه و جلوگيري از فساد علوفه مي شود.
ترش شدن يا خمير طبيعي مواد سيلو شده به وسيله اعمال حياتي موجودات ذره بيني كه همراه علوفه داخل سيلو مي شوند، انجام مي گيرد كه مهم ترين اين موجودات باكتري هاي لاكتيك مي باشند.
تخمير مصنوعي يا ترش كردن مصنوعي علوفه با اضافه كردن اسيدهاي معدني يا آلي صورت مي گيرد كه در نتيجه اين عمل PH محيط پائين آمده و اعمال موجودات ذره بيني داخل سيلو يا به كلي قطع مي شود و يا از آنها به مقدار زيادي كاسته مي شود.
محيط فاقد هوا و اسيديته داخل سيلو مانع فعاليت موجودات ذره بيني ديگر كه باعث فساد پروتئين ها و اسيدهاي آمينه مي گردند مانند با سيل هاي بوتيريك، كپك ها و قارچها و غيره مي شوند.
از طرف ديگر اسيدي بودن محيط باعث كاهش عمل آنزيم هاي گياهي (آنزيم هاي تنفسي و پروتئوليزها) مي گردد. بنابراين براي توليد سيلوي خوب ومرغوب علاوه بر شرايط مربوط به نوع علوفه، قبلاً بايد سه شرط مهم و اصلي زير نيز رعايت شود:
1.خارج كردن هواي سيلو:
براي اين كار بايستي در ضمن پر كردن سيلو، مرتباً علوفه را با وسائل مختلف مكانيزم تحت فشار قرار داد. هر چه هواي داخل سيلو به خوبي تخليه شود و در ضمن فضاي داخل سيلو نيز حداكثر بهره برداري بعمل آيد، بهتر است علوفه را به قطعات يك سانتيمتري خرد كرده و آنگاه در سيلو بريزيم، اين عمل سبب فعاليت بيشتر باكتريهاي مفيد توليد كننده اسيد لاكتيك مي گردد.
2.جلوگيري از ورود هوا و خروج گاز:
اكسيژن هوا روي كيفيت سيلو اثر نامساعد دارد و اگر مقدار آن در سيلو به حداقل تقليل يابد و از ورود مجدد آن نيز جلوگيري شود، به تدريج تنفس گياهي نيز قطع شده و به طور غير مستقيم درجه حرارت سيلو (در نتيجه تنفس گياهي) در حد مناسبي ثابت مي ماند. بدين ترتيب باسيل هاي توليد كننده اسيد لاكتيك در اين محيط مناسب شروع به فعاليت كرده و به طور غير مستقيم باعث جلوگيري از فعاليت ساير ميكروب هاي غير مفيد و فاسد كننده مي شوند.
 
3.پائين آوردن هر چه سريع تر PH محيط سيلو:
PH كم محيط باعث مختل و يا كم شدن اعمال ميكروارگانيسم ها بخصوص ميكروارگانيسم هاي قليادوست (بازوفيل) كه اغلب مضر مي باشند، مي شود. PH مناسب بستگي تمام با درصد مواد خشك نوع علوفه دارد. هر چه درصد مواد خشك علوفه بيشتر باشد، حد متوسط PH نيز بالاتر خواهد بود. يعني ترشي محيط كمتر مي شود. و هر چه محيط سريع تر اسيدي شود (در سيلوهاي آبدار و مرطوب كمتر از 4) تا حد زيادي از اتلاف پروتئين به وسيله آنزيم هاي گياهي (بخصوص در مورد گياهان جوان و پر برگ) جلوگيري مي شود.
تغيير PH در درجه اول مربوط به لاكتوباسيل ها و سپس مربوط به باكتري هاي توليد كننده اسيد استيك و اسيد بوتيريك مي باشد و چون در سيلو تخميرهاي استيك و بخصوص بوتيريك مورد نظر نمي باشد، بنابراين هر چه تخمير لاكتيك در يك سيلو بيشتر باشد، آن سيلو مرغوب تر و با ارزش تر خواهد بود.
البته در تخميرهاي طبيعي (بسته به نوع علوفه و روش كار) هميشه مقداري اسيد استيك و اسيد بوتيريك وجود دارد. ولي هر چه اين مقدار كمتر باشد، ارزش سيلو بيشتر خواهد بود. از طرف ديگر در تخمير لاكتيك از يك مولكول گلوكز، دو مولكول اسيد لاكتيك ايجاد مي شود. در حالي كه در تخمير بوتيريك از دو مولكول گلوكز، يك مولكول اسيد بوتيريك ايجاد ميشود و بنابراين اتلاف انرژي خيلي بيشتر است و اتلاف پروتئين نيز در روش بوتيريك وجود خواهد داشت.
چنانچه مقدار اسيد بوتيريك زياد باشد، ديگر حيوان ميل به خوردن سيلو نخواهد داشت. همانطور كه مي دانيم اسيد بوتيريك در شكمبه حيوانات نشخوار كننده نيز ايجاد مي شود. بنابراين وجود آن تا حدي لازم و ضروري مي باشد. ولي چنانچه درصد آن از حد معيني تجاوز كند، اختلالاتي مانند كتوز در حيوان بوجود خواهد آمد (كتوز عارضه اي است كه در اثر كاهش منابع انرژي در بدن دام، چربي به طور ناقص سوخته و استون آزاد مي شود و بوي استون در هواي بازدم حيوان به مشام مي رسد).
براي توليد اسيد لاكتيك بايد در درجه اول باكتري هاي توليد كننده آن در سيلو موجود باشد تا بتواند در شرايط مناسب رشد و نمو نمايد. اين ميكروارگانيسم ها در روي برگ و ساقه گياهان سبز و بخصوص گياهان قنددار به اندازه كافي وجود دارند و بايد فقط شرايط مناسب رشد، نمو و تكثير آنها را فراهم كرد كه اين شرايط عبارتند از:
الف)- شرايط شيميائي:
موجود بودن مقدار كافي منوو دي ساكاريدها يا قندهاي تخمير شونده و وجود PH مناسب
ب)- شرايط فيزيكي:
رطوبت كم، ماده خشك زياد و خرد شدن علوفه
ج)- شرايط مكانيكي:
محافظت سيلو از ورود هوا و خروج گاز و وجود فشار كافي در سيلو
الف)- شرايط شيميائي:
محيط سيلو با خواص شيميائي گياه و مقدار مواد تامپوني (Buffer) بستگي دارد همانطور كه مي دانيم مواد تامپوني در محيط قليائي نقش اسيدي و در محيط اسيدي نقش قليائي بازي مي كنند. و هر چه مقدار پروتئين گياه بيشتر باشد، درصد مواد تامپوني كه تجزيه آنها ايجاد مي شود، بالا مي رود. در نتيجه بايد مقدار بيشتري اسيد لاكتيك ايجاد شود تا محيط سيلو اسيدي شود.
بررسي هاي انجام شده توسط دانشمندان نشان مي دهد كه بين مواد تامپوني و قندهاي ساده گياهان علوفه اي رابطه اي وجود دارد. جدول شماره1 رابطه فوق را در بعضي گياهان علوفه اي نشان مي دهد.
جول شماره 1- رابطه موجود بين مواد تامپوني و قندهاي ساده گياهان
درصد و مقدار مواد در ماده خشك
ذرت
چاودار علوفه اي
شبدر قرمز
يونجه
درصد مقدار قند ساده در ماده خشك
5/28
5/1
3/9
6/5
مقدار مواد تامپوني در 100 گرم ماده خشك
40
65
76
90
 
همانطور كه ديده مي شود مقدارمواد تامپوني ذرت از يونجه كمتر و مقدار قند ساده آن بيشتر است. به همين دليل خمير مناسب در سيلوي ذرت ساده تر از سيلوي يونجه انجام مي گيرد. همچنين ثابت شده است كه اگر مقدار قندهاي ساده از حد معيني تجاوز كند (به ويژه گياهاني چون ذرت، سيب زميني و چغندر)، ناپايداري سيلو افزايش پيدا مي نمايد و ارزش غذائي كم شده و حيوان به خوردن آن تمايلي نشان نمي دهد.
ب)-خواص فيزيكي و مكانيكي:
با اضافه شدن مقدار ماده خشك، مقدار قند گياه نيز افزايش مي يابد و در نتيجه فشار اسمزي آن بالا مي رود. باكتري هاي بوتيريك و پروتئوليتيك به ازدياد فشار اسمزي خيلي حساس تر از باكتري هاي مولد اسيد لاكتيك هستند. بنابراين بالا رفتن فشار اسمزي مانع فعاليت باكتري هاي مضر فوق الذكر مي شود. يعني در حقيقت بالا رفتن فشار اسمزي و كم شدن PH مكمل يكديگر هستند و به همين دليل گياهان را قبل از سيلو كردن پژمرده مي كنند كه پژمرده كردن نيز خود باعث كاهش مقداري از انرژي گياه بر اثر تنفس سلولي مي شود كه اين اتلاف حدود 1 تا 2 درصد ماده خشك در روز است كه البته از طرفي اتلاف شيره گياهي در داخل سيلو نيز كمتر مي شود و حيوانات با خوردن سيلو، ماده خشك بيشتري مصرف مي كنند و از فضاي داخل سيلو استفاده بيشتري بعمل مي آيد.
با اينكه رسانيدن ماده خشك به حداقل 25 درصد روي گياهان برگدار داراي مزاياي زيادي است، ولي در گياهاني كه مقدار سلولز آنها زياد است، باعث كپك زدگي مي شود. در اين حالت توصيه مي گردد كه حتي المقدور علف را ريز كرده و فشار زيادي به آن وارد نمايند و در پوشاندن آن دقت كنند.
كه البته مقداري از ويتامين A در اثر پژمرده كردن از بين مي رود كه جبران آن امكانپذير نيست. به طور خلاصه مي توان گفت كه سيلوي با ماده خشك زياد داراي PH بالا هم هستند و سيلوي داراي ماده خشك كم داراي PH پائين، ولي حداقل ميزان ماده خشك براي گياهاني غير از ذرت علوفه اي با دانه خميري 18 درصد و براي ذرت با دانه شيري 14 درصد است.
انواع تخمير:
در جه حرارت داخل سيلو موجب تغيير نوع تخمير مي شود. انواع تخمير بر حسب درجه حرارت عبارتند از:
1-تخمير سرد:
به آن تخمير معمولي و يا تخمير مطلوب نيز مي گويند. در اين تخمير درجه حرارت داخل سيلو بين 30-80 درجه سانتيگراد است. بايد توجه داشت كه هر چه عمل سيلو كردن سريعتر انجام شود و هر چه فشار بيشتري به آن وارد گردد، سيلو مرغوب تر خواهد شد. از طرف ديگر پس از پر كردن سيلو و فشردن آن بايد آن را در مقابل ورود هواي خارج و خروج گازهاي داخل از هر طرف به خوبي محافظت نمود.
در تخمير سرد توليد اسيد لاكتيك به حداكثر خود مي رسد و در نتيجه بر ثبات و پايداري سيلو افزوده مي گردد.
2-تخمير گرم:
مهدی بنی حسن بازدید : 22697 دوشنبه 16 بهمن 1391 زمان : 13:56 نظرات (8)

دانلود جدیدترین طرح های توجیهی مرغداری و گاوداری...

مقدمه :دانلود طرح توجیهی ساخت  و راه اندازی یک فارم مرغ تخمگذار  30000قطعه ای

برای دانلود جدیدترین طرح های توجیهی رشته کشاورزی گاو.دام.مرغ و قارچ  بر گزینه  دانلود کلیک کنید = دانلود طرح توجیهی

هزینه کمتر تولید بیشتر بحث اصلی اقتصاد است یعنی از نظر اقتصادی کاری بصرفه است که با کمــترین هــــزینه بیشترین تولید را داشته باشد .  در مورد دام و طیوراین مسئله مهمتر است چون مسئله بازار، روشهای مختلف نگهداری ، استرسها ، بیماریها ، تغذیه ، مکان نگهداری و... مطرح است . چون مرغ تخمگذار حساس است باید مکان نگــــهداری آن مناسب باشد یعنی از نظر تهویه ، حرارت ، دستـــــرسی به دان وآب ، بهداشت و...کمترین مشکل را داشته باشــــــــــد تا استرسها باعث کاهش تولید نشوند. 

سالنها را می توان براساس معیارهای زیـــرطبقه بندی نمود :
1-ازنظر شکل ظاهری
        - سالنهای باز
        - سالنهای بسته
2- ازنظر بستر وسیستم نگهداری
        - سالن با سیستم قفس
        - سالن با بستر پوشال
        - سالن با بسترنرده – پوشال
        - سالن با بستر تمام نرده
        - سالن با سیستم گودال عمیق
3- از نظر دوره پرورش
        - لانه مخصوص جوجه ها
        - لانه مخصوص نیمچه ها
        - لانه مخصوص مرغهای جوان
        - لانه مخصوص مرغهای تخمگذار

سالنهای مرغداری با سیستم باز:               

در این سالنها تهویه متکی به جریان طبیعی هواست ومشخصه  اصلی این سالنها وجود پنجره هائی دردیوارهای شمالی و جنوبــی   انهاست که به ازای هر 18-15متر مربع فضای کف یک متر مربع پنجره لازم است .

عرض سالن : باید در حدود2/12-8/9متر باشد.عریضترازاین درآب و هوای گرم بخوبی تهویه نمی شود وتجهیزات بیشتری لازم دارد ومشکلا ت بیشتری نیز دارد .

 طول سالن: زمین ،  تجهیزات وتعداد جوجه هائی که نگــهداری می شوند تعین کننده طول سالن می باشند.

ارتفاع سالن: بین پایه تا سقف باید در حدود4/2متــرباشد.در مناطق گرمسیر می توان 3 متردر نظرگرفت.سالنهای با سیستــم نرده ویا سالنهایی که محلی برای نگهداری کود درزیراحداث شده ا ست باید 3/4ارتفاع داشته باشند.

شکل سقف: معمولا شیروانی بوده وسایبانی ساختــه می شود که علاوه بر تامین سایه ازورود باران به داخل جلوگیری کند.

هواکش سقفی: می توان در سقف ان را نصب کرد.

فونداسیون و کف: پایه ریزی ان باید محکم باشدوبرای راحتی در شستن و حمل ونقل وسایل کف باید سیمان یا مواد مشابه باشد جهت سالنــها: باید درجهتی ساختــه شوندکه حداکثراستفــاده از  جریان طبیعی هوا و نورخورشید شود .

سالن مرغداری با سیستم بسته:اساس کلی سالن های باز و بسته مشابه است. سیستم کاملا بسته

وفاقد پنجره است و کلیه شرائط تا انجا کـه امکان دارد درحد طبیعی است. هوا از طریق کانالهائی وارد سالن شده و از طریق هواکــش خارج می شود. برای روشنائی ازلامپ استفاده می شود.عایق بندی خیلی مهم است. تهویه این سالنها مشکل اما گرم کردن آنها مشـــکل نیست . عرض سالن: چون تهویه مکانیکی است5/16-2/12 مترمناسب است وعریضتراز این تهویه مشکل است.

تهویه ،کاهش سطح به ازای هرپرنده ،کارگرکمتر، باروری بالاتردرمرغهای مادر، جمع آوری بهترمدفوع وبهداشت باعث گـــردیده تا ابداعاتی درسیستمهای نگهداری رخ دهد برهمین اساس درقالب سالن بازوبسته چندین نوع سالن دیگررا ساختند.
     1- سالنهای با سیستم قفس: دوران نگهداری مرغ تخمگذاربه سه مرحله پرورش ، رشد وتولید تقسیم می شود که ممکن است یک ، دو و یا هرسه مرحله در قفس نگهداری شوند.

مزایای قفس :
   - کنترل ، بهداشت ، واکسن ، دارو، انتخاب وحذف مرغها اسان است.
   - کوکسیدیوزوکرچی حذف می شود.
   - می توان تعداد مرغ بیشتری درواحد سطح نگهداشت.
   - مرغها غذای دقیق می خورند وریخت وپاش غذا کمتر است.
   - تخم مرغها تمیزتروشکستگی کمتری دارند.

معایب قفس:
    - سرمایه گذاری اولیه زیاد است. 
    - اگروسایل خودکار نباشد کارگر بیشتری نیازاست.
    - مرغها ازنظرفیزیولوزیکی وضعیت بدی دارند چون تحرک کمی دارند.
    - بدلیل عدم استفاده ازنورخورشید ومواد فضـای گردش خود مرغها کاملا وابسته به جیره هستند .       
    - لکه خونی تخم مرغها بیشتر می شود .
    - اثرعوامل محیطی روی مرغها زیاد است .

2- سالن با بستر پوشال: مرغها روی بستر پوشال نگهــداری می شوند. دراین سالنها لانه های تخمگذاری وجود دارد که مــرغ برای گذاشتن تخم واردان می شود.
 مزایا:
    چون مرغها بستررانوک می زنندکانی بالیسم کمتر می شودوکمتربا کمبود ویتامین های گروه ب مواجه می شوند. حرارت ناشی ازتخمیربسترکمک به گرم شدن لانه می کند. هزینه بسترکم است.
     معایب:
   - ابتلا به بیماریهای انگلی وعفونی زیاد است.
   - بعلت گردوغبارابتلا به بیماریهای تنفسی زیاد است.
   - نگهداری مرغ درواحدسطح محدودیت دارد.
   - تعویض بستر در هر دوره گران تمام می شود.

3- سالن با بسترنرده – پوشال:

مناســبترین نوع برای طیوری است که تخم مرغ کشی  تولید میکنندبخصوص جوجـــه برای گله های مادرگوشتی تا بهترجفت گیری  نمایند. گاهی بجای نرده از توری استفاده می شود که خوب نیست. حدود60% ازکف باید نرده و40% پوشال باشد. عرض نرده ها 5-5/ 2سانتیمتروفضای خالی بین انها 5/2سانتیمتربــــوده ودرجهت طول سالن نصب میگردند وارتفاع ان از کف باید 68سانتیمترباشد

  نرده ها راهم دروسط وهم درکناردیوارنصب می کنند.آبخوری ودانخوری روی بسترنرده ای قرارمی گیرند. لانه های تخمگذاری هم وجود دارند.                                     

مزایا:

- تعداد تخم مرغ بیشتری درواحد سطح تولید می شود زیرا سطــح مورد نیازپرنده کمتراست.

- تولید تخم مرغ هرپرنده بیشترازبسترتمام نردهای است.

- ازنظرتخم مرغ نطفه داربه بسترتمام نرده ای برتری دارد.

معایب:

- هزینه ان نسبت به تمام پوشال بیشتر است.

- تولید هرپرنده کمترازبسترتمام پوشال است.

- ازدحــام طیوردرقسمت نرده ای باعث افزایش تخم مرغ هــای کثیف می شود.         

4- سالن با بستر تمام نرده ای

سطح موردنیازبرای هرپرنده نسبت به بسترپوشال کــمتراست ولوازم ساخت نرده ، اندازه نرده و فاصله بین نرده ها همانند نرده بسترنرده – پوشال است. برای گله های تخمگذارومادرتخمگذاربسترخوبــی است ولانه تخمگذاری باید به اندازه کافی باشند.  

5- سالن با سیستم گودال عمیق:

سالن با ارتفاع زیاد نیزنام دارد. دراین سیستم دونوع سالن مورد بحث است یکی درطبقه فوقانی که قفسه یا نرده روی انست ودیگری در زیرقرار گرفته وسقف ندارد که کود دران انباشتـه می شود. این

گودالها 1/2مترارتفاع دارند که کود دران خشک می شود. اکثراین سالنها دارای سیستم بسته هستند وهـوا ازروزنه هائی واردسالن شده وپس ازگرم شدن توسط هواکش به گودال کشیده شده ورطوبت کود را جذب می کند. بعد ازپایان هر دوره کود تخلیه می شود اما گـــاهی تا 7ســـال درهمان گودال نگهداری می شود.

ساختمان مرغداری ازنظردوره پرورش:

1- لانه مخصوص جوجه ها یااطاق مادر:

دراین لانه جوجه یک روزه را تا 9-8هفتگی نـــــگه می دارند.

  2- لانه مخصوص نیمچه ها:

 بعداز6هفتگی جوجه ها به این لانه منتقل می شوند ومعمولا 6-4 هفته دراین لانه نگهداری می شود .

  3 - لانه مخصوص نگهداری مرغهای جوان :

از 12 هفتگی تا چند روز قبل از شروع تخم گذاری مرغـهای جوان در این لانه نگهداری می شوند  که لانه های انتظار هم می نامند .

4- لانه مرغ تخمی

چند روز قبل از شروع تخم گذاری مرغها را به این سالن منتقل میکنند وتا پایان دوره دراین سالن نگـهداری می شوند . امروزه برای صرفه جویی جوجه ها را تا روز اول تـخم گذاری در یک سالن نگهداری می کنند و فقط هنــگام شروع تخم گذاری انها را به سالن تولید منتقل می کنند .

کلسيم مورد نياز مرغهاي تخمگذار

بر اساس تحقيقات به عمل آمده کلسيم مورد نياز گله هاي تخمگذار طي هشتاد و پنج سال اخير مرتبا تغيير يافته است در صورت تغذيه گله هاي تخمگذار با دان حاوي کلسيم ناکافي بيش از 150 نوع علايم کمبود کلسيم بروز مينمايد که مي توانند موجب کاهش توليد شوند . مهمترين مانع در زمينه تعيين مقدار کلسيم تغييرمقدار مورد نياز کلسيم است که به نظر مي رسد مرتبا تغيير مي يابد به طوري که بر اساس تحقيقات به عمل آمده از سال 1944 تا سال 1984 مقدار کلسيم 65 درصد افزايش يافته و از روزانه 27/2 به 75/3 گرم براي هر مرغ رسيده است طبق گزارش هاي موجود ميانگين کلسيم مورد نياز روزانه در دهه سالهاي 1940 ، 1960 ، 1970 ، 1980 به ترتيب 44/3 ، 14/4 ، 44/4 و 07/5 گرم براي هر مرغ بوده است . اين تغييرات نشانگر مشکلات و اهميت تامين ميزان کلسيم مورد نياز گله هاي تخمگذار مي باشد در حقيقت با توجه به اطلاعات فوق اين سوال پيش مي ايد که آيا احتياجات دام مرغ براي کلسيم تغيير نموده يا اينکه عقايد متخصصين تغذيه تغيير پيدا کرده است زيرا حتي در طول سالهاي 1960- 1940 تعداد زيادي از متخصصين روزانه بيش از چهار گرم کلسيم را براي هرمرغ توصيه مي نمودند در اينجا متذکر مي گردد که مقادير توصيه شده براي کلسيم در اين مقاله براساس تفسير مولف از تحقيقات گذشته تجربيات عملي و تحقيقي که اخيرا در دانشگاه صورت گرفته استوار مي باشند .

 

تغيير فرمول دان نيمچه هاي پولت به دان مرغ تخمگذار

هر گاه تغيير فرمول دان نيمچه ها يا دان پيش تخمگذاري که داراي 1 تا 2 درصد کلسيم مي باشد به دان مرغ تخمگذار که بايد داراي 75/3 درصد کلسيم باشد مدت 7 روز بعد از توليد اولين تخم مرغ تاخير بيفتد مقداردان مصرفي و چربي بدن و چربي کبد مرغ به طور معني داري افزايش يافته ، کيفيت پوسته در تخم مرغ پولتهايي که زودتر رسيده اند کاهش مي يابد . همچنين آزمايشهاي بيشتر نشان داده اند که وزن استخوان و قدرت شکنندگي آنها تا 40 درصد کاهش مي يابد با توجه به اينکه جبران کمبود کلسيم در مرحله پيک توليد براي پولت هايي که در چنين وضعيتي به مرحله توليد تخم مرغ مي رسند حتي پس از دريافت مقادير کافي کلسيم مشکل است بنابراين تاخير در تغيير فرمول دان پولت ها به دان مرغ تخمگذار حتي براي چند روز ميتواند علل وقوع برخي از اختلالات استخواني وتلفات غير طبيعي را که گاهي درست قبل از توليد تخم مرغ و در مرحله توليد حداکثر تخم مرغ مشاهده مي شوند توجيه نمايد .

 

زمان تغيير جيره پولت به جيره تخمگذار

به منظور آنکه پولت ها قادر به ذخيره مقادير کافي ازکلسيم درمغز استخوانهاي خودباشند تقريبا 14-7 روز قبل از گذاشتن اولين تخم مرغ به مقادير بالاي کلسيم نياز دارند بلوغ جنسي مرغ معمولا در 18 هفتگي ظاهرمي شود به هر حال با توجه به ادامه تمايل صاحبان گله هاي مرغ تخمگذار براي ايجاد بلوغ زود رس توليد کنندگان بايد به منظور حصول اطمينان ازتغيير جيره پولتها به جيره تخمگذاري قبل از شروع تخمگذاري گله را به طور مستمر مورد بازديد قرار دهند شرکت هاي لاين پيشنهاد مي کند استفاده از جيره پيش تخمگذاري حاوي 2% کلسيم از سن 17-16 هفتگي و جيره تخمگذار از سن 18 هفتگي آغاز شود .

 

مقدار کلسيم دان مرغ از شروع انتقال به سالنهاي تخمگذار تامرحله توليد حداکثر تخم مرغ

با شروع تخمگذاري مقدار مصرف غذا سريعا تغيير مي يابد ولي تغيير فرمول دان براساس ميانگين دان مصرفي معمولا تا مرحله حداکثر توليد ضروري نمي باشد به عنوان مثال زماني که پولتهاي داراي تخم مرغ سفيد به مرحله توليد مي رسند مقدار دان مصرفي ممکن است روزانه فقط 80 گرم باشد که در اين صورت مقدار کلسيم جيره قاعدتا بايد به 69/4 درصدافزايش يابد تا روزانه به طور متوسط 75/3 گرم کلسيم به هرمرغ برسد با اين حال افزايش ميزان کلسيم جيره به 69/4 درصد ضروري نمي باشد زيرا در اين مرحله بسياري از مرغهاي گله هنوز توليدي نداشته و مرغهايي نيز که شروع به توليد کرده اند دان بيشتري نسبت به ساير مرغها مصرف خواهند نمود . بنابراين حتي اگر ميانگين مصرف روزانه کلسيم کمتر از 75/3 گرم براي هر مرغ باشد مرغهاي جوان در حال توليد هنوز مي توانند احتياجات خود را تامين کنند مقدار ذخيره کلسيم پوسته تخم مرغ پيش از رسيدن به مرحله حداکثر توليد تقريبا 5 درصد کمتر از مقدار آن در بعد از مرحله حداکثر توليد مي باشد در اکثر موارد جيره حاوي 75/3 درصد کلسيم براي گله هاي تخمگذار قبل از رسيدن به مرحله پيک توليد کافي است .

 

مقدار کلسيم مورد نياز مرغ از مرحله حداکثر توليد تا پايان دوره تخمگذاري

براي حصول اطمينان از داشتن تخم مرغهايي با بهترين کيفيت پوسته توصيه مي شود که پس از رسيدن به مرحله پيک توليد مرغهاي تخمگذار تا سن 36 هفتگي روزانه حداقل 75/3 گرم از 52-37 هفتگي روزانه 4 گرم و از 53 هفتگي 25/4 گرم کلسيم مصرف کنند درمرغهاي مسن تر يا مرغهايي که پوسته تخم مرغهاي آنها دچار نقص مي باشد ميتوان بر حسب سن مرغ و شدت ونوع نقص پوسته ، ميزان دريافت کلسيم را روزانه تا يک گرم بيش ازمقادير توصيه شده افزايش داد . زماني که درصد توليد در فواصل ماهيانه را در مقدار کلسيم موجود در پوسته تخم مرغ ضرب کنيم ميتوان ديد که ميانگين مقدار کلسيم ذخيره شده روزانه در پوسته تخم مرغ درمرحله حداکثر توليد بيشتر از ساير مراحل است ميانگين مقدار کلسيم ذخيره شده روزانه در پوسته تخم مرغ برحسب سن مرغ کاهش مي يابد بنابراين به صورت منطقي مقدار کلسيم مورد نياز گله مرغ تخمگذار و هر مرغ به طور انفرادي در مرحله پيک توليد تخم مرغ در بالاترين سطح بوده وسپس به تدريج کاهش مي يابد با اين حال در حقيقت کلسيم مورد نياز هر مرغ براي هر تخم مرغ مشخص عملا باافزايش سن مرغ کاهش نمي يابد توانايي مرغ جهت ذخيره سازي کلسيم براي تشکيل پوسته تخم مرغ محدود مي باشد همچنين مقدارکلسيم ذخيره شده در پوسته تخم مرغ به تدريج با بالا رفتن سن مرغ تا حدکمي افزايش يافته و ممکن است کارايي و جذب و بکارگيري کلسيم در بدن مرغ کاهش يابد بنابراين بابالا رفتن سن مرغ مقدار کلسيم مورد نياز مرغها عملا افزايش مي يابد در نتيجه مي توان بر اين نکته تاکيد کرد که حتي با وجود اينکه کلسيم يکي از ارزانترين مواد تشکيل دهنده جيره مرغهاي تخمگذار مي باشد در صورت استفاده نامناسب از آن مي تواند پرهزينه ترين مواد محسوب گردد تغذيه مرغهابا کلسيم ناکافي مي تواند هزنيه دان ، ميزان دريافت غذا ، وزن بدن مرغ ، مقدار وزن و چربي کبد و چربي بدن ، نقايص پوسته تخم مرغ و اختلالات استخوان بندي را افزايش دهد تمام اين موارد مي توانند تاثيرنامطلوبي درتوليد تخم مرغ ومقدار سود توليد کننده داشته باشند .

سن مرغ بر حسب هفته

17-16

28-18

36-29

52-37

53- به بالا

مقدار کلسيم پيشنهادي در دان براي مرغ تخمگذار

2 درصد

75/3 درصد

75/3 گرم براي هر مرغ در روز

4 گرم براي هر مرغ در روز

25/4 گرم براي هر مرغ در روز

 

 

چنانچه در مرغهاي مسن تر ، پوسته تخم مرغ به طور غير طبيعي نازک شود مقدار کلسيم دريافتي مرغ را مي توان روزانه حداکثر تا 75/4 گرم افزايش داه يا مقداري ازکلسيم را به صورت قطعات بزرگ سنگ اهک اضافه شده به جيره مرغهاي جواني که در حال رسيدن به مرحله توليد مي باشند مطلوب است در مرغهاي مسن ميزان قطعات بزرگ ، سنگ آهک را در جيره بايد تا 50% افزايش داد .

 

ساخت  و راه اندازی یک فارم مرغ تخمگذار

30000قطعه ای

 

طرح مورد نظر یک مرغداری تخم گذار 30000 قطعهای است که جوجه ها را در سن 3 ماهگی خریداری کرده و تا سن 18 ماهگی در طرح مد نظر قرار گرفته است.

 

جدول شماره 1:

ساختمانهای مورد نیاز طرح

شرح

مساحت:مقدار

ارزش واحد به ریال

ارزش کل

سالن تولید

2520متر مربع

420000000

1260000000

انبار

900متر مربع

150000000

450000000

ساختمان  اداری

60 متر مربع

1000000

60000000

ساختمان کارگری

80 متر مربع

800000

48000000

جمع

   

1818000000

 

 

 

جدول شماره2:

ماشین آلات مورد نیاز

شرح

تعداد

ارزش واحد ریال

ارزش کل

موتور ژنراتور

1 دستگاه

50000000

50000000

باسکول اتوماتیک

3 دستگاه

4000000

12000000

اسیاب ومیکسر

1 دستگاه

15000000

15000000

چاه آب

   

205000000

وانت

1 دستگاه

60000000

60000000

جمع کل

   

342000000

 

 

جدول شماره 3:

هزینه احداث چاه آب 100 متری

شرح

مقدار

ارزش کل

حفر چاه

100 متر

30000000

شناور

1 عدد

25000000

لوله 6 اینچ

100 متر

20000000

کابل

100 متر

20000000

تابلو برق

1 عدد

10000000

پروانه احداث

 

100000000

جمع کل

 

205000000

 
 

 

.روش دانلود فایل :

 
1.کلیک بر گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
خرید انلاین = دانلود انلاین
 

 

دانلود طرح توجیهی  ساخت و راه اندازی یک فارم مرغ تخم گذار 30000 قطعه ای(بعد از دانلود نیاز به ویرایش قیمت  دارد)

 

 

دانلود طرح توجیهی گاوداری شیری 50 راسی(طرح جدید)

 

دانلود طرح توجیهی مرغداری تخمگذار 100 هزار قطعه ای (طرح جدید)

 

 

دانلود طرح توجیهی مرغ گوشتی 15000 هزار قطعه ای (طرح جدید)

مهدی بنی حسن بازدید : 2286 پنجشنبه 12 بهمن 1391 زمان : 15:34 نظرات (0)

 

آيا مي توان در خانه مرغ تخمگذار نگهداري کرد؟

 

آيا مي توان در خانه مرغ تخمگذار نگهداري کرد؟
مرغها جانوران کم خرجي هستند. اصلي ترين دغدغه در نگهداري مرغ، جاي آن است. مرغها را مي‌توان در قفس نگه داشت و در شبها نيز بر روي چوب خواب يا شاخه استراحت کنند و زير پاي آنها نيز مي‌توان کاه يا خاک اره گذاشت که با توجه به ميزان بالاي نيتروژن در مدفوع پرنده، به يک توده? کامپوزيت تبديل مي‌شود.

به نگهداري خروس نيازي نيست؛ چرا که مرغها بدون خروس هم تخم مي گذارند، اما اين تخمها نطفه نداشته و در نتيجه بارور نمي‌شوند. زرده ي تخم تازه خوش رنگ و براق بوده بالاي سفيده قرار مي‌گيرد. رنگ زرده متغير است و شدت رنگ آن به ميزان زانتوفيل (Xanthphyll) -رنگدانه اي که در گياهان سبز و ذرت وجود دارد- بستگي دارد. زانتوفيل همچنين عامل رنگ زرد پوست و پاي مرغ مي‌باشد. رنگ زرده به منبع زانتوفيل نيز وابسته است و از زرد تيره تا نارنجي دو نوسان مي‌باشد.

اگر مرغان چرا کننند و يا در جيره? انان سبزيجات باشد کيفيت تخم انها طبق استانداردهاي وزارت کشاورزي آمريکا (يو اس دي اي) تفاوت مي‌کند. بارب گورسکي، کشاورز اهل پنسيلوينيا، تعدادي از تخم مرغهاي خود را که بصورت مزرعه‌اي نگهداري مي‌شوند، در اختيار تحقيقات يو اس دي اي قرار داد. طبق نتايج اين تحقيقات اين تخم ها داراي 34% کلسترول کمتر، 10% چربي کمتر، 40% ويتامين اي بيشتر، دو برابر اسيد چرب امگا6 و 4 برابر امگا3 نسبت به استاندارد يو اس دي اي بودند

در حاليکه جيره? مرغداريهاي بزرگ را بايد از نظر تجاري ثابت نگاه داشت، مرغان خانگي را مي‌توان با سبزيجات که عاري از سم هستند، براحتي تغذيه نمود. مرغ مي‌تواند به دنبال علفها، دانه ها، حشرات و ... در محيط باز بگردد. مرغ را همچنين مي‌توان با پوست تخم مرغ خرد شده (البته با رعايت درصد مناسب)، غذاهاي استفاده نشده مثل ته مانده‌ها و مواد غذايي کهنه اما نه فاسد تغذيه نمود. دادن خرده نان، ميوه، اشغال سبزي، شير مازاد بر نياز و پرهيز از تغذيه آنها با موادي مثل پوست سيب زميني (که هضم ان براي مرغ مشکل است) و يا هر چيز فاسد و گنديده، مواد داراي بو و طعم تند مثل سير و پياز يا ماهي توصيه مي‌شود.


مي‌توان گنبد بزرگي در بيرون خانه براي نگه‌داري مرغ و خروس ساخت. به شکل عجيبي، اين گنبد محکم است و حتي مي‌توان از آن بالا رفت بدون آنکه تکان بخورد.


ما اتاقک پلاستيکي کوچکي (به ارتفاع 210 و به طول 180 و به پهناي 240 سانتي‌متر) کنار گنبد قرار داده‌ايم و سه ستون را براي ايجاد در (بين گنبد و اتاق) برداشته‌ايم. دور گنبد توري مرغي کشيده شده و اين توري تا اتاقک امتداد يافته است به طوري که اتاقک به عنوان درب ورود و خروج عمل مي‌کند و مانع فرار مرغ و خروس‌ها مي‌شود.


روکش پلاستيکي (به کمک طناب‌کشي) روي گنبد کشيده شده تا رويه‌ گنبد را آب‌بندي کند. همانطور که در تصاوير مشاهده مي نماييد، پرنده‌هاي کوچک در قسمت بالايي گنبد و مرغ و خروس‌ها در قسمت پاييني آن زندگي مي‌کنند.


يکي از خصوصيات فيزيولوژيکي و طبيعي پرندگان پرريزي است که پس از يک سال تخمگذاري شروع مي شود . در اين موقع مرغ پرهاي خود را از دست داده و به جاي آنها پرهاي جديدي ظاهر مي شود .اين عمل حدود ? ماه به طول مي انجامد و در اين مدت ، تخمگذاري مرغ متوقف مي شود زيرا پروتئين مصرفي براي نگهداري و رشد پرها و نيز توليد تخم کافي نخواهد بود ، لذا تخمگذاري متوقف گشته تا پروتئين مصرفي صرف رشد پرهاي جديد شود .
يک مرغ تخمگذار خوب پرريزي را تا ?? ماه پس از شروع تخمگذاري شروع نمي کند و اين مرغان ممکن است در زمان پرريزي به تخمگذاري ادامه دهند ولي توليد آنها کمتر از زماني است که پرريزي ندارند . بر عکس مرغاني که تخمگذار نيستند پرريزي را ? تا ? ماه پس از سن بلوغ شروع مي کنند و در دوره پرريزي آنها نيز بيش از دو ماه طول مي کشد . پاره اي از عوامل محيطي باعث مي شود که پرريزي زودتر از زمان معمول خود شروع شود که از آن ميان ?- افزايش حرارت محيط ?- کاهش در مصرف آب و غذا به هر دليل ?- کاهش ساعات نور و ?- وجود انگلها و جابجائي گله را مي توان نام برد . ريختن پرها به ترتيب معيني صورت مي گيرد بدين ترتيب که ابتدا پرهاي سر و گردن سپس بدن و بالها و نها يتا” پرهاي دم ريخته مي شود . پرها قبل از ريخته شدن طراوت و شفافيت خود را از دست داده و پژمرده مي گردند .
پرريزي مصنوعي را معمولا” کساني انجام مي دهند که مي خواهند گله را براي سال دوم تخمگذاري نگهداري کنند ولي اکثر مرغداران چه توليد کنندگان تخم مرغ و چه دارندگان مرغ مادر گله خود را براي سال دوم نگهداري نمي کنند زيرا اولا” در سال دوم توليد به اندازه سال اول نيست ، ثانيا” مصرف خوراک نسبت به سال اول بالا مي رود ، ثالثا” در تمام مدت پرريزي که دو ماه بطول مي انجامد بدون اينکه توليدي وجودداشته باشد بايستي به آنها غذا داد ، بعلاوه باروري و جوجه دهي در سال دوم نيز کاهش مي يابد .
براي اينکه مرغي را به پرريزي وادار کرد بايستي آب و غذا را در روز اول از دسترس مرغ خارج نمود . در روز دوم فقط اب داده مي شود و دو سه روز بعد بجاي غذا از سبوس يا هر غذاي حجيم ديگر استفاه مي شود . مرغ ها در روز بايد دو بار تغذيه شوند . اين عمل تا موقعي که ? پر اوليه ريخته شود ادامه مي يابد و پس از آن به تدريج غذاي معمولي داده مي شود .
علاوه بر اين روش با کاهش مقدا ر نمک جيره و يا مصرف مقادير زياد روي (Zn) (?????تا ????? قسمت در ميليون ) مي توان پرريزي اجباري را بوجود آورد . روشهاي بکار برده شده براي پرريزي شامل :
?- محدوديت آب و غذا
?- تزريق پروژسترون (mg40)
3- مصرف ? کلرو دلتا – ?? استوکسي پروژستون(در مقادير مختلف ) .
?- مصرف ????? قسمت در ميليون روي
تمام روشها بطور مؤثر باعث شروع پرريزي مي گردد . کاهش درصد پروتئين پرريزي را شدت مي بخشد . کيفيت تخم مرغ در مرغهائي که وادار به پرريزي شده اند ، پس از شروع تخمگذاري مجددا” بالا رفته ولي پس از ? تا ? ماه دوباره کاهش مي يابد . آزمايشات نشان داده اند که واحدها و[?] که در شروع مجدد تخمگذاري در سال دوم حدود ?? بود پس از ? ماه تخمگذاري مجددا” به ?? رسيد .
پرريزي اجباري :
وادار کردن مرغ به پرريزي قبل از زمان طبيعي اصطلاحا” پرريزي اجباري [?] نام دارد . هدف از اين کار يکي به علت پايين بودن قيمت تخم مرغ دربازار است که معمولا” دو ماه زودتر از زمان طبيعي مي توان مرغ را وادار به پرريزي نمود تا در فصلي که قيمت تخم مرغ بالاتر مي رود مرغ ها توليد مجدد داشته باشند . دليل ديگر پائين آمدن کيفيت تخم مرغ و پوسته آن است که براي بهبود کيفيت تخم ها مرغ را وادار به پرريزي مي کنند . بعد از شروع مجدد تخمگذاري کيفيت تخم مرغ بالا مي رود .
افزودن يد به جيره باعث کاهش تخمگذاري مي شود و اگر مقدار يد اضافه شده به ???? فسمت در ميليون برسد توليد کاملا” متوقف مي گردد . يک هفته پس از قطع يد در جيره تخمگذاري به حالت اوليه بر مي گردد . با کاهش توليد پرها ريخته نمي شود ولي بعضي از مرغ هاي بالغ پرريزي را از خودشان مي دهند . تخمک هاي کامل در تخمدان مرغ ها مشاهده مي شود ، ولي تخمک اندازي صورت نمي گيرد . با مصرف يد وزن تخم مرغ ها کاهش مي يابند ، ولي سه هفته پس از قطع مصرف يد وزن تخم مرغ ها بحالت طبيعي مي رسد . مصرف يد تأثيري در باروري نداشته ولي در اثر آن تلفات جنيني ، کاهش جوجه دهي و تأخير در خروج جوجه ها مشاهده مي گردد .
مصرف جيره بدون نمک نيز سبب کاهش در مصرف غذا و وزن بدن و همچنين کاهش تخمگذاري مي گردد . دستگاه توليد مثل مرغ هاي تغذيه شده با جيره اي فاقد نمک نسبت به گروه شاهد ، ?? درصد تحليل رفته بنظر مي رسد . پس از توقف تخمگذاري ، توليد تخم مرغ و وزن آن در مرغهاي وادار شده به پرريزي بيشتر از گروه شاهد است.کيفيت پوسته و کيفيت داخل تخم مرغ در مرغهاي تغذيه شده با جيره فاقد نمک بهتر از گروه شاهد است .


دلايل توقف توليد تخم مرغ در مرغ هاي تخم گذار


در گله هاي تخم گذار چندين دليل براي کاهش يا توقف توليد تخم مرغ وجود دارد که از مهم ترين آنها مي توان به موارد زير اشاره نمود:

· کاهش طول روز
مرغ ها نسبت به تغييرات طول روز حساس هستند، بويژه وقتي که اين تغييرات به هنگام توليد تخم مرغ رخ بدهد. کاهش طول روز موجب کاهش توليد تخم مي شود. در اواخر تابستان و پاييز که طول روز کم است، توقف توليد تخم مرغ به ضرر مرغدار خواهد بود. توليدکنندگان تجاري تخم مرغ از بروز اين مشکل جلوگيري مي کنند و با استفاده از نور مصنوعي در فصول مختلف سال سيکل توليد تخم مرغ را در گله ها حفظ مي کنند.
قاعده رايج طول روز روشنايي در گله هاي تخم گذار اين است : " کل طول روشنايي در روز، چه از طريق مصنوعي و چه از نور طبيعي، نبايستي از بلندترين روز طبيعي سال کوتاه تر باشد" .
بر اين اساس مقدار نور مصنوعي مورد نياز در تابستان حداقل و در زمستان حداکثر مي باشد.

· تغذيه نامناسب
مرغ ها براي حفظ توليد به جيره کافي و بالانس شده نياز دارند. هر تخم مرغ حاوي مقدار مشخصي از پروتئين و انرژي مي باشد که بايستي در جيره غذايي مرغ وجود داشته باشد. انرژي پايين خوراک يا عدم تعادل اسيد آمينه ها موجب کاهش توليد تخم مرغ خواهد شد. پوسته هر تخم مرغ تقريباً حاوي 2 گرم کلسيم مي باشد. اسکلت نژادهاي جديد مرغ تخم گذار حاوي 20 گرم کلسيم مي باشد، لذا يک تخم مرغ 10% کل کلسيم بدن يک مرغ را دارا مي باشد.
هر چند ذخاير اسکلت بدن مرغ در تامين کلسيم مورد نياز فرايند سنتز تخم مرغ کمک مي کند اما در صورت ناکافي بودن کلسيم در جيره غذ ايي، اين ذخاير سريعاً تمام مي شوند و در اين شرايط توليد متوقف مي شود.براي حفظ توليد تخم مرغ بايستي تعادل مواد مغذي جيره فراهم و نيازهاي بدن مرغ تامين شود، اندازه مناسب ذرات سنگ آهک و صدف در تأمين نياز مرغ نقش مهمي دارند. جيره مرغ يا منبع کلسيم غذا بايد مناسب احتياجات غذايي مرغ باشد.
در برخي مواقع مخلوط کردن ترکيبات مختلف جيره باعث کاهش يک جزء از آن مي شود مثلاً بهنگام ميکس کردن جيره ممکن است نمک هدر رود. ناکافي بودن نمک جيره غذايي موجب توقف توليد تخم مرغ مي شود. کيفيت آب آشاميدني از نظر وجود مواد معدني بويژه سديم در تداوم تخم گذاري بسيار مهم است.

· کرچي
در برخي از نژادهاي مرغ حالت کرچي مشاهده مي شود يعني مرغ تمايل به خوابيدن روي تخم مرغ ها و تبديل آنها به جوجه ها دارد. با شروع اين حالت تخم گذاري متوقف مي شود. اغلب در حالتيکه تخم مرغ ها در داخل آشيانه تجمع يابند اين حالت بروز ميکند. اين مشکل اغلب در فصل بهار رايج است، در شرايطي که طول روز بطور طبيعي در حال افزايش مي باشد و تخم گذاري مرغ تحريک مي شود.
براي جلوگيري از بروز اي مشکل بهترين راه جمع آوري بهنگام تخم مرغ ها (حداقل يکبار در روز) مي باشد. جمع آوري روزانه تخم مرغ ها علاوه بر اين مزيت، براي سلامتي و حفظ کفيت تخم مرغ هاي خوراکي نيز حائز اهميت مي باشد.

· تولک
پس از ماهها تخم گذاري مرغ پرريزي مي کند که ب اين عمل تولک مي گويند. در اين هنگام تخم گذاري متوقف مي شود. در اين دوره استراحت مرغ، با ريختن پرهاي قديمي، پرهاي جديد جايگزين آنها مي شوند. همزمان بافت دستگاه توليدمثلي مرغ نيز نوسازي مي شود و به هنگام بازگشت به تخم گذاري، توليد بالا و کيفيت تخم مرغ ها عالي خواهد بود.
در شرايط طول روز طبيعي، با تغيير فصل عمل تولک انجام مي گيرد و معمولاً در فصل پاييز پس از اينکه به علت کاهش طول روز مرغ ديگر تخم نمي گذارد، عمل پرريزي شروع مي شود. در اين اوضاع، کل مرغ هاي گله تقريباً همزمان تولک مي شوند. اما، در شرايط نور مصنوعي، مرغ در هر موقع از سال ممکن است تولک شود و همزماني تولک در کل گله مشاهده نمي شود در اين حالت مرغ بايستي سريعاً به تخم گذاري برگردد.

· سن
يک مرغ مي تواند سالها زنده بماند. مرغ هاي مسن سرانجام توانايي تخم گذاري را از دست مي دهند چرا که دستگاه توليد مثل آنها ديگر توانايي فعاليت زياد را نخواهد داشت.

· بيماري
بسياري از بيماري هاي طيور، تخم گذاري را تحت تاثير قرار مي دهند. ممکن است علائم بيماري در مرغ مشاهده نشود. به هنگام مشکوک شدن به بيماري بايستي سريعاً با دامپزشک مشورت نمود. تشخيص بهنگام برخي از بيماريها به درمان سريع آنها کمک شاياني مي کند. در برخي از بيماري هاي ويروسي از قبيل آنفلوانزاي مرغي، تشخيص بهنگام بيماري از تلف شدن کل گله هاي ناحيه درگير شده و انتقال ويروس بيماري به انسان جلوگيري مي نمايد.

کلسيم مورد نياز مرغهاي تخمگذار
براساس تحقيقات به عمل آمده کلسيم مورد نياز گله هاي تخمگذار طي هشتاد و پنج سال اخيرمرتبا تغيير يافته است در صورت تغذيه گله هاي تخمگذار با دان حاوي کلسيم ناکافي بيشاز 150 نوع علايم کمبود کلسيم بروز مينمايد که مي توانند موجب کاهش توليد شوند . مهمترين مانع در زمينه تعيين مقدار کلسيم تغييرمقدار مورد نياز کلسيم است که به نظرمي رسد مرتبا تغيير مي يابد به طوري که بر اساس تحقيقات به عمل آمده از سال 1944 تاسال 1984 مقدار کلسيم 65 درصد افزايش يافته و از روزانه 27/2 به 75/3 گرم براي هرمرغ رسيده است طبق گزارش هاي موجود ميانگين کلسيم مورد نياز روزانه در دهه سالهاي 1940 ، 1960 ، 1970 ، 1980 به ترتيب 44/3 ، 14/4 ، 44/4 و 07/5 گرم براي هر مرغبوده است . اين تغييرات نشانگر مشکلات و اهميت تامين ميزان کلسيم مورد نياز گله هايتخمگذار مي باشد در حقيقت با توجه به اطلاعات فوق اين سوال پيش مي ايد که آيااحتياجات دام مرغ براي کلسيم تغيير نموده يا اينکه عقايد متخصصين تغذيه تغيير پيداکرده است زيرا حتي در طول سالهاي 1960- 1940 تعداد زيادي از متخصصين روزانه بيش ازچهار گرم کلسيم را براي هرمرغ توصيه مي نمودند در اينجا متذکر مي گردد که مقاديرتوصيه شده براي کلسيم در اين مقاله براساس تفسير مولف از تحقيقات گذشته تجربياتعملي و تحقيقي که اخيرا در دانشگاه صورت گرفته استوار مي باشند .

تغيير فرمول دان نيمچه هاي پولت به دان مرغ تخمگذار


هر گاه تغيير فرمول دان نيمچه ها يا دان پيش تخمگذاري که داراي 1 تا 2 درصد کلسيم مي باشدبه دان مرغ تخمگذار که بايد داراي 75/3 درصد کلسيم باشد مدت 7 روز بعد از توليد اولين تخم مرغ تاخير بيفتد مقداردان مصرفي و چربي بدن و چربي کبد مرغ به طور معني داري افزايش يافته ، کيفيت پوسته در تخم مرغ پولتهايي که زودتر رسيده اند کاهش مييابد . همچنين آزمايشهاي بيشتر نشان داده اند که وزن استخوان و قدرت شکنندگي آنهاتا 40 درصد کاهش مي يابد با توجه به اينکه جبران کمبود کلسيم در مرحله پيک توليدبراي پولت هايي که در چنين وضعيتي به مرحله توليد تخم مرغ مي رسند حتي پس از دريافت مقادير کافي کلسيم مشکل است بنابراين تاخير در تغيير فرمول دان پولت ها به دان مرغتخمگذار حتي براي چند روز ميتواند علل وقوع برخي از اختلالات استخواني وتلفات غيرطبيعي را که گاهي درست قبل از توليد تخم مرغ و در مرحله توليد حداکثر تخم مرغ مشاهده مي شوند توجيه نمايد .


زمان تغيير جيره پولت به جيره تخمگذار


به منظور آنکه پولت ها قادر به ذخيره مقادير کافي ازکلسيم درمغزاستخوانهاي خودباشند تقريبا 14-7 روز قبل از گذاشتن اولين تخم مرغ به مقادير بالاي کلسيم نياز دارند بلوغ جنسي مرغ معمولا در 18 هفتگي ظاهرمي شود به هر حال با توجه به ادامه تمايل صاحبان گله هاي مرغ تخمگذار براي ايجاد بلوغ زود رس توليد کنندگانبايد به منظور حصول اطمينان ازتغيير جيره پولتها به جيره تخمگذاري قبل از شروع تخمگذاري گله را به طور مستمر مورد بازديد قرار دهند شرکت هاي لاين پيشنهاد مي کنداستفاده از جيره پيش تخمگذاري حاوي 2% کلسيم از سن 17-16 هفتگي و جيره تخمگذار ازسن 18 هفتگي آغازشود .


مقدار کلسيم دان مرغ از شروع انتقال به سالنهاي تخمگذار تامرحله توليد حداکثر تخم مرغ


با شروع تخمگذاري مقدار مصرف غذا سريعا تغيير مي يابد ولي تغيير فرمول دان براساس ميانگين دان مصرفي معمولا تامرحله حداکثر توليد ضروري نمي باشد به عنوان مثال زماني که پولتهاي داراي تخم مرغ سفيد به مرحله توليد مي رسند مقدار دان مصرفي ممکن است روزانه فقط 80 گرم باشد کهدر اين صورت مقدار کلسيم جيره قاعدتا بايد به 69/4 درصدافزايش يابد تا روزانه به طور متوسط 75/3 گرم کلسيم به هرمرغ برسد با اين حال افزايش ميزان کلسيم جيره به 69/4 درصد ضروري نمي باشد زيرا در اين مرحله بسياري از مرغهاي گله هنوز توليدينداشته و مرغهايي نيز که شروع به توليد کرده اند دان بيشتري نسبت به ساير مرغهامصرف خواهند نمود . بنابراين حتي اگر ميانگين مصرف روزانه کلسيم کمتر از 75/3 گرمبراي هر مرغ باشد مرغهاي جوان در حال توليد هنوز مي توانند احتياجات خود را تامين کنند مقدار ذخيره کلسيم پوسته تخم مرغ پيش از رسيدن به مرحله حداکثر توليد تقريبا 5درصد کمتر از مقدار آن در بعد از مرحله حداکثر توليد مي باشد در اکثر موارد جيره حاوي 75/3 درصد کلسيم براي گله هاي تخمگذار قبل از رسيدن به مرحله پيک توليد کافياست .


مقدار کلسيم مورد نياز مرغ از مرحله حداکثر توليد تا پايان دوره تخمگذاري


براي حصول اطمينان از داشتن تخم مرغهايي با بهترين کيفيت پوسته توصيه مي شود که پس از رسيدن به مرحله پيک توليد مرغهاي تخمگذار تا سن 36هفتگي روزانه حداقل 75/3 گرم از 52-37 هفتگي روزانه 4 گرم و از 53 هفتگي 25/4 گرم کلسيم مصرف کنند درمرغهاي مسن تر يا مرغهايي که پوسته تخم مرغهاي آنها دچار نقص ميباشد ميتوان بر حسب سن مرغ و شدت ونوع نقص پوسته ، ميزان دريافت کلسيم را روزانه تايک گرم بيش ازمقادير توصيه شده افزايش داد . زماني که درصد توليد در فواصل ماهيانه را در مقدار کلسيم موجود در پوسته تخم مرغ ضرب کنيم ميتوان ديد که ميانگين مقدارکلسيم ذخيره شده روزانه در پوسته تخم مرغ درمرحله حداکثر توليد بيشتر از ساير مراحلاست ميانگين مقدار کلسيم ذخيره شده روزانه در پوسته تخم مرغ برحسب سن مرغ کاهش مييابد بنابراين به صورت منطقي مقدار کلسيم مورد نياز گله مرغ تخمگذار و هر مرغ به طور انفرادي در مرحله پيک توليد تخم مرغ در بالاترين سطح بوده وسپس به تدريج کاهشمي يابد با اين حال در حقيقت کلسيم مورد نياز هر مرغ براي هر تخم مرغ مشخص عملاباافزايش سن مرغ کاهش نمي يابد توانايي مرغ جهت ذخيره سازي کلسيم براي تشکيل پوسته تخم مرغ محدود مي باشد همچنين مقدارکلسيم ذخيره شده در پوسته تخم مرغ به تدريج بابالا رفتن سن مرغ تا حدکمي افزايش يافته و ممکن است کارايي و جذب و بکارگيري کلسيم در بدن مرغ کاهش يابد بنابراين بابالا رفتن سن مرغ مقدار کلسيم مورد نياز مرغهاعملا افزايش مي يابد در نتيجه مي توان بر اين نکته تاکيد کرد که حتي با وجود اينکه کلسيم يکي از ارزانترين مواد تشکيل دهنده جيره مرغهاي تخمگذار مي باشد در صورت استفاده نامناسب از آن مي تواند پرهزينه ترين مواد محسوب گردد تغذيه مرغهابا کلسيم ناکافي مي تواند هزنيه دان ، ميزان دريافت غذا ، وزن بدن مرغ ، مقدار وزن و چربيکبد و چربي بدن ، نقايص پوسته تخم مرغ و اختلالات استخوان بندي را افزايش دهد تماماين موارد مي توانند تاثيرنامطلوبي درتوليد تخم مرغ ومقدار سود توليد کننده داشته باشند .


مديريت مرغان مادر از لحاظ دوام تخمگذاري

نقطه شروع براي تخمگذاري مطلوب پيک ( اوج تخمگذاري ) خوب است و پس از آن هدف به حداقل رساندن کاهش ميزان تخمگذاري در طي باقيمانده دوره تخمگذاري است. توجه به نکات زير در مديريت ماده ها براي دوام تخمگذاري داراي اهميت مي باشد:اولين نکته تهيه شرايط مطلوب درمحل تخمگذاري و به حداقل رساندن استرس ها و فشارهاي وارده بر مرغ تخمگذاري مي باشد.

مسايلي همچون فضاي دان خوري و آب خوري ، لانه هاي موجود و تعداد لانه هايي که به ازاي هر مرغ وجود دارد ، تعداد مرغ ها در ارتباط با تجهيزات موجود ، ارتفاع نرده ها ( ارتفاع ناحيه اي که با Slat پوشيده شده ) تهويه و عدم هواي مرده ، کيفيت کاه ، مديريت آب ، توزيع غذا و دماي اتاق همگي مهم مي باشند.

يک مرغداري که کار خود را در زمستان آغاز مي کند و در تابستان به کار خود پايان مي دهد مطلوب است که دماي سالن از 18 به 25 درجه سانتي گراد در طول دوره افزايش يابد و مصرف غذا بايد به % 90 – 92.5 ميزان غذاي تخصيص يافته در زمان پيک تخمگذاري کاهش يابد و براي مرغداري ديگري که کار خود را در تابستان شروع کرده و در زمستان خاتمه مي دهد دما بايد از 25 به 18 درجه سانتي گراد و مصرف غذا به % 5/98 - 97 ميزان تغذيه در زمان پيک تخمگذاري بايد کاهش يابد.

نکته دوم فاکتورهاي مرتبط با خود مرغ است که از جمله آنها مي توان به موارد زير اشاره نمود : مسايلي همچون يکنواختي ، وضعيت نوک ، پوشش پر ، نسبت جفت گيري ، ميزان گوشت و وضعيت پاها و کف پا مي باشد.

يک گله خوب ( نمره ) پرهايش بين 2 ، 3 است وپردرآوري ضعيف نيازهاي غذايي را به ميزان بيش از 10 گرم به ازاي هر مرغ در هر روز افزايش مي دهد.مديريت وزن مرغ فقط مربوط به دوران پرورش نمي شود بلکه در تمام طول دوران تخمگذاري بايد ادامه داشته باشد.

مديريت خوب وزن مرغ ها ، ارتباط با مديريت وزن مرغ درزمان پرورش ، وزن مرغ در زمان شروع تخمگذاري ، وزن مرغ در زمان پيک تخمگذاري ، وزن کردن دقيق هفتگي و نظارت بر افزايش هفتگي وزن بدن دارد. طي بررسي ها مشخص شده است که افزايش هفتگي وزن بدن بعد ازهفته 30 ام بايد 30-20 گرم باشد. افزايش بيش از اندازه وزن منجر به ذخيره نامطلوب چربي خواهد شد و افزايش بسيار اندک وزن خطر ريختن پرهاي مرغ ها را به دنبال دارد.

اما در مورد مديريت نوري تحريک نوري زود هنگام اثرات منفي بر روي دوام تخمگذاري خواهد داشت. مطلوب ترين حالت اين است که اولين افزايش نوري در هفته 18 يا 20 ام انجام شود. نتايج نشان مي دهد که افزايش طول روز اثر اندکي بر روي ميزان توليد تخم در زمان تخمگذاري دارد.

تغذيه مرغ تخمگذار امر مهمي است و دست يابي به ميزان تغذيه يکسان بستگي زيادي به سطح توليد تخم مرغ ، وزن بدن مرغ ، شرايط ماده ها ، توليد وزن تخم مرغ ، يکنواختي مرغ ها ، شرايط جايگاه و ميزان تخصص و تجربه کارکنان مرغداري دارد. تغذيه بيش از حد منجر به تشکيل فوليکول هاي بسيار بزرگ مي گردد که بويژه در زمان تخمگذاري بيشترين خطر را دارد. بعد از40 هفتگي بحران تغذيه کاهش مي يابد و بعد از 50 هفتگي تغذيه از نظر هزينه مهم به نظر مي رسد.

فاکتور هاي استرس زا هم مهم است ، ازجمله اين فاکتورها نوسانات دماي جايگاه ، نسبت جفت گيري و خشونت نرها ، انگل هاي مثل کنه هاي قرمز و کرم ها و بيماري هايي مثل برونشيت عفوني و پنوموويروس عفوني پرندگان و لارنگوتراکئيت عفوني و وباي مرغي وکلي سپتسمي مي باشد.

مرغ بصورت طبيعي از ? تا ?? سال، بسته به نژاد، عمر مي‌کند.[??] در مرغداري تجاري يک جوجه گوشتي تا قبل از کشتار تنها شش هفته زندگي مي‌کند.[??] جوجه‌هاي نيمه گوشتي و پرورش يافته در محيط باز تا ?? هفته هم نگهداري مي‌شوند. مرغهاي تخمگذار هم تا يک سال حدود ??? تخم گذاشته و پس از آن توانايي آنها در تخمگذاري کاهش مي‌يابد و به کشتارگاه فرستاده مي‌شوند تا از آنها در غذاي بچه، حيوانات خانگي، پاي و غذاهاي پرورده استفاده شود.[??] بر اساس کتاب رکوردهاي گينس، پيرترين مرغ جهان در سن ?? سالگي بر اثر مشکل قلبي مرد.[??]


خروس را مي‌توان از تاج آن تشخيص دادخروس را مي‌توان از رنگ تندتر آن نسبت به مرغ و پرهاي بلند دم و همچنين پرهاي نوک تيز گردن و کمر از مرغ تشخيص داد. با اين حال در برخي نژادها مانند سبرايت مرغ و خروس تفاوت بسيار اندکي دارند. خروس را همچنين مي‌توان با دقت در بلندي تاج و سيخک (برآمدگي نيزه مانند در پاي مرغ) از مرغ باز شناخت. در بعضي نژادها و نژادهاي دورگه مرغ و خروس را از رنگ آنها مي‌توان تميز داد. در مرغ بالغ گوشت بالاي سر (تاجcomb/cock's comb) و همچنين زائده? زير حلقوم پرنده (wattleزيرحلقوم) اندکي رشد مي‌نمايد . در اکثر نژادها رشد تاج و زيرحلقوم در خروسها بيشتر از مرغان است. در برخي نژادها هم پرهايي اضافه در ناحيه صورت و غبغب پرنده مي‌رويد که ناشي از يک تغيير ژنتيکي بوده و به آن ريش (beard/muff) گفته مي‌شود.

مرغها توانايي پريدن براي مسافتهاي بلند و طولاني را ندارند، اما در نژادهاي سبکتر مي‌توانند که بر روي نرده و يا شاخه‌ها، جايي که بطور طبيعي استراحتگاه آنهاست، بپرند. مرغها معمولا عمل پريدن را براي جستجو و يا اجتناب از خطر انجام مي‌دهند.

مرغها اجتماعي بوده و گله‌اي زندگي مي‌کنند. مرغها در درون خود يک نوع سلسله مراتب (pecking order) دارند که در آن عده‌اي از پرندگان در بدست آوردن غذا و محل استراحت برتري دارند. برداشتن مرغ و خروسها از گله سبب اخلال در اين نظم مي‌شود تا دوباره سلسله مراتب جديد برقرار شود. افزودن پرندگان جديد-بويژه پرندگان جوان- به گله معمولا موجب نزاع و ايجاد جراحت مي‌شود.[??]


ماکيانها معمولا تمايل دارند که در جايي تخمگذاري کنند که از قبل در آنجا تخم بوده باشد و تخمهاي آشيانه‌هاي اطراف را نيز به محل خود انتقال مي‌دهد. گاهي نيز بر سر تخمگذاري در يک محل خاص بسيار لجوج و يکدنده مي‌شوند. بسيار اتفاق مي‌افتد که دو مرغ بر سر جاي تخمگذاري با هم درگير شده و حتي اگر محل کوچک باشد بر روي هم تخم مي‌گذارند.

خروسها به منظور اعلام حضور به خروسهاي رقيب بانگ (اذان) مي‌زنند. اين عمل مي‌تواند به علت تغييرات محيط هم باشد. مرغها نيز پس از تخمگذاري و يا براي صدازدن جوجه‌هاي خود قدقد مي‌کنند.

در سال ???? دانشمنداني که بر روي پيشينه پرندگان تحقيق مي‌کردند به يک ژن پس مانده-talpid? برخوردند که در دوران جنيني عامل شکل گيري دندانها در فک مي‌باشد؛ شبيه آنچه در فسيلهاي پرندگان ديده شده‌است. جان فالن ناظر اين پروژه اظهار مي‌دارد که:"... مرغها تحت شرايطي خاص توانايي دندان درآوردن را حفظ کرده‌اند... ."[??]دستگاه جوجه کشي مصنوعيجوجه کشي [ويرايش]
در طبيعت اکثر پرندگان پس از يک دوره? تخمک‌گذاري(clutch)، بر روي تخمهاي خود خوابيده تا تبديل به جوجه شوند. اغلب مرغهاي خانگي هم اين عمل را انجام مي‌دهند که به اين حالت به اصطلاح کرچي گفته مي‌شود.يک مرغدار مي‌تواند با گذاشتن تخم مصنوعي در لانه، مرغ را تشويق به کرچ شدن نمايد و يا بالعکس، با قرار دادن لانه در ارتفاع و توري سيمي کردن کف لانه از کرچي مرغ ممانعت بعمل آورد. مرغ کرچ تخمگذاري را قطع نموده و بر جوجه کشي (incubation) تمرکز مي‌کند (هر دوره clutch معمولا از ?? تخم تشکيل مي‌شود). مرغ کرچ بر سر جاي خود و بر روي تخمها مي‌خوابد و در صورت ايجاد مزاحمت اعتراض خود را با سر و صدا و بلند کردن پرهاي خود نشان مي‌دهد و تنها بمدت کوتاهي براي خوردن و آشاميدن و همچنين عمل دفع و خاکبازي (dust bathe) از جاي خود بر مي‌خيزد. در طول دوره? جوجه کشي مرغ کرچ دما و رطوبت بستر را ثابت نگه مي‌دارد و تخمها را طي دوره? اول انکوباسيون بطور مرتب مي‌چرخاند تا از چسبيدن جنين به پوسته جلوگيري کند. در پايان دوره? جوجه کشي که معمولا ?? روز است، تخمها در صورت بارور بودن، هچ hatch مي‌شوند. با شروع انکوباسيون رشد جنين هم آغاز مي‌شود و همه? تخمها با يک يا حداکثر دو روز اختلاف هچ مي‌شوند؛ اگر چه تاريخ گذاشته شدن تخمها تا دو هفته هم با يکديگر اختلاف داشته باشند. قبل از هچ شدن مرغ مي‌تواند صداي جوجه‌ها را در تخم شنيده و با قدقد کردن آنها را تشويق به بيرون آمدن مي‌کند. جوجه‌ها با نوک خود سوراخي را جهت تنفس خود در قسمت پهن تخم که معمولا در بالاي سر جوجه قرار مي‌گيرد، ايجاد مي‌کنند. سپس براي چند ساعت استراحت کرده، به جذب زرده (yolk) و بقاياي خون پوسته که در پايين تخم است و تا پيش از اين براي تنفس جوجه بکار مي‌رفت، مي‌پردازد. پس از آن به گشاد کردن سوراخ و ايجاد يک در، در قسمت پهن تخم اقدام مي‌کند و پس از موفقيت خود را به بيرون مي‌غلطاند و در گرماي بستر بدن خيسش خشک مي‌شود.

مرغ مادر معمولا به مدت دو روز پس از هچ در لانه مي‌ماند و در اين مدت جوجه‌ها از زرده? جذب شده تغذيه مي‌کنند. تخمهايي که بارور نمي‌باشند هچ نشده و مرغ که از جوجه شدن آنها نااميد گشته، لانه را ترک مي‌کند. پس از هچ مرغ مادر بشدت مراقب جوجه‌هاي خود بوده و هر زمان که لازم باشد آنها را گرم مي‌کند(مرغ مادر زمان اين عمل را با صداي مخصوصي که جوجه‌ها از خود در مي‌آورند، متوجه مي‌شود). مرغ مادر جوجه‌ها را به سمت آب و غذا هدايت کرده و هنگامي که شيئي خوراکي ببيند، آنها را صدا مي‌زند اما بندرت جوجه‌ها را مستقيما تغذيه مي‌کند. مرغ مادر به مدت چندين هفته (معمولا ? هفته) به مراقبت از جوجه‌ها ادامه داده و سپس به تدريج علاقه? خود را از دست داده و شروع به تخمگذاري مي‌کند.

مرغهاي تخمگذار امروزي بندرت کرچ مي‌شوند و در صورت کرچ شدن در نيمه? دوره? جوجه کشي از روي تخمها بلند مي‌شوند. با اين وجود چندين نژاد چند منظوره(utility) مانند کوشين، کورنيش و سيلکي (ابريشمي) هستند که بطور مرتب کرچ شده و نه تنها براي جوجه مرغها، بلکه براي ساير گونه‌هاي پرندگاني که طول دوره? جوجه کشي آنها کوتاهتر و يا بلندتر از مرغ است (مانند بلدرچين، قرقاول، غاز، بوقلمون و ...) مادران خوبي هستند. تخم مرغ را مي‌توان در زير پاي اردک نيز گذاشت، اما ميزان موفقيت آن متغير است.

جوجه کشي مصنوعي [ويرايش]
جوجه کشي را مي‌توان بصورت مصنوعي و کاملا موفقيت آميز نيز انجام داد. تقريبا همه? تخمهاي بارور تحت شرايط مناسب -??‍/? سانتيگراد(??/? فارنهايت) و ??? رطوبت نسبي (در سه روز آخر براي نرمتر شدن پوسته ???)- هچ مي‌شوند. طي اولين مرحله? جوجه کشي تخمها را بايد بطور منظم (? تا ? بار در روز) چرخاند. اگر تخمها چرخانده نشوند، جنين به پوسته تخم چسبيده و مي‌ميرد و يا با نقص عضو هچ مي‌شود. بعضي از ماشينهاي جوجه کشي (incubator) اين عمل را بطور خودکار انجام مي‌دهند. عمل چرخاندن از رفتار مرغ که در طول شبانه روز چندين بار بلند شده و تخمها را با نوک خود ميچرخاند، تقليد شده‌است. با اين حال چرخاندن تخمها در هفته? آخر مي‌تواند وضعيت قرار گرفتن درست جوجه در تخم به منظور شکستن پوسته را بر هم بزند.

ماکيان بعنوان جانور خانگي [ويرايش]
مرغها جانوران کم خرجي هستند. اصلي ترين دغدغه در نگهداري مرغ، جاي آن است. مرغها را مي‌توان در قفس نگه داشت و در شبها نيز بر روي چوب خواب يا شاخه استراحت کنند و زير پاي آنها نيز مي‌توان کاه يا خاک اره گذاشت که با توجه به ميزان بالاي نيتروژن در مدفوع پرنده، به يک توده? کامپوزيت تبديل مي‌شود.

به نگهداري خروس نيازي نيست؛ چرا که مرغها بدون خروس هم تخم مي‌گذارند، اما اين تخمها نطفه نداشته و در نتيجه بارور نمي‌شوند. زرده ي تخم تازه خوش رنگ و براق بوده بالاي سفيده قرار مي‌گيرد. رنگ زرده متغير است و شدت رنگ آن به ميزان زانتوفيل (Xanthphyll) -رنگدانه‌اي که در گياهان سبز و ذرت وجود دارد- بستگي دارد. زانتوفيل همچنين عامل رنگ زرد پوست و پاي مرغ مي‌باشد. رنگ زرده به منبع زانتوفيل نيز وابسته‌است و از زرد تيره تا نارنجي دو نوسان مي‌باشد.[??]

اگر ماکيانان چرا کنند و يا در جيره? آنان سبزيجات باشد کيفيت تخم انها طبق استانداردهاي وزارت کشاورزي آمريکا (يو اس دي اي) تفاوت مي‌کند. بارب گورسکي، کشاورز اهل پنسيلوينيا، تعدادي از تخم مرغهاي خود را که بصورت مزرعه‌اي نگهداري مي‌شوند، در اختيار تحقيقات يو اس دي اي قرار داد. طبق نتايج اين تحقيقات اين تخم‌ها داراي ??? کلسترول کمتر، ??? چربي کمتر، ??? ويتامين اي بيشتر، دو برابر اسيد چرب امگا? و ? برابر امگا? نسبت به استاندارد يو اس دي اي بودند.[??]

در حاليکه جيره? مرغداريهاي بزرگ را بايد از نظر تجاري ثابت نگاه داشت، مرغان خانگي را مي‌توان با سبزيجات که عاري از سم هستند، براحتي تغذيه نمود. مرغ مي‌تواند به دنبال علفها، دانه‌ها، حشرات و ... در محيط باز بگردد. مرغ را همچنين مي‌توان با پوست تخم مرغ خرد شده (البته با رعايت درصد مناسب)، غذاهاي استفاده نشده مثل ته مانده‌ها و مواد غذايي کهنه اما نه فاسد تغذيه نمود. دادن خرده نان، ميوه، اشغال سبزي، شير مازاد بر نياز و پرهيز از تغذيه آنها با موادي مثل پوست سيب زميني (که هضم ان براي مرغ مشکل است) و يا هر چيز فاسد و گنديده، مواد داراي بو و طعم تند مثل سير و پياز يا ماهي توصيه مي‌شود.[??]

مورد فهرست شماره‌اي
ماکيان در صنعت کشاورزي و دامداري [ويرايش]
در ايالات متحده تا سال ???? مرغ عموما در مزارع خانوادگي نگهداري مي‌شد. در ابتدا هدف اوليه از پرورش مرغ، تخم مرغ بود و گوشت يک محصول ثانويه بشمار مي‌رفت.[??] عرضه از تقاضا کمتر بود و قيمت طيور بالا بود. در فصول سرد مي‌شد براي مدتي تخم مرغها را جابجا و انبار کرد، بدون آنکه به سردخانه نيازي باشد. اين امر در روزهايي که يخچال فراگير نبود، امر مهمي بشمار مي‌رفت. گله‌هاي ماکيان در کشتزارهاي کوچک نگهداري مي‌شدند چرا که مرغها عموما خود را از اضافه? غلات و خرده آشغال و محصولات بر زمين ريخته تغذيه مي‌کردند. اين اقلام بويژه در فصل زمستان محدود بودند و همين عامل جمعيت طيور را ثابت نگه مي‌داشت. پس از اينکه طيور توجه محققان کشاورزي را بخود جلب کردند (تقريبا در سال ????)، بهبود در مديريت و اصلاح جيره? غذايي، مرغداري را با صرفه تر و تجاري تر نمود.

تا قبل از سال ???? مرغ را بيشتر در جشنها و مراسم خاص عرضه مي‌کردند. مرغ را زنده يا کشته شده حمل و نقل کرده، پرش را کنده اما شکمش را خالي نمي‌کردند و انرا بر روي يخ بسته بندي مي‌کردند. جوجه‌هاي گوشتي اماده طبخ تا دهه? ??، زماني که سردخانه تا دم فروش مرسوم شد و به مشتريان اطمينان بيشتري بخشيد، همه گير نبود. تا پيش از اين تميز کردن مرغ وظيفه? قصاب محل بود و از مهارتهاي کدبانوي منزل بشمار مي‌آمد. در آنزمان دو نوع ماکيان عرضه مي‌شد: جوجه گوشتي يا جوجه? بهاره، که خروسهاي جواني بودند که محصول جانبي صنعت تخم مرغ بودند و زماني که جوان و تازه بودند به فروش مي‌رفتند و وزنشان نيز غالبا زير ??? کيلو بود؛ و مرغهاي خورش که اينها هم محصول صنعت تخم مرغ بودند و مرغهاي تخم گذار پيري بودند که دوره? اوج تخم گذاري خود را سپري کرده بودند. اين عمل امروزه ديگر انجام نمي‌شود؛[??] جوجه‌هاي گوشتي امروزه نژادي کاملا متفاوت دارند و ماکيانهاي تخمگذار ديگر در فروشگاهها ظاهر نمي‌شوند.

نقطه? عطف صنعت مرغداري در قرن بيستم به کشف ويتامين دي D(نامگزاري شده در سال ???? )[??] بود که نگهداري مرغها را در قفسهاي بسته ممکن ساخت. تا پيش از اين مرغها در فصل زمستان بدليل کمبود نور خورشيد جان بدر نمي‌بردند و توليد تخم و گوشت و جوجه کشي در فصول سرد بسيار مشکل بود و اين امر ماکيان را به يک محصول فصلي و گرانقيمت تبديل مرده بود .

همزمان توليد تخم نيز با نژادهايي علمي افزايش يافت. پس از چندين شروع ناموفق مثل تجربه? ايستگاه تحقيقاتي مين[??]، پرفسور درايدن از ايستگاه تحقيقاتي ارگون به موفقيت رسيد.[??]


ماکيانهاي تخمگذار در قفس batteryپيشرفت در توليد و کيفيت با کاهش تقاضا براي نيروي کار همراه بود. طي دهه? ?? تا ??، نگهداري ???? ماکيان براي يک خانواده? مرغدار يک شغل تمام وقت محسوب مي‌شد. در اواخر دهه? ?? قيمت تخم مرغ خانگي چنان کاهش پيدا کرد که مرغداران مجبور شدند که تعداد ماکيانهاي خود را سه برابر کرده و سه ماکيان را در قفسي که سابقا يک ماکيان در ان نگهداري مي‌شد، قرار دهند و يا تعداد چوب خوابهاي قفس‌ها را سه برابر کنند. خيلي طول نکشيد که قيمتها باز هم رو به کاهش گذاشت و تعداد بسياري از خانواده‌هاي مرغدار از اين شغل دست کشيدند. اين امر نقطه? اغاز تبديل مرغداري سنتي به صنعتي بود.

آناتومي [ويرايش]
آناتومي مرغ خانگي در شکل زير کاملا مشخص شده‌است.


آناتومي مرغ خانگي


توليد مثل [ويرايش]
مرغ نيز مانند تمام پرنده‌هاي ديگر توليد مثل جنسي دارد. پس از جفت گيري و تخم گذاري ?? روز طول مي‌کشد که تخم مرغها به جوجه تبديل شوند.


چه عواملي در مرغان تخمگذار بر توليد تخم مرغ موثر واقع مي شوند؟
?? خرداد ????


بسته به نژاد وفصل شروع توليد تخم مرغ در طيور تخمگذار از 18-22 هفتگي آغاز مي گردد وسيکل تخمگذاري 12 ماه طول مي کشد 6-8 هفته بعداز شروع توليد گله به پيک 90 درصدي مي رسد توليد گله بعد از 12 ماه به 65 درصد خواهد رسيد در طول تغييرات مرحله توليد و کاهش تدريجي تغييراتي دروزن تخم مرغ نير حاصل ميگردد هرآنچه که بتواند برتوليدگله تاثيربگذارد بايستي موردبررسي قرار گيرد مطالعه سابقه گله نيز در اين امر مهم است مصرف غذا کيفيت وکميت مصرف آب شدت و مدت روشنايي ، آلودگي هاي انگلي ، بيماري ها ، مديريت و فاکتورهاي محيطي ، همگي بر توليد يک گله موثر مي باشند .
الف – دلايل غير عفوني موثر در توليد
1- سن مرغ :
طيور مي توانند سال ها زنده مانده و به توليد خود ادامه دهند به طور کلي بعد از 2 يا 3 سال بسياري از مرغ ها به طور معني داري توليدخود را کاهش مي دهند و اين کاهش از پرنده اي که به پرنده ديگر متفاوت خواهد بود پس از گذارندن يک دوره تولک و استراحت مرغ هاي خوب مي توانند 50 تا 60 هفته به توليدخودادامه دهند مرغ هايي که توليد کمتري دارند و نيز سن آنها بيشتر باشد براي توليد و تولک مناسب نمي باشند .
2- تغذيه نامناسب :
مرغ ها براي توليد مطلوب به يک جيره بالانس شده و کامل نياز دارند زيرا که تغذيه ناکافي سبب افت توليد مي شود که اين حساسيت در خصوص انرژي ، پروتئين و کلسيم بيشتر است بدين سبب تامين دائمي نيازهاي مرغان تخمگذار ضروري است استفاده از دانه کامل ، ضايعات و ... به تنهايي باعث عدم تعادل جيره خواهند شد .بالانس نبودن جيره و تغذيه آن در مدت طولاني سبب پرولاپس مجراي عبور تخم مي شود بروز پرولاپس در پرندگان چاق و نيز به هنگام توليدتخم مرغهاي خيلي بزرگ بيشتر است پرولاپس سبب آسيب دائمي مرغ شده و در بسياري از مواقع کشنده مي باشد.
3- کمبود يا نقص مواد مغذي
1-3 – نمک :
حيوانات به طور ذاتي تمايل به مصرف نمک دارند و تغذيه جيره اي که از نظر نمک کمبود داشته باشد منجر به پرخوري ، نوک زدن به پر و در نتيجه کاهش توليد تخم مرغ مي شود. به اکثر غذاهاي طيورنمک اضافه مي شود يد به ندرت به جيره مرغ ها اضافه مي شودبا اين وجود نمک هاي يددار به طور عادي براي مرغان استفاده مي شود نمک هاي حاوي کبات درخوک و نشخوارکنندگان استفاده شده و در طيور مي توان بدون مشکل آنها را استفاده کرد رنگ اين نمک آبي مي باشد . نگهداري حجم مايعات ، بدن ، ph خون و حفظ فشاراسمزي ازنقش هاي سديم است مصرف مداوم ولي کم نمک مي تواند بر روي کاهش اشتها موثر باشد کمبود سديم بر روي استفاده از پروتئين ، انرژي جيره وعملکرد توليدمثلي موثر است کلر نيز ازعناصر ضروري است کلريد هيدروژن از معده حقيقي طيورترشح شده ودرهضم غذا ذخيل مي باشد کمبود در طيور عوارض عصبي داشته و به سر وصداي ناگهاني حساسيت بيشتري دارند .
2-3- کلسيم :
پوسته تخم مرغ ازکربنات کلسيم تشکيل شده است در مرحله رشد احتياج پوستها به کلسيم نسبتا کم بوده که با شروع توليد بايستي به حداقل 4 برابر ميزان کلسيم افزايش يابد کلسيم ناکافي سبب کاهش توليدوکم شدن کيفيت پوسته تخم مرغ مي شود کلسيم درمدولاي استخوان نگهداري مي شود باکاهش ذخاير کلسيم ، شکنندگي استخوان ها بيشتر مي گردد که حتي درموارد حاد مرغ توانايي ايستادن و راه رفتن را از دست مي دهد اين مساله درمرغان تخمگذاري که درقفس نگهداري مي شوند بيشتر است سندرم خستگي قفس درمرغاني که روي بستر پرورش مي يابند مشاهده نمي شود کلسيم را مي توان از سنگ اهک يا پوسته صدف تامين نمود اندازه ذرات بر روي قابليت استفاده از کلسيم موثر است زيراهرچه ذرات بزرگتر باشدمدت بيشتري در دستگاه گوارش باقي ماند و ازاد شدن آنها اهسته تر است اين مساله سبب مي شود که در طول تاريکي شب که پرندگان غذايي مصرف نمي کنند سبب پيوستگي و يکنواختي پوسته شود پيشنهاد مي شود که به صورت دوره اي از سنگ اهک دولوميت در صنعت خوراک استفاده شود اين منبع حاوي حداقل 10 درصدمنگنز بوده وبراي جذب در روده با کلسيم رقابت مي کند در نتيجه سبب کمبود کلسيم مي شود از اين سنگ اهک در صنعت فولاد نبايداستفاده گردد بالابودن ميزان کلسيم سبب برهم زدن نسبت کلسيم به فسفر شده و به دنبال آن تلفات افزايش مي يابد .
3-3 – ويتامين d :
براي جذب طبيعي کلسيم به آن نياز مي باشد و در صورت ناکافي بودن ويتامين ، کمبود کلسيم ظاهر مي شود و سبب کاهش توليد تخم مرغ مي شود ويتامين d به دو شکل d2 و d3 بود که توانايي جذب و فعاليت هردو در حيوانات يکسان است ولي در طيور فرم d3 فعالتر و کارايي بهتري دارد .
4-3-پروتئين
مصرف پروتئين در واقع براي تامين اسيدهاي امينه است 22 اسيد آمينه وجود دارد که طيور قادر به ساختن برخي از آنها نمي باشند اسيدهاي امينه ضروري بايستي براي طيور تامين شوند که ميزان آن بسته به مرحله توليد ، پرورش ، سن ، تيپ ، نژآد و سويه فرق مي کند دراغلب جيره هاي مرغان تخمگذار کمبود متيونين وجود دارد به هنگام شروع توليد نياز به پروتئين ، ويتامين و موادمعدني افزايش مي يابد در صورت کمبود پروتئين ياعدم تامين اسيدهاي آمينه توليد و جوجه آوري افت مي کند .
5-3- چربي :
چربي منبع انرژي و سرشار از اسيد لينولئيک است کمبود آن بر روي توليد تخم مرغ تاثير منفي ميگذارد چربي هاي جيره به عنوان حمل کننده ويتامين هاي محلول درچربي و جذب کننده ويتاميني ها هستند دراثر کمبود چربي جيره ، جذب ويتامينهاي محلول درچربي مختل مي شود
4- مسموميت ها :
1-4 – نمک :
اگر چه پرندگان به سطوح کمي از نمک احتياج دارند ولي وجود آن ضروري است مقادير زيادنمک سبب مسموميت و کاهش توليد تخم مرغ مي شود به عبارت ديگر بين سطوح مورد نياز وسطوح مسموميت بايستي تعادل برقرار شود بالابودن نمک درجيره سبب مرطوب شدن بستر مي گردد سطح سديم درغذاهايي همانند پودرماهي ، کنجاله گلوتن ذرت ، پودر گوشت ، آب پنير و کنجاله آفتابگردان بالا مي باشد به طوري که در صورت استفاده از غذاهاي ذکر شده سطوح نمک جيره بايد کاهش يابد .
2-4 – فسفر :
فسفر و کلسيم از عناصر اصلي استخوان بوده و نسبت کلسيم به فسفر بر روي جذب هر يک از آنها موثر مي باشد که به دنبال ان عدم بالانس اين دوعنصر سبب کاهش توليد وکيفيت پوسته و جوجه دراوري ميگردد نقش ديگر فسفر درمتابوليسم کربوهيدارتها ، متابوليسم چربي و کمک به تعادل اسيد – بازبدن مي باشد.
3-4-ويتامين d :
بالابودن ويتامين d سبب جذب بيشتر کلسيم شده که ممکن است توليد تخم مرغ را کاهش دهد دراغلب گونه ها تحمل مصرف ويتامين d تا 10 برابرحد مجاز ذکر شده است در حالي که در مدت کوتاه طيور مي توانند تا 100 برابر حد نيازشان را تحمل کنند با اين وجود زياد بودن ويتامين d3 در جيره هنوز ناشناخته است .
4-4 – مايکوتوکسين ها :
قارچ ها با توليد سم بر روي سلامت طيور وکاهش توليدتخم مرغ اثر مي گذارند همچنين بسته به نوع سم توليدي جذب غذاها را نيزتحت تاثير قرار مي دهد در اثر سموم قارچي ، کمبود کلسيم و ويتامين d3 درمرغان تخمگذار ظاهر شده و نيز دراثر اختلالات هورموني ف کاهش توليد تخم مرغ ظاهر مي شود .سم آفلاتوکسين دردانه هاي ذرت انبار شده و در مزارع توسط قارچي به نام مايکوتوکسين هاي ديگري در ذرت وغلات ديگر ديده مي شود که از آن جمله مي توان به زير النون اکراتوکسين 2-t توکسين ، وومي توکسين ، سيترينين اشاره نمود تاکنون بيش از 300 نوع مايکوتوکسين شناسايي شده است
5-4 – بوتوليسم :
بوتوليسم توسط سموم نروتوکسين ايجاد شده که ان هم به وسيله باکتري کلستريديوم بوتولينوم توليد مي شود در اثر مصرف غذاهاي فاسدولاشه ها اين حالت رخ مي دهد تالاب هاو مانداب ها اغلب داراي آب هايي هستند که مواد معدني آنها و ميزان باکتري و قارچ آنها زياد وحاوي اين توکسين است .
6-4- سموم ديگر:
درجه سميت يک گياه يا دانه متفاوت بوده ولي در اغلب موارد برتوليد جوجه درآوري ، رشد وزنده ماندن تاثير منفي مي گذارد از اين گياهان مي توان به موارد زير اشاره نمود :
1- گلسنک ها
همچنين آفت کش ها ، علف کش ها ، ضد عفوني کننده ها ، کود ، داروها ، آنتي بيوتيک ها ، روغن و ضد يخ مي توانند براي طيور سمي باشند .
ب – آنتي کوکسيديال
در گله هاي جوان ، پولت هاي جايگزين و پرندگان گوشتي از داروهايي استفاده مي شود که از شيوع يا بروز کوکسيديوز جلوگيري مي کند از انتي کوکسيديال ها در مرغان تخمگذار تجاري استفاده نمي شود .
نياکاربازين داروي ضد وکسيديوز بوده که باعث افت عملکرد مرغان مي شود حتي اگر درجيره مرغان تخمگذار يا مادر در سطح طبيعي استفاده گردد از عوارض ديگر استفاده ازاين داروي ضعيف شدن غشاهاي زرده لکه لکه شدن زرده مي باشد در تخم مرغهاي قهوه اي پوسته کمرنگ شده ودر 48 ساعت بعد از متمايل به سفيد مي شود حتي سطوح اندک نيکاربازين مي تواند هچ رنگ پوسته و لکه لکه شدن زرده را تحت تاثير قرار دهد موننسين آنتي کوکسيديال موفقي بوده ولي در صورت پايين بودن پروتئين جيره اثر منفي برروي توليد تخم مرغ خواهند داشت آنتي کوکسيديال هاي يونوفره ديگر چنين اثري دارند .
ج- اشتباهات مديريتي
ج1-قطع غذا :
قطع غذا به مدت چندين ساعت سبب کاهش توليد تخم مرغ مي شود و جود مکمل هاي مناسب و کافي درجيره ها ضروري است در صورتي که غذا به مدت بيش از 2 هفته در مزرعه ذخيره شود ممکن است دچار کپک زدگي شود بخصوص انکه رطوبت غذاها بالا باشد در طول ذخيره سازي توان ويتامين هاي موجود در خوراک کاهش مي يابد .
ج2- قطع آب :
آب يکي از مهمترين مواد مغذي اصلي است که حدود 70 دصد از وزن بدن را تشکيل مي دهد عدم دسترسي به آب به مدت چندين ساعت باعث کاهش توليد تخم مرغ مي شود مرغها به فقدان اب نسبت به فقدان غذا حساسيت بيشتري نشان مي دهد .آب مورد نياز بسته به درجه حرارت و رطوبت نسبي ترکيب غذا و ميزان توليد تخم مرغ متفاوت است مصرف آب به وزن بدن مرغ بستگي دارد ولي گرماي هوا تاثير بسيار زيادي در مصرف آن دارد .
ج3- کاهش طول روز :
طيور براي توليد تخم مرغ به حداقل 14 ساعت روشنايي نياز دارند شدت روشنايي بايستي به ميزاني باشد که بتواند از روشنايي طبيعي باعث مي شود که با کاهش طول روز در پاييز و زمستان توليد تخم مرغ متوقف و پرريزي آغاز شود مرغاني که تنها از نور طبيعي استفاده ميکنند شروع مجدد توليد آنها در فصل بهار خواهد بود .
ج4- درجه حرارت بالاي آشيانه ها :
درجه حرارت بالاي محيطي مشکلات زيادي براي تمام طيور ايجاد ميکند در استرس شديد گرمايي ، مصرف غذا ، توليد تخم مرغ و اندازه تخم مرغ ، جوجه درآوري تحت تاثير قرار ميگيرد سايه ، تهويه مناسب ، تامين آب سرد کافي به کاهش اثرات نامطلوب استرس گرمايي کمک مي کند .
د- انگل خارجي
انگل هاي خارجي منبع تغذيه شان خارج از بدن ميزبان مي باشد و به آنها اکتوپارازيت گويند .
د1- مايت مرغان شمالي
مايت مرغان شمالي ازانگل هاي خارجي بدن پرندگان است مايت ها به دليل مکيدن خون طيور سبب سوزش ، خارش و کم خوني شديد پرندگان مي شود و به دنبال آن کاهش بازده غذايي ، توليد تخم مرغ وکم شدن مقاومت به بيماري ها مشاهده مي شود .
د2- شپش ها :گونه هاي متعددي از شپش هاي جونده در گله هاي کوچک مشاهده ميشود شپش ها از زخم هاي پوستي ، دلمه ها تغذيه کرده و محل زندگي انها لابلاي پرهاست شپش ها به کمک قسمت هاي دهاني و چنگال هاي خود در روي پوست حرکت ميکنند سوزش و خارش دائمي پرندگان باعث ايجاد رفتار عصبي و غير عادي شده و پرهاي پرندگان ژوليده مي گردد درگله هايي که مورد تهاجم قرار گيرند افت توليد تا 10% مي رسد اگرچه دربرخي موارد کاهش توليد تا بيش از 20 درصد نيز مي رسد .
د3- کک :
درمرغان خانگي يکي از مشکلات بوده و بايستي ريشه کن شوند جنس هاي ماده در روي پوست نواحي سر، صورت سکني گزيده وسبب سوزش ، خارش شديد ودر برخي موارد سبب کوري مي شوند .
ه – انگل هاي داخلي
اين دسته ازانگل ها درداخل بدن حيوان زندگي و تغذيه ميکنند هجوم انگل ها سبب کاهش بازده غذايي ، رشد ضعيف ، کاهش توليد تخم مرغ و مرگ و مير مي شود پرندگان آلوده به بيماري هاي ويروسي و نيز استرسها بسيار حساس خواهند شد .
ه1- نماتدها :
نماتدها ياکرمهاي گرد درناحيه خاصي از دستگاه گوارش يا روده زندگي مي کنند .
ه 2- کرم کدو (سستودها ) :
داراي رنگ سفيد يا مايل به زرد بوده و اين کرمهاي نواري شکل با قطعات پهن مي باشند اندازه آنها از 17/0 تا 12 اينچ متفاوت مي باشند کرمهاي کدو خسارت چنداني به روده ها وارد نمي کنند ولي رقيب غذاي طيور هستند ستودها غذاي خود را هضم نکرده بلکه از غذاي هضم شده طيور قبل از جذب آنها استفاده مي کنند برخي از داروهاي ضد انگلي هردو واريته نماتد و سستودها را نابود مي کنند .
و- بيماري ها
و1- آبله طيور :
يک بيماري ويروس درجوجه ها بوده که با علامت جراحات دلمه مانند ، روي پوست و قسمتهاي بدون پر و يا روي حنجره ومجاري دهان يا درمجاري تنفسي ظاهر مي شوند آلودگي طيور به ويروس آبله سبب کاهش رشد ، ضعف جوجه ها ، ضريب تبديل نامطلوب وافت سريع توليد تخم مرغ مي شوند ويروس آبله درهر سني مي تواند ظاهر شود ابله به صورت مستقيم يا غير مستقيم منتقل مي شود .
و2- کوکسيديوزيس :
کوکسيديوز يک بيماري پروتوزآيي است که با تورم روده واسهال در طيور مشخص مي شود شدت بروز آن از خفيف تا حاد متغير مي باشد سويه هاي مختلفي از آن وجود دارند که علائم متفاوتي دارندکمخوني ، تلفات شديد ، لاغري ، کاهش مصرف غذا ، اسهال و کاهش توليد تخم مرغ از نشانه هاي آن است به طور معمول از کوکسيديواستات ها در جيره جوجه هاي گوشتي استفاده مي شود ولي اخيرا از واکسنهاي زنده استفاده مي گردد .
و3- برونشيت عفوني :
برونشيت عفوني يک بيماري تنفسي واگيردار است ويروس عامل برونشيت از نظر مقاوم بودن درحد متوسطي قرار دارد ولي توسط مواد ضد عفوني کننده معمولي درغالب موارد از بين مي روند جوجه ها در تمام سنين به اين بيماري حساس مي باشند . علائم اين بيماري به صورت نفس نفس زدن ، عطسه ، سرفه وکاهش توليد تخم مرغ ظاهر مي شود برونشيت عفوني جوجه ها متفاوت از برونشيت بلدرچين است اين بيماري برروي کيفيت پوسته تخم مرغ تاثيرمنفي مي گذارد همچنين نازک شدن پوسته و افزايش تخم مرغهاي نافرم به مدت طولاني بعد از بروز بيماري ديده مي شود اگر جوجه اي درهفته اول به برونشيت مبتلا گردد هرگز به يک مرغ تخمگذار خوب تبديل نخواهد شد درمان موثري براي اين بيماري وجود ندارد اگرچه طيف وسيعي از آنتي بيوتيک ها به مدت 3 تا 5 روز براي کنترل عوارض ثانويه به کار مي رود براي پيشگيري ازواکسن ها استفاده مي شود واکسن زماني موثر است که سويه موجود درواکسن باسويه شايع درمنطقه مطابقت داشته باشد امروزه ترکيبي ازواکسن برونشيت با نيوکاسل دريک ويال عرضه مي شود
و4- بيماري نيوکاسل :
اين بيماري توسط ويروس ايجاد مي شود برمبناي قدرت بيماري زايي به سه دسته لنتوژنيک ، مزوژنيک و لووژنيک تقسيم ميشوند لنتوژنيک سويه بدون حدت بوده ولي ولووژنيک سويه بدون حدت بوده ولي ولووژنيک سويه اي است که مي تواند بيماري را درحالت فوق حاد ايجاد کند . بيماري نيوکاسل به يکباره و به صورت ناگهاني ظاهر ودر سراسر گله شبوع پيداميکند درمرغان تخمگذار علائم کلينيکي شامل افسردگي ، از دست دادن اشتها ، کاهش مصرف آب و کاهش توليد تخم مرغ مشاهده مي شود به طور که حتي ممکن است توليد به صفر برسد دوره بيماري 14-10 روز بوده ولي مرغان تخمگذار تا 6-5 هفته بعد از توليدکامل برنمي گردند .در اثر واکسيناسيون ، جوجه ها و بوقلمون مي توانند عليه بيماري نيوکاسل مصون گردند درمان 5-3 روزه آنتي بيوتيک براي جلوگيري ازعفونت هاي ثانويه ميکروبي است .
و5- آنفلوانزاي مرغي :
يک بيماري ويروسي است که بر روي سيستم تنفسي ، گوارش وعصبي طيور اثر ميگذارد ويروس هاي آنفلوانزا مي توانند بيماري را به صورت خفيف يا حاد ظاهرسازند در فرم حاد تورم صورت ، سيانوز ، دهيدارته شدن همراه با اختلالات تنفسي ديده مي شود همچنين بر روي پاها وتاج سيانوز ديده مي شود تلفات از حداقل تا نزديک 100 درصد مشاهده شده است کاهش توليد تخم مرغ به شدت بيماري بستگي دارد .آنفلوانزامرغي درمان مشخصي نداشته و به صورت خودبه خود بهبودي حاصل مي شود پرندگاني که 7 روز بعداز ابتلا کشتار شوند علائم بيماري را نشان نميدهند در صورتي که گله اي الوده شود قرنطينه به صورت کشوري بايستي اجرا شود حتي پرندگاني که بهبود مي يابند درمدفوع خود 4-3 هفته بعد ويروس را خارج مي کنند تخم مرغهاي مرغان تخمگذار از نظر خوارکي بي خطر بوده ولي بايد شسته شوند کود طيور قبل از استفاده درزمين هاي کشاورزي بايستي کمپوست شود .
و6- آنسفالوميليت مرغي:
يک بيماري ويروسي است که بر روي پرندگان جوان موثر مي باشد در اين بيماري لرزش بدن و بخصوص لرزش سر وگردن زياد بوده و همراه با تلفات بالايي است جوجه هايي که بهبود يابند سپس دچار بيماري آب مرواريد مي شوند کاهش توليد و جوجه درآوري از علائم ديگر است وقتي که آلودگي در کل گله پيشرفت مي کند به ندرت علائم کلينيکي درمرغان تخمگذار ظاهر مي شود افت 20-5 درصدي توليد به مدت 2 هفته بوده وتداوم چنداني نخواهد داشت ولي درگله هاي مادر افت قابل توجهي در در صد جوجه درآوري ظاهر مي شود درمان موثري براي اين بيماري وجودندارد وتمام پولت هاي تخمگذار و جايگزين بايستي در برابر بيماري ايمن شوند .
و7- آلودگي با مايکوپلاسماگالي سپتيکوم :
اين بيماري با اسامي ديگر همانند mg ، تورم کيسه هاي هوايي بيماري مزمن تنفسي ، عفونت شناخته مي شود دراين بيماري ، سرفه ، عطسه ، خس خس ، ترشحات چشم و بيني کاهش مصرف غذا و توليد تخم مرغ وجود دارد ولي ميزان تلفات پايين است در برخي موارد ممکن است عليرغم آلوده شدن گله ، عوارض بيماري ظاهر نشود مگر آنکه محرکي وجود داشته باشد عوامل تحريک شامل استرس ها ، مديريت ، تغذيه ، تغييرات آب و هوا ، جابجايي و ... مي باشد . طيف وسيعي از آنتي بيوتيک ها براي درمان استفاده مي شود که پس از قطع دارو و درماني تلفات کاهش مي يابد اغلب آنتي بيوتيک ها به همراه دان يا آب به مصرف گله وسيعي استفاده مي شود کم بودن يا کوچک بودن گله و تزريق انفرادي به طور چشم گيري درکنترل بيماري موثر است به علت ماندن بقاياي دارو در گوشت و تخم مرغ ، از مصرف فرآورده هاي طيور تا طي شدن دوره عدم مصرف محصول اجتناب شودبراي کاهش اثرات زيان بار بيماري از واکنش هاي کشته و غير فعال استفاده مي کنند .
و8-وباي مرغي
مرباي مرغي يک بيماري باکتريايي در طيور است اين بيماري به صورت ناگهاني ظاهر شده ودرحالت حاد موجب تلفات زياد مي شود بي اشتهايي ، افسردگي ، سيانوز ، خس خس کردن ، ريزش آب از چشم و بيني ، اسهال سفيد آبکي و يا موکوسي سبز وکاهش توليدتخم مرغ از علائم ديگر بيماري است در وباي مزمن مرغي درجوجه ها آبسه وتورم مفاصل وپا ديده مي شود همچنين در سينوس هاي زيرچشم ممکن است چرک پنيري مانند جمع شود گله ها مي توانند توسط داروي درمان شوند داروي مورد نظر جهت استفاده در پولت هاي بيشتر از 14 هفتگي يا در مرغاي تخمگذار تجاري مورد تاييد نمي باشد سولفات ها و بقاياي آن درگوشت وتخم مرغ باقي مي مانند استفاده طولاني مدت از اين داروها سمي بوده و سبب کاهش توليد در مرغان تخمگذار مي شود در اين خصوص ميتوان از آنتي بيوتيک ها استفاه کرد در حالي که براي توقف يا جلوگيري از بروز بيماري مي توان از دز بالا وبه مدت طولاني مدت استفاده کرد درمکان هايي که وباي مرغي به صورت اپيدمي بوده توصيه مي شود که از واکسن هاي کشته يازنده استفاده شود تا زماني که مشکلي درمزرعه اي ايجاد نشود يا مورد تاييد در يک منطقه اي واقع نشود توصيه مي شود که واکسيناسيون عليه بيماري وباي مرغي شروع نشود .
9- کوريزاي عفوني :
دراين بيماري تنفسي ، تورم صورت و تاج و ريش مشاهده مي شود ترشحات خارج شده از بيني به صورت تيره و چسبناک با بوي بد مي باشد و تنفس به سختي صورت گرفته و خس خس مشاهده مي شود کاهش مصرف غذا و آب باعث کاهش توليد تخممرغ مي شود استفاده از سولفادي متوکسيندردرمان کوريزاي عفوني ارجحيت دارد در صورت در دسترس نبودن اين دارو ميتوان از سولفامتازين ، سولفامرازين يا ارتيرمايسين استفاده نمود واکسن مورد استفاده در زير پوست در قسمت خلفي گردن تزريق مي شود جوجه ها در 4 مرحله واکسينه ميشوند که مرحله اول آن در5 هفتگي و مراحل ديگر در 15 و 19 هفتگي بوده و به طوري که بين تزريقات حداقل 4 هفته بايستي فاصله باشد واکسن مجدد در 10 ماهگي صورت مي گيرد .
10- اثرات زيانبار تنش گرمايي بر کيفيت پوسته تخم مرغ:
در مدت تنش گرمايي مصرف کلسيم به طور مستقيم در نتيجه افت مصرف غذا کاهش مي يابد که اين مسئله باز جذب استخواني و درنتيجه هيپر فسفاتمي را تحريک مي کند اين حالت مانع از تشکيل کربنات کلسيم در غده پوسته ساز مرغهاي تخم گذار مي شود


اهميت تغذيه کافي در تأمين احتياجات مرغ براي توليد تخم هاي با پوسته با کيفيت واضح و روشن است . نياز مرغهاي تخمگذار به کلسيم در دوران توليد بي نهايت زياد است . به نحوي که يک مرغ با متوسط توليد 250 عدد تخم مرغ در سال ، در حدود 56 کيلوگرم کلسيم نياز دارد که اين مقدار 25 برابر مقدار کلسيم موجود در استخوان هايش مي باشد . به اين علت اغلب جيره هاي مرغ تخمگذار حاوي 3 تا 4 درصد کلسيم براي رفع نيازهاي آنان مي باشد .
مرغ تخمگذار به طور 100 درصد قادر به تأمين کلسيم از منابع قابل دسترس جيره نيست . گاهي مقادير در دسترس بودن کلسيم مشخص نيست و بايستي توجه داشت که وقتي قابليت در دسترس بودن کلسيم جيره پايين است مصرف روزانه کلسيم بيشتري مورد نياز خواهد بود .
عدم بالاني بودن نسبت فسفر به کلسيم و محتواي بالاي فسفر جيره روي کيفيت پوسته اثر منفي دارد . در هر حال آنچه که بيش از همه مهم به نظر مي رسد اين است که پوسته تخم مرغ بايد آنجا که ممکن است محکم بوده تا حداکثر بازار پسندي را داشته باشد .
بسياري از فاکتورها سبب شکستگي در پوسته تخم مرغ مي شوند و شکستگي پوسته مستقيماً به کيفيت پوسته مربوط مي شود . عواملي که در اين امر دخيل هستند شامل سطح تغذيه ، بيماري ها ، اثرات مديريتي و شرايط محيطي هستند . بيشتر تخم هاي با کيفيت گذاشته شده توسط مرغان تخمگذار تجاري تقريباً حاوي 2/2 گرم کلسيم به صورت کربنات کلسيم مي باشند و حدود 95% وزن خشک پوسته تخم را کربنات کلسيم تشکيل مي دهد . پوسته همچنين حاوي 3/. درصد فسفر و 3/. درصد منيزيم ، سديم ، پتاسيم ، و عناصر کميابي مثل روي ، آهن ، منگنز و مس مي باشد .
با توجه به اطلاعات فوق مي توان نتيجه گرفت که پوسته تخم مرغ به عنوان يک منبع غني از کلسيم و همچنين نسبت مناسب فسفر به کلسيم و دارا بودن عناصر کمياب مي تواند مورد استفاده تغذيه اي دام و طيور قرار گيرد و جايگزين بسيار مناسبي در مقايسه با کلسيم معدني مي باشد .
شرکت صنايع تبديلي پارس آيلين مهر در راستاي نيل به اين هدف با راه اندازي خط فرآوري پوسته تخم و انجام فرآيند هاي حرارتي و همچنين آسياب پوسته حاصله ، محصولي عاري از هرگونه آلودگي ميکروبي به همراه مزيت هاي ذکر شده را به همراه مجوزهاي بهداشتي سازمان دامپزشکي کشور در خدمت خانواده بزرگ پرورش دهندگان دام و طيور و کارخانجات توليد خوراک دام و طيور و آبزيان کشور قرار مي دهد .

مهدی بنی حسن بازدید : 983 پنجشنبه 21 دی 1391 زمان : 0:03 نظرات (0)

کشاورزی در ایران:


گفته می شود که ایران یکی از اولین کشورهای دنیاست که در آن کشاورزی و تمدن شروع شده و انسان اولیه برای نخستین بار در فلات ایران به کشت و زرع و پرورش دام دست زده است.همچنین گفته می شود که مهاجرت آریایی هابر خلاف مهاجرت مشهور چوپانی و در جستجوی چراگاههای جدید نبوده بلکه مهاجرتی دهقانی و در جستجوی زمین بهتر برای کشاورزی بوده است.  به نظر می رسد منظومه درخت آسکوریک که از زمان ساسانیان باقی مانده (ترجمه ماهیار نوابی- بنیاد فرهنگ ایران) ودر آن از رجز خوانی یک بز در برابر یک نخل سخن می رود_ نمایشگر اختلاف بین کشاورزان ودامداران اولیه است. اینکه منظومه به نفع بز که قادر به حرکت (کوچ) است پایان می پذیرد حاکی از قدمت ریشه های این منظومه است در آغاز ایجاد باغهای باستان .

حفاری هایی که در اطراف کاشان به عمل آمده نشان می دهد که در شش هزار سال پیش ایرانیان متمدن بوده و سیستم زراعی پیشرفته ای داشته اند. در حفاریهای نقاط مختلف ایران مشخص گردیده که در حدود 3300 سال پیش از میلاد مسیح درخت را در ری – کاشان و دامغان به طرز مشابهی نقاشی می کرده اند و بنابراین در آن زمان از لحاظ باغبانی میان نقاط مختلف ایران رابطه برقرار بوده است

دین زرتشت به کشاورزی اهمیت فراوان داده و در اوستا آمده است که سومین جایی که زمین شادمانترین است آنجاست که کی از خدا پرستان یشترین غله را کشت کند

و بیشترین گیاه و میوه را بکارد .

پطروشفسکی از استراسبون روایت می کند که در قرن اول پیش از میلاد مسیح ایرانیان کلیه ی درختان میوه ای که در یونان وجود داشته به استثنای زیتون کشت

می کرده  اند . گزنفون از قول سقراط نقل کرده است که در عصر هخامنشیان باغهایی در ایران وجود داشته که آنها را پارادیس یا پردیس (این کلمه در زبانهای رایج اروپایی به معنای بهشت است) می نامیدند و در آنها در ختان از حیث ارتفاع مساوی و روی خطوط منظم کشت شده و به وسیله چرخ چاههای بزرگی که توسط گاو گردانده می شدند آبیاری می گشت. از میوه های مهم این زمان ایران می توان انگور-خرما و انجیر را نام برد.

با حمله اسکندر مقدونی کشاورزی ایران رو به افول گذاشت و بسیاری از کاریز ها و باغها و مزارع اطراف آنها از بین رفت و این وضع تا زمان به حکومت رسیدن اردشیر بابکان ادامه یافت. ساسانیان به احیای قنوات و تشویق و توسعه زراعت و باغبانی و دامپروری همت گماشتند و ایران مجددا " آباد شد . همچنانکه پتروشفسکی هم متذکر شده در کتاب پهاوی بوندهشن که مربوط به زمان ساسانیان است و امروزه آن را بن دهش می نامیم از کشت انواع میوه مانند پرتقال – سیب – انگور – خرما – به – لیمو – انار – هلو – فندق – سنجد – بادام –توت – گلابی –پسته – زرد آلو – گردو – شاه بلوط و نیز انواع سبزی و گل و مانند تره تیزک – تره – گشنیز – خیار – نرگس – یاسمن – نسترن – لاله – بنفشه همیشه بهار – گل سرخ و گل زعفران صحبت رفته است.

بعد از ساسانیان تا زمان حمله مغول کشاورزی ایران به تناوب دچار رکود (در زمان بنی امیه) و رونق (در زمان بنی عباس و حکومتهای محلی) گشت. در زمان دیلمیان باغبانی یران به حداکثر توسعه خود رسید و برای اولین بار کشت مرکبات در اطراف دریای خزر آغاز گشت.جالب اینجاست که در این عصر بعضی از انواع سبزی مثل مار چوبه وگل کلم به مقدار زیاد در ایران کشت و مصرف می شدند ولی بعد ها کشت آنها منسوخ شد و  با وجود آنکه هنوز بعضی از کشاورذان آنها را تولید می کنند هنوز مصرف آنها عمومیت نیافته و جزوگیاهان تفننی محسوب می گردند .

در اثر حمله مغول همراه با ویران شدن ایران باغبانی نیز از رونق افتاد و وضع بدین منوال بودتا آنکه غازان خان تیموری(اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری قمری)  همت به آبادی مملکت و توسعه کشاورزی گماشت . در قلمرو وی انواع درختان میوه و سبزی هادر تمام نقاط کشت می شدند و باغبانی آنقدر رونق داشت که از اصفهان انواع میوه به هندوستان وآسیای صغیر وازکرمان خرما به سایر ممالک صادر می گشت 

در این دوره اقلید و سورمق مرکز تولید برگه زردآلو وخراسان منطقه مهمی برای کشت انواع میوه به شمار می آمد . از زمان غازان خان (سال700 هجری قمری)کتابی به نام کتاب درعلم فلاحت و زراعت که نویسنده آن ناشناس است باقیمانده که درسال1323 

هجری قمری توسط عبد الغفارخان نجم الدوله با چاپ سنگی منتشر شده است.

بنا به گفته پتروشفسکی در کتاب مذکور که دارای فصول متعدد است در باره حفاظت بذر ها – غلات و اینکه کدام درخت وگیاه از بذر می روید و کدام را باید به صورت نهال کاشت .خواص انگور و دیگر درختان میوه دار و بی ثمر اقسام نباتات زینتی و شایط کود (ربل)دادن صحبت گردیده  و به هر گیاهی بخشی تخصیص یافته است .نویسنده در این کتاب به مشاهدات تجارب و امتحان خویش در تیلستن(قلمه زدن)پیوند زدن انواع درختان مثمر و غیر مثمر و نیز بذر افشانی  نهال کاری و غرس اشجار استفاده کرده و چنین بر می آیدکه شخصا آزمایشهای فنی زیادی در کشاورزی به عمل آورده است. دانشمندان این خطه در عین مطالعه درباره خواص دارویی گیاهان به امور کاملا فنی نیز می پرداختند و دستگاههایی برای بهره برداری از آب تهیه دیدند که از آن جمله می توان چرخ چاه خودکار (چرخ آب عین)را مثال آورد که محمد اصفهانی در قرن دهم هجری قمری جزو چهارده اختراع خود ذکر کرده می نویسد:

(... هشتم- چرخاب عین است که آب از چاه عمیق در غایت آسانی کشیده میشود  و دلو که بر لب چاه رسید خود خالی می گردد ) .

با این همه پس از غازان خان تا اوایل قرن دهم هجری یعنی شروع حکمرانی صفویان دوباره کشاورزی ایران سیری نزولی راطی نمود که دلیل اصلی آن عدم وجود یک حکومت مرکزی و ضعف قوای محلی و جنگهای مداوم بین آنها بود . با مستولی شدن صفویان بر سراسر ایران و تشکیل یک حکومت مرکزی با قدرت بار دیگر کشاورزی در ایران رونق گرفت . هر چند که با وجود تمام کوششها حتی در زمان شاه عباس نیز به رونق قبل از حمله مغول نرسید  .

در این زمان در تمام ایران درختان میوه بویژه زرد آلو – به – انار – بادام و انگور کشت می شدند . کشت  خرما در خوزستان – فارس- کرمان و سیستان مرسوم بود و خرمای ایران (به ویژه خرمای جهرم )بهترین خرمای جهان به شمار می آمد و مقدار زیادی از آن به هندوسستان صادر می شد.کشت مرکبات در مازندران  و زیتون در مازندران و خوزستان معمول بوده . در این دوره خرمای کرمان – پیاز خراسان – انار یزد و شیراز و نیز پرتقال مازندران به خارج صادر می گشت.

لوژن فالاندن که در آن عهد به ایران آمده در سفرنامه خود می نویسد :زراعت ایران مانند زراعت اروپا است .

از زمان صفویان نیز کتابهای کشاورزی مختلفی باقی مانده که مهمترین آنها ارشاد الزراعه تالیف فاضل هروی در سال921 هجری قمری است که در سال 1323 هجری قمری توسط عبد الغفارخان نجم الدوله با چاپ سنگی منتشر گشته است.بعد از صفویان حکمرانان هر کدام بر حسب قدرت و ضعف خود اثراتی بر روی کشاورزی ایران داشتند که روی هم رفته اثرات منفی بیشتر بود و ایران مانند بسیاری از کشورها از قافله تمدن عقب افتاد و کشاورزیش صفویان نیز عقب تر رفت.اولین جنبش به سوی کشاورزی نوین در زمان صدارت شادروان میرزا تقی خان امیرکبیر بوجود آمد.

این مرد کاردان ضمن سایر اقدامات اصولی خود سعی وافری نیز در پیشبرد کشاورزی نمود و علاوه بر وارد کردن انواع بذرهای اصلاح شده با متخصصین خارجی هم قرار دادهایی منعقد ساخت و کشاورزی ایران را به سوی پیشرفت سوق داد.

در اوایل قرن چهاردهم هجری قمری با تاسیس اولین مدرسه کشاورزی ایران به نام مدرسه فلاحت مظفری و وارد کردن سیب زمینی و انواع نهالهای میوه بخصوص سیب و گیلاس از خارج باغبانی ایران توسعه بیشتری یافت و سپس با ایجاد مدارس متوسطه و عالی و دانشکده های کشاورزی موسسه اصلاح و تهیه بذر ونهال و غیره به وضع کنونی در آمد .


مهدی بنی حسن بازدید : 1114 پنجشنبه 14 دی 1391 زمان : 1:31 نظرات (2)

پرواربندی گوسفند

مقدمه :

پروار بندی زمانی اهمیت پیدا می کند که بحران میزان گوشت مطرح می شود
پروار بندی روش عملی برای بالا بردن میزان تولید گوشت کشورمی باشد.
زمان نامناسب کشتاریکی از دلایل مهم کاهش میزان گوشت کشور می باشد » کشتار باید زمانی صورت گیرد که بره ها به حداکثر رشد و ظرفیت تولید رسیده باشند « که کشتار بره های کم سن وسال وکم وزن باعث کاهش ظرفیت تولید گوست می شوند .تقاضای مصرف کنندگان همچنان در حال افزایش است ولی هنوز کار چندانی برای تولید گوشت و این تقاضا ها نشده است.  

 

دلایل عدم توازن بین تقاضای گوشت و تولید گوشت :

1. بی اطلاعی و بی توجهی مسئولان و دست اندرکاران و به حدر دادن سرمایه ملی از سوی آنان .

2. عدم حمایت از دامداران و ضعف بنیه مالی آنان

3. بی توجهی شدید نسبت به این شاخه از تولید در مقایسه با شاخه های دیگر تولید.

4. ضعف مراتع.

5. عدم حمایت از عشایر و ضعف بنیه مالی آنها و کاهش ذخایر پولی آنها در اواخر بهار (ضعف مراتع بعث فروش بیشترازحد بره ها در ابتدای تابستان شده است ).

6. عدم توجه به اصلاح نژاد و خالص سازی نژاد های گوشتی »البته اگر بنوان به آنها گفت نژاد به خاطر ناخالصی های فراوان و تلاقی های بی رویه با نژاد های دیگر.« اما به هر حال دارای ظرفیت ژنتیکی بالایی باشند و تولید گوشت بالایی دارند مثل شال ٬قزل ٬مهربان ٬مغانی و سنجابی.


7. سود جویی دلالان و قصابان و کشتار بره های کم سن وسال از سوی آنها برای سود بیشتر 
این دلایل در نهایت باعث خصارت فراوان در امر تولید شده و جبران ان به سادگی امکان پزیرنمی باشد.

مقدمات پروار بندی:

خرید بره ها :در کشور ایران زمان زایش گوسفندان در اواخر زمستان تا اوایل بهار می باشد موقعی که علوفه سبز مراتع در دسترس دام قرار می گیرد و دام بتواند به اندازه کافی از مراتع استفاده کند معمولا شیر خوارگی بره ها از اواسط اردیبهشت تا پایان خرداد تمام می شود و دامدارانی که بنا به هر دلیلی قادر به نگهداری بره های خود نیستند اقدام به فروش بره ها می کنند که بهترین زمان خرید بره ها اوایل تیرماه تااواسط تابستان می باشد (قیمت) .خرید این بره ها در میدان دام و یا اماکن دیگر صورت می گیرد.جثه این بره هاکوچکتر بوده و وزنی حدود 15 تا 20 کیلوگرم دارند و قیمت این بره ها نسبت به قیمت پروارآنها پایین تر است. 

 

 فصل پروار بندی در اوایل پاییز می باشد

نکات قابل توجه در زمان حمل و نقل :

1. :با وسیله نقلیه مناسب توجه به مسافت وتعداد دام باید از قطار یا کامیون ویا وانت استفاده کرد که مسافت های بیشتر از 750کیلومتر را بهتر است از قطار ویا کامیون های مخصوص حمل ونقل استفاده کرد.

2.در صورت انتقال گوسفندها از استانی به استان دیگر چنانچه موضوع بیماری های عفونی مطرح باشد باید جواز حمل ونقل را از دامپزشکی دریافت کرد.

3.از حمل دام در هوای خیلی سرد ویا خیلی گرم خوداری شود چرا که باعث با لا رفتن تلفات میشود
4. حدود 12 ساعت قبل از حرکت میزان کمتری اب و غذا در اختیار دام قرار دهیم و 2تا 3 ساعت قبل حرکت از دادن اب و علوفه سبز حتی المقدور جلوگیری شود.

 5. بستر مناسب برای کف کامیون انتخاب شود که میتوان از ماسه ویا ماسه با کاه ویا پوشال استفاده کرد وضخامت آن باید حدود 3تا4 سانتی متر باشد.

6. پوشش مناسب کامیون برای جلوگیری از کوران در زمستان وتابش شدید آفتاب در تابستان. 

 

 

مطالب مرتبط : بررسی پرواربندی بره در سال 96 -97 به همراه جیره استاندارد و بهینه شده کلیک کنیدنکات قابل توجه در زمان پروار بندی

هزینه خرید بره ها حدود 50 تا 60 درصد کل هزینه ها را شامل می شود 
بره های خریداری شده در اوایل تابستان باید تا اوایل پایز در چراگاهها نگهداری شود                      (به لحاظ رشد جسمانی وموجود بودن علوفه) .

اما بره هایی که در فصل پایز خریداری میشود بلافاصله به پروار بسته می شود
بهترین شکل پروار بندی زمانی است که بره ها ابتدا 20تا 35 کیلو گرم وزن داشته باشند ودر زمان فروش 42تا 55 کیلو گرم وزن داشته باشند.

بره هایی که به رشت کافی رسیده اند بهتر است با کاه و دانه های غلا ت چاق شوند 
در زمان پروار دانه های غلات بلغور ویا له شوند( بخصوص زمان میشهای پیر و لاغر).

آزمایشهای تجربی نشان داده است که حد اکثر دوره پروار بندی 3 ماه تا 100 روز می باشد.
انواع روشهای پروار بندی :

 

دانلود راهنمای پرواربندی بره کلیک کنید

مهدی بنی حسن بازدید : 1076 پنجشنبه 14 دی 1391 زمان : 1:28 نظرات (0)

 مدیریت مرغ گوشتی

آماده سازی نامناسب مرغداری جهت جوجه ریزی باعث تولید ضعیف گله میگردد. قبل از وارد شدن جوجه ها برنامه کاملی برای شستشو وضدعفونی کردن مرغداری باید به اجرا گذاشته شود.
درصد تاثیر موارد مختلف آماده سازی در کاهش میزان عوامل بیماریزا عبارتند از:
1- خارج کردن کود و شستشوی سالن و مرغداری             90%
2- استفاده از ضدعفونی کننده ها                               7-6 %
3- گاز دادن                                                       2-1 %
علل عملکرد ضعیف ضدعفونی کننده ها
1- شستشوی نامناسب و ناقص و در نتیجه باقی ماندن مواد آلی مانند کود در مرغداری و سالن ها.
2- انتخاب نامناسب ضدعفونی کننده.
3- عدم تماس کافی ضدعفونی کننده با عوامل بیماریزا.
4- خنثی شدن ضدعفونی کننده با مواد شیمیایی.
5- عدم آگاهی از نحوه استفاده از مواد ضدعفونی کننده ها.
6- وجود پرنده های وحشی در مرغداری.
7- آلودگی مجدد مرغداری توسط ناقلین.
اهداف پرورش در دو هفته اول زندگی
Brooding Period  

1-   هدف اصلی، رشد سریع در طی هفته اول است که به تکامل سیستم اسکلتی پرنده منتج میشود. بدین ترتیب جوجه ها باید تا آنجا که امکان دارد خوردن را زودتر شروع کنند.
2-   رسیدن به حداکثر پتانسیل ژنتیکی.
3-   به حداقل رسیدن هزینه ها.
4-   کمک به سلامت جوجه ها.
دو هفته اول زندگی مهمترین دوره زندگی پرنده است چون:
1-   سیستم ایمنی در حال تکامل است و آنتی بادی های مادری در کیسه زرده در حال جذب شدن میباشند
2-   مکانیسم تنظیم دمای بدن پرنده بطور کامل تکامل نیافته است
3-   ضریب تبدیل بسیار مناسب است
4-   بسیاری از واکسن ها در این دوره تجویز میگردند و در واقع حفاظت پرنده در مقابله با بیماریها در این دوره شروع میشود

مهدی بنی حسن بازدید : 2041 پنجشنبه 14 دی 1391 زمان : 1:24 نظرات (0)

ین فایل رو براتون گذاشتم  چون خیلی از این موارد چه تو مرغداری های صنعتی و چه مرغداری های سنتی بهم گزارش دادن و این مورد رو ملاحظه کردم. برای همین پیشنهاد می کنم کسانی که حتی یک بار با مرغ سر و کار دارند این فایل رو بخونن.  

 

سندرم سر باد کرده ویروسی طیور و راههای پیشگیری و کنترل آن

اولین گزارش این بیماری در سال 1984 توسط مورلی و تامسون از آفریقای جنوبی در جوجه های گوشتی داده شد . چندی بعد بیماری یا سندرم مجددا از اروپای غربی ، آفریقای شمالی و خاور میانه در جوجه های گوشتی و مادرهای گوشتی و طیور تخمگذار تجارتی مطرح گردید . مطالعات اخیر دکتر گوترGOTER در فرانسه در مرکز تحقیقات PLOUFARGAN و همچنین در انگلستان در موسسه تحقیقات بیماریهای طیور هاوتون نشان داد که عامل یا سندرم SHS طیور و رینوتراکئیت عفونی بوقلمون یا TRT یک پنوموویروس PNEUMOVIRUS میباشد . این سندرم موجب بروز علائم تنفسی و جراهاتی در روی زبان و حلق و سوراخهای دهان و بینی و لکه های خونریزی در سقف دهان گردیده و کاهش تخم مرغ به مقدار 5 تا 30 درصد و تلفاتی در حدود 5 تا 10 درصد را به وجود می آورد . مرغان تخم گذار مخصوصا مرغان مادر گوشتی به دفعات متعدد به این سندرم مبتلا می شوند و کاهش تولید تخم مرغ و افزایش تلفات در آنها دیده می شود مخصوصا در مواقعی که این سندرم همراه با آلودگیهای ثانوی میکروبی و ویروسی مانند عوامل اشیر شیاکلی ، پاستورلا مولتوسیدا ، کریزای عفونی و ویروس برونشیت عفونی می باشد . یاد آور میشود وجود و حضور عوامل فوق الذکر بر حدت و شدت و COMPLICATION بیماری می افزاید ، امروزه ثابت شده است که یک سروکانوژن SEROCONVERSION بین ویروسهای SHS و TRT وجود دارد . سه هفته پس از تزریق ویروس به جوجه های SPF آنتی بادی کاملی ایجاد می شود که با روش الیزاELIZA و سرو نوترالیزان قابل اندازه گیری میبا شد . تیتر آنتی بادی خنثی کننده دو هفته پس از تزریق ویروس به بوقلمون و سه هفته بعد از تلقیح به طیور به حد اکثر خود رسید و می توان آنرا با تست مربوطه اندازه گیری نمود 

تعداد صفحات : 40

درباره ما
Profile Pic
دانلود طرح توجیهی رایگان مرغداری گوشتی تخمی طرح توجیهی گاوداری طرح توجیهی گوسفند داشتی و بره پرواری طرح توجیهی گلخانه طرح توجیهی فنی اقتصادی دام و طیور گلخانه
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 592
 • کل نظرات : 739
 • افراد آنلاین : 12
 • تعداد اعضا : 3383
 • آی پی امروز : 237
 • آی پی دیروز : 314
 • بازدید امروز : 1,958
 • باردید دیروز : 2,285
 • گوگل امروز : 25
 • گوگل دیروز : 14
 • بازدید هفته : 4,243
 • بازدید ماه : 53,071
 • بازدید سال : 255,512
 • بازدید کلی : 5,925,832