loading...

دانلود پاورپوینت طرح توجیهی و کاراموزی

دانلود طرح توجیهی کاراموزی و پاورپوینت های اموزشی

خوش امدگویی

من مهدی بنی حسن کارشناس دام وطیور افتخار دارم جدیدترین طرح ها و مقالات را از طریق این وبسایت در اختیار شما بگذارم.

جهت سفارش طرح و پشتیبانی سایت با شماره :

09191968068پیامک ارسال کنید.

ادرس دفتر ما جهت مراجعه حضوری : (با هماهنگی قبلی)

قم . بخش قنوات . دفتر فنی مهندسی (نوطرح )بنی حسن 

همچنین تمامی عزیزانی که رمز دوم برای خرید اینترنتی ندارند می تواندد با پشتیبانی هماهنگ و از سایر روش ها استفاده کنند.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

ایدی تلگرام پشتیبانی :  poshtibaniU@

ادرس کانال : topfarmer@

مراحل خرید فایل مورد نظر  :

1.کلیک بر گزینه خرید.

2.وارد کردن اطلاعات نام و نام خانوادگی ، ایمیل و شماره تلفن همراه.

توجه پست الکترونیکی همان ایمیل می باشد.در صورتی که ایمیل شخصی ندارید ادرس mahdipnut@yahoo.com وارد کنید.

2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب ( با کلیه کارت هایی که عضو شتاب هستند قادر به خرید هستید)

3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )

4.دانلود فایل مورد نظر ( دانلود فایل آنی  و پس از پرداخت لینک دانلود باز می شود.)

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.


دانلود پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی با موضوع  القاعده تهدیدی برای منافع ملی جمهوری اسلامی ایران

مقدمه:
در یک نظام سیاسی دموکراتیک،وظیفه دولت،تامین امنیت ملی است.در واقع،بآیند تمامی وظایف و کارکردهای دولت در یک نظام دموکراتیک،تامین امنیت ملی به مفهوم امنیت تمامی افراد جامعه است.بنابراینمی توان گفت که دولت، کارخانه ای که محصول آن ،امنیت است و همه ابزارها ،اختیاراتو قدرتی که در اختیار نهاد دولت قرار دارد،به منظور حصول این هدف اصلی است. دولت های مختلف برای تامین امنیت ملی بر اساس برداشت و تعریفی ازآن دارند.سیاست ها و راهبردهای خاصی را تدوین می کنند.بنابراین ،اتخاذ یک سیاست امنیتی،مبتنی بر پیش فرض ها و انتظاراتی است که نخبگان سیاسی در تعیین موضوع و مصداق امنیت ملی مشخص می شود. به طور کلی،ساخت نظام ساسی حاکم،مهم ترین نقش را تعیین سیاست امنیتی و تعریف امنیت و تفسیر تهدید ها ایفا می کند.بر همین اساس ،چه بسا ممکن است تعریف یک نظام سیاسی از امنیت ملی ، زمینه ساز بروز تهدید های مختلفی نسبت به امنیت عمومی افرادجامعه از سوی دولت باشد. از لحاظ تاریخی،نظام ها و ساخت های سیاسی مختلفی حاکم بوده است که بخش عمده این نظام های سیاسی،نه تنها تامین کننده امنیت ملی نبوده اند بلکه خود از تهدیدات جدی امنیتی بوده اند.به نظر میرسد که ساخت سیاسی دموکراتیک،تنها ساخت سیاسی در جوامع مختلف بوده است که در مقایسه با سلیر نظام های سیاسی،تا حدزیادی در تامین امنیت ملی(امنیت عمومی)توفیق پیدا کرده است چون تعریف آن از امنیت،تعریف جامع، همه جانبه و نرم افزاری می باشد.علاوه بر این،مقتضیات محیطی حاکمبر یک  نظام اعم از داخلی و خارجی شامل مسائل اقتصادی،سیاسی ،فرهنگی و ارزشی تاثیر قاطعی برتعیین اولویت های امنیتی و تعریف تهدید ها می گذارد. بطور کلی در تدوین راهبرد امنیتی عوامل گوناگونی دخیل هستند که آنها را می توان بدین ترتیب ذکر کرد:
1-اندیشه و ادراک ذهنی نخبگان و تصمیم گیرندگان سیاسی
2-شرایط سیاسی ،اقتصادی و فرهنگی حاکم بر جامعه
3-نظام بین الملل و تحمیلات ناشی از آن
4-موقعیت ژئوپلیتکی کشور
5-اهداف ملی کوتاه مدت و بلند مدت
البته میزان دخالت هر کدام از متغیر های فوق در کشور های مختلف، متفاوت است.در برخی از جوامع که دارای قدرت شخصی هستند،تنها اندیشه های رهبران،تعیین کننده خط مشی های آن می باشد،ولی در کشور هایی که قدرت و اهداف ملی،نهادینه شده اند،افکار و دیدگاه های شخصی رهبران تاثیر کمی برسیاست های امنیتی می گذارد. با وجود این،ادراک ذهنی نخبگان از امنیت،حائز اهمیت زیادی است.
نخبگان سیاسی همان گونه که امنیت را درک می کنند. درباره آن تصمیم می  گیرند و براساس آن،سیاست های امنیتی را تدوین می کنند. به همین دلیل درک آنها از امنیت و منابع اطلاعاتی تحلیل آنها از این مفهوم، اهمیت بسیاری دارد.البته باز هم تاکید می شود که این امر در جوامعی که به تعبیر «روزنا» در شمارکشور های عقب مانده بوده و دارای جامعه ای بسته و فرهنگی رسوخ ناپذیر هستند،نمود بیشتری دارد. 1
در کشورهای که دارای حکومت های دموکراتیک هستند،بینش و مش رهبران تاثیر کم تری برسیاست گذاریهای داخلی و خارجی می گذارد. نکته ای که در این جا اهمیت دارد،میزان انطباق محیط روان شناسی و محیط عملیاتی است. هر چه میزان سازگاری تعریف غالب از امنیت ملی،با واقعیت امر بیش تر باشد،امکان توفیق سیاست های امنیتی مبتنی بر آن تعریف ،بیش تر خواهد بود
 
کلمات کلیدی: دانلود پایان نامه رشته علوم سیاسی ، پایان نامه علوم سیاسی ، موضوع پایان نامه ، 
با توجه به انگیزش خواستهای قومی در گستره جهای و دامن زدن به منابع قومی ناسیونالیسم چنین به نظر میرسد که در دهه آینده کلیه کشور ها به نحوی با این مسئله مواجه خواهند شد. از آنجا که قومیت یکی از شاخص های عمده در شناخت ظرفیت طبیعی کشورها برای نیل به ثبات و دوری از خشونت به حساب می آید امنیت کشورها در دهه آینده بدون توجه به این بعد رقم نخواهد خورد. در جمهوری اسلامی ایران نیز به نظر می رسد که این موضوع با توجه به تعداد  گروهای قومی و پیشینه تاریخی شان خواه ناخواه مطرح خواهد شد. وجود یک قطب قومیتی در غرب و جنوب شرقی کشور و همراهی با دو گسست دینی و به ویژه اقتصادی و تحریکات بیگانگان می تواند خطرآفرین باشد. در این تحقیق به این مهم پرداخته می شود و سعی بر این است تا تاثیر گروه القاعده بر وحدت ملی ایران را بررسی کرده و در پایان نتیجه حاصله ارائه گردد.
 
دانلود پایان نامه اماده رشته علوم سیاسی - القاعده و گروه های تروریستی
 
پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد علوم سیاسی
موضوع:
القاعده تهدیدی برای منافع ملی جمهوری اسلامی ایران
 
قالب فایل : word  تعداد 240 صفحه
 
 
بیان مسئله
سوال
آیا گروه القاعده تهدیدی برای منافع ملی جمهوری اسلامی ایران به شمار  می آید؟
فرضیه
به نظر میرسد با توجه به ایدخ ها و عملکرد گروه القائده این گروه با خدشه وارد مردن به وحدت ملی می تواند تهدیدی علیه منافع ملی جمهوری اسلامی ایران به شمار آید.
اهداف
بررسی تاثیر و نقش گروه القائده بر منافع ملی جمهوری اسلامی با تکیه بر وحدت ملی بررسی و شناسایی حامیان و طرفداران داخلی و خارجی القاعده و نحوه  مقابله با آنها
نوآوری پژوهش
با توجه با اینکه موضوع این پژوهش به عنوان رساله تاکنون در ایران مورد بحث قرار نگرفته این رساله می تواند از نظر نوآوری قابل قبول باشد.
روش تحقیق
به طور کلی هر گونه فعالیت منظم و سیستماتیک جهت مطالعه ی مساله خاص به خاطر رسیدن به اصول کلی، کسب آگاهی و افزایش میزان دانش، تحقیق نامیده می شود.بسته  به نوع تحقیق و موضوع آن برای انجام تحقیق میتوان روشهای گوناگونی به کار برد و معمولا محققان در مورد تعریف مشخص از انواع روشها اتفاق نظر نداشته و بر این اساس تقسیم بندی های متفاوتی از روشهای تحقیق به عمل آورده اند.
برای انجام این تحقیق کتاب ها و مقالاتی که در منابع ذکر شده و در مورد موضوع بحث نوشته شده بود مطالعه گردید و به طور نسبتا کاملی مورد برسی قرار داده شده است وهر کجا که به ترجمه و اهمیت آن و یا هر یک ا زمفاهیم مرتبط با آن اشاره شده بود مورد تفکیک قرار داده شده است.
روش گردآوری: این تحقیق صرفا یک تحقیق کتابخانه ای و توصیفی است و با توجه به خصوصیات تحقیقات توصیفی،محقق سعی کرده است تا آنچه را که هست بدون هیچگونه تصرفی گزارش دهد و نتایج عینی از موقعیت بگیرد. هدف محقق از انجام این پژوهش توصیف عینی ،واقعی و منظم،خصوصیات یک موقعیت یا یک موضوع است. ابزار گردآوری در این تحقیق، جمع آوری مطالب به صورت فیش برداری واستفاده از بانکهای اطلاعاتی می باشد.
روش تجزیه و تحلیل اطلاعات:در ابتدا بر اساس اطلاعات و آمارهای موجود به صورت تجزیه و تحلیل توصیفی بوده و سپس از طریق استنباطی و عقلی به جمع بندی و نتیجه گیری خواهیم پرداخت.
تاریخچه و اندیشه های گروه القائده
مبحث چهارم: اشنايي با بن لادن و سازمان القاعده
گفتار اول : زندگي نامه بن لادن
سخن درباره بن لادن و آنچه به نام او در جهان رخ داد،سخن در خصوص يك فرد مشخص نيست كه بتوان تاريخ جامع و نكته به نكته ان را بيان كرد . آنچه با عنوان واقعه يازدهم سپتامبر به وقوع پيوست چنان عجيب بود كه راه را براي درآميختن حقيقت و افسانه باز كرد و اين امر ناشي از وجود ابهام در لايه هاي زيرين اين رويداد تاريخي است.
اين حادثه بستر مناسبي براي طرح آرا و نظرات گوناگون فراهم آورد .نگاهي گذرا به كتاب هايي كه پيرامون آن نگاشته شده نشان مي دهند كه اين واقعه تا چه حد دنيا را با تامل وا داشته است.
 
فصل سوم:
منافع ملي و در جمهوري اسلامي ايران
مبحث اول: هويت ملي
همگام با تشديد روند تحولات و تعاملات اجتماعي و گسترش دامنه و عمق آن در همه سطوح محلي، ملي و بين المللي ،موضوع تفكيك و انسجام اجتماعي و مرتبط با ان سطوح هويت هاي فردي و جمعي بيشتر مورد توجه قرار گرفته است.امروز موضوع هويت و مسائل مربوط به آن در همه سطوح حيات اجتماعي از كوچك ترين آنها يعني اجتماع خانوادگي تا بزرگترين آنها يعني اجتماع بين المللي يا جهاني مطرح است.نگراني والدين از هويت آينده فرزندانشان ، خاص گرايي هاي فرهنگي اجتماعي موجود در درون جوامع چند فرهنگي و چند قومي و مليت گرايي ها و برخورد هاي بين كشورهاي امروزي و پيام دبير كل سازمان ملل متحد مبني بر اينكه ما مردمان سرنوشت مشتركي داريم و بقاي ما به هويت و تلاش جمعي عام بستگي دارد ،همه نمود تحولاتي است كه در عرصه هويت هاي فردي و جمعي افراد متعلق به گروه هاي اجتماعي متفاوت پديد آمده است.
ايران جامعه اي در حال گذر يا در حال توسعه است . در چنين جامعه اي با فروپاشي نظام ها و ساختار هاي سنتي اجتماعاتي نظير عشايري و روستايي و گسترش شهر نشيني ،تحركات جمعيتي و اجتماعي و تشديد تعاملات بين فرهنگ ها ،اقوام و ملل متفاوت ،اغلب مردم به ويژه جوانان در برابر الگوهاي محلي ،ملي و جهاني متفاوت و بعضا متعارضي قرار گرفته اند . بسياري از اين جوانان با كنده شدن از بنياد هاي سنتي و در شرايط ضعف و نبود ساختارهاي نوين مدني و يا عدم تشخيص الگوهاي مناسب ،دچار تعارض ،سردرگمي و بلاتكليفي مي شوند و خود را بين سنت و مدرنيته سرگردان مي بينند.در چنين شرايطي است كه انومي يا نابساماني اجتماعي زمينه لازم را براي پيدايش بحران هويت ،سرخوردگي هاي رواني ،فردگرايي خودخواهانه ،جمع گرايي خاص گرايانه ،بي تعهدي،فساد اخلاقي ،هنجارشكني و اختلال در نظم و كنترل اجتماعي ،تخريب منابع و پايمال شدن منافع ملي ،خشونت و احساس عدم امنيت نارضايتي و برون گرايي پديد مي آورد1.
فصل چهارم:
تاثیر گروه القاعد بر وحدت ملی ج.م.ا.ا
مبحث اول :فرصت ها و تهدیدات ناش از تحولات افغانستان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران 
گفتار اول: فرصت هاو تاثیرات ملی مثبت تحولات افغانستان بر امنیت ایران 
هر تحول بین المللی که بوقوع می پیوندد دو کارکرد دارد یکی اینکه تهدید ایجاد می کند و دیگر اینکه فرصت پیش رو قرار می دهد . بحران افغانستان پس از 11 سپتامبر نیز از این قاعده مستثنی نیست . آنچه در این میان حائز اهمیت می باشد ان است که بتوان از فرصت ها به نحو احسن استفاده نمود و تا آنجا که ممکن است تهدیدات را به حداقل رساند .
تحولات افغانستان پس از یازده سپتامبر تاثیرات مثبت زیادی بر سیاست خارجی تهران داشته اشت . اتخاذ سیاست عملی تعامل و ائتلاف غرب که در بخشی از آن بدلیل انطباق سیاست های تهران با اهداف غرب در افغانستان بوده موجب همکاری جبهه متحد (دوستان افغانی ایران) با غرب در جهت نابودی القاعده و طالبان گردید .
فرصت های افغانستان برای ایران شامل ، بازار بکر افغانستان برای کالاهای ایرانی ،جمعیت 50 درصدی فارس زبان در افغانستان ،حضور 20 درصدی شیعیان در ساختار قدرت افغانستان ،علاقمندی مردم افغانستان به ایران ،دید مثبت مردم افغانستان به ایران در مقابل پاکستان ،مرز مشترک 900 کیلومتری ایران با افغانستان ،فرصت های موجود در امر بازسازی افغانستان ،اجرای پروژه های مختلف ، امکان صدور سوخت در حجم بالا به افغانستان ،قابلیت ترانزیت کالا در سطح وسیع از طریق ایران به افغانستان و آسیای مرکزی ،نداشتن مشکل مرزی با افغانستان علیرغم مرز طولانی ،امکان ایجاد همکاری و کار اقتصادی با سایر کشورهای منطقه از طریق افغانستان ،حضور دو و نیم ملیون مهاجر افغانی در ایران که می تواند به همسویی آنها با سیاست های ایران در افغانستان در آینده امیدوار بود و ارتباط خوب با کلیه طرف های افغانی  که موقعیت ایران را در آینده افغانستان ارتقاء می بخشد ،می باشند .
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 70 هزارتومان

قیمت 40 هزار تومان

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد  بررسی جامعه شناختی سلامت اجتماعی شهروندان تهرانی و عوامل موثر بر آن

قابل  استفاده دانشجویان رشته علوم اجتماعی ، روانشناسی و علوم تربیتی بر حسب سلیقه دانشجو

چکیده
این تحقيق به منظور بررسی سلامت اجتماعی شهروندان تهرانی و عوامل موثر بر آن انجام پذیرفته است. در این پژوهش رویکرد اجتماع محوربا تمركز روي آثار نظام اجتماعي بر رفتار و روحيات انسان‌ها بعنوان چارچوب نظری این تحقیق برگزیده شده است.روش تحقیق در این پژوهش ، روش توصیفی ( پیمایشی) می باشد.جامعه آماری پژوهش حاضر را کلیه شهروندان شهر تهران در مناطق 22 گانه شهرداری بوده است.بر اساس فرمول کوکران حجم نمونه 330 نفر تعيين شده است.  روش نمونه گيري ، برای انتخاب مناطق خوشه اي چند مرحله اي بوده است. ابزار پژوهش، پرسشنامه سلامت اجتماعی بوده است.در این تحقیق ازآزمون همبستگی پیرسون و تحلیل واریانس یکطرفه برای تحلیل یافته ها استفاده شده است. تحلیل نتايج نشان دادکه  با 95درصد اطمینان می توان گفت بین پایبندی به مسایل دینی ، رعایت ارزش های اجتماعی و پایگاه اقتصادی اجتماعی با میزان سلامت اجتماعی شهروندان تهرانی رابطه وجود دارد.
 
کلمات کلیدی :  دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم اجتماعی  ، بررسی جامعه شناختی  ، دانلود پایان نامه بررسی جامعه شناختی سلامت اجتماعی شهروندان تهرانی و عوامل موثر بر آن  ، دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم اجتماعی
 
فصل اول
معرفی پژوهش
مقدمه
    بيان مساله
   اهداف تحقيق
   سوالات تحقیق
    متغیرهای تحقیق
 
 
مقدمه
بلوک و برسلو برای اولین بار در سال ۱۹۷۲ در پژوهشی به مفهوم سلامت اجتماعی می پردازند. آنها مفهوم سلامت اجتماعی را با "درجه عملکرد اعضاء جامعه" مترادف کرده و شاخص سلامت اجتماعی را ساختند. آنها تلاش کردند تا با طرح پرسش های گوناگون در ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی سلامت فردی، به میزان فعالیت و عملکرد فرد در جامعه برسند. این مفهوم را چند سال بعد"دونالد" و همکارانش در سال ۱۹۷۸ مطرح کردند و استدلال آنها این بود که سلامت امری فراتر از گزارش علایم بیماری، میزان بیماری ها و قابلیت های کارکردی فرد است. 
آنها معتقد بودند که رفاه و آسایش فردی امری متمایز از سلامت جسمی و روانی است. براساس برداشت آنان سلامت اجتماعی در حقیقت هم بخشی از ارکان وضع سلامت محسوب می شود و هم می تواند تابعی از آن باشد( به نقل از حسینی،1385).
چنانچه بخواهیم حوزه های اصلی موضوعی مرتبط با سلامت اجتماعی را در یک محدوده مشخص طبقه بندی کنیم به ۱۰ حوزه زیر میتوان اشاره کرد : 
-علائم و مظاهر بیماری (مانند درد و ناراحتی) 
-موقعیت و شرایط بدن از نظر توانایی عملکردها و کارکردها(مانند معلولیت ها و قابلیت تحرک) 
-فعالیت های مرتبط با نقش اجتماعی(مانند خانواده، محیط) 
-عملکرد کلی در جامعه(روابط اجتماعی، تفریحات و فراغت) 
-قدرت های شناختی(ادراک، شناخت های عمومی و اختصاصی) 
-خواب و استراحت به مقدار ضروری(خواب راحت، خستگی) 
-انرژی و سرزندگی(سطح استقلال، توانایی کار) 
-وضع و موقعیت عاطفی(عزت نفس، احساسات مثبت، قوای روحی، اعتقادات شخصی)
-احساس فردی از سلامت(انرژی، روابط جنسی) 
-رضایت کلی از زندگی و ابعاد مختلف آن(منابع مالی، امنیت و ...) 
در چارچوب ابعاد فوق تلاش زیادی در جهت مقیاس سازی صورت گرفته است که تحت عناوینی مانند سلامت اجتماعی، کیفیت زندگی و رفاه و آسایش مورد آزمون واقع شده است. این مقیاس ها غالباً دارای سه بعد تحرک فیزیکی، فعالیت جسمی – روانی و فعالیت اجتماعی است و در هر یک از این سه بعد ضابطه های گوناگونی می تواند قرار گیرد( ساتر،2010).
 
بیان مساله
سلامت بر خلاف تصور ما مفهومي بسيار وابسته به شرايط محيطي جامعه است واز همين رو در هر جامعه و فرهنگي و در هر سطحي از توسعه‌يافتگي، تعريف و مفهومخاصي از آن مطرح مي‌شود.احتمالا قديمي‌ترين تعريف مکتوب سلامت از آن ابنسيناست که در قرن چهارم هجري قمري در کتاب معروف خود، قانون، آن را مترادف با(بيمار نبودن) دانسته است(  حسن وند،1388).
 اما تعريفي كه امروزه از همه بيشتر پذيرفته شده، تعريفسازمان بهداشت جهاني ( 2005) است: سلامت تنها نبود بيماري يا نقص نيست و عبارت است از رفاهكامل جسمي، رواني، و اجتماعی.
 
دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم اجتماعی جامعه شناختی سلامت اجتماعی
پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد 
موضوع:
بررسی جامعه شناختی سلامت اجتماعی شهروندان تهرانی و عوامل موثر بر آن
 
قابل استفاده دانشجویان رشته علوم تربیتی ، علوم اجتماعی و روانشناسی بر حسب سلیقه دانشجو
دارای کلیه نمودار ها جداول مربوطه مورد نیاز و تجزیه و تحلیل داده ها توسط نرم افزار spss
قالب فایل: word  --- تعداد 137 صفحه
 
 
 
 
فصل دوم
ادبیات و پیشینه پژوهش
در این فصل محقق بر ان شده است تا ازدیدگاههای نظری و پیشینه مطالعاتی تحقیق آنچنان که در خور و شایسته موضوع در حوزه علوم اجتماعی می باشد صحبت به میان آورد به همین منظور این فصل به دو قسمت تقسیم شده است . در بخش اول مفاهیم و مبانی سلامت اجتماعی مورد بحث قرار گرفته است. در بخش دوم محقق از سوابق وپیشینه مطالعاتی متناسب با موضوع در انتهای فصل به عنوان یک بخش مجزا  استفاده کرده است. 
1-2 : بخش اول 
ادبیات تجربی:
 2-1-1-تحقیقات انجام شده داخل کشور
قیوم زاده، صادقیان( 1386) درمقاله خود با  عنوان «نقش الگوگیری از پیامبران و جاودان گرائی در سلامت اجتماعی» بصورت توصیفی پرداخته اند در این نحقیق پیرامون نقش معاد در کاهش فشار روانی ناشی از مرگ، رابطه متقابل اصلاح نگرش افراد نسبت به مرگ و سلامت اجتماعی،رضایت از مقدرات خداوند و سلامت اجتماعی ، نقش صبر و رضا در سلامت اجتماعی صحبت به میان آمده است و محققین نتیجه گیری می کنند که تاسی به اولیا الهی و الگوگیری از پیامبران بخصوص‏ پیامبر گرامی اسلام در سلامت اجتماعی انسان بسیار موثر است،همانگونه که قرآن کریم افراد را در این جهت توصیه و سفارش نموده است و تعالیم دینی از طریق ارائه الگوهای مناسب به راهنمایی افراد در برخورد با مسائل زندگی می‏پردازد.افراد با الگوگیری از پیامبر(ص)و اولیا دین در مقابله با فشارهای‏ روانی و حرکت به سمت سلامت اجتماعی موفق‏تر خواهند بود.و نیز روشن گردید که اصلاح نگرش افراد نسبت به مرگ،توجه به جلوه‏های زندگی پس از مرگ‏ رضایت از مقدرات خداوند،توجه به عمومیت مرگ،یاد مرگ و توجه به وعده ملاقات اولیاء دین با محتضر می‏تواند کاهش فشارهای روانی ناشی از مرگ و سلامت اجتماعی موثر باشد.
 
فصل سوم
روش پژوهش
در این فصل با توجه به موضوع پژوهش، روش تحقیق، جامعه آماری، نمونه و نمونه¬گیری، روش جمع آوری اطلاعات، ابزار پژوهش وروش تجزیه و تحلیل آماری استفاده شده در تحقیق مورد بحث قرار می گیرد.
 
روش 
اين تحقيق به منظور بررسي بررسی سلامت اجتماعی شهروندان تهرانی و عوامل موثر بر آن مي باشد .از اين رو روش تحقیق در این پژوهش ، روش توصیفی ( پیمایشی) می باشد.در پژوهش پیمایشی توجه محقق بيشتر به آن نكات و عوامل مهم ويا با معني است كه به صورتي در شناخت گذشته و حال يا مطالعه ميزان تغييرات موثر است( دلاور،1388).
جامعه آماري:
تمامی گروه وافرادی که جهت پژوهش مناسب تشخیص داده شده اند.جمعیت آماری نامیده می شود( ساروخانی،1372). جامعه آماری شامل تمامی مواردی است که با معیارهای از پیش تعیین شده جهت تحقیق تطبیق می کند (دلاور ،1384).
جامعه آماری پژوهش حاضر را کلیه شهروندان شهر تهران در مناطق 22 گانه شهرداری در سال تحصیلی 1390  تشکیل می دهد.
روش نمونه گیری و حجم نمونه 
حجم نمونه بر اساس جدول كرجسي و مورگان محاسبه شده است براين اساس با توجه به سطح اطمينان95/0 و اشتباه مجاز05/0 همبسته با آماره مجذور كاي ،حجم نمونه 400 نفر تعيين شده است.  روش نمونه گيري ، برای انتخاب مناطق خوشه اي چند مرحله اي بوده است. و سپس شهروندان بصورت تصادفی ساده انتخاب شده اند.تهران به سه حوزه شمال، مرکز و جنوب تقسیم  و به روش زیر انتخاب نمونه انجام  پذیرفت . متن اصلی در فایل دانلود کوجود می باشد .
 
ابزار جمع اوری اطلاعات  :
پرسشنامه مورد استفاده در تحقیق حاضر پرسشنامه سلامت اجتماعی( SF-26) میباشد. پرسشنامه شرایط خاصی را برای اجرا قائل نیست و محدودیت سنی آن ویژه نوجوانان و بزرگسالان است.
پرسشنامه مذکور از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول مربوط به مشخصات فردي افراد مورد پژوهش مي‌باشدكه شامل مواردي از قبيل ميزان جنسیت  ،تحصیلا ت،سن، تعداد فرزندان و ... قسمت دوم پرسشها برحسب شاخصهای مورد مطالعه یعنی معیارهای اقتصادی( بهداشت، مسکن، شغل ، درامد و توزیع ثروت، اعتیاد، جرایم،دسترسی های عمومی، پایبندی مذهبی)در بین  ملاک های سلامت اجتماعی مي‌باشد. 
 
 
پایایی و روایی پرسشنامه
براي محاسبه همبستگي دروني ابزار از جمله پرسش ‌ها يا آزمونهايي كه خصيصه‏هاي مختلف را اندازه‌گيري مي‌كنند، از محاسبه ضريب آلفاي كرونباخ استفاده ‌شد. ميزان آلفا بيانگر اين مطلب است كه سؤالات هم پوشاني و همچنين همسويي داشته است و نيز پاسخ دهندگان نيز با دقت و آگاهي به سؤالات پاسخ داده‏اند. ضريب آلفا برحسب فرمول زير بدست مي‌آيد: 
 
كه در آن J = تعداد سؤالات پرسشنامه، Sj^2= واريانس سؤال Jام، S^2= واريانس كل آزمون براي آزمون با هدفهاي پژوهشي، حصول پايايي بين 0. 6 تا 0. 8 كافي و مناسب است ( سیف، 1381). پرسشنامه مذکور  با تایید ده نفر ازکارشناسان و اساتید علوم اجتماعی دارای روایی محتوایی می باشد. پایایی ازمون با آلفای کرونباخ برای کل آزمون 89/. گزارش گردیده است ( کرمی ،1383).
 
 
روش تجزیه و تحلیل داده ها:
       در این تحقیق بنابر ماهیت آن از آمار توصیفی برای نشان دادن فراوانی ودر صد پاسخها ونیز از آمار استنباطی برای آزمون فرضیه ها استفاده شده است.در این تحقیق ازآزمون همبستگی پیرسون و رگرسیون چند متغیری، برای تحلیل یافته ها استفاده شده است.
 
فصل چهارم
تحلیل یافته ها
مقدمه
تجزیه وتحلیل به عنوان فرآیندی از روش علمی، یکی از پایه های اساسی هر روش تحقیقی است. به طور کلی تجزیه و تحلیل عبارت است از روشی که از طریق آن کل فرآیند پژوهشی از انتخاب مسئله تا دسترسی به یک نتیجه هدایت می شود. پژوهشگر برای پاسخگویی به مسئله تدوین شده و یا تصمیم گیری در مورد رد یا تأیید فرضیه ای که صورت بندی کرده است. از روش های مختلف تجزیه و تحلیل استفاده می کند. در این فصل داده های تحقیق با استفاده از روش های علمی، در جهت بررسی سؤال های پژوهش مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. پس از ملاحظه پاسخ ها و ثبت داده ها در محیط نرم افزار و استخراج نتایج آن، با توجه به ماهیت هر سؤال پژوهشی ابتدا اطلاعات توصیفی ارائه می شود و در بخش بعدی، داده ها مورد تحلیل قرار می گیرند. تجزیه و تحلیل یافته ها در دو بخش انجام می شود؛ 
در بخش اول داده های جمع آوری شده توصیف می شوند که در آن از آمار توصیفی ( توزیع فراوانی، میانگین، و انحراف معیار) جهت مرتب کردن اطلاعات استفاده شده و داده های حاصل از تحقیق در جداول مربوطه نشان داده شده است. بخش دوم تحلیل داده ها مبتنی بر آمار استنباطی صورت گرفته  که هدف آمار استنباطی عبارت است از نتیجه گیری پیرامون ویژگی های جامعه ای که نمونه مورد مطالعه از آن استخراج شده برای تحلیل استنباطی داده ها ازتحلیل خی دو استفاده گردیده است.
 
فصل پنجم 
نتیجه گیری و پیشنهادات
 
 
 
 
 
 
 
خلاصه پژوهش
این تحقيق به منظور بررسی سلامت اجتماعی شهروندان تهرانی و عوامل موثر بر آن انجام پذیرفته است. در این پژوهش رویکرد اجتماع محوربا تمركز روي آثار نظام اجتماعي بر رفتار و روحيات انسان‌ها بعنوان چارچوب نظری این تحقیق برگزیده شده است.روش تحقیق در این پژوهش ، روش توصیفی ( پیمایشی) می باشد.جامعه آماری پژوهش حاضر را کلیه شهروندان شهر تهران در مناطق 22 گانه شهرداری بوده است.بر اساس جدول مورگان حجم نمونه 400 نفر تعيين شده است.  روش نمونه گيري ، برای انتخاب مناطق خوشه اي چند مرحله اي بوده است. ابزار پژوهش پرسشنامه سلامت اجتماعی بوده است.در این تحقیق ازآزمون خی دو و تیمستقل و تحلیل واریانس یکطرفه، برای تحلیل یافته ها استفاده شده است در نهايت داده هاي پژوهش با نرم افزار كامپيوتري(SPSS) مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت. نتايج تجزيه و تحليل آماري در فصل پیشین ارایه شد و در این فصل به بحث ونتیجه گیری پیرامون یافته ها و پیشنهادات و محدودیت ها اشاره می شود.
 
 
فهرست مطالب
عنوان                                                                                          صفحه
 
فصل اول : کلیات پژوهش
مقدمه
بيان مسئله
اهميت و ضرورت انجام پژوهش
اهداف پژوهش
سوالات پژوهش
فرضيه هاي پژوهش
متغیرهای پژوهش
فصل دوم : مبانی نظری پژوهش
مقدمه
بخش اول :ادبیات تجربی
تحقیقات انجام شده داخل کشور
تحقیقات انجام شده خارج کشور
بخش دوم: ادبیات نظری 
سلامت
تاریخچه
ابعاد سلامت: 
تغییر مفاهیم سلامت:
عوامل تعیین‏کننده سلامت
بخش دوم : سلامت اجتماعی
تعاریف سلامت اجتماعی
سلامت اجتماعي يا سلامت رواني- اجتماعي
انواع حمايت اجتماعي
رویکردهای مطرح در حوزه سلامت اجتماعي 
رويكرد اجتماع‌محور با تمركز روي آثار نظام اجتماعي 
رويكرد جامعه‌پذيري با تمركز بر مهارت‌هاي فرد 
نظريه موري 
نظريه‌ي آبراهام مازلو 
نظریه جرج کلی 
نظريه فرانكل 
مولفه های سلامت اجتماعی
مدل کلی سلامت اجتماعی
 شکوفایی اجتماعی
همبستگی اجتماعی
مناسک دسته جمعی وهمبستگی اجتماعی
عوامل تقویت همبستگی اجتماعی شهروندی
عوامل تهدید همبستگی اجتماعی
پذیرش اجتماعی
یكپارچگی اجتماعی
مشارکت اجتماعی
اهمیت مشارکت اجتماعی
راهکارهای توسعه مشارکت اجتماعی در جوامع شهری 
خاستگاه اجتماعی مشارکت
اهميت مشاركت در فرآيند نوسازي جامعه 
مصاديق مختلف مشاركت 
عناصر ( اركان ) اساسي مشاركت 
شاخص‏های ترکیبی سنجش سلامت اجتماعی
مقیاس های  سلامت اجتماعی
مقیاس سلامت اجتماعی مرینگوف و همکاران
مقیاس سلامت اجتماعی کاربردی‏شده برای کانادا
مقیاس سلامت  و رفاه اجتماعی ورمونت 
مقیاس سلامت اجتماعی وکیفیت زندگی  شارلوت 
شاخص سلامت اجتماعی کشور از نگاه امار
شاخص جمعیت
شاخص مسکن
شاخص ترافیک و تصادفات 
شاخص زندانیان و جرم
شاخص اعتیاد 
چارچوب نظری
مدل تحقیق
فرضیه های تحقیق
تعاریف واژگان و اصطلاحات
تعریف نظری
تعریف عملیاتی
فصل سوم : روش شناسی پژوهش  
روش پژوهش
جامعه آماری
نمونه آماری و حجم نمونه
ابزار جمع آوری داده ها
تجزیه و تحلیل داده ها 
فصل چهارم :تجزیه و تحلیل یافته ها
تحلیل توصیفی
تحلیل استنباطی
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری
بحث و نتیجه گیری
محدودیت های پژوهش
پیشنهادهای پژوهشی
منابع فارسی
منابع لاتین
ضمایم
 
 
  فهرست جداول
 
جدول شماره  1 – 4 ............................................................................................
جدول شماره  2 – 4. ...........................................................................................
جدول شماره  3 – 4....................................................................................... ......
جدول شماره  4 – 4 ................................................................................... .........
جدول شماره  4 – 5 .................................................................................. ..........
جدول شماره  4 – 6..................................................................................... ........
جدول شماره  4 – 7..............................................................................................
جدول شماره  4 – 8 .............................................................................................
جدول شماره  4 – 9 .............................................................................................
جدول شماره  4 – 10.............................................................................................
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 70 هزارتومان

قیمت 50 هزار تومان

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مشاوره بررسی اهمیت نقش مشاوره در اندیشه های معصومین ( ع)

چکیده: هدف از انجام این پایان نامه تعیین جایگاه راهنمایی و مشاوره در اندیشه اسلامی ومعصومین دینی بوده است. با توجه به ماهیت و اهداف تحقیق،روش تحقیق این رساله،توصیفی است.از آنجایی که در این تحقیق جامعه به معنای مصطلح وجود ندارد،می توان به اعتباری جامعه آماری را کلیه مدارک و اسناد پژوهشی موجود و در دسترس(اعم از کتب،مقالات، پایان نامه ها، طرح های پژوهشی،نشریات و... که مرتبط با نقش مشاوره در اندیشه های معصومین ( ع)  می باشد ) در زمینه موضوع مورد تحقیق،دانست.در این پژوهش بعد از مشخص شدن پرسش های پژوهشی،از روش کتابخانه ای بصورت فیش برداری استفاده شد.در این تحقیق از روش کیفی برای تجزیه و تحلیل اطلاعات استفاده شده است.یافته های سوال اول پیرامون هدف از مشاوره برای انسان از ديدگاه معصومین  نشان داد که این اهداف شامل : رشد فكرى و معنوى و هدايتصحيح افراد در زندگى مادى و معنوى، ايجاد اعتماد به نفس و توانمندى براىتصميم گيرى بجا در حوادثو امور زندگى و جلوگيرى از رفتارهاى ناسازگار و سهلانگاريها و لغزشها.ايجاد روحيه تعاون و همكارى و پرهيز از استبداد در حل مشكلات مراجعه كنندگان می باشد. همچنین نتایج پیرامون سوال دون تحقیق مبنی بر فنو ن و روش هاي مشاوره کردن افراد از ديدگاه معصومین چیست؟نشان داد که منظور از این روشها: مصافحه در جلسه مشاوره، احترام گذاشتن،گوش دادن ، هم دلی کردن، هم سازی، پذیرش، انعکاس گفتار و احساسات مراجع میباشد. همچنین پژوهش نتیجه می گیردازدیدگاه معصومین ،مشاورهنوعى تعليم و تربيت است و در پيشگيرى از بروز مشكلات روانى ،عاطفى ، اجتماعى ، اخلاقى و رفتارى و اصلاح افراد در جامعه ، نقش اساسى را ايفا مىكند.
 
کلمات کلیدی : پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مشاوره ، مشاوره از دیدگاه معصومین ، مشکلات خانوادگی و مشاوره انها ، پایان نامه رشته مشاوره ، سير مشاوره در اسلام و ايران
 
دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مشاوره
پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مشاوره
موضوع :
بررسی اهمیت نقش مشاوره در اندیشه های معصومین ( ع)
قالب فایل : word  --- تعداد 100 صفحه 
 
 
فصل اول کلیات تحقیق
 
مقدمه:
بدون شک یکی از ریشه‏ دارترین اصول عرفی و عقلایی‏ در زندگی بشر،اصل مشورت و تبادل‏نظر با صاحبان فکر و تجربه است.این اصل از سابقهء طولانی و دیرینه عمیق‏ برخوردار است و تاریخ آن با آغاز تاریخ جامعه بشری‏ هم‏زمان بوده است.گذشته از این،اصل مشورت و مشاوره یک اصل اسلامی‏ است و از برنامه‏های شاخص نظام اجتماعی اسلام و اصول‏ فرهنگی و سیاسی اسلام به حساب می‏آید و در قرآن کریم و گفتهء پیشوایان معصوم، مطالب گران‏سنگی در این زمینه وجود دارد.
‏ مشورت،پویشی است که به انسان کمک می‏کند تا با استفاده از آراء،اندیشه‏ها و دیدگاه‏های مختلف،توانایی‏ها و استعدادهای خود و دیگران را بشناسد و با موقعیت‏ها و امکانات فردی و اجتماعی و نیز با محدودیت‏ها،کاستی‏ها و نارسایی‏ها آشنا گردد و از فرصت‏های تحصیلی،شغلی، حرفه‏ای،شخصی و اجتماعی بهتر استفاده نماید و برای حل‏ مشکلات خود و جامعه راه‏حل مناسب بیابد.تعریف فوق،تعریف جامعی است که با توجه به معنای‏ لغوی مشاوره در تعلیم و تربیت و نیز با توجه به روایاتی که در این زمینه وارد شده انتخاب شده است(بهشتی،1385، ص 21).
شور و مشورت در لغت به دو معنا به کار می‏رود. الف:اظهار و ابداء شی‏ء، ب: اخذ و استخراج شی‏ء1و در اصطلاح به معنای استخراج رأی دیگران از طریق تبادل افکار و اندیشه‏هاست تا در پرتو توجه به آراء مختلف و ضمیمه‏ ساختن عقل و اندیشه‏ها،راه صواب و مناسب حل مشکلات‏ آشکار گردد و از ندامت و ملامت مصونیت پیدا شود.راغب اصفهانی درمفردات می‏نویسد: «التشاور و المشاورة و المشوره، استخراج الرأی‏ بمراجعة البعض الی البعض (المفردات فی غریب القرآن،ص 170).
تشاور و مشاوره و مشورت عبارت‏ است از به دست آوردن رأی(درست) با مراجعه افراد به‏ یکدیگر.طبرسی در مجمع البیان چنین می‏نویسد:«المشاورة و هی المناوضة فی الکلام لیظهر الحق» (تفسیر مجمع البیان،ج 8). مشاوره عبارت‏ است از تبادل و رد و بدل کردن کلام به منظور این که رأی‏ صواب و حق آشکار گردد.پیشوایان معصوم نیز در روایات،مشورت را به معنای‏ تبادل نظر و ضمیمه ساختن عقل‏ها و اندیشه‏ها و استخراج رأی‏ صحیح به کار برده‏اند؛ امام علی علیه السّلام خطاب به فرزندش محمد حنفیّه می‏فرماید: «اضمم آراء الرجال بعضها الی بعض ثم اختر اقربها من الصواب و ابعدها من الارتیاب»( وسائل الشیعه،ج 8).
آراء گوناگون را با یکدیگر ضمیمه نما سپس از میان آنها نزدیک‏ترین رأی را به‏ صواب و دورترین آنها از خطا را انتخاب نما.و در روایت دیگری می‏فرماید:«من استقبل وجوه‏ الآراء عرف مواقع الخطا» (تفسیر مجمع البیان،ج 8) ،هر کس از آراء و نظریه‏های‏ گوناگون استقبال کند،مواقع خطا را باز شناسد.مشاوره تعاملی بین مراجع و مشاور است که بدان وسیله به مراجع کمک می‏شود تا پس از شناخت‏ خویش، تصمیمات معقول و مقبولی اتخاذ نماید. مشاوره به منزلهء یک هنر،تعامل‏ فعال بین مشاور و مراجع است که بدان وسیله فرد پس از طرح مشکل،با کمک مشاور توانایی‏ها،امکانات و نیز محدودیت‏هایش را می‏شناسد(شفیع ابادی،1384، ص 45).
خدای‏ حکیم به حضرت محمد پیامبر ختمی مرتبت،محور انسان و هستی دستور داده که با آنها در کارشان مشورت کن‏ "و شاورهم فی الامر". با اینکه به قول مولوی رأیی بهتر و صحیح‏تر از رأی پیامبر اسلام صلّی اللّه علیه و آله وجود ندارد.
   امر شاورهم پیامبر را رسید                                     گرچه رایش را نبد رأیی مزید
حوزه و قلمرو حوزهء مشورت از دیدگاه اسلام گسترده و وسیع است و محدود به موارد خاصی نمی‏شود بلکه مشورت همهء امور اعم‏ از مسائل فردی،خانوادگی،فرهنگی و سیاسی،اقتصادی، اجتماعی و حکومتی را در برمی‏گیرد و حتی مسأله کوچکی‏ همانند بازگرفتن کودک را از شیر،امر مشورتی می‏داند؛گرچه‏ مادر کودک در شیر دادن و شیر ندادن به کودکش اختیار دارد ولی اگر خواستند کودک را از شیر بازگیرند،مادر و پدر با هم‏ مشورت می‏کنند و اگر آن دو با رضایت و مشورت تصمیم‏ گرفتند کودک را از شیر بازگیرند بر آنان ایرادی نیست(بقره،233).
 
 اهداف تحقیق:
هدف كلي 
1- تعیین جایگاه راهنمایی و مشاوره در اندیشه اسلامی ومعصومین دینی.
 
2- این تحقیق در پی دستیابی به این هدف است که سازمانها و نهادها و ارگانها در امر تلاش های جمعی خود با در نظرگرفتن نقش برجسته مشورت از دیدگاه بزرگان دین اسلام ، حس مشارکت فکری و همکاری عملی را در بین اعضا و پرسنل خویش تقویت نماید.
 
3- این تحقیق به دنبال آن است تا با درک اهمیت توجه ائمه معصومین (ع) به امر مشورت در امور، به ارتقای سطح فکری و اجماع سالم نظری در تصمیم گیری های سازمانی و اداری کمک نماید
 
فصل دوم
 
مبانی نظری و پیشینه پژوهش
مقدمه
فصل دوم شامل دو بخش است در بخش اول به ادبیات ومفهوم شناسی پیرامون موضوع پژوهش بحث می شود ودر قسمت   دوم به پیشنه مطالعاتی تحقیق پرداخته است. 
بخش اول : ادبیات و مفهوم شناسی....
 
فصل سوم
 
مشورت در اسلام
اهمیت مشورت
در متون اسلامی، مشورت از اهمیت بالا و جایگاه ویژه ای برخوردار است تا آنجا که در قرآن کریم یک سوره تحت عنوان "شوری" وجود دارد و در آیاتی نیز مساله مشاوره مطرح و به انجام آن دستور داده شده است.
 نگرش مکتبی اسلام بر مساله شورا از چنان ظرافت و عمقی برخوردار است که حتی مسائل بسیار کوچکی همانند "از شیر گرفتن کودک" را امری مشورتی بین پدر و مادر تلقی می کندو توصیه می شود که اگر خواستید فرزند خود را از شیر بگیرید، با یکدیگر مشورت کنید( بقره ؛ 233 ).
اهمیت مشاوره در اسلام به اندازه ای است که خداوند به پیامبرش امر می کند که مشورت کند:"و شاورهم فی الامر؛ با مردم خود مشورت کن و از آنان نظر بخواه"(آل عمران ؛ 159).
علی رغم اینکه پیامبر(ص) و دیگر معصومین(ع) عقل کل و معصوم بودند و از طریق وحی به منبع لایزال علم و قدرت خداوند ارتباط داشتند و از نظر علم و عقل هرگز نیازی به راهنمایی-ها و ارشاد دیگران نداشتند، اما مأمور شدند تا مشورت کنند؛ همانطور که مورخین و مفسرین اسلامی یکی از صفات آنان را کثرت مشاوره دانسته¬اند. از جمله در مورد پیامبر عالیقدر اسلام(ص) آورده اند که:"سیره پیامبر چنین بود که با اصحاب خود زیاد مشورت می کرد."( محلی، 1343).
شکی نیست که مشورت ائمه معصومین(ع) به خاطر رفع جهل نبوده است، بلکه به این جهت بوده که اولا؛ این اصل را پایه گذاری کنند (جنبه آموزشی) و مسلمانان را به اهمیت مشورت متوجه سازند تا آنان شور و مشاوره را جزو برنامه های زندگی خود قرار دهند و ثانیاً؛ به همراهان و پیروان خود شخصیت داده تا نیروی فکر و اندیشه آنان پرورش یابد. (حسینی بیرجندی، 1388، ص77).
"مومنان کسانی هستند که دعوت پروردگارشان را اجابت کردند و نماز را بپا داشتند و امورشان را به مشورت گذاشتند و از آنچه که روزیشان کردیم انفاق می کنند." (شوری ؛ 38).
هرآنگاه که پدر و مادر با رضایت و مشورت بخواهند کودک را زودتر از شیر بازگیرند گناهی بر آنها نیست."
 
فایده های مشورت
  مشورت که از پشتوانه وحیانی و عقلانی برخوردار است، فواید زیادی دارد. آثار و برکات فراوانی که از مشورت کردن نصیب انسان می شود، هرگز از تفکر فردی و امکانات و منابع فراوان مادی به دست نمی آید. رایزنی با افراد صاحب نظر، سودهای فراوانی به همراه دارد که برخی از آنها عبارتند از:
1. رشد و پیشرفت: امام حسن مجتبی علیه السلام در این باره می فرماید: «هر گروهی که مشورت کند، به راه رشد و هدایت رهنمون شده است.» هدایت شدن، یعنی حرکت کردن در راه راست و بی گمان، خرد جمعی در مقایسه با خرد فردی، درست ترین و بهترین ها را انتخاب می کند و به رشد نزدیک تر است. به عقیده مشاوران کاردان، یکی از هدف های فرایند مشاوره، بنا بر نظریه سلسله مراتب نیازهای انسانی مازلو، نیازهای اولیه او و از جمله آنها رشد و تکامل فرد است. حضرت علی علیه السلام می فرماید: «مشورت، عین راه یابی است.» نیز فرموده است: «هر که با خردمندان مشورت کند، با انوار خردهای آنان روشنی یابد و به راه راست و رستگاری هدایت شود».
2. بالا رفتن قدرت تصمیم گیری: از دیگر فایده ها و هدف های مشاوره در نظر مازلو، تسلط بر شیوه های برخورد، حل مشکل، تصمیم گیری و اعتماد به نفس است. روبه رو شدن با فکرهای گوناگون، فرصت های بهتری از تصمیم گیری و شیوه های برخورد را به انسان می بخشد و قدرت انتخاب و تصمیم گیری او را بالا می برد. در نتیجه، به توانایی او در حل مشکلات و رسیدن به موفقیت می افزاید.
3. رهایی از پشیمانی: اگر انسان در انجام دادن کارهای مهم با دیگران مشورت کند، حتی اگر در کاری شکست هم بخورد، کسی او را سرزنش نمی کند، چنان که در سخن امام کاظم علیه السلام آمده است: «هر کس مشورت کند، اگر درست عمل کرد، تحسین می شود و اگر اشتباه کرد، سرزنش نخواهد شد».
همچنین امام جعفر صادق علیه السلام به نقل از تورات می فرماید: «کسی که مشورت کند، پشیمان نخواهد شد».
4. از بین رفتن غرور کاذب: هنگامی که فردی با دیگری مشورت می کند، ناخواسته به این حقیقت اعتراف می کند که اندیشه هایی بالاتر از اندیشه های او نیز وجود دارد. در نتیجه، از دام غرور و خودرأیی رها می شود و فروتنی اختیار می کند. در نامه امام علی علیه السلام به محمد بن حنفیه آمده است: «کسی که خود را بی نیاز از نظر دیگران بداند، در معرض خطر واقع می شود و هرکس آرای دیگران را بپذیرد، خطرگاه ها را می شناسد».
5. ایجاد هم زمان حس دیگرخواهی و اعتماد دوسویه: در فرآیند مشاوره، مراجعه کننده از مشکلات شخصی خود برای مشاور سخن می گوید و درد دل می کند. در این میان، شایسته است مشاور، مشکل او را از آنِ خود بداند و در آن خوب بیندیشد تا بتواند نهایت توان و تلاش خود را در رفع آن به کار بندد. بدین ترتیب، مشاور اعتماد لازم را میان دو طرف ایجاد می کند و از موانع موجود در برقراری ارتباط خود و مراجعه کننده می کاهد و برای به سلامت گذشتن از بحران پیش آمده، ایده های راه گشا و ارزنده ای را به وی پیشنهاد می کند.
6. تقویت بنیان اعتماد به نفس: بی گمان، از هدف ها و انگیزه های مشورت اهل بیت علیهم السلام با یاران خویش، رشد و بالندگی شخصیت آنها و ایجاد یا تقویت حس اعتماد به نفس در آنان بوده است. تا بدین وسیله آنها را از توانایی درونی شان آگاه سازند و به بهره گیری از آنان فراخوانند. پیشوایان دین بر اثر هم فکری و رایزنی با پیروانشان، ذهن آنان را از ایستایی، پس روی و رخوت می رهاندند و بر گستره اندیشه و عقل شان می افزودند.
1. مشورت در کارها واجب بوَد تا پشیمانی در آخر کم شود
«اَمْـرُهُـم شـوری» بـر ایـن بـوَدکز تَشاوُر سهو و کژ کمتر شود
2. مشورت کردن با دیگران، غرور کاذب آدمی را از میان می برد، بر اعتماد انسان ها به یکدیگر می افزاید و به سبب به کار انداختن فکر و اندیشه، اعتماد به نفس فراوانی به افراد می بخشد.
مشورت با خدا
در بسیاری از روایت های برجا مانده از بزرگان و پیشوایان دین درباره مشورت، بر این نکته تأکید شده است که پیش از مشورت با مردم، با خدا مشورت کنید. امام صادق علیه السلام در حدیثی، تعبیر مشورت با خدا را چنین شرح می دهد:
یعنی اینکه در آغاز از خداوند طلب خیر کنید. سپس در آن مسئله با دیگران به مشورت بپردازید. هرگاه با یاد خدا آغاز کنید، خداوند نیز خیر را بر زبان هر کدام از بندگانش که دوست بدارد، جاری می سازد.
یاری خواستن از خداوند هنگام مشورت با دیگران، بر اثربخشی نیک مشورت می افزاید.
اهمیت مشاوره در احادیث:
در احادیث ارزشمندی که از حضرت پیغمبر (ص) بر ائمه اطهار (ع) نقل گردیده، این اهمیت مشاوره نتایج مفیدی ذکر شده است که به پاره ای از آنها اشاره می‌کنیم:
حضرت پیغمبر(ص) میفرمایند المشاوَرَةُ حِصن من النَّدامَةِ و اَمن من المَلامَةِ . مشورت حصار ندامت است و ایمنی از سلامت (نهج البلاغه 3095) و در جایی دیگر می فرمایند لانَدِمَ من إستَشارَ.هرکه مشورت کند پشیمان نشود (نهج الفصاحه 2509) . همچنین می فرمایندلايفعلن احدکم امراحتی يستشير.هیچ یک از شما کاری را جز با مشورت انجام ندهد(مکارم الاخلاق، صفحه 124).
راهنمایی در اسلام دارای اهمیت زیادی است. در اهمیت راهنمایی همین بس که خداوند قرآن کریم را کتاب هدایت و راهنمایی نامیده است:این کتاب که تردیدی در آن نیست راهنمایی پرهیزکاران است (سوره بقره آیه 1 و 2) و همانا این کتاب هدایت و رحمت برای مؤمنین است .(سوره ی نمل، آیه 77)
پیامبر اکرم در مورد اهمیت راهنمایی می‌فرماید:اینکه خدا بدست تو مردی را هدایت کند برای تو از همه چیزهایی که خورشید برآن طلوع و غروب می‌کند بهتر است(نهج الفصاحه – 3175) و راهنمایی کسی که راه را گم کرده صدقه است. (نهج الفصاحه 1119) .هرکه به هدایتی دعوت کند پادش وی چون پاداش همه کسانی است که پیروی آن کننده و از پاداش آنان چیزی نمی‌کاهد و هرکه به ضلالتی دعوت کند گناه وی مثل گناهان همه کسانی است که پیروی آن کنند و از گناه آنان چیزی نمی‌کاهد. (نهج الفصاحه 2930)
با توجه به مطالب فوق می‌توان نتیجه گرفت که هدایت و راهنمایی از دیدگاه اسلام دارای اهمیت زیادی است و می‌تواند بیشترین برنامه‌های آموزشی و تربیتی را در بربگیرد برای این منظور لازم است معلولین آموزش و پرورش برنامه وسیعی در زمینه امور راهنمایی تدارک ببینند.
حضرت علی (ع) می فرماید : جز با مشورت به راه درست نتوان رسید. و در جایی دیگر میفرماید آراء را به محک یکدیگر بزنید تا صواب از میان آنها متولد شود. (غرر و درر 2/266)همچنین از حضرت علی (ع)نقل است که  مشورت کننده از خطا ایمن و بده راست (ترجمه غرر درر 1/1256)
امام جواد (ع)  می فرمایند إن المشورة مبارکة همان مشورت برکت است. (تفسیر  عیاشی 1/250)
 
نقش  مشورت و مشاركت  از  ديدگاه اسلام
 در دين مبين اسلام، تأكيد بسيار زيادي بر اهميت و ضرورت استفاده از افكار و انديشه ها ي ديگران در انجام كارها گرديده و سفارش مؤكد شده است كه با اهل خرد مشورت نمائيد و نيز افرادي كه در اجراي كاري سهيم مي باشند را بايد در برنامه ريزي براي آن كار نيز شركت داد و در تصميم گيريها با آنها مشورت نمود. چه زيباست كه براي تحكيم سخن خود، استناد و استمداد بجوئم به آياتي از  كلام الله مجيد و دُرّواژه هاي معصومين (س) و بدين شكل پژوهش خويش را با زيور كلامشان بيارائيم : و امرهم شوري بينهم ( سوره شورا آيه 38 ).
     و شاورهم في الامر فاذا عزمت فتوكل علي الله ( سوره آل عمران آيه 159 ). اينها سخنان خداست بر تأييد اين مدعا و اما درّ افشاني معصومين (س) را ببينيم كه مي فرمايند : با مشورت كردن به هلاكت دچار نمي شويد ( رسول اكرم (ص) : لَنْ يَهْلِكَ امْرُءُ بَعْدَ مَشورَهٍ ). هيچ پشتوانه اي محكم تر از مشورت نيست ( امام علي (ع) : و لاظهيِرَ كَالمُشاوَرَهِ ) هيچ قومي مشورت نمي كند مگر اينكه به راه رشد نايل مي شود (امام حسن (ع) : ما تَشاوَرَ قَوم“ اِلّا' هُدوُا اِلي رُشْدِهِمْ ) لذا مي بينيم كه مشاركت از ديرباز جايگاه خاصي داشته و مورد توجه بوده است چنانكه تنهايي (1377) مي گويد : 
از دويست سال پيش، مشاركت در نظام سياسي كشورهاي غرب راه يافت و آرام آرام مراحل تحول و دگرگوني كارساز را پيمود. همراه با مشاركت سياسي مردم در تعيين سرنوشت خويش و گسترش دامنة دخالت آنان در قلمروهاي گوناگون زندگي، مشاركت با آهنگي آهسته در برخي از كشورهاي صنعتي جهان، به ويژه آلمان و ژاپن در قلمرو بازرگاني آغاز شد. صاحبنظران رشته ي مديريت، معتقدند كه مهم ترين عامل جهش تكنولوژيكي و اقتصادي در كشورهايي نظير ژاپن، آمريكا و اروپا به خصوص در دو دهة اخير، همانا استفادة فراگير از نظام مديريت مشاركتي با استفاده از سيستم پيشنهادات در مديريت سازمان ها و دستگاههاي بزرگ توليدي، اقتصادي، خدماتي و آموزشي بوده است. 
 
مشورت و مشاركت در  تصميم گيري  از ديدگاه معصومين 
1-امام جعفر بن محمد صادق از پدرش امام محمد بن على باقر عليهما السلام روايت مى‏كند كه فرمود: 
«قيل لرسول الله صلى الله عليه و آله:ما الحزم؟قال:مشاورة ذوى الراى و اتباعهم‏»  . از پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله پرسيده شد:حزم(استوارى در تصميم)چيست؟ 
پيامبر فرمود:مشورت با صاحب نظران و پيروى كردن از نظرات ايشان است. در اين گفت و شنود، دو نكته جالب وجود دارد: نخست آن كه سه واژه از لحاظ مفهوم نزديك به يكديگر و قريب الافق هستند: 
-عزم، مطلق قصد و تصميم است. 
-جزم، قاطعيت در قصد و تصميم‏گيرى است. 
-حزم، قاطعيت در تصميم گرفته شده بر اساس حكمت و انديشه درست است. و در اين روايت از «حزم‏» سؤال شده كه تصميم‏گيرى حكمت آميز چگونه است؟ نكته دوم آن كه پيامبر در اين روايت علاوه بر آن كه راه كنكاش با انديشمندان مربوطه را پيشنهاد كرده، متابعت و پذيرفتن آراء صواب آنها را نيز توصيه فرموده است‏يعنى، حكمت عملى اقتضا مى‏كند كه تصميم گيرنده از راى صاحب نظران پيروى كند، نه آن كه پس از مشورت، آنچه به نظر خودش رسيد، عمل كند و اين همانگونه كه خواهيم گفت، متابعت از راى اكثريت قاطع صاحب نظران است. به همين جهت است كه حضرت امير عليه السلام مى‏فرمايد: «الخلاف يهدم الراى‏» مخالفت‏با راى اكثريت، مايه تباهى راى تصميم گيرنده است. و در جاى ديگر مى‏فرمايد: «من استبد برايه هلك‏» هر كه راى خود را بپسندد و به آراى ديگران بها ندهد، راه نابودى را در پيش گرفته است. 
2-پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود: 
«الحزم، ان تستشير ذا الراى و تطيع امره، و قال:اذا اشار عليك العاقل الناصح فاقبل، و اياك و الخلاف عليهم، فان فيه الهلاك‏». تدبير حكمت آميز آن است كه كار را با صاحب نظران در ميان گذارده و از صلاحديد آنان پيروى كنى و هر گاه خردمند صاحب نظرى دلسوزانه و از روى پند و اندرز پيشنهادى داد، آن را بپذير و مبادا با چنين كسانى مخالفت ورزى كه راه نابودى خود را هموار ساخته‏اى!نكته قابل توجه اين است كه «عاقل ناصح‏» در اينجا عنوان كلى دارد و فرد مراد نيست، به دليل ضمير جمع «و اياك و الخلاف عليهم‏» كه بر اساس آن در صورت مشاورت با انديشمندان بايد به آراى آنان ارج نهاده شود و مورد عمل قرار گيرد و لازمه آن پيروى از راى اكثريت قاطع است. و لذا امام صادق عليه السلام مى‏فرمايد: «المستبد برايه، موقوف على مداحض الزلل‏». هر كه بر راى خود پافشارى كند و به آراى ديگران بها ندهد، بر لبه پرتگاه لغزشگاهها قرار گرفته است.جالب آن كه «مداحض الزلل-لغزشگاهها» به صورت جمع آمده، يعنى:چنين كسى لغزشهاى فراوانى در پيش رو خواهد داشت. 
و مولا امير مؤمنان عليه السلام فرموده: «لا راى لمن انفرد برايه‏» هر كه خود راى باشد، راى او نادرست آيد. 
3-رسول اكرم صلى الله عليه و آله فرمود: «استرشدوا العاقل و لا تعصوه فتندموا»  با خردمندان به كنكاش بنشينيد و با آنان به مخالفت نورزيد كه پشيمانى در پى دارد.  
مشورت از دیدگاه معصومین در امور شخصی
شـخـصـيـت دادن بـه مردم ، آزمايش و سنجش هوش آنها، رشد فكرى مردم ، استفاده از تاءييد آنها، آگاه نمودن آنها، استبدادى نبودن حكومت ، جلوگيرى از انتقاد بيجا در صورت شكست ، آموزش اين نكته كه نظر خواهى و مشورت با ديگران عيب نيست . 
معصومين عليهم السلام در پاره اى از كارهاى شخصى ، اجتماعى ، سياسى ، اقتصادى با ديگران بـه رايـزنـى و مـشـورت مـى پرداختند كه به گوشه اى از آن اشاره مى كنيم ، با تاءكيد بر ايـنـكـه ايـشـان خـود از مـشـورت با ديگران بى نيازند و تنها به خاطر اهداف ياد شده ، جلسه مشورتى تشكيل مى دادند.
پـيـشـوايـان مـعـصـوم عـليـهـم السـلام در امـور خـصـوصـى و خـانـوادگـى نـيـز مـشـورت و تبادل نظر مى كردند.
امـيـرمـؤ مـنـان عـليـه السـلام وقـتى براى خواستگارى حضرت زهرا سلام الله عليها به حضور پيامبر (صلى الله عليه و آله) رسيد و خواسته اش را بيان كرد، پيامبر (ص ) فرمود:اى ابوالحسن ! پيش از تو نيز كسانى بدين منظور آمده اند، ولى خواسته آنها را كه با زهرا(علیها السلام ) در مـيـان نـهـاده ام چـهـره درهم كشيده و نپذيرفته است . تو نيز درنگ كن تا من (نظر او را جويا شوم و) باز گردم .
آنگاه نزد فاطمه ( علیها السلام ) رفت و فرمود:دخـتـرم ! تـو خـويـشـاونـدى ، بـرتـرى و مـسـلمـانى على (علیه اسلام ) را خوب مى شناسى ، من هم از خدا خـواسـتـه ام كـه بـهـتـريـن و مـحبوبترين فرد نزد خودش را همسر تو كند. اينك على (ع ) از تو خـواسـتـگـارى كـرده است ، نظرت چيست ؟ فاطمه (ع ) سكوت كرد و مانند دفعات پيش چهره درهم نـكشيد، رسول خدا (ص ) چون بى ميلى درچهره او نديد برخاست و فرمود: اللّه اكبر! سكوت او نشانه پذيرفتن است .
معمربن خلاّد، يكى از دوستان نزديك امام رضا عليه السلام ، گويد:يـكـى از حـُلدان امـام (ع ) بـه نـام سـعـد از دنـيـا، رفـت امـام رضا (ع ) به من فرمود: شخص با فـضيلت و امانتدارى را به من معرفى كن كه كارهاى سعد را انجام دهد. گفتم اى پسر پيامبر! من ايـن كـار را انـجـام دهـم ؟ شـمـا بـا كـسـى مـثـل مـن مشورت مى كنيد! امام با ناراحتى فرمود: بله ، رسـول خـدا (ص ) نـيـز بـا اصـحـاب خـود مـشورت مى كرد، آنگاه تصميم مى گرفت و انجام مى داد
 
مشاوره در زندگی ائمه علیهم السلام 
در کتاب های تاریخی گوناگون، حکایت های فراوانی درباره مشورت کردن معصومین علیهم السلام با یارانشان دیده می شود. پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله در پیشامدهای گوناگونی چون غزوه ها، اختلاف های قبیله ای و دیگر مسائل اجتماعی عموم، با یارانشان بنابر نص آیه «و شاوِرْهُمْ فی الاَْمْر» رایزنی می کرد. فضیل بن یسار یکی از یاران امام جعفر صادق علیه السلام می گوید: «حضرت درباره مسئله ای از من نظر خواست. به ایشان عرض کردم: خداوند شما را نیک بدارد، فردی چون شما با شخصی چون من مشورت می کند؟ حضرت فرمود: بله، هرگاه لازم باشد، از تو نظر می خواهم.» با آنکه ائمه علیهم السلام از آسمانی برخوردار بودند، به دستور الهی همواره می کوشیدند از میان اطرافیانشان با کسانی که شرایط رایزنی را دارند، مشورت و هم فکری کنند. امام رضا علیه السلام نیز می فرماید: «پدرم با سیاه سودانی مشورت می کرد. وقتی سبب را از ایشان پرسیدند، فرمود: شاید خداوند خیر را بر زبان وی جاری سازد».
اهل بیت علیهم السلام با هم فکری و مشورت کردن با دیگران، در عمل، اهمیت والای این مسئله را به همگان گوشزد کرده اند.
 
موضوع مشورت 
هدف از مشورت، تنها کسب آگاهي و دور ماندن از خطا و اشتباه نيست، بويژه در مورد معصومين که عقل کل هستند و شايد نيازي به مشورت و استفاده از رأي و تجربه ي ديگران ندارند و در مواردي که اين کار را مي کردند در مسائل اجرايي و جزئي بوده است نه در مسائل اعتقادي و اصولي، چرا که آن مسائل با الهام از منبع وحي، صورت مي گرفت و نيازي به مشورت نداشت؛ تنها در مسائلي که مربوط به شيوه و عمل خود مردم بود با آنها مشورت مي کردند. معصومين عليهم السلام در مشورت با ديگران اهداف و اغراض ديگري نيز داشتند که مهمترين آنها عبارتند از: 
شخصيت دادن به مردم آزمايش و سنجش هوش آنها، رشد فکري مردم، استفاده از تأييد آنها، آگاه نمودن آنها، استبدادي نبودن حکومت، جلوگيري از انتقاد بيجا در صورت شکست، آموزش اين نکته که نظر خواهي و مشورت با ديگران عيب نيست(استادي، 1385).
معصومين عليهم السلام در پاره اي از کارهاي شخصي، اجتماعي، سياسي، اقتصادي با ديگران به رايزني و مشورت مي پرداختند که به گوشه اي از آن اشاره مي کنيم، با تأکيد بر اينکه ايشان خود از مشورت با ديگران بي نيازند و تنها به خاطر اهداف ياد شده، جلسه ي مشورتي تشکيل مي دادند. 
الف- امور شخصي و خانوادگي 
معصومين (ع) در امور خصوصي و خانوادگي نيز مشورت و تبادل نظر مي کردند. 
اميرمؤمنان عليه السلام وقتي براي خواستگاري حضرت زهرا سلام الله عليها به حضور پيامبر صلي الله عليه و آله رسيد و خواسته اش را بيان کرد، پيامبر (ص) فرمود:«اي ابوالحسن! پيش از تو نيز کساني بدين منظور آمده اند، ولي خواسته ي آنها را که با زهرا (ع) در ميان نهاده ام چهره درهم کشيده و نپذيرفته است. تو نيز درنگ کن تا من (نظر او را جويا شوم و) باز گردم. » 
آنگاه نزد فاطمه (ع) رفت و فرمود: «دخترم! تو خويشاوندي، برتري و مسلماني علي (ع) را خوب مي شناسي، من هم از خدا خواسته ام که بهترين و محبوبترين فرد نزد خودش را همسر تو کند. اينک علي (ع) از تو خواستگاري کرده است، نظرت چيست؟ فاطمه (ع) سکوت کرد و مانند دفعات پيش چهره درهم نکشيد، رسول خدا (ص) چون بي ميلي در چهره او نديد برخاست و فرمود: الله اکبر! سکوت او نشانه ي پذيرفتن است. »( بحارالانوار، ج 43).
معمربن خلاد، يکي از دوستان نزديک امام رضا عليه السلام، گويد: «يکي از خادمان امام (ع) به نام سعد از دنيا، رفت امام رضا (ع) به من فرمود: شخص بافضيلت و امانتداري را به من معرفي کن که کارهاي سعد را انجام دهد. گفتم اي پسر پيامبر! من اين کار را انجام دهم؟ شما با کسي مثل من مشورت مي کنيد! امام با ناراحتي فرمود: بله، رسول خدا (ص) نيز با اصحاب خود مشورت مي کرد، آنگاه تصميم مي گرفت و انجام مي داد. » ( وسائل الشيعه، ج 8).
ب - امور اجتماعي 
شرکت دادن مردم، در کارهايي که مربوط به خودشان است، از شيوه هاي موفق مديريت اجتماعي است، بگونه اي که جز از اين طريق، اداره ي اجتماع کار مشکلي است. تجربه، نشان داده که مديريتهاي ديکتاتوري به شکست و اضمحلال مي انجامد و بر عکس، شرکت دادن مغزهاي متفکر، در اداره ي مملکت بر انسجام، صلابت پويايي و شوکت آن مي افزايد، رسول خدا صلي الله عليه و آله در اين باره مي فرمايد: «من اراد امرا فشاور فيه و قضي، هدي لارشد الامور» (تفسير درالمنثور، ج 6 ).
کسي که قصد انجام کاري را دارد و درباره ي آن مشورت کند، به صحيح ترين کار راهنمايي شده است. 
انتخاب مديران اصلح، در اين راستا انجام مي گيرد و مشورت در انتخاب آنان خود، مشورتي مضاعف است و مشارکت مردم در پاره اي از کارهاي خويش از برکات آن محسوب مي شود. پيامبر اسلام آنچنان با مردم و امت خود مأنوس و نزديک بود که ديگران نيز در امور خود، آن حضرت را مورد مشورت قرار مي دادند. 
مردي از روستا خدمت رسول خدا (ص) آمد و گفت: شتراني آورده ام و قصد فروش آنها را دارم، ولي قيمت بازار را نمي دانم و مي ترسم مرا فريب دهند، دوست دارم شما با من به بازار بيايي تا با نظارت و مشورت شما شترانم را بفروشم، پيامبر فرمود:
«شترانت را نزديک بياور و يکي يکي آنها را به من نشان بده تا قيمت آنها را به تو بگويم. آن مرد چنين کرد و شتران را پس از قيمت گذاري رسول خدا (ص) به بازار برد و به قيمت خوب فروخت و بسيار سپاسگزاري کرد. »( شرف النبي، ص 575).
 حضرت امير (ع) هنگامي که قصد لشکرکشي به شام و جنگ با معاويه را داشت ضمن ايراد خطبه اي براي مهاجران و انصار از آنها نظرخواهي کرد. (نهج السعاده، ج 2).
 پيشوايان معصوم (ع) حتي با بردگان و زيردستان خود نيز مشورت مي کردند، و بدين وسيله به آنان بها و ارزش مي دادند. حسن بن جهم مي گويد:«خدمت امام رضا (ع) بوديم، از پدر بزرگوارشان موسي بن جعفر(ع) ياد شد آن حضرت فرمود: پدرم عقلي داشت که عقل هيچ کس با آن برابر نبود، با اين حال گاهي اتفاق مي افتاد که در مواردي با غلام سياهي از غلامان خود مشورت مي کرد، و از او نظر مي خواست تا جايي که به وي نسبت به اين کار اعتراض شد و آن حضرت پاسخ داد: چه بسا خداوند فتح و گشايش را بر زبان وي جاري کند. »
( وسائل الشيعه، ج 8).
ج - امور سياسي 
حضرات معصومين عليهم السلام در امورسياسي و حکومتي نيز با مردم مشورت مي نمودند زيرا اين مردمند که با جانفشاني و استقامت در برابر مشکلات، حکومت اسلامي را حفظ مي کنند و زماني که احساس کنند، رهبرانشان افکار و نظرات آنها را در موارد لازم مورد توجه قرار مي دهند، بر پايداري و ايثار آنان افزوده مي شود و بيشتر خود را موظف به دفاع از نظام مي دانند. 
در فتح مکه، قبل از ورود سپاهيان اسلام به شهر، خبر آوردند که ابوسفيان دشمن سرسخت اسلام و پيامبر، تقاضاي ملاقات با رسول خدا (ص) را دارد. پيامبر، اصحاب و اطرافيان نزديک را جمع کرد و با آنها پيرامون اين ملاقات به مشورت و گفتگو پرداخت(صحيح مسلم، ج 5).
حضرت امير (ع) هنگامي که شنيد طلحه و زبير به همراه عايشه به بصره رفته اند تا به بهانه ي خونخواهي عثمان عليه آن حضرت قيام کنند، ابن عباس، محمد بن ابي بکر، عمارياسر و سهل بن حنيف را خواست و آنان را در جريان امر قرار داد و گفت: «اشيروا علي بما اسمع منکم القول فيه» بگوييد بدانم نظر شما در اين مورد چيست؟
ابن عباس نظر داد؛ همان طور که طلحه و زبير، عايشه را با خود همراه کرده اند، آن حضرت نيز ام سلمه را با خود همراه نمايد، ولي آن حضرت اين نظر را نپذيرفت سپس اعلان بسيج عمومي داد تا فتنه ي آنان را دفع کند. 
( الجمل شيخ مفيد، 128)
حضرت موسي بن جعفر عليه السلام از طرف موسي بن مهدي عباسي تهديد به قتل شد، امام عليه السلام اهل بيت و شيعيان نزديک خود را خواست، و با آنان به مشورت پرداخت. آنان ضمن اعلام پشتيباني از امام، پيشنهاد کردند که آن حضرت، خود را از دسترس موسي دور نگه دارد(نهج الدعوات ، 218).
د- امور نظامي 
در مسائل نظامي به دليل اينکه افراد، از جان خود مايه مي گذارند، مشارکت و همفکري آنان ضروري تر است، از اين جهت، يک رهبر دورانديش، بايد با رايزني و تبادل فکري، نظر نهايي نيروهاي خود را به دست آورد و با حصول اطمينان خاطر از درجه ي جانبازي و همکاري آنان، دست به اقدام بزند. 
معصومين عليهم السلام چنين کاري را پيوسته مورد توجه داشتند؛ در جريان جنگ بدر، که اولين رويارويي مهم اسلام با کفر بود، رسول خدا (ص) ابتدا در بيرون بردن مردم بويژه انصار، از خود رغبتي نشان نمي داد. دليلش اين بود که انصار در پيمانهاي عقبه با پيامبر عهد کرده بودند که در مدينه از او چون جان و ناموس خويش دفاع کنند و اکنون که دامنه ي جنگ و دفاع به خارج از مدينه کشيده شده بود، پيامبر درصدد کسب نظر آنها برآمد از اين رو در يک جلسه ي مشورتي، وقتي از نظر نهايي آنها مبني بر رضايت و شرکت همه جانبه در جنگ، اطمينان پيدا کرد بسوي بدر حرکت کرد. 
همچنين در جنگ احد، رسول خدا با اصحاب و فرماندهان لشکر به مشورت پرداخت که براي مقابله با دشمن در شهر بمانند و سنگر بگيرند يا در خارج از شهر موضع بگيرند و منتظر دشمن شوند. با اينکه نظر رسول خدا (ص) اين بود که در شهر بمانند ولي چون بيشتر اصحاب و لشکريان، جنگ در خارج شهر را ترجيح مي دادند پيامبر تسليم نظر اکثريت شد و به دامنه ي کوه احد رفتند و با دشمن مبارزه کردند. (فروغ ابديت، ج 2).
در نبرد احزاب نيز رسول خدا با اصحاب خود (در مورد پرداخت يک سوم خرماي مدينه به منظور ترک مخاصمه) به مشورت و تبادل نظر پرداخت. بعضي از جوانان غيور و شجاع با اين مصالحه مخالفت کردند و گفتند: اين مردم قبل از اسلام جرأت نمي کردند چنين تقاضاهايي از ما بکنند، حال که به ما شرف اسلام نائل شده ايم براي ما ننگ است که به آنها باج بدهيم. رسول خدا (ص) حرف آنها را پذيرفت و تصميم به جنگ گرفتند( تفسير ابن کثير، ج 1).
همچنين رسول خدا (ص) در جنگهاي بني قريظه و بني نضير با ياران خود مشورت کرد( تفسير در المنثور، ج 2).البته مشاوره پيامبر اکرم (ص) با رزمندگان در مسائل نظامي، به منظور جلب نظر و شرکت آنان در نبرد بوده است نه روشن شدن رأي حق. 
 
 فصل چهارم
 
تحلیل کیفی
 
مقدمه
در فصل اول به بيان کليات، در فصل دوم به مباني نظري،پيشينه مطالعاتي و در فصل سوم به روش های مشاوره در اسلام پرداخته شد.در اين فصل با عنوان يافته هاي تحقيق،.در اين فصل سوالات پژوهش به ترتيب بررسي و پاسخ هاي مربوطه که با تکيه بر فصل هاي قبلي تحقيق بدست آمده،ارائه مي شود.
 
تحلیل سوال اول تحقيق:
1-هدف از مشاوره برای انسان از ديدگاه معصومین چیست؟
از آيات و رواياتى كه نقل شد، به دست مى آيد كه هر مشكلى مىتواند هدف مشاوره باشد و محدود به موضوع خاصى نيست و همه امور زندگى فردى ،خانوادگى ، مادى ، معنوى ، شغلى ، تحصيلى ، سياسى ، اجتماعى ، فرهنگى و... را شاملمى شود.هدف از مشاوره بدست آوردن نظریه یا نظریات بهتر در حل مشکلات، بهتر شناختن راه صحیح و یا تهیه طرح‌های اجرائی مناسب در زمینه‌های مختلف است. در مشاوره علاوه بر یاری گرفتن در حل مشکل و یا دست یافتن به نظریات بهتر در مسائل مختلف، هدفهای دیگری نیز مورد نظر می‌باشد که به مهم ترین آنها به شرح زیر اشاره می‌شود:
1- استفاده از تأیید و حمایت دیگران.همچنانکه پیامبر اکرم می فرماید: خودپسندی وحشتناک ترین تنهایی‌ها است و مشورت مطمئن ترین پشتیبان است (تفسیر صافی، ص 106)
2- جلوگیری از انتقادات دیگران در صورت عدم موفقیت.
3- شناسایی افراد صاحب نظر و مؤمن
4- رشد فکری مردم.
5- احترام به نظرات افراد و احتراز از استبداد رأی.
6- ایجاد این فکر که استفاده از نظرات دیگران عیب و عار نمی‌باشد و در نهایت این امر در تمام شئون جامعه تصمیم یابد. بنابراین مشاوره همیشه دلیل بر عدم آگاهی شخص نیست بلکه این موارد نیز از هدفهای مورد نظر در مشاوره بوده و غالباً حصول به همه یا تعدادی از آنها مورد نظر می‌باشد.
مشكل يا مساله در مشاوره
درمشاورهمساءله يا مشكلبه پديده اى گفته مى شود كهروى كاركرد فرد، يا گروه يا جامعه اثر مى گذارد و يا پيوند فرد را با خود و دنياىپيرامون خود برهم مى زند و كوششهاى طبيعى حيات شخص را به مخاطره مىاندازد.مسايل و مشكلات رشدى ، سازشى و شخصيتى افراد، به شكلهاى مختلف در رفتارفرد ظاهر مى شوند. برخى از صور اين مشكلات عبارتند از:
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهاد ها
نتيجه گيري:
تاريخنشان داده است كه افراد زيادى ازبشر، در طول زندگى و يا پاره اى از مراحل زندگيشان ، با مشكلات و مسايل روانى ورفتارى ، رو به رو بوده اند و براى حل آنها به رهبران و دانشمندان دينى ، معلمان ،مشاوران و راهنمايان مجرب و متخصص ، مراجعه مى كرده اند.
امروزه ، بيش از گذشته، مردم به مشاوره و راهنمايى نيازمندند؛ زيرا نظر به تنوع نيازهاى اجتماعى ،اقتصادى ، فرهنگى ، روانى عاطفى و ... و افزايش ‍ تعداد افراد موضوع راهنمايى ومشاوره ، مسائل روانى و رفتارى ، بسى پيچيده تر گرديده و جلوه هاى بيشترى پيدا كردهاست . و مراجعه به مشاوران هم به دليل فقر، كمبود وقت ، مشغول بودن مشاوران و امورىديگر، براى همكان ميسر نيست
تقريبا همه افراد، به نحوى با مشكلات روانى خود ويا كسانى كه در ارتباط با آنان هستند رو به رويند. كودكان و نوجوانان از اخلاق وبرخورد والدين در رنجند و والدين از ناسازگارى ، طغيانگرى ، پرخاشگرى و رفتارهاىنابهنجار كودكان و نوجوانان خود، در ناراحتى و غم و اندوه به سر مى برند. در مدارس، دانش آموزان زيادى وجود دارند كه كم و بيش داراى مشكلات روانى مى باشند و معلمان، مديران و ناظمان ، روزمره ، با رفتارهاى نابهنجار آنان رو به رو هستند. درخانواده ها خيلى از همسران به دليل مشكلات روانى خود، يا همسر و يا هردو، از زندگىآرام و لذتبخشى برخوردار نيستند و زمينه ناراحتيهاى فرزندان را نيز فراهم مىسازند.
براى حل اين مشكلات و پيشگيرى از پديد آمدن آنها در افراد جامعه ،كوششهايى از ناحيه دانشمنداندينى ، روان شناسان ، مشاوران و مؤ لفان به عمل آمدهاست و در چند دهه اخير مسائل رفتارى و روانى كودكان ، نوجوانان و جوانان بالخصوص بهعنوان محور عمده مشاوره و راهنمايى يا روان شناسى مشاوره درآمده است .
 
 
 فهرست مطالب  
 
فصل اول :کلیات تحقیق
مقدمه 1
بیان مساله 4
اهمیت و ضرورت تحقیق 6
اهداف تحقیق 9
سوالات تحقیق 9
تعاريف واژگان و متغیرهای تحقیق 9
روش تحقیق 10
جامعه آماري 10
ابزار جمع اوری اطلاعات 10
روش تجزیه و تحلیل داده ها 11
فصل دوم : مبانی نظری و پیشینه پژوهش
بخش اول: ادبیات تحقیق
تعاریف 13
مفهوم مشورت در اسلام 15
تاریخچه 16
سير مشاوره در اسلام و ايران 18
تمايز مشاوره و روان درمانى 21
جایگاه مشورت در قرآن کریم 24
فلسفه مشورت 25
هدفهای مشاوره 26
خصوصیات راهنما و مشاور از دیدگاه اسلام 27
وظایف مشاوران 28
فنون مشاوره و راهنمایی در اسلام 29
شایستگی یک مشاور درنگاه معصومین 39
ویژگیهای مشاوران 41
محدوده مشورت 43
دلایل بررسی مشاوره از دیدگاه معصومین دینی 44
بخش دوم : پیشینیه تحقیق 46
فصل سوم : روش تحقیق
اهمیت مشورت 55
فایده های مشورت 55
مشورت با خدا 57
اهمیت مشاوره در احادیث 57
نقش  مشورت و مشاركت  از  ديدگاه اسلام 58
مشورت و مشاركت در  تصميم گيري  از ديدگاه معصومين 59
مشورت از دیدگاه معصومین در امور شخصی 60
مشاوره در زندگی ائمه علیهم السلام 61
موضوع مشورت  61
فصل چهارم : تحلیل کیفی
تحلیل کیفی 67
فصل پنجم: نتیجه گیری وپیشنهادات تحقیق
خلاصه تحقیق 83
بحث و نتیجه گیری 83
محدودیت ها ی پژوهش 89
یشنهادات پژوهشی 89
پیشنهادات کاربردی 89
فهرست منابع 91
ضمایم
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 70 هزارتومان

قیمت 50 هزار تومان

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته روانشناسی با موضوع  بررسی تاثیر استفاده از اینترنت بر شادکامی نوجوانان

فصل اول کلیات تحقیق : پیشرفت‌های سریع فناوری و اطلاع‌رسانی، علی رغم مزایای فراوان،مشکلاتی را برای انسانمعاصر به وجود آورده است. موج فزاینده افسردگی، پایین آمدن سنخودکشی ،افزایش طلاق و بزهکاری و بسیاری از مشکلات روحی اجتماعی دیگر، از واقعیت‌های انکارناپذیر هستندکه نشان می‌دهدگویا شادیدر جوامع بشریمتزلزل شده است. هیچ چیز مثلزندگی مثبت‌نگرانه نمی‌تواند احساس شادکامی و خوشبختی را در انسان بوجود بیاورد.انسانهایی که احساس خوشبختی می‌کنند افرادی هستند که کمتر با افکار و مسائل منفیسروکار دارند و اجازه نمی‌دهند بیش از مقدار لازم و طبیعی با مسائل منفی درگیرشوند. با نیمه پر لیوان زندگی می‌کنند و اتفاقات را از جانب مثبت ارزیابی می‌کنند.افکار روزانه آنها حول و حوش مسائل خوب دور می‌زند و با دیدگاهی مثبت کارها و امورزندگی خود را دنبال می‌کنند. آنها کمتر از نمی‌شود، نمی‌توان و ... استفادهمی‌کنند. مثبت‌بینی نیروی انسان و اراده او را در جهت رسیدن به اهداف و خواسته‌هایشان زیادتر می‌کند(موسوی ، 1384).
     خوشبختی ذهنی مفهوم پیچیده ای است و از قدیم مورد توجه فلاسفه ومتفکرین علوم بوده است. اخیرا روان شناسان از قالب همیشگی خود که توجه به بیماری های روانی و عوامل ایجاد کننده آن است خارج شده و به شادکامی نیز توجه نموده اند(اوجاقی، 1383). هدف اصلی بهداشت روانی روانی کمک به همه افراد در رسیدن به زندگی کامل تر، شاد تر، و شناخت سریع‌تر جهت پیشگیری از بروزاختلالات خلقی، عاطفی و رفتاری است. مقابله با بیماری‌های روانی برای ایجاد جامعه سالماز وظایف اصلی دولت‌ها و افراد جامعه استو هر اجتماعی که خواستاربهزیستی و شادکامی افراد خود باشدبایدبه مولفه های شادکامی و تکثیرآن در جامعه فکر کند(همان منبع) .
 
کلمات کلیدی: پایان نامه رشته روانشناسی - پایان نامه با موضوع اینترنت و نقش ان در رفتار نوجوانان - اینترنت و افسردگی - پایان نامه -
بيان مساله:
جامعه امروز با تغییراتی بی سابقه مواجه است و بشریت در میان دگرگونیهایی زندگی می کند که کل زندگی او را دستخوش تغییراتی اساسی ساخته است. ضرب آهنگ زندگی، تجربه های روزمره و برنامه های زمانی معمول انسانها چنان دگرگون شده اند که در هیچ برهه ای از تاریخ، مانند آن مشاهده نمی شود. دگرگونیهای اجتماعی ناشی از فناوری اطلاعات و ارتباطات  به سرانجامی منتهی شده است که عصر حاضر را با نامهایی همچون عصر اطلاعات ( کاستل ،2003)، فضای سایبر ( وایتلی ، 2004)،جامعۀ دانش – محور ( وم ، 2005)، جامعه اطلاعاتی  (استیونس ،2005 ) می شناسند(علیدوستی ، 1387).
 در این میان فناوری ارتباطات و اطلاعات به ویژه اینترنت یکی از پرقدرت ترین فناوریها در عرصه جهانی است، که بر روش زندگی، کار، آموزش افراد و ارتباطات میان فردی و رفتارهای اجتماعی و فرهنگی تأثیر گذار بوده است. جمهوری اسلامی ایران هم به دلیل آموزه های دین و سابقه تاریخی خود مبنی بر ارج گذاری برای علم و دانش و برای افراد و جامعه دانا و نیز به منظور همراهی با توسعۀ شتابان جهانی کاربرد فناوری اطلاعاتی و ارتباطاتی و به ویژه اینترنت را برای همگان میسر ساخته است اما نکته ای که آشکار است، این است که هر فناوری و هر آفرینشی اثرات جامعه شناختی گوناگونی به دنبال دارد که این تأثیرات در مورد اینترنت صد چندان است. که البته این تأثیرات می توانند هم مثبت و هم منفی باشند. 
 
دانلود پایان نامه رشته روانشناسی بررسی تاثیر اینترنت در رفتار نوجوانان
 
پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد رشته روانشناسی
موضوع:
بررسی تاثیر استفاده از اینترنت بر شادکامی نوجوانان
قالب فایل: word  --- تعداد 121 صفحه
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی - علوم تربیتی و مشاوره بر حسب سلیقه
 
 
فصل دوم مبانی نظری وپیشینه پژوهش
 
مبانی نطری
بخش اول:
شادکامی :
     واژه شادکامی چندین مفهوم متفاوت را در ذهن متبادر می کند برای مثال ،شادی ، خشنودی،لذت.... از این رو تعدادی از روانشناسان به اصطلاح خوشبختی ذهنی اشاره می کنند که یک اصطلاح چتری و در بر گیرنده انواع ارزشیابی هایی است که فرد از خودو زندگی اش به عمل می آورد.. این ارزشیابیها، مواردی از قبیل خشنودی از زندگی ، هیجان و خلق مثبت و فقدان افسردگی و اضطراب را شامل می شود و جنبه های مختلف آن نیز به شکل شناخت ها و عواطف است (داینر  و همکاران،2005).
 
فصل سوم روش پژوهش
 
      در اين فصل به بررسي روش پژوهش ،جامعه آماري و نمونه گیری ،ابزار گردآوري و روش تحليل داده هاي پژوهش مي پردازيم.
روش پژوهش 
      انتخاب روش و نوع پژوهش بستگي به هدفها و ماهيت پژوهش و امكانات اجرايي آن دارد بنابراين زماني مي توان در مورد نوع پژوهش تصميم گرفت كه ماهيت موضوع پژوهش ،هدف ها و نيز وسعت دامنه پژوهش مشخص باشد .همچنين فرضيات پژوهش از عوامل تعيين كننده نوع روش پژوهش مي باشد چون در این پژوهش استفاده از اینترنت و شادکامی دختران مورد بررسي قرار مي گيرد ، بنابراين در اين پژوهش از روش همبستگی استفاده مي شود.
جامعه آماري وروش نمونه گيري 
     در پژوهش حاضر جامعه آماري شامل كليه نوجوانان دختر مقطع دبیرستان شهر می باشد.
تعيين حجم نمونه :
تعداد50 نفر از دانش آموزان دختر بصورت نمونه گيري تصادفی - خوشه اي چند مرحله ای انتخاب شدند و به انان پرسشنامه ها تحویل داده شده تا پاسخ گویند. 
جدول ( 1-3 ) : جدول توزیع فراوانی نمونه با توجه به رشته تحصیلی دیپلم
رشته دیپلم فراوانی درصد درصد تراکم
علوم انسانی 25 50 50
علوم تجربی 15 5/29 5/79
علوم ریاضی 10 5/20 100
کل 50 100 -
 
ابزار گرد آوری اطلاعات:
پرسشنامه شادکامی اکسفورد
در این پژوهش از پرسشنامه شادکامی اکسفورد استفاده شده است. در میان پرسشنامه های شادکامی، پرسشنامه شادکامی اکسفورد جایگاه ویژه ای دارد. این پرسشنامه در سال (1989) توسط آرچیل و لو تهیه شده است . این پرسش‌نامه بیست و نه ماده دارد (نوربالا،1378).و دارای 5 مقیاس به شرح زیر است:رضایت از زندگی، خلق مثبت، سلامتی، کارامدی و عزت نفس. 
 
 
روایی  و پایایی
با توجه به یافته‌های سازنده آزمون یعنی راسموس و همچنین داوری متخصصان و روانشناسان بویژه روانشناسان بالینی چنین استنباط می‌شود که آزمون مورد نظر از روایی مطلوبی برخوردار می‌باشد. از طرفی بررسی نتایج تحقیقات انجام شده در ایران از جمله تحقیقات اکبرزاده1386، طباطبایی 1387، وقری 1389 نشان می‌دهد که همبستگی درونی آزمون و همبستگی آن نسبتاً در حد بالایی می‌باشد که این کیفیت معرف روا بودن آزمون می‌باشد. بعنوان مثال در تحقیق قریشی ضرایب همبستگی پرسشنامه در بین پاسخهای باز آزمایی در سطح 99%،  83/. محاسبه شد . این نتایج به همراه داوری صاحبنظران و متخصصان، محقق را بر آن داشت تا از این ابزار بعنوان یک ابزار روا در پژوهش استفاده نماید( منصوری،1389).
 
روش تجزيه وتحليل داده ها: 
از جداول توزیع فراوانی، میانگین و انحراف استاندارد برای توصیف داده ها و از همبستگی پیرسون برای تحلیل داده ها وآزمون فرضیه ها  استفاده می گردد .
 
فصل چهارم
تجزیه و تحلیل یافته ها
مقدمه:
در این بخش،توصیف داده ها و تجزیه و تحلیل آماری آنها برای آزمون فرضیه ها مورد بررسی قرار می گیرد،برای این منظور ابتدا اطلاعات مورد نیاز از طریق  پاسخ های داده شده به آزمودنی ها بدست آمده و سپس از روش های آماری توصیفی از قبیل جداول و نمودارهای مربوط به فراوانی داده ها و میانگین و انحراف معیار و از روش های آمار استنباطی همبستگی پیرسون برای تحلیل داده ها و آزمون فرضیه ها استفاده شده است.
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهاد ها
بحث و نتیجه گیری
فرضیه اصلی:
بین استفاده از اینترنت و شادکامی نوجوانان رابطه معنادار وجود دارد
نتایج نشان داد که با 95 درصداطمینان می توان نتیجه گرفت که بین استفاده از اینترنت و شادکامی نوجوانان رابطه معنادار وجود دارد
نتایج بدست آمده با تحقیقات  ویلسون (2006) همسو می باشد .
    ویلسون (به نقل از داینر و لوکاس،2006)با مرور شواهد تجربی در مورد همبسته های شادکامی دریافت که فرد شادکام فردی است،سالم،دیندار،فرهیخته،اجتماعی،خوش بین،باهوش و با جرات. 
 همچنین تحقیق مراک (2005)پیرامون سبک زندگی افراد شاد بیانگر این مطلب است که افرادی که خود را بعنوان دارندگان ویژگی های مثبت می بینند،کسانی هستند که نسبت به اینده امیدوارند و همجنین معتقدند که می توانند وقایع مهم زندگیشان را کنترل کنند و در مفابل دیگران برخورد مناسب داشته باشند،همچنین هنگامی که این افراد با مانع مواجه می شوند،محدودیت های خود را قبول می کنند. 
در همین رابطه چانگ و دروزیلا (2005) دریافتند که افراد غیرشادکام و افسرده از نقص در مهارتهای ارتباطی رنج می برند و نسبت به افراد شادکام و غیرافسرده،مهارتهای ارتباطی ناکارآمد داشته و در حل مسائل و مشکلات خود عاجزند.
این یافته همسو با نظراسپین وال و همکاران (2001) است که می گوید مردم خوشحال مهارتهای خود را زیادی براورده کرده وحوادث مثبت را بیشتر از منفی به خاطر می سپارند، در برنامه ریزی بهتر هستند،زیرا از استراژیهای مهم مثل جستجوی اطلاعات مرتبطبا سلامتی و تفکر مثبت  استفاده می کنندو مثبت سخن می گویند. 
 
 فهرست مطالب
 
فصل اول : کلیات تحقیق
مقدمه
بيان مساله
اهميت و ضرورت انجام پژوهش
اهداف پژوهش
سوالات پژوهش
تعاريف مفاهيم و واژگان
 
فصل دوم : مبانی نظری تحقیق
پژوهش های انجام شده پیرامون موضوع تحقیق
 
فصل سوم : روش شناسی پژوهش
روش تحقیق
جامعه آماری
نمونه و روش نمونه گیری
روش جمع آوری داده ها
ابزار پژوهش
روش تجزیه وتحلیل داده ها
 
فصل چهارم :تجزیه و تحلیل یافته ها
تحلیل توصیفی
تحلیل استنباطی
 
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری
مقدمه
بحث و نتیجه گیری
نتیجه گیری کلی
محدودیت های پژوهش
 پیشنهادات پژوهش
 
فهرست منابع
منابع فارسی
منابع خارجی
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 70 هزارتومان

قیمت 50 هزار تومان

 

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته روانشناسی ( M.A) مقایسه مولفه های چندگانه هوش معنوی و سلامت عمومی در نوجوانان دختر و پسر

  
چکیده:
پایان نامه حاضر با هدف بررسی مقایسه مولفه های چندگانه هوش معنوی و سلامت عمومی در نوجوانان دختر و پسر   انجام شده است. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه نوجوانان دختر و پسر مقطع متوسطه  بوده است . نمونه پژوهش تعداد 300 نفر از دانش اموزان دختر و پسر بوده اند که بصورت تصادفي ساده انتخاب شدند. ابزار پژوهش پرسشنامه هوش معنوی  و مقیاس سلامت عمومی بوده که برروي آنان اجرا گرديد. در اين پژوهش از ضريب همبستگي پيرسون و تحليل رگرسيون و به منظور تعیین تفاوت میانگین ها از تی مستقل استفاده گردید.تحلیل داده ها نشان داد که 581/. = R2يعني 58درصدواريانس مشترك متغيرهاي پيش بين مولفه های هاي سلامت عمومی در پيش بيني هوش معنوی موثر است. نتايج برآورد مدل معنادار در جدول ضرايب رگرسيون نشان مي دهد كه ضرايب تاثير خرده مقیاس های (اضطراب،نارسا کنش وری اجتماعیو افسردگی) تغييرات مربوط به هوش معنوی در افراد را بصورت معکوس پيش بيني كنند كه نشانگر رابطه منفی معنادار خرده مقياس هاي (اضطراب ،نارسا كنش وري اجتماعي، افسردگي) با متغير هوش معنوی در نوجوانان است. بنابراین می توان گفت هرچه هوش معنوی نیرومندتر باشد نوجوانان ازسلامت عمومی بالاتری برخوردار خواهند بود.همچنین نتایج نشان داد که با 95%اطمينان می توان گفت بين میزان هوش معنوی دانش آموزان دختر و پسر تفاوت معنادار وجود دارد. 
 
واژگان کلیدی: پایان نامه هوش معنوی، سلامت عمومی ،اضطراب ، نارسا کنش وری اجتماعی، افسردگی، نشانگان جسمانی
 
 
دانلود پایان نامه مقایسه مولفه های چندگانه هوش معنوی و سلامت عمومی در نوجوانان دختر و پسر
دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته روانشناسی ( M.A)
موضوع:
مقایسه مولفه های چندگانه هوش معنوی و سلامت عمومی در نوجوانان دختر و پسر
 
قالب فایل: word --- تعداد 132 صفحه ---
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی - مشاوره و علوم تربیتی برحسب سلیقه
 
فصل اول
کلیات تحقیق
 
1-1-مقدمه
انسان به دنیا می آید، مراحل مختلف رشد را طی می کند و سپس از این جهان می رود، آیا روند و مسیر تکاملی انسان همین است؟ آیا چرخه  همیشگی با هدف خاص صورت می گیرد و تداوم   می یابد؟ اصلاً منظور از رشد و تکامل چیست؟ (به نقل از شهیدی و شیرافکن، 1388).
معنویت به مثابه آگاهی از هستی یا نیروی فراتر از جنبه های مادی زندگی است و احساس عمیقی از وحدت و پیوند با کائنات را به وجود می آورد. تکیه گاه معنوی می تواند تاثیر بسزایی در سلامت روانی، جسمی، رضایت از زندگی و سرزنده بودن، رابطه مثبت و معنی دار داشته باشد(اکستین و کرن، 2007). مزلو (1960،به نقل از یزدانی، 1387) یافتن معنی زندگی را، نگرانی عمده و اولیه انسان می داند. به اعتقاد وی، فرد خود شکوفا به دنبال بالابردن هستی خویش است، تا از این طریق معرفتش را نسبت به خود و دیگران گسترش دهد و در هر فعالیتی از شخصیت خود بهره گیرد. این فرایند توسط مجموعه ی بزرگتری از ارزشها هدایت می شود که به خوبی، زیبایی و تمامیت زندگی تاکید می کند.
در تعریف هوش نیز می توان گفت که رفتار حل مسئله، در جهت اهداف عملی منطبق است و رشد سازگارانه را تحصیل می کند، یعنی افراد در عمل برای غلبه بر موانع و مشکلات، نیازمند راهبردهایی هستند و معنویت این راهبردهای انطباقی را ارائه می دهد و دستیابی به هدف را آسانتر می کند (امونز ، 2009).
در نوشته های مذهبی بیان شده است که افراد در جریان رشد و بلوغ معنوی که به اهداف خود دست پیدا می کنند به خدا نزدیکتر می شوند بنابراین موضوع اصلی، هدایت افراد برای رسیدن به اهدافشان می باشد. تلاش های معنوی و متمرکز بر روی اهداف شخصی در مسیری قرار می گیرند که در زندگی افراد به هم برخورد می کنند و این ارتباطات به پیوند معنویت و هوش منتهی می شود (همان منبع).
 
فصل دوم
ادبیات و پیشینه تحقیق
 
مقدمه:
در این فصل محقق بر ان شده است تا ازدیدگاههای نظری و پیشینه مطالعاتی تحقیق آنچنان که در خور و شایسته موضوع نسبتا جدید هوش معنوی در حوزه روانشناسی می باشد صحبت به میان آورد به همین منظور این فصل به سه قسمت تقسیم شده است . در بخش اول مفاهیم و مبانی هوش معنوی مورد بحث قرار گرفته است. در بخش دوم به سلامت روان پرداخته شده است و در بخش سوم محقق از سوابق مطالعاتی متناسب با موضوع در انتهای فصل به عنوان یک بخش مجزا  استفاده کرده است. 
 
مبانی نظری
بخش اول:هوش معنوی
تعریف معنویت
بررسی ها نشان داده اند که هوش معنوی یکی از انواع مختلف هوش بوده و به شکل مستقل رشد می یابد . هوش معنوی مستلزم اطلاعات همه جانبه و هماهنگی جنبه معنوی ،درونی ، روحی با جنبه ی بیرونی کار در جهان اطراف می باشد.هم چنین تجارب معنوی ممکن است با توجه به زمینه و ابزار هماهنگی خود نیز موثر واقع شود. بلوغ معنوی به شکل کارهای عقلی و عاطفی تؤام با دلسوزی در زندگی بروز می یابد و هوش معنوی برای مهارت در تصمیماتی که در سلامت روانی و جسمی تاثیر گذارند ضروری می باشد( منصوری،1386).
 
فصل سوم
روش تحقیق
 
روش تحقیق
انتخاب روش و نوع پژوهش بستگي به هدفها و ماهيت پژوهش و امكانات اجرايي آن دارد بنابراين زماني مي توان در مورد نوع تحقيق تصميم گرفت كه ماهيت موضوع پژوهش ،هدف ها و نيز وسعت دامنه تحقيق مشخص باشد .همچنين فرضيات تحقيق از عوامل تعيين كننده نوع روش تحقيق مي باشد. این پژوهش از نوع توصیفی وهمبستگی است زیرا محقق قصد داردبدون  دستکاری ودخل وتصرف روابط بین متغیر ها را اندازه گیری کند و همبستگی آنها را مشخص نماید. 
 
روش نمونه ‏گيري و حجم نمونه
حجم نمونه بر اساس جدول كرجسي و مورگان محاسبه شده است براين اساس با توجه به سطح اطمينان95/0 و اشتباه مجاز05/0 همبسته با آماره مجذور كاي حجم نمونه 300 نفر تعيين شده است .جهت جلوگیری ازافت نمونه تعداد 350 پرسشنامه توزیع گردیده است.
برای انتخاب مدارس مورد نظر از روش نمونه گيري خوشه اي چند مرحله اي استفاده شد ،چون واريانس درون خوشه ها زياد و بين خوشه ها كم است در جامعه اي كه بزرگ باشد ،واريانس متغير مورد نظر در واحد هاي نمونه گيري كه بعنوان خوشه معرفي مي شوند زيا د و بين خوشه ها كم است ،لذا معمولاً از روش نمونه گيري تصادفي ..خوشه اي استفاده مي شود در اين روش مي توان اطمينان حاصل نمود كه از هر طبقه جامعه آماري ،نمونه هاي با تعداد كافي انتخاب شده است (دلاور،1384).
 
روش  گردآوري داده‏ها :
روش گرد آوري اطلاعات در اين پژوهش به صورت ميداني و کتابخانه ای خواهد بود.بدین صورت که با استفاده از روش فیش برداری مبانی نظری تهیه و استخراج شد  و از روش میدانی با استفاده از پرسشنامه های زیر به جمع آوری داده ها اقدام گردید
الف:پرسشنامه سلامت عمومی پرسشنامه سلامت عمومی ( GHQ-28) بوده است .متن اصلی این پرسشنامه در سال 1927 توسط گلدبرگ  برای غربالگری اختلالات روان شناختی غیر سایکوتیک در مراکز درمانی و سایر جوامع طراحی و تدوین شده .این پرسشنامه دارای 28 سوال و مشتمل بر جهار مقیاس فرعی است و هر یک از آنها دارای 7 پرسش است. مقیاس های تشکیل دهنده ی « GHQ-28» عبارت است از : (1) علایم جسمانی (2) اضطراب و اختلال خواب (3) اختلال در کنش اجتماعی و (4) افسردگی (گلدبرگ و هیلر، 1979).در این مقیاس از روش نمره گذاری لیکرت و نمرات 0، 1، 2 و 3 به ترتیب از راست به چپ برای گزینه های سوالات پرسشنامه برگزیده می شود. در اثر اجرای این روش برای هر فرد پنج نمره به دست می آید؛ چهار نمره به مقیاس های فرعی و یک نمره به کل مواد پرسشنامه مربوط می شود. در نتیجه نمره کل یک فرد از صفر تا هشتاد و چهار و نمره هر زیر مقیاس از صفر تا بیست و یک متغیر خواهد بود. نمرات بین 14 تا 21 در هر زیر مقیاس و خامت وضع فرد در آن عامل را نشان می دهند (استورا، 1377).
ب:پرسشنامه هوش معنوی
پرسشنامه هوش معنوی مورد استفاده در تحقیق حاضر توسط والمن (2004)طراحی واستانداردگردیده و   توسط غباری و همکاران ( 1387 ) ترجمه و هنجاریابی شده است. نسخۀ اصلی آزمون شامل 36 ماده بود که براساس تحلیل های انجام شده فقط ماده هایی که بار 4/0 و بیشتر را در هریک از عوامل معنوی داشتند حذف نشدند . بر این اساس ، 7 ماده که دارای این ویژگی نبودند حذف و آزمون به 29 ماده کاهش یافت . از این 29 ماده ، 17 ماده بعد ارتباط باسرچشمه هستی (ربوبیت  ،2- مراقبت   ادراک فراحسی   4- وحدت و یگانگی)و 12 ماده نیز بعد زندگی معنوی با اتکا به هسته درونی(اندیشمندی : 6- ضربه روحی  7- معنویت کودکی  ) می سنجد (علی نیا ، 1388 ).  این آزمون دارای روایی محتوایی وضریب پایایی از طریق آلفای کرونباخ برای خرده مقیاس های هوش معنوی به ترتیب 86/0 و 83/0 بدست آمد (غباری و همکاران، 1387 ).دراین پژوهش نیز آلفای 85/0برای کل آزمون بدست آمد.شیوه نمره گذاری مقیاس هوش معنوی به این صورت است که به هر ماده از 1 تا 5 نمره تعلق می گیرد . بطور کلی این پرسشنامه شامل 29 ماده است که حداقل نمره آزمودنی 29 و حداکثر 145 خواهد بود.
روش‌ تجزيه و تحليل داده‏ها
پس از جمع آوري اطلاعات، نمرات با استفاده از نرم افزار آماري در دو سطح توصيفي و استنباطي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت در سطح توصيفي از جداول توزيع فراواني و شاخص هاي مركزي و شاخص هاي پراگندكي استفاده شد .در سطح استنباطي با توجه به نوع داده ها، جهت آزمون فرضیه های پژوهش از (ضریب همبستگی و رگرسیون چند متغیره)  به منظور تعیین تفاوت میانگین ها از T مستقل استفاده  شده است.
 
فصل چهارم
تحلیل یافته ها
 
دراین فصل نتايج تجزيه و تحليل اماري در دو قسمت جداگانه امار توصيفي و امار استنباطي در اين فصل مورد بررسي قرار مي گيرد. در اين پژوهش از روش هاي اماري توصيفي (فراوانی،ميانگين، انحراف معيار و) و از ازمونt برای تفاوت دو گروه و از ازمون پیرسون و رگرسیون چندمتغیری برای تعین رابطه بین متغیرها استفاده شده است.
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادها
مقدمه
در پژوهش حاضر براي بررسي رابطه هوش معنوی و سلامت عمومی دانش اموزان  دختر و پسر مقطع متوسطه ابتدا تعداد 300 نفر از نوجوانان  بصورت تصادفي انتخاب شدند و پرسشنامه هوش معنوی و سلامت عمومی برروي آنان اجرا گرديد. براي تجزيه و تحليل داده ها از روش هاي آماري توصيفي(ميانگين، انحراف معيار) و ضريب همبستگي پيرسون و تحليل رگرسيون و برای تعیین تفاوت میانگین ها از تی مستقل استفاده شد. در اين بخش به بحث و نتیجه گیری يافته هاي پژوهش مي پردازيم. 
 
 
 فهرست مطالب
                                                                   
فصل اول: کلیات تحقیق
مقدمه 2
بیان مساله 4
اهمیت و ضرورت تحقیق 7
هدف تحقیق 9
فرضیه های تحقیق 9
تعریف واژگان 10
فضل دوم: ادبیات وپیشینه تحقیق
بخش اول:هوش معنوی 12
تعریف معنویت 12
معنویت و مذهب 14
تعریف هوش 19 
تئوری هوش چندگانه 20
تعریف هوش معنوی از نظر صاحب نظران مختلف 22
تعریف هوش معنوی از نظر والمن 27
هوش معنوی و فرایند حل مسئله از نظر والمن 35
هوش معنوی و اخلاق 37 
هوش معنوی و منبع انرزی روانی 38
منشاء هوش معنوی 39
ارتقاء هوش معنوی 40
اندازه گیری هوش معنوی 41 
رابطه بین هوش معنوی و سلامتی 45
هوش معنوی و عرفان 46
هدف از تحقیق در هوش معنوی از دید والمن 48
بخش دوم : سلامت عمومی و ابعاد آن 49
مفهوم سلامت  عمومی 50
اهميت و تعاريف سلامت تن و روان 51
نظريه هاي پیرامون شخصيت سالم 52
نظريه‌ي انسان بالغ آلپورت 52
نظرية انسان با كنش كامل راجرز 52
نظريه انسان بارور يا مولد فروم 53
نظريه انسان خواستار تحقق خويشتن مزلو 54
نظريه انسان فرديت يافته يونگ 55
نظريه‌ي آبراهام مازلو 56
نظريه انسان از خود فرا رونده فرانكل 57
نظريه انسان اين مكاني و اين زماني پرلز 59
سلامتی و بیماری 62 
شیوه زندگی و بیماری 64
شخصیت و بیماری 65
مدل زیستی پزشکی 66
ارزیابی مدل زیستی پزشکی 67
مدل زیستی روانی اجتماعی 68
نقش عوامل روانی 68
آیینه سلامتی درمعنای زندگی 69
بخش سوم:پیشینه مطالعاتی تحقیق 71
فصل سوم: روش تحقیق
مقدمه 78
روش تحقیق 78
جامعه آماری 78
حجم نمونه و روش نمونه گیری 78
ابزار اندازه گیری 79
روش های آماری و تجزیه و تحلیل داده ها 80
 
فصل چهارم:تحلیل داده ها
تحلیل توصیفی 83
تحلیل استنباطی 86
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری
بحث و نتیجه گیری 93
محدودیت های تحقیق 103
پیشنهادات پژوهش 104
منابع فارسی 106
منابع لاتین 110
ضمایم 116
 
 
 فهرست جداول 
جدول شماره  4–1    شاخص هاي توصيفي سلامت عمومی پسر 83
جدول شماره  4–2   شاخص هاي توصيفي سلامت عمومی دختر 84
جدول شماره  4–3   شاخص هاي توصيفي هوش معنوی 85
جدول شماره  4–4      تحليل واريانس و مشخصه هاي آماري رگرسيون 86
جدول شماره  4–5   ضریب هبستگی بین باور مذهبی وسلامت جسمانی 87
جدول شماره  4–6   ضریب هبستگی بین باور مذهبی و میزان اضطراب 88
جدول شماره  4–7  ضریب هبستگی بین باور مذهبی و اختلال در عملکرد 89
جدول شماره  4–8 ضریب هبستگی بین باور مذهبی و میزان افسردگي 90
جدول 4-9:  آزمون t مستقل براي مقايسه ي هوش معنوی دانش آموزان دختر و پسر  91
جدول 4-10:  آزمون t مستقل براي مقايسه ي سلامت عمومی دانش آموزان دختر و پسر 92
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت : 50 هزار تومان

قیمت : 40 هزار تومان

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته روانشناسی با موضوع میزان اثر بخشی اموزش کودکانه بازی درمانی و ترسیم نقاشی بر اضطراب جدایی کودکان وسواس اجبار

چکیده : 
   پژوهش حاضر با عنوان اثر بخشیتاثیر بازی درمانی و ترسیم نقاشی در کاهش نشانه های اضطراب جداییکودکان 3 تا 6 سالانجام شده است. در اين پژوهش از روش شبه آزمایشی(پیش آزمون، پس آزمون با گروه کنترل) استفاده شده است. جامعه آماری پژوهش را کلیه کودکان دختر و پسر 3تا6سال با اختلال اضطراب جدایی مراجعه کننده به کلینیک های مشاوره و روان شناسی ، تشکیل داده اند.روش نمونه‌گيري در اين پژوهش از نوع تصادفي بود.ابزار گرداوری اطلاعات پرسشنامه CSIبوده است.نمونه شامل 30 کودک بوده است که از بین جامعه ی مذکور انتخاب و در سه گروه 10 نفره جایگزین گردیدند بدین شکل که 10 کودک در گروه بازی درمانی، 10 کودک در گروه ترسیم نقاشی و 10 کودک در گروه کنترل قرار گرفتند تجزيه و تحليل داده ها با استفادهاز آزمون كوواريانس انجام شد. نتایج باتوجه به مقدار اندازه اثر(479/0)و توان اماری92/0 نشان میدهد که آموزش بازی درمانی در کاهش نشانه های اضطراب جداییکودکان 3 تا 6 سال موثر است. همچنین نتایج نشان داد که ترسیم نقاشی در کاهش نشانه های اضطراب جداییکودکان 3 تا 6 سال موثر است. در مرحله پیگیری نیز  نتايج آزموننشان داد  مقادير مشاهده شده در مراحل مختلف اندازه گيري(پيش آزمون،پس ازمون و پيگيري ) متغیرهای وابسته(اضطراب جدایی)  در سطح معنا داری يكسان نمي باشد(05/0P>).همچنین در ادامه تغييرات متغیرهای وابسته كوچكتر از سطح معنادرای، نتيجه مي‌شود كه اثربخشی آموزش بازی درمانی و اموزش ترسیم نقاشی بر کاهش اضطراب جدایی کودکان 3-6 سالهدر طول زمان از پايداري مناسبي برخودار است(05/0 P<).
 
کلمات کلیدی: پایان نامه رشته روانشناسی - پایان نامه با موضوع کودک درمانی- بازی با کودک - رفع اضطراب کودک
 
فصل اول ( کلیات تحقیق )
1-1مقدمه 
بي‌شك حوزۀ درمان بشري يكي از چالش انگيزترين عرصه‌هاي تخصصي است و روان درماني نيز به واسطه ارتباط مستقيمي كه با سلامت جسماني و رواني دارد، در زمرۀ مهمترين آنها به شمار مي‌آيد. حوزۀ (درماني رواني) يا (روان درماني) از قدمتي به فرخناي خلقت آدمي و عمري به جواني رشته‌هاي روان‌پزشكي و روان‌شناسي برخوردار است. اکثرتحقيقات نشان مي‌دهند كه جلسات درمانی گروهی بر رفتار اعضاء خود تأثير دارد و مي‌تواند در شخصيت افراد تغييرات چشمگیري را به وجود آورد. جلسات درمانی گروهیفرصتي است كه در آن تك تك اعضاء مي‌توانند مشكلات ناشي از روابط بين افراد خود را آزادانه مطرح و آموزشهاي لازم را دريافت نمايند(اشتايدر ،2009).
بازي وسيله طبيعي كودك براي بيان و اظهار خود است. آدلر (1979)معتقد است، هرگز نبايد به بازيها بعنوان روشي براي وقت‌كشي نگاه كرد و يا گاری لندرث اظهار مي‌دارد كه بازي كردن براي كودك مساوي است با صحبت كردن براي يك بزرگسال، بازي و اسباب بازي كلمات كودكان هستند. متأسفانه هيچ تعريف واحد و جامعلي در مورد بازي وجود ندارد؟ (لندرث،2011).
كساني كه علاقمند به بازي و بازي درماني هستند، معناي روشني از كليۀ بازي در دست ندارند. تنها تعريف كه اغلب بدان استناد مي‌شود از اريكسون است كه مي‌گويد بازي عملكرد خود است، كوششي جهت هماهنگ كردن فرايندهاي جسمي و اجتماعي با خويشتن براي درك بيشتر دنياي كودكان مي‌بايد آنها را در هنگام بازي مورد مشاهده قرار داد. آنها از طريق بازي احساسات ناكاميهاي و اضطرابهاي خود را بيان مي‌دارد. در نتيجه بازيها براي درمانگران وسيله مناسبي هستند تا به دنياي كودكان وارد شوند و بدان طريق آنها را بيشتر و بهتر بشناسند و به مشكلات آنها پي ببرند. ابتدا مكاتب مختلف، روشهاي درماني يكساني را در خصوص برخورد با كودكان و بزرگسالان در پيش مي‌گرفتند اما به تدريج دريافتندكه نه تنها نمي‌توان روشهاي درماني مخصوص بزرگسالان را در مورد كودكان اعمال كرد بلكه مي‌بايد تكنيكهاي درماني را نيز به گونه‌اي متناسب با هر كودكي نمود. از اينرو بازي درماني به عنوان تكنيك درمان مشكلات كودكان در دنياي امروز تجلي پيدا كرده و به طور روزافزون در دنياي پيشرفته مورد استفاده قرار مي‌گيرد در فرايند رشد. مشكلات كودكان اغلب به خاطر عدم توانايي بزرگسالان براي درك و يا پاسخگويي مؤثر به احساسات و كوشش هاي آنها جهت ارتباط است(ساتر ،2011).
بازي براي كودكان همانند كلام براي بزرگسالان است. بازي وسيله‌اي است براي بيان احساسات برقراري روابط توصيف تجربيات اشكار كردن آرزوها و خودشكوفايي فعاليت بازي در واقع تلاش كودك براي كنار آمدن با محيط است كه از طريق او خود را مي‌يابد و دنيا را درك مي‌كند .گذاشتن كودك يا گروه كوچكي از كودكان در يك اتاق با يك بزرگسال و با تعدادي اسباب بازي كه احتمالاً كودك نيز با آنها آشنا مي‌باشد به معني اين نيست كه درمان بصورت خودكاري انجام مي‌گيرد. رويارويي درماني نتيجه درك درمانگر از داراي در بازي درماني تئوريهاي اصلي بازي درماني ، روند درمان و شركت منحصر بفرد كودك در برقراري ارتباطات خود است. روان درمانگر كودك بايد عميقاً معتقد به درك كامل آنچه كه اعتقاد دارد آنچه كه انجام مي‌دهد و چرا انجام مي‌دهد باشد. ميزان تأثيري فردي كه رفتارش به خاطر عدم درك كافي از تئوريهاي در خود را يك جامه بازي درماني هدايت مي‌شود. كامل شكل و ترديد است. بهترين مدل و الگوي درماني وجود ندارند. بازي درمانگري مي‌بايد ديدگاهي را كه مناسب كل شخصيتي باشد انتخاب كند(فینچام ،2012).
بازی درمانی  مربوط به روش از روان درمانی کودکان است که درمان گر (تراپیست) با ا ستفاده حالات احساسی، خیالی و اشارات کودک منظور او را به طور متوسط درک و راههای ارتباط را مقدور می سازد. هدف از بازی درمانی پیش گیری از مشکلات رفتاری و احساسی کودکان است که موجب اختلال در حالات رفتاری طبیعی و معمولی آنها می گردد. لذا این هدف موجب رشد فهم و ادراک و همچنین ارتباط بیشتر بین کودک و اولیاء (مربی او) می گردد. کمترین مشخصه این هدف رشد بیان لفظی و قادر بودن او در تشریح تصورات و مشاهداتش می باشد. کنترل تحرکات ذهنی و انطباق آنها جهت پیشگیری از اضطراب و حتی خنثی کردن آنها (تشویش) و بالا بردن اعتماد و ارتباط با اطرافیان نمونه های دیگر این روش است در این روش درمانی خردسالان به طور طبیعی و خیلی ساده نوع فکر و احساس خود را بروز می دهند حتی بهتر از ارتباطات لفظی (بیان). هنگام بازی کودک (تراپییست) ضمن شناخت بهتر از نحوه استفاده او از وسائل مورد علاقه اش که برایش خیلی مهم جلوه می کند به او کمک می کند خصوصیات ذاتی خود را بروز دهد و به تشخیص بهتر در درمان اختلالاتروانی چون اضطراب جدایی منجر شود.. 
 
1-4اهداف تحقيق
1-4-1هدف کلی
 تعیین اثربخشی بازی درمانی و ترسیم نقاشی در کاهش نشانه های اضطراب جدایی کودکان 3 تا 6 سال.
 
1-4-2اهداف جزیی
1-تعیین اثربخشی بازی درمانی در کاهش نشانه های اضطراب جدایی کودکان 3 تا 6 سال.
2-تعیین اثربخشی ترسیم نقاشی در کاهش نشانه های اضطراب جدایی کودکان 3 تا 6 سال.
 
1-5فرضیه های تحقیق
1-جلسات بازی درمانی در کاهش نشانه های اضطراب جدایی کودکان 3 تا 6 سال موثر است.
2-جلسات ترسیم نقاشی در کاهش نشانه های اضطراب جدایی کودکان 3 تا 6 سال موثر است.
 
1-6تعاريف واژگان و اصطلاحات 
1-6-1تعاریف نظری
بازی درمانی
 بازی درمانی به عنوان یک ارتباط بین فردی پویا بین کودک و درمانگر آموزش دیده در فرایند بازی درمانی توصیف می شود که رشد یک ارتباط امن را برای کودک تسهیل می نماید تا کودک به طور کامل خود را ابراز نماید و مهارت های کنترل خود را بهتر فرا بگیرد(پورتر، هرناندز  ریف و جسی ، 2007، به نقل از فتحعلی پور، مکوندی و حیدری، 2013: 233).
ترسیم نقاشی
 منظور از ترسیم نقاشی ، آموزش نقاشی نیست، بلکه ارائه فرصت هایی به فرد است تا از طریق رنگ ها، و خطوط، احساسات و عواطف و نیاز ها و حتی دانشته های خود را به نحوی که مایل است، آزادانه بیان کند( به پژوه و نوری، 1381: 157).
اختلال اضطراب جدایی
اختلال اضطراب جدایی یکی از شایع ترین اختلال های اضطرابی در کودکان است. اين اختلال حداقل بايد 4 هفته طول بكشد، قبل از 18 سالگي شروع شود، و ناراحتي قابل ملاحظه يا تخريب در زمينه‌هاي مهم كاركرد به وجود آورد. اختلال اضطراب جدايي وجود حداقل سه علامت مربوط به نگراني مفرط در ارتباط با جدايي از فرد مورد وابستگي عمده را ايجاب مي كند. نگراني ممكن است بصورت اجتناب از رفتن به مدرسه، ترس و ناراحتي موقع جدايي، شكايات مكرر نظير علائم جسمي بصورت سردرد و دلدرد به هنگام انتظار جدايي و كابوس مربوط به مسائل جدايي تظاهر نمايد (انجمنروانپزشکیآمریکا، 1381، به نقل از ذوالفقاری مطلق و همکاران: 381).
1-6-2تعاریف عملیاتی
بازی درمانی
فنونی که توسط پژوهشگر در طی دوازده جلسه و هر جلسه به مدت45 دقیقه ارایه میشود.
ترسیم نقاشی
فنونی که با بهره گیری از وسایل ترسیم نقاشی شامل مداد، کاغذ، مداد رنگی، توسط پژوهشگر در طی 10 جلسه و هر جلسه به مدت45 دقیقه آموزش داده می¬شود.
 
 
دانلود پایان نامه روانشناسی تربیت کودک و بازی با کودکان
دانلود پایان نامه رشته روانشناسی با موضوع 
میزان اثر بخشی اموزش کودکانه بازی درمانی و ترسیم نقاشی بر اضطراب جدایی کودکان وسواس اجبار
قالب فایل : word ---  تعداد 120 صفحه --- 5 فصل
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی - علوم تربیتی و مشاوره
 
فصل دوم
ادبیات و پیشینه تحقیق
 
در این فصل محقق برآن شده است تا ازدیدگاههای نظری و پیشینه مطالعاتی تحقیق آنچنان که در خور و شایسته موضوع در حوزه روانشناسی می باشد صحبت به میان آورد به همین منظور این فصل به چهارقسمت تقسیم شده است . در بخش اول مفاهیم و مبانی اضطراب جدایی مورد بحث قرار گرفته است. در بخش دوم به بازی درمانی پرداخته شده است ودرادامه به مبحث درمان مبتنی بر ترسیم نقاشی اشاره شده است در بخش چهارم محقق از سوابق مطالعاتی متناسب با موضوع به عنوان یک بخش مجزا  استفاده کرده است. 
2-1بخش اول : اضطراب جدایی
همه انسان ها در طول زندگی, ترس و اضطراب را به عنوان دو هیجان طبیعی و اصلی تجربه می کنند. ترس ها و اضطراب ها, انسان ها را بر آن وا می دارد که از خود رفتارهایی برای بقاء خود نشان دهند. محرک هایی که در انسان ترس و اضطراب ایجاد می کند در طول جریان رشد تغییر می کند. ترس و اضطراب جزیی از زندگی طبیعی کودک محسوب می شود مگر آنکه خللی به زندگی کودک وارد کند.
 
فصل سوم
روش تحقیق
 
3-1مقدمه 
در این فصل جزییات پژوهش شامل نوع مطالعه ،جامعه و نمونه پژوهش ،معیارهای انتخاب افراد مورد مطالعه، حجم نمونه و روش نمونه گیری مورد بحث قرار خواهد گرفت. همچنین به شرح محيط پژوهش، متغیرها و نحوه سنجش آنها  ، ابزار آزمون ،روایی و پايايي ابزار، روش اجرای پژوهش و آزمونهاي آماري پرداخته می شود.
3-2روش تحقیق
پژوهش حاضراز نظر هدف نوعی تحقیق کاربردی است. هدف تحقیقات کاربردی توسعه دانش کاربردی در یک زمینه خاص است. به عبارت دیگر تحقیقات کاربردی به سمت کاربرد عملی دانش هدایت می شوند(سرمد و همکاران،1383). پژوهش حاضر شبه آزمایشی (پیش آزمون- پس آزمون با گروه کنترل)  است .
3-3جامعه آماري
 جامعه آماری پژوهش را کلیه کودکان دخترو پسر 3تا6سال با اختلال اضطراب جدایی مراجعه کننده به کلینیک¬های مشاوره و روانشناسی  در ، تشکیل می دهند. 
3-4حجم نمونه و روش نمونه ‏گيري 
نمونه شامل 30 کودک(دختر و پسر) بوده است که به روش نمونه گیری تصادفی از بین جامعه¬ی مذکور انتخاب شده است. از آنجایی که در روان درمانی بهتر است تعداد اعضا برای هر گروه بیش از 10 تا12نفر نباشد(ثنایی،1383)،تعداد اعضای شرکت کننده رادر پژوهش حاضر می توان مناسب دانست. از سوی دیگر تعداد شرکت کنندگان در پژوهش حاضر با  تعداد شرکت کنندگان پژوهش¬هایی مشابه نیز همخوان است، لذا برای هر گروه  10 آزمودنی و برای کل گروه 30 آزمودنی در نظر گرفته شده است. انتخاب نمونه بدین شکل بوده است که ابتدا از تمامی والدین کودکان مراجعه کننده به کلینیک های مشاوره و روان شناسی شهرکرد خواستهشدتاپرسشنامهاضطراب جداييرادرموردآنانتكميلنمايند. سپس از30 کودک كهبراساسيافتههايبخشاولبالايخطبرش 4 بوده اند، باتوجهبهرضايتوالدينآنها به صورت تصادفیانتخاب و در سه گروه 10 نفره جایگزین گردیدند بدین شکل که 10 کودک در گروه بازی درمانی، 10 کودک در گروه ترسیم نقاشی و 10 کودک در گروه کنترل قرار گرفتند.
3-5طرح پژوهش
پژوهش حاضر  از نظر روش شبه آزمایشی و از نوع  طرح نوع پیش آزمون- پس آزمون با گروه کنترل  است که در آن دوگروه آزمایش(گروه بازی درمانی و گروه ترسیم نقاشی) و یک گروه کنترل وجود دارد. ازهرسه گروه قبل از اجرای مداخله آزمایشی، پیش آزمون  و بعد ازپایان جلسات،پس آزمون  گرفته  شده است.طرح پژوهش حاضر در جدول 1-3 نشان داده شده است:
جدول 1-3 طرح پژوهش
گروه ها پیش آزمون متغیر مستقل پس آزمون
آزمایش1(بازی) 1T X 2T
آزمایش 2(ترسیم نقاشی) 1T X 2T
کنترل 1T _ 2T
پیگیری - _ 2T
 
پژوهش حاضر دارای دو متغیر مستقل  شامل بازی درمانی و ترسیم نقاشی و  یک متغیر وابسته شامل  اختلال اضطراب جدایی است.  اعضای گروه¬های آزمایش قبل از دریافت بازی درمانی و ترسیم نقاشی در قالب پیش آزمون از نظر اختلال اضطراب جدایی مورد ارزیابی قرار گرفته اند وسپس  اعضای گروهی که قرار بود بازی درمانی را دریافت نمایند و اعضای گروه ترسیم نقاشی در طی 10 جلسه آموزش¬های لازم را دریافت نموده اند اعضای گروه کنترل در این مدت درمانی را دریافت نکرده اند. بعد از پایان جلسات درمان از هر سه گروه پس آزمون از نظر اختلال اضطراب جدایی مورد ارزیابی قرار گرفتند تا میزان تأثیر این درمان¬ها بر اختلال اضطراب جدایی مورد بررسی قرار بگیرد.  سپس 45 روز پس از اخذ پس آزمون، به منظور اندازه گیری میزان ثبات تغییرات در محیط واقعی از آزمودنی¬های هر سه گروه آزمون پیگیری به عمل آمد.
 
 
3-8روش‌تجزيه و تحليل داده‏ها
برای تجزیه و تحلیل داده ها در بخش توصیفی از آمار توصیفی  شامل فراوانی، درصد، میانگین، انحراف معيار استفاده خواهد شد. در بخش آمار استباطی جهت بررسی فرضیه ها و سوالات پژوهش ازآزمون تحليل كوواريانس  استفاده  شد. قبل از استفاده از آزمون تحليل كوواريانس، ابتدا پیش فرض های آن شامل نرمال بودن، همگنی شيب‌ رگرسيون، وجود رابطه خطي و برابري واريانس‌ها بررسی شدند. کلیه تحلیل ها با استفاده از نرم افزارSPSS  انجام شد.
 
 
 
فهرست مطالب
عنوان                                                                                
چکیده
فصل اول:
کلیات پژوهش
مقدمه
بيان مسأله
اهمیت و ضرورت تحقیق
اهداف تحقیق
فرضیه های  تحقیق
تعاریف اصطلاحات
فصل دوم:
ادبیات و پیشینه تحقیق  
بخش اول:
بخش دوم:
بخش سوم
بخش چهارم: پیشینه پژوهش
فصل سوم:
روش تحقیق
روش تحقیق
جامعه اماری
روش نمونه گیری و حجم نمونه
فرایند جلسات آموزشی
طرح پژوهش
ابزار گرد آوری داده ها
روش تجزیه وتحلیل داده ها
فصل چهارم:
تحلیل داده ها
 شاخص های توصیفی 
آزمون فرضیه
فصل پنجم:
بحث و نتیجه گیری
بحث و نتیجه گیری
 محدوديتها
 پيشنهادات
منابع
ضمایم
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر

 

پایان نامه  روان شناسی مقایسه میزان تحمل استرس بین دانشجویان مجرد و متاهل رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور

چکیده : عموماً استرس  ناشی از لزوم سازگاری جسمانی، روانی، و هیجانی ما با تغییرات است. منظور از «تغییرات» صرفاً فرایندهای منفی نیست. برای مثال ، اگر پس از مدت ها کار کردن در یک اداره به شما ، ترفیع شغلی خاصی داده شود که منتظر آن می بودید، از گرفتن این ترفیع خوشحال و هیجان زده می شوید، اما اگر این ترفیع زمانی به شما داده شود که انتظار آن را نداشته باید یا خود را سزاوار گرفتن آن ندانید از بروز چنین تغییری دچار اضطراب  و ناراحتی خواهید شد. 
 استرس  در حد کم بسیار مفید است چون نه تنها سبب به وجود آمدن علاقه و انگیزه در زندگی ما می شود، بلکه باعث ایجاد اعتماد به نفس  نیز می گردد. نمی توانیم بگوییم تغییرات عادی که در زندگی ما پیش می آیند کاملاً بی ضرر هستند، بلکه برای ایجاد نظم و ادامه ی زندگی بهتر ما باید قدرت سازگاری خود را دائماً بهبود بخشیم. هنگامی که ما با تغییراتی مواجه می شویم و با آنها دست و پنجه نرم می کنیم به مرور مقاوم تر می شویم، اما زمانی که تغییرات شدیدی در زندگی ما رخ می دهد و یا تأثیر منفی زیادی در برهه ای خاص بر زندگی ما می گذارد، قابلیت سازگاری ما بیش از اندازه آسیب می بیند و کاهش می یابد.
همه ی ما نیازمند توازن جسمانی و هیجانی هستیم؛ هنگامی که احساس خوشحالی و راحتی می کنیم این توازن برقرار است، اما زمانی که تغییرات ناخوشایندی برایمان پیش می آید، این توازن به خطر می افتد. به منظور ایجاد مجدد توازن، ما معمولاً عکس العمل های خاصی از خود نشان می دهیم که هانس سلیه (HANS SELYE ) در کتاب خود به نام استرس زندگی از این عکس العمل ها به عنوان نشانه های انطباق عمومی (G.A.S) یاد کرده است.
 بلافاصله پس از مواجهه یک فرد با عوامل استرس زا، نشانه های انطباق عمومی در فرد ظاهر می شود. اولین مرحله، اعلام خطر است که در این مرحله بدن با افزایش فشارخون ، ترشح آدرنالین و کشیدگی عضلات ، آماده ی مقابله با موقعیت به وجود آمده، می گردد. 
دومین مرحله، مقاومت (RESISTENCE STAGE ) نامیده می شود، که در طی آن، تمام عکس العمل های جسمانی و روانی افزایش می یابد تا فرد بتواند برای مقابله با عوامل استرس زا  آماده شود. البته هر فرد تا حد معینی قدرت تحمل و مقاومت در برابر عوامل استرس زا را دارد و بعد شخص وارد.
 سومین مرحله که فرسودگی (EXHAUSTION ) نام دارد، می شود.
تصور این مسئله چندان دور از ذهن نیست، که اگر مدت زمان مقاومت شما در برابر عوامل استرس زا به درازا کشیده شود، توان شما تحلیل می رود و بیمار خواهید شد. اگر شما مجبور باشید هر روز با یک رئیس پُر توقع رو به رو می شوید که همیشه در حال انتقاد است و هیچ گاه لب به تشویق نمی گشاید ، نهایتاً از پای در خواهید آمد. اگر شما ملزم به نگهداری یکی از خویشاوندان بیمار یا علیل خود باشید و این کار را به تنهایی انجام دهید، خود شما به زودی دچار بیماری جسمی یا روحی خواهید شد. به طور کلی، اگر استرس برای مدت طولانی و به طور دائم وجود داشته باشد باعث بروز ناراحتی هیجانی و جسمانی می شود. 
هنگامی که فرد در اثر عوامل استرس زا به مرحله ی سوم می رسد، یعنی، واقعاً دچار مشکل اساسی و معضل شده است، حتی اگر نشانه های مرحله ی اول و دوم را نادیده گرفته باشد. اگرچه اصطلاح «اعلام خطر» در فرد به معنی شروع آمادگی آگاهانه در برابر تغییرات تهدید کننده است، اما وجود این مرحله چندان هم الزامی نیست، زیرا در این مرحله بدن و مغز آماده ی عکس العمل هستند و این آمادگی کاملاً ناآگاهانه و خود به خودی است و می تواند به سادگی اتفاق بیفتد.
استرس اصطلاح و موضوع عینی و معینی نیست، حتی اگر شما بتوانید به بهترین شکل استرس را تعریف نمایید، باز هم برای توضیح آن از امور غیر عینی، همچون احساس ناراحتی جسمی یا روحی کمک خواهید گرفت. 
تعریف ذهنی از استرس روشن می سازد که استرس مترادف و هم معنای کار محوله یا انجام مسئولیت های متعدد نیست، زیرا در این صورت هیچ کس را نمی توان یافت که زندگی عاری از استرس داشته باشد. اگرچه افرادی هستند که کارهای زیاد و مسئولیت های بزرگی بر عهده ی آنان است، اما دچار استرس نمی شوند و با مسائل به خوبی کنار می آیند. استرس نه تنها خود ناشی از شرایطی است که ما با آن مواجه هستیم، بلکه تا حدودی نیز زاییده ی نگرش خاص ما در برخورد با آن موقعیت است. از همین رو، می توان گفت افراد متفاوت، عکس العمل های مختلفی در برابر استرس از خود نشان می دهند. 
 
کلمات کلیدی: دانلود پایان نامه با موضوع عوامل استرس زا - مقایسه استرس بین دانشجویان مجرد و متاهل - استرس و اضطراب
 
کلیات پژوهش
مقدمه : 
افراد جامعه کنونی بیش از پیش نسبت به استرس و پیامدهای آن هوشیار شده اند . بزرگسالان ، نوجوانان و حتی کودکان از آلودگی محیط زیست امکان وقوع یک جنگ هسته ای به پایان رسیدن منابع طبیعی وجوه اافزوده های غذایی و مواد سرطان زا و .... سخن می گویند و تمامی این مسائل بخشی از زندگی روزمره را تشکیل می دهند .
 زندگی عصر ما چنان است که در اغلب خانواده ها پدر و مادر هر دو باید کار کنند تا بتوانند هزینه های روز افزون را تامین نمایند . طلاق افزایش یافته ، ازدواج مجدد هم امری نا ممکن نیست .افزون بر رسانه های گروهی ، افراد به مشاهده ی صحنه های جنگ خشونت ، تخریب ، بی رحمی و مرگ و کشتار عادت داده اند (استوا ، ١٩٩٨) 
استرس یکی از مفاهیم مهم در مطالعه روانشناسی و بهداشت روانی به شمار می آید و به کفیات گوناگون در زندگی اطلاق می شود و به عنوان علل بسیاری از درد ها ، ناراحتی ها و بیماری ها و بیماری ها تلقی می شود . مردم عادی آن را پدیده ای رنج آور و ناخوشایند ، پزشکان مسئله را از دید واکنش های فیزولوژیک روانپزشکان بنا را بر فشارهای عصبی و به کار بردن مکانسیم های سایکوفیزیولوژیک و بالاخره روانشناسان آن را تغییر رفتار و حالات هیجانی و بحرانی می دانند (اتکینسون ، ترجمه براهنی ، ١٣٦٧ ) 
مطالعه استرس به عنوان احساس حاصل از ارزیابی موقعیتی به عنوان فشار یا اضافه باری به منابع روانشناختی ، مطالعه چگونگی تعادل بین جسم و روان است . محققان بر این نکته توافق دارند که ما را در وریطه ی یک همه گیری استرس هستیم که باعث بیماری و حتی مرگ می شود . اما درباره ی چگونگی تعریف استرس توافق کمتری دارند . تعریف استرس دشوار است . 
نظریه پردازان مختلف این اصطلاح را به شیوه های مختلفی بکار برده اند . یکی از شیوه های رایج تعریف استرس در نظر گرفتن آن به عنوان محرک است .
 توماس هوامز (١٩٧٩) استرس را واقعه محرکی که لازم است فرد با آن سازگار شود تعریف کرد . بنابراین استرس به عنوان یک محرک ، هر موقعیتی است که در خواست های غیر معقول و فوق العاده را داشته و نیازمند تغییر در الگوی زندگی جاری فرد باشد (هولمزو راهه ١٩٧٦) 
موارد استرس به عنوان یک محرک شامل امتحان بلایای طبیعی و جدایی زناشویی است این واقع استرس زا هستند . چون فرد را ملزوم به انجام رفتارهای سازگارانه برای کنار امدن با درخواست های محیطی تحمل شده می کند . 
استرس به شکل دیگر می تواند به صورت پاسخ فیزیولوژیکی در نظر گرفته شود (سیله ١٩٧٦) طبق نظر هانس سیله فیزیولوژیست ، الگوی نا متمایز فعالیت فیزیولوژیکی ذاتاً ناگوار است . زیرا تند شدن ضربان ، قلب ، تند شدن تنفس و افزایش تنش عضلانی و کارکرد تعادل حیاتی را مختل می کند . طبق نظریه سیله ، هرگاه شخصی برای مدت طولانی انگیختگی ، فیزیولوژیکی را تجربه کند (مثل بیمار تب دار ) بدن دچار استرس می شود . پژوهشگران دیگر می گویند واکنش استرس نه تنها تغییرات فیزولوژیکی بلکه اختلال واکنش های رفتاری – حرکتی (مثل لرزش دست ، اختلال های گفتاری) آشفتگی هیجانی و بدکاری شناختی را شامل می شود (لازاروس ١٩٦٦) 
چون مردم به محرک های یکسان ، به صورت متفاوت واکنش نشان می دهند پس باید استرس را چیزی بیش از یک محرک در نظر گرفت . لازاروس و فوکلمن مخالف در نظر گرفتن استرس به عنوان پاسخ فیزیولوژیکی نیز هستند . بسیاری از وقایع زندگی نظیر ورزش و عاشق شدن ، به تشدید فعالیت دستگاه عصبی خودمختار می انجامد ولی شخص ورزش و عشق را به عنوان یک عامل استرس زا تجربه نمی کند . 
دانشجویان در جامعه ای زندگی می کنند که مشخصات بارز آن را می توان افزایش جمعیت ، شهر نشینی گسترش موسسات و پیچیدگی تکنولوژی در ارتباطات دانست و این موارد بیش از پیش انسانها و مخصوصاً دانشجویان را به هم نزدیک کرده و باعث شده تا آنها در جهت رقابت با سایرین به تکاپو و تلاش بیشتر وادار شوند . از این طریق افزایش توقعات و انتظارات روز افزون جامعه نیز در جهت رفع این توقعات و حل موارد فوق مسمر الثمر نخواهد بود .
 یکی از مهمترین موضوع که با آن بیشتر در این تحقیق سرو کار داریم استرس ها و عواملی که باعث این فشار های عصبی است که همه دانشجویان با آن درگیر هستند که باید آنها را بشناسیم .
 امروزه استرس به عنوان مهمترین فاکتور در جوامع می باشد که باعث به وجود آمدن امراض جسمی و اختلاهای روانی در رفتارهای دانشجویان است . استرس در زندگی دانشجویان به شیوه های متفاوتی بروز می کند ، پرخاشگری ناگهان در پاسخ به یک سوال ساده لوحانه ، سر درد شدید در پایان یک روزگاری سخت ، بروز عصبانیت برای همین میزان تحمل دانشجویان به استرس نسبت به فاکتورهای شخصیت و محیط متفاوت است و آنها در دوران تحصیل استرس را تجربه می کنند . گروهی از روانشناسان رفتاری استرس را بیماری شایع قرن نامگذاری کرده اند در حالی که در عصر حاضر که در آن هستیم عصر استرس و فشارهای روانی و عصبی است دوره ای که در آن دانشجویان بیش از هر زمان دیگری در معرض عوامل وجود استرس قرار گرفته و مسائل و مشکلات بی شماری از هر طرف آنها را احاطه کرده است . 
از آنجایی که عصر حاضر را دوران اضطراب و استرس نامیده ، پیچیدگی های جاری جامعه بشری ، سرعت تغییرات و بی توجهی نسبت به زمینه های مذهبی و ایئولوژیک و نظام اجتماعی و عاطفی خانواده برای افراد و اجتماع بشری تضاد ها و تعارض های تمدن بشر و ارتباطات اجتماعی استرس های تازه ای نیز پدید آورده است که مقابله با آنها برای هر فردی لازم و ضروری است . از طرفی نیز همه استعدادهای عظیم و کشف نشده ای برای رشد و تکامل و دگرگونی ، توانایی یافتن معانی ژرفتر ، دست یافتن به توفیق بیشتر در زندگی بهره مندیم . بنابراین استفاده از تواناییها و استعدادها برای مقابله با انواع استرسهایی که در زندگی روزمره برایمان پدیده می آید ، امکان پذیر می باشد .
از نظر فیزیکی رویداد یکسانی در مورد بروز استرس  برای همه ی ما اتفاق می افتد. به محض این که با شرایط استرس زا برخورد می کنیم، پاسخ اولیه ی ما در مقابل استرس به صورت «جنگ و گریز» آشکار می شود. در این وضعیت، میزان تنفس افزایش می یابد (امکان استفاده ی مغز و عضلات از اکسیژن اضافی)، ضربان قلب افزایش می یابد، فشارخون  بالا می رود،  قند   و چربی  بیشتری برای تولید انرژی اضافی به درون رگ ها آزاد می شود، انقباض عضلانی بیشتر شده، بزاق دهان کم می شود و میزان تعریق بدن افزایش می یابد. تمام حواس ما فعال می گردند و آدرنالین و کورتیزول به منظور آمادگی هر چه بهتر در بدن آزاد می شوند. این پاسخ های فیزیولوژیکی خودکار بسیار مفید بوده و برای ما چون اعلام وضعیت خطر است؛ به عنوان مثال، هنگامی که خانه ی ما آتش می گیرد بروز این واکنش ها باعث می شود که ما به سرعت از موقعیت خطر بگریزیم. برای مثال، اگر شما به ملاقات مهمی که فردا در محل کارتان خواهید داشت فکر کنید، واکنش های خودکاری در شما ایجاد می شود که نمایانگر این است که شما با مشکلی مواجه شده اید. در مثال اول، انرژی اضافی بدن در مسیر مفیدی به کار می افتد، اما در مثال دوم، انرژی تولید شده جایی برای مصرف شدن ندارد؛ بنابراین، همان طور که نشسته اید و به ملاقات فردا فکر می کنید هورمون های مربوط به استرس  در سراسر بدنتان پراکنده می شوند – لذا شما در تمام بدنتان حالت آماده باش را حس می کنید. در برخی از افراد در چنین مواردی ترشح اسید معده  زیاد می شود که در صورت ادامه ی آن ، احتمال بروز زخم معده در آنان افزایش می یابد. همچنین طولانی بودن استرس و ناتوانی در سازگاری مناسب با آن منجر به خستگی بدنی شده و امکان ابتلا به بیماری قلبی و کلیوی را افزایش می دهد.
 
بیان مسئله : 
 
استرس به سه مفهوم در نظر گرفته شده است (الهه میرزایی ، ١٣٧٨ ) در یک رویکرد ، تمرکز بر محیط معطوف است و استرس به عنوان محرک توصیف شده است که شامل واقعه یا رشته ای از شرایط ویژه به عنوان مثال ، زمانی که فرد می گوید شغل من بسیار پر استرس است از همین دیدگاه به مفهوم استرس نگاه کرده است . وقایع و شرایطی تهدید کننده یا زیان بخش اند و در نتیجه احساس تنش ایجاد می کند ، استرس زا خوانده می شود . 
رویکرد دوم استری را به عنوان پاسخ در نظر گرفته و تمرکز آن بر واکنش مردم به عوامل استرس زا ست . از این دیدگاه مردم به نقشی که احساس می کنند استرس می گویند  مانند زمانی که فرد می گوید : به هنگام سخنرانی احساس استرس می کنم . پاسخ فرد شامل دو جزء مرتبط با هم است . جزء شناختی که شامل رفتار ، الگوی فکری و احساسات است . مانند زمانی که احساس می کنید عصبی هستید و جزء فیزیولوژیکی که برانگیختگی های جسمی را در بر می گیرد مانند زمانی که قلبتان تند تند می زند دهانتان خشک می شود و عرق می کند (الهه میرزایی ، ١٣٧٨)
 
مقایسه استرس و اضطراب در افراد مجرد و متاهل
دانلود پایان نامه با موضوع :
مقایسه میزان تحمل استرس بین دانشجویان مجرد و متاهل رشته روانشناسی
قالب فایل: word  --- تعداد 95 صفحه --- 5 فصل  
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی - مشاوره و علوم تربیتی
 
 
خلاصه ای از فصل سه :
روش تحقیق
 
روش تحقیق : 
این تحقیق از نوع پی رویداد  ودر قالب روش میدانی جمع اوری داده ها انجام شد . 
 
 
 
جامعه آماری : 
جامعه اماری این پزوهش کلیه دانشجویان مجرد و متاهل رشته روانشناسی دانشگاه  می باشد . 
 
نمونه پژوهش : 
نمونه شامل ٦٠(٣٠ فرد مجرد و ٣٠متاهل ) نفر از دانشجویان روانشناسی که با روش نمونه گیری به صورت تصادفی انتخاب شدند . 
 
ابزار پژوهش : 
 
ابزار پژوهش در این تحقیق که برای سنجش میزان استرس بکار بردیم ، پرسشنامه کنار امدن لازاروس می باشد . این پرسشنامه برای شناسایی افکار و اعمالی طراحی شده که فرد از انها برای مقابله با حوادث استرس بر انگیز خاص استفاده کرده است . این پرسشنامه فرآیندهای کنار امدن را می سنجد ، نه گرایشها یا سبک کنار امدن را . 
در پاسخ دهی به سوالات پرسشنامه افراد به هر ماده بر اساس یک مقیاس چهار گزینه ای لیکرت پاسخ می دهند که نشان دهنده فراوانی هر یک از راهبردهای مورد استفاده است : صفر نشانگر » بکار بردم » 1- نشانگر « تا حدی بکار بردم » 2- نشانگر « بیشتر مواقع بکار بردم » 3-نشانگر «زیاد بکار بردم» می باشد . پرسشنامه روشهای کنار آمدن لازاروس شامل 66 سوال است که ٥٠سوال آن در ٨ مقیاس روشهای کنار آمدن رویارویانه ، دوری جویی ، خویشتن داری ، جستجوی حمایت اجتماعی ، مسئولیت پذیری ، گریز اجتناب ، حل مدبرانه مسئله ، ارزیابی مجدد مثبت). بنابراین این مقیاس را به 60 نفر از دانشجویان روانشناسی مقطع کارشناسی واحدشهر ری و ارائه می دهیم . 
 
چگونگی جمع اوری اطلاعات : 
 
پرسشنامه را به ٦٠ نفر از دانشجویان مجرد و متاهل به صورت مساوی به هر گروه٣٠نفر می دهیم و ضرورت این تحقیق را برای آنها توضیح داده و از آنها تقاضا می نماییم که به پرسشهای مطرح شده با کمال دقت پاسخ دهند . 
 
تجزیه و تحلیل داده ها : 
 
در این تحقیق برای تجزیه و تحلیل داده از شاخص های آمار توصیفی و استنباطی شامل فراوانی ، میانگین ، انحراف استاندارد و تفاوت میانگین ها به روش تجزیه و تحلیل از طریق مقایسه میانگین دو گروه از دانشجویان مجرد و متاهل روانشناسی . انحراف استاندارد و بعد از T بر اساس میانگین و انحراف استاندارد بدست آمده محاسبه شده است . روش امواری استفاده شده در این پزوهش T مستقل می باشد . 
 
 
 
 
فهرست مطالب
 
 
 
   عنوان   
 
                                                                                                                    
                                 فصل اول : کلیات پژوهش       
 
چکیده........................................................................................   2
مقدمه   .....................................................................................  11 
بیان مسئله  ..............................................................................   75
اهداف پژوهش ............................................................................   18
اهمیت وضرورت پژوهش ................................................................   19
فرضیه پژوهش .............................................................................  20
-اهداف کلی
- اهداف فرعی
تعاریف نظری ..............................................................................  21
تعاریف عملیاتی  .........................................................................   22
                 
                            فصل دوم :ادبیات نظری و پژوهشی
مفهوم استرس ...........................................................................  24
9 نشانه استرس................... ......................................................  28
تاثیر استرس بر شیر مادر...............................................................  32
تاثیر استرس برحافظه و یادگیری......................................................  35 
نقش استرس در موفقیت انسان......................................................  37
شیوه های کنترل و مقابله با استرس  .............................................. 42
استرس و روزمرگی.......................................................................  55
تاثیر استرس بر پوست..................................................................  59
استرس و نقش زیانبخش بایدها......................................................  61
ادبیات نظری  ..............................................................................  64
انواع روشهای مقابله لازاروس ........................................................  65
روشهای کنار آمدن  با استرس .......................................................  66  
دیدگاه پزشکی به استرس.........................  ..................................  67
مقابله با استرس ازدیدگاه روانشناسی  ...........................................  70
پیشینه تحقیق  ...........................................................................  71
                             فصل سوم :روش تحقیق
روش تحقیق  ..............................................................................  78
جامعه آماری  ..............................................................................  78
 نمونه پژوهشی  .........................................................................  78
ابزار پژوهش  ..............................................................................  79
جمع آوری اطلاعات  ......................................................................  80
تجزیه و تحلیل داده ها  ..................................................................  80
 
 
                            فصل چهارم: تجزیه و تحلیل دادها
 
 
                                   فصل پنجم:بحث و نتیجه گیری
 
نتیجه گیری.................................................................................  94
پیشنهادات..................................................................................  95
محدودیت ها................................................................................  95
 
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر

 

پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی رشته علوم تربیتی مقایسه و بررسی میزان پرخاشگری بین افراد مبتلا به بیماری پرفشاری خون و افراد عادی

بيان مسئله : آيا بين ميزان پرخاشگري در افراد مبتلا به بيماري پرفشاري خون (hyper tension) و افراد عادي تفاوت وجود دارد؟
اهميت پژوهش :  بيماري پرفشاري خون در طبقه بنديهاي متخصصان بهداشت روان ‹‹ICD ›› طبقه بندي بين المللي بيماريهاي رواني در دسته بيماريهاي روان تني ‹‹Psy chosomatic ›› قرار دارد. اين بيماري همه ساله تعداد زيادي از افراد جامعه را مبتلا ساخته و در صورت عدم تشخيص و درمان مناسب در موارد وخيم مي تواند بسيار خطرناك باشد و افراد را در معرض سكته هاي قلبي و مغزي قرار دهد و حتي ممكن است منجر به مرگ افراد شود. با توجه به اينكه افزايش ميزان پرخاشگري و فشارهاي عصبي مي تواند يكي از عوامل سبب ساز ابتلا به بيماري پرفشاري خون باشد پي بردن به تفاوت ميزان پرخاشگري بين افراد مبتلا  به بيماري پرفشاري خون و افراد عادي مي تواند گام موثري درجهت كمك به افراد مبتلا به بيماري پرفشاري خون در كنترل فشارهاي عصبي، خشم و رفتاهاي پرخاشگرانه باشد.
 
کلمات کلیدی : پایان نامه با موضوع بررسی پرخاشگری در افراد - مقایسه پرخاشگری در افراد - پرخاشگری و پرفشاری - پایان نامه رشته روانشناسی و علوم تربیتی
 
هدف پژوهش : 
پي بردن به تفاوت ميزان پرخاشگري بين افراد مبتلا به بيماري پرفشاري خون و افراد عادي از طريق مقايسه ميزان پرخاشگري در افراد مبتلا به اين بيماري و افراد عادي هدف اساسي اين پژوهش مي باشد.
بيان فرضيه : 
فرض صفر H = بين ميزان پرخاشگري در افراد مبتلا به بيماري پرفشاري خون و افراد عادي تفاوت معناداري وجود ندارد.
فرض خلاف HA = بين ميزان پرخاشگري در افراد مبتلا به بيماري پرفشاري خون و افراد عادي تفاوت معناداري وجود دارد.
تعاريف عملياتي واژه ها: 
پرخاشگري : حالت، هيجان يا همان چيزي است كه به وسيله پرسشنامه AGQ به دست مي آيد.
پرفشاري خون : همان چيزي است كه توسط وسيله فشار خون سنج بدست مي آيد و درجه آن بالاتر از آن مي باشد.
 
 
فصل دوم :
 
مقدمه 
احتمالاً تمام افراد با واژة پرخاشگری آشنایی نسبی د ارند و این حالت را تجربه  کرده اند به گونه ای که اگر این واژه را متصور شویم متعاقباً حالت هیجانی آن را در ذهن می توانیم تداعی کنیم. تقریباً هیچ چیز مخرب تر از پرخاشگری نابجا نمی تواند باشد به طوری که می تواند ارتباطات انسانی را به راحتی ویران کند.
پرخاشگری عموماً رفتار کاملاً طبیعی انسانهاست اما زندگی که پرخاشگری خارج از کنترل و ویرانگر باشد می تواند در کار، ارتباطات اجتماعی و حتی در کل کیفیت زندگی مشکلاتی را به وجود بیاورد ممکن است کار به جایی برسد که شما احساس کنید اسیر هیجان قدرتمندی هستید که نمی توانید از آن اجتناب کنید پرخاشگری یک حالت هیجانی است که از لحاظ شدت می تواند خفیف، شدید یا ویرانگر باشد همانند هیجانات دیگر ، پرخاشگری موجب تغییرات زیستی و فیزیولوژیکی متعددی می شود مثل افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، تند شدن تنفس و ... همچنین عصبانیت می تواند ناشی از عوامل بیرونی یا درونی باشد شما می توانید از دست فرد مشخصی مثل یک همکار یا از یک حادثه عصبانی شوید . همچنین پرخاش شما      می تواند ناشی از نگرانی یا تفکر شما در مورد مسائل شخصی باشد با یادآوری حوادث و خاطرات تلخ و آسیب زا که می تواند پرخاشگری را شدت بخشد زمانی که احساس نفرت از شخصی را به زبان می آوریم یا اقدام به آسیب رساندن به وی می کنیم، دیگر نمی توانیم به این شناخت برسیم که آن شخص جنبه های خوبی هم دارد از سوی دیگر، وقتی در برابر کسی پرخاشگری می کنیم به این معناست که جاذبه آن شخص در نظر ما کم شده است. به همین سبب، پس از اعمال پرخاشگری، کوشش خواهیم کرد تا حسن های او را دست کم بگیریم و معایب وی را برجسته تر کنیم تا از این طریق ناهماهنگی شناختی را کاهش دهیم، به علاوه سعی می کنیم تا دلایل دیگری برای تنفر از آن فرد پیدا کنیم، مرد اغلب پس از فریاد زدن، کتک زدن یا شکستن ظروف احساس آرامش پیدا می کنند این اعمال، برای مدتی کوتاه تنش را زایل می کند و فرصتی فراهم می آورد تا قدرت خود را نشان دهند، اما در بلند مدت خشونت را افزایش می دهد . درهر صورت در مورد پرخاشگری و شکل گیری آن نظریات گوناگونی ارائه شده است و هر کدام از مکاتب روانشناسی نظرات خاص خود را بیان کرده اند مانند فروید که پرخاشگری از نوعی سائق می داند و یا رفتار گرایان که طبق اصول پاداش و تنبیه آن را تعریف می کنند و یا روانشناسان یادگیری که بر الگوها و یادگیری مشاهده ای تأکید دارند و یا روانشناسان شناختی که بر شناخت و طرحواره های ذهنی اشاره می کنند.
 
دانلود پایان نامه علوم تربیتی با موضوع مقایسه و بررسی میزان پرخاشگری بین افراد مبتلا به بیماری پرفشاری خون و افراد عادی
 
پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی رشته علوم تربیتی
عنوان :
مقایسه و بررسی میزان پرخاشگری بین افراد مبتلا به بیماری پرفشاری خون و افراد عادی
قالب فایل: word ----  تعداد 128 صفحه --- 5 فصل
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی و علوم تربیتی بر حسب سلیقه
 
 
فصل سوم :
1- روش اجراي تحقيق
2- جامعه آماري و نمونه آماري
3- روش نمونه گيري
4- ابزار تحقيق
5- اعتبار، روايي و مقياس ابزار تحقيق
 
روش اجرايي تحقيق : 
روش اجراي تحقيق در اين پژوهش به صورت تحقيق ميداني مي باشد كه به معناي تحقيق در محيط طبيعي مي باشد كه در آن تمام شرايط و فعاليتها طبيعي مي باشند.
جامعه آماري و نمونه آماري : 
در اين تحقيق جامعه آماري مورد مطالعه شامل دو گروه يعني افراد عادي كه مبتلا به بيماري پرفشاري خون نبوده و افراد مبتلا به بيماري پرفشاري خون مي باشد نمونه آماري مورد مطالعه در اين تحقيق متشكل از 25 نفر افراد عادي و 25 نفر افرادي كه مبتلا به بيماري پرفشاري خون مي باشند.
روش نمونه گيري :
روش نمونه گيري استفاده شده در اين تحقيق به روش نمونه گيري تصادفي ساده بوده است كه به معناي اين است كه هريك از افراد جامعه ‹‹واحد نمونه گيري›› امكان مساوي براي انتخاب شدن دارند. اين روش بر انتخاب واحدهايي از كل جامعه اشاره مي كند به طوري كه هر واحد داراي احتمال مساوي براي بودن به عنوان عنصري از اعضاي نمونه باشند.
 
ابزار تحقيق : 
ابزار استفاده شده در اين تحقيق پرسشنامه پرخاشگري AGQ مي باشد اين پرسشنامه مشتمل بر 30 ماده است كه چهارده ماده آن عامل خشم و هشت ماده آن عامل تهاجم و هشت ماده عامل كينه توزي را مي سنجد. مقياس AGQ يك مقياس خودگزارش دهي مداد – كاغذي است و داراي چهار مقياس : هرگز، بندرت، گاهي اوقات و هميشه مي باشد و براي هر چهار گزينه مذكور به ترتيب مقادير 0، 1، 2، 3 در نظر گرفته مي شود به جز ماده 18 كه بار عامل منفي دارد و جهت نمره گذاري در آن معكوس است. نمره كلي اين پرسشنامه از صفر تا 90 با جمع نمرات سوالها به دست مي آيد.  افرادي كه اين مقياس نمره آنان از ميانگين كمتر است، پرخاشگري پايين خواهند داشت.
 
اعتبار روايي و مقياس : 
خصوصيات روان سنجي اين مقياس كه به وسيله تحليل عوامل ساخته شده است بدين شرح است ‹‹زاهدي فر، 1375››.
ضرايب باز آزمايي بدست آمده بين نمره هاي آزمودني ها در دو نوبت ‹‹آزمون و آزمون مجدد›› براي كل آزمودني ها ‹‹91= N ››، آزمودني هاي دختر ‹‹48 = N ›› و آزمودني هاي پسر ‹‹38=N ›› به ترتيب 70% =r  كل 64% = r  پسرها بوده است . همچنين در مقياس AGQ ضرايب آلفاي كرونباخ ‹‹همساني دروني›› براي كل آزمودنيها 874/0 = Alpha ، براي آزمودني هاي دختر 86/0 = Alpha و براي آزمودنيهاي پسر 89/0 = Alpha بوده است. ضرايب همبستگي توسط زاهدي فر بين نمره خرده مقياس pd ‹‹يكي از خرده مقياس هاي MMPI ›› و مقياس AGQ براي كل آزمودني ها (105 = N ) ، (58/0 = r و  001/0 = p  و ضرايب همبستگي ميان كل پرسشنامه BDVIT پرسشنامه خصوصيت – گناه باس و دوركي 1975›› و مقياس AGQ براي كل آزمودني ها ‹‹ 56/0 = r  001/0 = p ›› گزارش شده است.
روش اجراي آزمون : 
اين آزمون به صورت گروهي و فردي در هر دو گروه از افراد عادي و افراد مبتلا به بيماري پرفشاري خون اجرا گرديد. بعد از اين كه هر دو گروه مشخص شدند محقق ابتدا پرسشنامه ها را بين افراد عادي توزيع كرده كه در هر روزي تعداد خاصي اين پرسشنامه ها را پركرده اند كه هم به صورت فردي و هم گروهي بوده است و قبل از آن به هر آزمودني ‹‹اگر به صورت فردي بوده›› و آزمودني ها نحوه پاسخ گويي به اين پرسشنامه تشريح شده است و به آنها توضيح داده شده كه به هريك از پرسشها با تأمل و دقت پاسخ گفته و با صداقت اطلاعات صحيح را در اختيار محقق قرار دهند. بعد از اجراي آن در بين افراد عادي محقق اين پرسشنامه را روي افراد مبتلا به بيماري پرفشاري خون اجرا كرده است و طبق همين دستورالعمل از آنان خواسته شد كه به سوالات مندرج در آن پاسخ گويند. لازم به ذكر است كه محدوديت زماني در پاسخ گويي به اين سوالات وجود نداشته است.
 
 
 
فهرست مطالب
عنوان  صفحه
مقدمه  1
بیان مسئله  2
اهمیت پژوهش 2
هدف پژوهش 3
بیان فرضیه 3
تعاریف عملیاتی واژه ها 3
فصل دوم : 
پیشینه پژوهش و مطالعه منابع مربوط به موضوع مورد تحقیق 4
مقدمه 5
تعریف پرخاشگری 7
پرخاشگری از دیدگاه زیست شناسی در مبانی فیزیولوژی  10
آمیگدال و رفتار پرخاشگرانه  10
نقش تستوسترون در پرخاشگری 14
سیناپس های سروتونینی و رفتار پرخاشگرانه 16
پرخاشگری، فیزیولوژی و تیره شناسی 19
پرخاشگری از دیدگاه روانکاوی 21
اوهام پرخاشگرانه 28
تحول پرخاشگری 29
کنشهای از پیش ساخته پرخاش نسبت به دیگران 34
آدم کشی 37
پرخاشگری نسبت به خود  39
پرخاشگری نسبت به خود در حال تحول و رشد 39
پرخاشگری با دوام نسبت به خود  40
نظریه یادگیری اجتماعی «تأثیرات الگویی» 45
تقویت پرخاشگری 47
مشاهدة خشونت 48
فرضیه پالایش 50
فرضیه ناکامی و پرخاشگری 52
تعریف ناکامی 53
رابطه ناکامی و پرخاشگری 53
شکست نامطلوب در کسب هدف  54
هدف ناکامی و پرخاشگری 55
رقابت و ناکامی 55
عوامل انتقال ناکامی به پرخاشگری 56
پرخاشگری ناشی از ناخوشایندی 56
ناکامی به منزله حادثه ای ناخوشایند 56
واکنش به حوادث ناخوشایند 57
سایر تأثیرات منفی محرکهای ناخوشایند 58
انتساب تحقق هدف و ناخوشایندی 59
تمایزات گروهی و اجتماعی 60
تأثیرات جبری محرکهای محیطی 61
پیوند با شرایط ناخوشایند 61
پیوند اهداف موجود 62
اشخاص معلول به منزله محرکهای ناخوشایند 63
پیوند با پرخاشگری تأثیر تسلیح  63
فرایندهای شناختی در رفتار پرخاشگرتنه 66
شناخت وقوع حادثه 66
کیفیت تسکین 67
تطابق با خودشناسی 68
اداره عقیده 68
عوامل موثر بر تمایزات جنسی 70
نقش های جنسی و پرخاشگری 72
کاهش و کنترل پرخاشگری 74
کاهش پرخاشگری 75
تربیت نادرست والدین 76
والدین به منزله الگوهای پرخاشگری 76
کنترل پرخاشگری 77
تنبیه 77
فرو خوردن خشم 78
نقش زمان در اطفاء پرخاشگری 78
پرفشاری خون چیست 79
فشار خون بالای اولیه یا لازم و ضروری 80
علایم فشار خون بالا به طور معمولی یا مزمن 81
علایم فشار خون بالا به طور حاد یا شدید 82
مکانیسم کنترل فشار خون توسط اعصاب 83
برخی از اثرات فشار خون بر بدن
خطر پاره شدن رگ های مغز یا سکته قلبی 84
تأثیر فشار خون بر قلب 85
تأثیر فشار خون بر کلیه ها 85
بیماری سرخرگ ها در اثر فشار خون 86
دلایل افزایش فشار خون 
تأثیر چای و قهوه 86
تأثیر الکل 88
«تأثیر استرس» یا فشارهای عصبی 88
فشار خون بالا و خوردن نمک 89
برخی از راههای جلوگیری از افزایش فشار خون 90
فصل سوم 
روش اجرای تحقیق 91
روش اجرایی تحقیق 92
جامعه آماری و نمونه آماری 92
روش نمونه گیری 92
ابزار تحقیق 93
اعتبار روایی و مقیاس 94
روش اجرای آزمون 94
فصل چهارم 
تجزیه و تحلیل داده ها 96
تجزیه و تحلیل توصیفی 97
تجزیه و تحلیل مقایسه ای  108
فصل پنجم
خلاصه و نتیجه گیری 109
بحث و گفتگو دربارة داده ها 110
خلاصه و نتیجه گیری 111
 
فهرست جداول و نمودارها
جداول  98
نمودارها 104
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی ميزان اضطراب اجتماعي و تنهايي در دانش آموزان كاربر و غير كاربر اينترنت

مقدمه: استفاده از اينترنت در بين نسل جديد جامعه در حال گسترش است و بخش مهمي از زندگي افراد را تشكيل مي دهد.امروزه براي خريد،جمع آوري اطلاعات،گفتگو با ساير كاربران و بسياري از فعاليت هاي ديگر از اينترنت استفاده مي شود،آن گونه به نظر مي رسد كه هيچ جنبه اي از زندگي نيست كه تحت تاثير اين دهكده جهاني قرار گرفته باشد.به طور تقريبي شبكه اينترنت در ماه مارس 2007 حدود 426،100،114،274 نفركاربر داشته است.(به گزارش دنياي اينترنت 2007،به نقل از هاردي و تي،2007)
 تعداد كودكان 2-17 سال كه از اينترنت و كامپيوتر در منزل استفاده مي كنند از 48% در سال 1996 به 70%در سال 2000 صعود كرده است.سرعت انتشار اينترنت 9 برابر سريعتر از راديو،4برابر سريغتر از كامپيوتر هاي شخصي و سه برابر سريعتر از تلويزيون بوده است.(شيلد و بهرامن ،2000)
كشور ما از نظر بهره مندي از اينترنت در بين 178 كشور جهان رتبه بندي 87 را دارد كه بر اساس طبقه بندي اتحاديه جهاني مخابرات جزء كشورهاي متوسط به شمار مي رود.35% استفاده كنندگان اينترنت را قشر جوان ، تشكيل مي دهد و ميانگين صرف شده براي اينترنت 52 دقيقه در هفته بوده است.(شفيعي،2005)
علي رغم جنبه هاي مثبت از قبيل جنبه هاي آموزشي و ارائه خدمات ارتباطي .... رايانه و اينترنت جنبه هاي منفي نيز دارند.(شاملو،1376)بر اساس تحقيقات ،استفاده بيشتر از اينترنت با پيامد كاهش ارتباطات خانوادگي همراه بوده است.استفاده بيشتر از اينترنت براي اهداف ارتباطي نيز با كاهش مقدار چرخه ارتباط اجتماعي محلي و راه دور هممراه بوده است.هم چنين گزارش شده افرادي كه از اينترنت بيشتر استفاده كرده اند تنهايي آنان افزايش يافته است.
احساس تنهايي تجربه تلخ و درد ناكي است كه براي سلامتي و به زيستي روانشناختي زيانبار است.(مورفي و كوپشيك،1992 به نقل از رايت ،2005)
در واقع موقعيت هاي اجتماعي و خصوصيات محيط مي تواند در خلق احساس تنهايي نقش داشته باشند.هنگامي كه محيط به طور شايسته و بايسته اي  آينده نگري اجتماعي را تامين نميكند.شخص معاشرتي كه به خوبي سازگاري يافته است نيز در چنين محيطي مي تواند رفتارها وفرآيند هاي فكري را  توسعه دهد كه مي توان آن را بعضا در افراد تنها و دچار دلتنگي مشاهده كرد.(رايت،2005)
به طور كلي اين نكته كه احساس تنهايي يك حالت روانشناختي است كه از نظر نقص كمي و كيفي در روابط اجتماعي شخص ناشي ميشود،مورد توافق و نظر محققين معاصر است.(پيلاو و پرلمن،به نقل از رايت 2005)
يكي از اركان اساسي  زندگي بشر حضور در اجتماع و ايجاد ارتباط با افراد ديگر است.تنها حضور در جمع به انسان رضايت خاطر نميدهد،بلكه نوع ارتباطات و برداشت انسان از آن است كه اين رضايت دروني را به وي اعطاء مي كند.بعضي از افراد در حضور ديگران و يا در موقعيت هاي جمعي قادر به عملكرد درست نبوده،نشانه هاي فيزيو لو‍‍زيكي  مانند تعريق زياد ،تپش قلب،احساس ادرار،اسهال و غيره را از خود نشان ميدهند.(كاپلان و سادوك،1381)
در موقعيت هاي جمعي دچار هراس مي شوند و احساس ناكامي،نگراني و اعتماد به نفس پايين به آن ها دست مي دهد و در نهايت چنين افرادي حضور خود را در اجتماعات مختلف محدود مي كنند(دادستان،1383)اين افراد مبتلابه هراس اجتماعي يا اضطراب اجتماعي هستند..هراس اجتماعي به ترس پايدار از موقعيت هاي تعامل اجتماعي و يا غملكرد اجتماعي يا شرايطي كه در آن ها احتمال ارزيابي توسط ديگران وجود دارد اشاره مي كند.(انجمن روانپزشكي امريكا،1379)
هراس اجتماعي در سنين نو جواني شروع شده وسال ها تداوم مي يابد(كاپلان و سادوك).سن شروع اين اختلال در حدود 15 سالگي است و 90%بيماران سن شروع را قبل از 25 سالگي گزارش نموده اند.(كامر،2001)
وجود هراس اجتماعي در نوجوانان و جوانان آن ها را مستعد مشكلات طولاني مدتدر حوزه هاي مختلف عملكرد مي كند.اختلال اضطراب اجتماعي و يا هراس اجتماعي معمولا با اشكال آسيب هاي رواني همراه است.شدت اختلال اضطرابي در كودكان و نوجوانان با افزايش درجات مشكلات رفتاري مانند مدرسه گريزي،فرار از خانه،افت تحصيلي،اجتناب از بازي ها و فعاليت هاي اجتماعي و دروغگويي همراه بوده است.(زانت.م.زركوب،1386)
 
کلمات کلیدی : پایان نامه با موضوع اینترنت و افسردگی ، استرس و افسردگی نوجوانان
بيان مسئله:
رشدوگسترش دانش بشري و فناوري هاي نوين سبب گرديده است كه دنياي انسان ها متحول شود و هر لحظه پيچيده تر گردد.يكي از پديده هايي كه در اواخر قرن بيستم زندگي بشر را دگرگون كرد و هنوز نياز به رشد فزاينده  آن ادامه دارد،رايانه است.با ورود فن آوري ها به بازار،جهان به تعبير مك لوهان به دهكده جهاني تبديل شد و از آن مهم تر،پديده مرتبط ديگري به نام اينترنت به جهان عرضه شد كه اطلاعات را در سريعترين زمان ممكن به دورترين نقاط جهان منتقل مي كند و اين انفجار اطلاعات شايد مهمترين پديده ي قرن حاضر باشد كه همه به نوعي به آن وابسته اند.با توجه به اين كه اينترنت به لحاظ گستردگي موضوعات تنوع مطالبو روزآمدبودن اطلاعات و بهره بردن از جاذبه هاي سمعي و بصري ،مخاطبان بسياري را به خود جذب كرده است،نوجوانان و جوانان نيز به سبب نوگرايي از اين پديده به خوبي استقبال كرده اند.(زارع زاده و كديور،1389)
اينترنت با تمام خوبي ها و فوايدش،كاستي ها و آسيب هايي نيز دارد كه همگان به ويژه سياست گذاران،مسئولان آموزشي و والدين در هر جامعه اي بايد از آن ها آگاه باشند.البته سخن گفتن از آسيب هاي اينترنت به معناي نفي اين پديده و نگاه منفي به آن نيست،بلكه واقعيت اين است كه اينترنت داراي كاركردهاي مثبت و منفي است.(ملك احمدي و جعفريان،1390)
علي رغم اين كه اينترنت به عنوان يك فن آوري شگفت آور معرفي شده است،بر مهارتهاي اجتماعي افراد تاثير منفي دارد.(صادقيان،1384)از آن جا كه استفاده از اينترنت يك فعاليت زمانگير است پس مي تواند مدت تعامل كودك با خانواده را كاهش دهد.زمان اختصاص داده شده براي تعامل با يكديگر پيش شرط ارتباط با كيفيت مي باشد.در يك مطالعه 50% خانواده ها بيان كردند كه مدت زماني كه آن لاين هستند كمتر با هم صحبت مي كنندو41%موافق يادگيري رفتارهاي ضد اجتماعي در اين مدت بودندهمان منبع)بنابراين ازجمله اثرات منفي اينترنت ايجاد احساس تنهايي در نوجوانان و كودكان است.
شوارتز (2008)معتقد است ميل برآورده نشده براي ارتباط احساسي باعث مي شود خيلي از افراد احساس تنهايي كنند.لادر .جكسون|(2011)خاطرنشان مي كند كه،شديدترين و آزاردهنده ترين احساس تنهايي،تنهايي است كه با فردي ديگر آغاز مي شود.وقتي ارتباطي نتواند تنهايي فرد را پر كند،خشم،تلخي و پس زدن احساسي اتفاق مي افتد كه مي تواند موجب بيشتر شدن حس تنهايي شود.ترس از موقعيت هاي اجتماعي(خجالت)مي تواند افراد را از برقراري در روابط ديگران باز دارد.افكاري نيز كه در هنگام برخوردهاي اجتماعي وجود دارند مي توانند در روابط ما اختلال ايجاد كنند.
احساس ناخوشايند جدابودن از ديگران و آزردگي بهبود روابط انساني احساس تنهايي نام دارد كه به سه مولفه ي 1.احساس تنهايي گذرابه صورت دوره هاي كوتاه مدت و مختصر تنهايي است،هرچند زندگي اجتماعي شخصي عموما رضايت بخش به نظر مي رسد.2.احساس تنهايي انتقالي:فرد در گذشته اي نه چندان دور از روابط اجتماعي خوبي برخوردار بوده است،اما اخيرا به خاطر رويداد خاصي از قبيل طلاق،مرگ عزيزان،مهاجرت احساس تنهايي مي كند.3.احساس تنهايي مزمن:كه به مدت يك دوره چند ساله طول مي كشد و در طي آن هيچ گونه رابطه اجتماعي خشنود كننده اي وجود ندارد تقسيم مي گردد(اشر،1998و2007)
از ديگر اثرات اينترنت،ايجاد اختلال هراس اجتماعي(فوبي اجتماعي) است.به طور كلي هراس اجتماعي حالت پايدار و ناتوان كننده است كه با اضطراب و اجتناب در موقعيت هاي تعامل اجتماعي يا كارآمدي و ترس شديد از شرمنده شدن يا دست و پا چلفتي به نظر رسدن همراه است.(راشل،شو،2006)احساسات دروني پريشاني و اضطراب از اثرات هراس اجتماعي است.احساسات رو به افزايش افسردگي،نوميدي،سرخوردگي،از خود بيگانگي،گناهكاري و شرمساري و خشم ممكن است از علائم هشداردهنده ي استفاده ي آسيب زا از اينترنت باشداختلال اضطراب اجتماعي،يك اختلال كاملا واقعي با نشانگان مشخص و معين است.چنانچه نشانگان اين اختلال درمان نشده باقي بمانند مي توانند فرد مبتلا به اين اختلال را كاملا زمين گير كنندو غالبا به اجتناب فرد از موقعيت هاي مستلزم تماس هاي اجتماعي مي انجامد.اين امر به احساس تنهايي بيشتر دامن مي زند(لارنس و ولكوويتز،2005).فردي كه احساساتش با محيط سايبر پيوند خورده است،زندگي شخصي اش اغلب از فعاليت هاي اينترنت متاثر مي شود(ملك احمدي و جعفريان،1390)با توجه به مطالب بيان شده محقق به دنبال پاسخ اين پرسش است كه سهم استفاده از اينترنت بر اضطراب اجتماعي و تنهايي چه مقدار است؟
 
 
اهميت پژوهش:
شبكه ي اينترنت يك محل مجازي براي ملاقات عمومي شهروندان جهان است.نقطه ي تلاقي عمومي است كه در آن ميليون ها نفر از بيش از 155 كشورجهان  با هم ارتباط برقرار مي كنند.سازمان عظييمي كه نظم آن از پيش تا حدودي تنظيم شده است.كاربران از طريق اين شبكه ي عظيم و گسترده،به كسب اطلاع درباره ي مسائل مختلف،شنيدن صداها و آهنگ ها،مشاهده ي تصاوير مختلف ،گفت و گو،بازي،تجارت،جستجوي علمي،مشاهده ي تصاوير مختلف،شنيدن صداها و آهنگ ها،مشاهده ي فيلم ها و بسياري اقدامات ديگر مي پردازند.(جعفري،اعتمادي وعاصمي،1390)
در دنياي امروزي كودكان و نوجوانان،از جمله ساكنان اين دنياي جديد هستند و با اينترنت رشد مي كنند.بسياري از جوانان  تسبت به والدين خود آگاهي بيشتري از اينترنت دارند.بر اساس پژوهش ها،گسترش اينترنت مانند هر نوآوري ديگر باعث ايجاد دگرگوني هايي در جنبه هاي مختلف زندگي شده است و در كنار دست آوردهاي انكار ناپذير مثبت در زمينه هاي گوناگون،پيامد هاي نامطلوبي نيز به همراه داشته است.(همان)
اين يافته ها نشان مي دهند كه اينترنت مانند يك تيغ دو لبه است كه هم مي تواند كاركرد مثبت داشته باشد و هم باعث ايجاد زمينه هاي منفي در زمينه هاي سلامت و بهداشت رواني شوند(شرودر،1388)
از جمله اثرات منفي اينترنت،آسيب و تنش در روابط است.حتي كم مصرف ترين مشترك هم وقت روابط خانوادگي و اجتماعي خود را صرف اينترنت مي كند.به تدريج فرد وابسته به اينترنت،دوستان بدون چهره ي چتي،همبازي ها و اعضاي گروه اينترنتي،مهمتر از افرادي مي شوند كه عمري در زندگيش حاضر بوده اند.هم چنين تحقيقات نشان داده اند يكي از اثرات مخرب و منفي اينترنت ايجاد اضطراب بيمارگون در كودكان و نوجوانان است.(حميديان،1387)به همين دليل ضرورت انجام اين پژوهش براي كسب راه حل هايي در جلوگيري لز بروز اين آسيب ها از سوي محقق احساس مي شود.هم چنين آنچه كه جاي خالي تحقيقاتي از اين دست را نمايان ساخته و ضرورت انجانم آن را ايجاب مي كند آن است كه هيچ يك از اين تحقيقات به مقايسه اختلالات رواني و ذهني در كودكان و نوجوانان نپرداخته است.
 
اهداف پژوهش:
اهداف كلي:
تعيين ميزان اضطراب اجتماعي و تنهايي در دانش آموزان كاربرو غير كاربر اينترنت.
 
اهداف اختصاصي:
 
تعيين ميزان اضطراب اجتماعي در دانش آموزان كاربر و غير كاربر اينترنت.
تعيين ميزان احساس تنهايي در دانش آموزان كاربر و غير كاربر اينترنت.
 
 
خلاصه ای از فصل سوم:
مقدمه:
پژوهش و كنجكاوي از تمايلات طبيعي بشر است و ميل به شناخت و ارضاء اين حس موجب دست يافتن به مجهولات زيادي شده است و به همين دليل بشر در قرن حاضر به پيشرفت هاي چشمگيري در تمامي زمينه هاي عملي دست يافته است.و آن چه كه موجب شد،وقوف به اكتشاف و نتايج علوم نيست بلكه شناخت و درك عمق روشهاي شيوه هايي است كه بشر براي پيشرفت علم بكاربسته است.روش هاي حقيقت ابزارهاي دستيابي به حقيقت هستند.علم مطالعه دقت شيوه هاي پيروزي و شكست انسان هايي است كه با عنايت به اصول علمي به دنبال يافتن مجهولات به چون و چرا پرداخته اند.(دلاور،1390)
در ادامه اين فصل به روش شناسي پژوهش حاضر كه شامل طرح پژوهش و تعريف دقيق جامعه آماري و گروه نمونه مورد مطالعه،روش نمونه برداري،ابزار اندازه گيري،ويژگي ها وشواهد مربوط به اعتبار و روايي و روش هاي تجزيه و تحليل داده ها پرداخته مي شود.
طرح پژوهش:
با توجه به موضوع پژوهش كه به مقايسه ميزان اضطراب اجتماعي و احساس تنهايي در كاربران اينترنت و غير كاربران مي پردازد،مي توان مطرح كرد كه پژوهش حاضر در حيطه ي تحقيقات پس رويدادي از نوع علي مقايسه اي مي باشد.زيرا هيچ از متغير ها دستكاري نمي شود(دلاور،1390)و فقط به مقايسه متغيرها (اضطراب اجتماعي و تنهايي در كاربران و غير كاربران اينترنت)پرداخته مي شود.
جامعه آماري و حجم نمونه:
جامعه آماري عبارتند از همه ي اعضاي واقعي يا فرضي كه علاقه منديم يافته هاي پژوهش را به آنان تعميم دهيم(دلاور،1390)
جامعه آماري اين پژوهش عبارتند از كليه دانش آموزان دختر دوره متوسطه در منطقه 5 شهر تهران كه در سال تحصيلي 1391-1390 مشغول به تحصيل هستند.ميزان جامعه آماري برابر با 4831 نفر مي باشد.
برآورد حجم نمونه:
نمونه گيري يعني تعدادي از افراد،حوادث و اشياء از يك جامعه تعريف شده به عنوان نماينده آن جامعه مي باشد.(دلاور،1390)
زماني كه جامعه مورد نظر يا مورد مطالعه بسيار وسيع يا گسترده باشد انتخاب نمونه از نظر اجرايي مشكل به نظر مي رسد به منظور صرفه جويي در وقت،نيروي انساني،هزينه از نمونه گيري خوشه اي استفاده مي شود.(دلاور،1390وصاحبي،1390)
نمونه پژوهش حاضر مشتمل بر 100 نفر از دانش آموزان مدارس متوسطه دخترانه منطقه 5 است كه به روش نمونه گيري خوشه اي بدست آمده است.
به اين صورت كه ازبين مناطق آموزش پرورش شهر تهران منطقه 5 به صورت تصادفي انتخاب شد و از بين مدارس چند مدرسه به طور تصادفي انتخاب شد.با توجه به اين كه پژوهش حاضر از نوع علي مقايسه است و در پژوهش هاي علي مقايسه اي حجم نمونه دست كم 30 نفر در هر گروه مي باشد(دلاور،1389)دو گروه 50 نفره انتخاب شد.يك گروه دانش آموزان كاربر و يك گروه دانش آموزان غير كاربر اينترنت.
در اين پژوهش از ابزارهاي زير استفاده شده است:
1.پرسش نامه احساس تنهايي ucla:
براي سنجش احساس تنهايي از مقياس احساس تنهايي ucla(راسل،1996)استفاده مي شود كه شناخته شده ترين مقياس احساس تنهايي است و تقريبا به مقياس استاندارد در اين حوزه تبديل شده است.اين مقياس بيش تر از هر مقياس ديگري به كاررفته است و نسبت به ساير مقياس ها داراي سلامت روانسنجي بيشتري است.(هارت شورن،1994)مقياس تنهايي uclaاولين بار توسط راسل پيلاو و فرگوسن 1978 تدوين شده است.
روش نمره گذاري:
مقياسuclaداراي 20سوال است كه خواننده بايد به هر يك از سوالات روي مقياس ليكرت 4 درجه اي شامل هرگز(1)به ندرت(2)گاهي(3)و اغلب(4)پاسخ بدهد.دامنه نمرات اين آزمون از 20 تا80 است.براي نمره دادن به اين پرسشنامه پاسخ سوالات 1 5 6 9 1015 16 19 20 كه لحن مثبت دارد معكوس مي شود.به طوريكه در نهايت اين مقياس نمره بيشتري نشاندهنده ي تنهايي بيشتر است.
اعتبار آزمون:مقياس تنهايي uclaاولين بار توسط راسل پيلا و فرگوسن(1978)تدوين و براي آن آلفاي كرنباخ 96%و همبستگي باز آزمون در فاصله ي دو ماه73%بوجود آمد.
داورپناه(1373)اين مقياس را به فارسي ترجمه كرد و جهت به دست آوردن جداول هنجاري نمره احساس تنهايي روي 1315 دختر 12 تا 18 ساله از 5 منطقه اجرا نمود.او در كار خود به 78%براي اين مقياس دست يافت.
در ضمن از تحليل عاملي اين مقياس شامل چهار عامل:انزوا،اجتماعي بودن،نداشتن دوست صميمي و نداشتن احساس تنهايي را بدست آورد و برروي هم 2/44%واريانس نمره نهايي را تبيين كرد.
پرسشنامه اضطراب اجتماعي ليبوتيز:
اضطراب اجتماعي را با مقياس ليبوتيز مي سنجند.اين مقياس اولين ابزار باليني است كه دامنه گسترده اي از موقعيت هاي اجتماعي كه مواجه شدن با آن ها براي افراد مبتلا به هراس اجتماعي مشكل است مورد ارزيابي قرار مي دهد.اين پرسشنامه داراي 24 عبارت و دو زير مقياس اضطراب عملكرد(13 عبارت)و اجتناب اجتماعي(11 عبارت)است.هر عبارت به طور جداگانه براي ترس (0تا3 اصلا ،كم،متوسط و شديد)و رفتار اجتنابي(0تا3 هرگز،به ندرت،اغلب و هميشه)درجه بندي شده است.براي بدست آوردن نمره كلي اضطراب بايد همه نمرات را با هم جمع كرد.
اعتبار و روايي آزمون:
براي بررسي اين آزمون از روش آلفاي كرنباخ استفاده شده است.ضريب آلفاي كلي برابر 95%و ضريب آلفاي عملكرد 82%و ضريب آلفاي اضطراب اجتماعي 91%گزارش شده است.
به منظور بررسي اعتبار اين آزمون با مقياس اضطراب اجتماعي مورد مقايسه قرار گرفت و همبستگي مشاهده شده در مورد مقياس اضطراب اجتماعي در دامنه 72/0تا31/0قرار داشت.
 
روش اجرا:
ابتدا مجوز اجراي پژوهش را ازآموزش و پرورش منطقه مربوطه اخذ نموديم در مرحله بعد جهت همكاري بيشتر مديران مدارس مورد نظر را در جريان كلي پژوهش قرار داديم بعد از اين مرحله،مرحله اصلي آغاز گرديد .توضيحات كلي در ابتداي پرسشنامه ها ارائه گرديده بود.با توجه به مشكلات طي يك هفته جمع آوري به پايان رسيد و در پايان پرسشنامه ها براي انجام تجزيه و تحليل داده ها به مركز آماري تحويل داده شد.
 
روش تجزيه و تحليل داده ها:
اطلاعات آماري براساس داده هاي 100 پرسشنامه تكميل شده ي اضطراب اجتماعي ليبوتيز و احساس تنهايي ucla به دست آمد و پس از جمع آوري پرسش نامه ها با استفاده از نرم افزار آماري در دو سطح توصيفي و استنباطي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت و در سطح توصيفي از ميانگين و انحراف معيار استفاده شده است.و در سطح استنباطي با توجه به نوع داده ها،سوالات و يافتن رابطه بين آن ها بايستي از تی مستقل  وروش تحليل رگرسيون چند متغيري استفاده شد.
 
دانلود پایان نامه با موضوع اضطراب و تنهایی در نوجوانان و کاربران اینترنت
 
پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی با موضوع :
ميزان اضطراب اجتماعي و تنهايي در دانش آموزان كاربرو غير كاربر اينترنت
قالب فایل : word  ---- تعداد  98 صفحه به همراه تجزیه و تحلیل داده ها و جداول و نمودار های مربوطه
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی - علوم تربیتی و مشاوره بر حسب سلیقه
 
فهرست مطالب:
فصل اول : کلیات پژوهش
مقدمه
بيان مسئله
اهميت و ضرورت انجام پژوهش
اهداف پژوهش
فرضيه هاي پژوهش
تعاريف اصطلاحات
فصل دوم : مبانی نظری پژوهش
فصل سوم: روش شناسي تحقيق
3-1 روش پژوهش
3-2جامعه آماري
3-3حجم نمونه و روش نمونه گیری
3-4ابزار پژوهش
3-5روش‌هاي تجزيه و تحليل
فصل چهارم¬: تجزيه و تحليل داده¬ها
4-1 مقدمه
4-2شاخص هاي توصيفي
4-3تحليل استنباطي
فصل پنجم: نتیجه گیری و پیشنهادات
5-1خلاصه
5-2بحث و نتیجه گیری
5-4محدوديت هاي پژوهش
5-5پيشنهادات
منابع
پيوست
 
 
 
 
فهرست جداول
 
جدول شماره  1 – 4 ..................................62
جدول شماره  2 – 4. .................................63
جدول شماره  3 – 4............................ ......64
جدول شماره  4 – 4 ..................................65
جدول شماره  4 – 5 ....................... ..........66
جدول شماره  4 – 6...................................67
جدول شماره  4 – 7...................................68
جدول شماره  4 – 8 ..................................69
جدول شماره  4 – 9 ..................................70
 
برای دریافت کامل فایل با پرداخت انلاین , انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته علوم تربیتی  - برنامه ریزی درسی با موضوع نقش خودکارآمدی در انگیزش پیشرفت تحصیلی دانش اموزان مقطع ابتدایی شهر تهران 

چکیده: هدف پایان نامه حاضر بررسی نقش خودکارآمدی در انگیزش پیشرفت تحصیلی دانش آموزان مقطع راهنمایی بود.جامعه آماری تحقیق کلیه دانش آموزان سال سوم راهنمایی منطقه 16 آموزش و پرورش بودند. 300 نفر به عنوان نمونه به صورت تصادفی انتخاب شدند. براي جمع اوري داده ها مقیاس خودکار آمدی (مورگان و جینگ،1999) و مقیاس انگیزش پیشرفت (هرمنس،1985) اجرا شد.در اين پژوهش از روش هاي آمار توصيفي(ميانگين، انحراف استاندارد و خطاي استاندارد) و آزمون همبستگی استفاده شد. آزمون فرضیه ها نشان داد که ضریب همبستگی بین خودکارآمدی  با انگیزش پیشرفت دانش آموزان پسر دوره راهنمایی(05/0 p< و 30/0 r= ) معنادار است. بنابر این با 95 درصد اطمینان می توان نتیجه گرفت بین خودکارآمدی  با انگیزش پیشرفت دانش آموزان پسر دوره راهنمایی رابطه مثبت معنادار وجود دارد.
 
واژه های کلیدی: خودکارآمدی، انگیزش پیشرفت،دانش آموزان ، پایان نامه رشته علوم تربیتی و روانشناسی
 
فصل اول
کلیات تحقیق
مقدمه:
از خصوصیات مهم شخصیتی و تفاوتهای فردی افراد که در واکنش نشان دادن به رخدادها و فشارهای روانی مؤثر است. احساس خودکارآمدی  فرد است (شولتز ،1998؛ سید محمدی، 1383). 
     برای انسان هیچ حکم ارزشی مهمتر از داوری درباره خویش نیست و ارزشیابی شخص از خویشتن قطعی ترین عامل در رشد روانی اوست. این ارزشیابی تماماً به شیوه قضاوت آگاهانه و صریح ، شفاهی یا کتبی و برشمردن صفات و توصیف حالات نیست بلکه تصور احساس می باشد، احساسی که جدا کردن وشناسایی آن مشکل است. زیرا پیوسته توسط انسان تجربه می شود و جزئی از هر احساس دیگر انسانی است و در واکنش وی دخیل است. ارزشیابی مشخص از خویشتن اثرات برجسته ای در جریان تفکرات، احساسات، تمایلات و ارزشها و هدفهای وی دارد و کلید فهم رفتار اوست (براندن ، 2001 نقل از خاطری ، 1384). 
     خودکارآمدی به عنوان یک متغیر شخصیتی، نقش مهمی در رویارویی فرد با مسائل زندگی دارد چنانچه براون  و انیوی  (1978) کشف کردند کسانی که میزان خودکارآمدی آنان بالاتر است، هنگامی که با مسائل حل نشده روبرو می شوند پایداری بیشتری از خود نشان می دهند (نقل از آبنیکی، 1385). خودکارآمدی اطمینان به تواناییهای خود در کنترل افکار، احساسات و فعالیتهاست و بنابراین بر عملکرد واقعی افراد، هیجانات و انتخاب افراد و سرانجام میزان تلاشی که شخص صرف یک فعالیت می کند مؤثر است (میلیتادو  و سیونی  ، 2003  نقل از آبنیکی ،1385). 
     خودکارآمدی به عنوان یک ویژگی شخصیتی پیش بینی کننده در نظر گرفته می شود و بنابراین در موقعیتهای تحصیلی و آموزشی بایستی به عنوان عامل پیش بینی کننده مورد استفاده قرار گیرد ( ويتکین  و بری  ، 1975 نقل از آبنیکی،1385 ) . 
      قضاوت های مربوط به خودکارآمدی به دلیل نقش مهمی که در رشد انگیزش درونی دارد،از اهمیت خاصی برخوردار است. به دلیل اینکه خودکارآمدی نشان داده است که بر فائق آمدن و استقامت در برابر موانع اثر می گذارد (بندورا ،1986)،می تواند علت مهمی برای عملکرد نسبت به وظایف بین فردی پیچیده باشد ( گیست  و همکاران،1991 نقل از میرزایی، 1386).  
      خودکارآمدی ادراک شده به تعداد مهارتهای شخص مربوط نمی شود بلکه به آنچه شخص باور دارد که تحت شرایط خاص می تواند انجام دهد مربوط می شود ( بندورا ، 1993 نقل از مجیدیان، 1384 ) . 
     وقتی قرار است عملی توسط شخص انجام پذیرد، خودکارآمدی میزان تلاش صرف شده و ثبات قدم را تعیین می کند. افرادی که از خود مطمئن نیستند بیشتر متمایل به پیش بینی سناریوهای شکست هستند، یعنی در مورد امکان کمبودهای عملکرد نگرانند و پیش از موقع تلاش خود را ناتمام می گذارند. بدین ترتیب افراد با حس خودکارآمدی خوش بینانه، سناریوهای موفقیت را تصویر سازی می کنند که عمل آنها را هدایت می کند و به آنها اجازه استقامت در مواجه شدن با موانع را می دهد (شوارزر ، 1998) . 
      به طور کلی مهم نیست که فرد چقدر توانایی دارد بلکه مهم ان است که فرد تا چه حد توانایی باور کردن خود را دارد (پاچارز  ، 2002).
     یکی از عوامل شخصی که در کنترل و سازماندهی رفتار فرد مؤثراست خودکارآمدی است. خودکارآمدی" به باورهای افراد دربارۀ توانایی کنترل زندگی به دست خودشان گفته می شود" (سیف، 1386). خودکارآمدی بر رفتار فرد بسیار تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، دانش آموز دارای خودکارآمدی سطح پایین ممکن است حتی برای یک امتحان خودش را آماده نکند، زیرا فکر می کند که هر اندازه زحمت بکشد فایده ای نخواهد داشت. در مقابل ، شخص برخوردار از خودکارآمدی سطح بالا در انجام کارها امیدوارتر و موفق تر است (سیف، 1386). 
     اگر دانش آموزان و دانشجویان باور داشته باشند که با تلاش قابل قبول می توانند یاد بگیرند، این دانش آموزان بیشتر تلاش می کنند، در مواجهه با مشکلات پافشاری می کنند ، توجه خود را بر مشکل متمرکز می کنند و احساس آرامش و خوش بینی بیشتری می کنند و از راهبردهای مؤثرتری بهره
 می گیرند. به عبارت دیگر خودکارآمدی ، با بسیج ابزارهای ابرازهای شناختی و انگیزشی، نقش مهمی در بکار گیری شیوه های مقابله با فشار روانی در افراد خواهد داشت (وول فولک ، 2004  نقل از آبنیکی ، 1385) . 
بیان مسئله 
     در جوامع امروز، همه ملتها با هر نظام سياسي و اجتماعي، پيشرفته و در حال پيشرفت به مسئله آموزش و پرورش توجه دارند و نسبت به ديگر فعاليتهاي اجتماعي براي آن اهميت بيشتري قائل هستند (خيّر، 1385). 
     اين توجه بي دليل نيست و برمنطقي قوي بنياد نهاده شده است. زيرا امروز، تربيت فرزندان را از مهمترين نيازهاي زندگي اجتماعي مي شناسند. انگيزش پیشرفت از موضوعات روانشناختي است که توجه بسياري از روانشناسان و متخصصان تعليم و تربيت را به خود معطوف داشته است.در اين ميان شناسايي عوامل مهم و مؤثر در انگيزش پیشرفت تحصيلي در ارتباط با ويژگيهاي آموزشگاهي و اجتماعي افراد کمک شايان توجهي به بهبود وضعيت تحصيلي دانش آموزان خواهد کرد. انگيزش در واقع محرک اصلي و انرژي ايجادکننده رفتار مي‏باشد (گيچ  و برلاينر ، 1994 نقل از سیف، 1384)  و اگر عوامل مؤثر در ايجاد انگيزش تحصيلي شناخته و از آنها به نحو مطلوب استفاده شود، موفقيت هاي شايان توجهي در فرايند آموزش و پرورش و يادگيري و مهمتر از همه استمرار يادگيري ايجاد خواهد شد. 
     انگیزش پیشرفت  عبارت است از نیروی انجام دادن خوب کارها نسبت به استانداردهای عالی (مک کللند  و اتکسنیون ،1968 نقل از سیف، 1384) این مولفان با مطالعه ماهیت انگیزش پیشرفت در چهل سال اخیر ، نیاز پیشرفت را اینگونه تعریف می‌کنند: جستجو کردن موفقیت در رقابت با استانداردهای عالی. شخص دارای انگیزش پیشرفت نیرومند می‌خواهد تا در برخی از تکالیف چالش انگیز موفق شود 
(سیف، 1384).
      مطالعات زیادی به ارتباط قابل ملاحظه بین انگیزش پیشرفت و پیشرفت تحصیلی اشاره کرده اند و وجود انگیزش پیشرفت را موتور حرکتی پیشرفت تحصیلی معرفی کرده اند. به عنوان نمونه هاوت  و دیگران(2006) در تحقیق خود به اثرگذاری انگیزش بر عملکرد و پیشرفت تحصیلی فراگیران اشاره کرده اند. 
    افرادی که انگیزش پیشرفت زیادی دارند در تکلیفی که به آنها گفته شده از نظر دشواری متوسط، بهتر از افرادی که انگیزش پیشرفت کمی دارند عمل می‌کنند. دانش آموزان با انگیزش پیشرفت بالا بهتر از دانش آموزان با انگیزش پیشرفت کم در تکالیف آسان یا دشوار عمل نمی‌کنند بلکه عملکرد در تکالیف نسبتا دشوار برای فرد با انگیزش پیشرفت زیاد مشوق مثبتی را فراهم می‌سازد که دانش آموز با انگیزش پیشرفت کم آن را تجربه نمی‌کند. دانش آموز با انگیزش پیشرفت زیاد به دنبال چالش متوسط است زیرا این نوع چالش مهارت و تونایی وی را بهتر می‌آزماید. موفقیت از طریق مهارت خود شخص به فرد با انگیزش پیشرفت زیاد این احساس را می‌دهد که کار وی خوب انجام شده است، احساس که اهمیت خاصی برای این افراد دارد (سیف،1384). 
      دانش آموزی که دارای خودکارآمدی سطح پایین است  ممکن است حتی برای یک امتحان خودش را آماده نکند ، زیرا فکر می کند که هر اندازه زحمت بکشد فایده ای نخواهد داشت. در مقابل، شخص برخوردار از خودکارآمدی سطح بالا در انجام کارها امیدوارتر و موفق تر است (بیابانگرد، 1386). 
با توجه به مطالبی که ذکر آن رفت موضوع پژوهش حاضر مطالعه نقش خودکارآمدی در انگیزش پیشرفت تحصیلی و رسیدن به پاسخ این سوال اساسی است که آیا بین خود کارآمدی و انگیزش پیشرفت تحصیلی دانش آموزان پسر  سال سوم راهنمایی رابطه وجود دارد؟   
 
اهمیت و ضرورت تحقیق 
      از آنجا که یادگیرندگان دارای سطوح متفاوت خود کارامدی هستند و این تفاوت ها بر یادگیری ، پیشرفت تحصیلی، انگیزش پیشرفت، تفکر، حل مسأله، پاسخدهی به موقعیتها و غیره تأثیر می گذارند، لازم است مدرسان از چگونگی آن آگاه باشند تا یادگیرندگان خود را در استفاده بهینه کمک کنند ( سیف، 1386).
      از آنجا كه خودکارآمدی و انگیزش پیشرفت دانش‌آموزان از جمله سازه‌هاي روان شناختي هستند كه نقش موثري را در پيشرفت تحصيلي دانش‌آموزان در حيطه‌هاي مختلف ايفا مي‌كند و مي‌توانند در آینده راهنمايي براي تعيين رشته تحصيلي در دانشگاه وانتخاب شغل افراد باشند، پژوهش هایی از این قبیل امری ضروری می نماید.
       قضاوت های مربوط به خودکارآمدی به دلیل نقش مهمی که در رشد انگیزش درونی دارد، از اهمیت خاصی برخوردار است. به دلیل اینکه خودکارآمدی نشان داده است که بر فائق آمدن و استقامت در برابر موانع اثر می گذارد (بندورا،1986) می تواند علت مهمی برای عملکرد نسبت به وظایف بین فردی پیچیده باشد(گیست و همکاران،1991 نقل از میرزایی،1386). به همین دلیل انجام پژوهش هایی که بتوانند معلمان و دست اندر کاران امر آموزش را در تشخیص میزان انگیزش و خود کارامدی دانش آموزان با توجه به محروم بودن این منطقه کمک و راهنمایی کنند ، امری ضروری است.
 
اهداف پژوهش
     هدف کلی این پژوهش تعیین نقش خودکارآمدی در انگیزش پیشرفت دانش آموزان مناطق جنوبی و محروم می باشد. 
 
سوالها ی  پژوهش
1-آیا بین خودکارآمدی با انگیزش پیشرفت دانش آموزان پسر سال سوم راهنمایی همبستگی وجود دارد؟
2-آیا بین استعداد با انگیزش پیشرفت دانش آموزان پسر سال سوم راهنمایی همبستگی وجود دارد؟
3- آیا بین پشتکار  با انگیزش پیشرفت دانش آموزان پسر سال سوم راهنمایی همبستگی وجود دارد؟
4- آیا بین تفاوت بین فردی با انگیزش پیشرفت دانش آموزان پسر سال سوم راهنمایی همبستگی وجود دارد؟
 
فرضیه های پژوهش
1- بین خودکارآمدی با انگیزش پیشرفت دانش آموزان پسر سال سوم راهنمایی همبستگی مثبت وجود دارد.
2- بین استعداد  با انگیزش پیشرفت دانش آموزان پسر سال سوم راهنمایی همبستگی مثبت وجود دارد.
3- بین پشتکار  با انگیزش پیشرفت دانش آموزان پسر سال سوم راهنمایی همبستگی وجود دارد.
4- بین تفاوت بین فردی با انگیزش پیشرفت دانش آموزان پسر سال سوم راهنمایی همبستگی مثبت وجود دارد.
 
تعیین و تعريف متغیرهای پژوهش
خودکار آمدی 
تعریف مفهومی :
            خودکار آمدی قضاوت شخصی فرد است از تواناییهایش برای انجام کاری در یک حوزۀ خاص (لابل  وهمکاران، 2004 ).
تعریف عملی : 
            در پژوهش حاضر خودکارآمدی نمره ای است که آزمودنی در مقیاس خودکارآمدی تحصیلی  مورگان و جینگ (1999)  به دست می آورد. 
انگیزش پیشرفت: 
تعریف مفهومی:
         انگیزش پیشرفت به مفهوم انگیزه غلبه بر موانع، تقویت روحیه آینده نگری و مبارزه با آن چه که  به سخت بودن  مسئله ای اطلاق می شود (هرمنس، 1985 نقل از بیابانگرد، 1384).
 
 
روش تجزيه وتحليل داده ها: 
     پس از جمع آوري، نمرات با استفاده از نرم افزار آماري در دو سطح توصيفي و استنباطي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت در سطح توصيفي از جدول ها توزيع فراواني و شاخص هاي مركزي و شاخص هاي پراگندكي استفاده شد .
در سطح استنباطي با توجه به نوع داده ها، فرضيه ها ويافتن رابطه بين آنها از آزمون همبستگی پیرسون استفاده شد. 
 
دانلود پایان نامه رشته روانشناسی برنامه ریزی درسی
 
دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد
با موضوع : نقش خودکارآمدی در انگیزش پیشرفت تحصیلی دانش اموزان مقطع ابتدایی 
قالب فایل: word --- تعداد 123 صفحه --- 5 فصل .به همراه جداول و نمودار های مربوطه
قابل استفاده دانشجویان رشته علوم تربیتی و روانشناسی بر حسب سلیقه دانشجو
 
فهرست:
فصل اول : کلیات تحقیق.....................................1
مقدمه ............................................................2
بيان مسئله .....................................................4
اهميت و ضرورت انجام پژوهش............................ 7
اهداف پژوهش............................................... 8
سوالها و فرضیه های پژوهش............................. 8
تعیین وتعریف متغیرهای پژوهش............................ 8
فصل دوم : مبانی نظری تحقیق..........................  10
مقدمه  .........................................................   11 
بخش اول: خودکار آمدی .................................... 11                                                                      
مفهوم خود      .............................................      11
خود به عنوان موضوع و عامل مطالعه      .............     13
تحول خودکارآمدی در نوجوانی........................        21
منابع اطلاعاتی خودکارآمدی................................    23
خودکارآمدی و کمال‏گرایی مثبت و منفی .................... 25
تاثیر خودکارآمدی برمهارت‏های شناختی ،اجتماعی و عاطفی ..... 30
تاثیر خودکارآمدی بر انگیزش  .............................................  32
اثرات خودکارآمدی بالا و پایین................................................. 35
خودکار آمدی عمومی  .......................................................   37
  نظریه یادگیری – اجتماعی      ...................................        38
تحلیل خودکار آمدی در گسترۀ زندگی    .............................      43
تأثیر بافت خانواده بر خودکار آمدی ............................................ 44
تقویت خود کار آمدی ................................................................ 47
نقش  مدرسه  .....................................................................   48
تأثیر دوستان و همسالان ..........................................                50
خودکار آمدی مرتبط با بزرگسالی    .........................................    51
ارزیابی مجدد خودکار آمدی با افزایش سن    ................................51
ویژگی افراد با خودکار آمدی بالا و پایین      ................................   52
خودکار آمدی و جنس  ........................................................       53
بخش دوم       
انگیزش پیشرفت تحصیلی   ..........................................            61
تأثیر مشوق ها در انگیزه     .......................................................61 
راههای افزایش انگیزش تحصیلی   ...........................................   62  
پیشرفت تحصیلی   ................................................................   64 
عوامل مؤثر بر  انگیزش پیشرفت تحصيلي دانش آموزان     ........... ... 64 
بخش سوم  : پیشینه پژوهش  ..................................................  87
تحقیقات انجام شده در خارج از کشور  .....................................     69 
تحقیقات انجام شده در ایران   ....................................................  70 
فصل سوم : روش شناسی  ..............................................           82
طرح پژوهش  .........................................................................    83
جامعه آماری   ......................................................................      83
نمونه و روش نمونه گیری  ...........................................................    83
روش جمع آوری داده ها   ..............................................................     84
ابزار پژوهش  ...............................................................................    84
روش تجزیه وتحلیل داده ها .............................................................   89
فصل چهارم : تحلیل یافته ها  ..........................................................   90
تحلیل توصیفی   ...........................................................                   92
متغییر خودکارامدی     ....................................................                  93
متغییر انگیزش پیشرفت    ..............................................................   94 
تحلیل داده ها     .........................................................................     94
تحلیل استنباطی    .......................................................................... 95
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری .............................................................98
محدودیت های پژوهش  ...........................................................           104
پیشنهادهای پژوهش  .........................................................................105
فهرست منابع :
الف: فارسی   ...................................................................................   106
ب: خارجی    .........................................................................               109
پیوست ها
 
 
                            فهرست جدول ها
 
جدول شماره 1 – 4  جدول توزیع نسبی معدل تحصیلی آزمودنی ها                  91
جدول شماره 2 – 4   شاخص هاي توصيفي خودكارآمدي در دانش آموزان     92
جدول شماره 3 – 4  شاخص توصیفی انگیزش پیشرفت در دانش آموزان         93
جدول شماره 4 – 4  همبستگی پیرسون خودکارآمدی  با انگیزش پیشرفت     94
جدول شماره 5 – 4 همبستگی پیرسون استعداد با انگیزش پیشرفت                    95
 جدول شماره 6 – 4 همبستگی پیرسون پشتکار با انگیزش پیشرفت                     96
جدول شماره 7 – 4 همبستگی پیرسون تفاوت فردی با انگیزش پیشرفت        
 
 
برای دریافت کامل فایل با پرداخت انلاین , انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر

 

 

 مطلبی که امروز دارم مینویسم   حاصل دو سال  پرسوجو  و نتیجه گیری  و عمل هست.
شاید شما هم تحصیل کرده علوم دامی  یا کلا لیسانس هر رشته ای باشید.و حتما در حال حاضر بیکار هستید یا جویای یک کار  دولتی هستید با پایه حقوق 500 تا 700 هزار تومان.
ولی اگر لیسانس کشاورزی دارید  میتونم به جرآت بگم  گشتم نبود,نگرد نیست.
بعد از لیسانس گرفتن عموما دانشجو های این رشته بعد از کلی بیکاری به فکر خود اشتغالی هستن.
 

 
خوب
اول به ذهنتان راه اندازی یک گاوداری میرسد  برای هرگاوی برای پروار تقریبا چهار میلیون تومان (  خوراک + گوساله)  قیمت فروردین 92   رو به رو حواهید شد.که اکه بخواهید 20 تا گوساله نگهداری کنید با خوراک حدودا 80 میلیون نیاز دارید و مکان گاوداری رو هم اگر بخواهید بسازید که هزینش سر به فلک میرسه
کلا واسه کسی که با سرمایه کم میخواهد شروع کنه اصلا توصیه نمیشه..مرگ یک گوساله بسیار واسه آدم سخت تموم میشه.و گوساله بسیار حساس هست.
 
در نگاه دوم  میرید سراغ تاسیس یک مرغداری.   از همین جا میگم که درسته سودش خوبه.ولی , ولی ریسکش 100 درصد.بیماری در یک مرغ  برای افراد تازه کار  برابر است با از دست رفتن کل سرمایه در یک شب.البته هزینه   ساخت  یا اجاره یک مرغداری هم سر به فلک میکشه.
در  نگاه سوم نظرتون به گلخانه میره  که چون رشتم علوم دامی هست    راستش دنبالشم نرفتم
ولی در نگاه چهارم  که مطمئنم  حتی به ذهنتان هم خطور نکرده. پروار بندی گوسفند(بره)
بله پروار بندی بره
صبر کنید  نگفتم برید چوپانی.
قراره برید در یک محیط بسته پروار کنید
خوب از کجا باید شروع کنید
و سود این کار چقدره؟
ایا صرفه مادی داره؟
خوب چون دوسال  تحقیق کردم و به طور عملی ازمایش کردم  میگم تا بیشتر اشتا بشید
تمامی قیمت ها   واسه زمستان 91  تا بهار 92  بوده.و اگر در تاریخی دیگر دارید این مقاله را میخونید خودتون به روزش کنید
خوب شما اگر جایی در حدود 150 متر خانه روستایی  دارید که چه بهتر.اگه ندارید میتونید یک منزل روستایی اجاره کنید.که بسیار ارزان تمام میشه
بر فرض اینکه شما الان در زمستا 91  قصد انجام این کار را دارید.
فرض  سرمایه شما را 20 میلیون تومان میگیرم
خوب
حالا شما در این تاریخ 50 عدد بره سبک وزن بین 20 تا 25 کیلو  به قیمت روز  (در زمستان 91  9500 تومان)
که هر بره   240 هزار تومان واسه شما تمام میشه
با توجه به اینکه دوره پروار شما 100 روز میباشد  و هر بره در ماه اول روزی  1.3 کیلوگرم. ودر ماه  اخر روزی  1.6 گرم خوراک مصرف میکند
خوب شما به گندم.جو . یونجه .کنسانتره  مقداری اوره . پودر ماهی  و داروی ضد انگلی نیاز دارید
که در این تاریخ با حساب یونجه 850 تومان .جو 700 و گندم 700 تومان و روزی 100 تومان هزینه پودر ماهی شما میشود.که بعد از حساب کلی هر بره  بین 110 تا 130 هزار تومان خوراک مصرف میکند
پس تا اینجا 240 هزار هزینه دام + 120 هزار هزینه خوراک = 360  هزار تومان هر بره تمام میشود
که اگر قرار باشد شما در مرحله اول 50 عدد بره پروار کنید  میشود 18000000تومان تمام میشود
حالابه  طور متوسط با افزایش روزانه 300 گرم در روز,بره شما بعد از صد روز به وزن 50 کیلو میرسد
شما 50 بره دارید که هر کدام 50 کیلو هستن
پس شما 2500 کیلو  تولید گوشت زنده دارید
بعد از سه ماه یعنی در اواخر فروردین 91  قیمت هر کیلو گوسفند زنده به 12 هزار تومان رسیده است
حال 2500 در  12000 =30000000 تومان
پس شما 12 میلیون سود خالص دارید.
شما باید ذهن اقتصادی هم داشته باشید که مثلا در اردیبهشت و شهریور که گوسفند وخوراک  ارزان میشود  خریداری کنید
و در مواقعی چون عید نوروز / ماه رمضان  / و عید قربان / و محرم محصول خودتون به بازار ارائه بدید که قیمت ها افزایش میابد
البته از نژادی استفاده کنید که افزایش وزن خوبی داشته باشد مثل مهربان و نژاد افشاری

 

 

مطالب مرتبط : بررسی پرواربندی بره در سال 96 -97 به همراه جیره استاندارد و بهینه شده کلیک کنید
 

عوامل اساسی در یک پرواربندی موفق :
 
برای انجام عملیات پرواربندی موفق نیاز به یک سری عوامل اساسی می باشد که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است :

1- شناختن نژاد های مختلف گوسفندان به همراه مشخصات آنها

2- ایجاد جایگاه مناسب جهت پرواربندی

3- خرید دام مناسب جهت پرواربندی

4- تهیه علوفه مورد نیاز دام ها در طول دوره پرواربندی

5- قرنطینه و انجام امور بهداشتی بر روی دامهای خریداری شده قبل از پرواربندی

6- بکارگیری روشهای مناسب پرواربندی

7- رعایت اصول صحیح تغذیه در طول دوره پرواربندی

8- انجام توصیه های لازم
 
البته پروار بندی گوسفند یکی از بهترین شغل ها در کشاورزی هست که ریسک ان بسیار کم بوده  . در بدترین شرایط  بازار اگر نتوانید سود کنید   لا اقل  مقدار هزینه تان برمیگردد
 
حالا  برای شروع این کار در مرحله اول باید یک نژاد خوب انتخاب کنید
بعد از انتخاب نزاد های گوشتی مثل افشاری  یا ....  قیمت مواد اولیه را در منطقه خودتان بگیرید
مثلا وقتی دوتا  ماده خوراکی که ارزش غذایی یکسانی دارن موقع خرید ماده ای که ارزانتر هست انتخاب بشه.به طور مثال در انتخاب مواد پروتئین زا  و موادی که قراره نشاسته  و انرژِی را تامین کنند
برای شروع کار  میتونید نصف سرمایه خود را  برای خرید میش  و نصف دیگر را برای خرید بره به منظور پروار انتخاب کرد
این انتخاب  از لحاظ اینکه  در سال مرحله اول بعد سه ماه شما قسمتی از سرمایه خود را برگردانده اید  هم اینکه باعث افزایش سرمایه  شما میشود  و همینطور با داشتن میش میتوانیید کم کم در سال های بعد نیازی برای خرید بره نداشته باشید و سود بیشتری بکنید
حتما قبل از خرید گوسفند  جیره مورد نیاز را خرید کنید تا بالا پایین بازار شما را وارد شوک نکند
بعد از انتخاب نژاد و خرید بره  شما باید بهترین جیره را تهیه کنید تا نیاز کامل حیوان تامین و بیشترین افزایش وزن را داشته باشید
 
مواد قابل استفاده درتغذیه گوسفند پرواری

 

دانه جو اگر بصورت بلغوری خورانده شود، یکی از منابع تامین انرژی برای دام است

 

کاه ساقه خشک تیره غلات و حبوبات است که پس از کوبیدن وجدا کردن دانه بدست

می آید . از نظر مواد غذایی بسیار ضعیف است. برای گوسفند پرواری کاه بایستی با کود اوره غنی سازی شود

 

سبوس، غشاء خارجی دانه غلات است که ارزش غذایی زیادی دارد، برای دام سهل الهضم وملین ودارای فسفر زیادی است

کنجاله مازاد کارخانجات روغن کشی بوده که مهم ترین آن، کنجاله تخم پنبه و کنجاله سویا است. این ماده پروتئین زیادی دارد و یکی از اساسی ترین مواد درخوراک گوسفند پرواری می باشد

 

تفاله وملاس چغندر، مازاد کارخانجات قند است و به علت قندی بودن و خوش خوراک کردن مواد غذایی برای پرواربندی بسیار مناسب می باشند

 

یونجه برای دام خوش خوراک است و از نظر پروتئین ، کلسیم و ویتامین بسیار غنی است. ارزش غذایی برگ یونجه بیش تر از ساقه آن است لذا زمان و نحوه برداشت آن تاثیر زیادی روی ارزش غذایی آن دارد

 

نیاز غذایی دام پرواری:

الف- انرژی به وسیله مواد غذایی تامین شده و برای نگهداری بافت های بدن، فعالیت های حیاتی و رشد و نمو صرف می شود. چنان چه انرژی مورد نیاز دام تامین نشود، علایم ظاهری کمبود، مانند لاغری و عدم تناسب اندام بروز می کند

ب- پروتئین از طریق مواد غذایی تامین می شود و وجود آن برای رشد و نمو دام ضرورت دارد. کنجاله دانه های روغنی و یونجه از مهم ترین منابع تامین پروتئین هستند

ج- آب برای گوسفند پرواری بسیار ضروری و متوسط مصرف آن 3 تا 5 لیتر در روز است.

د- مواد معدنی مانند سدیم، کلسیم، فسفر، ید و آهن برای رشد ونمو دام ضروری است. برای تامین نمک مورد نیاز دام بهتر است ازسنگ نمک استفاده شود.

ه- ویتامین ها برای فعالیت های عادی ضروری هستند. بخصوص ویتامین D که درجذب کلسیم وفسفر نقش دارد. کلسیم و فسفر در رشد اسکلتی دام بسیار موثر هستند.

جیره غذایی مورد نیاز گوسفند پرواری:

مقدار غذایی که در24 ساعت دراختیار دام قرار می گیرد تا دام بتواند به فعالیت های خود ادامه داده و تولید شیر داشته باشد، جیره غذایی گفته می شود. جیره غذایی متعادل مخلوطی از چند ماده خوراکی است که دارای مقدار و نسبت صحیحی از انرژی و مواد مغذی مختلف بوده و

چنان چه روزانه و به میزان کافی دراختیار دام قرار گیرد، احتیاجات آن را از نظر انرژی ، پروتئین، موا معدنی وسایر مواد مغذی درمدت 24 ساعت تامین می کند

اصول تهیه جیره متعادل:

برای تهیه یک جیره متعادل باید از میزان احتیاجات گوسفند به مقدار ماده خشک ، انرژی ، پروتئین ومواد مغذی اطلاع داشت. جیره غذایی ضمن خوش خوراکی، قابل هضم بودن ومقوی بودن بایستی از نظر اقتصادی نیز باصرفه باشد و چون گوسفند یک حیوان نشخوار کننده است، وجود مقدارکافی مواد خشبی درجیره ضروری است. مواد خوراکی مورد استفاده درپرواربندی گوسفند نژاد مهربان شامل یونجه، جو بلغور شده، کنجاله تخم پنبه ، سبوس گندم، تفاله خشک چغندر قند و کربنات کلسیم است.برای هر راس دام، مقدار خوراک مصرفی درهرروز 1300 گرم است. نسبت ترکیب کنسانتره وعلوفه به ترتیب 780 گرم و 520 گرم بوده بطوریکه کنسانتره ویونجه را کاملاً با هم مخلوط کرده ودرسه نوبت صبح، ظهر و عصردراختیار بره ها قرار داده می شود. برای عادت کردن بره ها وجلوگیری از مشکلات گوارشی ناشی از خوراک مصرفی، تغییر جیره بایستی به تدریج وطی یک هفته تا ده روز انجام شود. درماه دوم پرواربندی مقدار خوراکی مصرفی 1600 گرم می شود بطوری که برای هر بره 1280 گرم کنسانتره و 320 گرم یونجه به صورت مخلوط درسه وعده داده می شود. دریک طرح تحقیقی – ترویجی که برای بررسی اثر تغذیه برافزایش وزن بره های نژاد مهربان دراستان همدان انجام شد، بره ها طی سه ماه با ترکیب مواد جدول 1 تغذیه شدند که افزایش وزن بره ها و ماده خشک مصرفی برای اطلاع درجدول 2 آمده است.

جدول یک: ترکیب کنسانتره ودرصد هریک از مواد غذایی

ردیف         ماده خوراکی                درصد

1         جو بلغور شده                     53

2          کنجاله تخم پنبه                  10

3          سبوس گندم                     3/11

4         تفاله خشک چغندر قند         26

5         کربنات کلسیم                    7/0

 

 

جدول دو: نسبت کنسانتره به علوفه درجیره غذایی بره های پرواری و افزایش وزن دردوره پرواربندی

 

 

ماده  وزن زنده(کیلوگرم)  ماده مصرفی(کیلوگرم)    درصد کنسانتره    درصد یونجه

اول       30                       300/1                             60                     40

دوم      40                        600/1                             75                    25

سوم    50                        600/1                             80                     20

 

 

 

زمان خاتمه پرواربندی:

اصولاً مدت پرواربندی یکصد روز است وهر زمان که اضافه وزن به دلیل اضافه شدن چربی بدن باشد بایستی پرواربندی خاتمه یابد. دراواخر پرواربندی ضریب تبدیل غذایی کاهش یافته وبه ازاء مصرف هر واحد جیره غذایی افزایش وزن بره ها اقتصادی نخواهد بود

 

 

من و تمام بازدید کنندگان  خوشحال میشیم نظرات خودتان را در مورد این موضوع  ثبت کنید

ثبت نظر  

 

نویسنده: مهدی بنی حسن
www.mahdibh.rozblog.com
mahdipnut@yahoo.com

اصول تهیه جیره متعادل:

برای تهیه یک جیره متعادل باید از میزان احتیاجات گوسفند به مقدار ماده خشک ، انرژی ، پروتئین ومواد مغذی اطلاع داشت. جیره غذایی ضمن خوش خوراکی، قابل هضم بودن ومقوی بودن بایستی از نظر اقتصادی نیز باصرفه باشد و چون گوسفند یک حیوان نشخوار کننده است، وجود مقدارکافی مواد خشبی درجیره ضروری است. مواد خوراکی مورد استفاده درپرواربندی گوسفند نژاد مهربان شامل یونجه، جو بلغور شده، کنجاله تخم پنبه ، سبوس گندم، تفاله خشک چغندر قند و کربنات کلسیم است.برای هر راس دام، مقدار خوراک مصرفی درهرروز 1300 گرم است. نسبت ترکیب کنسانتره وعلوفه به ترتیب 780 گرم و 520 گرم بوده بطوریکه کنسانتره ویونجه را کاملاً با هم مخلوط کرده ودرسه نوبت صبح، ظهر و عصردراختیار بره ها قرار داده می شود. برای عادت کردن بره ها وجلوگیری از مشکلات گوارشی ناشی از خوراک مصرفی، تغییر جیره بایستی به تدریج وطی یک هفته تا ده روز انجام شود. درماه دوم پرواربندی مقدار خوراکی مصرفی 1600 گرم می شود بطوری که برای هر بره 1280 گرم کنسانتره و 320 گرم یونجه به صورت مخلوط درسه وعده داده می شود. دریک طرح تحقیقی – ترویجی که برای بررسی اثر تغذیه برافزایش وزن بره های نژاد مهربان دراستان همدان انجام شد، بره ها طی سه ماه با ترکیب مواد جدول 1 تغذیه شدند که افزایش وزن بره ها و ماده خشک مصرفی برای اطلاع درجدول 2 آمده است.

جدول یک: ترکیب کنسانتره ودرصد هریک از مواد غذایی

دیف       ماده خوراکی         درصد

1          جو بلغور شده       53

2          کنجاله تخم پنبه      10

3          سبوس گندم          3/11

4          تفاله خشک چغندر قند          26

5          کربنات کلسیم        7/0

 

جدول دو: نسبت کنسانتره به علوفه درجیره غذایی بره های پرواری و افزایش وزن دردوره پرواربندی

ماده        وزن زنده(کیلوگرم) ماده مصرفی(کیلوگرم)         درصد کنسانتره      درصد یونجه

اول        30        300/1   60        40

دوم        40        600/1   75        25

سوم       50        600/1   80        20

 

 

 

محاسن و معایب پرورش گوسفند

 

محاسن:

 

1. گوسفند یک حیوان نسبتاً خوش بنیه ای است که آب و هوای متغییر و خشک را تحمل می کند و با فقیرترین علوفه و غذل ها را رشد خود ادامه می دهد.

 

2. بوسیله گوسفند می توان زمین های نا مرغوبی که برای کشت و زرع مناسب نیست با ایجاد مرتع مصنوعی مورد استفاده قرار داد.

 

3. گوسفند در مقایسه با سایر دام ها به جیره نگهداری کمتری احتیاج دارد و بیشتر غذایی را که دریافت می کند صرف تولید رشد و نمو خود مینماید. به همین سبب در بیشتر کشورهای دنیا از نقطه نظر اقتصادی در رتبه اول قرار دارد.

 

4. انواع فرآورده های گوسفند را در تمام طول سال می توان به بازار عرضه کرد، به همین جهت دامدار کمتر با مشکلات مالی مواجه می شود

 

مطالب مرتبط : بررسی پرواربندی بره در سال 96 -97 به همراه جیره استاندارد و بهینه شده کلیک کنید

 

برای دریافت راهنمای کامل پرواربندی گوسفند بر گزینه خرید کلیک کنید

دانلود توضیحات پرواربندی جیره اختصاصی + طرح توجیهی 

 

 

 

دانلود پاورپوینت با موضوع شیشه دوجداره در صنعت ساختمان سازی ( معماری و عمران )

این پاورپوینت با موضوع شیشه دوجداره با محتوای 18 اسلاید و فرمت PPT (قابل ویرایش) جهت دانشجویان رشته عمران و معماری تدوین شده است.

در این فایل به تاریخچه ، هدف استفاده ، فرایند تولید شیشه دوجداره ، عایق حرارتی و برودتی ، مزایای شیشه دوجداره ، استاندارد های شیشه دوجداره ، جدول مقایسه ای بین شیشه تک جداره، دو جداره و دیوار آجری

فهرست:

 • در این پاورپوینت به تاریخچه
 • هدف استفاده از شیشه دوجداره
 • فرایند تولید شیشه دوجداره
 • عایق حرارتی و برودتی
 • مزایای شیشه دوجداره
 • استاندارد های شیشه دوجداره 
 • جدول مقایسه ای بین شیشه تک جداره
 • دو جداره و دیوار آجری
استفاده از شیشه های دو جداره یا چند جداره به فراخور محیط زندگی می تواند تا حدود زیادی از نفوذ انواع آلودگی به محیط داخلی ساختمان ها جلوگیری نماید.
دانلود پاورپوینت اماده شیشه دوجداره رشته معماری و عمران
 
هدف 
هدف از ساختن چنین پنجره هایی قطع ارتباط محیط داخلی و خارجی و تبادل حرارت و برودت این دو محیط است. اساس این شیشه های دو جداره بر مبنای ایجاد یک فضای خالی پر از هوای خشک و یا استفاده از یک گاز بی اثر مانند گاز آرگون بین دو صفحه شیشه ای است. به همین دلیل هدایت گرما و یا سرما بین جداره دو شیشه کاهش یافته و از انتقال گرما یا برودت و همچنین صدا از طریق پنجره بین دو محیط داخل و خارج به نحو چشمگیری کاسته می شود. امروز دیوار های خشتی و گلی سنتی جای خود را به دیوارهای شیشه ای مرتفع، براق و
درخشان داده اند.
 
به موازات مراحل مذکور فریم‌های مابین دو جدار (Spacer)توسط دستگاه خم‌کن (Bending)بر اساس اندازه شیشه خم و برش داده می‌شود و داخل فریم از مواد رطوبت‌ گیر پر می‌شود. سپس دو لبه فریم توسط دستگاه بوتیل چسب زده می‌شود که به منظور درزگیری و قرار گرفتن اسپیسر مابین دو شیشه و چسبیدن آن‌ها به یکدیگر می‌باشد.
فریم‌ها جهت نصب روی شیشه انتقال می‌یابد. شیشه‌ها پس از نصب فریم به دستگاه پرس منتقل می‌شود و همزمان گاز آرگون به صورت اتوماتیک به داخل شیشه دو جداره تزریق می‌شود سپس توسط روبات محیط شیشه دو جداره با چسب پلی‌سولفید به منظور درزبندی ثانویه پر می‌شود.
 
از نظر کمیت، مقدار حرارت انتقال یافته از طریق شیشه با پارامتری به نام ضریب انتقال حرارت (ثابت k ) مشخص می شود.
ثابت K طبق رابطه زیر تعریف می شود : 
(K=Q/A*(T1 - T2 
که در آن Q = میزان انتقال دما
A = مساحت پنجره
T1 = درجه حرارت خارج(فضای بیرونی)
T2 = درجه حرارت داخل(فضای داخلی)
بنابراین میزان انتقال حرارت از طریق پنجره با استفاده از رابطه زیر محاسبه می گردد :
(Q=KA*(T1 - T2
به سهولت می توان مشاهده نمود با افزایش میزان انتقال حرارت، میزان ثابت K افزایش یافته و پنجره از عایق کمتری برخوردار خواهد بود.
به طور کلی مقدار ثابت K به فاصله بین دولایه  شیشه، نوع هوا یا گاز میانی و ضخامت لایه های داخلی و خارجی شیشه بستگی دارد.
 
برای دریافت کامل فایل با پرداخت انلاین , انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 

دانلود پاورپوینت با موضوع : فولاد در مصالح ساختمان

در این پاورپوینت با تعداد 27 اسلاید با فرمت پاورپوینت قابل تغییر توسط شما به بررسی کامل فولاد در مصالح ساختمانی از جمله نحوه استفاده  ، تاریخچه ، مزایا و معایب ، عملکرد لرزه ای ساختمان فولادی , صنعت جوشکاری و ... به همراه تصاویر مربوطه

 
مقدمه : سازه‌ای است که برای سکونت و به عنوان سرپناه یا برای کار ساخته می‌شود که محیط را به دو بخش بیرون و درون تقسیم می‌کند. ساختمان‌هایی که از نظر بلندا از اندازه مشخصی بلندتر باشند ساختمان‌های بلندمرتبه گفته می‌شود. در ایران ساختمان بلندمرتبه طبق مصوبه سال ۱۳۷۷ شورای عالی شهرسازی و معماری به ساختمان‌های بالاتر از شش طبقه گفته می‌شود  ساختمان‌های بسیار بلند نیز اصطلاحاً آسمان‌خراش یا برج نامیده می‌شوند.به ساختمان‌های بزرگ و باارزش قدیمی بیشتر عِمارَت گفته می‌شود. 
 
با گذشت حدود 50 سال از کاربرد اتصالات جوشی در صنعت ساختمان در ایران هنوز نقایص زیادی در اجرای ساختمانهای فولادی جدید مشاهده می شود. در یک بررسی اولیه عوامل زیر را می توان به عنوان دلایل اصلی نقایص ذکر کرد
 
دانلود پاورپوینت فولاد در معماری و عمران ساختمان سازی
 
 عدم طرح دقیق اتصالات جوشی:
 با توجه به عملکرد مورد نظر آنها 2-عدم انطباق اجرای معمول ساختمان با آیین نامه ها و دستورالعمل ها 3-کیفیت پایین جوش به علت عدم وجود آموزش کلاسیک کافی در این زمینه برای مهندسان و جوش کاران 4-نبود نظارت اصولی و دقیق بر اجرای جوش کاری در ساختمانهای شهری در کشور.
 
در استفاده از فولاد در كارهاي سبك فلزي مانند در و پنجره ، قابها ، ورقهاي محافظ و تزئيناتي بايد به اين نكات اشاره كرد كه در هنگام ساخت و نصب رعايت قائم بودن و افقي بودن قطعات همچنين بدون تاب بودن صفحات حائز اهميت مي باشد . جوشكاري در روي كار قطعات فلزي بايد مخفي و يا صاف شده باشد . ساخت چارچوبها و لنگرهاي در و پنجره بايد به نحوي باشد كه به خوبي هوا بندي شده و .آب چكان ها به راحتي آب را از سطح پنجره و نقاط قابل نفوذ دور نمايند 
 
 
معایب ساختمانهای فلزی ضعف در دمای زیاد :
مقاومت ساختمان فلزی با افزایش دما نقصان می یابد . اگر دکای اسکلت فلزی از 500 تا 600 درجه سانتی گراد برسد ، تعادل ساختمان به خطر می افتد . خوردگی و فساد فلز در مقابل عوامل خارجی : قطعات مصرفی در ساختمان فلزی در مقابل عوامل جوی خورده شده و از ابعاد آن کاسته میشود و مخارج نگهداری و محافظت زیاد است . تمایل قطعات فشاری به کمانش : با توجه به اینکه قطعات فلزی زیاد و ابعاد مصرفی معمولا" کوچک است ، تمایل به کمانش در این قطعات یک نقطه ضعف بحساب می رسد . 
 
صنعت جوشکاری ساختمان در ایران
با گذشت 50 سال از استفاده از جوش در ساختمان دهه اخیر(80-1370)از نظر تعداد 
ساختمانهایی که با سازه های فولادی طراحی و اجرا شده اند کاملا استثنایی به شمار می آید.در 
نیمه دوم این دهه دهها هزار سازه فولادی در تهران و شهرهای بزرگ ایرن به ناگهان سر از 
زمین برآورد.گسیل سرمایه ها به سوی ساخت و ساز شهری و تبدیل ساخت سرپناه به ماشین 
سرمایه گذاری جهت سودهای کلان باعث گردید تا رعایت اصول فنی و ایمن سازی ساختمانها در 
برابر زلزله در برابر منفعت طلبی صاحبکاران عملا مورد توجه قرار نگیرد.از طرف حجم عظیم 
ساخت و ساز نیروز انسانی زیادی اعم از مهندس و تکنسین و جوشکار احتیاج داشت که باعث 
ورود افراد غیرمتخصص به این جرگه گردید.تمامی این مسایل دست به دست هم داد تا طرح و 
اجرای ساختمانهای فولادی آنچنان که باید از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد.تخریب کلی 
ساختمانهای فولادی در زلزله منجیل موید پایین بودن کیفیت ساختمانهای فولادی کشور می باشد. 
از میان تمامی عوامل دخیل در طرح و ساخت سازه های فولادی اتصالهای جوشی از نارساییهای 
بیشتری برخوردارند. علل اصلی پایین بودن کیفیت جوش درساخت و سازهای 
 
دانلود پاورپوینت فولاد در معماری و عمران و ساختمان سازی
نحوه توليد آهن و استفاده از آن در ساختمان، استفاده از فولاد در كارهاي اجرايي ساختمان ، آیا فولاد بهترین مصالح ساختمانی است؟  ، عملکرد لرزه ای ساختمانهای فولادی ، صنعت جوشکاری ساختمان در ایران
ساختمان مرکز داده ، مزایا  ساختمانهای فولادی ، معایب ساختمانهای فلزی
 
برای دریافت کامل فایل با پرداخت انلاین , انلاین دانلود کنید
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
دانلود پاورپوینت با موضوع گچ رشته معماری و عمران
قالب فایل: پاورپوینت قابل ویرایش  --- تعداد 28 صفحه
در این پاورپوینت به بررسی گچ ، منابع استخراج گچ ، خواص گچ ، گچ پزی و کوره های کچ پزی ، انواع گچ ، طریقه مصرف ، مواد افزودنی در گچ ، علل ترک خوردن گچ کاری ، گچ کاری. تخته های گچی پیش ساخته و  ... به همراه تصاویر و متن به طور کامل پرداخته ایم
 
گچ
گچ از جمله مصالحی است که در صنایع ساختمان سازی از اهمیت مخصوصی برخوردار است وبعلت ویژگی های که دارد اززمانهای قدیم در امر ساختن مسکن محل مصرف داشته است. دربسیاری از ساختمانهای قدیمی مخصوصا ًدوران صوفیه ک اغلب آنها در اصفهان موجود می باشند گچ نقش موثری داشته و گچ بریهای بسیار زیبائی از آن دوران باقی مانده است. گچ بعلت خواص خود ازاولین قدم در ایجاد یک بنا که پیاده کردن حدود زمین باشد و با صطلاح برای ریختن رنگ اطراف زمین مورد نیاز بوده و همچنین تا آخرین مراحل کاری که سفید کاری و نصب سنگ است باز هم گچ مورد نیاز است و حتی در نقاشی ساختمان هم از گچ استفاده می نمایند.
ذخاير سنگ گچ:
اگر چه در بيشتر كشورهاي دنيا معادن سنگ زيرزميني هستند ولي در ايران تمام معادن سنگ گچ به شكل سطحي و با روش هاي استخراج روباز استخراج مي شوند . سنگ گچ مانند اغلب سنگ هاي مصرفي ديگر با روش چالزني و انفجار استخراج مي گردد . 
دانلود پاورپوینت گچ - نازک کاری با گچ - گچ ساختمانی
 
 منابع تهیه گچ: 
گچ از پختن و آسیاب کردن سنگ گچ بدست می آید. سنگ گچ از گروه مصالح ساختمانی کلسیم دار است که بطور وفور در طبیعت یافت می شود. و تقریبا ًدر تمام نقاط روی زمین وجود دارد و از لحاظ فراوانی در طبیعت در ردیف پنجم می باشد، سنگ گچ به فرمول 2 H2O،  Caso4 از سنگهای ته نشستی بوده و به علت میل ترکیب شدیدی که دارد بطور خالص یافت نمی شود. بیشتر به صورت ترکیب با کربن یا اکسیدهای آهن یافت می گردد. سنگ گچ موجود درطبیعت بیشتر مخلوط با آهک و خاک رس است سنگ گچ یا بصورت سولفات کلسیم آبدار یافت می شود که به آن ژیپس   ( گچ خام) هم می گویند یا بصورت سولفات کلسیم بدون آب (Caso4) بدست می آید که به آن ایندریت گفته می شود. سولفات کلسیم آبدار به صورتهای مختلف یافت می گردد. بشرح زیر:
1_ سنگ گچ مرمری: که مصرف گچ پزی نداشته و جزء سنگهای زینتی است و به علت نرمی، کار کردن با آن و تراشیدن آن بسیار آسان است و به همین علت از آن برای ساختن وسایل زینتی مانند زیر سیگاری – قاب عکس و غیره استفاده می شود.
2_ سنگ گچ معمولی :که غیر بلوری بوده و فراونترین نوع سنگ گچ است و مصرف گچ پزی دارد .
 
کوره های گچ پزی
1- کوره های گچ پزی چاهی:
قدیمی ترین نوع کوره گچ پزی درایران کوره های چاهی می باشد که هم اکنون نیز در بسیاری از شهرهای ایران متداول  میباشد.
این نوع کوره ها که مانند تنوره است سنگ گچ را در آن می چینند و آنرا حرارت میدهند تا پخته شود. دراین نوع کوره ها که حرارت آن قابل کنترل نیست همه نوع سنگ گچ از گچ پخته تا گچ ساختمانی و گچ تشنه و گچ سوخته و انیدریت و سنگ گچ تجزیه شده بدست می آید بدیهی است محصول این نوع کوره ها بعلت بکنواخت نبودن آن مرغوب نمی باشند. کار این نوع کوره ها پیوسته نیست و سوخت این نوع کوره ها میتواند چوب – زغال سنگ و غیره باشد.
2- کوره های تاوه ای:
این نوع کوره ها که دارای محصولی یکنواخت می باشد تشکیل شده است. از یک سینی بزرگ که سنگ آسیاب شده را در آن می ریزند. و به آن حرارت می دهند این کوره ها دارای دستگاهی می باشد که پیوسته دانه های سنگ گچ را هم میزند تا کلیه کلوخه های سنگ گچ یکنواخت حرارت ببیند این دستگاه همزن مانند شانه ای است که درمحور وسط تاوه قرار دارد و حول محور خود می چرخد و کلوخه ها را هم زند عمل این نوع کوره ها مانند بو دادن تخمه می باشد.
در این نوع تاوه ها ابتدا سنگ گچ را وسیله سنگ شکن بصورت پودر در می آورند پودر را درون تاره پخته حرارت می دهند تا سنگ گچ به مقدار لازم آب تبلور خود را از دست بدهد و به گچ ساختمانی تبدیل گردد. آنگاه این کلوخه ها را با دمیدن هوای سرد، خنک می کنند. این هوا را که هنگام خارج شدن از روی کلوخه دارای حرارتی درحدود 100 الی 120 درجه سانتیگراد می باشد به ابتدای کوره برده و مصالح اولیه را قبل از وارد شدن به تاوه وسیله آن گرم می کنند و بدین وسیله ازاتلاف حرارت جلوگیری کرده و درمصرف سوخت صرفه جوئی می نمایند. محصول کوره تاوه ای را پس از سرد شدن به آسیاب برده و آنرا به نرمی لازم آسیاب کرده و به بازار عرضه می نمایند. حرارت این نوع کوره ها قابل کنترل بوده و محصول آن یکنواخت است کار این نوع کوره ها نا پیوسته است و سوخت آن میتواند گازوئیل یا زغال سنگ باشد.
 
3- کوره های گردنده خفته:
این نوع کوره ها که رایج ترین نوع کوره های گچ پزی است بصورت استوانه یی خفته حول محور خود که با افق در حدود 4 درجه شیب دارد می گردد و در ضمن گردش کلوخه های سنگ گچ را به جلو هدایت مینماید این کلوخه ها بتدریج که جلو می روند پخته شده پس از خروج از کوره بوسیله دمیدن هوای سرد به روی آن کلوخه ها را خنک نموده و برای نرم کردن به آسیاب می برند ازهوای دمیده شده روی کلوخه که پس از خروج در حدود 100 درجه سانتیگراد حرارت دارد برای گرم کردن مصالح اولیه و تبخیر آب فیزیکی آن استفاده می نمایند. حرارت در این نوع کوره ها قابل کنترل بوده و دارای محصول یکنواخت و مرغوب می باشد. کار این کوره ها پیوسته است یعنی همیشه می تواند بدون توقف به کار خود ادامه دهد هر قدر محصول کوره دراثر گردش به جلو هدایت شود می توان به همان نسبت کوره را بارگیری نمود.
 
دانلود پاورپوینت گچ و انواع ان - پاورپوینت گچ ساختمانی و نازک کاری با کچ - انواع گچ ساختمانی , پاورپوینت گچ بری , پاورپوینت گچ کاری , فایل پاورپوینت گچ , پاورپوینت اماده گچ کاری رشته معماری و عمران ,
 
 
 
برای دریافت کامل فایل با پرداخت انلاین , انلاین دانلود کنید
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 

 

دانلود مقاله با موضوع : روش های نهادینه کردن شایسته سالاری در سازمان

چکیده      
در هزاره سوم میلادی و در دنیای پر تلاطم کسب و کار کنونی، سازمان ها در تلاش و رقابتند تا شایسته ترین مدیران را، به عنوان یک مزیت رقابتی، شناسایی، جذب و حفظ کنند. شایستگی مجموعه ویژگی هایی است که در عملکرد شغلی موفق و نیل به هدف های سازمانی سهیم است. این شایستگی ها شامل  دانش، مهارت ها، توانایی ها به اضافه ویژگی هایی نظیر ارزش ها، انگیزش، نوآوری ها و کنترل خود می شوند.(1)
امروزه منابع انسانی پرورش یافته عامل اصلی کسب مزیت رقابتی سازمان هاست و این زمانی تحقق می یابد که بتوان با شیوه علمی و منطقی منابع انسانی را خوب مدیریت و توان و فکر آنان را در اختیار اهداف رقابتی سازمان قرار داد. شایسته سالاری از جمله عواملی است که موجب شکوفایی ، وفاداری و تعهد کارکنان به کار و سازمان  می شود. استقرار شایسته سالاری پدیده و فرآیند ساده ای نیست ، بلکه مجموعه ی پیچیده ای از ساز و کار هایی است که طی یک فرآیند بلند مدت و منطقی باید در سازمان استقرار یابد و لازمه ی آن را فراهم آورد. .در این مقاله ضمن تعریف شایسته سالاری ونقش و اهمیت آن به ویژگی های نظام شایسته سالاری در سازمانها، ضرورت مدیریت شایستگی مدار، مشکلات و موانع شایسته سالاری موجود در سازمانهای دولتی و ارائه پیشنهادات در این زمینه می پردازیم.
 
واژگان کلیدی:شایسته سالاری تکنیک ahp.. تاکید بر تمرکز گرایی عدم توجه به تخصص  گزینش بر اساس خویشاوندگرایی  بی توجهی به ابتکار  خلاقیت  بی توجهی به پیشنهاد زیردستان  زمینه سازی جهت تبعیض  توسعه سازمان های غیر رسمی و شبکه های پنهان اشاعه فرهنگ سلیقه گرایی
 
 
چکیده....................................................................................................... 3
مقدمه ......................................................................................................3
تعریف شایسته سالاری: ..............................................................................5
روش تحقیق ...............................................................................................7
سؤال تحقیق: ............................................................................................8
فرضيه‏هاي تحقیق:...................................................................................... 8
جامعه آماري: .............................................................................................9
تجزیه وتحلیل : ..........................................................................................10
مهم ترین راهکارهای توسعه شایسته سالاری در سازمان های دولتی ایران:..11
نتیجه گیری : .............................................................................................15
منابع و مأخذ : ............................................................................................15
 
 
تعریف شایسته سالاری:
شایسته سالاری از نظر مفهومی، به معنای شرایطی در سازمان است که در آن افراد شایسته هر جایگاه شغلی، عهده دار آن وظیفه یا شغل باشند. به عبارت دیگر، شایسته سالاری به این معناست که موفقیت یک شخص تنها به وسیله شایستگی وی تعیین شود. در حالی که این نظر درستی است، در جوامع امروزی واقعیت ندارد. شایسته سالاری با سوق دادن مردم به سمت این باور که زندگی عادلانه است و موفقیت ها به طرز منصفانه ای به دست خواهند آمد، نقش متقاعد کننده ای را در جامعه بازی می کند. اما در حقیقت، موفقیت کمتر بر بلند همتی شخصی و کار سخت متکی است تا بر بقیه به هر حال این واقعیتی است که طبقه و محیط می توانند موفقیت را محدود کنند(کونتز،1376). شایسته سالاری یک سیستم نظام مند است که از نظر قانونی قبل از اینکه بر ثروت و موقعیت اجتماعی متکی باشد بر توانایی و قابلیت های افراد متکی است(غفاریان،1379). شایسته سالاری به شناسایی ، گزینش ، جلب و جذب مداوم نیروی انسانی با کفایت و فراهم کردن زمینه های اعمال مدیریت برای توانمندی هایشان گفته می شود
 
روش تحقیق
برای بررسی ابعاد نوع تحقیق از منظر روش تحقیق و هدف، این تحقیق براساس دسته بندی تحقیقات از نظر اهداف یک تحقیق کاربردی محسوب می شود که به رتبه بندی موانع شایسته سالاری می پردازد. و براساس روش تحقیق این پژوهش از نظر دسته بندی تحقیقات تحقیقی از نوع پیمایشی می باشد. زیرا در تحقیق پیمایشی ما با استفاده از پرسشنامه ها که ابزار گردآوری اطلاعات ما می باشند می خواهیم داده ها را از سطح کیفی به سطح کمی بیاوریم.و در تحقیق پیمایشی این اعداد و ارقام هستند که متغیر کیفی را به متغیر کمی تبدیل می کنند. و تحقیق پیمایشی به دنبال کشف رابطه بین متغیرهاست.
 
مقاله با موضوع شایسته سالاری در سازمان و اداره ها
 
سؤال تحقیق: 
موانع موثر بر شایسته سالاری در دستگاههای دولتی ایران چیست؟
 
فرضيه‏هاي تحقیق:
تاکید بر عدم تمرکزگرایی از موانع شایسته سالاری در سازمانهای دولتی ایران است
عدم توجه به تخصص از موانع شایسته سالاری در سازمانهای دولتی ایران است
گزینش بر اساس خویشاوندگرایی از موانع شایسته سالاری در سازمانهای دولتی ایران است
بی توجهی به ابتکار از موانع شایسته سالاری در سازمانهای دولتی ایران است
بی توجهی به زیردستان از موانع شایسته سالاری در سازمانهای دولتی ایران است..
 
قالب فایل :word  --- تعداد 16 صفحه
 
 
برای دریافت کامل فایل با پرداخت انلاین , انلاین دانلود کنید
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر

 

بانک پاورپوینت و طرح توجیهی

با عرض سلام و احترام.از اینکه وبسایت من را برای خواندن انتخاب کردید از شما کمال تشکر را دارم.من مهدی بنی حسن کارشناس علوم دام و طیور افتخار دارم اطلاعات و طرح های توجیهی به روز و مقالات آموزشی را از طریق این وبسایت در اختیار شما سروران گرامی بگذارم.

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

لینک دانلود فایل بعد از پرداخت به صورت آنی باز می شود.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

شماره تماس پشتیبانی سایت : 09191968068 فقط پاسخگو به پیامک (لطفا از تماس خودداری کنید)

تعداد صفحات : 51

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
دانلود پاورپوینت طرح توجیهی تحقیق و کاراموزی های اموزشی
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • طرح توجیهی کارافرینی
 • پایان نامه
 • پروپوزال
 • کاراموزی
 • علوم دامی اصول تغذیه گاو شیری و ...
 • تحقیقات جامع کشاورزی
 • گیاهشناسی"حشره شناسی"فیزیک"اکولوزی"هواشناسی و...
 • ماشین الات
 • طرح توجیهی/نمونه سوال؟کتاب
 • ژنتیک
 • حشره شناسی
 • باغبانی
 • شیمی

 • جانورشناسی
 • دانشگاه پیام نور تفرش
 • هواشناسی
 • زراعت
 • تصاویر کشاورزی
 • پاورپوینت
 • پروژه
 • هورمون های گیاهی
 • مقالات رشته حسابداری
  آمار سایت
 • کل مطالب : 762
 • کل نظرات : 826
 • افراد آنلاین : 15
 • تعداد اعضا : 3186
 • کاربران آنلاين
 • 01.ahad1370
 • آی پی امروز : 682
 • آی پی دیروز : 1395
 • بازدید امروز : 2,198
 • باردید دیروز : 4,580
 • گوگل امروز : 596
 • گوگل دیروز : 1339
 • بازدید هفته : 2,198
 • بازدید ماه : 85,890
 • بازدید سال : 446,135
 • بازدید کلی : 3,742,229
 • خوش امدگویی
  اميد است سير و سرچ در اين مجموعه افزايش بار اندوخته هاي علمي دوستان دانش دوست و پژوهشگر، را سبب شود در اين اثني ما را با رهنمود هاي ناب خويش راهنمايي نماييد.