loading...

دانلود پاورپوینت طرح توجیهی و کاراموزی

دانلود طرح توجیهی کاراموزی و پاورپوینت های اموزشی

خوش امدگویی

من مهدی بنی حسن کارشناس دام وطیور افتخار دارم جدیدترین طرح ها و مقالات را از طریق این وبسایت در اختیار شما بگذارم.

جهت سفارش طرح و پشتیبانی سایت با شماره :

09191968068پیامک ارسال کنید.

ادرس دفتر ما جهت مراجعه حضوری : (با هماهنگی قبلی)

قم . بخش قنوات . دفتر فنی مهندسی (نوطرح )بنی حسن 

همچنین تمامی عزیزانی که رمز دوم برای خرید اینترنتی ندارند می تواندد با پشتیبانی هماهنگ و از سایر روش ها استفاده کنند.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

ایدی تلگرام پشتیبانی :  poshtibaniU@

ادرس کانال : topfarmer@

مراحل خرید فایل مورد نظر  :

1.کلیک بر گزینه خرید.

2.وارد کردن اطلاعات نام و نام خانوادگی ، ایمیل و شماره تلفن همراه.

توجه پست الکترونیکی همان ایمیل می باشد.در صورتی که ایمیل شخصی ندارید ادرس mahdipnut@yahoo.com وارد کنید.

2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب ( با کلیه کارت هایی که عضو شتاب هستند قادر به خرید هستید)

3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت پذیرنده )

4.دانلود فایل مورد نظر ( دانلود فایل آنی  و پس از پرداخت لینک دانلود باز می شود.)

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.


پایان نامه رشته روانشناسی  با موضوع ارتباط بين مهارت هاي حل مسئله و بي ثباتي ازدواج در زنان شاغل و غير شاغل

مقدمه : در زندگي ما انسانها واقعيت هاي تلخ و شيرين وجود دارد كه چه بخواهيم و چه نخواهيم مجبور به مواجهه باآن هستيم . اما اين مواجهه هميشه درست و منطقي نبوده است افراد كه جهت بر خورد با مسائل و مشكلات زندگي خود به طلاق يا خشونت و نزاع هاي زناشويي روي مي آورند، كساني هستند كه برخوردهاي درست و مناسب با مسائل نداشته اند، چگونگي مواجهه با مسائل و واقعيتهاي زندگي مستلزم داشتن مهارتي تحت عنوان، مهارت حل مسئله است .فقط با داشتن چنين توانمندي مي توان از آسيبهاي اجتماعي ناشي از رويارويي با مشكلات روزمره زندگي محفوظ ماند ما در دنياي پر از تغييرات زندگي مي كنيم هر روز با اطلاعات جديد، انسانهاي جديد و مشكلات و تكنولوژي جديد روبرو هستيم. تغيير و تحولات دنياي كنوني به قدري عميق، گسترده، سريع اتفاق مي افتد كه در تمام ابعاد زندگي فردي و اجتماعي ما اثر مي گذارد. محيط در حال تغيير با اجزاي پيچيده آن نياز به پاسخ نو و انعطاف پذير دارد. سيستم هاي انعطاف پذير در حقيقت با راه حل هاي چندگانه روبرو است. به منظور حل مسائل و سازگاري با تحولات عظيم جوامع افراد جامعه بايد بتوانند در وهله ي اول خوب بيانديشند و هدفها را به درستي تشخيص دهند. سپس مسائل را به شكل خلاقانه حل كرده و در نهايت به رضايت خاطر برسند اين مهم بدون دخالت آموزش نحوه تفكر و نحوه حل مسائل به گونه خلاق ميسر نمي گردد.نهاد خانواده در فرهنگ ايراني حائز اهميت و در مقايسه با ساير نهادهاي جامعه معتبرترين،عظيمترين و پايدارترين نهاد اجتماعي است ، زيرا لازمه بقاي جامعه حفظ كيان خانواده مي باشد.پايه هاي اساسي خانواده را پيوند مقدس و سنت ديرينهاي تشكيل مي دهد كه در آن زن و مرد بر اساس يك تعهد قانوني، شرعي، اجتماعي و عاطفي پيمان مي بندند.بي ثباتي در ازدواج از عمده مسائل است كه ثبات خانواده را تهديد مي كند. زيرا اين ناسازگاري هاي حاكم بر روابط زوجين در محيط خانواده موجب بروز آن مي گردد.ناسازگاري درون خانواده سبب مي گردد تا روابط اعضاي خانواده از هم بپاشد و وحدت ميان اعضاي خانواده به خطر افتد و در نهايت منجر به انحلال گردد.طلاق به عنوان يك وسيله اي براي بي ثباتي خانواده بكار مرود. ضعف كنترل والدين بر كودكان و عدم كنترل صحيح و مستمر بر رفتار  آنان كه ناشي از بي ثباتي ازدواج مي شود. 
 
دانلود پایان نامه افزایش سن ازدواج زنان شاغل و محصل
پایان نامه با موضوع :
ارتباط بين مهارت هاي حل مسئله و بي ثباتي ازدواج در زنان شاغل و غير شاغل
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی ، علوم اجتماعی و مشاوره بر حسب سلیقه دانشجو
قالب فایل :word  تعداد 143 صفحه --- به همراه جداول و نمودار های مربوطه و تجزیه و تحلیل داده ها
 
 
فصل اول:
بيان مسئله
حل مسئله بخشي از تفكر است. حل مسئله كه پيچيده تر ين بخش هر عمليات فكري تصور ميشود به عنوان يك روند مهم شناختي تعريف مي شود كه محتاج تلفيق و مهار يك سري مهارت هاي بنيادي و معمولي است(  لوايين،1987).
مهارت هاي گوناگوني براي يافتن مسئله معرفي شده اند كه شامل ساختار، شناسايي مسئله، تعريف مسئله، كشف و درك مسئله مي باشد.تحقيقات زيادي نشان مي دهد كه تفاوت هاي فردي زيادي وجود دارد. بعضي از افراد قادربه تشخيص مسئله مي باشند در حالي كه در حل مسئله خوب نمي باشند. بعضي افراد در حل مسئله خوب هستند اما بايد مسئله براي آنها ابهامي نداشته باشد.اما مطالعات نشان ميدهد كشف مسئله مهمتر از حل مسئله باشد( گزل 1975)كيفيت يك مسئله راه حل مسئله را تعيين مي كند.(را نكو 2007 )گيلفورد مي گويد: من به اين نتيجه رسيدم هر جا كه يك مسئله واقعي وجود داشته باشد، يك رفتار بديع در قسمتي از حل مسئله وجود خواهد داشت. بنابراين حل مسئله يك نوع خلاقيت است.تحولات اجتماعي در دهه گذشته در سطح جهاني نظامهاي خانواده را با تغييرات، چالشها، مسائل و نيازها ي جديد و متنوعي مواجه ساخته و طي همين مدت خانواده به شكل فزاينده اي   به سوي علل و عوامل متعدد و پيچيده اي در معرض تهديد قرار گرفته است. وقتي  كاركردهاي خانواده از قبيل كاركردهاي زيستي، اجتماعي، شناختي، عاطفي يكي پس از ديگري آسيب مي بيند اعضاي آن به تدريج احساس رضايتمند ي خود را از دست مي دهند و كاهش رضايتمندي اجتماعي خانواده ابتدا موجب گسستگي اجتماعي و در نهايت باعث طلاق مي گردد. 
 
اهداف پژوهش
هدف كلي:
تعیین  ارتباط مهارت هاي حل مسئله و بي ثباتي ازدواج  در زنان( شاغل و غیرشاغل)
اهداف فرعي:
1. تعيين ارتباطاعتماد به حل مسائل و بي ثباتي ازدواج  در زنان شاغل  و غیر شاغل
2. تعيين ارتباط سبك گرايش – اجتناب و بي ثباتي ازدواج  در زنان شاغل و غیر شاغل 
3. تعيين ارتباط کنترل شخصی و بي ثباتي ازدواج  در زنان شاغل و غیر شاغل 
 
فرضيه های تحقیق
فرضيه اصلي: 
بين مهارت های حل مسئله و بی ثباتی ازدواج در زنان( شاغل و غير شاغل) ارتباط منفي معنادار وجود دارد. 
فرضيه فرعي:
1. بین اعتماد به حل مسائل و بي ثباتي ازدواج ارتباط منفي معنادار وجود دارد. 
2. بین سبك گرايش – اجتناب و بي ثباتي ازدواج ارتباط منفي معنادار وجود دارد.
3. بين كنترل شخصي و بي ثباتي ازدواج ارتباط منفي معنادار وجود دارد.
 
فصل دوم
ادبیات و پیشینه تحقیق
 در اين فصل با مطالعه و بررسي منابع و ماخذ مربوط به موضوع مورد پژوهش كه يكي از جنبه هاي اساسي و ضروري هر پژوهشي است، پرداخته شده است تا دانش و بينش هر چه بيشتري درباره موضوع مورد تحقيق حاصل شود. لذا مطالب محتواي اين فصل در دو بخش ارائه شده است .بخش اول مربوط به ادبيات نظری تحقيق است كه درسه قسمت مهارت حل مساله و بی ثباتی ازدواج مطرح گرديد و بخش دوم آن مربوط به پيشينه تحقيق است به چند مورد مطالعات وتحقيقات كه درداخل و خارج كشور در ارتباط با موضوع مورد پژوهش انجام گرفته اشاره شده است. 
 
 
فصل سوم
روش پژوهش
مقدمه
  براي اينكه نتايج حاصل از پژوهش معتبر باشد بايد از يك روش مناسب در پژوهش استفاده شود.چرا كه روش نادرست منجر به  نتيجه گيري نادرست مي شود .دستيابي به هدفهاي علمي ميسر نخواهد بود مگر اينكه ،روش درست صورت پذيرد. 
در این فصل با توجه به موضوع پژوهش واینکه روش تحقیق حاضر همبستگی است، ضمن تشریح دلایل استفاده از این روش، جامعه آماری، نمونه و نمونه¬گیری،روش جمع آوری اطلاعات، ابزار پژوهش وروش تجزیه و تحلیل آماری استفاده شده در تحقیق مورد بحث قرار می گیرد.
 
روش پژوهش 
انتخاب روش و نوع پژوهش بستگي به هدفها و ماهيت پژوهش و امكانات اجرايي آن دارد بنابراين زماني مي توان در مورد نوع تحقيق تصميم گرفت كه ماهيت موضوع پژوهش ،هدف ها و نيز وسعت دامنه تحقيق مشخص باشد .همچنين فرضيات تحقيق از عوامل تعيين كننده نوع روش تحقيق مي باشد چون رابطه بين متغيير ها بدون دستكاري آنها مورد بررسي قرار مي گيرد ،بنابراين در اين پژوهش از روش همبستگي استفاده مي شود که هدف از آن بررسي رابطه حدود تغييرات يك يا چندمتغيير با حدود تغييرات يك يا چند متغير ديگر است (دلاور ،1384).
 
جامعه آماري
    جامعه عبارت است از گروهي ازافراد اشياءيا حوادث كه حداقل داراي يك صفت يا ويژگي مشترك هستند (سيف نراقي ،نادري ،1385)هستند در پژوهش جامعه به كليه افرادي اطلاق مي شود كه عمل تعميم پذيري درمورد آنها صورت مي گيرد (دلاور 1380).
در پژوهش حاضر جامعه آماري شامل کلیه زنان متاهل غیر شاغل و شاغل(پرستاران بیمارستان ها)      مي باشد . 
 
روش تجزيه وتحليل داده ها 
اطلاعات آماري بر اساس داده هاي 90  مقياس تكميل شده توسط پرستاران و شهروندان عادی زن به دست آمد پس از جمع آوري پرسشنامه ها با استفاده از نرم افزار آماري در دو سطح توصيفي و استنباطي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت در سطح توصيفي از (میانگین وانحراف استاندارد)استفاده شد .
در سطح استنباطي با توجه به نوع داده ها، فرضيه ها ويافتن رابطه بين آنها بايستي از ضريب همبستگي و رگرسیون متناسب با اين داده ها استفاده شود كه در اين پژوهش از ضريب همبستگي پيرسون و رگرسیون چند متغیره استفاده گرديده است. 
 
فصل چهارم
تحلیل یافته ها
مقدمه
تجزیه وتحلیل به عنوان فرآیندی از روش علمی، یکی از پایه های اساسی هر روش تحقیقی است. به طور کلی تجزیه و تحلیل عبارت است از روشی که از طریق آن کل فرآیند پژوهشی از انتخاب مسئله تا دسترسی به یک نتیجه هدایت می شود. پژوهشگر برای پاسخگویی به مسئله تدوین شده و یا تصمیم گیری در مورد رد یا تأیید فرضیه ای که صورت بندی کرده است. از روش های مختلف تجزیه و تحلیل استفاده می کند. در این فصل داده های تحقیق با استفاده از روش های علمی، در جهت بررسی سؤال های پژوهش مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. پس از ملاحظه پاسخ ها و ثبت داده ها در محیط نرم افزار و استخراج نتایج آن، با توجه به ماهیت هر سؤال پژوهشی ابتدا اطلاعات توصیفی ارائه می شود و در بخش بعدی، داده ها مورد تحلیل قرار می گیرند. تجزیه و تحلیل یافته ها در دو بخش انجام می شود؛ 
 
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات
بحث و نتیجه گیری
فرضیه اصلی:
بين مهارت های حل مسئله و بی ثباتی ازدواج در زنان( شاغل و غير شاغل) ارتباط منفي معنادار وجود دارد. 
نتایج نشان دادکه 63درصدواريانس مشترك متغيرهاي پيش بين خرده مقياس هاي حل مساله در پيش بيني بی ثباتی ازدواج موثر است و با توجه به  آماره  t برآورد مي شود كه اين متغيرها مي توانند تغييرات مربوط به بی ثباتی ازدواج  را بصورت منفی پيش بيني كنند كه نشانگر رابطه منفی  خرده مقياس هاي اعتماد در حل مساله،مهارگری، سبک اجتنابی با متغير بی ثباتی  است .
 
فهرست مطالب
عنوان                                                                                             صفحه
 
فصل اول : کلیات پژوهش
مقدمه      
بيان مسئله 
اهميت و ضرورت انجام پژوهش 
اهداف پژوهش 
فرضيه هاي پژوهش 
تعاريف اصطلاحات 
فصل دوم : مبانی نظری پژوهش    
بخش اول: مهارت هاي حل مسئله 
بخش دوم: بي ثباتي ازدواج 
بخش سوم: پیشینه تحقیق
فصل سوم : روش شناسی پژوهش  
روش پژوهش 
جامعه آماری 
نمونه آماری و حجم نمونه 
ابزار جمع آوری داده ها 
تجزیه و تحلیل داده ها 
فصل چهارم :تجزیه و تحلیل یافته ها 
تحلیل توصیفی 
تحلیل استنباطی 
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری 
بحث و نتیجه گیری 
محدودیت های پژوهش 
پیشنهادهای پژوهشی 
پیشنهادات کاربردی 
منابع فارسی 
منابع لاتین   
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 50 هزار تومان
قیمت 25 هزار تومان
 

دانشکده علوم انسانی گروه جامعه شناسی پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد با موضوع بررسی جامعه شناختی تاثیر اینترنت بر رفتارهای فرهنگی و اجتماعی دانشجویان دختر دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه  

قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی - علوم اجتماعی - مشاوره و جامعه شناسی بر حسب سلیقه دانشجو

چكيده: این پژوهش به منظور بررسی تاثیر استفاده اینترنت بر رفتار فرهنگی و اجتماعی دانشجویان دختر دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه انجام گرفت به همین منظور از بین کل دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشکده  تعداد 200 نفر به روش نمونه گیری تصادفی ساده انتخاب گردیدند. روش انجام این پژوهش، پيمايشي بوده است. در این پژوهش برای مطالعه و بررسی تاثیر اینترنت از آزمون محقق ساخته استفاده شد. محاسبه همبستگی درونی پرسشها با استفاده از ضریب آلفای کرونباخ 73/0 محاسبه شده است. ونیز از آزمون همبستگی،واز آزمون تی مستقل برای مقایسه درصد پاسخهای هر دو گروه استفاده شده است. یافته ها نشان می دهد که بین استفاده از اینترنت و رفتار اجتماعی و فرهنگی دانشجویان رابطه معنادار وجود داشته و ساعات ممتد استفاده از اینترنت بدلیل جذابیت فردی آن باعث شده که رفتار های فرهنگی و اجتماعی آنان تحت تاثیر قرار گیرد.
 
 
دانلود پایان نامه اماده رشته جامعه شناسی تاثیر اینترنت بر افراد
دانلود پایان نامه با موضوع :
بررسی جامعه شناختی تاثیر اینترنت بر رفتارهای فرهنگی و اجتماعی دانشجویان دختر دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه  
 
قالب فایل : word  --- تعداد 96 صفحه
به همراه جداول و نمودار های مربوطه و تجزیه و تحلیل داده ها توسط نرم افزار spss
 
 
فصل اول
كليات تحقیق
1-1 مقدمه: 
جامعه امروز با تغییراتی بی سابقه مواجه است و بشریت در میان دگرگونیهایی زندگی می کند که کل زندگی او را دستخوش تغییراتی اساسی ساخته است. ضرب آهنگ زندگی، تجربه های روزمره و برنامه های زمانی معمول انسانها چنان دگرگون شده اند که در هیچ برهه ای از تاریخ، مانند آن مشاهده نمی شود. دگرگونیهای اجتماعی ناشی از فناوری اطلاعات و ارتباطات به سرانجامی منتهی شده است که عصر حاضر را با نامهایی همچون عصر اطلاعات ( کاستل ،2003)، فضای سایبر ( وایتلی ، 2004)،جامعۀ دانش – محور ( وم ، 2005)، جامعه اطلاعاتی  (استیونس ،2005 ) می شناسند(علیدوستی ، 1387).
 در این میان فناوری ارتباطات و اطلاعات به ویژه اینترنت یکی از پرقدرت ترین فناوریها در عرصه جهانی است، که بر روش زندگی، کار، آموزش افراد و ارتباطات میان فردی و رفتارهای اجتماعی و فرهنگی تأثیر گذار بوده است. جمهوری ایران هم به دلیل آموزه های دین و سابقه تاریخی خود مبنی بر ارج گذاری برای علم و دانش و برای افراد و جامعه دانا و نیز به منظور همراهی با توسعۀ شتابان جهانی کاربرد فناوری اطلاعاتی و ارتباطاتی و به ویژه اینترنت را برای همگان میسر ساخته است اما نکته ای که آشکار است، این است که هر فناوری و هر آفرینشی اثرات جامعه شناختی گوناگونی به دنبال دارد که این تأثیرات در مورد اینترنت صد چندان است. که البته این تأثیرات می توانند هم مثبت و هم منفی باشند. 
فناوری ارتباطات و اطلاعات از تلفیق سه حوزه اطلاعات، کامپیوتر و ارتباطات پدید آمده است. فناوری ارتباطات و اطلاعات (ICT) از ترکیب بخش متمایز کامپیوتر، ارتباطات و اطلاعات حاصل می شود. 
-1 بیان مساله :
فن اوري اطلاعات به دليل تحول پذيري و قدرت تاثير فراواني كه در رشد آموزشي، فرهنگي و تعديل مشكلات اطلاع رساني سنتي دارد، يكي از پويا ترين و بحث انگيزترين عوامل تهديد كننده رفتارهای فرهنگی محسوب مي شود(احمدي،1385) . 
دانشجویانی كه در اين دنياي نو ظهور با يكديگر رابطه هاي مجازي ايجاد مي كنند، داراي هويت شبكه اي مي شوند. بعضي ها معتقدند روي كار آمدن جامعه اطلاعاتي باعث تحولات عظيمي در زندگي روزمره شد كه به دنبال آن بعد زمان و مكان نيز قدرت هزاران ساله خود را از دست داده است(حيدري،1386).
البته اين نكته را نيز نبايد از نظر دور داشت كه شبکه اطلا عاتی جهانی(فن آوري اطلاعات وارتباطات)به دليل ويژگيهاي خاصي كه از آنها برخوردار است ، همواره مورد سوءاستفاده هايي نيز قرار گرفته است كه اين سوءاستفاده ها ، آسيب هايي را در زمينه هاي فرهنگي و اجتماعی از اين پديده موجب شده است . با اين وجود بايد به اين مسئله اعتراف كرد كه فن اوري اطلاعاتي داراي قابليتهاي فراواني به منظور انتقال دانش ، تسهيل ارتباطات و تعاملات و سرعت بخشيدن به روند رو به رشد توسعه دانش و اطلاعات دانشجویان و جوانان مي باشد . این دانشجویان ، نه در مكان و زمان بلكه در شبكه دانشجویان مي توانند حتي در موقعيت هاي مختلف با برقراري ارتباطات مجازي نقش هاي مختلفي را از خود به عرصه ظهور برسانند(پيرنيا،1386) .
 
-1 اهمیت و ضرورت تحقیق
يكي از فن اوري هايي كه طي چند دهه گذشته، اساس و بستر تحول در زندگي بشر بوده است، شبکه اطلاعاتی جهانی(اینترنت) است. سهولت ارتباطات، دسترسي گسترده و ارزان به اطلاعات، توليد كامپيوترهاي سريع و كوچك و همگاني شدن استفاده از آنها به همراه فن اوري اطلاعات، منجر به تغييراتي اساسي در عملكردها شده است.تلاقي فن اوري اطلاعات و ارتباطات و فلسفه اخلاقي و رفتارهای فرهنگی و اجتماعی اهميت فراواني داردو بيش از صدها پژوهش دانشگاهي را به خود اختصاص داده است(محمدي،1388). 
 
-1 اهداف تحقیق
1-4-1هدف اصلي
تعیین میزان تاثیراستفاده ازاینترنت بر رفتارهای اجتماعی و فرهنگی دانشجویان دختر
 
5-1 فرضیه های تحقیق
بین زمان استفاده از اینترنت در طول شبانه روز و رفتارهای فرهنگی و اجتماعی دانشجویان رابطه وجود دارد .
بین میزان مجرب بودن دانشجویان دراستفاده از اینترنت و رفتارهای فرهنگی و اجتماعی دانشجویان رابطه وجود دارد
استفاده از اینترنت در زمانیکه دانشجو دارای رفتارهای منفی اجتماعی  باشد باعث تاثیرات منفی اجتماعی می شود.
 
 
فصل دوم
مبانی نظری تحقیق
 
1-2 مبانی نظری
1-1-2 فناوری اطلاعات
تعاریف :
اطلاعات به داده هایی اطلاق می گردد که دارای مفهومی خاص باشند و استفاده کنندگان از انها بتوانند به سهولت انها را گرداوری،طبقه بندی و تلخیص نموده ودر موقع مناسب و ضروری پس از تجزیه و تحلیل و تفسیر،مورد بهره برداری قرار دهند.اطلاعات عبارت است از داده هایی که در بافتی بامعنی و مفید جای گرفته و در اختیار دزیافت کننده قرار داده می شود تا از آنها برای تصمیم گیری استفاده کند.اطلاعات متضمن انتقال و دریافت آگاهی و دانش است.اطلاعات نیاز اولیه هرگونه تصمیم گیری است.هدف اطلاعات ،در هر زمان باید انتقال داده ها به شخص یا ماشین باشد.اهداف اصلی اطلاعات عبارتند از:آگاهی دادن،ارزیابی کردن،ترغیب کردن،خلق مفاهیم جدید،تعریف مسئله،تصمیم گیری،برنامه ریزی،آشناسازی،کنترل کردن و تحقیق (مهدوی،1379).
 
فصل سوم
روش شناسی پژوهش
 
1-3- مقدمه:
در این فصل با توجه به موضوع پژوهش واینکه روش تحقیق حاضر پيمايشي است، ضمن تشریح دلایل استفاده از این روش، جامعه آماری، نمونه و نمونه گیری، روش جمع آوری اطلاعات، ابزار پژوهش وروش تجزیه و تحلیل آماری استفاده شده در تحقیق مورد بحث قرار می گیرد.
 
2-3 روش تحقیق:
تحقيق حاضر در حيطه تحقيقات توصيفي( پیمایشی) قرار مي گيرد زيرا هيچ يك از متغير هاي مورد مطالعه دستكاري نمي گردد( دلاور، 1384). در اين باره فرض روش پيمايشي صحيح به نظر مي رسد.
 
 
1-3-3 نمونه گيري و حجم نمونه
از آنجايي كه انجام دادن تحقيق پيمايشي و يافتن افراد نمونه تحقيق در آن با دشواريهايي مواجه است و همچنين مطالعه درباره بررسي جامعه شناختي تاثیر اینترنت بر رفتار فرهنگی و اجتماعی محدودیت خاص خود را دارد که در محدودیت و تنگناهای تحقیق بدان اشاره شده است در اين صورت نياز به نمونه گيري لازم است .   حجم نمونه اين پژوهش با توجه به جدول کرجسی مورگان تعداد 200 نفر می باشد که به شیوه  تصادفی ساده  نمونه گیری انجام  شده است . به اين طريق كه تعداد مورد نياز ،از كل جامعه آماري انتخاب مي گردد. در روش تصادفی ساده كليه افراد جامعه آماري داراي شانس يكسان براي انتخاب شدن مي باشند.
      
 
10-3 روش تجزیه و تحلیل داده ها:
در این تحقیق بنابر ماهیت آن از آمار توصیفی برای نشان دادن فراوانی ودر صد پاسخها ونیز از آمار استنباطی برای آزمون فرضیه ها استفاده شده است.درضمن برای پاسخ های داده شده در گروه جدولی ترسیم و مقایسه صورت گرفته است.
روال کار به این صورت بوده است که بعد ازاجرای پرسشنامه وجمع آوری اطلاعات به منظور آزمون فرضیه های تحقیق در مورد هر سوال ابتدا جدول توزیع فراوانی و درصد پاسخهابه تفکیک مشخص شده و سپس جهت انجام محاسبات آماری، پاسخهای داده شده به هر یک از سوالات با توجه به فراوانی شان در مقوله هایی تقسیم بندی گردیده اند.
در این تحقیق ازآزمون  همبستگی، و از آزمون تی مستقل برای مقایسه در صدپاسخهای دانشجویان استفاده شده است.بعد از رسم جدول توزیع فراوانی و درصد پاسخهای گروه مورد مطالعه به تفکیک پاسخهای داده شده به هر یک از سوالات در مقوله های تقسیم بندی گردیده و د رگام بعدی توسط نرم افزار spss به تحلیل آماری پرداخته شده است.                                      
 
فصل چهارم
تجزيه و تحليل داده‌ها
 
1-4-‏ مقدمه:
تجزیه وتحلیل به عنوان فرآیندی از روش علمی، یکی از پایه های اساسی هر روش تحقیقی است. به طور کلی تجزیه و تحلیل عبارت است از روشی که از طریق آن کل فرآیند پژوهشی از انتخاب مسئله تا دسترسی به یک نتیجه هدایت می شود. پژوهشگر برای پاسخگویی به مسئله تدوین شده و یا تصمیم گیری در مورد رد یا تأیید فرضیه ای که صورت بندی کرده است. از روش های مختلف تجزیه و تحلیل استفاده می کند. در این فصل داده های تحقیق با استفاده از روش های علمی، در جهت بررسی سوؤال های پژوهش مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. پس از ملاحظه پاسخ ها و ثبت داده ها در محیط نرم افزار و استخراج نتایج آن، با توجه به ماهیت هر سؤال پژوهشی ابتدا اطلاعات توصیفی ارائه می شود و در بخش بعدی، داده ها مورد تحلیل قرار می گیرند. تجزیه و تحلیل یافته ها در دو بخش انجام می شود؛ 
 
فصل پنجم
نتيجه‌گيري و پيشنهادات
1-5-مقدمه:
این پژوهش با هدف بررسی تاثیر اینترنت بر رفتارهای فرهنگی و اجتماعی دانشجویان  دانشگاه صورت گرفت. گروه نمونه شامل 200 نفر بود که از مناطق شمال، میانی و جنوب که ابتدا بصورت خوشه ای چند مرحله ای و سپس بصورت تصادفی انتخاب شده بودند  ابزار جمع آوری اطلاعات  پرسشنامه  بوده است. داده ها با استفاده از روش های آماری توصیفی و استنباطی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت كه در فصل چهارم ارائه گردید. در این فصل به بحث و نتیجه گیری درباره فرضیه های تحقیق پرداخته شده است.
 
 
2-5 بحث و نتیجه گیری
فرضیه اول:
بین زمان استفاده از اینترنت در طول شبانه روز و رفتارهای فرهنگی و اجتماعی دانشجویان رابطه وجود دارد.
.فرضيه مذكور با استفاده از روش همبستگي پيرسون مورد آزمون قرار گرفت .نتيجه نشان داد كه بین زمان استفاده از اینترنت در طول شبانه روز و رفتارهای فرهنگی و اجتماعی دانشجویان همبستگی وجوددارد ،بنابراين فرضيه پژوهش  با 95 درصد اطمینان تاييد شد .اين يافته پژوهش نشان دهنده معنادار بودن تاثیر بين استفاده استفاده از اینترنت در طول شبانه روز بر رفتارهای فرهنگی و اجتماعی دانشجویان است (به جدول شماره (4-3) مراجعه شود ).
 
فهرست :
 
فصل اول:كليات تحقیق
2-1 بیان مساله : 3
3-1 اهمیت و ضرورت تحقیق 5
4-1 اهداف تحقیق 6
1-4-1هدف اصلي 6
5-1 فرضیه های تحقیق 6
6-1 تعاريف واژگان و متغیرهای تحقیق: 7
7-1 محدودیتهای پژوهش 8
فصل دوم مبانی نظری تحقیق
1-2 مبانی نظری 10
1-1-2 فناوری اطلاعات 10
2-2 تاریخچه تکامل فناوری و اینترنت 13
3-2 تاریخچه اینترنت 14
1-3-2 اینترنت در ایرن 18
4-2کاربرد های اصلی فناوری اطلاعات و اینترنت 19
5-2 اینترنت در نقش یک رسانه جمعی 21
6-2 سیرتحول ارتباطات 23
7-2 دیدگاه های پیرامون رسانه 26
1-7-2 تئوری استفاده و خشنودی 26
2-7-2 نظریه اشاعه گرایی 31
8-2 آثار کوتاه مدت و بلندمدت اینترنت و وسایل ارتباطی 33
9-2 گرایش نوجوانان و جوانان به اینترنت 34
10-2 اصل بلوغ اینترنتی 35
11-2 كاركرد اینترنت 37
12-2 ويژگيهاي اینترنت و مخاطب انآن 38
1-12-2 خصوصيات اینترنت 38
2-12-2 طبقه بندي استفاده کنندگان اینترنت 39
3-12-2 آثار و نقش اجتماعی اینترنت 40
13-2 زندگي خانوادگي 41
14-2 اینترنت و مذهب 42
15-2 اینترنت و خانواده در ايران 43
16-2 الگوی استفاده از رسانه های مختلف در سنین مختلف تحصیلی 44
17-2 نقش رسانه های جمعی در اجتماع 46
18-2 مردم و رسانه ها 47
1-18-2 انتقال فرهنگی 47
2-18-2 گذراندن اوقات فراغت 48
19-2 چارچوب نظری 49
20-2 پیشینه مطالعاتی تحقیق 51
1-20-2 تحقیقات خارجی 51
2-20-2 تحقیقات داخلی 55
فصل سوم:روش شناسی پژوهش
1-3- مقدمه: 61
2-3 روش تحقیق: 61
3-3 جامعه آماري 61
1-3-3 نمونه گيري و حجم نمونه 61
4-3 ابزار جمع آوری اطلاعات 62
5-3  پايايي پرسشنامه 62
6-3 فن تحقيق 63
7-3 طرح تحليلي 63
8-3 قلمرو تحقيق 63
9-3 متغیرهای تحقیق 64
10-3 روش تجزیه و تحلیل داده ها: 64
فصل چهارم:تجزيه و تحليل داده‌ها
1-4-‏ مقدمه: 66
2-4 تحلیل توصیفی 66
3-4 تحلیل استنباطی 71
1-3-4 فرضیه اول 71
2-3-4 فرضیه دوم 72
3-3-4 فرضیه سوم 73
فصل پنجم:نتيجه‌گيري و پيشنهادات
1-5-مقدمه: 75
2-5 بحث و نتیجه گیری 75
3-5 جمع بندی و نتيجه‏ گيري کلی 78
4-5 محدودیت های پژوهش 81
5-5 پيشنهادات تحقیق: 81
پیوستها
 
منابع و ماخذ 84
منابع فارسي: 85
منابع لاتين: 88
چکیده انگلیسی 90
 
 
 
 
جدول1-2  ماتريس نظري 49
جدول 1-4: جدول توزیع نسبی پاسخگویان برحسب گرایش 67
جدول 2-4: جدول توزیع نسبی تعداد فرزندان خانواده های پاسخگویان 68
جدول 3-4: جدول توزیع نسبی تحصیلات پدر پاسخگویان 69
جدول 4-4: جدول توزیع نسبی تحصیلات مادر پاسخگویان 70
جدول ( 5-4): شاخص آمار توصیفی با توجه به مقیاس اینترنت و رفتارفرهنگی و اجتماعی 71
جدول 6-4 محاسله ضریب همبستگی پیرسون بین استفاده از اینترنت و رفتارفرهنگی و اجتماعی 72
جدول شماره 7-4میزان همبستگی بین مجرب بودن دانشجویان در استفاده از اینترنت و رفتارهای فرهنگی و اجتماعی 72
جدول شماره 9-4میزان همبستگی استفاده از اینترنت و رفتارهای منفی اجتماعی 73
 
 
(نمودار 1-2) سن خشناسی اثرات اینترنت بر روابط اجتماعی 25
نمودار 1-4:  توزيع نسبی پاسخگوي ان برحسب رشته 67
نمودار 3-4: توزيع نسبي پاسخگوي ان برحسب سواد پدر 69
نمودار 4-4: توزيع نسبي پاسخگوي ان برحسب سواد مادر 70
نمودار ( 5-4): شاخص آمار توصیفی با توجه به مقیاس اینترنت و رفتار فرهنگی و اجتماعی 71
 
 
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 50 هزار تومان
قیمت 25 هزار تومان

 

پایان نامه کارشناسی رشته روانشناسی با موضوع میزان رابطه رضایتمندی جنسی در اختلال روانی  دانشجویان متاهل

چکیده:
هدف پژوهش حاضر رابطه اختلال روانیو رضایتمندی جنسی در بین دانشجویان متاهل  میباشد. جامعه اماری پژوهش دانشجویان دانشگاه بوده است .روش تحقیق دراین پژوهش از نوع همبستگی بوده است. جامعه تحقیق حاضر را تمامی دانشجویان پیام نور واحدمرکز تشکیل می دادند. نمونه تحقیق شامل 60 نفر زوج بود که با استفاده از روش نمونه گیری تصادفی انتخاب شدند. ابزار جمع آوری اطلاعات  پرسشنامه رضایت جنسی انریچ  و پرسشنامه اختلال روانی scl90  بود. فرضیه های پژوهش از طریق  روش پیرسون بررسی شدند. نتایج پژوهش نشان داد كه بين  اختلالر وانیو رضایت جنسی رابطه منفی معنادار وجود دارد. 
 
     کلید واژه: رضایت جنسی، اختلال روانی . دانشجویان متاهل
 
فصل اول
کلیات تحقیق
مقدمه
وضعیت اختلال روانی و حرکت به سمت سلامت روانی در هر جامعه ای نقش اساسی در تضمین سلامت ، پویایی و کامیابی جامعه ایفا می کند.. 
اختلالات روانی از جمله بیماریهای شایعی بوده است که بشر در طول قرون و اعصار گذشته همواره با آن دست به گریبان بوده است ، از طرفی با مطالعه تاریخ و آثار بجا مانده از گذشتگان اعم از دست نوشته ها ، خطوط حکاکی شده و نقاشی ها و اشیاء کشف شده از دل غارها در میابیم که جستجوی خالق و پرستش جزء ذاتی ، فطری و لاینفک بشر بوده است.
 
دانلود پایان نامه رشته روانشناسی با موضوع رضایت جنسی جوانان و دانشجویان
پایان نامه کارشناسی رشته روانشناسی 
 
موضوع:
 میزان رابطه رضایتمندی جنسی در اختلال روانی  دانشجویان متاهل
قالب فایل :  word   تعداد 120 صفحه 
به همراه جداول و نمودار های مربوطه به همراه تجزیه داده ها
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی - مشاوره ، علوم اجتماعی و علوم تربیتی بر حسب سلیقه دانشجو
 
 
بیان مساله
همسر گزینی از نخستین تعهدات عاطفی و قانونی افراد و از تصمیم های مهم زندگی شمرده می شود. ازدواج یک تصمیم موقتی کوتاه مدت و بی هدف در مقطعی از زندگی نیست، بلکه انتخاب مسیری است که توانمندیها و شایستگی های خود را می طلبد. 
 
اهمیت و ضرورت پژوهش
اختلال روانی افراد از جمله مقوله های مهمی است که جامعه  در قبال ان مسئولیت دارد. شناسایی این اختلالات روانی و جسمانی می تواند برای برنامه ریزی جهت حل انها مفید و سودمند قرار گیرد. از سویی دیگر شول  (2009) اعتقاد داردکه عدم رضایتمندی جنسی می تواند زمینه سایر نارساییها را درافراد فراهم اورد. 
 
اهداف پژوهش:
هدف کلی :
 تعیین رابطه رضایتمندی جنسی و اختلالات روانی در بین دانشجویان متاهل 
اهداف ویژه:
1- تعیین رابطه رضایتمندی جنسی و افسردگی در بین دانشجویان متاهل  
2- تعیین رابطه رضایتمندی جنسی و اضطراب در بین دانشجویان متاهل  
3- تعیین رابطه رضایتمندی جنسی و وسواس اجبار در بین دانشجویان متاهل  
4- تعیین رابطه رضایتمندی جنسی و پرخاشگری در بین دانشجویان متاهل  
 
فصل دوم
مبانی نظری
پژوهش
 
مبانی نظری
بخش اول: رضايت مندی جنسی
در دهه حاضر مطالعات علمي پيرامون رضايت مندی  جنسی  توجه زيادي را به خود جلب کرده است. در مقايسه با يافته هاي علمي دهه هاي گذشته در این دهه حجم زيادي ازمطالعات به جنبه هاي مختلف رضايت مندی  جنسی  اختصاص داشته است. درک کيفيت و ارزش ازدواج وسيله اي براي درک اثرات ان بر روي تمام فرايندهاي داخلي و خارج خانواده است. دلايل معقول و منطقي مطالعه برروي جزييات رضايت مندی  جنسی ، درک محدوديت ان در سلامت خانواده و اشخاص ،اهمت ان براي جامعه در حاليکه ازدواج هاي موفق شکل مي گيرد، دست کشيدن از جرم و نياز به گسترش مداخلات تجربي براي زوجين به منظور جلوگيري يا کم کردن فشارهاي  جنسی  و طلاق است (برادبري و ديگران، 2000،به نقل از نظري، 1387).
 
فصل سوم
روش شناسی
پژوهش
مقدمه
در این فصل با توجه به موضوع پژوهش واینکه روش تحقیق حاضر همبستگی است، ضمن تشریح دلایل استفاده از این روش، جامعه آماری، نمونه و نمونه¬گیری، روش جمع آوری اطلاعات، ابزار پژوهش وروش تجزیه و تحلیل آماری استفاده شده در تحقیق مورد بحث قرار می گیرد.
روش تحقیق
روش تحقیق حاضردر این پژوهش  از نوع  همبستگی است.
که در حيطه پژوهش هاي توصيفي است که در ان محقق امکان ايجاد تغييرا ت و دستکاري متغير ها را ندارد و تنها مي کوشد انها را با کمک ابزارهايي که در اختيار دارد مورد اندازه گيري قرار داده , روابط بين انها را کشف نمايد ( دلاور،1384).
 
حجم نمونه و روش نمونه گیری
حجم نمونه تعداد 60 نفر می باشد که بصورت تصادفی ساده انتخاب گردیده اند.
 
 
فصل چهارم
تحلیل یافته ها
در اين فصل بعد از بدست آوردن نمره هاي آزمون در دو گروه سعي بر آن است كه به تجزيه و تحليل داده هاي آماري پرداخته تا بدين وسيله بتوان فرضيه پژوهش را مورد آزمون قرار داد . براي اين منظور از آزمون همبستگی پیرسون، استفاده شده است .
 
توصيف داده ها:
                     جدول شماره (4-1):توزیع درصد فراوانی بر حسب جنسیت 
             
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهاد ها
  بحث و نتیجه گیری
در فصول گذشته به بحث پیرامون مبانی نظری اختلال روانی و رضایت جنسی  پرداخته شد ودر طي مراحل تحقيق جامعه و نمونه مورد تحقيق و روش آماري كه همان آزمون همبستگی پیرسون  بوده توضيح داده شد و در فصل چهارم رابطه متغیرها سنجیده شد. و  باتوجه به یافته ها با 95%اطمينان می توان گفت فرض خلاف مبني بر اينکه بین میزان اختلال روانی و رضایتمندی جنسی دربین دانشجویان متاهل  رابطه وجود دارد.
 تاييد مي شود.
نتيجه اخذ شده با پژوهش جك بلاك (2005به نقل از حسینی1387 )كه در آن به مقايسه افراد با اختلال روانی پرداخته است ،مي تواند همسو باشد .
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 50 هزار تومان
قیمت 25 هزار تومان

 

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد با موضوع بررسی وضعیت اقتصادی و اجتماعی و بهداشتی کودکان خیابانی   به همراه پرسشنامه

چکیده: موضوع تحقيق حاضر بررسی وضعیت اقتصادی و اجتماعی و بهداشتی کودکان خیابانی منطقه   ميباشد كه با استفاده از روشهاي اسنادي و پيمايشي و از فن پرسشنامه جهت گردآوري اطلاعات صورت گرفته است.نمونه آماري شامل 35 نفر از كودكان و نوجوانان رده سني 8 تا 16 سال را شامل مي شود كه اين كودكان در سطح شهر به كار وزندگي خياباني و اعمال خياباني مشغول هستند.هدف از اين تحقيق شناسايي ارتباط محل زندگي و خروج از منزل به علت تنگدستي ،مشاوره با مددكار و رضايت از عملكرد مددكار ،شناسايي ارتباط ميان سن كودكان خياباني و ميزان تحصيلات آنها و بين جنسيت اين كودكان خياباني و آزارو اذيت رواني آنها مي باشد.
 
دانلود پایان نامه رشته علوم اجتماعی
دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع :
بررسی وضعیت اقتصادی و اجتماعی و بهداشتی کودکان 
 
قالب فایل : word  --- تعداد 113 صفحه
به همراه پرسشنامه - جداول و نمودار های مربوطه و تجزیه و تحلیل داده ها
( قابل استفاده دانشجویان رشته علوم اجتماعی - روانشناسی - مشاوره و جامعه شناسی بر حسب سلیقه دانشجو )
 
فصل اول
کلیات تحقیق
مقدمه
بیان مساله
اهداف تحقیق
سوالات تحقیق
متغیرهای تحقیق
تعریف واژگان
 
مقدمه
يكي از مسائل پيچيده و ناراحت كننده فعلي كه توجه بسياري از محققين و جامعه شناسان ،جرم شناسان و روان شناسان و متخصصين امر را به خود معطوف داشته موضوع مجرمين كم سن وسال يا اطفال و نوجوانان بزهكار مي باشد كه روز به روز هم گسترش بيشتري مي يابد و مخصوصاً بايد افزود كه اين گسترش غالباً در كشورهايي به چشم مي خورد كه از لحاظ اقتصادي در سطح كاملاًپيشرفته قرار دارند. در اين مورد كه چرا جرائم افراد كم سن وسال در حال ازدياد است ،فرضيه هاي مختلفي ارائه شده است .عده اي ازدياد جرائم را در سطح جهاني از اختصاصات جوامع متمدن دانسته و معتقد ند كه بشر به همان سرعتي كه به سوي ترقي و تكامل صنعتي و مادي پيش مي رود از معنويت دور شده و به تبهكاري و قانون شكني روي مي آورد.
 
اهداف تحقیق
1- مطالعه جامعه شناختي پديده كودكان خياباني و وضعیت اقتصادی واجتماعی و بهداشتی کودکان خیابانی
2- شناسایی مشکلات کودکان خیابانی و نشان دادن گوشه هایی از سیمای زندگی آنها به مردم.                                                                                                 
3- شناسایی عواملی که در این پزوهش از طریق پرسشنامه به دست می اید.
 
اهمیت و ضرورت تحقیق
تأ کید جامعه شناسان با رویکرد های متفاوت بر روی نهادهای اجتماعی به عنوان رکن اصلی سازنده شخصیت فرد و مهم ترین عامل چگونگی پاسخ فرد به محیط ، محرکها و چگونگی رفتار فرد در جهت بهترین سازگاری وی با شرایط موجود و نحوه تلاش برای رسیدن به ایده آل می باشد. پدیده کودکان خیابانی و افزایش کمی آن ، همانند سایر مسائل اجتماعی پیامدهای فردی و اجتماعی را به دنبال دارد و در این پدیده اهمیت موضوع با محوریت کودکان آسیب پذیر ترین قشر انسانی افزایشمی یابد.
 
فصل دوم
پیشینه و مبانی نظری
پژوهش
 مبانی نظری
چارچوب نظری
 پیشینه تحقیق
در ادامه تحقيق در فصل دوم  ابتدا شرايط سالم رشد کودکان و دیدگاههای نظري مرتبط با آن تشريح ميشود. سپس کودکان خیابانی ، تعاریف و ديدگاهها و بزهکاری کودکان خياباني و نهايتا تلاش ميشود تا در سايه مباني نظري ، چارچوب نظري مناسب براي طرح فرضيه ها تدوين شود. 
مباني نظری 
رشد طبيعي كودكان
الگوي طبيعي رشد كودكان و نوجوانان در مراحل سني مختلف از اصول و قوانين مشخصي پيروي مي كند. اين اصول، علي رغم تفاوت هايي كه افراد با هم دارند به طور مشترك در همه يافت مي شود، شناخت اين اصول براي مطالعة رشد و فهم الگوي طبيعي آن ضروري است. جريان مرحله اي و پيوستگي رشد يكي از اصولي است كه همة صاحبنظران رشد به آن توجه كرده اند. رشد فرد از تشكيل نطفه تا پايان عمر به مراحل معين و مشخصي تقسيم مي شود كه هر يك ويژگي ها و خصوصياتي دارند. مراحل رشد در جنبه هاي مختلف زندگي به صورت متوالي و پي در پي پديدار مي شود. چنانكه راه رفتن كودك از مراحل نشستن، خزيدن، چهاردست و پا رفتن، ايستادن و بالاخره را رفتن تشكيل مي شود. يا در مورد سخن گفتن (تكلم)نيز اين توالي و جريان مرحله اي ديده مي شود؛ بدين ترتيب كه كودك ابتدا الفاظ نامفهومي را بيان مي كند، بعد واژه ها را به طور ناقص ادا مي كند، سپس كلمه را به كار مي برد و آن گاه به جمله سازي مي پردازد (سيف و همكاران، 1373، ص90).
 
فصل سوم
روش پژوهش
 
در این فصل با توجه به موضوع پژوهش واینکه روش تحقیق حاضر پيمايشي است، ضمن تشریح دلایل استفاده از این روش، جامعه آماری، نمونه و نمونه¬گیری، روش جمع آوری اطلاعات، ابزار پژوهش وروش تجزیه و تحلیل آماری استفاده شده در تحقیق مورد بحث قرار می گیرد.روش تجزیه و تحلیل داده ها:
    در این تحقیق بنابر ماهیت آن از جداول توصیفی برای نشان دادن فراوانی ودر صد پاسخها استفاده شده است.درضمن برای پاسخ های داده شده در هر گروه سنی جدولی ترسیم و تحلیل صورت گرفته است.
 
فصل چهارم
تجزیه و تحلیل یافته ها
 
تحلیل توصیفی
توزیع نسبی پاسخگویان به تفکیک جنسیت به شرح جدول 1است:
جدول شماره 1 جدول فراوانی پاسخگویان بر حسب جنسیت
همانطورکه در جدول و نمودار مشاهده میشود تعدا   98نفر از دختران به این سوال پاسخ مثبت و 10نفرپاسخ منفی داده اند و همچنین 140نفر از پسران به این سوال پاسخ مثبت و تعداد 10 نفرپاسخ منفی داده اند.
به دلیل وجود جداول و نمودار های مختلف مطالب کامل این فصل در فایل اصلی بوده و بعد از پرداخت و خرید انلاین قابل مشاهده است.
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهاد ها
این پژوهش با هدف مطالعه بررسی وضعیت اقتصادی و اجتماعی و بهداشتی کودکان خیابانی منطقه سعادت آباد صورت گرفت. گروه نمونه شامل 250 نفر بود که از منطقه 2 بصورت تصادفی انتخاب شده بودند.  ابزار جمع آوری اطلاعات  پرسشنامه  بوده است. داده ها با استفاده از روش های آماری توصیفی و استنباطی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت .در این فصل به بحث و نتیجه گیری درباره فرضیه های تحقیق پرداخته شده است.
 
بحث و نتیجه گیری
در اين تحقيق با توجه به دادههای پژوهش مساله ای که مبين و واضح باشد و دليل اصلي و اساسي فرار كودكان و به اصطلاح خياباني شدن آنها باشد را مي توان فقط فقر دانست چراكه نياز به گذراندن زندگي و امرار معاش خود و خانواده معضلي بزرگ در ميان كودكان خياباني است.اين گروه از كودكان را در خيابان خطرات گوناگوني تهديد مي كند كه به راحتي مي تواند آغاز گر معضلاتي چون اعتياد ،فحشاء ،سرقت و.......گردد و اين زمينه سازي است براي كودكان خياباني آينده از نسل قبل كودكان خياباني.چرا كه در ميان اكثر كودكان معضل اعتياد ،دوري پدر و مادر به دليل طلاق زنداني بودن و حتي قتل ديده مي شود. و اين كودكان در فرداي خودپدر ومادراني عمدتاً مشكل دار خواهند شد.
 
فهرست مطالب
  عنوان                                                                                            صفحه
 
فصل اول : کلیات تحقیق
مقدمه
بيان مسئله
پیشینه مطالعاتی
چارچوب نظری
فرضيه هاي پژوهش
اهداف پژوهش
اهميت و ضرورت انجام پژوهش
تعاریف واژگان
 
فصل دوم : مبانی نظری تحقیق
مبانی نظری
رشد طبيعي كودكان
مراحل رشد
عوامل مؤثر بر رشد اجتماعي 
کودکان خیابانی
 فرار كودك از خانه 
دسته بندي كودكان خياباني
گروههاي تك سرپرست با مادر
گروه هاي تك سرپرست با پدر
كودكان بد سرپرست
گروه هاي متكدي
گروه هاي تبهكاري و ضد اخلاق اجتماعي
مددكاري اجتماعي وکودکان خیابانی
بزهکاری
عوامل موثر در بزهکاري
نظريه پيوند افتراقي
نظريه برچسب زني
 نظريه انتقال فرهنگي
 نظريه كاركرد گرايي
 نظريه فضاي عاطفي خانواده
 جدول ماتریس نظریه ها
 
فصل سوم : روش شناسی پژوهش
روش تحقیق
جامعه آماری
نوع تحقیق
ت  روش جمع آوری اطلاعات
روش تجزیه و تحلیل داده ها
فصل چهارم :تجزیه و تحلیل یافته ها 
تحلیل توصیفی و استنباطی
فصل پنجم: نتیجه گیری و پیشنهادات
نتیجه گیری
پیشنهادات
محدودیت های تحقیق
 
فهرست منابع
منابع فارسی 
منابع خارجی 
پرسشنامه (ضمائم)
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 50 هزار تومان
قیمت 35 هزار تومان

 

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مشاوره و راهنمایی با موضوع میزان اثر بخشی مشاوره ی گروهی مبتنی بر ذهن آگاهی بر کیفیت زندگی زنان 

چکیده: هدف از پژوهش حاضر تعیین اثر بخشی مشاوره ی گروهی مبتنی بر ذهن آگاهی بر کیفیت زندگی زنان مراجعه کننده به خانه های سلامت بوده است. جامعة آماري اين تحقيق،کلیه زنان مراجعه کننده به مراکز سلامت مي‌باشند، كه در بهمن ماه  ازخدمات این مراکز استفاده نموده اند. در اين پژوهش از روش نیمه آزمایشی ( پیش آزمون ، پس آزمون با گروه کنترل) استفاده شد.روش نمونه‌گيري از نوع تصادفي بوده است. 
کلیدواژه: مشاوره ی گروهی مبتنی بر ذهن آگاهی، کیفیت زندگی
 
دانلود پایان نامه اماده کارشناسی ارشد رشته مشاوره و راهنمایی
پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مشاوره و راهنمایی
 
موضوع:
میزان اثر بخشی مشاوره ی گروهی مبتنی بر ذهن آگاهی بر کیفیت زندگی زنان 
 
قالب فایل : word   --- تعداد 85 صفحه
به همراه تجزیه و تحلیل داده ها با نرم افزار spss
 
فصل اول
کلیات تحقیق
مقدمه
مفهوم کیفیت زندگی چندین دهه است که بسیاری از مسایل اجتماعی، اقتصادی وسیاسی، سطوح مدیریت وبرنامه ریزی محلی، ملی و بین المللی را تحت تاثیر قرار داده است. با توجه به رشد نقاط شهری و جمعیت شهر نشین در سال های اخیر موضوع کیفیت زندگی در شهر های کشورهای صنعتی و در حال توسعه به طور روز افزونی مورد توجه قرار گرفته است.قرن ها است که مردم به طور ذاتی به دنبال یک زندگی خوب بوده اند و در این راستا برای بهبود شرایط زیست خود سعی می کردند تا از استعداد وتوانمندی ها وظرفیت های خود حداکثر بهره برداری را بنمایند. از این رو همواره مسئله اصلی این بود که زندگی مطلوب و با کیفیت چگونه زندگی است(اونق،1384).
 
اهمیت و ضرورت تحقیق
تعادل بين عواطف و عقل، حفظ تعادل رواني و عاطفي خويش در مقابل عوامل فشارزاي محيطي، برقراري روابط سالم با ديگران، توانايي جهت رويارويي با مسائل پيرامون به شيوه عقلاني و بدوراز استرس، توانايي در بيان خواست‌ها و  ابراز وجود در مقابله با موقعيت‌هاي اجتماعي ودر نتیجه پربار سازی کیفیت زندگی  از جمله مهارت‌هايي است كه بايد به آموزش آنها توجه شود (فيروزبخت، 1384).
اپتو  (2009) از دانشگاه كلمبيا مي‌گويد كه تقريباً تمام افراد در زمانی که از یک کیفیت زندگی پایین رنج میبرند به هر راهی حتی روش ها و واكنش‌هاي بي‌منطق ونابخردانه جهت افزایش و بهبود کیفیت زندگی توجه مي‌كنند. مطمئناً يك جامعه خردمند مي‌تواند به افراد ساير روش‌هاي ممكن براي بهبود کیفیت زندگی را آموزش دهد (توماس ، 2012).اهميت و ضرورت آموزش مشاوره گروهیذهن اگاهی به زنان توجه به نيازهاي واقعي افراد یک جامعه مي‌باشد. اين آموزش‌ها توانايي‌هاي فرد را براي مقابله مفيد و موثر و پرداختن به كشمكش‌ها و موقعيت‌هاي زندگي افزايش مي‌دهد. مستقيم‌ترين روش مداخله به منظور ارتقاء توانايي رواني ـ اجتماعي مداخله‌هايي هستند كه استرس راکاهش و توانايي‌هاي شخصي و اجتماعي‌ آنان و بهبود کیفیت زندگی آنان را تقويت مي‌كند. اين نوع مداخله را در رابطه با زنان مي‌توان از طريق آموزش مشاوره گروهی ذهن آگاهی ارائه نمود. بنابراين با توجه به نقش برجسته آموزش ذهن اگاهی در روابط بين فردي و بهبود کیفیت زندگی که درخور توجه وبرای افراد بسيار مهم مي‌باشد نياز به استفاده از اين آموزش‌ها پر رنگ به نظر مي‌رسد.
 
اهداف تحقیق
هدف کلی:
تعیین اثر بخشی آموزش ذهن آگاهی به صورت گروهی  بر کیفیت زندگی زنان مراجعه کننده به خانه های سلامت
اهداف جزیی:
1- تعیین اثر بخشی مشاوره گروهی مبتنی بر  ذهن اگاهی  بر سلامت جسمی زنان مراجعه کننده به خانه های سلامت .
2-تعیین اثر بخشی مشاوره گروهی مبتنی بر  ذهن اگاهی  بر مشکلات سلامت روان  زنان مراجعه کننده به خانه های سلامت.
3-تعیین اثر بخشی مشاوره گروهی مبتنی بر  ذهن اگاهی  بر روابط اجتماعی  زنان مراجعه کننده به خانه های سلامت.
4-تعیین اثر بخشی مشاوره گروهی مبتنی بر  ذهن اگاهی  بر سلامتمحیط زنان  مراجعه کننده به خانه های سلامت.
 
فصل دوم
ادبيات و پیشینه تحقيق
در این فصل محقق برآن شده است تا ازدیدگاههای نظری و پیشینه مطالعاتی تحقیق آنچنان که در خور و شایسته موضوع در حوزه روانشناسی می باشد صحبت به میان آورد به همین منظور این فصل به چهارقسمت تقسیم شده است . در بخش اول مفاهیم و مبانی ذهن اگاهی مورد بحث قرار گرفته است. در بخش دوم به کیفیت زندگی پرداخته شده است و در بخش سوم محقق از سوابق مطالعاتی متناسب با موضوع به عنوان یک بخش مجزا  استفاده کرده است. 
 
فصل سوم
روش تحقیق
 
مقدمه
 
امروزه بین مفهوم دانش و پژوهش ، رابطه عمیقی بوجود آمده است و هرروز هزاران داده بر مبنای علمی از فرایند پژوهش حاصل میگردد که پس از تکرار نتایج پایه دانش را می سازد(سلیمی ،1388).
این فصل از پژوهش ابتدا طرح پژوهش و منطق انتخاب آن ،جامعه آماری ، روش نمونه گیری و حجم نمونه پژوهش و سپس ابزارهای پژوهش ، روش گرد آوری داده ها و روش های آماری تجزیه و تحلیل داده ها آورده شده است .
 
روش پژوهش
     پژوهش حاضر پژوهشی نیمه آزمایشی از نوع پیش آزمون پس آزمون ، با یک گروه درمانی و یک گروه گواه می باشد .دلاور (1374) معتقد  است طرح های نیمه آزمایشی ،توانایی کنترل برخی از ملاک های اعتبار درونی را دارند و اگرچه کارایی آنها به اندازه کارایی طرح های آزمایشی نیست ولی میزان توانایی آنها در کنترل متغییر ها بیش از طرح های شبه آزمایشی است .این طرح ها در شرایطی بکار میروند که امکان استفاده از طرح های آزمایشی وجود نداشته باشد . در اینگونه طرح ها محقق توانایی کنترل کامل همه شرایط را ندارد ولی میتواند یکی از دو عامل زیر یا هردو آنها را کنترل کند:
مشاهده یا اندازه گیری چه هنگام صورت پذیر است . -1
متغیر مستقل در چه زمانی اجرا شده و کدام گروه به عنوان گروه آزمایشی بکار گرفته شود. - 2
متغییر مستقل پژوهش حاضر عبارتند از : پروتکل تدوینی ذهن آگاهی مبتنی بر مشاوره گروهی  و متغیر وابسته کیفیت زندگی میباشد که دیاگرام طرح را میتوان  به این صورت نشان داد:
(جداول و متن کامل در فایل اصلی میباشد که بعد از پرداخت قابل مشاهده است.)
    
پروتکل مشاوره گروهی مبتنی بر ذهن آگاهی بر کیفیت زندگی زنان مراجعه کننده به خانه های سلامت :
 
جلسه اول : هدف : آشنایی اعضا با یکدیگر و بیان قوانین مشاوره گروهی 
جلسه دوم :هدف : توضیح مفهوم ذهن آگاهی ،هدایت خودکار ، آموزش توجه به لحظه حال و اجرایپیش آزمون
جلسه سوم :هدف: ارایه بنیانهای حضور ذهن و وارسی بدنی  
جلسه چهارم  :هدف: آگاهی از افکار  ، مروری بر افکار خود آیند منفی و آموزش ارتباط افکار با احساسات 
جلسه پنجم :هدف:  تمرکز برتنفس عمیق ، مراقبه و تمرین حضور ذهن  
جلسه ششم:هدف:آموزش مراقبه گوش دادن و آموزش آگاهی و تمرکز بر حالات جسمانی  
جلسه هفتم :هدف: تعریف پذیرش و چگونگی و چگونگی ایجاد و استفاده از آن ،مروری بر مبحث افکار حقایق نیستند.
جلسه هشتم :هدف: مروریبرجلسات گذشته ، جمع بندی و اجرای پس آزمون 
 
 
روایی خارجی:  توانایی فرم کوتاه پرسشنامه کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی در متمایز ساختن افراد بیمار از افراد عادی حاکی از روایی افتراقی این آزمون است .
روایی ایرانی : به منظور اطمینان از روایی صوری پرشسنامه دو بار به فارسی برگردانده شدو سرانجام یک نسخه نهایی فارسی تهیه شد .این نسخه به صورت جداگانه 2 بار به انگلیسی ترجمه شد .از روی این نسخه یک نسخه نهایی انگلیسی تهیه گردید و با پرسشنامه شد.اختلاف معنا دار نمرات دو گروه سالم و بیمار در ابعاد چهارگانه نیز حاکی از روایی افتراقی نسخه فارسی این مقیاس است.  
 
روش آماری
در این پژوهش از آمار توصیفی مانند فراوانی و درصد ، محاسبه میانگین ، انحراف معیار و همچنین از نمودارهای آماری برای نمایش برخی از ویژگی های گروه استفاده شد و همچنین از آمار استنباطی و روش تحلیل کواریانس پس آزمون با برداشتن اثر پیش آزمون با رعایت مفروضه ها (همگنی ضرایب رگرسیون ، خطی بودن ، توزیع نرمال ، مستقل بودن متغیر همراه از متغیر وابسته ،همگنی واریانس ها ) و آزمونهای تعقیبی شفه استفاده شد 
جمع بندی
پژوهش حاضر از نوع نیمه آزمایشی همراه با پیش آزمون پس آزمون با یک گروه درمانی و یک گروه گواه میباشد . متغیر مستقل شامل مشاوره گروهی مبتنی بر ذهن آگاهی است. نمونه گیری به صورت داوطلبانه بوده و حجم نمونه 32 نفر است. برای گروه آزمایش به مدت8 جلسه و به صورت هفتگی مشاوره گروهی مبتنی بر ذهن آگاهی انجام گرفت و پس از اتمام جلسات پس آزمون از هر دو گروه آزمایش و گواه به عمل آمد و نتایج با استفاده از روش تحلیل کواریانس وآزمونهای تعقیبی تفسیر شده اند . 
 
فصل چهارم
تجزیه تحلیل داده ها
مقدمه
برای تجزیه‌ و تحلیل داده های جمع‌آوری شده،ابتدا به آمار توصیفی، بررسی متغیرهای جمعیت شناختی تحقیق و فراوانی متغیرها، پرداخته می شود. پس از آن مطابق فرضیات در نظر گرفته‌شده برای ارائه آمار استنباطی و تعیین اثربخشی آموزش ذهن آگاهی به صورت گروهی بر کیفیت زندگی زنان مراجعه کننده به خانه های سلامت از آزمون تحلیل کواریانس (t زوجی و t مستقل دو نمونه ایی) استفاده می شود. برای این منظور از نرم افزار SPSS 21 استفاده گردیده است؛اما قبل از آن برای تبیین توزیع نمونه از آزمون کلموگروف اسمیرنوف و همچنین برای بررسی فرضیه های ذکر شده از آزمون t استفاده خواهد شد. آزمون های انجام شده در سطح زیر 0.05 معنی دار تلقی گردیده است.
 
فصل پنجم
بحث ونتیجه گیری
بحث و نتیجه گیری
برای تعیین اثربخشی آموزش ذهن آگاهی به صورت گروهی بر کیفیت زندگی زنان مراجعه کننده به خانه های سلامت از آزمون تحلیل کواریانس  استفاده شده است.برای این منظور از نرم افزار SPSS 21 استفاده گردیده استکه آزمون های انجام شده در سطح زیر 0.05 معنی دار تلقی شده اند.
حجم نمونه مورد بررسی 32 نفر می باشد که تمامی حجم نمونه را زنان تشکیل می دهند. همچنین 5 نفر و یا 15.63 درصد را افراد مجرد و 27 نفر و یا 84.37 درصد افراد را متاهلان به خود اختصاص داده اند. از افراد مورد بررسی 6 نفر و یا 18.75 درصد از افراد مورد بررسی در رده سنی 20 تا 40 سال، 12 نفر و یا 37.5 درصد در رده سنی 41 تا 50 سال و 14 نفر و یا 43.75 درصد در رده سنی 51 سال و بالاتر قرار دارند. این افراد به تفکیک تحصیلات نیز به صورت زیر می باشد، 5 نفر از این افراد یا 15.62 درصد دارای مدرک تحصیلی بی سواد و ابتدایی، 7 نفر و یا 21.88 درصد از افراد را افراد با مدرک متوسطه و 20 نفر و یا 62.5 درصد با مدرک تحصیلی دانشگاهی تشکیل می دهند.
 
فهرست مطالب
فصل اول 12
کلیات تحقیق 12
مقدمه 13
بیان مساله 16
اهمیت و ضرورت تحقیق 18
اهداف تحقیق 19
هدف کلی: 19
اهداف جزیی: 19
فرضیه های تحقیق 19
فرضیه اصلی: 19
فرضیه های فرعی: 20
تعاریف واژگان و اصطلاحات 20
فصل دوم 21
ادبيات و پیشینه تحقيق 21
بخش اول: ذهن آگاهی 22
مفاهیم ذهن اگاهی 22
مکانیزم های دخیل در ذهن آگاهی: 25
پذیرش 25
کاربردهای بالینی ذهن آگاهی 27
بخش دوم : کیفیت زندگی 29
تعاریف کیفیت زندگی 31
تاریخچه کیفیت زندگی 32
مفهوم كيفيت زندگي 34
ارتباط کیفیت زندگی با سلامتی 36
بخش سوم: پیشینه پژوهش 36
فصل سوم 42
روش تحقیق 42
مقدمه 43
روش پژوهش 43
جامعه آماری 45
نمونه و روش نمونه گیری 45
حجم نمونه 45
روش اجرای پژوهش 45
پروتکل مشاوره گروهی مبتنی برذهن آگاهی برکیفیت زندگی زنان مراجعه کننده به خانه های سلامت : 46
ابزار پژوهش 47
روش آماری 48
جمع بندی 48
فصل چهارم 49
تجزیه تحلیل داده ها 49
مقدمه 50
الف-تحلیل های آماری توصیفی 51
ب-تحلیل های آماری استنباطی 53
فصل پنجم 64
بحث و نتیجه گیری 64
بحث و نتیجه گیری 65
محدودیت های تحقیق 68
پیشنهادات کاربردی 69
پیشنهادات پژوهش 70
منابع 71
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 30 هزار تومان
قیمت 20 هزار تومان

دانلود پایان نامه رشته روان شناسی با موضوع بررسی کیفی انتظار و بهداشت روان و رابطه این دو باهم

چکیده: هدف از انجام این تحقیق بررسی ابعاد انتظار ،بهداشت روان و رابطه این دو باهم می باشد. به همین منظور محقق اقدام به طرح شش سوال اساسی تحقیق پیرامون موضوع کرده است. بیشترمصادیق غیبی پس ازمرگ آشکارشده وانسان باکیفیت آنهابیشترآشنامی شودولی برخی دیگردردنیاهم قابل فهم هستند. یکی ازمواردی که خداوندبرخودواجب کرده تاکمال آنرادردنیابه بشرعرضه کند،مساله امامت وولایت امامان آسمانی می باشد که ازمولای متقیان حضرت امیرالمومنین(ع) آغازشده وتاامام المنتظرالمهدی (عج) ادامه پیداکرده است. ولی متاسفانه اسلام همچون همیشه چوب جهالت،شیطنت ودنیاپرستی انسانهای دنیاطلب راخورده وکیان امامت وولایت موردستم قرارگرفته وناجوانمردانه حق مسلم این مامورین الهی ضایع گردیده، تااینکه خداوندتبارک وتعالی باشروع مساله غیبت کبری برگی دیگرازمظلومیت اسلام رابه تصویرکشیدومصداقی دیگرازمصادیق غیب برای اهل تقوی شکل گرفت.مساله غیبت امام زمان (عج)فرصتی طلایی برای محک خوردن ایمانهای امت آخرزمان ، فیلترشدن مومنین واصلی ترین راه نجات مردم می باشد و فرصتی زیبنده برای کنکاش بیشتر در مقوله پر معنا و مفهوم انتظار است و به جرات می توان گفت که خود مقوله انتظار، ذهن ها را به فهم بیشتر غیبت  فرا می خواند.روش تحقیق اين اثربصورت کتابخانه اي - اسنادي است، لذا کتب روایی، کتاب های لغت، تحقيقات انجام شده پیرامون بهداشت روان و اینترنت مهمترين منبع جمع اوري اطلاعات اين پژوهش بوده است
 
واژگان کلیدی:انتظار، بهداشت روان آرامش روان
 
دانلود بانک موضوعات پایان نامه رشته روانشناسی
دانلود پایان نامه رشته روان شناسی
موضوع : بررسی کیفی انتظار و بهداشت روان و رابطه این دو باهم
قالب فایل : word  --- تعداد 90 صفحه
 
فصل اول
کلیات تحقیق
مقدمه : 
     انسان به دنیا می آید، مراحل مختلف رشد را طی می کند و سپس از این جهان می رود، آیا روند و مسیر تکاملی انسان همین است؟ آیا چرخه  همیشگی با هدف خاص صورت می گیرد و تداوم  می یابد؟ اصلاً منظور از رشد و تکامل چیست ؟
مذهب به مثابه آگاهی از هستی یا نیروی فراتر از جنبه های مادی زندگی است و احساس عمیقی از وحدت و پیوند با کائنات را به وجود می آورد. تکیه گاه معنوی می تواند تاثیر بسزایی در سلامت روانی، جسمی، رضایت از زندگی و سرزنده بودن، رابطه مثبت و معنی دار داشته باشد (اکستین  و کرن، 2002 ، همان منبع ). 
یزدانی ( 1382) از نگاه مازلو یافتن معنی زندگی را، نگرانی عمده و اولیه انسان می داند. به اعتقاد مزلو(1971)، فرد خود شکوفا به دنبال بالابردن هستی خویش است، تا از این طریق معرفتش را نسبت به خود و دیگران گسترش دهد و در هر فعالیتی از شخصیت خود بهره گیرد. این فرایند توسط مجموعه ی بزرگتری از ارزشها هدایت می شود که به خوبی، زیبایی و تمامیت زندگی تاکید می کند .
در نوشته های مذهبی بیان شده است که افراد در جریان رشد و بلوغ معنوی که به اهداف خود دست پیدا می کنند به خدا نزدیکتر می شوند بنابراین موضوع اصلی، هدایت افراد برای رسیدن به اهدافشان می باشد. تلاش های معنوی و متمرکز بر روی اهداف شخصی در مسیری قرار می گیرند که در زندگی افراد به هم برخورد می کنند و این ارتباطات به پیوند معنویت و هوش به عنوان مولفه اصلی سلامت روان منتهی می شود .
2-اهمیت و ضرورت تحقیق:
      اینک که ما در عصر غیبت مولای عزیزمان ابا صالح المهدی هستیم برای ظهور ایشان منتظرانی داریم. شخص منتظر در انتظار ظهور مولایش در خود ایجاد شوق و امید می کند و این شخص منتظر باید در این دوران انتظار با اعمال خویش آرامش روح و روان خود را ایجاد کند تا بتواند منتظر باشد و در صورت عدم آرامش و ذهن مشوش فرد در انتظار مولایش نمی تواند باشد.پس انجام تحقیقات پیرامون بررسی موضوع ارامش روحی وروانی و رابطه آن با انتظار در جامعه امری ضروری می نماید.
 
3-اهداف تحقیق:
الف )یافتن عوامل موثر درآرامش  روان و  تلاش در جهت تقویت آنها
ب)تبیین نقش انتظار به عنوان عامل اساسی در ابعاد آرامش در جامعه منتظر 
ج)بررسی موانع ارامش روان و نقش منتظر در از بین بردن آنها
 
فصل دوم
ادبیات تحقیق
در این فصل محقق با توجه به موضوع در چهار گفتار به تشریح سلامت و بهداشت روان می پردازد.
 
گفتار اول
    در این گفتار پژوهشگر سعی کرده است تا به یک  بیان کلی  به تعریف و مفهوم سلامت و و در بیان جزیی تر به تعریف سلامت روان بپردازد.
مفهوم سلامت:
    سلامت سازه پیچیده ای است و منظور از آن تجربه و کنش وری بهینه روان شناختی می باشد؛ اگر چه سوال«حال شما چه طور است » بسیار ساده به نظر می رسد، نظریه پردازان معتقدند که موضوع سلامت بسیار پیچیده و بحث انگیز است؛ از شروع تلاشهای عقلانی آدمیان تاکنون، بحث های قابل ملاحظه ای درمورد تجربه بهینه و این که  «زندگی خوب» چگونه بنا می شود، صورت گرفته است؛ چگونگی تعریف ما از سلامت بر اعمال حکومتی، آموزشی، درمان گری، پدر و مادری کردن و همه تلاشهایی که با هدف تغییر آدمی برای بهتر شدن صورت می گیرد، تاثیر می گذارد .
 
فهرست مطالب
                                           
چکیده
مقدمه  1
كليات
1.تعریف و تبیین موضوع 3
2. ضرورت و اهمیت موضوع 3
3. اهداف پژوهش  3
4. سوالات تحقیق 4
5. پیشینه موضوع 4
6. روش تحقیق 4
7. واژگان کلیدی 5
فصل اول- انتظار
گفتار اول:ویژگیهای انتظار
    مفهوم انتظار ................ 7
فلسفه انتظار 9
انواع انتظار 16
ضرورت وفايده انتظار: 18
گفتار دوم: ویزگی منتظرین
منتظرين بهترين خلق  19
ویژگی منتظران..20
 
فصل دوم- بهداشت روان
گفتار اول
مفهوم سلامت30
سلامت روانی.32
خصوصیات افراد داری سلامت روانی  35
بهداشت روانی. 36
گفتار دوم
تاریخچه بهداشت روانی38
نظريه ها در زمينه‌ي شخصيت سالم 41
گفتار سوم 
مذهب و سلامت روان.  48
اسلام و سلامت روان. 51
گفتار چهارم 
سلامت روان و دیدگاههای مختلف.  55
 
فصل سوم- رابطه انتظار و بهداشت روان
اثرات انتظار  62
رابطه انتظار و بهداشت روان  68
پیشنهادات.75
فهرست منابع. 75 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 30 هزار تومان
قیمت 20 هزار تومان

پايان‌نامه جهت اخذ درجه كارشناسي ارشد با موضوع اثر بخشی آموزش کنترل خشم مبتنی بر رفتاری شناختی بر افزایش سلامت روان معتادان

چكيده:
هدف پژوهش حاضر تعیین اثر بخشی آموزش کنترل خشم الگوی شناختی رفتاری CBT بر افزایش سلامت روان معتادانبوده است.در اين پژوهش از روش شبه آزمایشی ( پیش آزمون ، پس آزمون با گروه کنترل) استفاده شده است .جامعة آماري اين تحقيق،کلیه مراجعین به مرکز درمان اعتیاد بوده اند.. روش نمونه‌گيري در اين پژوهش از نوع تصادفي بود. بدين صورت كه در اين پژوهش با توجه به جدول مورگان 100 نفراز معتادان به طور تصادفي انتخاب  شدند  و پرسشنامه سلامت روان به عنوان پیش آزمون روی انها اجرا گردید . سپس 30 نفراز کسانیکه کمترین نمره را به دست اورده اند بصورت تصادفی در دو گروه 15نفره ازمایش وکنترل جایگزین شدند.ابزار پژوهشآزمون سلامت روان  كلدبرگ (GHQ) بوده است.تجزيه و تحليل داده ها با استفاده ازاز آزمون كوواريانس استفاده شد. تحلیل کواریانس نشان داد که آموزش کنترل خشم با روش CBT بر افزایش سلامت روان  معتادان موثر است. همچنین نتایج نشان داد که آموزش کنترل خشم در گروه آزمایش باعث کاهش  نمره خرده مقیاس های  اضطراب،افسردگی ،نارسا کنش وری و نشانگان جسمانی گردیده است.
 
دانلود پایان نامه اماده رشته روانشناسی با پرسشنامه و نرم افزار spss
 
 
پايان‌نامه جهت اخذ درجه كارشناسي ارشد
اثر بخشی آموزش کنترل خشم مبتنی بر رفتاری شناختی بر افزایش سلامت روان معتادان
قالب فایل : word  --- تعداد 125 صفحه
تجزیه و تحلی داده ها توسط نرم افزار spss --- به همراه نمودار و جداول مربوطه
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی و مشاوره بر حسب سلیقه دانشجو
به همراه پرسشنامه و برنامه اموزشی کنترل خشم به طور جلسه بندی شده
 
فصل اول کلیات پژوهش
-1-مقدمه
اعتياد به مواد مخدر به عنوان يك مشكل اجتماعي پديده اي است استعماري كه علاوه بر زمينه هاي اجتماعي، اقتصادي سياسي و فرهنگي زمينه هاي شخصيتي، رواني، تربيتي نيز در چگونگي ابتلا به آن دخيل بوده و از اهميت زيادي برخوردار است بر اثر تحقيقات  انجام شده در اين زمينه مي توان گفت كه ضعف شخصيت ناهنجاري روحي، عدم تعادل، بي ثباتي اوضاع و بالاخره زندگي پر دغدغه اي ناشي از ضعف  و فقدان انساني مناسب به تدريج فرد را در مقابل مشكلات و گرفتاري هايي قرار مي دهد كه در مواجهه با آنها خود را عاجز و ناتوان يابد و در نتيجه سعي مي كند از واقعيت ها فرار كند. در اين راستا دانسته را ندانسته با ماده اي آشنا مي شود كه ظاهراً بر زماني كوتاه آن هم در ذهن وي، او را از مشكلات در امان داشته و پناه مي دهد (آتشين، 1380).
 
-1- اهمیت و ضرورت تحقیق
پژوهش به عنوان تكيه گاه بدنه هر نظام فكري و عملي در جهت ارتقا و توسعه ، ونقش پر اهميتي دارد در مقطع كنوني باتوجه به سرعت شيوع اعتياد در كشور در سطح وسيع تر لحاظ نمودن بخش پژوهش دانشگاه و تخمين در حوزه اعتياد، ارزيابي علمي خدمات همچنين دستيابي به مستنداتي كه پشتوانه ارائه خدمات آتي اين جمعيت بوده و امكان رشد و توسعه بهينه خدمات را به گروه معتادين در حال ترك با متادون راتسهيل مي كند.
 
4-1- اهداف پژوهش 
هدف كلي 
تعيين اثر بخشي آموزش كنترل خشم بر اساس الگوي شناختي رفتاري بر افزايش سلامت روان
 
اهداف جزئي:
1. تعيين اثربخش آموزش كنترل خشم براساس الگوي شناختي رفتاري بر اضطراب
2. تعيين اثربخش آموزش كنترل خشم براساس الگوي شناختي رفتاري بر افسردگي
3. تعيين اثربخش آموزش كنترل خشم براساس الگوي شناختي رفتاري بر كاركرد اجتماعي 
4. تعيين اثربخش آموزش كنترل خشم براساس الگوي شناختي رفتاري بر نشانگان جسماني 
 
فصل دوم
ادبیات و پیشینه پژوهش
1-2- مقدمه
در این فصل دیدگاههای نظری و پیشینه مطالعاتی تحقیق موردبررسی قرار می گیرد به همین منظور این فصل به سه قسمت تقسیم شده است . در بخش اول مفاهیم و مبانی سلامت روان  مورد بحث قرار گرفته است. در بخش دوم به خشم و پرخاشگری اشاره شده است در بخش سوم محقق از سوابق مطالعاتی متناسب با موضوع به عنوان یک بخش مجزا  استفاده شده است. 
 
2-2- مبانی نظری
1-2-2- سلامت روان و ابعاد آن 
 سلامت سازه‌اي پيچيده است و منظور از آن تجربه وكنش‌وري‌‌‌‌ بهينه روان شناختي است. از شروع تلاش‌هاي عقلاني آدميان تاكنون بحث‌هاي قابل ملاحظه‌اي در مورد تجربه بهينه و اين كه « زندگي خوب » چگونه بنا مي‌شود، صورت گرفته است. چگونگي تعريف از سلامت   بر اعمال حكومتي، آموزشي، درمانگري، پدر و مادري كردن و همه تلاش‌هايي كه با هدف تغيير آدمي براي بهتر شدن صورت مي‌گيرد؛ تأثير مي‌گذارد (رايان ودسي ، 2001 به نقل از نياكروئي، 1382).
 
فصل سوم
روش پژوهش 
-3- مقدمه
در اين فصل فرايند اجراي تحقيق بيان شده و سعي شده است با بهره‌گيري از اصول علمي، روشها و ابزار مناسبي برگزيده شود.
 
2-3- روش تحقیق 
انتخاب روش و نوع پژوهش بستگي به هدفها و ماهيت پژوهش و امكانات اجرايي آن دارد بنابراين زماني مي توان در مورد نوع تحقيق تصميم گرفت كه ماهيت موضوع پژوهش ،هدف ها و نيز وسعت دامنه تحقيق مشخص باشد .همچنين فرضيات تحقيق از عوامل تعيين كننده نوع روش تحقيق مي باشد (دلاور، 1388) چون تاثیر آموزش کنترل خشم بر سلامت  روان مورد بررسي قرار مي گيرد ،بنابراين در اين پژوهش از روش شبه آزمایشی ( پیش آزمون ، پس آزمون با گروه کنترل) استفاده شده است .
 
 
-3- ابزار پژوهش:
ابزارهاي اندازه‌گيري اين پژوهش به شرح زير است:
1. آزمون سلامت روان  كلدبرگ (GHQ)
7-3- پرسشنامه سلامت روان  كلدبرگ (GHQ)
متن اصلي پرسشنامه سلامت روان  كلدبرگ در سال 1972 توسط كلدبرگ براي فراگيري اختلالات روان‌شناختي غير سايكوتيك در مراكز درماني در ساير جوامع طراحي و تدوين شده است. فرم اصلي و اوليه شامل 20 سوال است.
 
-3- روش تجزيه و تحليل اطلاعات 
در پژوهش حاضر براي توصيف ويژگي‌هاي آزمودني‌ها از آمار توصيفي (جدول- نمودار- ميانگين انحراف استاندارد) استناد شد. با توجه به طرح تحقيق كه طرح دو گروهي با پيش آزمون- پس آزمون با گروه كنترل مي‌باشد، براي تائيد فرضيه‌ها از آزمون تحليل كوواريانس استفاده شد. 
 
فصل چهارم
تجزيه و تحليل داده‌ها
پژوهش
-1 مقدمه 
     در هر پژوهش تحلیل نتایج به دست آمده از مرحله گردآوري اطلاعات یکی از مهمترین کارها است، چرا که دستاورد تحقیق چند ماهه و حتی چند ساله محقق که حاصل مطالعات نظری، پیشینه پژوهش‌های دیگر، تهیه ابزار گردآوري داده‌ها، رفتن به میدان و جمع‌آوري  اطلاعات می باشد، به آزمون گذاشته می‌شود و برای او آشكار می‌شود که پیش‌فرض‌های حاصل از مطالعاتش تا چه حد معتبر و دقیق بوده‌اند.
 
این بخش از پژوهش به دو قسمت تقسیم شده است: 
1- توصیف داده‌ها                                  2- تحلیل داده‌ها
در این مطالعه که با هدف بررسی اثر بخشی  اموزش کنترل خشم مبتنی بر CBT بر افزایش سلامت روان افراد معتاد انجام شد، داده های به دست آمده از پرسشنامه های مذکور استخراج شد. در این فصل داده های پژوهش در دو بخش توصیف داده ها و آزمون های استنباطی داده ها ، تجزیه و تحلیل شده تا شواهدی برای قبول یا رد فرضیه های پژوهش فراهم شود. در سطح آمار توصيفي از جداول، فراواني، درصد و ترسيم نمودار استفاده شده است. با توجه به اینکه طرح پژوهش حاضر طرح پیش آزمون -  پس آزمون با گروه کنترل می باشد، جهت کنترل متغیرهای خطا از تحلیل کوواریانس - پس از بررسی مفروضات تحلیل کوواریانس – برای آزمودن فرضیه استفاده شده است.
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات پژوهش
-1 مقدمه:
هدف از انجام اين پژوهش تعیین اثربخشی آموزش کنترل خشم مبتنی بر CBT بر افزایش سلامت روان ارفاد معتاد مي باشد. بدين منظور تعداد 30 نفر از افراد معتاد بصورت غربالگری در دو گروه کنترل و ازمایش جایگزین  شدند و پیش آزمون بر روی دو گروه انجام شد و سپس گروه ازمایش  تحت آموزش کنترل خشم قرار گرفت و سپس پس آزمون در بین دو گروه اجرا گردید در نهايت داده هاي پژوهش با نرم افزار كامپيوتري (SPSS) مورد تجزيه و تحليل اماري قرار گرفت. در این فصل به بحث و نتیجه گیری و پیشنهادات و محدودیت ها اشاره می شود.
 
بحث و نتیجه گیری
1- آموزش کنترل خشم الگوی شناختی رفتاری CBT در افزایش سلامت روان افراد معتاد موثر است.
نتایج نشان داد که با 99 درصد اطمینان می توان گفت که آموزش آموزش کنترل خشم الگوی شناختی رفتاری CBTدر افزایش سلامت روان در افراد معتاد موثر است.
این پژوهش با یافته های فیبانو وهمکاران(2009)، جنیفر وهمکاران(2011)، پاشا سلطانی (1388)، همسو وهماهنگ است. پژوهش حاضر با نتایج پژوهش‏هایی که نشان داده‏اند که آموزش کنترل خشم الگوی شناختی رفتاری CBT باعث افزایش سلامت روان می‏شود (کارادماس، 2005) و همچنین اموزش کنترل خشم  منجر به بهزیستی روانشناختی در افراد خواهد شد واین امر همراه با پیشرفت بهتر در تحصیلات و عملکرد ورزشی می‏باشد (به نقل از کار، 2004) و افرادی که میتوانند خشم خود را کنترل کنند بیشتر از توانایی‏شان عملکرد دارند (سلیگمن، 1997؛ ترجمه‏ی خدایی، 1386)، با این پژوهش هم‏خوانی دارند. 
 
فهرست مطالب
فصل اول (كليات پژوهش)
مقدمه
بيان مسئله
هدف از پژوهش
ضرورت و اهميت پژوهش
فرضيه‌ها
متغيرها
تعاريف نظري مفاهيم
تعاريف عملياتي مفاهيم
فصل دوم :ادبيات و پيشينه پژوهش
سلامت روان و ابعاد آن 
مفهوم سلامت ( تن و روان )
مولفه هاي سلامت 
ديدگاه‌هاي مختلف دربارة سلامت روان 
مكتب زيست‌گرايي
مكتب روانكاوي 
مكتب شناختي
مكتب رفتارگرايي 
نظريه‌ انسان بالغ آلپورت 
نظريه موري 
نظريه انسان خواستار تحقق خويشتن مزلو  
نظریه جرج کلی 
  نظريه انسان فرديت يافته يونگ 
نظریه فروید
نظريه‌ي آبراهام مازلو 
نظريه انسان اين مكاني و اين زماني پرلز
نظريه انسان غير محدود داير 
شیوه زندگی و بیماری
مدل زیستی پزشکی
ارزیابی مدل زیستی پزشکی
مدل زیستی روانی اجتماعی سلامت
نقش عوامل روانی
نقش عوامل اجتماعی
 
مدل جدید سلامت
بخش دوم : تعاریف خشم
نظريه فرويد درباره خشم و تفاوت آن با نظريه داروين
نظريه دو غريزه‌اي فرويد
روش‌هاي  كنترل خشم
فرونشاني
واپس‌راني
ابراز
بيماري‌هاي ناشي از خشم سركوب شده:
تيپ شخصيتي و خشم
ديدگاه شناختي درباره خشم
ديدگاه ساختارگرايي اجتماعي
ديدگاه اجتماعي ـ شناختي
تعريف پرخاشگری
انواع پرخاشگري
پرخاشگري وسيله‌اي
پرخاشگري خصمانه
جسارت
روش‌های مهار 
نظریة فروید (پرخاشگری به عنوان رفتاری غریزی)
نظریة سائق پرخاشگری یا فرضیه ناکامی
نظریة زیستی - تکاملی
دیدگاه شناختی
ديدگاه روان‌کاوی
ديدگاه انگيزشي
ديدگاه بازي‌هاي تحقيركننده (اريك برن)
مغز و پرخاشگري
هورمون و پرخاشگري 
پیشینه تحقیق
فصل سوم :روش پژوهش
مقدمه
جامعه آماري
روش و چگونگي نمونه‌برداري
طرح پژوهش
ابزار پژوهش
اعتبار و پايايي ابزار پژوهش
روش‌هاي تجزيه و تحليل آماري
فصل چهارم : تحليل آماري داده‌ها:
مقدمه
توصيف ويژگي‌هاي آزمودني‌ها
تحليل اطلاعات
فصل پنجم :نتيجه‌گيري و پيشنهادات:
بحث ونتیجه گیری
محدوديت‌ها پژوهش
پيشنهادات 
منابع
ضمائم
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 50 هزار تومان
قیمت 30 هزار تومان

 

دانلود پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد مشاوره و روانشناسی با موضوع اثر بخشی آموزش کنترل خشم بر اساس الگوی شناختی رفتاری CBT بر کاهش تعارضات زناشویی وپرخاشگری زوجین

چکیده : پژوهش حاضر با هدف تعیین اثر بخشی آموزش کنترل خشم بر اساس الگوی شناختی رفتاری CBT بر کاهش تعارضات زناشویی وپرخاشگری زوج ها انجام گردیده است.در اين پژوهش از روش شبه آزمایشی ( پیش آزمون ، پس آزمون با گروه کنترل) استفاده شده است .جامعة آماري اين تحقيق،کلیه زوج های شرکت کننده طرح همیاران سلامت بهزیستی شهر بوده اند..روش نمونه‌گيري در اين پژوهش از نوع تصادفي بود. بدين صورت كه در اين پژوهش 100 نفراز زوج ها به طور تصادفي انتخاب  شدند  و پرسشنامه تعارض زناشویی (ثنایی و همکاران،1379)  و پرخاشگری آیزنک به عنوان پیش آزمون روی انها اجرا گردید. سپس 30 نفراز کسانی که کمترین نمره را به دست اورده اند بصورت تصادفی در دو گروه 15نفره ازمایش وکنترل جایگزین شدند.گروه آزمايش، آموزش کنترل خشم را در ده جلسه دريافت كرد درحاليكه گروه كنترل هيچگونه آموزشي دريافت نکرده است. سپس از هر دو گروه پس آزمون گرفته شد تا نتايج دو گروه با هم مقايسه شود.در پژوهش حاضر براي آزمون فرضيه‌ها از آزمون تحليل كوواريانس استفاده  شد. کهیافته ها نشان داد آموزش کنترل خشم بر کاهش پرخاشگریزوج ها موثر بوده است.همچنین نتایج نشان داد که با 95 درصد اطمینان میتوان گفت آموزش کنترل خشم بر کاهش تعارضات زناشویی  زوج ها موثر است.
 
پایان نامه با موضوع اثر بخشی آموزش کنترل خشم بر اساس الگوی شناختی رفتاری CBT بر کاهش تعارضات زناشویی وپرخاشگری زوجین
دانلود پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد مشاوره و روانشناسی با موضوع :
اثر بخشی آموزش کنترل خشم بر اساس الگوی شناختی رفتاری CBT بر کاهش تعارضات زناشویی وپرخاشگری زوجین
 
قالب فایل :word --- تعداد 101 صفحه
به همراه پرسشنامه ، جداول و نمودار های مربوطه
تجزیه و تحلیل داده ها توسط نرم افزار spss
قابل استفاده دانشجویان رشته روانشناسی و مشاوره بر حسب سلیقه دانشجو
 
فصل اول
کلیات پژوهش
1-1مقدمه
مكی و ميبل  (2009) عقيده دارند«خشم» يك حس طبيعي انسان است و احساسي است كه هر انساني در مواجهه با تهديد، آسيب يا چالش تجربه مي‌كند» . وقتي خشم از يك احساس به رفتار يا عمل آسيب‌زا تبديل مي‌شود، پرخاشگري ناميده مي‌شود. وقتي خشم به غضب (شديدترين سطح) يا پرخاشگري (حالت رفتاري) تبديل مي‌شود، احتمال بروز خشونت به حداكثر مي‌رسد. رنجش، زير بار خشم رفتن است. رنجش معمولاً زماني رخ مي‌دهد كه شما نتوانسته‌ايد به طور كامل، آسيب ديدن خود توسط فرد ديگري را مطرح يا حل كنيد.به عبارتي خشم و پرخاشگري به طور تفكيك‌ناپذيري از نظر زيست شناسي با يكديگر ارتباط دارند. خشم يا عاطفه است؛ و پرخاش ابراز آن عاطفه محسوب مي‌شود ليكن هر دو آنها چهره‌هاي غريزه پرخاشگري مي‌باشند. (تاوريس ، 2010).
براي درك خشم دو راه است: يكي بررسي علت‌هاي خشم، ديگري بررسي نتيجه‌هاي خشم . تاوريس(2010) عقيده داردكه علل خشم به سه دسته‌اند: يك دسته از علل خشم، چيزي است كه مي‌توان آن را «جسم بي روح نادان» ناميد؛ يعني اشياي ساده و پيش پا افتاده‌اي كه خشم فوري (و معمولاً جزئي) ايجاد مي‌كنند. هال مي‌نويسد: «موارد فراواني هست كه اشياي بي روح مي‌توانند در ما خشم ايجاد كنند» از قبيل كندن دكمه لباس (وقتي كه به آساني وارد جا دكمه نمي‌شود)؛ مچاله كردن كاغذ، پرت كردن كتاب و غيره. در اينجاست كه موقتاً رفتار ما شبيه رفتار كودكان مي‌شود. به اين شكل، تفاوت ميان اشياي جان‌دار و بي‌جان را از ياد مي‌بريم و خيال مي‌كنيم خودكار، كتاب يا چيزهاي ديگر (كه از فرط خشم، به گوشه‌اي مي‌اندازيم) مي‌توانند خشم ما را حس كنند.. دومين دسته از علل خشم، بيشتر به مسائل فكري مربوط‌اند. و از خصوصيات اخلاقي (يعني رفتار خاصي كه ما را مي‌آزارد) تشكيل مي‌شوند بدين صورت كه بعضي از مردم عادات و رفتارهاي خاص دارند(فیروز بخت،1386).این مسایل فکری که منجر به خشم میشود در چالش های زندگی و مسایل زناشویی بیشتر خود نمایی میکند.
 
1-2بیان مساله
ازدواج عامل پيدايش خانواده است و خانواده نخستين و منحصر به فردترين نهاد اجتماعي است كه سلامت و موفقيت يك جامعه را مرهون سلامت و رضایتمندي اعضاي آن از هم دانسته اند(هربرت ، 2010). ركن اصلي خانواده، زندگي مشترك زناشويي است. اگر روابط زناشويي سالم باشد ساختار خانواده نيز سالم مانده و كاركرد اعضاء نيز به سطح آرماني خواهد رسيد(براد شاو ، 1990). خانواده سالم مي تواند عامل افزايش بهداشت رواني و جسمي زن و شوهر و فرزندان آنها باشد و سلامت خانواده در گرو سلامت و تداوم روابط بين زن و شوهر مي باشد و از طرفي به وجود آمدن اختلاف و تعارض بین زن و شوهر امری طبیعی است. ( درایدن2008، نقل ازشیخی ،1388) به دلیل ماهیت تعامل زوج ها گاهی اوقات پیش می آید که اختلاف نظر روی می دهد و در نتیجه زوج ها نسبت به همدیگر احساس خشم ، ناامیدی و نارضایتی می کنند. بنابراین در ازدواج باید فرض را بر این گذاشت که بروز تعارض جزئی از رابطه زناشویی و زندگی مشترک است. تعارض به عنوان ، نوعی تعامل که در آن اشخاص تمایلات ، دیدگاه ها و عقاید متضادی را بیان می کنند ، تعریف می شود ( کلین، پلیزنت، وایتونو مارکمن ،2011)و هر جا عدم توافق ، تفاوت یا ناسازگاری بین همسران وجود داشته باشد ، تعارض به وجود می آید.   تعارض همیشه منفی نیست ، بلکه روشی که زوج ها برای مدیریت تعارض خود به کار می برند ، ممکن است بر رابطه تاثیر منفی داشته باشد ( گاتمن و سیلور ، 2009). زوج ها ی که می توانند تعارض موجود در رابطه را با به کار گیری روش های مثبت و استفاده کمتر از تعاملات منفی مدیریت کنند ، فضایی ایجاد می کنند که در آن فرصت بیشتری برای خودافشایی و توافق در مورد مشکلات خانواده وجود خواهد داشت ( جوهانسون  ، 2013). تحقیقات نشان داده است که روابط مشکل دار ،منجر به مشکلاتی در سلامتی جسمی و روانی می شود به علاوه بین مشکلات زناشویی ، سطح تعارضات زناشویی، سازگاری زناشویی و نشانه های افسردگی رابطه وجود دارد. ( بیچ ، فینچام  و کاتز ، 2008). که هر یک از اینها عوامل خطرناکی برای بیماری محسوب می شوند، لذا کیفیت روابط زناشویی پیش بینی کننده مهمی برای سلامت روانی خانواده به حساب می آید ( تروکسل  ،2011).
فصل دوم
 
ادبیات وپیشینه پژوهش
الف: مبانی نظری
2-1خشم
براي درك خشم دو راه است: يكي بررسي علت‌هاي خشم، ديگري بررسي نتيجه‌هاي خشم (تاوريس ،2010، به نقل از حکاک،1391).
تاوريس، به نقل از حکاک(1391) عقيده داردكه علل خشم به سه دسته‌اند: يك دسته از علل خشم، چيزي است كه مي‌توان آن را «جسم بي روح نادان» ناميد؛ يعني اشياي ساده و پيش پا افتاده‌اي كه خشم فوري (و معمولاً جزئي) ايجاد مي‌كنند. هال مي‌نويسد: «موارد فراواني هست كه اشياي بي روح مي‌توانند در ما خشم ايجاد كنند» از قبيل شكستن خودكار يا مداد (وقتي كه نمي‌نويسد يا نوكش مي‌شكند)؛ كندن دكمه لباس (وقتي كه به آساني وارد جا دكمه نمي‌شود)؛ مچاله كردن كاغذ، پرت كردن كتاب و غيره. در اينجاست كه موقتاً رفتار ما شبيه رفتار كودكان مي‌شود.. دومين دسته از علل خشم، بيشتر به مسائل فكري مربوط‌اند. و از خصوصيات اخلاقي (يعني رفتار خاصي كه ما را مي‌آزارد) تشكيل مي‌شوند بدين صورت كه بعضي از مردم عادات و رفتارهاي خاص دارند. شما ممكن است اين افراد را در ساير مواقع، آدم‌هاي خوب و مهرباني بدانيد. اما وقتي آن عادات يا رفتار خاص از آنها سر مي‌زند، مثلاً: گوشواره به گوش انداختن مردان در بعضي از خانم‌ها باعث ايجاد خشم مي‌شود. سومين دسته از علل خشم عبارت است از «خشم ناشي از رفتار آدميان با يكديگر»؛ از قبيل ظلم، حماقت (خواه از خود شخص سر بزند يا از ديگري)، فريب‌كاري، چاپلوسي، توهين، رفتار نوكرمآبانه يا تحقير نفس .به عبارتي خشم‌هايي كه در اين دسته قرار دارند، ظاهراً هم واكنش‌هاي جسمي را در بر مي‌گيرند و هم واكنش‌هاي رواني توهين و تحقير نفس و نظاير آن  (حجت پناهی،1393).
فصل سوم
 
روش پژوهش
-3-مقدمه
  براي اينكه نتايج حاصل از پژوهش معتبر باشد بايد از يك روش مناسب در پژوهش استفاده شود.چرا كه روش نادرست منجر به  نتيجه گيري نادرست مي شود .دستيابي به هدفهاي علمي ميسر نخواهد بود مگر اينكه ،روش درست صورت پذيرد. 
در این فصل با توجه به موضوع پژوهش واینکه روش تحقیق حاضر شبه ازمایشی است، ضمن تشریح دلایل استفاده از این روش، جامعه آماری، نمونه و نمونه¬گیری،روش جمع آوری اطلاعات، ابزار پژوهش وروش تجزیه و تحلیل آماری استفاده شده در تحقیق مورد بحث قرار می گیرد.
2-3-روش پژوهش 
انتخاب روش و نوع پژوهش بستگي به هدفها و ماهيت پژوهش و امكانات اجرايي آن دارد بنابراين زماني مي توان در مورد نوع تحقيق تصميم گرفت كه ماهيت موضوع پژوهش ،هدف ها و نيز وسعت دامنه تحقيق مشخص باشد .همچنين فرضيات تحقيق از عوامل تعيين كننده نوع روش تحقيق مي باشد . در پزوهش حاضر چون تاثیر اموزش کنترل خشم بر کاهش تعارضات زناشویی و پرخاشگری زوج ها  مورد بررسي قرار مي گيرد ،بنابراين در اين پژوهش از روش شبه آزمایشی ( پیش آزمون ، پس آزمون با گروه کنترل) استفاده شده است .
-3-فرایند جلسات آموزش کنترل خشم به روش شناختی
بعد از اجرای پیش آزمون و گزینش گروه ازمایش اموزش کنترل خشم مبتی بر CBT  در طی جلسات یک ساعته به گروه آزمایش ارائه شد پس از پایان جلسات درمانی ، اعضای هر دو گروه مجددا مقیاس پرخاشگری و تعارض زناشویی را تکمیل کردند. (شرح جلسات در پیوست)
جلسه اول : معرفی برنامه ،انتظا رات و قوانین
اهداف:
1-اعضای گروه همدیگر را بشناسند.
2-آگاهی دانش آموزان ارز قوانین و مقررات جلسات
3-قبول شرکت در فعالیت ها و انجام تکالیف ارائه شده
تکلیف : از آزمودنیها خواسته شد، تعداد دفعات وقوع خشم و علت آن را تا جلسه بعدی یادداشت نمایند.
(جلسات کامل در فایل اصلی )
 
-3-روش تجزيه وتحليل داده ها 
در پژوهش حاضر براي توصيف ويژگي‌هاي آزمودني‌ها از آمار توصيفي (جدول- نمودار- ميانگين انحراف استاندارد) استفاده شد. با توجه به طرح تحقيق كه طرح دو گروهي با پيش آزمون- پس آزمون با گروه كنترل مي‌باشد، براي تائيد فرضيه‌ها از آزمون تحليل كوواريانس استفاده  شده است. تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار  spss انجام شد.
 
فصل چهارم
تحلیل داده ها
1-4- مقدمه 
تجزیه و تحلیل داده‌ها به عنوان یکی از مراحل اصلی روش تحقیق علمی شناخته می شود. پس از تدوین مبانی نظری و روش تحقیق لازم است که فرضیه تحقیق آزمون شود. از طرفی، آزمون تجربی متکی بر اطلاعات و داده هایی است که به روش علمی جمع آوری شده اند. برای یافتن پاسخ علمی این فرضیه، باید اطلاعات و داده های خام جمع آوری شده را با استفاده از یک مدل مناسب مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار داد. تبیین داده های خام، بدون تحلیل آن ها امری دشوار یا ناممکن است. نخست باید داده ها راتجزیه و تحلیل کرد و سپس نتایج این تجزیه و تحلیل را مورد تفسیر قرار داد(آجوداني، 1388).
در این مطالعه که با هدف بررسی اثر بخشی آموزش کنترل خشم بر اساس الگوی شناختی رفتاری CBT بر کاهش تعارضات زناشویی وپرخاشگری زوج ها انجام شد، داده های به دست آمده از پرسشنامه های مذکور استخراج شد. در این فصل داده¬های پژوهش در دو بخش توصیف داده ها و آزمون های استنباطی داده ها ، تجزیه¬و¬تحلیل شده تا شواهدی برای قبول یا رد فرضیه¬های پژوهش فراهم شود. در سطح آمار توصيفي از جداول، فراواني، درصد و ترسيم نمودار استفاده شده است. با توجه به اینکه طرح پژوهش حاضر طرح پیش آزمون -  پس آزمون با گروه کنترل می باشد، جهت کنترل متغیرهای خطا از تحلیل کوواریانس - پس از بررسی مفروضات تحلیل کوواریانس – برای آزمودن فرضیه استفاده شده است.
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات
1-5- مقدمه:
هدف از انجام اين پژوهش تعیین اثر بخشی آموزش کنترل خشم بر اساس الگوی شناختی رفتاری CBT بر کاهش تعارضات زناشویی و پرخاشگری زوج ها باشد. بدين منظور تعداد 30 نفر از زوج ها  بصورت تصادفي در دو گروه کنترل و ازمایش جایگزین  شدند و پیش آزمون بر روی دو گروه انجام شد و سپس گروه ازمایش  تحت آموزش کنترل خشم قرار گرفت و سپس پس آزمون در بین گروه اجرا گردید  در نهايت داده هاي پژوهش با نرم افزار كامپيوتري(SPSS) مورد تجزيه و تحليل اماري قرار گرفت. در این فصل به بحث و نتیجه گیری و پیشنهادات و محدودیت ها اشاره می شود..
2-5-بحث و نتیجه گیری
فرضیه اول: آموزش کنترل خشم بر اساس الگوی شناختی رفتاری بر کاهش تعارضات زناشویی زوج ها موثر است.
یافته ها نشان دادکه تحت تاثیر آموزش آموزش کنترل خشم تعارض زناشوییدر گروه آزمایش کاهش یافته است و بنابراین نتیجه می گیریم که آموزش آموزش کنترل خشم در کاهش تعارض زناشویی زوج ها  موثر است.«شاپ و كوپلند»  (2003) معتقد هستند كه آموزش کنترل خشم به کاهش تعارضات و تقویت روابط زناشویی میانجامد.. همچنین نتیجه تحقیق همسو با تحقیقات ولجکی (1387)،سینارکور (2004،به نقل از حافظ شعر باف،1386) می باشد 
 
 فهرست مطالب
          عنوان                                                                                             صفحه
 
 
فصل اول : کلیات پژوهش
مقدمه      1  
بيان مسئله 2
اهميت و ضرورت انجام پژوهش  6
اهداف پژوهش  7
فرضيه هاي پژوهش  7
تعاريف اصطلاحات و واژگان 
فصل دوم : مبانی نظری پژوهش   
مبانی نظری 10
بخش اول: کنترل خشم  10
مباني نظري خشم 11
تيپ شخصيتي و خشم  12
ديدگاه رشدي درباره خشم 13
ديدگاه شناختي درباره خشم 15
ديدگاه ساختارگرايي درباره خشم 15
ديدگاه انسان‌گرايي درباره خشم 16
ديدگاه اجتماعي درباره خشم 17
تعريف پرخاشگري 19
انواع پرخاشگري 20
رويكردها و پرخاشگري 21
روش‌هاي مهار پرخاشگري 22
جنسيت و پرخاشگري 23
پرخاشگري به عنوان رفتار غريزي 24
نظريه فرويد 25
نظريه سائق پرخاشگري با فرضيه ناكامي 25
نظريه يادگيري اجتماعي 27
نظريه شناختي 28
بخش دوم : تعارض زناشويي 29
تعاریف تعارض زناشويي 30
حل مسئله زناشویی 31
نظريات سبب شناسي تعارض زناشويي 33
رويکرد روان پويايي (روان تحليلي) 34
رويکرد رفتاري- شناختي 34
نظريه مبادله اجتماعي 36
نظريه ارتباطي 37
انواع تعارضات خانوادگی 39
تعارضات زناشویی 43
تعارضات والدین با فرزندان 45
تاثیر تعارضات خانوادگی بر روابط زناشویی 46
تاثیر تعارضات خانوادگی بر روابط والدین با فرزندان 46
اهمیت آموزش مهارت های ارتباطی 47
بخش چهارم: پیشینه پژوهش  47 
فصل سوم : روش شناسی پژوهش  
روش پژوهش  63
جامعه آماری  63
نمونه آماری و حجم نمونه  63
فرایند جلسات  65
ابزار جمع آوری داده ها  71
تجزیه و تحلیل داده ها  72
فصل چهارم :تجزیه و تحلیل یافته ها 
تحلیل توصیفی  73
تحلیل استنباطی  76
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری 
بحث و نتیجه گیری  89
محدودیت های پژوهش  92
پیشنهادهای پژوهش  93
منابع فارسی  65
منابع لاتین   98 
ضمایم  103 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر

قیمت: 50 هزار تومان

قیمت 30 هزار تومان

دانلود پروژه راه سازي رشته عمران دانلود پروژه راه سازی دو طرفه رشته عمران به همراه براورد هزینه براورد هزینه راهسازی به طول 5 کیلومتر دانلود پروژه راهسازی دستی دانلود کاراموزی راه سازی کوهستانی  پروژه راهسازی دو خطه دوطرفه مراحل انجام پروژه راهسازی

 صورت پروژه : پروژه مربوط است به طراحی مسير و محاسبات مربوط به راهي با مشخصات زير :
دانلود پروژه و کاراموزی راهسازی و مراحل ان رشته عمران
راه اصلي حداقل دوخطه - دوطرفه (يك خط رفت و يك خط برگشت )
حداقل طول برابر 5 كيلومتر
طراحي مسير بايد بگونه‌اي باشد كه شامل نقاط ابتدا و انتها و همچنين نقطه اجباري مشخص شده باشد.
محل پروژه در منطقه شمال غرب تهران مطابق نقشه‌هاي موجود در سازمان نقشه‌برداري با تقسيم بنديهاي زير ميباشد :
Block 15 : Sheet No. B1
Block 15 : Sheet No. B2
Block 15 : Sheet No. B3
 
موارد درخواستي :
1. مسير يابي روي نقشه توپوگرافي (نقشه با مقياس 1:2000)
2. رسم پروفيل طولي با كليه جزئيات ، طراحي قوسهاي قائم
3. پروفيلهاي عرضي
4. محاسبه حجم عمليات خاكي
5. رسم منحني بروكنر
6. طرح ابنيه فني (پل ، آبرو ، تونل ، ديواره حائل و …)
7. طرح روسازي راه
8. تهيه فهرست مقادير
9. برآورد هزينه احداث راه
3- معرفي كلي راه
محل احداث راه :  شمالغربي تهران (نقشه‌هاي Block 15 در سازمان نقشه برداري)
شماره نقشه هاي منطقه :  B1 - B2 - B3
طول راه : 5 كيلومتر و 700 متر
نوع راه (از لحاظ اهميت) : راه اصلي درجه يك
خصوصيات راه اصلي :
1- جزئي از شبكة سراسري و ملي راههاست.
2- در بسياري حالات بصورت دو خطة‌ دو طرفه عمل مي كند و مي تواند به چهار خطه و حتي شش خطه توسعه يابد.
3- تقاطعها معمولاً هم سطح است.
 
تقسيم بندي راههاي اصلي :
راه اصلي جدا شده با عبورهاي مجزا و حداقل دو خط عبور در هر طرف
راه اصلي درجه يك دو طرفه با حداقل دو خط عبور با سواره رو (آسفالت) به عرض 65/3 متر براي هر خط عبور و شانه‌هاي طرفين به عرض حداقل 85/1 متر
راه اصلي درجه دو : عرض سواره رو 7 متر شانه‌هاي طرفين حداقل 1 متر.
 
 
نوع راه (از لحاظ وضعيت توپوگرافي) : كوهستاني
تعريف راه كوهستاني :
راهي كه از دامنه كوه ، تپه‌هاي بلند ، دره‌هاي گود مي‌گذرد و شيبها بيش از 7 درصد است. داراي برشهاي عميق و پلهاي بزرگ يا خاكريزهاي بلند است.
 
 
فهرست مطالب
عنوان صفحه
1- صورت پروژه  3
3- معرفي كلي راه 4
4- گزارش مراحل پروژه 6
5- پروفيل طولي راه 13
6- پروفيل عرضي راه 14
7- قوسهاي افقي 15
8- دور 19
9- تعريض روسازي 21
10- قوسهاي قائم (خمها) 22
11- پلان راه 24
12- حجم عمليات خاكي (منحني بروكنر) 25
13- طرح روسازي راه 26
14- برآورد مقادير كار 28
15- برآورد هزينه اجرا 33
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
 
قیمت : 5 هزار تومان

پايان‌نامه جهت اخذ درجه كارشناسي ارشد رشته روان شناسی با موضوع اثر بخشی آموزش کنترل خشم الگوی شناختی سی بی تی بر افزایش سلامت عمومی و  روان دانش آموزان 

چكيده: هدف پژوهش حاضر تعیین اثر بخشی آموزش کنترل خشم الگوی شناختی رفتاری CBT بر افزایش سلامت روان دانش آموزان بوده است.در اين پژوهش از روش شبه آزمایشی ( پیش آزمون ، پس آزمون با گروه کنترل) استفاده شده است .جامعة آماري اين تحقيق،کلیه دانش‌آموزان دختر مقطع دبيرستان شهر مي‌باشند، كه در مشغول به تحصيل بوده‌اند. روش نمونه‌گيري در اين پژوهش از نوع خوشه ای تصادفي بود. بدين صورت كه در اين پژوهش با توجه به جدول مورگان 400 نفراز دانش آموزان به طور تصادفي انتخاب  شدند  و پرسشنامه سلامت روان به عنوان پیش آزمون روی انها اجرا گردید . سپس 30 نفراز کسانیکه کمترین نمره را به دست اورده اند بصورت تصادفی در دو گروه 15نفره ازمایش وکنترل جایگزین شدند.ابزار پژوهشآزمون سلامت روان  كلدبرگ (GHQ) بوده است.تجزيه و تحليل داده ها با استفاده ازاز آزمون كوواريانس استفاده شد. تحلیل کواریانس نشان داد که آموزش کنترل خشم با روش CBT بر افزایش سلامت روان  دانش اموزان موثر است. همچنین نتایج نشان داد که آموزش کنترل خشم در گروه آزمایش باعث کاهش خرده مقیاس های  اضطراب،افسردگی ،نارسا کنش وری و نشانگان جسمانی گردیده است. دانش آموزان موثر است.
 
اثر بخشی آموزش کنترل خشم الگوی شناختی سی بی تی بر افزایش سلامت عمومی و روان دانش آموزان
 
پايان‌نامه جهت اخذ درجه كارشناسي ارشد رشته روان شناسی
عنوان:
اثر بخشی آموزش کنترل خشم الگوی شناختی سی بی تی بر افزایش سلامت عمومی و  روان دانش آموزان 
 
قالب فایل : word --- تعداد 133 صفحه
به همراه نمودارها و جداول مربوطه - تجزیه و تحلیل داده ها - برگه کاری و پرسشنامه
 و برنامه آموزش کنترل خشم به روش شناختی به طور جلسه بندی شده .
 
 
فصل یکم
1-1-مقدمه
با توجه به مساله پژوهش، پژوهشگر با  اهتمام نسبت به افزایش سلامت روانی در جامعه که از مسولیتهای اساسی حوزه مشاوره و روانشناسی در هر جامعه ای می باشد به تدوین پژوهش حاضر به منظور ارایه پیشنهادات کاربردی برای مشاوران حوزه خانواده درمانی نموده است و لذا پژوهش حاضر به 5 فصل مجزا تقسیم شده است. در فصل اول به کلیات پژوهش که شامل بیان مساله ،اهمیت و ضرورت تحقیق ،اهداف وفرضیه ها وتعاریف واژگان می باشد پرداخته شده است .در فصل دوم به مبانی و چارچوب نظری و پیشنه تحقیقاتی اشاره شده و درفصل سوم به روش وجامعه آماری ، نمونه گیری و حجم نمونه وابزار تحقیق پرداخته شده است. درادامه در فصل چهارم به تحلیل توصیفی و استنباطی و درفصل پنجم محقق نتیجه گیری وارایه محدودیت ها و پیشنهادات پرداخته است.
 
2-1- بيان مسئله
مفهوم سلامت روان جنبه اي از مفهوم كلي سلامت جسمي، رواني و اجتماعي است، كه علي رغم تلاشهايي كه از سوي پيشگامان حوزه سلامت در جهان به منظور تأمين هر چه بيشتر سلامتي انسانها به عمل آمده است هنوز معيار قاطعي در زمينة تعريف و مصداق كامل سلامتي جسم وروان در افراد وجود ندارد. به عنوان مثال روانپزشكي و روانشناسي باليني در آسيب شناسي رواني بر اصل انسان بهنجار تأكيد داشته اند و بهنجاري يا سلامت را معادل «فقدان علايم بيماري» مي پنداشته اند اما وضعيت جاري روانشناسي جهان حاكي از توجه شايان روان شناسان به مفهوم سلامت در قالبي وراي بهنجاري و فقدان علايم بيماري است (آزاد، 1386).  سلامت عمومی عبارتست از توانايي افراد براي دست يابي به اهدافي كه براي خود در نظر گرفته است (پاتي ، 2012). سلامت روان عبارتست از داشتن سازگاري كافي و احساس خوب بودن از ديدگاه روان شناختي، متناسب با معيارهاي قابل قبول روابط انساني و جامعه (ساعتچي، 1385). عدم سازش و وجود اختلالات رفتار در جوامع انساني بسيار مشهود و فراوان است. صاحبنظران معتقدند تا زماني كه مفهوم عدالت، تساوي، حقوق اجتماعي و اقتصادي، بهداشتي و درماني در جهان به نحو مطلوبي پياده نشود و توزيع عادلانه وسائل و امكانات درماني و پيشگيري بيماريها به طور منصفانه صورت نگيرد امكان سلامت جسمي و رواني مطلوب براي جامعه بشري ميسر نيست (احمدوند،1382). لذا این مهم اولین گام برای رسیدن به سطح سلامتی مطلوب چه بصورت فردی و چه بصورت خانوادگی و اجتماعی است. همه ما در زندگي با موقعيت‌هاي استرس‌زا در روابط اجتماعي آشنا هستيم و ادامه‌دار بودن اين موقعيت‌ها باعث به خطر افتادن سلامت عمومي كه شامل سلامت رواني و جسماني است، مي‌شوند. اين موقعيت‌ها هيچ وقت از زندگي حذف نمي‌شوند، ما بايد ياد بگيريم كه چطور هنگام روبرو شدن با اين موقعيت‌ها بر خود و رفتارمان كنترل داشته باشيم(بالازاده،1388). 
كودكي كه در امنيت قرار ندارد و از نظر جسماني و رواني بطور مداوم از طرف خانواده و اطرافيان مورد تنبيه قرار مي‌گيرد، و در نتيجه نمي‌تواند از سلامت رواني كامل برخوردار گردد، در تعامل مثبت با ديگران دچار مشكل خواهد بود(امانی،1389). 
يكي از نشانه‌هاي سلامت روان، وجود روابط اجتماعي گرم و صميمي با ساير انسانها مي‌باشد. پژوهش‌ها و مطالعات علمی نيز نشان داده‌اند كه پيوندهاي اجتماعي، ارتباط‌هاي خانوادگي و معاشرت‌ با دوستان از شدت فشار مشكلات و ناراحتي‌هاي زندگي خواهد كاست. (امامی،1387).در تشریح سلامت روانی ازنگاه پاتي ، (2010) می توان گفت که این مقوله عبارتست از توانايي افراد براي دست يابي به اهدافي كه براي خود در نظر گرفته است .
 
3-1- اهمیت و ضرورت تحقیق
نوجواني يكي از مراحل مهم و برجسته رشد و تكامل اجتماعي و رواني فرد مي‌باشد كه در اين دوره نياز به برقراري روابط سالم و تعامل هيجاني و رفتارهاي غير پرخاشگرانه مورد توجه است.تعادل بين عواطف و عقل، حفظ تعادل رواني و عاطفي خويش در مقابل عوامل فشارزاي محيطي، برقراري روابط سالم با ديگران، توانايي جهت رويارويي با مسائل پيرامون به شيوه عقلاني و غيرپرخاشگرانه، توانايي در بيان خواست‌ها و  ابراز وجود در مقابله با موقعيت‌هاي اجتماعي از جمله مهارت‌هايي است كه بايد به آموزش آنها توجه شود (فيروزبخت، 1384).
اپتو  (1989) از دانشگاه كلمبيا مي‌گويد كه تقريباً تمام دانش‌آموزان در هنگام عصبانيت به هيچ چيز ديگري به جز واكنش‌هاي بي‌منطق توجه نمي‌كنند. مطمئناً يك جامعه خردمند مي‌تواند به افراد، ساير روش‌هاي ممكن براي حل تعارض را آموزش دهد (توماس ، 2012)
 
فصل دوم ادبیات و پیشینه پژوهش
-2- مقدمه
در این فصل دیدگاههای نظری و پیشینه مطالعاتی تحقیق موردبررسی قرار می گیرد به همین منظور این فصل به چهارقسمت تقسیم شده است . در بخش اول مفاهیم و مبانی سلامت روان  مورد بحث قرار گرفته است. در بخش دوم به خشم پرداخته شده است ودرادامه به پرخاشگری اشاره شده است در بخش چهارم محقق از سوابق مطالعاتی متناسب با موضوع به عنوان یک بخش مجزا  استفاده شده است. 
2-2- مبانی نظری
1-2-2- سلامت روان و ابعاد آن 
 سلامت سازه‌اي پيچيده است و منظور از آن تجربه وكنش‌وري‌‌‌‌ بهينه روان شناختي است. از شروع تلاش‌هاي عقلاني آدميان تاكنون بحث‌هاي قابل ملاحظه‌اي در مورد تجربه بهينه و اين كه « زندگي خوب » چگونه بنا مي‌شود، صورت گرفته است. چگونگي تعريف از سلامت   بر اعمال حكومتي، آموزشي، درمانگري، پدر و مادري كردن و همه تلاش‌هايي كه با هدف تغيير آدمي براي بهتر شدن صورت مي‌گيرد؛ تأثير مي‌گذارد (رايان ودسي ، 2001 به نقل از نياكروئي، 1382).
 
فصل سوم
روش پژوهش 1-3- مقدمه
در اين فصل فرايند اجراي تحقيق بيان شده و سعي شده است با بهره‌گيري از اصول علمي، روشها و ابزار مناسبي برگزيده شود.
 
2-3- روش تحقیق 
انتخاب روش و نوع پژوهش بستگي به هدفها و ماهيت پژوهش و امكانات اجرايي آن دارد بنابراين زماني مي توان در مورد نوع تحقيق تصميم گرفت كه ماهيت موضوع پژوهش ،هدف ها و نيز وسعت دامنه تحقيق مشخص باشد .همچنين فرضيات تحقيق از عوامل تعيين كننده نوع روش تحقيق مي باشد (دلاور، 1388) چون تاثیر آموزش کنترل خشم بر سلامت  روان مورد بررسي قرار مي گيرد ،بنابراين در اين پژوهش از روش شبه آزمایشی ( پیش آزمون ، پس آزمون با گروه کنترل) استفاده شده است .
 
3-3- جامعة آماري
جامعة آماري اين تحقيق،کلیه دانش‌آموزان دختر مقطع دبيرستان شهر مي‌باشند، كه در مشغول به تحصيل بوده‌اند.
4-3-  نمونهو روش نمونه گیری
روش نمونه‌گيري در اين پژوهش از نوع خوشه ای تصادفي بود. بدين صورت كه در اين پژوهش با توجه به جدول مورگان 400 نفراز دانش آموزان به طور تصادفي انتخاب  شدند  و پرسشنامه سلامت روان به عنوان پیش آزمون روی انها اجرا گردید . سپس 30 نفراز کسانیکه کمترین نمره را به دست اورده اند بصورت تصادفی در دو گروه 15نفره ازمایش وکنترل جایگزین شدند.گروه آزمايش، آموزش کنترل خشم مبتنی برشناخت درمانی CBT را در8 جلسه یک ساعته دريافت كرد درحاليكه گروه كنترل هيچگونه آموزشي دريافت نکرد. سپس از هر دو گروه پس آزمون گرفته شد تا نتايج دو گروه با هم مقايسه شود.
5-3- طرح پژوهش
اين پژوهش از نوع كاربردي مي‌باشد. با توجه به نوع مسئله و فرضيه، روش اين پژوهش شبه آزمايشي و طرح اين پژوهش، طرح دو گروهي با پيش آزمون ـ پس آزمون با گروه كنترل مي‌باشد كه دياگرام آن به قرار زير است:
R E T1 X T2
R C T1 - T2
6-3- ابزار پژوهش:
ابزارهاي اندازه‌گيري اين پژوهش به شرح زير است:
1. آزمون سلامت روان  كلدبرگ (GHQ)
7-3- پرسشنامه سلامت روان  كلدبرگ (GHQ)
متن اصلي پرسشنامه سلامت روان  كلدبرگ در سال 1972 توسط كلدبرگ براي فراگيري اختلالات روان‌شناختي غير سايكوتيك در مراكز درماني در ساير جوامع طراحي و تدوين شده است. فرم اصلي و اوليه شامل 20 سوال است.
متن پرسشنامه درباره وضع كسالت و ناراحتي‌ها و بطور كلي سلامت روان  فرد با تأكيد بر مسائل روان‌شناختي جسماني و اجتماعي در زمان حال است و از اين طريق علائم مرضي و حالت‌هاي تندرستي فرد مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. در تمام سوال‌ها آزمودني‌ها بايد گزينه‌هايي را كه با اوضاع و احوال آنها بيشتر مطابقت دارد مشخص نمايند. به تناسب شرايط فرهنگ‌هاي مختلف فرم‌هاي كوتاه‌تري از پرسشنامه سلامت روان  تهيه شده است. در كشور ما فرم‌هاي 12 و 28 ماده‌اي اين پرسشنامه اجرا شده است.
در اين پژوهش از فرم 28 ماده‌اي پرسشنامه سلامت روان  استفاده شده كه گلدبرگ و ميلر در سال 1979 آن را معرفي كرده‌اند. اين پرسشنامه شامل 28 سوال 4 گزينه‌اي است و داراي 4 مقياس مي‌باشد كه هر كدام 7 سوال دارد. 4 مقياس عبارتند از: نشانه‌هاي جسماني، اضطراب، اختلال در عملكرد اجتماعي و افسردگي.
مقياس اول (نشانه‌هاي جسماني) مواردي است كه درباره احساس فرد به وضع سلامت خود و احساس خستگي و نشانه‌هاي بدني مي‌باشد.
مقياس دوم (اضطراب) با اضطراب و بي‌خوابي مربوط است.
مقياس سوم (اختلال در عملكرد اجتماعي) توانايي فرد را در مورد مسائل زندگي و روزمره مي‌سنجد و اينكه چگونه با موقعيت‌هاي زندگي روبرو مي‌شوند.
مقياس چهارم (افسردگي) افسردگي وخيم و گرايش به خودكشي را معلوم مي‌كند. نمره كلي فرد از حاصل جمع نمرات چهار مقياس به دست مي‌آيد. (استورا، 1991 با به نقل از دادستان، 1386).
 
8-3- روش تجزيه و تحليل اطلاعات 
در پژوهش حاضر براي توصيف ويژگي‌هاي آزمودني‌ها از آمار توصيفي (جدول- نمودار- ميانگين انحراف استاندارد) استناد شد. با توجه به طرح تحقيق كه طرح دو گروهي با پيش آزمون پس آزمون با گروه كنترل مي‌باشد، براي تائيد فرضيه‌ها از آزمون تحليل كوواريانس استفاده شد. 
 
 
فصل چهارم
تجزيه و تحليل داده‌ها
پژوهش
4-1 مقدمه 
     در هر پژوهش تحلیل نتایج به دست آمده از مرحله گردآوري اطلاعات یکی از مهمترین کارها است، چرا که دستاورد تحقیق چند ماهه و حتی چند ساله محقق که حاصل مطالعات نظری، پیشینه پژوهش‌های دیگر، تهیه ابزار گردآوري داده‌ها، رفتن به میدان و جمع‌آوري  اطلاعات می باشد، به آزمون گذاشته می‌شود و برای او آشكار می‌شود که پیش‌فرض‌های حاصل از مطالعاتش تا چه حد معتبر و دقیق بوده‌اند.این بخش از پژوهش به دو قسمت تقسیم شده است: 
1- توصیف داده‌ها                                  2- تحلیل داده‌ها
در این مطالعه که با هدف بررسی اثر بخشی  اموزش کنترل خشم مبتنی بر CBT بر افزایش سلامت روان دانش اموزان انجام شد، داده های به دست آمده از پرسشنامه های مذکور استخراج شد. در این فصل داده¬های پژوهش در دو بخش توصیف داده ها و آزمون های استنباطی داده ها ، تجزیه¬و¬تحلیل شده تا شواهدی برای قبول یا رد فرضیه¬های پژوهش فراهم شود. در سطح آمار توصيفي از جداول، فراواني، درصد و ترسيم نمودار استفاده شده است. با توجه به اینکه طرح پژوهش حاضر طرح پیش آزمون -  پس آزمون با گروه کنترل می باشد، جهت کنترل متغیرهای خطا از تحلیل کوواریانس - پس از بررسی مفروضات تحلیل کوواریانس – برای آزمودن فرضیه استفاده شده است.
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات 
-1 مقدمه:
هدف از انجام اين پژوهش تعیین اثربخشی آموزش کنترل خشم مبتنی بر CBT بر افزایش سلامت روان دانش اموزان مي باشد. بدين منظور تعداد 30 نفر از دانش اموزان بصورت غربالگری در دو گروه کنترل و ازمایش جایگزین  شدند و پیش آزمون بر روی دو گروه انجام شد و سپس گروه ازمایش  تحت آموزش کنترل خشم قرار گرفت و سپس پس آزمون در بین دو گروه اجرا گردید در نهايت داده هاي پژوهش با نرم افزار كامپيوتري(SPSS) مورد تجزيه و تحليل اماري قرار گرفت. در این فصل به بحث و نتیجه گیری و پیشنهادات و محدودیت ها اشاره می شود.
 
فهرست مطالب
عنوان
فصل اول (كليات پژوهش)
مقدمه   2
بيان مسئله   3
هدف از پژوهش
ضرورت و اهميت پژوهش
فرضيه‌ها
متغيرها
تعاريف نظري مفاهيم
تعاريف عملياتي مفاهيم
فصل دوم :ادبيات و پيشينه پژوهش
به انتخاب خودتان تیترهای مهم  فصل دوم را در اینجا بیاورید و شماره صفحه بزنید
پيشينه پژوهش
فصل سوم :روش پژوهش
مقدمه
جامعه آماري
روش و چگونگي نمونه‌برداري
طرح پژوهش
ابزار پژوهش
اعتبار و پايايي ابزار پژوهش
روش‌هاي تجزيه و تحليل آماري
فصل چهارم : تحليل آماري داده‌ها:
مقدمه
توصيف ويژگي‌هاي آزمودني‌ها
تحليل اطلاعات
فصل پنجم :نتيجه‌گيري و پيشنهادات:
بحث ونتیجه گیری
محدوديت‌ها پژوهش
پيشنهادات 
منابع
ضمائم
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 50 هزار تومان
قیمت : 40 هزار تومان

 

پايان‌نامه جهت اخذ درجه كارشناسي ارشد رشته روانشناسی با موضوع  اثر بخشی آموزش  درمان مبتنی بر ذهن اگاهی  بر افزایش بهزیستی روانشناختی و کاهش استرس 

چکیده : پژوهش حاضر با عنوان اثر بخشی آموزش مبتنی بر ذهن اگاهی در بهزیستی روان شناختی و کاهش استرس انجام شده است. در اين پژوهش از روش شبه آزمایشی ( پیش آزمون ، پس آزمون با گروه کنترل) استفاده شده است .جامعة آماري اين تحقيق،کلیه نظامیان بوده اند، كه مشغول به تحصيل بوده‌اند. روش نمونه‌گيري در اين پژوهش از نوع تصادفي بود.ابزار گرداوری اطلاعات پرسشنامه سلامت روان معنوی پور(1391) و استرس (DASS21( بوده است. به منظور نمونه گیری ابتدا تعداد 150 پرسشنامه توزیع گردید و  30 نفراز کسانیکه کمترین نمره را به دست اورده اند بصورت تصادفی در دو گروه 15نفره ازمایش وکنترل جایگزین شدند. تجزيه و تحليل داده ها با استفاده ازاز آزمون كوواريانس استفاده شد. تحلیل کواریانس نشان داد که آموزش درمان مبتنی بر ذهن اگاهی  بر افزایش سلامت روان و کاهش استرس موثر بوده است.  همچنین نتایج کواریانس نشان داد که در خرده مقیاس های سلامت روان(  امید (415/17=(27/1)F )، پذیرش خود (119/28=(27/1)F ) ،تسلط بر محیط(715/14=(27/1)F ) ،خودمختاری(187/8=(27/1)F )، هدف در زندگی (411/9=(27/1)F ) ،مثبت اندیشی(219/25=(27/1)F ) ،ارتباط مثبت(612/21=(27/1)F ) ،اعتماد به نفس (214/9=(27/1)F ))  در سطح معناداري (05/0>P ) نشان مي دهد كه روش اموزش ذهن اگاهی  باعث تغيير در گروهها شده است .و با 95 درصد اطمینان مي توان گفت كه روش اموزش ذهن اگاهی بر افزایش خرده مقیاسهای سلامت روان ( امید، افزایش پذیرش خود ،تسلط بر محیط ،خودمختاری هدف در زندگی ،مثبت اندیشی ،ارتباط مثبت ،اعتماد به نفس ) موثر بوده است. 
 
اثر بخشی آموزش درمان مبتنی بر ذهن اگاهی بر افزایش بهزیستی روانشناختی و کاهش استرس
پايان‌نامه جهت اخذ درجه كارشناسي ارشد رشته روانشناسی
عنوان:
اثر بخشی آموزش  درمان مبتنی بر ذهن اگاهی  بر افزایش بهزیستی روانشناختی و کاهش استرس
 
قالب فایل : word  --- تعداد 110 صفحه
به همراه جداول و نمودار های مربوطه 
 
فصل اول
کلیات تحقیق
 
مقدمه:
امروزه پیشرفت صنعت و تکنولوژی در میان جوامع انسانی،قدرت و ثروت را افزایش داده است  ولی امکان زندگی با آرامش و صلح و اطمینان را از انسان سلب کرده و در حقیقت کیفیت فدای کمیت شده و اعتدال و تناسب کنار رفته و مشکلات عصبی روانی و روان تنی ،جانشین آن شده است.عواقب فیزیکی و روان شناختی چنین مشکلاتی ،توانایی برای عملکرد در خانواده ،جامعه و محل کار را مختل کرده و در بسیاری از موارد باعث از هم پاشیدگی خانواده ها،سوء مصرف مواد،خودکشی،بی کاری،فقر، و انزوای اجتماعی می گردد.در حالی که بسیاری از این عواقب بحرانی با توجه مسائل مربوط به بهداشت روان و حمایت به موقع افراد،قابل پیشگیری است.(هرمن ،1998).
 
اهمیت و ضرورت پژوهش:
طبق نظر بندورا ،کاهش سطوح استرس و اضطراب و کنترل نشانه های تنش جسمانی یکی از راه های بهبود عملکرد می باشد.بنابر این اعتقاد بر این است که اگر شرکت کنندگان در دوره های آموزش یاد بگیرند چگونه سطوح برانگیختگی خود را بهبود ببخشند،قادر خواهند بود از محیط خود مطالب بیشتری یاد گرفته و کارایی بالاتری نشان خواهند داد و انگیزه بالاتری برای انجام وظیفه خواهند داشت.
 
اهداف پژوهش:
هدف اصلی این پژوهش اثر بخشی درمان کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی در کاهش افسردگی,استرس و اضطراب و ارتقای بهزیستی روانشناختی می باشد.
سایر اهداف پژوهش حاضر عبارتند از :
1-تهیه و تدوین یک برنامه آموزشی – درمانی برای کارکنان نظامی جهت کاهش هزینه های درمانی از طریق کاهش علائم اضطراب ، کاهش استرس و کاهش علایم افسردگی ,
2-اجرای فعالیتهای پیشگیرانه در اماکن و مراکز نظامی
3-دستیابی به الگوی درمانی کار آمد جهت بهبود رضایت زندگی، پذیرش خود،روابط مثبت با دیگران،زندگی هدفمند،و.... از طریق افزایش بهزیستی روان شناختی در سطح نیروهای نظامی می باشد.
 
فصل دوم
ادبیات و پیشنه تحقیق
مقدمه:
هرجند امروزه در خصوص در هم تندیگی جسم و ذهن تردیدی نیست،ساز و کار این در هم تنیدگی هنوز یک مسئله است.بررسی حالات و خصیصه های روانشناختی و ماهیت ارتباط آنها با سلامت و بیماری مسیری است که در رازگشایی مسئله یاد  شده باید طی شود.یکی از خصیصه هایی که در این زمینه اهمیت محوری دارد،مفهوم هوشیاری است.بسیاری از دیدگاههای فلسفی،دینی و روانشناختی بر اهمیت هوشیاری در حفظ و بالا بردن بهزیستی تاکیید کرده اند(ویلبر ،2000؛به نقل از ،براون  و ریان ،2003).
در ادبیات روانشناختی مفاهیمی وجود دارد که رها سازی توجه،اساس آن مفاهیم به شمار می آید.چندین مفهوم این همپوشی را نشان می دهند،از جمله این مفاهیم می توان به خود مشاهده گری (دیکمن ،1982)عدم خود کارگردانی(سفران و سگال1990)عدم وابستگی(سفران  وسگال2000)و هوشیاری فرا گیر به عنوان یک فرایند شناختی خلاق(لانگر ،1989)،اشاره کرد ،به نقل از (سینگ،لانکیونی،وینتون،آلن،واهلر،2005) .
 
فصل سوم
روش تحقیق
 
- مقدمه 
در این فصل جزییات پژوهش شامل نوع مطالعه ،جامعه و نمونه پژوهش ،معیارهای انتخاب افراد مورد مطالعه، حجم نمونه و روش نمونه گیری مورد بحث قرار خواهد گرفت. همچنین به شرح محيط پژوهش، متغیرها و نحوه سنجش آنها  ، ابزار آزمون ،روایی و پايايي ابزار، روش اجرای پژوهش و آزمونهاي آماري پرداخته می شود.در پايان نيز ملاحظات اخلاقي بيان شده است.
 
نوع مطالعه:
پژوهش حاضر، يك مطالعه آزمایشی از نوع کارآزمایی بالینی گروهي است که به صورت پیش‌آزمون و پس‌آزمون به همراه پیگیری 3 ماهه و با استفاده از نمونه گیری تصادفی اجرا خواهد شد.هر 2 گروه، سه بار مورد مشاهده يا اندازه‌گيري قرار مي‌گيرند. نخستين مشاهده با اجراي پیش‌آزمون و دومين آن با اجراي يك پس‌آزمون صورت مي‌گيرد و بار سوم پس از یک پیگیری سه ماهه خواهد بود. پژوهشگر براي تشكيل گروه‌ها با استفاده از روش تصادفي، آزمودني‌ها را در گروه‌ها جايگزين مي‌كند. بدين‌ترتيب 2 گروه معادل يكديگر به دست مي‌آيد و اندازه‌گيري متغيرهاي وابسته نيز براي هر2 گروه در يك زمان و در شرايط يكسان صورت مي‌گيرد. 
نمونه و روش نمونه گیری:
براي محاسبه حجم نمونه در اين پژوهش از فرمول زير استفاده مي‌شود: 
n=((σ_1^2+σ_2^2 ) (Z_(α/2)+Z_β )^2)/〖(μ_1-μ_2)〗^2 
در اين فرمول  : خطاي نوع اول،  : خطاي نوع دوم و Z نقاط درصدي بالاي توزيع نرمال و μ_1-μ_2 تفاوت ميانگين مورد انتظار محقق در دو گروه مورد بررسي محقق و σ_1^2 واريانس گروه اول و σ_2^2 واريانس گروه دوم مي‌باشد. عموماً ميزان α را برابر با 05/0 و β را برابر 1/0 در نظر مي‌گيرند که متناسب با آن با استفاده از جدول توزيع نرمال مقادير Z_0.025 برابر با 1.96 و Z_0.1 برابر با 1.28 و (Z_(α/2)+Z_β )^2 〖=(1.96+1.28)〗^2=10.49 مي‌گردد. با فرض اينکه σ_1^2=σ_2^2=σ^2 و استفاده از شاخص اندازه اثر با استفاده از فرمول کوهن1998که برابر با d=(μ_1-μ_2)/σ مي باشد فرمول بالا به فرم مقابل تبديل مي‌گردد:                                                                   n=(2(Z_(α/2)+Z_β )^2)/d^2 =(2×10.49)/〖1.2〗^2 =20.98/1.44=14.56=15
با در نظر گرفتن d=1.2 که يک اندازه اثر بالا مي‌باشد و با استفاده از محاسبات، حجم نمونه برابر با 15 نمونه در هر گروه محاسبه گرديد. که با احتساب 2 گروه بايد در کل 30 نمونه در اين مطالعه در نظر گرفته گردد ضمناً با توجه به افت 10 درصدی آزمودنی‌ها، که یکی از عوامل تاثیرگذار بر کاهش روايی درونی طرح‌های آزمایشی است، تعداد آزمودنی‌ها در هر  گروه، 17 نفر در نظر گرفته می‌شود. یعنی در مجموع به 34 نفر آزمودنی جهت انجام مطالعه مذکور نیاز می‌باشد.
 
ابزار اندازه گیری یا روش های جمع آوری داده ها(در مورد آزمونها شامل تاریخچه ساخت ، روایی و پایایی ،نحوه نمره گذاری و تفسیر به اختصار توضیح داده شود):
 
 DASS211-پرسشنامه
مقیاس افسردگی,اضطراب,استرس(لاویبوند  و لاویبوند1995)مجموعه ای از سه مقیاس خود گزارش دهی برای ارزیابی حالات عاطفه منفی درافسردگی,اضطراب واسترس است.
کاربرد مهم این مقیاس اندازه گیری شدت نشانه های اصلی افسردگی , اضطرابو استرس است.برای تکمیل پرسشنامه فرد باید وضعیت یک نشانه را در طول هفته گذشته مشخص کند.از آنجا که این مقیاس می تواند مقایسه ای از شدت علایم در طول هفته های مختلف فراهم کند,می توان از آن برای ارزیابی پیشرفت درمان در طول زمان استفاده کرد.
اعتبار و روایی:آنتونی  و همکاران (1998)مقیاس مذکور را مورد تحلیل عاملی قرار دادند که نتایج پژوهش آنان مجددا حاکی از وجود سه عامل افسردگی ,اضطراب,و تنیدگی بود.نتایج این مطاعه نشان داد که 68درصداز واریانس کل مقیاس توسط این سه عامل مورد سنجش قرار می گیرد.ارزش ویژه عوامل تنیدگی ,افسردگیو اضطراب در پژوهش مذکور به ترتیب برابر 07/9, 89/2, 23/1,و ضریب آلفا برای این عوامل به ترتیب 97/.,92/.,95/. بود.روایی و اعتبار این پرسشنامه در ایران توسط سامانی و جوکار (1386)مورد بررسی قرار گرفته است که اعتبار باز آزمایی را برای مقیاس افسردگی,اضطراب,و تنیدگی به ترتیب برابر 80/.,76/.,77/. و آلفای کونباخ را برای مقیاس افسردگی ,اضطراب و استرس به ترتیب برابر با 81/.,74/.,78/.گزارش نموده اند.در بررسی روایی این مقیاس شیوه ی آماری تحلیل عاملی از نوع تائیدی و به روش مولفه های اصلی مورد استفاده قرار گرفت.
نمره گذاری و تفسیر نمرات DASS 21 :هر یک از خرده مقیاسهای
شامل 7سوال است که نمره نهایی هر کدام از طریق مجموع نمرات سوالهای مربوط به آن به دست می آیدهر سوال از صفر(اصلا در مورد من صدق نمی کند)تا 3 (کاملا در مورد من صدق می کند)نمره گذاری می شود.که سپس با مراجعه به جدول ذیل میتوان شدت علایم را مشخص کرد.(لاویبون و لاویبوند19959.از آنجایی که پرسشنامه 21 سوالی فرم کوتاه شده مقیاس اصلی 42 سوالی است نمره نهایی هر یک از خرده مقیاسها باید دو برابر شود.
 
استرس اضطراب افسردگی شدت
14-0 7-0 9-0 عادی
18-15 9-8 13-10 خفیف
25-19 14-10 20-14 متوسط
33-26 19-15 27-21 شدید
33+ 20+ 28+ بسیار شدید
 
پرسشنامه مقیاس بهزیستی روانشناختی ریف: (RSPWB
در دهه اخیر گرایش به بررسی جنبه های مثبت سلامت افزایش یافته است.ریف و کینز در دهه گذشته الگوی بهزیستی روان شناختی را پیشنهاد نمودند که به طور گسترده ای توسط پژوهشگران بررسی گردید.بهزیستی روانشناختی یک مفهوم چند مولفه ای است و در بر گیرنده سازه های زیر است:
1.پذیرش خود :یعنی نگرش مثبت نسبت به خود و پذیرش جنبه های مختلف خود مانند ویژگیهای خوب و بد و احساس مثبت درباره زندگی کذشته
2.روابط مثبت با دیگران :احساس رضایت و صمیمیت از رابطه با دیگران و درک اهمیت این وابستگی ها 
3.خود مختاری :احساس استقلال و اثر گذاری در رویداد های زندگی و نقش فعال در رفتارها,
4.تسلط بر محیط :حس تسلط بر محیط ،کنترل فعالیتهای بیرونی و بهره گیری موثر از فرصتهای پیرامون.
5.زندگی هدفمند :داشتن هدف در زندگی و باور به اینکه زندگی حال و گذشته او معنا دار است.
6.رشد فردی :احساس رشد مداوم و دستیابی به تجربه های نو به عنوان یک موجود دارای استعدادهای بالقوه است.
ریف برای اندازه گیری این سازه ها،مقیاسهای بهزیستی روان شناختی همچون پرسشنامه 20 سوالی ،14 سوالی،9 سوالی، و 3 سوالی را طراحی کرد.پس از بررسی های اولیه نسخه اصلی مقیاس های بهزیستی روان شناختی که دارای 84 سوال است ،تهیه شد.(1989).این پرسشنامه 6 مولفه اصلی بهزیستی روان شناختی را مورد ارزیابی قرار می دهد و بنابر این دارای 6 زیر مقیاس است که (هر زیر مقیاس شامل 14 عبارت).این پرسشنامه برای بزرگسالان تهیه شده و در دو نسخه 54 و 18 عبارتی نیز دارد.آزمودنی باید در یک طیف لیکرت 6 درجه ای (1کاملا مخالفم تا 6 کاملا موافقم )را مشخص سازد که تا چه حد با هر یک از عبارات موافق یا مخالف است.
شیوه نمره گذاری:
کاملا مخالف=1    تاحدی مخالف=2     کمی مخالف=3
کمی موافق=4    تا حدی موافق=5     کاملا موافق=6
برای به دست آوردن نمره مربوط به هر زیر مقیاس کافی است نمره همه عبارات مربوط به زیر مقیاس مورد نظر را با هم جمع کنید.از جمع امتیاز 84 عبارت نیز نمره بهزیستی روان شناختی کلی به دست می آید.
ویژگیهای روانسنجی:ریف به منظور هنجار یابی مقیاس های این آزمون را برروی نمونه ای 321 نفری اجرا کرد . وی ضریب همسانی زیر مقیاسهای این پرسشنامه را به این شرح گزارش داده است.خود مختاری = 76%(رشد فردی=87%) (تسلط بر محیط=90%) (ارتباط مثبت با دیگران=91%) (زندگی هدفمند=90%) (پذیرش خود=93%)پایایی حاصل از روش باز آزمایی زیر مقیاسها نیز در یک نمونه 117 نفری و در فاصله 6 هفته بین 81% تا 85% بوده است.
در ایران نیز بیانی و همکاران (1387)به منظور هنجار یابی مقیاس های بهزیستی روان شناختی را بر روی نمونه ای متشکل از 145 دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آزاد شهر اجرا کردند. ضریب پایایی به روش باز آزمایی مقیاس بهزیستی روان شناختی ریف 82% وخرده مقیاسهای پذیرش خود،روابط مثبت با دیگران،خودمختارری،تسلط بر محیط،زندگی  هدفمند،و رشد شخصی به ترتیب71%-77%-78%-70%77%-78%به دست آمد که از نظر آماری معنا دار بود.همبستگی معنادار بین مقیاس های بهزیستی روان شناختی ریف و پرسشنامه های رضایت از زندگی،شادکامی،و عزت نفس حاکی از اعتبار این آزمون است.
 
8-روش اجرای پژوهش(مراحل اجرای پژوهش گام به گام و عملی توصیف شود)
. ابتدا پژوهشگر با متخصصین مرتبط با درمان MBSR، جلساتی با اهداف ذیل برگزار می‌نماید: 
یادگیری درمان MBSR از اساتید و متخصصین و نحوه کاربست پروتکل درمانی مطروحه
کاربست درمان بر روی گروهی از افراد داوطلب جهت کسب نتایج مثبت از نحوه اجرای درمان توسط پژوهشگرتحت نظر استاد راهنما و مشاور
عدم ارائه روش درمانی دیگر به مشارکت‌کنندگان این طرح تا اتمام دوره درمان آنها   
طرح مورد بحث بر اساس مراحل ذیل تحقق خواهد یافت: 
مرحله 1: انتخاب آزمودنی‌ها بر اساس ملاک‌های ورودی تعریف شده
این مرحله شامل انتخاب 40 نفر از آزمودنی‌هابر اساس نمونه‌گیری در دسترس ،از نیروهای شاغل در یک پادگان نظامی ارتش در طرح پایش بر اساس ملاک‌های ورودی ذیل می‌باشد: 
داشتن تحصیلات حداقل دیپلم
داشتن مدارک تحصیلی بالا بجز روانشناسی
حداکثر سن بیش از 55 سال نباشد
عدم دریافت درمان‌های دارویی یا روانشناختی  هم زمان با انجام پژوهش
برخورداری از انگیزه بالا و تمایل به ادامه درمان
نداشتن بیماریهای شدید جسمانی
کسب نمرات بالای نقطه برش در پرسشنامه DASS21 وکسب نمرات زیر نقطه برش در پرسشنامه بهزیستی روانشناختی
همچنین ملاک‌های عدم ورود به پژوهش شامل موارد ذیل می‌باشد:
نظامیانی که سوابقی از تروماهای مرتبط به جنگ مانند، زخمی شدن، اسارت، موج انفجار، صحنه‌های وحشتناک جنگ و... را داشته باشند.
داشتن ملاک‌های تشخیصی PTSD مزمن به تشخیص روانپزشک
ابتلا به اختلالات روانی عمده مانند اختلال شخصیت، اعتیاد به مواد مخدر و الکل
تحصیلات کمتر از دیپلم
جنس مؤنث
کسانی که جدا به خودکشی فکر می کنند
 
مرحله 2: چیدمان آزمودنی‌ها
در این مرحله آزمودن‌هایی که دارای ملاک‌های شرکت در پژوهش هستند به صورت تصادفی در گروهای آزمایشی و کنترل جای‌گذاری می‌شوند. به شرکت کنندگان اطلاعاتی در مورد پژوهش ، تصادفی سازی ، محرمانه بودن ، و حق خروج از پژوهش در هر زمانی که بخواهند داده خواهد شد . موافقت آزمودنیها برای شرکت در پژوهش گرفته خواهد شد و به علاوه به گروه گواه توضیح داده می شود که برای مدتی معین (4 ماه) اجرای این درمان برای آنها به تاخیر افتاده ولی آنها در لیست انتظار قرار دارند و پس از این مدت برای شرکت در درمان به صورت رایگان دعوت خواهند شد.
مرحله 3: اجرای پیش‌آزمون‌
این مرحله، اجرای پیش‌آزمون با استفاده از پرسشنامه‌های dass21 و مقیاس بهزیستی روانشناختی است که بر روی هر دو گروه آزمایشی و کنترل انجام می‌شود.
مرحله 4: اجرای فرایند درمان 
در این مرحله آزمودنی‌های گروه‌آزمایشی در معرض کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی(MBSR) طبق ساختار ذیل قرار می‌گیرند. لازم به ذكر است كه گروه كنترل، هيچ نوع كاربندي آزمايشي را دريافت نمي‌كند و فقط در شرايط پيش‌آزمون و پس‌آزمون شركت دارد و در لیست انتظار دریافت MBSR خواهند بود.
 
*ساختار درمان در گروه آزمايشي ( کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی)
جلسات درمان MBSRمعمولاً به صورت هفتگی است . محتوای برنامه هایی که در MBSR یاد گرفته می شوند به شرح ذیل می باشد :
تمرکز : یعنی توانایی نظم بخشی و حفظ توجه به یک کانون خاص ، اصلی ترین عنصر MBSR است . تمرکز در MBSR کیفی و مقاوم است و به جای اینکه جزء جزء باشد بر کانون خاصی متمرکز است.
هشیاری ذهن و آگاهی از افکار ، هیجانات ، احساسات و حس های بدنی : این مورد شرط اساسی MBSR است. زیرا ما نمی توانیم به طور ارادی الگوهای بی فایده را کنار بگذاریم مگر آنکه از آنها آگاه باشیم.
هشیاری در لحظه : درمانگر می تواند بدون آنکه درمانجویان را به دنبال خود بکشاند روش لحظه به لحظه را بکار برد. 
تمرکز زدایی : این روش به عنوان راهی برای آگاهی واقعی از افکار، احساسات و حسهای بدنی آموزش داده  می شود.
پذیرش یا عدم بیزاری، عدم دلبستگی و آگاهی دوستانه : انگیزش عامل ایجاد عادات شناختی خودکاری است که بخشی از آنها از بیزاری از امری یا اشتیاق به چیزی دیگر نشآت می گیرد . به همین دلیل ، پذیرش آنچه اتفاق    می افتد راه اندازی این عادات را متوقف می کند .
رهاسازی : این روش مهارت مهمی است که هم برای جلوگیری از ورود به چرخه های معیوب و هم برای بیرون آمدن از چرخه ها بکار می رود . 
"هشیاری داشتن" به جای"دست به  کار شدن"، هدفمند نبودن و دنبال یک حالت خاصی نبودن : همه الگوهای ناکارآمد به نوعی مربوط به این است که افراد می خواهند کار کنند و نگران آن هستند که دست آوردهایی داشته و وضعیت خود را با توجه به آنچه که می خواهند و یا فکر می کنند بهتر است که این طور باشد زیر نظر می گیرند.
آگاهی از مشکلاتی که به صورت جسمانی تظاهر می کنند : همزمان با جستجوی بیزاری ها، استرسها و... درمانجویان باید سعی کنند آگاهی خود را به مشکلاتی که به صورت ناراحتی های بدنی بروز کرده اند معطوف سازند.
بطور خلاصه کل جلسات کاهش استرس مبتنی بر هشیاری ذهن (MBSR ) را می‌توان به شرح ذیل خلاصه نمود:
جلسه اول : تشریح ماهیت تشکیل جلسه؛بیان و تعریف استرس,اضطراب و افسردگی و تاثیر آن بر انسان و معرفی ذهن آگاهی,آگاه شدن از استرس زاها و پاسخ های استرس؛مراقبه وارسی بدنی 
آموزش آرامش آموزی  از طریق ایجاد تنش و رهایی آن در عضلاتی که با هیجانها مرتبط هستند.چگونگی تاثیر استرس بر الگوی تفکر,هیجانات و رفتار,تمرین آرمیدگی عضلانی برای 16 گروه ماهیچه ای ,آموزش قضاوت کردن(به صورت منطقی و احساسی)آموزش قدم زدن ذهن آگاهی و تمرینات ذهنی جذب – نفرت و بی تفاوتی و ثبت فرم وقایع خوشآیند 
شناسایی هیجانات و مهارتهای تنظیم هیجانی –شناسایی هیجانات بدون همانند سازی کردن با آن هیجان –جدا کردن هیجان از خود و کاهش رنج هیجانی(باورهای اشتباه در مورد هیجانات -)ثبت فهرست وقایع ناخوش آیند
تعمیم آرامش آموزی در موقعیتهای مختلف و فعالیتهای روزمره – آموزش مهارتهای یوگا -مهارتهای ارتباطی بین فردی موثر –گذشت و بخشایش(روحی و جسمانی-سهوا و عمدا )و راهبرد جرات آموزی 
تمرین آموزش کنترل تنفس و مراقبه تنفس(آگاهی فراگیر ااز طریق مشاهده حسهای بدنی)آموزش مهارتهای تحمل ناراحتی(خشم و ناکامی – رویدادهای خشم آور- تصویر سازی ذهنی(مدیریت خشم)
مراقبه دوستی  و محبت بدون قید و شرط – انجام آرامش آموزی و یک فعالیت ذهن آگاهی
ذهن آگاهی کامل(مرور کوتاهی بر جلسه قبل ,آموزش جلسه های 4,5,6
جمع بندی موارد ذکر شده در جلسات قبل - پاسخ به پرسشها و انجام آزمون
 
 
 
جلسه اول
 
موضوع :
وقتی متوجه هدایت خودکار می شویم هشیاری ذهن پیدا می کنیم . هشیاری ذهن بهترین راه خروج از هدایت خودکار است که آگاهی از هر لحظه را به ما می آموزد. معطوف کردن توجه به قسمتهای مختلف بدن هم آسان و هم مشکل به نظر می رسد.
دستور جلسه :
تعیین اهداف جلسه
تنظیم خط مشی کلی با در نظر گرفتن جنبه محرمانه بودن و زندگی شخصی افراد 
دعوت شرکت کنندگان به تشکیل گروههای دو نفری و معرفی خود به یکدیگر، و سپس به اعضای گروه به عنوان یک واحد 
تمرین خوردن کشمش 
دادن پس خوراند و بحث در مورد تمرین خوردن
تمرین وارسی بدنی – آغاز تمرین با تمرکز بر تنفس کوتاه 
دادن بازخورد و بحث در مورد وارسی بدن 
تکلیف خانگی : بحث و تعیین جلسات هفتگی : نوار وارسی بدنی برای 6-7 روز
توزیع نوارها و جزوات جلسه اول( شامل تکلیف خانگی و برگه های ثبت تکالیف است).
اتمام کلاس با تمرکز بر تنفس کوتاه ، 2 تا 3 دقیقه تنفس را ادامه دهید.
برنامه ریزی و آماده سازی :
علاوه بر اینکه به طور مشخصی قبل از کلاس آماده می شوید ، فراموش نکنید که نسخه ای از نوار وارسی بدنی خود را به کلاس بیاورید.
 
 
جلسه دوم
 
موضوع :
تمرکز بیشتر بر بدن نجواهای ذهنی را آشکارتر کرده و منجر به کنترل بیشتر واکنش نسبت به وقایع روزانه می شود.
دستور جلسه
تمرین وارسی بدن
بازنگری تمرین
بازنگری تکلیف خانگی
تمرین افکار و احساسات ( پیاده روی در خیابان )
ثبت وقایع خوشایند
مراقبه نشسته 10 تا 15 دقیقه
توزیع جزوات جلسه دوم بین شرکت کنندگان
ارائه تکالیف خانگی
نوار وارسی بدنی 6 بار در 7 روز
تنفس با هشیاری ذهن 15- 10 دقیقه ای ، 6 بار در 7 روز
ثبت وقایع خوشایند یا لذت بخش ( هر روز )
هشیاری ذهن از فعالیتهای عادی
برنامه ریزی و آماده سازی : 
علاوه بر آمادگی فردی ، شما به یک تخته سیاه یا سفید و مشخصه های تمرین افکار و احساسات نیاز است
 
( متن کامل در فایل اصلی )
 
جلسه ششم
 
موضوع :
خلق و افکار منفی ارتباط ما را با تجربه محدود می کند . درک این مطلب که افکار ، فقط فکر هستند حتی برای کسی که این اعتقاد را ندارد ، معقولانه است.
دستور جلسه
مراقبه نشسته 40 دقیقه ای – آگاهی از تنفس ، بدن ، اصوات و سپس افکار ( به علاوه یادداشتی از واکنش افراد به مشکلات )
مرور تمرین
مرور تکلیف خانگی ( شامل مراقبه بدون نوار و تنفس عمیق )
آماده شدن برای اتمام دوره
خلق ، افکار و تمرین نقطه نظر یا افکار جانشین
زمان تنفس و مرور آن
قبل از اینکه نسبت به افکار دید وسیعتری بدست اورید به عنوان  "اولین گام " در مورد تنفس بحث کنید.
توزیع جزوات جلسه 6 و نوارهای 2 تایی
تعیین تکلیف خانگی : با انتخاب نوارهای مجموعه دو حداقل 40 دقیقه در روز تمرین کنید . 
فضای تنفس سه دقیقه ای – به طور منظم ( 2 بار در روز )
فضای تنفس سه دقیقه ای – مقابله ای (  هر وقت متوجه احساسات ناخوشایند شدید )
آماده سازی و برنامه ریزی : 
به یاد داشته باشید که علاوه بر آمادگی فردی ، نوارهای 2 تایی و مواردی را برای تمرین در مورد دیدگاههای دیگر همراه خود به کلاس بیاورید .
 
جلسه  هفتم
 
موضوع :
زمانی که احتمال خلق پائین وجود دارد تمریناتی را می توان انجام داد . به عنوان اولین گام می توان از تمرین زمان تنفس استفاده کرد و برای ادامه می توان تمرینات دیگر را بکار برد . هر فردی نشانگان هشدار دهنده عود مخصوص به خود را دارد ، اما شرکت کنندگان می توانند در برنامه ریزی برای پاسخ بهینه به این علائم یکدیگر را یاری دهند.
دستور جلسه
مراقبه نشسته 40 دقیقه ای – آگاهی از تنفس ، بدن ، اصوات و سپس افکار ( علاوه بر توجه به واکنشهایی که در برابر مشکلات داده می شود ).
مرور تمرین ها
مرور تکالیف خانگی ( شامل نوارهای مجموعه 2 و تمرین زمان تنفس )
تمرین مشاهده ارتباط بین فعالیت و خلق
تهیه فهرستی از فعالیتهای لذت بخش و فعالیتهایی که منجر به حس از عهده برآیی می شود.
برنامه ریزی و تهیه یک برنامه مناسب برای چنین فعالیتهایی
فضای تنفس سه دقیقه ای به عنوان گام اول برای داشتن هشیاری ذهن
شناسایی نشانگان عود
شناسایی کارهای مورد نیاز برای رویارویی با عود / بازگشت 
فضای تنفس سه دقیقه ای یا قدم زدن همراه با هشیاری ذهن
توزیع جزوات جلسه هفتم  بین شرکت کنندگان
دادن تکلیف خانگی : انتخاب یک الگو از بین راههای مختلف ، برای تمرینی که قصد دارید بطور نظام مند از آن استفاده کنید.
فضای تنفس سه دقیقه ای – به طور منظم ( 3 بار در روز )
فضای تنفس سه دقیقه ای – مقابله ای (  هر وقت متوجه احساسات ناخوشایند شدید )
ایجاد نظام هشدار اولیه برای ردیابی نشانگان عود
گسترش برنامه فعالیت برای مواجه با حالات خلقی بد
آماده سازی و برنامه ریزی :
علاوه بر آماده سازی شخصی ، به خاطر داشته باشید که یک تخته سیاه یا سفید و ابزار نوشتن برای نمایش ارتباط بین فعالیتها و خلق ، نشانگان بازگشت و تمرینهای برنامه فعالیت به کلاس بیاورید . شما به نسخه ای از شعر " روز تابستان" ماری الیور نیز نیاز دارید.
 
 
جلسه  هشتم
 
موضوع :
تمرین منظم هشیاری ذهن به حفظ تعادل در زندگی کمک می کند . نیات مثبت تقویت می شوند زیرا این تمرینات با دلایل مثبت مراقبت از خود مرتبط است.
دستور جلسه
تمرین وارسی بدن
مرور تکلیف خانگی ( شامل نظامهای هشدار دهنده اولیه و برنامه های عمل )
مرور کل برنامه : آنچه در گروههای دو نفره یاد گرفته شده – و مرور کل برنامه
توزیع پرسش نامه بین شرکت کنندگان تا در مورد برنامه نظر بدهند.
بحث در مورد اینکه چگونه به بهترین نحو ، تحرک و نظمی که در 7 هفته گذشته چه در تمرینهای منظم و چه در تمرینهای  غیر منظم ایجاد شده ادامه یابد .
وارسی و بحث در مورد برنامه ها و یافتن دلائل مثبت برای ادامه تمرین
توزیع جزوات جلسه 8 بین شرکت کنندگان
پایان دادن به کلاسها با آخرین مراقبه ( تیله ، سنگ و مهره )
آماده سازی و برنامه ریزی  :
علاوه بر آمادگی خودتان به یاد داشته باشید که پرسشنامه جلسه هشتم را همراه خود بیاورید. تخته سیاه یا سفید برای یادداشت نظر شرکت کنندگان در مورد طرح های پیشگیری از عود و ادامه تمرین مفید است . به یاد داشته باشید که برای هر شرکت کننده یک نشانی بیاورید که نمایانگر پایان برنامه باشد .
*روند كار در گروه دوم (گروه كنترل) 
گروه دوم يعني گروه كنترل شامل آزمودني‌هايي مي‌باشد كه هيچ نوع كاربندي آزمايشي (مداخله روانشناختی) را
دريافت نمي‌كنند و فقط در شرايط پيش‌آزمون و پس‌آزمون شركت مي‌كنند. 
مرحله 5: اجرای پس‌آزمون‌ 
این مرحله، بلافاصله با پایان یافتن مداخلات درمانی بر روی گروه‌هاي آزمایشی و كنترل شروع می‌شود و شامل اجرای پرسشنامه‌های dass21 و  مقیاس بهزیستی روانشناختی است .
مرحله 6: اجرای مرحله پیگیری
این مرحله، سه ماه پس از پایان مداخلات درمانی با شرکت هر دو گروه آزمایشی و گروه كنترل با اجرای ابزارهای استفاده شده در مراحل قبل تحقق خواهد یافت. 
 
روش آماری:
در این پژوهش در ابتدا جهت طبقه بندی داده ها وتجزیه وتحلیل ابتدایی از جدول فراوانی، میانگین و انحراف معیار استفاده شد وسپس جهت اندازه گیری تاثیر روش ذرمانی و همچنین میزان اثر گذاری این روش درمانی از روش تحلیل کوواریانس و طرح اندازه گیری مکرر و سریهای زمانی(داشتن دو گروه با سه بار اندازه گیری)استفاده گردید.
ملاحظات اخلاقی:
ددر این پژوهش در ابتدا از کلیه آزمودنیها به صورت شفاهی اجازه گرفته شد و همچنین به تمامی شرکت کنندگان خاطر نشان گردید که تمامی اطلاعات آنان به صورت محرمانه بوده و به جز جهت استفاده اساتید مربوطه در کارهای پژوهشی، در هر جای دیگری استفاده از این اطلاعات منوط به کسب اجازه از آزمودنیها می باشد.در پایان پژوهش به افراد شرکت کننده در گروه کنترل نیز در صورت تمایل آموزش MBSR داده خواهد شد.
 
فصل چهارم
تجزيه و تحليل داده‌ها
4-1 مقدمه 
تجزیه و تحلیل داده‌ها به عنوان یکی از مراحل اصلی روش تحقیق علمی شناخته می شود. پس از تدوین مبانی نظری و روش تحقیق لازم است که فرضیه تحقیق آزمون شود. از طرفی، آزمون تجربی متکی بر اطلاعات و داده هایی است که به روش علمی جمع آوری شده اند. برای یافتن پاسخ علمی این فرضیه، باید اطلاعات و داده های خام جمع آوری شده را با استفاده از یک مدل مناسب مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار داد. تبیین داده های خام، بدون تحلیل آن ها امری دشوار یا ناممکن است. نخست باید داده ها راتجزیه و تحلیل کرد و سپس نتایج این تجزیه و تحلیل را مورد تفسیر قرار داد(به نقل از آجوداني، 1388).
در این مطالعه که با هدف بررسی اثر بخشی درمان کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی در کاهش افسردگی, استرس و اضطراب و ارتقای بهزیستی روانشناختی انجام شد، داده های به دست آمده از پرسشنامه های مذکور استخراج شد. در این فصل داده¬های پژوهش در دو بخش توصیف داده ها و آزمون های استنباطی داده ها ، تجزیه¬و¬تحلیل شده تا شواهدی برای قبول یا رد فرضیه¬های پژوهش فراهم شود. در سطح آمار توصيفي از جداول، فراواني، درصد و ترسيم نمودار استفاده شده است. با توجه به اینکه طرح پژوهش حاضر طرح پیش آزمون -  پس آزمون با گروه کنترل می باشد، جهت کنترل متغیرهای خطا از تحلیل کوواریانس - پس از بررسی مفروضات تحلیل کوواریانس – برای آزمودن فرضیه استفاده شده است.
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات
5-1 مقدمه:
هدف از انجام اين پژوهش تعیین اثربخشی آموزش ذهن آگاهی بر کاهش افسردگی,استرس ، اضطراب و ارتقای بهزیستی روانشناختی در نیروهای نظامی مي باشد. بدين منظور تعداد 30 نفر از نظامیان بصورت غربالگری در دو گروه کنترل و ازمایش جایگزین  شدند و پیش آزمون بر روی دو گروه انجام شد و سپس گروه ازمایش  تحت آموزش ذهن آگاهی در 8 جلسه قرار گرفت و سپس پس آزمون در بین دو گروه اجرا گردید ونهایتا پیگیری دو ماهه نیز انجام شد  در نهايت داده هاي پژوهش با نرم افزار كامپيوتري(SPSS) مورد تجزيه و تحليل اماري قرار گرفت. در این فصل به بحث و نتیجه گیری و پیشنهادات و محدودیت ها اشاره می شود.
 
 
فهرست مطالب
عنوان   
چکیده  1 
فصل اول: کلیات پژوهش
مقدمه 3
بيان مسأله 6
اهمیت و ضرورت تحقیق 9
اهداف تحقیق 10
فرضیه های  تحقیق 10
تعاریف اصطلاحات 10
فصل دوم: ادبیات و پیشینه تحقیق
بخش اول: ذهن اگاهی  14
مفاهیم ذهن اگاهی  14
مولفه های سه گانه ذهن اگاهی  15
مکانیزم های دخیل در ذهن اگاهی  16
نظم بخشی فیزیولوژیکی  17
نظم بخشی هیجانی  18
مواجهه و پذیرش  19
آگاهی فراشناختی 20
فقدان چسبندگی 21
خود کارآمدی و خود مدیریتی 21
توجه متمرکز برخود 22
چشم انداز یا مدل عصب شناختی ذهن اگاهی 23
کاربردهای بالینی ذهن اگاهی 26
بخش دوم : سلامت روان
تعاریف سلامت روان   و ابعاد آن 26
مفهوم سلامت روان 27
اهميت و تعاريف سلامت روان 28
سلامتی و بیماری 29
ديدگاه‌هاي مختلف دربارة سلامت روان 31
مكتب شناختي 33
نظرية عمل مستدل 34
نظريه‌ي انسان بالغ آلپورت 35
نظرية انسان با كنش كامل راجرز 35
نظريه موري 36
نظريه انسان خواستار تحقق خويشتن مزلو 37  
نظریه جرج کلی 37 
نظريه انسان فرديت يافته يونگ 37
نظریه فروید 38
نظريه‌ي آبراهام مازلو 38
نظريه اريكسون 40
نظريه انسان اين مكاني و اين زماني پرلز 40
نظريه انسان غير محدود داير 42
شخصیت و بیماری 43
مدل زیستی پزشکی 44
ارزیابی مدل زیستی پزشکی 45
مدل زیستی روانی اجتماعی سلامت 46
نقش عوامل زیستی 47
نقش عوامل روانی 47
نقش عوامل اجتماعی 48
مدل جدید سلامت 48
بخش سوم: استرس
تعاریف 50
تاریخچه تحول نظريه هاي استرس 52
پيشايندهاي استرس 55
عوامل محيطي 55
راهبردهاي درماني استرس 56
درمانهاي مبتني بر مهارتهاي مقابله با استرس 59
درمانهاي مبتني بر حل مسئله 60
آرميدگي 60
دیدگاههای نظری درباره مفاهیم مقابله 61
نظریه سازگاری رفتاری اجتماعی 61
نظریه روان تحلیلی و رشد شخصی 62
علل ایجاد کنندۀ استرس 63
اثرات استرس برروی سلامت 65
تفاوتهای فردی در مقابله با فشار روانی 69
شکلهای سازگاری با هیجانهای استرس 73
سبکهای دفاعی برای مقابله با فشار روانی 76
رابطه سلامت روان و سبکهای مقابله با استرس 77
بخش چهارم: پیشینه پژوهش 77
فصل سوم: روش تحقیق
روش تحقیق 89
جامعه اماری 89
روش نمونه گیری و حجم نمونه 89
فرایند جلسات آموزشی 90
طرح پژوهش 102
ابزار گرد آوری داده ها 102
روش تجزیه وتحلیل داده ها 104
فصل چهارم: تحلیل داده ها
 شاخص های توصیفی   106
آزمون فرضیه  117
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری
بحث و نتیجه گیری 123
 محدوديتها  126
 پيشنهادات  126
منابع  128
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 50 هزار تومان
قیمت : 25 هزار تومان

 

پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع : اثر بخشی آموزش تحلیل رفتار متقابل بر هوش هیجانی ومهارت های ارتباطی بیماران MS

چکیده: پژوهش حاضر به منظور بررسی تأثیر آموزش تحلیل رفتار متقابل بر هوش هیجانی و مهارت های ارتباطی بیماران MS در انجمن MS صورت گرفته است.
بدین منظور انجمن MS عنوان جامعه انتخاب و پرسشنامه هوش هیجانی بار-ان 90 سوالی و مهارت های ارتباطی 19 سوالی روی نمونه ها اجرا شد. نمونه در این تحقیق شامل یک گروه 14 نفری بود که از روش تصادفی بدست آمد. قبل از اجرای آموزش پیش آزمون و بعد از 12 جلسه پس آزمون و بعد از 5 هفته آزمون پیگیری و جمع آوری اطلاعات لازم داده ها از طریق نرم افزار SPSS21 بررسی گردید. داده ها در قالب یک فرضیه اصلی و دوفرضیه فرعی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته های پژوهش حاکی از آن است ضمن تایید فرضیه های پژوهش نتایج نشان دادند که آموزش تحلیل رفتار متقابل بر هوش هیجانی و مهارتهای  ارتباطی بیماران (ام اس)اثر بخشی است و از نظر آماری نیز معنادار می باشد .
واژگان کلیدی:  تحلیل رفتار متقابل، هوش هیجانی ، مهارت ارتباطی ، بیماران (ام اس)
 
 
دانلود پایان نامه مشاوره و راهنمایی اثر بخشی آموزش تحلیل رفتار متقابل بر هوش هیجانی بیماران ms
 
پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع :
اثر بخشی آموزش تحلیل رفتار متقابل بر هوش هیجانی ومهارت های ارتباطی بیماران MS
 
قالب فایل : word ---  تعداد 205 صفحه
به همراه نمودار - جداول مربوطه و پرسشنامه
تجزیه و تحلیل داده ها توسط نرم افزار spss
قابل استفاده دانشجویان رشته مشاوره و روانشناسی بر حسب سلیقه دانشجو
 
فصل اول  کلیات پژوهش
مقدمه
بیماری مولتيپل اسکلروزیس (ام اس)  یا تصلب چندگانه بافت، یک بیماری مزمن خود ایمنی  با منشأ پیشرونده است که با هجوم سیستم ایمنی به غلاف میلین  دستگاه عصبی مرکزی  سبب بروز تغییرات شناختی و هیجانی در فرد مبتلا به این بیماری می شود (جلستاد،  بمبن  و پاردو ، 2011).
میزان شیوع این بیماری در جمعیت کلی جهان حدود یک درصد است (محمدی،1386). بیش از یک میلیون نفر در سرتاسر جهان به بیماری (ام اس) مبتلا هستند و عمدتاً گروه سنی 20 تا 40 سال بیشترین تعداد مبتلایان را تشکیل می دهند(معتمد، 1385).
وجود تفاوتهایی در سیر بالینی، پراکندگی جغرافیایی و پاسخ دهی به درمان در این بیماری دال بر وجود نقش عوامل مختلف و چندگانه در بروز این بیماری است (معتمد، فرشته نژاد و خالقی پناه، 1386).
با وجود این بر طبق تحقیقات کرتزکی  (2000) بیماری (ام اس) بیشتر در کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی، استرالیا و نیوزلند شایع است و بیشتر ساکنین مناطق معتدل را تحت تأثیر قرار می دهد و بر این اساس ایران جزو مناطق با شیوع پایین بیماری (ام اس) طبقه بندی شده، اما نتایج حاصل از تحقیقات در مورد شیوع این بیماری در شهرهای مختلف ایران، نشان دهنده ی شیوع گسترده این بیماری در کشور ایران است (اشتری، شایگان نژاد، حیدری و اکبری، 1390؛ اعتمادی فر و ابطحی،2012 و عابدینی، حبیبی ساروی، زروانی و فرهمند 1387).
بیان مسأله
عصر حاضر دوران روابط پيچيده  انساني است كه در آن پديده هاي مربوط به واكنش ها در مسير فشارزاي خاص خود در جريان است . اين روابط پر پيچ و خم  و درهم آميخته اگر  مورد بررسي علمي قرار نگيرند مشكلات بسياري بوجود مي اورند كه نه تنها اين شكلات اثرات مخربي بر خود شخص دارد بلكه اثرات مهلكي را بر خانواده ها خواهدداشت . تحليل رفتار متقابل نظريه اي است كه با كاربرد آنمي توان گامهاي مؤثري در شناخت و درمان شخصي و رشد روحي رواني برداشت . همچنين اين نظريه در بهبود روابط انساني اثرات مثبت مؤثري دارد . ( استوارت ؛ به نقل از دادگستر 1385) .
 
اهمیت و ضرورت تحقیق
از آنجا که بیماری (ام اس)جزو بیماریهای شایع سیستم عصبی مرکزی است که بیشتر در جوانان شایع است و سبب کاهش عملکرد فردی و اجتماعی افراد در فعال ترین سالهای زندگیشان می شود، شناخت عوامل سبب شناسی این بیماری اهمیت ویژه ای پیدا خواهد کرد(هالپر ، 2001).
 
اهداف تحقیق
هدف کلی: 
- تعیین اثربخشی آموزش تحلیل رفتار متقابل بر هوش هیجانی و مهارت ارتباطی بیماران ام اس شهر 
اهداف جزئی:
- شناسایی  اثر بخشی آموزش تحلیل رفتار متقابل بر هوش هیجانی بیماران ا م اس .
- شناسایی  اثر بخشی آموزش تحلیل رفتار متقابل بر مهارت ارتباطی بیماران ام اس.
 
فصل دوم          پیشینه پژوهش
مقدمه:
هدف کلی این فصل عبارت است از آشنایی با تعاریف و پیشینه متغیرهای پژوهش که عبارتند از:
1-تحلیل رفتار متقابل
2-هوش هیجانی
3-مهارت ارتباطی
4- مولتیپل اسکلروزیس
برای دستیابی به این هدف، ابتدا به تفصیل، به تعریف متغیرهای مذکور از دیدگاه های مختلف پرداخته و طبقه بندی چند تن از صاحب نظران مربوط به این حیطه مطرح می گردد.
در پایان فصل نیز، برخی تحقیقات خارجی و داخلی انجام شده مرتبط با پژوهش و نتایج حاصل از آنها ارائه می شود.
 
 
فصل سوم                  روش  پژوهش
 
مقدمه
در فصل حاضر به روش شناسي پژوهش پرداخته شده است. اهم موضوعات اين فصل را روش انجام تحقيق، جامعه و نمونه¬آماري، ابزار اندازهگيري، نحوه تعيين اعتبار و پايايي پرسشنامه، روش جمعآوريدادهها و همچنين روش هاي آماري استفاده شده تشكيل داد.
 
 جامعه آماری
جامعه آماری این تحقیق شامل کلیه بیماران عضو انجمن ام اس  شامل 840 نفر می باشد.
 
 اندازه نمونه و روش نمونه گیری
از بین مراجعان  به دفتر مشاوره در انجمن ام اس با تشخیص  مشاورکه با مسائل هیجانی و ارتباطی در زندگی مواجه بودنند و نیاز به آموزش داشتنند با احتمال ریزش 14 نفر انتخاب شد که در جلسه دوم ,سوم و ششم و عدم حضور در ازمون پیگیری  با ریزش 4 نفر از گروه مواجه شدیم و با 10نفر کل جلسات به اتمام رسید.
ملاک های ورود به پژوهش عبارت بودند از :
 1.تشخیص بیماری ام اس توسط متخصص مغزواعصاب در آنها تایید شده باشد. 2. سطح تحصیلات آنها در حد خواندن و نوشتن و درک مطلب باشد. 3. از نظر بالینی در شرایط قابل قبول باشند (تحت تأثیر داروهای روانگردان یا آرام بخش نباشند) تا بتوانند با هوشیاری به پرسشنامه ها پاسخ دهند. 4. با رضایت کامل، داوطلب پاسخگویی به پرسشنامه ها باشند 5 .طبق قوانین منعقد شده بین مشاور و اعضای گروه در تمام جلسات آموزش شرکت داشته باشند  . .6به طور همزمان به بیماري مزمن دیگر مبتلا نباشند..
 
ابزار اندازه گیری :
پرسشنامه   هوش هیجانی بار- ان
 
محاسبه ضریب پایایی:
در تحقیق بار آن (1998) ضرایب باز آموزی بعد از یک ماه 85% و بعد از چهار ماه 75% گزارش شده است .در برسی دیگر همسانی درونی با استفاده از روش الفای کرونباخ در هفت نمونه از جمعیتهای مختلف ،برای خرده مقیاسهای بین 69%(مسولیت پذیری اجتماعی)تا 86% (احترام به خود)با میانگین 76%به دست آمده (بار –آن و پارکر،2000 به نقل از فتحی آشتیانی،1388).
در ایران زارع (1380)میانگین کل  ضریب همسانی درونی پرسشنامه 76%به دست اورد .همچنین شمس آبادی (1383)،ضرایب آلفا را در دامنه بین 55%(همدلی )تا 83% (کنترل تکانه) با میانگین 70%گزارش کرده است.
این پرسشنامه بر روی دانشجویان ایرانی(دهشیری 1382) نرم شده و تعداد عبارت آن به 90 عبارت کاهش یافته  است و اعتبار این پرسشنامه از طریق محاسبه آلفای کرونباخ برای دانشجویان پسر 74% و برای دانشجویان دختر 68% برای کل افراد 93% گزارش شده است ضریب اعتبار به روش زوج و فرد 88% به دست آمده است. (فتحی آشتیانی  ، 1388).
محاسبه روایی:
روایی این پرسشنامه نیز با روش تحلیل عاملی  اکتشافی  در پژوهش دهشری (1382) محاسبه شد  که از بین 13 عامل در ساختار عاملی نمونه آمریکای شمالی (بار آن،1997) 8 عامل برای آزمودنیهای ایرانی روایی داشت.همچنین بین میانگین نمره هر یک از خرده مقیاسها و میانگین نمره کل پرسشنامه ،رابطه مستقیم و معناداری  وجود دارد یعنی تمام خرده مقیاس ها ی موجود در پرسشنامه با متغیر هوش هیجانی دارای ارتباط مستقیم است (فتحی آشتیانی ، 1388).
 
روایی و پایایی
در پایان نامه منجمی زاده (1391) جهترواییهمزمان پرسشنامه محاسبه و یک همبستگی قوی بین آن با پرسشنامه توانایی برقراری ارتباط موثر بدست آمد (698/0 = r) و در نتیجه روایی همزمان آن مورد تایید قرار گرفت.
 
شیوه تجزیه تحلیل داده ها:
تحلیل واریانس چند متغیری و تحلیل واریانس با تکرار سنجش با ابزار spss می باشد.
 
فصل چهارم
تجزیه وتحلیل داده ها
 
مقدمه
تجزیه و تحلیل داده ها فرآیندی چند مرحله ایی است که طی آن داده هایی که از طریق بکارگیری ابزارهای جمع آوری در نمونه آماری فراهم آمده اند خلاصه، کدبندی، دسته بندی و در نهایت پردازش می شوند تا زمینه برقراری انواع تحلیل ها و ارتباط ها بین این داده ها به منظور آزمون فرضیه ها فراهم آید. در این فرآیند داده ها هم از لحاظ مفهومی هم از لحاظ تجربی پالایش می شوند و تکنیک های گوناگون آماری نقش بسزایی در استنتاج ها و تعمیم ها به عهده دارند (خاکی، 1376).
تجزیه و تحلیل داده ها برای بررسی صحت و سقم فرضیات برای هر نوع تحقیق از اهمیت خاصی برخوردار است. امروزه در بیشتر تحقیقاتی که متکی بر اطلاعات جمع آوری شده از موضوع مورد تحقیق می باشد، تجزیه و تحلیل اطلاعات از اصلی ترین و مهم ترین بخش های تحقیق محسوب می شود. داده های خام با استفاده از فنون آماری مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند و پس از پردازش به شکل اطلاعات در اختیار استفاده کنندگان قرار می گیرند. 
برای تجزیه و تحلیل  داده های جمع آوری شده ابتدا آمار توصیفی که به بررسی متغیرهای جمعیت شناختی تحقیق شامل جنسیت، میزان تحصیلات و ... می پردازد مورد بررس قرار می گیرد. پس از آن مطابق فرضیات در نظر گرفته شده برای بررسی آموزش تحلیل رفتار متقابل بر هوش هیجانی و مهارت ارتباطی بیماران ام اس از نرم افزار SPSS 21  استفاده گردیده است. اما قبل از آن برای تبیین توزیع جامعه نمونه از آزمون کلموگروف اسمیرنوف و همچنین برای بررسی ارتباط بین بررسی آموزش تحلیل رفتار  متقابل بر هوش هیجانی و مهارت ارتباطی بیماران ام اس از آزمون t استفاده خواهد شد. آزمون های انجام شده سطح زیر 0.05 معنی دار تلقی گردید.
 
فصل پنجم
بحث و نتیجه گیری
 
بحث و نتیجه گیری
جامعه آماری مورد بررسی حجمی به اندازه 840 نفر از بیماران دارای ام اس در شهر می باشند که نمونه ایی به اندازه 14 نفر از آنها انتخاب و بررسی گشتند. قابل ذکر است تعداد چهار نفر از ایشان قادر به ادامه همکاری نبوده و در نهایت تعداد ده نفر تا پایان تحقیق حضور داشتند.
در تحقیق انجام شده 90 درصد افراد مورد بررسی را زنان و 10 درصد از ایشان را آقایان تشکیل داده اند که 40 درصد از افراد دارای تحصیلات کمتر از دیپلم، 30 درصد از افراد دارای تحصیلات دیپلم، 20 درصد از ایشان دارای تحصیلات لیسانس و 10 درصد از آنها دارای تحصیلات فوق لیسانس می باشند. همچنین 20 درصد از بیماران تحت بررسی در رده سنی 20 تا 30 سال، 50 درصد از آنها 30 تا 40 سال و 30 درصد از ایشان را افراد 40 سال به بالا تشکیل می دهند.
پایایی داده های جمع آوری شده در دو نوع که برای مولفه های هوش هیجانی و مهارت ارتباطی وجود داشت مورد تایید بوده و پس از بررسی آزمون کلموگروف اسمیرنف و نرمال بودن، فرضیه های بررسی شده دارای نتایج زیر می باشد.
 
فهرست:   
فصل اول:کلیات پژوهش 1
مقدمه 2
بیان مسئله 7
اهمیت و ضرورت تحقیق 10
اهداف تحقیق 12
اهداف کلی 12
اهداف جزئی 12
فرضیه های تحقیق 12
تعاریف نظری وعملی متغیرها 12
فصل دوم:ادبیات و پیشینه پژوهش  15
مقدمه 16
تحلیل رفتار متقابل 17
فرض های فلسفه نظری TA 19
فرض های اساسی از تحلیل رفتار متقابل 20
الگوهای حالات روانی (والد، بالغ، کودک) 21
آسیب شناسی ساختاری 25
آلودگی 25
طرد یا برون راندن 28
روابط متقابل 30
تحلیل تبادل ها 35
نوازش 37
خوشگذرانی، نقش بازی کردن 40
بازی ها و ضد بازی ها 41
بازی ها در نمایشنامه زندگی 42
بازی های روانی چگونه آموخته می شوند 43
وضعیت های زندگی 45
پیش نویس زندگی 50
بازدارانده ها و سوق دهنده ها 51
تصمیمات و بازتصمیم ها 53
مثلث نمایشی کارپمن 55
کاربرد اهداف تغییرات در TA 55
تحلیل ارتباط محاوره ای و درمانی 56
دستورالعمل درمان 57
وظایف درمانگر در رویکرد تحلیل تبادلی 58
هدف درمان با رویکرد تحلیل تبادلی 59
هوش هیجانی 60
تاریخچه هوش هیجانی 62
مبانی نظری در مورد هوش هیجانی 67
از دیدگاه گلمن 67
از دیدگاه مایر و سالووی 71
از دیدگاه بار-ان 72
هوش هیجانی و هوش شناختی  81
مهارت های ارتباطی 82
مبانی نظری در زمینه ارتباط و مهارت های ارتباطی 84
نظریه های ارتباطی 85
از دیدگاه ویرجینا ستیر 85
رویکرد پیام رسانی تعامل نگر 87
جرج کلی 88
نظریه آرگایل 89
رویکرد تحلیل تبادلی برن 90
مدل مهارت های ارتباطی میان فردی 92
مهارت های ارتباطی 93
مؤلفه های ابراز وجود 100
عناصر پنهان 100
جریان ارتباطات 102
دلایل ارتباط ناکارامد 103
اثربخشی در ارتباطات میان فردی 105
مهارت های ارتباطی ومؤلفه های آن 109
اهمیت مهارت بازخورد 112
اهمیت مهارت شنود مؤثر 114
تعریف بیماری ام-اس 115
بیماری مولتیپل-اسکلروزیس و چگونگی پیدایش آن 116
همه گیرشناسی بیماری ام-اس 117
پیش آگهی بیماری مولتیپل-اسکلروزیس 119
گونه های مختلف بیماری مولتیپل-اسکلروزیس 120
ام-اس عودکننده و فروکش کننده 121
ام-اس خوش خیم 122
ام-اس اولیه پیش رونده 122
ام-اس ثانویه پیش رونده 123
نشانه شناسی 123
روش های تشخیص 125
معاینه عصب شناختی 125
تصویربرداری به کمک تشدید مغناطیسی 126
پتانسیل برانگیزشی 126
سوراخ کردن ناحیه کمری 126
سبب شناسی بیماری ام-اس 127
عوامل ژنتیکی 128
عوامل محیطی 129
درمان 131
درمان های دارویی 131
درمان های روانشناختی 132
تحقیقات انجام شده داخلی و خارجی 133
تحقیقات داخلی 133
تحقیقات خارجی 139
فصل سوم:روش شناسی پژوهش  148
مقدمه 149
جامعه آماری 149
اندازه نمونه و روش نمونه گیری 149
ابزار اندازه گیری 150
پرسشنامه هوش هیجانی بار-ان 150
روش نمره گذاری و تفسیر نمرات 150
محاسبه ضریب پایایی 152
محاسبه روایی 153
پرسشنامه مهارت های ارتباطی 153
روش نمره گذاری و تفسیر نمرات 153
روایی و پایایی 154
طرح پژوهش 155
شیوه تجزیه و تحلیل داده ها 155
فصل چهارم:تجزیه و تحلیل داده ها 156
مقدمه 157
تحلیل آماری 158
یافته ها 158
آمار توصیفی 159
آمار استنباطی 163
روش تجزیه و تحلیل داده ها 163
فصل پنجم:بحث و نتیجه گیری 176
مقدمه 177
بحث و نتیجه گیری 177
پیشنهادات 180
محدودیت های پژوهش 181
منابع و ماخذ: 182
منابع فارسی 182
منابع انگلیسی 189
پیوست 193
طرح پژوهش 193
پرسشنامه مهارت های ارتباطی 195
روش نمره گذاری و تفسیر 196
پرسشنامه هوش هیجانی 198
  فهرست جداول، شکل ها و نمودارها                                                         شماره صفحه
جدول 4-1: فراوانی و درصد کارکنان مشارکت کننده در پژوهش به تفکیک سن 159
شکل 4-1:نمودار دایرهایی فراوانی بیماران مشارکت کننده در پژوهش به تفکیک جنسیت  160
جدول 4-2:فراوانی و درصد بیماران مشارکت کننده در پژوهش به تفکیک سن  160
شکل 4-2:نمودار میله ایی فراوانی بیماران مشارکت کننده در پژوهش به تفکیک تحصیلات 161
جدول 4-3:فراوانی و درصد بیماران مشارکت کننده در پژوهش به تفکیک سن 162
شکل 4-3::نمودار میله ای فراوانی بیماران مشارکت کننده در پژوهش به تفکیک سن 163
جدول 4-4:پایای افراد در مولفه هوش هیجانی  163
جدول 4-5:پایایی افراد در مولفه  مهارت ارتباطی 164
جدول 4-6: بررسی آزمون اثر گذاری آموزش تحلیل رفتلر متقابل بر هوش هیجانی بیماران ام اس  165
جدول 4-7 : بررسی آزمون اثر گذاری آموزش تحلیل رفتلر متقابل بر مهارت ارتباطی بیماران ام اس  166
جدول 4-8 : نتایج آزمون تحلیل واریا نس،تفاوت بین هوش هیجانی افراد در زمانهای مختلف  169
نمودار 4-1: میانگین مولفه های هوش هیجانی در سه مرحله آزمون 170
جدول 4-9: نتایج آزمون تحلیل واریانس ،تفاوت بین مهارتهای ارتباطی افراد در زمانهای مختلف 171
نمودار 4-2: میانگین مولفه های مهارت ارتباطی در سه مرحله آزمون  172
نمودار 4-3 : میانگین  مولفه هوش هیجانی و مهارت ارتباطی در سه مرحله آزمون  173
جدول 4-10: آزمون تحلیل واریانس چند متغیری (MANOVA)در سه زمان  173
جدول 4-11:نتایج تحلیل واریانس عامل تکراری مربوط به مرا حل اجرا در مولفه هوش هیجانی و مهارت ارتباطی 174
جدول 4-12: مقایسه میانگین زمان های اجرا از روش پیگیری توکی 175
 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 100هزار تومان
قیمت : 50 هزار تومان

پايان‌نامه جهت اخذ درجه كارشناسي ارشد رشته روانشناسی با موضوع : اثر بخشی آموزش  درمان مبتنی بر بهوشیاری دانشجویان بر میزان سلامت روان و استرس 

چکیده: پژوهش حاضر با عنوان اثر بخشی آموزش مبتنی بربهوشیاری در سلامت روان و استرس دانشجویان انجام شده است. در اين پژوهش از روش شبه آزمایشی ( پیش آزمون ، پس آزمون با گروه کنترل) استفاده شده است .جامعة آماري اين تحقيق،کلیه دانشجویان دانشگاه بوده اند، كه در سال 1393-92 مشغول به تحصيل بوده‌اند. روش نمونه‌گيري در اين پژوهش از نوع تصادفي بود.ابزار گرداوری اطلاعات پرسشنامه سلامت روان معنوی پور(1391) و استرس (DASS21(بوده است. به منظور نمونه گیری ابتدا تعداد 150 پرسشنامه توزیع گردید و  30 نفراز کسانیکه کمترین نمره را به دست اورده اند بصورت تصادفی در دو گروه 15نفره ازمایش وکنترل جایگزین شدند. تجزيه و تحليل داده ها با استفاده ازاز آزمون كوواريانس استفاده شد. تحلیل کواریانس نشان داد که آموزش درمان مبتنی بر بهوشیاری  بر افزایش سلامت روان و کاهش استرس دانشجویان موثر بوده است.  همچنین نتایج کواریانس نشان داد که در خرده مقیاس های سلامت روان(  امید (415/17=(27/1)F )، پذیرش خود (119/28=(27/1)F ) ،تسلط بر محیط(715/14=(27/1)F ) ،خودمختاری(187/8=(27/1)F )،هدف در زندگی(411/9=(27/1)F ) ،مثبت اندیشی(219/25=(27/1)F ) ،ارتباط مثبت(612/21=(27/1)F ) ،اعتماد به نفس(214/9=(27/1)F )) در سطح معناداري (05/0>P ) نشان مي دهد كه روش اموزش بهوشیاری  باعث تغيير در گروهها شده است .و با 95 درصد اطمینان مي توان گفت كه روش اموزش بهوشیاری بر افزایش خرده مقیاسهای سلامت روان ( امید، افزایش پذیرش خود ،تسلط بر محیط ،خودمختاریهدف در زندگی ،مثبت اندیشی ،ارتباط مثبت ،اعتماد به نفس ) دانشجویان موثر بوده است. 
 
فصل اول
کلیات تحقیق
مقدمه
امروزه پیشرفت صنعت و تکنولوژی در میان جوامع انسانی،قدرت و ثروت را افزایش داده است  ولی امکان زندگی با آرامش و صلح و اطمینان را از انسان سلب کرده و در حقیقت کیفیت فدای کمیت شده و اعتدال و تناسب کنار رفته و مشکلات عصبی روانی و روان تنی ،جانشین آن شده است.عواقب فیزیکی و روان شناختی چنین مشکلاتی ،توانایی برای عملکرد در خانواده ،جامعه و محل کار را مختل کرده و در بسیاری از موارد باعث از هم پاشیدگی خانواده ها،سوء مصرف مواد،خودکشی،بی کاری،فقر، و انزوای اجتماعی می گردد.در حالی که بسیاری از این عواقب بحرانی با توجه مسائل مربوط به بهداشت روان و حمایت به موقع افراد،قابل پیشگیری است(هرمن ،2008).
 
فصل دوم
ادبيات و پیشینه تحقيق
در این فصل محقق برآن شده است تا ازدیدگاههای نظری و پیشینه مطالعاتی تحقیق آنچنان که در خور و شایسته موضوع در حوزه روانشناسی می باشد صحبت به میان آورد به همین منظور این فصل به چهارقسمت تقسیم شده است . در بخش اول مفاهیم و مبانی سلامت روان مورد بحث قرار گرفته است. در بخش دوم به استرس پرداخته شده است ودرادامه به مبحث درمان مبتنی بر بهوشیاری اشاره شده است در بخش چهارم محقق از سوابق مطالعاتی متناسب با موضوع به عنوان یک بخش مجزا  استفاده کرده است. 
 
دانلود پایان نامه روانشناسی - اثر بخشی اموزش درمان مبتنی بر سلامت دانشجویان
پايان‌نامه جهت اخذ درجه كارشناسي ارشد رشته روانشناسی با موضوع :
اثر بخشی آموزش  درمان مبتنی بر بهوشیاری دانشجویان بر میزان سلامت روان و استرس
 
قالب فایل : word  --- تعداد 140 صفحه
به همراه ضمائم فرایند جلسات اموزشی در طی دوره پایان نامه
و نمودار و جداول مربوطه به همراه تجزیه داده ها 
 
فصل سوم
روش تحقیق
مقدمه 
در این فصل جزییات پژوهش شامل نوع مطالعه ،جامعه و نمونه پژوهش ،معیارهای انتخاب افراد مورد مطالعه، حجم نمونه و روش نمونه گیری مورد بحث قرار خواهد گرفت. همچنین به شرح محيط پژوهش، متغیرها و نحوه سنجش آنها  ، ابزار آزمون ،روایی و پايايي ابزار، روش اجرای پژوهش و آزمونهاي آماري پرداخته می شود.
روش تحقیق
در اين پژوهش از روش شبه آزمایشی ( پیش آزمون ، پس آزمون با گروه کنترل) استفاده شده است .
 
روش نمونه گیری و حجم نمونه
روش نمونه‌گيري در اين پژوهش از نوع در دسترس بوده است. بدين صورت كه در اين پژوهش 150 نفرازدانشجویان به طور تصادفي انتخاب  شدند و پرسشنامه سلامت روان وپرسشنامه  استرس به عنوان پیش آزمون روی انها اجرا گردید . سپس 30 نفراز کسانیکه کمترین نمره را به دست اورده بوده اند بصورت تصادفی در دو گروه 15نفره ازمایش وکنترل جایگزین شده اند.
گروه آزمايش، آموزش بهوشیاری  را در8 جلسه 90دقیقه ای دريافت كرد درحاليكه گروه كنترل هيچگونه آموزشي دريافت نکرده است. سپس از هر دو گروه پس آزمون گرفته شد تا نتايج دو گروه با هم مقايسه شود.
 
فرایند جلسات آموزشی
در این مرحله آزمودنی‌های گروه‌آزمایشی در معرض کاهش استرس و افزایش سلامت روانی  مبتنی بر بهوشیاری (بهوشیاری ذهن) طبق ساختار ذیل قرار می‌گیرند. لازم به ذكر است كه گروه كنترل، هيچ نوع كاربندي آزمايشي را دريافت نمي‌كند و فقط در شرايط پيش‌آزمون و پس‌آزمون شركت دارد .
جلسات آموزشی به صورت هفتگی است . محتوای برنامه هایی که یاد گرفته می شوند به شرح ذیل می باشد:
تمرکز : یعنی توانایی نظم بخشی و حفظ توجه به یک کانون خاص ، اصلی ترین عنصر بهوشیاری  است . تمرکز در بهوشیاری  کیفی و مقاوم است و به جای اینکه جزء جزء باشد بر کانون خاصی متمرکز است.
 
روش تجزیه وتحلیل داده ها
در پژوهش حاضر براي توصيف ويژگي‌هاي آزمودني‌ها از آمار توصيفي (جدول- نمودار- ميانگين انحراف استاندارد) استفاده شد. با توجه به طرح تحقيق كه طرح دو گروهي با پيش آزمون- پس آزمون با گروه كنترل مي‌باشد، براي تائيد فرضيه‌ها از آزمون تحليل كوواريانس استفاده  شد. 
 
فصل چهارم
تجزيه و تحليل داده‌ها
4-1 مقدمه 
درهر پژوهش تحلیل نتایج به دست آمده از مرحله گردآوري اطلاعات یکی از مهمترین کارها است، چرا که دستاورد تحقیق چند ماهه و حتی چند ساله محقق که حاصل مطالعات نظری، پیشینه پژوهش‌های دیگر، تهیه ابزار گردآوري داده‌ها، رفتن به میدان و جمع‌آوري اطلاعات می باشد، درآزمون گذاشته می‌شود و برای او آشكارمی‌شود که پیش ‌فرض‌های حاصل از مطالعاتش تا چه حد معتبر و دقیق بوده‌اند(هومن،1382).
در این مطالعه که با هدف بررسی اثر بخشی آموزش  درمان مبتنی بر بهوشیاری دانشجویان بر میزان سلامت روان و استرس انجام شد، داده های به دست آمده از پرسشنامه های مذکور استخراج شد.این بخش از پژوهش به دو قسمت تقسیم شده است: 
1- توصیف داده‌ها          2- تحلیل داده‌ها
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات
5-1 مقدمه:
هدف از انجام اين پژوهش تعیین اثربخشی آموزش بهوشیاری بر کاهش استرس  وافزایش سلامت روان دانشجویان مي باشد. بدين منظور تعداد 30 نفر از نمونه موردنظر در دو گروه کنترل و ازمایش جایگزین  شدند و پیش آزمون بر روی دو گروه انجام شد و سپس گروه ازمایش  تحت آموزش جلسات  بهوشیاری  در 8 جلسه قرار گرفت و سپس پس آزمون در بین دو گروه اجرا گردید و در نهايت داده هاي پژوهش مورد تجزيه و تحليل اماري قرار گرفت. در این فصل به بحث و نتیجه گیری و پیشنهادات و محدودیت ها اشاره می شود.
 
فهرست مطالب
عنوان  
چکیده  1 
فصل اول: کلیات پژوهش
مقدمه 3
بيان مسأله 6
اهمیت و ضرورت تحقیق 9
اهداف تحقیق 10
فرضیه های  تحقیق 10
تعاریف اصطلاحات 10
فصل دوم: ادبیات و پیشینه تحقیق
بخش اول: بهوشیاری  14
مفاهیم بهوشیاری  14
مولفه های سه گانه بهوشیاری  15
مکانیزم های دخیل در بهوشیاری  16
نظم بخشی فیزیولوژیکی  17
نظم بخشی هیجانی  18
مواجهه و پذیرش  19
آگاهی فراشناختی 20
فقدان چسبندگی 21
خود کارآمدی و خود مدیریتی 21
توجه متمرکز برخود 22
چشم انداز یا مدل عصب شناختی بهوشیاری 23
کاربردهای بالینی بهوشیاری 26
بخش دوم : سلامت روان
تعاریف سلامت روان   و ابعاد آن 26
مفهوم سلامت روان 27
 اهميت و تعاريف سلامت روان 28
سلامتی و بیماری 29
ديدگاه‌هاي مختلف دربارة سلامت روان 31
مكتب شناختي 33
نظرية عمل مستدل 34
نظريه‌ي انسان بالغ آلپورت 35
نظرية انسان با كنش كامل راجرز 35
نظريه موري 36
نظريه انسان خواستار تحقق خويشتن مزلو 37  
نظریه جرج کلی 37 
نظريه انسان فرديت يافته يونگ 37
نظریه فروید 38
نظريه‌ي آبراهام مازلو 38
نظريه اريكسون 40
نظريه انسان اين مكاني و اين زماني پرلز 40
نظريه انسان غير محدود داير 42
شخصیت و بیماری 43
مدل زیستی پزشکی 44
ارزیابی مدل زیستی پزشکی 45
مدل زیستی روانی اجتماعی سلامت 46
نقش عوامل زیستی 47
نقش عوامل روانی 47
نقش عوامل اجتماعی 48
مدل جدید سلامت 48
بخش سوم: استرس
تعاریف 50
تاریخچه تحول نظريه هاي استرس 52
پيشايند هاي استرس 55
عوامل محيطي 55
راهبردهاي درماني استرس 56
درمانهاي مبتني بر مهارتهاي مقابله با استرس 59
درمانهاي مبتني بر حل مسئله 60
آرميدگي 60
دیدگاههای نظری درباره مفاهیم مقابله 61
نظریه سازگاری رفتاری اجتماعی 61
نظریه روان تحلیلی و رشد شخصی 62
علل ایجاد کنندۀ استرس 63
اثرات استرس برروی سلامت 65
تفاوتهای فردی در مقابله با فشار روانی 69
شکلهای سازگاری با هیجانهای استرس 73
سبکهای دفاعی برای مقابله با فشار روانی 76
رابطه سلامت روان و سبکهای مقابله با استرس 77
بخش چهارم: پیشینه پژوهش 77
فصل سوم: روش تحقیق
روش تحقیق 89
جامعه اماری 89
روش نمونه گیری و حجم نمونه 89
فرایند جلسات آموزشی 90
طرح پژوهش 102 
ابزار گرد آوری داده ها 102
روش تجزیه وتحلیل داده ها 104
فصل چهارم: تحلیل داده ها
 شاخص های توصیفی   106
آزمون فرضیه  117
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری
بحث و نتیجه گیری 123
 محدوديتها  126
 پيشنهادات  126
منابع  128
ضمایم  130
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 50هزار تومان
قیمت : 30 هزار تومان

دانلود پایان نامه رشته روانشناسی با موضوع : بررسی رابطه ی بازنشستگی با میزان افسردگی فرهنگیان زن  

چکیده : هدف از انجام اين پژوهش بررسی رابطه ی بازنشستگی با میزان افسردگی فرهنگیان زن   باشد.روش انجام پژوهش، از نوع همبستگی بوده است.جامعه اماری بازنشستگان فرهنگی بوده اند. بدين منظور تعداد 30 نفر از بازنشستگان بصورت نمونه گیری دردسترس انتخاب شدند و ،پرسشنامه افسردگی بک  اجرا گرديدو به منظور تحلیل یافته های پژوهش از آزمون همبستگی پیرسون،و استفاده شد.تحلیل یافته ها نشان دادکه میزان همبستگی بین بازنشستگی و افسردگی معلمان برابر(749/0) است. و در سطح معناداری (05/0) معنادار است.بنابر این با 95 درصد اطمینان می توان نتیجه گرفت بین بازنشستگی و افسردگی معلمان رابطه معنادار وجود دارد .
 
دانلود پایان نامه رشته روانشناسی - بازنشستگی و افسردگی افراد بازنشسته
پایان نامه رشته روانشناسی 
با موضوع:
بررسی رابطه ی بازنشستگی با میزان افسردگی فرهنگیان زن  
 
قالب فایل : word  --- تعداد 92 صفحه
به همراه جداول و نمودارهای مربوطه و تجزیه و تحلیل داده ها
 
 
فصل اول
کلیات تحقیق
 
مقدمه :
بازنشستگی روز به روز مسئله بزرگي در كشورهاي در حال پيشرفت و پيشرفته مي شود . بخصوص افراد بازنشسته و طرز زندگي آنان اكثراً مسائل رواني ، اجتماعي ، فرهنگي و اقتصادي پيش مي آورند . 
دوران بازنشستگی از نظر بهداشت رواني بسيار حائز اهميت است و از نظر پيشگيري بايد بخاطر داشت كه معمول ترين بيماري هاي رواني در افراد بازنشستگی عبارتند از : پسيكوزهاي پيري ، اختلالات رواني ناشي از اختلالات عروقي ، كمبود اكسيژن و از بين رفتن فعاليت هاي عادي در مغز كه با كم شدن روابط اجتماعي ، از دست دادن مسئوليت ، تربيت دختران و پسران ، ازدواج وجدا شدن آنها ، بازنشسته شدن و از دست دادن نزديكان و اطرافيان توأم مي گردد . 
 
بیان مساله
فرد مسن فردي است قابل احترام ، و بايستي مسولیت های مناسب و درخور استعداد داشته تا احساس كند كه هنوز فردي مفيد براي جامعه است . 
 مي توان گفت : دنيا با تفكر سالمندان و حركت جوانان اداره مي شود . و به افراد جوان ، بايستي آموزش داد كه با افراد پير ، چه روشي داشته باشند و چگونه از تجربيات آنها استفاده  كنند و همچنين آموخت ، كه روزي آنها نيز پير خواهند شد . افراد بايد در همان جواني ، به يادگيري حرفه اي مخصوص و مورد علاقه بپردازند ، تا پشتوانه اي براي زندگي آينده بشود ، و با جرات تمام وارد مرحله طبيعي زندگي كه پيري است بشوند .
اهمیت وضرورت تحقیق
بعضي ها بازنشستگي را بعنوان نقش بي نقشي توصيف كرده اند. در جامعه اي كه اساس آن بر كار بعنوان يك ارزش اخلاقي نهاده شده است، حركت از يك نقش فعال  در يك روز بهنقش بي نقشی در روز ديگر اين باور را برمي انگيزدكه بازنشستگي منجر به بيماري روحي و جسمي و بعضي وقت ها مرگ زودرس مي شود. براي بسياري كار يعني زندگي و بيكاري ، مرگ در عينزنده بودن است.واكنش شخص به بازنشستگي و روش مواجه وي با آن ، اثر مهمي روي سلامت رواني دارد . در صورتيكه فرد احساس مي كند ، كه كار او تمام شده است و او ديگر قادر به انجام  فعاليت مفيد نيست در اين صورت زمينه براي كج خلقي ، بي تفاوتي ، افسردگي ديده مي شود . بنابراين موضوع از اين جهت حائز اهميت است كه ما ميزان افسردگي را در افراد بازنشسته در این  تحقيق بررسي  كنيم . 
 
هدف  تحقيق : 
هدف کلی از این تحقیق تعیین رابطه باز نشستگی  با افسردگیمعلمان زن می باشد.
 
فصل دوم
ادبیات و پیشینه تحقیق
 
تاریخچه ی افسردگی
اين اختلال از زمان بابلي ها مورد شناسايي قرار گرفته بود. کلمه ي ""Depression يا افسردگي از عبارت لاتين Deprimere به معناي در هم فشرده شدن گرفته شده است. از اين رو افسردگي به معناي احساس در هم فشرده شدن روح، غم يا بي ارزشي است. در اواخر قرون وسطي، رهبران مذهبي اروپا بر اين عقيده بودند که افسردگي به واسطه ي نفوذ و تسلط ارواح شيطاني بر انسان به وجود مي آيد. مارتين لوتر، اصلاح طلب مذهبي آلماني نوشت:"تمامي سنگيني روح و ماليخوليا از شيطان سرچشمه مي گيرد". در واقع همين  اصطلاح ماليخوليا  يا ملانکوليا، به افراد افسرده اشاره داشت و چنين افرادي جن زده، شيطاني، ماليخولياي يا ملانکوليک خوانده مي شدند. به همين دليل ساليان دراز افسردگي، با روش هايي مانند شلاق زدن(براي خارج کردن ارواح شيطاني و جن)، حجامت، جن گيري و سال هاي اخير با دوش گرفتن آرامش بخش تحت درمان قرار مي گرفت. در نهايت با کشف داروي ضد افسردگي در دهه ي 60 ميلادي  و تسکين افسردگي با تجويز اين داروها، کم کم روش هاي خرافي بر چیده شد(بدلی ،1390، )
 
فصل سوم
روش تحقیق
 
روش تحقیق
از نظر کاربرد  : کاربردی
از نظر هدف : شبه تجربی  
جامعه آماری: 
جامعه آماری شامل30 نفر از افراد بازنشسته  فرهنگی زن تاحیه 4شهر مي باشد  . 
نمونه و روش نمونه گیری : 
نمونه مورد تحقيق متشكل از30  نفر از افراد بازنشسته فرهنگی زن  ناحیه 4شهر می باشندانتخاب نمونه مورد تحقيق با استفاده از روش انتخاب دسترس صورت گرفته است . 
 
روش تجزیه و تحلیل داده ها : 
در این پژوهش از روشهای آمار توصیفی ( تنظیم جدول داده ها ، محاسبۀ میانگین ، انحراف استاندارد ، میانه ، نما ) استفاده شده است . به منظور پاسخگویی به فرضیه های پژوهش از روشهای آمار استنباطی به عنوان روشهای اصلی تحلیل داده ها استفاده شد . از جمله روشهای استنباطی مورد استفاده عبارتند از ضريب همبستگي پيرسون(r) بوده است.
 
 
فصل چهارم
تحلیل یافته ها
 
مقدمه:
هدف از انجام اين پژوهش بررسي رابطه بين بررسی رابطه ی بازنشستگی با میزان افسردگی فرهنگیان زن   مي باشد. بدين منظور تعداد 30 نفر از بازنشستگان  بصورت دردسترس انتخاب شدند و پرسشنامه افسردگی بک، برروي انان اجرا گرديد. در نهايت داده هاي پژوهش با نرم افزار كامپيوتري(SPSS) مورد تجزيه و تحليل اماري قرار گرفت. نتايج تجزيه و تحليل اماري در دو قسمت جداگانه امار توصيفي و امار استنباطي در اين فصل مورد بررسي قرار مي گيرد. در اين پژوهش از روش هاي اماري توصيفي (ميانگين، انحراف معيار و خطاي استاندارد) و ضريب همبستگي پيرسوناستفاده شده است.
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات
 
در پژوهش حاضر براي بررسي رابطه بين افسردگی با بازنشستگی انجام شده است براي جمع اوري داده ها پرسشنامه افسردگی بک برروي بازنشستگان اجرا شد. براي تجزيه و تحليل داده ها از نرم افزار SPSS استفاده شد. در اين پژوهش از روش هاي آماري ضريب همبستگي پيرسون استفاده شد. در اين بخش به تحليل و بررسي يافته هاي پژوهش مي پردازيم. بدين ترتيب محقق با طرح سولات پژوهش و ارائه نتايج و يافته هاي آماري به بررسي، تحليل و ارزيابي داده ها پرداخته و در مرحله نهايي به بيان محدوديت هاي پژوهش اقدام نموده است و سپس به زمينه هاي كاربرد نظري و عملي يافته ها اشاره کرده است.
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 50هزار تومان
قیمت : 15 هزار تومان

 

دانلود پایان نامه با موضوع بررسی میزان دل بستگی ایمن و اضطرابی با رضایتمندی زناشویی زوجین 

چکیده : هدف از انجام اين پژوهش تعیین رابطه سبک های دل بستگی رضایت زناشویی بین دانشجویان متاهل مي باشد.روش انجام پژوهش، از نوع همبستگی بوده است.جامعه اماری کلیه دانشجویان  متاهل بوده اند. بدين منظور تعداد 150 نفر از دانشجویان  بصورت نمونه گیری تصادفي ساده انتخاب شدند و پرسشنامه دل بستگی همسران و پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ اجرا شد. به منظور تحلیل یافته های پژوهش از آزمون همبستگی پیرسون و رگرسیون استفاده گردید.برای بررسی فرضیه های پژوهش، بررسی وضعیت نرمال بودن متغیرهای موردنظراز آزمون کولموگروف اسميرنوف برای نرمال بودن متغیرهای تحقیق استفاده شد. تحلیل نتایج نشان دادكه سبك دل بستگی  32/0 واريانس رضایت زناشویی را پيش بيني مي كنند. با توجه به اينكه F محاسبه شده در سطح كمتر از 01/0 معنادار است، لذا مدل رگرسيون خطي معنادار است و سبك هاي دل بستگی با رضایت زناشویی رابطه خطي معنادار دارند.  همچنین مقايسه ضرايب رگرسيون استاندارد نشان مي دهد كه سبک ایمن(479/0-=Beta) سهم بیشتری در پيش بيني رضایت زناشویی دانشجویان دارد. از آنجا كه رابطه سبک دل بستگی( اجتنابی) با رضایت زناشویی دانشجویان منفی مي باشد مي توان نتيجه گرفت كه هر چه ميزان رضایت زناشویی دانشجویان بيشتر باشد فراواني سبک اجتنابی کمتر است و بالعكس. نتایج ازمون همبستگی نیز نشان داد کهبا 95 درصد اطمینان میتوان گفت بین مولفه سبک ایمن و رضایتمندی زناشویی رابطه مثبت  و بین سبک اجتنابی و رضایت زناشویی رابطه منفی معناداری وجود دارد و نهایتا نتایج نشان داد که با 95 درصد اطمینان می توان گفت بین سبک دلبستگی دوسوگرا با رضایتمندی زناشویی در دانشجویان متاهل رابطه معنادار وجود ندارد.
 
فصل اول
کلیات پژوهش
1-1-مقدمه
همسر گزینی از نخستین تعهدات عاطفی و قانونی افراد و از تصمیم های مهم زندگی شمرده می شود. ازدواج یک تصمیم موقتی کوتاه مدت و بی هدف در مقطعی از زندگی نیست، بلکه انتخاب مسیری است که توانمندیها و شایستگی های خود را می طلبد. بنابراین تصمیم به ازدواج و زندگی مشترک به ویژه در شرایط اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی امروز، نیازمند بلوغ، پختگی و توانمندی در زمینه های گوناگون بوده و این موضوع را تبدیل به موضوعی تخصصی و پیچیده می نماید(شمسایی، 1385). رضایت از زندگی زناشویی همان احساس عینی از خشنودی، رضایت و لذّت تجربه شده توسط زن یا مرد است، وقتی که همه جنبه های مشترک زندگی شان را در نظر بگیرند (بردبار، 1383). رضایت مندی زناشویی یک مفهوم چند بعدی است که عوامل گوناگونی را شامل می شود و این عوامل در رضایت یا ناخشنودی کلی از روابط نقش دارند و به طور کلی هر زوجی از روابط خود انتظارات متفاوتی دارند (لیندسی ، 2004). ایجاد خصلت تعهد و پیرو آن توانایی برقراری ایجاد ارتباط صمیمانه با جنس مخالف (همسر) موجب دلبستگی ایمن، حمایت، محبت و مشارکت در رابطه عاطفی است که از پختگی ناشی می شود. پدیدآیی این سطح از رضایت زناشویی با عوامل تاثیرگذار بر نوع دلبستگی زوجین غالبا همراه بوده است ( پاچارز ، 2010 ، به نقل از میکولینسر و شاور  ،2011).ویس (2004، به نقل از میکولینسر و شاور ،2011) دلبستگی بزرگسالان را به عنوان ایجاد "پیوند" توسط یک بزرگسال با بزرگسال دیگر دانسته که در جنبه‌های اساسی و مهم، مشابه دلبستگی است که در کودکان نسبت به "مراقب اصلی" خود ایجاد می‌شود، می‌داند. این پیوند، درست مثل آنچه که در کودکان وجود دارد، تنها در روابطی ظاهر می‌شود که اهمیت هیجانی دلبستگی برای  بزرگسالان دارد و واجد تفاوت‌های مفهومی و ساختاری با دلبستگی در دوره کودکی است. از نگاه ویس دلبستگی دارای سه سبک ایمن ، اجتنابی ، مضطرب- دوسوگرا  است(هازن و شاور  به نقل از سیمپسون ، 2003).
افرادی که از لحاظ دلبستگی، ایمن هستند، کنترل عواطف خود را بر عهده دارند. احساسات موجب تحریک آنها نمی شود و عواطف خود را در زمان مناسب و به شکل مناسب بیان می کنند (آرمسترانگ ،  2010). 
 
4-1: اهداف تحقیق 
- هدف کلی :
بررسی ارتباط بين سبک های دلبستگی و رضايت مندی زناشويی در بين دانشجويان متأهل دانشگاه آزاد اسلامی واحد . 
 
- اهداف ویژه :
 1- تعيين رابطه بين سبک  دلبستگی ايمن با رضايت زناشويی.
2- تعيين رابطه بين سبک  دلبستگی اجتنابی با رضايت زناشويی.
3- تعيين رابطه بين سبک  دلبستگی ناايمن با رضايت زناشويی.
 
فصل دوم
ادبیات و پیشینه تحقیق
 
" تنها دلیل این که چرا شما هم اکنون، خوشی و سعادت زناشویی را تجربه نمی کنید این است که فقط به آنچه که ندارید فکر می کنید و دائماً بر آنها تمرکز دارید"      "آنتونی دیملو " 
مقدمه
در این فصل محقق بر ان شده است تا ازدیدگاههای نظری و پیشینه مطالعاتی پژوهش صحبت به میان آورد به همین منظور این فصل به سه قسمت تقسیم شده است . در بخش اول مفاهیم و مبانی دلبستگی مورد بحث قرار گرفته است. در بخش دوم به موضوع رضایت زناشویی پرداخته شده است و در بخش  پایانی محقق از سوابق مطالعاتی متناسب با موضوع در انتهای فصل به عنوان یک بخش مجزا  استفاده کرده است. 
 
بررسی میزان دل بستگی ایمن و اضطرابی با رضایتمندی زناشویی زوجین
دانلود پایان نامه با موضوع :
بررسی میزان دل بستگی ایمن و اضطرابی با رضایتمندی زناشویی زوجین 
قالب فایل : word ---  تعداد 165 صفحه
 
فصل سوم
روش تحقیق
 
روش تحقیق:
تحقيق حاضر به روش همبستگي انجام مي شود زيرا هيچ يكاز متغيرهاي مورد مطالعه دستكاري نمي گردد( دلاور،1380) و فقط به شناسايي ارتباطبين متغيرها (سبک دلبستگی و رضایت زناشویی) پرداخته مي شود.
جامه آماری 
 
     جامعه آماری پژوهش حاضر  مشتمل برکليه دانشجويان متاهل زن و مرد در 10 رشته کارشناسی علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد می باشد که تعداد انها 245 نفر می باشد
حجم نمونه و روش نمونه گیری 
برای انتخاب نمونه مورد نظر از بین دانشجویان از روش نمونه گیری تصادفی استفاده شد.حجم نمونه بر اساس جدول کرجسی و مورگان در این پژوهش، تعداد 150 نفر می باشد.
روش تجزیه و تحلیل اطلاعات:
در این پژوهش از روشهای آمار توصیفی(میانگین، انحراف استاندارد) استفاده خواهد شد. به منظور پاسخگویی به فرضیه های پژوهش از روشهای آمار استنباطی به عنوان روشهای اصلی تحلیل داده ها استفاده شد. از ضريب همبستگي پيرسون و رگرسیون چند متغیری  استفاده شد.
 
فصل چهارم
تحلیل یافته ها
مقدمه
هدف از انجام اين پژوهش شناخت رابطه بين دل بستگی با رضایت زناشویی در بین دانشجویان متاهل است. بدين منظور تعداد 150 نفر از دانشجویان بصورت تصادفي انتخاب شدند و مورد آزمون قرار گرفتند. در نهايت داده هاي پژوهش با نرم افزار كامپيوتري(SPSS) مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت. نتايج تجزيه و تحليل آماري در دو قسمت جداگانه آمار توصيفي و آمار استنباطي در اين فصل مورد بررسي قرار مي گيرد. در اين پژوهش از روش هاي آماري توصيفي (ميانگين، انحراف معيار و خطاي استاندارد) و آمار استنباطی (ضريب همبستگي پيرسون وتحليل رگرسيون چند متغيري)استفاده شده است. 
 
فصل پنجم
نتیجه گیری و پیشنهادات
مقدمه
هدف از انجام اين پژوهش شناخت رابطه بين سبک های دل بستگی با رضایت زناشویی در بین دانشجویان متاهل است. بدين منظور تعداد 150 نفر از دانش جویان بصورت تصادفي انتخاب شدند و مورد آزمون قرار گرفتند. در نهايت داده هاي پژوهش با نرم افزار كامپيوتري(SPSS) مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت. نتايج تجزيه و تحليل آماري در فصل پیشین ارایه شد و در این فصل به بحث ونتیجه گیری پیرامون یافته ها و پیشنهادات و محدودیت ها اشاره می شود.
 
فهرست مطالب
 
فصل اول : کلیات پژوهش
مقدمه 2 بيان مسئله 4 
اهميت و ضرورت انجام پژوهش 8 
اهداف پژوهش 9 
فرضيه هاي پژوهش 9 
تعاريف اصطلاحات 10 
فصل دوم : مبانی نظری پژوهش    
بخش اول :دلبستگی 13
عملکرد بیولوژیکی سیستم دلبستگی 18
مفهوم سبک دلبستگی 21
تفاوتهای فردی در کارکرد سیستم دلبستگی 32
دلبستگی ایمن و تنظیم هیجانی 33
دلبستگی اضطرابی و شدت هیجانهای نامطلوب 42
دلبستگی بزرگسالان  45
علت‌های دلبستگی ناایمن 49
بخش دوم:رضايت مندی زناشويي 50
عوامل موثر بر رضایت مندي زناشويي 55
واکنش هاي مربوط به نارضايتي زناشويي 62
ارتباط زناشویی 64
نظريات سبب شناسي رضايت مندی زناشويي 67
رويکرد روان پويايي 67
رويکرد رفتاري- شناختي 69
نظريه مبادله اجتماعي 71
نظريه ارتباطي 73
نظريه واتزويک 74
رويکرد ارتباطي در رابطه با اختلاف هاي زناشويي 77
حل تعارضات زناشویی 82
انتخاب سبک های ارتباط زناشویی 83
پیشینه مطالعاتی تحقیق 89
فصل سوم : روش شناسی پژوهش
روش پژوهش 107 
جامعه آماری 107 
نمونه آماری و حجم نمونه 107 
ابزار جمع آوری داده ها  107 
تجزیه و تحلیل داده ها 112 
فصل چهارم :تجزیه و تحلیل یافته ها 
تحلیل توصیفی 115 
تحلیل استنباطی 117 
فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری 
بحث و نتیجه گیری 124 
محدودیت های پژوهش 129 
پیشنهادهای پژوهشی 130 
پیشنهادات به محققان اتی 130 
منابع فارسی 132 
منابع لاتین 136 
 
متن فوق تنها خلاصه ای از قسمت های پایان نامه بود.برای دانلود فایل اصلی،انلاین پرداخت کنید و انلاین دانلود کنید.
 
روش دانلود فایل :
 
1.کلیک گزینه خرید.
2.پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب
3.کلیک بر گزینه ( بازگشت به سایت  پذیرنده )
4.دانلود فایل مورد نظر
 
قیمت: 50هزار تومان
قیمت : 25 هزار تومان
 

بانک پاورپوینت و طرح توجیهی

با عرض سلام و احترام.از اینکه وبسایت من را برای خواندن انتخاب کردید از شما کمال تشکر را دارم.من مهدی بنی حسن کارشناس علوم دام و طیور افتخار دارم اطلاعات و طرح های توجیهی به روز و مقالات آموزشی را از طریق این وبسایت در اختیار شما سروران گرامی بگذارم.

مطالب اختصاصی بوده و کپی برداری ، فروش و قراردادن حتی قسمتی از مطالب این سایت در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام و پیگرد قانونی دارد.

درگاه پرداخت اینترنتی این وبسایت توسط درگاه واسط آرین پال و زرین پالمورد تایید قرارگرفته است.

لینک دانلود فایل بعد از پرداخت به صورت آنی باز می شود.

ایمیل پشتیبانی سایت  mahdipnut@yahoo.com

شماره تماس پشتیبانی سایت : 09191968068 فقط پاسخگو به پیامک (لطفا از تماس خودداری کنید)

تعداد صفحات : 51

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
دانلود پاورپوینت طرح توجیهی تحقیق و کاراموزی های اموزشی
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • طرح توجیهی کارافرینی
 • پایان نامه
 • پروپوزال
 • کاراموزی
 • علوم دامی اصول تغذیه گاو شیری و ...
 • تحقیقات جامع کشاورزی
 • گیاهشناسی"حشره شناسی"فیزیک"اکولوزی"هواشناسی و...
 • ماشین الات
 • طرح توجیهی/نمونه سوال؟کتاب
 • ژنتیک
 • حشره شناسی
 • باغبانی
 • شیمی

 • جانورشناسی
 • دانشگاه پیام نور تفرش
 • هواشناسی
 • زراعت
 • تصاویر کشاورزی
 • پاورپوینت
 • پروژه
 • هورمون های گیاهی
 • مقالات رشته حسابداری
  آمار سایت
 • کل مطالب : 760
 • کل نظرات : 826
 • افراد آنلاین : 23
 • تعداد اعضا : 3184
 • آی پی امروز : 1246
 • آی پی دیروز : 1582
 • بازدید امروز : 3,777
 • باردید دیروز : 4,866
 • گوگل امروز : 1186
 • گوگل دیروز : 1485
 • بازدید هفته : 3,777
 • بازدید ماه : 54,503
 • بازدید سال : 414,748
 • بازدید کلی : 3,710,842
 • خوش امدگویی
  اميد است سير و سرچ در اين مجموعه افزايش بار اندوخته هاي علمي دوستان دانش دوست و پژوهشگر، را سبب شود در اين اثني ما را با رهنمود هاي ناب خويش راهنمايي نماييد.